Het Stichtingscongres van de Partij van den Arbeid Een nationale filmindustrie Zaterdag werd in Krasnapolsky het eticluingscongres gehouden van de Partij van den Arbeid. De zaal was versierd met vlaggen, o.a. ontwerpen voor de nieuwe pari ij vlag. Openingsrede van Prof. W. Banning. Prof. W. Banning hield een openings rede, waarin hij o.a zei; „Wij zijn hier gekomen om de democratische socialisti sche idee richting en gestalte te geven. De ivil, in recht en gerechtigheid ons volk te dienen, geeft ons de stuwkracht, die wij nu zoo van noode hebben. Er wordt van hu af aan een nieuw hoofdstuk in het boek der geschiedenis van het politieke ïevén van ons volk geschreven. De krach- tert hiertoe komen uit het verleden en die nen behouden te blijven. Er is hier sprake van den onvermijdelijken groei. De nieuwe par'.ij is niet een in elkaar getim merd revolutiehuis, of een bedenksel van goedwillende ir.tellectueelen. irJBar het is een reëele groei. Het is een verzet tegen de'ontrecht ing van de kapitalistische maatschappij. Het socialisme is geboren liit dit verzet." Over de voorloopige samenstelling van de partij zeide prof. Banning: Allereerst is er hel. samengaan der verschillende partijen, hetgeen een verheldering van ons politieke leven beteekent. Belang rijker welhaast is de groep van politieke dakloozen. die zich thans bij ons aansluit. Dit waren veelal teleurgestelden. die thans weer vertrouwen hebben gekregen. De nieuwe partij zal ook op internatio naal gebied zijn krachten moeten wijden aan onze idealen, door contact met de verwante partijen in het buitenland. „Arbeiders let op de daden, de daden van ons en van de communisten" riep spreker u"' Er zu"en moeilijkheden ont slaan omdat er ..klimaatverschillen" zijn in de nieuwe partij Maar er is genoeg dat ons bi m-fins de verdraagzaamheid te geven, noodig om tot resultaten te ko men Mei de verzekering dat er niet gemar chandeerd is en geen compromissen zijn geslotep. doch dat de doorbraak gekomen 3s uit eerlijk en oprecht overleg, besloot prof. Banning zijn gloedvolle rede. Prof. nir. P. Lieftinck. De minister van financiën Prof. mr. P. Lieftinck"werd welkom geheeten als nieuw partijlid, Hij hield een korte rede waarin hij zei, dat hij zonder reserve tot de partij kon toetreden. ..Het is mij een voorrecht als vertegenwoordiger van een Protestant Christelijke volksgroep te kunnen zeggen, dal thans de mogelijkheid is geschapen, dat wij ons kunnen vereenigen met ande xen op een breede basis. Het is niet de mensen, maar God die het lot der men- «chen bepaalt. Met volledige samenwer king kan de verdere opbouw van de partij met vertrouwen tegemoet worden gezien De geest van oprechtheid en offerbereid heid, die de voorbereidingen kenmerkten, sterkt ons in dit vertrouwen. Eerbied voor de scheppingsorde en dienen van de ge rechtigheid ziin een goddelijke opdracht aan de menschen en vervat in het pro gramma der nieuwe partij." Sprekers namens organisaties. Namens de Christen Dem. Unie sprak de heer R. v d. Burg. Hij wees er op. dat dat nieuw ttegip. vooral voor de jongeren van het a'i -grootste belang is. Wij heb ben een zware verantwoordelijkheid op ens genomen De invloed van de partij zal" ©p ons h"c. volksleven zeer groot zijn. Zulle*, wij in staat zijn het materialisme, dal hoogtij viert, te overwinnen? De oor log heef: ons oen erfenis nagelaten, welke nauw "ëks te verstouwen zal zijn.iDe vele cn schrijnende misstanden in onze maat schappij schreeuwen om een oplossing, De politiek heefI neep allerbestcn naam -in ons land Dat le veranderen beschouw ik ©ok te behoor en tot de zaken van de nieuwe partij. Vandaag worden er per spectieven geopend voor een betere toe komst voo- ons land en voor ons zelf. Wanneer mijn groep den weg van den minsten weerstand had willen kiezen, zou ik hier niet gestaan hebben" zoo zei de heer G Ru -gers namens de Katholieke Chrislofooreroep. „Dat katholieken en niet-katholieken in één partijverband gaan samenwerken is van groote principieele beteekenis. Er blijkt uit dat wij het besef van de natio nale verantwoordelijkheid nummer een eteilen. Wij hebben gekozen voor het so cialisme, omdat wij de kapitalistische maatschappij willen omwerken in een ge meenschap van sociale rechtvaardigheid* Het gaat om de persoonlijke waarde van den menseh. Ons toetreden is een bewijs ■dat katholiek zijn niet synoniem is met conservatief zijn. Wij gelooven dat ©ok de katholieken vandaag moeten kie zen tusschen vooruitstrevend of conserva tief. Een solidaire verantwoordelijkheid dwingt ons te breken met het isolement. "Wij gaan een moeilijken weg maar zijn bereid de consequenties te aanvaarden." Mr. A. M. Joekos (Vrijz. Dem. Bond) bracht dank aan de Ned. Volksbeweging, ■die het initiatief genomen heeft tot de besprekingen die geleid hebben tot de stichting van de Partij van den Arbeid. „De verschillen tusschen ons worden bekend,- doch zij kunnen een versterking beteekenen voor ons samengaan. De datum Februari 1946 zal een historische klank houden. Deze klank had hij reeds omdat drie eeuwen geleden de Leidensche hoo- gcschool werd gesticht, als geschenk voor iiet verzet tegen een anderen overweldi ger; als symbool voor de vrijheid. Laat deze .partij eveneens worden het bolwerk der Nederlandsche vrijheid. Wij zijn be reid met volle kracht aan de partij mede te werken." De heer F. J. Goedhart (Paroolgroep) zei o.a. „De vooroorlogsche democratie heb ik wel eens een „tandelooze oude dame" genoemd. Ik hoop, dat dit mag ver anderen in een „jonge struische meid". De methoden en spelregels der democra tie moeten herzien worden. Het verheugt mij dat zooveel- verschillende partijen en groepen samenwerken ter realiseering van het socialisme. Wij zullen de grootste partij in ons land vormen. Dat legt ver plichtingen op. Wij moeten machtig wor den en strijden. De afscheiding met rechts wil ik scherp gesteld zien. Voor de groepen die links van ons s.taan, moet ook een plaats in onze partij mogelijk zijn. Ik ben niet bang voor een afglijden naar het socialisme." Namens de jongeren sprak de heer J. Harmsen. Minister Drees. Deze zei o.m.: „Het zal voor ons een goede dag blijken te zijn geweest. Er is ontstaan een nieuwe partij door samen voeging en niet door afscheiding en ver splintering. Sedert een halve eeuw was hët politieke leven in ons land vrijwel ge fixeerd. Er waren numerieke verschuivin gen, maar de posities bleven vast liggen. Er waren ook niet meer de duidelijke on klare bestemmingen, waarvoor men bij de verkiezingen werd gesteld. Iedereen wist, dat de versnippering der politieke partijen geen enkele in staat stelde een program ma werkelijk uit te voeren. Dit deed de onverschilligheid en de afkeer tegen het politieke leven ontstaan." Ook wees minister Drees er nog op, dat de nieuwe partij zeven ministers telt. De verkiezingsstrijd mag qiet een strijd worden om een paar zetels, maar om te bereiken die idealen, die ons voor oogen staan. Onze partij moet ons brengen naar vrijheid, gerechtigheid en geestelijke ver heffing". Minister-president Schermerhorn. Met een uitbundige ovatie werd de minis ter-president Prof. Ir. W. Schermerhorn begroet, toen hij zich achter het spreek gestoelte opstelde. „Dczq dag is de.be kroning van een worsteling waaraan velen van u en ook ik hebben deelgenomen. Ik spreek mijn diepe vreugde uit dat het zoo is gekomen. De wijze waarop de partij tot stand is gekomen, met overgroote meer derheid van de betrokken groepen, is nog belangrijker dan het tot standkomen van de partij op zich zelf. Spreker bracht hulde aan Koos Vorrink, die zoo'n belangrijk aandeel had gehad in deze centralisatie. De groote strooming van de „dakloozen" naar de partij van den arbeid toont ons overduidelijk dat de nieuwe partij haar vertrouwen reeds heeft. De Partij van den Arbeid is niet maar een gewone partij, maar de uitdrukking van wat er in groote lagen van ons volk leeft. De taak van onze partij is: de oplossing van het Indonesi sche vriagstuk. De goede bedoelingen al leen zijn niet meer voldoende. Het Neder landsche volk moet weer het vertrouwen van de Indonesische bevolking vinden. Een oplossing van het probleem zal tot heil van zoowel het Indonesische als het Nederlandsche volk zijn. De positie in het buitenland van ons land is sterk geschokt door het gebeurde in Azië. Wij staan in een fel licht en men laat ons niet met rust. Onze neutraliteit is voorbij, onze po sitie in Europa is niet zoo eenvoudig meer als velen zich die dachten in 1940." Verder zei Prof. Schermerhorn. dat de verhouding van de functie van de over- heid in het economische leven in de ko- mende weken en maanden veel besproken J en beschreven zal worden. Rondom het'1 voorontwerp van minister Vos ontspint zich een discussie, waaruit zich een reactie kristalliseert. Tegen deze reactie zullen wij een keihard gevecht moeten leveren. Het congres werd behalve door de mi nisters die toespraken hielden ook bijge woond door de ministers Ir. Vos, Prof. dr. v. d. Leeuw en de heer Mansholt. Het partijbestuur. -Het partijbestuur is als volgt samenge steld: Voor de S.D.A.P.: Koos Vorrink, mevrouw Ribbius Pelletier, 1 minister Drees, jhr. van der Goes van Naters en de heeren Palar, Stufkens, van Lienden, van der Kieft, en Woudenberg. Voor de Vrijzinnig Democraten: prof. Kranenburg, mr. Oud, mr. Joekes en de heer Harmsen. Voor de Katholieke Christofoorgroepde heeren Ruvgers en Willemse. Voor de Chr. Dem. Unie: de heeren van Óen Brug en Koenraads. Voor de „dakloozen": de hee ren Kleywegt en Haverman, en als twin tigste lid prof. ir. W. Schermerhorn. Het presidium. In de vergadering van de politieke stu diecommissie" van de Partij van den Ar beid is besloten, dat het voorloopig be stuur van twintig leden géén voorzitter zal hebben. Dit bestuur zal uit zichzelf een presidium van vijf leden kiezen, die om beurten de voorzittershamer zullen hanteeren. Over de dag-, week- en maandbladen zal het bestuur later een beslissing nemen. Aanslagen le Maastricht Te .Maastricht zijn :s avonds om eli uur, met korte tussenenpoözen, twee aanslagen met .handgranaten,- of soort gelijke projectielen, gepleegd op de wo ningen van de heeren P. en van O. Blijkbaar is hier sprake van'een nieuw geval van het nemen van recht in eigen handen, aangezien -beide personen gear resteerd waren geweest wegens colla boratie. Beiden waren reeds geruimen tijd weer op vrije voeten. Persoonlijk letsel kwam met voor. Bij den heer P.. kwam het projectiel in de hal tertcht, waar niemand ver toefde. Bij den heer van O. werd een projectiel in de voorkamer geworpen, waar eert aantal kostbare antiquiteiten werd vernield. De politie stelde onmiddellijk een on derzoek in. Men neemt aan,-dat hier eerder sprake is van een demonstratie van ongenoegen, dan van een directen aanslag, zoo meldt het A.N.P. Ten gevolge van het stormachtige weer zijn de telefoonverbindingen tusschen België en Luxemburg sedert Vrijdagavond ver broken. AGENDA. MAANDAG 11 FEBRUARI Gem. Concertgebomv: Pierre Fournier, cello, 20 uur. Muziekzaal Brinkmann: Ver moeidheid bij schoolkinderen, lezing, 14 uur. Rembrandt: Soldaten zonder uniform, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j.). Palace: Möskou- sche nachten. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Luxor: Wedding Night, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Frans Hals: Balboekje, 14. 16.15, 19 en 21.15 (18 j.). DINSDAG 12 FEBRUARI Stadsschouwburg: Twee Franschen en een Rus („Comedia"), 20 uur. Gem. Concertge bouw: Het Biechtgeheim, 20 uur. Lange Mar- garethastraat 19: Aanmoediging als belang rijke factor in de opvoeding, lezing, 20 uur. Bioscopen: als Maandag. KORT EN BONDIG Tengevolge van tien sterken was «Ier rivieren door den zvaren regenval hebben in den Achterhoek verschillende overstroouiiiigen plaats gehad» J>e spoorbrug bij Kiberge» werd door den sterken stroom geheel vernield. (P.) Zal Haarlem een centrum worden? Zoo Haarlem ooit een goede gelegenheid heeft gehad, een volledige industrie in zijn omgeving samen te trekken, dan is dat wel het geval met de nationale film. Hij is tot nu toe zorgwekkend geweest, de gezondheidstoestand van de jongste muze in ons land. Of het klimaat hieraan schuld heeft? Het valt te betwijfelen, maar het feit blijft, dat vele min of meer welgemeende pogingen om een goede Ne derlandsche fiim te vervaardigen strand den in een financieel of een artistiek fias co. fn een vrije concurrentie had de na tionale film weinig kans: het Nederland sche taalgebied is beperkt; onze industrie kan niet uit zulke reserves putten als die :n andere landen; wij begonnen pas jaren later aan deze industrie, die in Amerika en Frankrijk reeds voor den eersten we reldoorlog gevestigd was. De huidige stand van zaken. Tijdens de bezetting is reeds contact gezocht en verkregen met de Nederland sche regeering in Londen. Ook deze achtte hel gewenscht, dat aile zeilen werden bij gezet om met de bevrijding niet onbesla gen ten ijs te hoeven komen. Èr zijn dan ook verscheidene plannen gemaakt en werkgroepen gevormd. De groote moeilijkheden bestaan echter ten aanzien van de studio's en het opname- materiaal, dat niet nieer tot het nieuwste behoort. Barnstijh in Wassenaar is ver nield, Cinetone in Amsterdam leegge haald. Over de gebouwen van deze laatste maatschappij is trouwens nog geen beslis sing genomen. Haarlem is nu het centrum gewCrden, waarheen de blik van den cineast zich richt. Men is bezig met het tot stand brengen van een beroepsvereeniging voor allen die bij de film creatief werkzaam zijn en bovendien zijn onderhandelingen gaan de over de vorming van een internationale Jiga van cineasten meer speciaal van documentaristen. De vierde poging tot coördinatie zou zijn de oprichting van een centraal productie-orgaan op basi6 van gemengd bedrijf, dat een pied-a-terre vormt voor alle productie-groepen, zonder een monopolie-positie na te stre ven, doch uitsluitend ter wille van de veveischte krachten-samentrekking. Mul- tïfilm, de in Haarlem gevestigde maat schappij neemt reeds eenigermate d.eze positie in. hoewel ook zij zich niet in de stiKhoruïmte kan wqntelen. Werkzaamheid der groepen Muliifihn heeft uit eigen productie eenige wetenschappelijke filmpjes, die nu in omloop gebracht worden. Zeer interes sant is bijv. die over atoomsplitsing, op genomen in de Philips-laboratoria. J. C. Mol werkte afzonderlijk en filmde vooral microscopische films. Hij vertoeft in het Verre Oosten en maakt er een serie kleurenfilms over Indonesië. De groep van Alfred Mazure legt zich vooral toe op detective-films, waarvan reeds twee voltooid zijn, n.l. de Dick- Bosfilm „Moord, in het modehuis" en „Ten hoogste negen jaar". Mazure is auteur, regisseur en hoofdrolspeler. Binnenkort zal een begin worden gemaakt met een nieuwe groote speelfilm, die men waar schijnlijk „Kruis of munt" zal noemen. Bij deze groep Maz-film treedt de Haagsche fotograaf Piet v. d. Ham als productieleider op. Dots Dresselhuys is de cameraman. De Nederlandsche Werkgemeenschap Filmproductie (N.W.F.) bestaat uit een aantal leden der oude garde. Namen als Jan Hin, Jo de Haas, Allan Penning, Dick Laan, Herman v. d. Horst, Paul Schuite- ma, Mannus Franken, Lou Lichtveld en E. J. Verschueren hebben een goeden klank. Deze „oude rotten" fungeeren beurtelings als camera-man, regisseur en productieleider en vervaardigen vooral documentaires, bijvoorbeeld in opdracht van de Ned. Spoorwegen en den Weder opbouw. Ook naar dit soort films is de vraag groot, want de voorprogramma's in de bioscopen hebben nog steeds een kaal karakter. Steun van den bioscoopbond zal echter noo dig zijn, want vroeger wei-den buitenland- sche voorfilms door de verhuurkantoren gratis bij de hoofdfilm geleverd en men kar. van een Nederlandsche maatschappij moeilijk gratis voorfilms verwachten,, in dien zij niet uit andere bronnen kan put ten. Na de bevrijding is ook een Stichting Verzetsfilm opgericht met F. Dupont, J. Gerdes, F. van Moerkerken en als pro ductieleiders ir. C. J. Mol (de zoon van den bekenden J. C.) en A. Schlösser. K. Strooband en O. van Neyenhoff ver richten meer eenmanswerk, zoodat men bij hen niet zoozeer van een groep kan spreken, doch ook zij zijn hard aan het werk De nabije toekomst. Er heerscht een groote vraag naar fiiins en de regeering heeft weinig deviezen. De uitweg is dan: zelf doen! Waarom ook niet? De Nederlandsche tooneelspeler weet zich doorgaans goed aan de-eischen van de filmtechniek aan te passen, omdat het spel op het Nederlandsche tooneel soberder gehouden wordt dan in de mees te andere landen. Ons land bezit uitste kende camera-mannen, die hun toestel kunnen hanteeren als een groot schilder zijn penseel. Een klein zetje van overheids wege kan de Nederlandsche film voorgoed in het zadei helpen en zoo bijdragen tot een monument van volkscultuur: de na tionale film, die gemakkelijk tot de mast& spreekt. Een vergelijking met Frankrijk kan misschien zijn nut hebben: ook dat land maakt zijn meeste films voor bin- nenlandsche productie en de bevolking geeft er de voorkeur aan boven de meeste massa-producten uit Amerika. De nieuwe bloei van de Fransche film is ook door- steun van de overheid bêreikt, en nu kan dit land zich beroemen op een instelling van cultureel© waarde, waarvan men zelfs in ^iet buitenland algemeen overtuigd is. En waarom Kennemerland, dat centraal •gelegen is tusschen de groote steden en in klein bestek een/ groote variatie van terrein herbergt, niet als Nederlands filmcentrum? De duinstreek zal allicht nog wel een plaatsje weten in te ruimen voor de jongste muze, als haar oudere zusters reeds een gastvrij onthaal heben gevon den. D. W. B. BINNENLAND De Prjjsbeheersching heeft in. de maand De cember 2700 processen- verbaal opgemaakt. Het Amsterdam- Rijnkanaal zal worden voltooid. Gehoopt wordt, dat het over 3 jaar klaar "zal zijn. Dan kun nen schepen van 4000 ♦on (de groote Rijnaken) van Amsterdam naar den Rijn varen. Kardinaal de Jong ls beschermheer gewor den van de R.K. Studen- tenvereeniging „Veri tas". Prins Carnaval die ln Limburg is uitgeroe pen, bezocht het bal van den Limburgschen kunstkring te Amster dam. Hij kwam uit Lim burg per vliegtuig. Deze vreemde passagier had veel bekijks. Twee „Catchers", welke het Nederland sche walvisch syndicaat van de Britsche marine heeft overgenomen, zijn op weg naar Nederland. De Tweede Kamer komt op 19 Februari weer in openbare ver gadering bijeen. Een documentaire film over de vernielin gen oopr de Duitschers ln ons land aangericht is gemaakt in opdracht van het departement van landbouw, visschërij en voedselvoorziening. Dieven maakten zich In Rotterdam meester van een 7-tons vracht auto met costumes, glaswerk, suiker, koffie en blikgroenteh. ter waarde van f 20.000. De politie wist evenwel in enkele uren de daders te I>akken en het gestole- ne te" achterhalen. De luchtpostroute naar Australië, Nieuw Zeeland en de eilanden groepen in het Z. W. van den Stillen Oceaan gaat niet meer over Engeland, maar recht streeks naar Australië. Het luchtrecht is daar om verlaagd. Er konten 200 nood woningen dje in Zweden zijn aangekocht voor de getroffen gebieden. La ter komen er nog 500 a r.oo. De kosten zijn i 2500 per stuk. Ook Xederlamlsche aandeelen op naam en aan toonder die zich op Fransch grondgebied bevinden moeten in Frankrijk worden gere gistreerd. Telegraafverkeer met de Ver. Staten is weer mogelijk. Voor 300 ntillioen is xeeds aan Nederland sche bezittingen uit Duitschland terugge haald. Daaronder zijn 2919 paarden, 1091 kar ren. 300 schepen, 316 lo comotieven, 615 perso nenwagens, 4000_jgoede- renwagens, 500 schilde rijen en 300 kerkklokken. De spoordijk bij Barneveld is gerepa reerd. Het spoorwegver keer op het baanvak AmersfoortBarneveld kan weer normaal wor den onderhouden. Haarlem en Omgeving. De heer J. A. Gel- dof, ambtenaar bij het Prov. Waterl.bedrijf voor Noord-Holland te BJoe- mendaal, wordt op 1 Maart overgeplaatst naar het Districtskantoor te Beverwijk. Een Kennemer jour nalisten Ver. is opge- richt, secretaris is de heer G. N. Leenders. Fr. Schuberil. 74, Heemstede. De heer G. H. Weus- tink, oud-insp. b»j het L. O. en oud-lid van den Haarl. gemeenteraad, vierde heden in huise- lijken kring zijn tachtig sten verjaardag. Haarlem en Omgeving. Haarl. Gem. Koor onder leiding van Jan Booda zal Donderdag 14 Febr. in de Gent. Con certzaal te Haarlem een generale repetitie geven van „Le Chant de la Cloche" van Vincent d" Indy. Aan dit concert zullen medewerken eén 14-tal solisten, en de be geleiding is in handen van de H. O. V. Dinsdag 12 Februari nieuwe bonkaarten af halen in de Vleesehhal voor de letter V. Tweetal voor predi kant der Ned. Herv. v Kerk te Zandvoort: ds. H. Brinkman te Ame- rongen en ds. A. Mout te Kollum. Ds. A. Verhagen te Lisse is beroepen bij de Gevet. Gemeente te Benthuizen. Aan de VrUe Uni versiteit te Amsterdam is geslaagd voor het prop. examen Theologie (Cum laude) de heer D. J. Boos uit Aerdenhout,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4