tckenvUayen- voor den Groothandel in visch Moderne Bedrijfsstatistiek Radar, alziend oog van den zeeman Een afgesloten bedrijf? Het voorlaatste nummer van De Vis- scherijwereld bevat nadere mededee- lingen omtrent de erkenningen voor de Vakgroep Groothandel in Visch. Mede gedeeld wordt," dat teneinde te komen tot goed gefundeerde voorstellen voor de normen, welke voor de erkenning in de verschillende geprojecteerde groepen moeten worden aangehouden, een drie tal vergaderingen is gehouden, name lijk van het bestuur van de Ondervak groep Import van Visch. van de Onder vakgroep Export van Visch en van de Ondervakgroep Binnenlandsche Handel in Visch. In deze vergadering werden normen gesteld, welke vervolgens in het bestuur' van de Vakgroep zijn bespro ken. De vakgroep heeft daarna defini tieve voorstellen ingediend bij het Be drijfschap voor Visscherijproducten, dat uiteindelijk de normen vaststelt en neer legt in een verordening, op grond waar van de erkenningen zullen moeten wor den uitgereikt. Deze normen zijn thans in De Visscherijwereld gepubliceerd. Definities zijn opgesteld voor impor teurs, eerste-hands groothandelaar bin nenland, commissionairs, grossiers, be en verwerkers. Zestig groepen! Verder zijn de normen opgesteld voor de verschillende groepen, waarin de hoofdgroepen elk op haar beurt zijn on derverdeeld. Dat zijn In totaal maar liefst zestig stuks. 'Om voor een erken ning voor een bepaalde groep in aan merking te komen moet men in een zekere perfode (basis jaren) een mini mum-omzet bereikt hebben. Maar voor alle groepen geldt de norm. dat men op 1 Januari 1940 in in bedrijf moest zijn blijkens in schrijving in het Handelsregister. Dit sluit dus in, dat de groothandel in visch in zijn uitgebreidste beteekenis een afgesloten bedrijf wordt. Wie op 1 Januari 1940 niet als handelaar in visch in bedrijf was. krijgt geen erkenning en wie geen erkenning heeftstaat er naast Wanneer we De Visscherij wereld als de spreekbuis van het Bedrijfschap mo gen beschouwen, dan kunnen we uit hetgeen in dit blad reeds eerder over deze aangelegenheid is geschreven af leiden, dat dit uitvloeisel van de ge leide economie door den schrijver zelf beschouwd als een noodzakelijk kwaad zal blijven bestaan, zoo lang de invoer in of de uitvoer uit ons land niet vrij is en er niet vrij over deviezen zal kunnen worden beschikt, „wat zeker nog jaren zal dureii". Goed, maar nu de handel in visch. aangevoerd door Nederlandsche schepen en bestemd voor binnenlandsch gebruik. Daarvoor zijn toch geen deviezen noo- dig. Maar ook de „eerste-hands 'groot handelaren in visoh op het binnen land", dat zijn zij, die in de basisjaren 1 Mei 1928 tot 30 April 1940 minimaal 20.000 hebben omgezet, hebben een erkenning noodig. SANTPOORT Een bezoek aan Denemarken Mevrouw Beer—de Nooy heeft met een aantal dames en heeren uit verschillende deelen des lands een reis naar Denemar ken gemaakt, waar ze de gast zijn ge weest van de gemeenten Aalborg en Hjöring. In eer. interessante causerie heeft me vrouw Beer Donderdagavond voor de U.V.V. van haar reis verteld. Deze werd gemaakt per autobus en het duurde vier dagen voordat men op de bestemming was. Daar was een persfotograaf aanwe zig om de gasten te kieken. De spreekster was vol lof over de hartelijke ontvangst. Zij heeft een bezoek gebracht aan een be kenden Deenschen schrijver in Lokken en aan een huishoudschool. Deze was uitste kend ingericht en deed voor de Neder landsche huishoudscholen, die een goede reputatie hebben, niet onder. Over de Deensche bevolking had mevrouw Beer niets dan loï. Allen leefden mee met ons land. hetgeen bleek uit de geschenken, waarmee het gezelschap verblijd - werd. Men kwam met allerlei kleinigheden aan dragen, waarvan men wist, dat daaraan in ons land gebrek was, zooals naaigaren, naalden enz. Op een plaats, waar men moest stoppen, stond een heer met een zak bonbons en deelde die uit. En de voe ding was overvloedig. Het was een reis. die bij de deelnemers de prettigste herin nering achterlaat. Terrasvogels-Nieuws Do soortvereeniging Terrasvogels wordt eerstdaags één onder-afdeeling armer. Het bestuur heeft n.l. den wensch uitge sproken. dat de ontspanningsgroep in haar huidigen vorm niet langer zal blij ven voortbestaan. Op zijn beurt heeft nu het bestuur van de ontspanningsgroep be sloten deze met ingang van 1 Maart a.s. te ontbinden. In verband hiermede ko men de cabaret-avonden, welke men in Maart dacht te houden, te vervallen. De tegen 16 Februari a.s. aangekondigde bal- •vond-met-attracties blijft evenwel ge- Naar onze meening is het niet juist, ook de binnenlandsche handel aan het systeem der erkenningen te koppelen, tenzij men er een middel in ziet om de vischprijzen kunstmatig op een peil te houden, dat evenredig is met de geïm porteerde producten. We hebben hier voor een recent voorbeeld: de bevroren kabeljauw. De prijs daarvoor is vastge steld op 1,55 per kilo. De gemiddelde prijs voor gestripte kabeljauw zonder kop klein en groot is 1,15 per kg. Bij een grooter aanvoer zou bij vrijen handel deze prijs ongetwijfeld veel lager zijn; in dat geval zou de geïmporteerde visch te duur worden. Bij een vergelijking van de prijzen van de geïmporteerde bevroren kabel jauw met de versohe mag men niet uit het oog verliezen, dat de bevroren ka beljauw geheel graatloos is en bij de versche ook'die zonder kop nog veel afval is. Terugkomende op het systeem der erkenningen mogen we dus vaststellen, dat zoolang dit systeem gehandhaafd blijft er van een uitbreiding van het aantal handelaren geen sprake kan zijn. Marktbericht van Zaterdag De aangevoerde hoeveelheid visch be droeg 157500 K.G., waarvan 61370 K.G. sehelvisch, 63980 K.G. kabeljauw. 5027 K.G. wijting, 24400 K.G. tong, 1023 K.G. tarbot, 561 K.G. griet, enz. De besommingen der stoomtrawlers be droegen 46900. Verder besomdén: motor- loggers: KW42 f 7084, KW33 f7783, KW104 1 3353, KW45 f8623, KW22 f7418, KW108 f7274, KW173 f8603, KW47 f7637, KW54 £5765, KW20 f 9980, KW79 f7930. KW14 f8441, SCH302 f7709, KW91 f4965. IJM283 f5955; kustvisschers: KW160 f 17, IJM221 £1313, IJM249 £1052, UK1Ö2 £1696. Scheepvaart 10 Februari. Aangekomen: Gaasterland van Grangemouth naar A'dam: Yellow Ta vern van R'dam naar A'dam (om te dok ken); Hery St. G. Tucker van Hampton Roads naar A'dam; Rijnstroom van Lon den naar A'dam; Eemstroom van Huil naar A'dam; Grena van Colmar naar A'dam. Vertrokken: William H. Edwards naar Antwerpen; Sumatra naar Batavia; Mal lard naar Londen; Aptiiy naar Leith. Cabareiavond Buurtver. „Varia" De buurtvereeniigng „Varia" geeft op Maandag 11 Februari een cabaretavond in „Zomerlust" in de Hoofdstraat te Sant poort. VELSEN Hoogoven SchaakclubWeenink De Vrijdagavond gespeelde schaakwed strijd tusschen 20-tallen van H.O.S.C. en Weenink (Beverwijk) werd door eerstge noemde club gewonnen. De uitslag is ver moedelijk 12J/2 Lawntennïsclub Veiserbeek Eenige dagen geleden werd opgericht de Lawnrf Tennisclub Veiserbeek. Deze club bestaat uit de volgende afdeelingen: beginners, gevorderden en competitie sterkte. Vermoedelijk zullen de wedstrijden ge houden worden op de tennisbaan Veiser beek. Hoogovenschaakclub bestaat tien jaar Het is heden tien jaar geleden, dat de Hoogoven Schaakclub werd opgericht. Het was in de dagen van den grooten strijd tusschen dr. Euwe en Aljechin, dat ieder een aan de Hoogovens in zijn vrijen tijd schaken ging leeren en uit deze schaak woede werd de H.O.S.C. geboren. De jonge vereeniging deed vooral van zich spreken door haar groote Nieuwjaars- tournooien, waarvan vooral dat van 1945 '46, dat pas achter den rug ligt, zoo schit terend is geslaagd. De vereeniging telt thans meer dan 100 leden, waaronder tal van goede krachten. Het jubileum zal Dinsdag 24 April her dacht worden met een feestavond in het Kennemer Theater te Beverwijk. Het wordt een avond met voordrachten, zang en dans. Kleine diefstallen Een fouragehandelaar uit Beverwijk deed aangifte van diefstal van een kachel uit een perceel te Velsen-Noord. Een kapster uit IJmuiden-Oost vermiste uit een geldlade van haar kassa, die op de toonbank van haar winkel stond, eenig klein geld. Passagierslijst 3oh. van Oldenbarnevelt De passagierslijst van het m.s. Johan van Oldenbarneveldt ligt in de gemeente Velsen ter inzage op de volgende adres sen: Hoofdbureau van politie. Tiberius- plein, ÏJmuiden; Politiepost, Hoofdstraat, Santpoort-dorp en Politiepost, Wijker- straatweg, Velsen-N. en Bureau IJm. Cou rant. Voortaan zullen de passagierslijsten ge regeld op deze adressen ter inzage liggen. Aangifte van oorlogsschade Aangifte van oorlogsschade kan nog tot uiterlijk 1 Maart 1946 bij de Schade-En quête-Commissie te Amsterdam geschie den. Aangifte-formulieren zijn verkrijgbaar ter gemeente-secretarie (IVe afdeeling). Voor het geval door bijzondere omstan digheden het bedrag der schade vóór ge noemden datum niet bekend is. dient een voorloopige aangifte te worden gedaan, door middel van formulieren welke even eens ter gemeente-secretarie verkrijgbaar zijn. H.O.S.C. wint van Weenink Vrijdagavond j.l. had de eerste ontmoe ting plaats tusschen de twintigtallen van de „Hoogovenschaakclub" en „Weenink" uit Beverwijk. De wedstrijd werd gewonnen, door H. O. S. C. met ll1/- tegen 7Va- Een uitsla is nog onbeslist vermoedelijk zal de eind uitslag echter 12VS>71.'» worden. De ge detailleerde uitslag luidt: G. F. ZandbergenF. van Tuinen 01, P. LanserPh. v. d. Kolk 01, G. Paar- dekooperC. Koomen 0l, J. Beentjes B. v. Someren VzV2, P. A. VeldheerY. Moov 01, G. L. de HaasG. van Dijk 10, J. de BruinN. Nijkamp 10. J. C. de HaasH. van 't Hof 10, B. Wulms J. Muyen V2'A. J- A. StalsA. Peekei 0—1, W. Steeman—N. Molenaar V2—V2. W. Verhagen—J. Rademalcers 1—0, T. Tol A. Gigengack l-=-0, J. Plugboer—A. de Vries 01, G. SchoutenA. J. Kloo afgebr. H. Mooy—J. F. Groot 1—0. A. A. Schel visJ. W. Los 10. Th. SpijkerW. Groen 10, J. SchmitsN. Bakkum 10 en P. BosD. Duinmeijer 10. Afhalen levensmiddelenkaarten Voor de inwoners van Santpoort in het badhuis aan de Wüstelaan: de letters U tm. Z op Dinsdag 12 Februari. Voor de inwoners van Velsen-Noord in het ontspanningslokaal van de Java- Deurenfabriek aan den Wijkerstraatweg de letters A t-m. K op Woensdag 13 Febr. Toekon iu op do leergang 0.1.v. Ir. V. W. v. CiOGH en Drs. J. A. X. BïïYNUnOF. Geen boeken vereiseht; 6 rand. it 10.- p. rand. Alle gewensehte inllohtingen verstrekken DELEIDSCHEONDERWIJSINSTELLINGEN A HlHandelswetensohappcn Joh. de yv- 330. Leiden 2'071 Het gesjacher op de Engelsche mijnenvegers Twee Haarlemschen vrouwen voelden zich dezer dagen aangetrokken door de Engelsche Jantjes in ÏJmuiden en der- zelver rookwaren. Deze connecties met een kapitein (zijn naam is Jimmie, maar hoe^ ie verder heet w'eet ik niet meerl hadden 2000 cigaretten opgeleverd. Als gevolg van het feit, dat de rooksters af stand hadden gedaan van de termijn van dagvaarding stonden zij dezer dagen reeds terecht voor den Haarlemschen Politierechter. Zoowel de officier als de rechter waren fel verontwaardigd over de troostelooze vertooning, die nu weer In ÏJmuiden aan den gang is. Beiden wis ten niet, wat ze met de twee verdachten moesten beginnen, maar tenslotte eischte de aanklager tegen W. M. de J. 3 maan den gevangenisstraf en tegen haar zus ter een voorwaardelijke straf. Na lang heen en weer gepraat, vele heete tranen en berouwvolle snikken over bloedjes van kinderen, besloot de politierechter het dezen keer dan nog te laten hij drie maanden voorwaardelijk. Maar als het weer zou voorkomen BEVERWIJK 35 Jaar B.G.V. Turnlust De Beverwijksche Gijmnastiekvereen. „Turnlust" bestond Zaterdag 35 jaar. Een van .de oprichters, de heer C. Versteeg, was op dien dag eveneens jubilaris, geduren de al dezen tijd heeft hij „Turnlust" met hart en ziel gediend. Hij is meer dan 30 jaren secretaris der vereeniging. Naar wij vernemen wordt dit jubileum herdacht met een receptie op-21 Maart, waar na des avonds voor de leden een cabaretvoor stelling wordt georganiseerd. Een drietal uit voeringen zal eveneens tot deze herdenking behooren, waarvan op 7 en 14 Maart twee adspirantuitvoeringen en op 11 April één voor dames- en heeren leden ïn het Ken- nemer Theater. De vereqniging behoort lot de grootste in den lande met elf afdeelingen en ruim 50t» leden, wellco onder leiding staan van mej. A. Oosterveen uit Haarlem en den heer c. Smit uit Assendelft. Langen tijd berustte de algeheele leiding van Turnlust bij den heer B. J. Wieland Los uit Haarlem. ..Turnlust" heeft zich in den loop dezer jaren een groote plaats eigen gemaakt in het Kon. Nederl. Gymnastiek Verbond en niet minder in den Kennemer Turnkring, waar voor de B. G. V. steeds prominente gymnas ten heeft geleverd. 1 BURGERLIJKE STAND -•HAARLEM 8 Februari 1916 BEVALLEN: 5 Febr.. J. N. Klok—Breuk, z.; 6 Febr.. J. H. BlansertHofman. d_: M. E. Rozenhart—Wijnand, d.; 7 Febr.. M. M. Vos Schmidt, d.; J. Coblens—de Langen, z.; J, G. dg GraafKruijt,- d.; C. C. Meijerink Stijards, z. OVERLEDEN: 5 Febr., G. M. van Sleen- veldt. 56 j., Uranusstraat; J. Claus, 64 j„ Paul Krugerstraat; 7 Febr.. C., 15 m., d. yan W. Veen, Junoplantsoen; J. Serné, 30 j.. Vol tastraat. ONDERTROUWD. 8 Febr.. W. Keesmaat en J. Bruin; J. Seton en M. Brand; P. G. Hee- rens en W. Moerkerk; G. H. Pijnacker en B. J. Mes. Ook installaties voor de koopvaardij Eervs droomden de zeelieden van een tooveroog, een televisiekijker, waarmee zij hun grootsten vijand, de mist, zouden kunnen doorboren. Thans is die droom werkelijkheid geworden, zij het dan op een andere manier, namelijk door Radar (radio-plaatsbepaling). Tijdens den oorlog werden de radar installaties speciaal gebouwd voor de ma rine en de luchtmacht. Thans bouwt men eenvoudiger installaties voor de koopvaar dij. Dezer dagen vond op een schip in de Theems een demonstratie plaats, die aan toonde, dat radar zoowel geschikt is voor navigeeren in smal water als voor kom pas op open zee. De demonstratie was er op gericht om een basis voor overleg te scheppen voor producenten en gebruikers. Gedurende der. tocht, die van de Theems uit door moeilijke wateren rond het Brit- sche eiland leidde, werd het schip geheel bestuurd van een verduisterde kaart- kamer uit. Hier stond het radarapparaat opgesteld. De bevelen werden door een geluidskoker naar de brug overgebracht. Deze gaf ze. na ze eerst vergeleken te hebben met het kampos, door naar de ma chinekamer. Een voordeel van het apparaat is, dat de gedeelten voor het zichtbaar maken en de controle in de kaartenkamer kunnen worden ondergebracht, terwijl de rest op een minder belangrijke plaats in het schip kan worden opgesteld. Het hoofdtoestel en het apparaat voor zichtbaarmaking en controle hebben een scherm van ongeveer twintig centimeter doorenede, waarop de beelden en voorwerpen en kustlijnen rond het schip te voorschijn komen. Een der toestellen heeft een halfverzilverde spie gel, die het mogelijk maakt het verkregen beeld te vergelijken met de navigatiekaart van het omliggende vaarwater. In dit toe stel zijn alle mogelijkheden voor controle verwerkt. Indien dc spiegel 45 graden uit zijn oorspronkelijker, stand wordt ge draaid. wordt het toestel in werking ge steld. Het beeld van de radar maakt, ver geleken met een normale foto, een ietwat korreligen indruk. Nauwkeurige afstandsbepaling. Een ander verschil is, dat bijvoorbeeld hooge rotsachtige kusten duidelijk zicht baar zijn, maar kusten, die in vloeiende lij» oploopen, minder duidelijk onder scheiden kunnen worden. Dit wordt ver oorzaakt door het verschil in kracht, waarmede diverse objecten de radiogol ven terugzenden. Het beeld omvat uitslui tend datgene, dat bij volkomen helder weer zichtbaar zou zijn door t^n man, die even ver zou kunnen kijken als de radar installatie van het schip reikt. De instal latie kan op drie afstanden; namelijk op vijfduizend, vijftienduizend en veertigdui zend yards worden afgesteld. Zij is zoo in gericht, dat zij rond het schip in een ring met variabele diameter kan worden ge bruikt. zoodat zoowel vergelijking met de kaarten aLs afstandsbepaling mogelijk zijn. De afstandsbepaling geschiedt door middel van meters, die direct resultaat geven. Er is voor elk golfbereik een meter, die den afstand op vijftig yards nauwkeu rig aangeeft. De zender, die veel van een halve boe renkaas weg heeft, wordt achttien maal per minuut rondgedraaid. Door den zen der wordt een radiostraal op anderhalve graad van het horizontale en dertig gra den van het verticale vlak uitgezonden. Deze radiostraal „verlicht" ieder voor werp op zijn weg, juist als een zoeklicht doet. De richting van een voorwerp kan op een graad nauwkeurig vastgesteld worden. Door een speciale constructie wordt de richting van het schip, dat de radarinstal latie aan boord heeft, steeds door eea zwak verlichte streep op het scherm aan gegeven. De bovenkant van het beeld op het radarscherm geeft steeds het Noorden aan. Deze nieuwigheid is verkregen door het gebruik van een gyrokompas. Golflengte: drie centimeter. Er wordt een golflengte van drie centi meter gebruikt. De impuls, met een top- energie van veertig kilowatt, heeft eea frequentie van 1500 per seconde. Door den karteeringsdienst van de Bril- 6che marine werden speciale kaarten voor radar-gebruik geteekend. omdat de nor male kaarten het uiterlijk van het land niet duidelijk weergeven en bakens en boeien niet goed zichtbaar zijn ïn het zwakke licht, waarbij de radar gebruikt wordt. De nieuwe kaarten bevatten alle navi- gatiegegevens in zwart. De geluids- en peillijnen zijn in grijs gedrukt. Het land is in sterke kleuren in verschillende arcee ring gedrukt om hoogere en lagere gebie den aan te geven. Deze kaarten kunnen ook voor normale navigatie worden ge bruikt.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6