Voor f 1.605.000 aanwerk-objecten Het verwijderen van oorlogsherinneringen te Haarlem Als gevolg van den toestand, waarin i Haarlem zich op het tijdstip der capitula tie bevond en mede in verband met de wenschelijkheid om op dat tijdstip een zoo groot mogelij werkgelegenheid te scheppen, was het zoo schrijven B. en W. aan den Raad noodzakelijk verschil lende werken terstond te doen uitvoeren ©f de voorbereiding daarvan ter hand te nemen. Al naar gelang de urgentie daar van, zijn deze werken in uitvoering geno men en verschillende ervan zijn inmid dels reeds voltooid, andere nog in uit voering. Met enkele werken, waarvan de uitvoering minder urgeht is, moet nog begonnen worden. De volledige lijst is als volgt: 1. Verwijderen van vuilnishoopen. Kos ten 94.944 (geen bedrag der rijkssubsidie genoemd). 2. Opruimen van sehuilloopgraven, schuilgaten, mitrailleurnesten enz. 34.200 (subsidie 31.866). 3.1 Verwijdering van stobben, beschadig de boomen uit straten en pleinen en ver werken van het hout tot brandstof voor de ziekenhuizen, centrale keuken, enz. Verder uitvoeren van achterstallige onder houdswerken op de algemeene bgsyaaf- plaatsen, egaliseeren, spitten, bezóoen of inzaaien en beplanten van den Hout.plant- soenen, enz., alsook het repareeren van plantsoenafscheidingen. Tezamen 740.000. (Geen bedrag der subsidie genoemd.) 4. Herstellen van het door cle Duitsche •weermacht grootendeels vernielde sport terrein aan de Mr. J. Gerritszlaan f 16800 (subsidie 15.368). 5. Dempen van de tankgracht in den Haarlemmerhout 88.200 (subsidie ƒ83.050) 6. Grondwerk voor het doortrekken van de Delftlaan tot aan den Rijksstraatweg 259.500 (subsidie 148.000). 7. Afgraven van taluds van Delft en Jan Gijzenvaart en het afdekken met teel aarde 126.000 (subsidie 118.300). 8. Versmallen van de Houtvaart en dem pen van deze vaart tusschen de zwem school en de Brouwersvaart 175.600 (sub sidie 150.000). 9. Omlegging van de sloot langs de Noordzijde van de Pijlslaan. tusschen de spoorbaan en de Resedastraat 3950 (sub sidie 3680). 10. Herstellen van het sportterrein aan den Schalkwijkerweg 16.850 (subsidie 16.500). 11. Slechten van de waterkeering van den Poelpolder 6750 (subsidie 5600). 12. Herstellen van het sportterrein ten "W. van den Kleverparkweg en het ver smallen van de Delft ten Z. van de Kle verlaan 42.300 (subsidie 39.582). Het eerste dezer werken, het verwijde ren van de vuilnishoopen e.d. van straten en pleinen, moest, in verband met het groote gevaar, hetwelk deze kweekplaat sen van ongedierte voor de ondervoede bevolking vormden, terstond en met alle middelen ter hand worden genomen. Uit voering met personeel en materieel der gemeente bleek niet mogelijk, zoodat par ticuliere eigenaren van paarden en wa gens moesten worden ingeschakeld. Dank zij deze werkwijze was de stad in onge veer 2V2 maand van deze hoogst onaan gename en gevaarlijke oorlogsherinnering bevrijd. Toen inmiddels eenigen tijd na de bevrijding de Rijksdienst voor de uit voering van werken was opgericht en bekend werd onder welke voorwaarden voor bepaalde werken een subsidie van het Rijk kon worden verkregen, hebben B. en W. terstond voor de toen in uitvoe ring zijnde werken subsidie aangevraagd. Daar van de zijde vai? genoemden Rijks dienst werd medegedeeld, dat het Rijk ten aanzien van het verwijderen van de vuilnishoopen waarschijnlijk slechts een subsidie zou verleenen in de arbeidsloonen, Tuimel door den Mont Blane Voor Mei van dit jaar zal een begin worden gemaakt met de werkzaamheden voor den aanleg van een tunnel door den Mont Blanc, den hoogsten berg van Euro pa (4810 M.). gelegen op de Fransch-Ita- liaansch-Zwitsersche grens. In Turijn is daartoe een maatschappij opgericht. Er is voldoende kapitaal bijeengebracht om aan alle financieele moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Italië, dat bij het plan zeer geïnteresseerd is, krijgt al dus een rechtstxeeksche verbinding met Genève, Parijs en de havens aan het Ka naal. De gedeeltelijk door den berg heen aan te leggen verkeersweg zal een lengte krijgen van 12 K.M. en genaamd worden de „Route Blanebe". Hij loopt tusschen Courmayeur en Chamonix. Wereldhongersnood moet worden afgewend Vanwège de ongunstige perspectieven in de voedselvoorziening heeft de Brit sche premier Attlee heden een telegram gezonden aan den Australischen premier Chifley, met het verzoek om verhoogden voedselexport uit Australië. De Australische minister van Landbouw, Scully, heeft namens zijn regeering in antwoord hierop medegedeeld, dat zoo wel de producenten als de overheid van Australië alles zullen doen, wat men- schelijkerwijze mogelijk is, om mee te heipen, de wanhopige voedselpositie van Engeland en andere landen te verlichten. President Truman maakte bekend, dat het gebruik van graan voor de bereiding van bier en alcohol voorloopig verboden is. om de critieke wereldgraansituatie :e verlichten. Hij ontwikkelde tevens een programma, om een dreigenden wereld hongersnood te voorkomen. hebben B. en W. nogmaals met klem ver- zoch ook in de andere kosten waarvan alleen die voor het huren,van paarden en wagens reeds 51.182.11 bedragen een zoo hoog mogelijke bijdrage' te verstrek ken. Wat betreft de werken, welke betrek king hebben op herstel van door den oorlog en de bezetting veroorzaakte scha de, mcenen B. en W. op een voor de ge meente gunstige financieele regeling te mogen rekenen. Het totaal dezer werken is 1.605.094. B. en W. stellen aan den raad voor dit bedrag beschikbaar te stellen op den kapitaaldienst, na aftrek van de bedra gen die het Rijk aan subsidie zal beta len, en dit bedrag in 25 jaar af te lossen. Darlan had een „plan". Volgens de notulen van een conferentie tusschen Ribbentrop, Mussolini en Ciano op 13 Mei 1941. toen Engeland in een zeer critieke positie verkeerde, had Darlan de nazi's aangeraden strijdkrachten, uit de lucht te doen landen in Irak, vanwaar zy naar Egypte zouden opmarcheeren. Frankrijk zou aan Irak oorlogsmateriaal leveren. Was het plan van Darlan ge slaagd, dan zouden waarschijnlijk de Arabieren ook tegen Engeland in opstand zijn gekomen en zou Engeland in nog veel grooter moeilijkheden zijn gekomen. Spanje binnen 14« dagen monarchie? De diplomatieke correspondent van de Evening News zegt, dat het herstel van de Spaansche monarchie in den persoon van Don Juan binnen de veertien dagen mogelijk wordt geacht. Volgens den cor respondent zijn plannen uitgewerkt voor de gelijktijdige proclamatie van Don Juan als koning en het aftreden van generaal Franco als hoofd van den staat. Franco wordt verwacht als hoofd van den staat af te treden, „in het algemeen belang van Spanje". De genoemde correspondent zegt verder dat er ook een nieuw kabinet ge proclameerd zal worden, dat geen enkel lid van de falange zal bevatten. (Un. Press) Rusland verlangt naar hmgdurigen vrede. De Russische minister van buitenland- sche zaken Molotof heeft in een radiorede verklaard, dat Rusland, nu het vrij is van buitenlandsche inmenging in interne aan gelegenheden een lange periode van vrede vraagt Het Russische volk wil nu zijn eigen cultu- reele, socialistische leven ontwikkelen. Daarom is het zoo waakzaam wanneer er problemen ter sprake komen, die de kiemen van het verstoren van den vrede en de internationale veiligheid in zich dragen. Dat is het geval wanneer, aldus Molotof, onze Westelijke geallieerden nog Duitsche strijdkrachten op de been hou den. Zij hebben deze overigens nu ontbon den. Het is ook het geval wanneer de geallieerden in Italië de Poolsche fascis tische strijdkrachten van generaal Anders blijven ondersteunen. Ook het bestaan van een regiment Wit-Russen in de Westelijke bezettingszones van Oostenrijk is een hin derpaal voor het kweeken van een goede verstandhouding. In het belang van den algemeene vrede Is de Sovjet-Unie altijd bereid met groote cn kleine vredelievende naties samen te werken. Ware voorstanders van vrede en internationale veiligheid zullen in de Sovjet-Unie een trouwen bondgenoot en een veiligen steun blijven vinden. Dit be- teekent niet, dat wij onachtzaam zijn aan gaande de macht van het Roode leger en onze marine. De Sovjetregeering en de leiders van het leger doen al hetgeen in hun vermogen ligt om zich te vergewis sen dat ons leger in geen. enkel opzicht wat de laatste types van bewapening be treft inferieur zal zijn aan het leger van eenig ander land. Op economisch terrein moeten wij de zeer ontwikkelde kapitalistische landen in Europa en de Vereenigde Staten inhalen en wij moeten dit probleem in zoo kort mogelijken tijd oplossen." Engeland heeft regeering- Groza nog niet erkend. Volgens te Boekarest gepubliceerde do cumenten heeft Engeland de regeering van Groza, den Roemeenschen minister-presi dent, nog niet erkend. De Britsche poli tieke vertegenwoordiger te Boekarest heeft verklaard, dat de Britsche regeering de erkenning niet volledig zou achten, voor dat er een bevredigend antwoord op haar nota van Dinsdag j.l. van de Roe- mcensehe regeering is ontvangen. Scheepsberichten Te Rotterdam aangekomen: „Actinia" (Ned.) van Londen. Parkkade, met hout; ..Zeemeeuw" (Ned.) van Middelsborough, Spoorhaven. met ammoniak; ,,Kuwi"(Ned.) van Middlesborough, Merwehaven, Kon. Sleepboot Mij., met ijzer; „Hasti" van Drontheim, Parkhaven, Oostzijde, ledig; ..Coen" (Ned.) van Grangesmouth. Merwe haven. Kon. Sleepboot Mij., - met ijzer; Empire Harcourt" (Eng.) van Rouaan. Waalhaven, ledig; Rott. Lloyd: „Boschfon- *.ein". 8 Febr. van Port Sait, de „Kota Ge- tieh" 1 Febr. Guardafui gepasseerd. Ckr. Oratoriumvereeniging Bijna vier jaar iang heeft de C.O.V. in het openbaar moeten zwijgen, omdat zij liever zichzelf ophief dan 2ich bij de „Kul tuurkamer" te laten inlijven. Niettemin bleef zij clandestien doorzingen, eerst in groepjes van 20, maar na korten tijd kwam het geheele koor wekelijks repeteeren op de „zanglessen" van den heer George Ro bert. Practiscn was er dus niet veel ver anderd, alleen als vereeniging kon de C.O.V. niet optreden en dus geen uit voeringen geven. Men zal zich ongetwijfeld r.og de groot- sche uitvoering herinneren van Bach's Hone Messe in de Groote Kerk op 27 Juni 1941 Het bericht, dat de C.O.V. zich heeft voorgenomen dit prachtige werk in 1946 weer uit te voeren, zal zeker met blijd schap worden begroet. De C.O.V. wil echter geen Bach-koor worden; zij blijft een Oratoriumvereeni- ging en schenkt daarbij haar aandacht niet uitsluitend aan liet klassieke, maar ook haar verleden bewijst <ht aan het moderne.. Daarom heeft zij voor de viering van haar 35-jarig bestaan in het najaar van 1946 op naar programma ge plaatst: Psaume 47 van Florent Schmitt en l'An Mil van G. Pierné, twee in hooge mate boeiende ver^genwoordigers van de moderne Fransche muziek. Het hoor der vereeniging, dat in den druk met niet minder dan 50 in leden tal is toegenomen, verheugt er zich op met deze prachtwerken voor het publiek te mogen komen. Secretaris der vereeni ging is de heer C. Visser Jr., Van Kins- bergenplein 37, Haarlem. De onregelmatigheden te Schoorl Van de zijde van het directoraat-gene raal voor de bijzondere rechtspleging wordt medegedeeld: Op last van den directeur-generaal voor de bijzondere rechtspleging is'in het kamp Schoorl een uitgebreid onderzoek inge steld naar aanleiding van ernstige aan wijzingen, als zouden binnen het kamp voor gedetineerden wapens worden bin nengesmokkeld, en als zou de kamplei ding dit oogluikend toelaten. In verband daarmede heeft in samenwerking met de politie-reserve een overval op het kamp plaatsgehad, teneinde een onderzoek te kunnen instellen. Nadat bij latere ont ruiming van het kamp diverse klachten diepgaand zijn onderzocht, i6 komen vast te staan, dat van een oogluikend toelaten door het personeel geen sprake is; de kampleiding had zelf reeds het plan op gevat het kamp grondig te onderzoeken. Ook de wapensmokkel bleek niet zoo ern stig te zijn, als de aanwijzingen oorspron kelijk deden vermoeden. In verband hier mede moet dus verklaard worden, dat het personeel geen enkele blaam treft. Het wordt derhalve volledig gerehabiliteerd, doordat het in zijn oude functies wordt hersteld. Een stadion te Haarlem 6 voetbal- en 6 tennisvelden Eenige maanden geleden gaven wij een uitvoerige uiteenzetting van de plannen die de gemeente Haarlem heeft tot oprichting van een stadion te Haarlem. Thans doen B. en W. voorstellen daarover aan den gemeenteraad. Voor het stadion zijn bestemd gronden tusschen de Delft en de spoorbaan Haar- lem-Velsen in Haarlem-Noord, liggende aan den Orionweg. Dit is het centrum van Zuid- Kennemerland te noemen. Het ontworpen stadion zal ruimte bieden voor 15.000 bezoekers. Er komen tribunes, een restaurant en rijwielstalling. Ook wordt gedacht aan den aanleg van een sintelbaan. Verder zijn ontworpen 6 voetbal- en 6 ten nisvelden. In de eerste paar Jaren zal het niet mo gelijk zijn het stadion en de bijgebouwen te zetten. De terreinen kunnen evenwel reeds aangelegd worden en zullen voorzien In een dringende behoefte aan sportterreinen. De gronden voor dit plan bestemd zijn geen gemeente-eigendom. Zij moeten dus gekocht of onteingend worden. Een eigenaar wil niet verkoopen, dus daarom is het ge- wenscht dat meteen stappen ondernomen worden voor de onteigening. Vluchtelingen-kwestie in de I/.iV.O. Het vluchtelingenvraagstuk is in de hu manitaire en cultureele commissie van de Vereenigde Volken besproken, welke be sprekingen geleid hebben tot een rapport. De Spaansche vluchtelingenkwestie heeft veel tijd genomen, daar Frankrijk er bij de commissie op aan drong, de Spaansche republikeinen niet te dwingen, hun vader land onder het Franco-regiem te betre den. De motie van Frankrijk yrerd inge trokken en de vergadering werd het eens over de inlassching van een weinigzeg gende motie van Engelsche zeide. Een Nederlandsche motie, om eenige Russische voorstellen oveT de rechten van vluchtelingenkampen, welke verworpen werden, toch onder de aandacht van den Economischen en "Socialen raad te bren gen, werd aanvaard. Het samengestelde rapport over deze aangelegenheid is thans gereed voor doorzending aan .de Alge meene Vergadering. HERKEND. Een Rijksduitscher die tevens een be- k.end weermachtsleverancier is geweest en deswege door den P. O. D. te Leiden werd gezocht, werd in de tram te Hillegom door een passagier herkend, die de politie waarschuwde. Deze nam hem in bewaring tot de Leidsche P. O. D. hem kwam halen. De (lagelijkscKe dingen van de Goudkust Moordend giet de zon zijn stralen over het donkere woud, waar nu en dan een helie schreeuw opklinkt van een vogel, maar verder de stilte loom hangt tusschen de boomzuilen, die het eeuwig groeiie dak schragen. Langs het kleine, bijna overwoekerde bergpad trekt een korte karavaan, een. tienspireerende stoet negers met een blanke onder een helmhoed en een ter gende pijn tusschen .zijn schouderbladen. De weg stijgt en stijgt, tot in den hemel misschien wel en dan nog verder. Als een reusachtige klomp steenkool steekt de glimmend-zwarte piano omhoog van de ruggen der dragers, die mét tragen tred bergopwaarts zwoegen, waar het kleine onderdak van den blanken „massa" staat en waar die zware muziekdoos heen moet. In hun Neger-Engelsch hebben de dra gers reeds een definitie gegeven van het gevaarte, een definitie, die alleen een. Goudkust-neger kan bedenken en uitkra men onder een hitte van 112 gTaden Fahrenheit: „You beat him for ass and he make noise for inside" (Je slaat hem op z'n achterste en hij^maakt lawaai in z'n binnenste). Maar zelfs een neger kan genoeg krijgen van een kilometerlange sjouwpartij met een piano uit Johannesburg. Daarom wordt de vracht als op bevel neergepoot, zóó, dat de snaren een erbarmelijk ge kerm doen hooren en eenstemmig wordt aangekondigd: „Wij niet meer draag, wij wegvloei in water". En inderdaad lijkt het er veel op, of het glimmende stel van den statischen in een meer vloeibaren staat zal overgaan. Daarom- geeft de man onder den helmhoed de karavaan verlof, een momentje uit te blazen van de ver moeienissen. Maar zoo gemakkelijk is het niet. Met bezwerende gebaren wofdt de blanke overgehaald, om „him for ass" te slaan en Sambo sleept zelfs al met een rotsblok, dat de pianokruk moest vervan gen. Nadat de helmhoed eenige decimeters verder achterover isgezet, ontlokt zijn eigenaar de zoete tonen van „Sarie Marijs" aan het instrument, maar zijn klanten kennende, syncopeert hij zijn solo der mate, dat zij overeenkomst vertoont met een tam-tam gedreun. Direct gepakt door het mysterie van het rhythme deinen de negers hun lijven mee op de maat van het deuntje en een oogenblik later zijn de oergevoelens losgebroken. Een wervel van naakte, zwarte lijven draait om de piano en het water loopt de „uitvoerders" tap pelings langs het lichaam. Als Sarie tot een goed einde is gebracht, vallen de be vredigde danseurs als blokken in het gras en het lukte hun opdrachtgever eerst na verscheidene krachttermen, zijn dra gers te bewegen, de piano weer aan te vatten en den weg omhoog te vervolgen. Vijf minuten zijn verstreken en een open plek," halverwege den top van den heuvel is bereikt. „Massa nog liedjie speel, Sambo dansen." Plof, rrrang, daar staat de piano weer en Sarie Marijs wordt ten tweeden male geweld aangedaan. Eer het lijvige blok muziek In de bun galow aankomt, heeft de piano nog vele malen moeten spelen, maar de blanke heeft in zijn eenzaamheid een piano ge kregen. waar hij zijn heimwee op kan uit klagen in „Parlez-moi d'amour" en „Home on the Range". J. F. Haarlems Schaakgezelschap Zondag 27 Januari j.l. wist het 1ste 10- tal van het H.S.G. in Amsterdam te win nen van de A.S.C.. de vereeniging, die bij de vorige competitiewedstrijden kampioen van Nederland werd. Zondag 10 dezer wist het H.S.G. zijn derden wedstrijd te win nen en wel van het eerste tiental van „Max Euwe" te Amsterdam. De voorloo- pige uitslag werd 7%\l/2 in het voordeel van H.S.G. met nog een te spelen partij.- H.S.G. staat thans ongeslagen aan den kop van zijn afdeeling. Streeft het naar het kampioenschap? Het kampioenschap van Haarlem en Omstreken kan het niet meer ontgaan. Het zou een mooie bekro ning zijn als het ter gelegenheid van het dit jaar te vieren 50-jarig bestaan ook be slag wist te leggen op het kampioenschap van zijn afdeeling in de hoofdklasse van' den K.N.S.B. W ereldkampioenschappen wielrennen Op het congres van de U.C.I., dat te Brussel wordt gehoudea, is besloten de organisatie van de wereldkam pioenschappen wielrennen in 1946 aan Zwitserland op te dragen. Zij znllen van 24 Augustus t.m. 1 September in Ziirich worden gehouden. Het voorstel van Denemarken om aan de lijst van kampioenschappen en in het bijzonder aan de wereldkampioenschappen een nummerh^an achtervolging voor ama teurs over 4 km toe te voegen, werd aan genomen. Voor de opening van het congres heeft de waarnemend secretaris-generaal van de U.C.I., de Franschman Breyer, een persconferentie gehouden, waarin hij ojn, mededeelde, dat de Italiaansche afgevaar digden aan de grens zijn tegengehouden, zoodat deze het congres niet zullen bij wonen. Hij deelde verder mede, dat de Italaansche bond, een der oudste van de wereld, geheel is vernieuwd. Betreffende de wereldkampioenschap pen verklaarde hij, dat België reeds te kennen heeft gegeven de wereldkampioen schappen in 1947 te willen organiseeren en Nederland in 1948. Een ander punt, dat op het congres breedvoerig ïal worden besproken, noem de de heer Breyer de reglementeering van de wegwedstrijden, welke een ware plaag worden. VerdAjwees hij op de practische onmogelijkheid om dit jaar de Tour de France te laten doorgaan.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7