IJmuider Courant ^en Politieke Gebeurtenis Reacties op de voorstellen: van niet ongunstig tot gunstig Manoeilsky blijft bij zijn eisch •.no-Jaargang No. JS2.1R bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Dlrcctcnr-HooMredatleur: Robert Peercboom Dinsdag 12 Februari IftIG Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. \E schepping van de Partij van den Arbeid, die haar stichtingscongres aterdag te Amsterdam heeft gehouden, zonder twijfel een groote politieke ge- ■jurtenis in ons land. Want hiermee is o slagorde der oude partijen doorbroken n hebben zich drie .partijen en eenige einere groepen vereenigd op een ge meenschappelijke basis, die zooals voor- :tter prof. Banning ten Congresse op merkte niet door compromissen is be reikt, maar uit eerlijk en oprecht overlég ontstaan. Belangrijk zijn ook de woorden van minister Drees: „Sedert een halve eeuw was het politieke leven in ons land vrijwel gefixeerd. Er waren numerieke verschuivingen, maar de posities bleven vast liggen. Er waren ook niet meer de duidelijke en klare bestemmingen, waar voor men bij de verkiezingen werd gesteld. Iedereen wist. dat de versnippering der politieke partijen geen enkele in staat stelde, eer. programma werkelijk uit te voeren. Dit deed de onverschilligheid en de afkeer tegen het politieke leven ont staan/' Men denkt bij dit betoog wel meteen aan het stelsel der Evenredige Vertegen woordiging, dat in de jaren 19171940 het politieke leven zoozeer heeft helpen ver starren en alleen kleine numerieke ver schuivingen bij de verkiezingen mogelijk maakte. Volgens dit stelsel zullen in Juni a.s. de verkiezingen nog gehouden wor den. Zal het de laatste maal zijn? Zal uit de komende Grondwetsherziening die wij ziging van het kiesstelsel voortvloeien, die een vernieuwing en tevens een bevrijding kan bettekenen en -de belangstelling en het medeleven van de kiezersmassa den aansporenden zweepslag toedienen, dien zij behoeven? Het is van harte te hopen. Bleven wij aan E. V. geklonken, dan zou minister Drees het na de verkiezingen van 194(5 toch weer aanschouwen, dat de dan verworven nieuwe posities bleven vastliggen. Op zichzelf zal de vorming van de Partij van den Arbeid voor de komende verkiezingen wel tot een belangrijke ver andering, vergeleken met de positie van 1940, moeten leiden. Maar concentraties van partijen alleen kunnen de verstarring, door E. V. teweeggebracht, niet blijvend teniet doen. Het kiesstelsel is inderdaad een kernpunt van het politieke leven. De heer R. van dor Burg, vroeger van de Christen Dem. Unie, heeft op het Con gres gezegd: „Zullen wij in staat zijn het materialisme, dat hoogtij viert, te over winnen? De oorlog heeft ons een erfenis nagelaten, die nauwelijks te verstouwen zal zijn. Vele schrijnende misstanden in onze maatschappij schreeuwen om oplos sing. De politiek heeft geen allerbesten naam in ons land." Hel zijn overwegin gen, die ook andere partijen zich wel met den diepsten ernst zullen moeten voorleg gen. Er is een voorloopig bestuur van twin tig leden voor dc Partij van den Arbeid gekozen en het bevat 9 oud-S.D.A.P.'ers, vier oud-V.D.'ers, twee oud-C.D.U.-leden, twee Katholieken (Christofoorgroep), twee vertegenwoordigers van de voordien poii- tiek-dakloozen en als twintigste lid den minister-president, prof. Schermerhorn. De helft van de ministers behoort tot de Par.tij van den Arbeid. Wij zullen er nog aan moeten wennen de partijnamen SJD. A.P., V.D. en C.D.U. niet meer te hooien op het politieke strijdtooneel. Het is nog even nieuw voor ons, bekende namen als Vorrink, Lieftinck, Joekes, Drees, Oud en Kranenburg als die van een groep partij- genooten onder één vlag vereend te zien. Prof. Lieftinck, de minister van Financiën, was het die op het Congres sprak van eerbied voor de Scheppingsorde en dienen van de gerechtigheid als een Goddelijke opdrachteen overtuiging, die ver vat is in het program der nieuwe partij, die Christendom en socialisme in haar vaandel voert en daarmee voor mannen als prof. Banning en prof. Schermerhorn een hoogste vervulling van wenschen moet beteekenen, die dan ook duidelijk in hun geestdriftige redevoeringen op het Con gres tot üiting kwam. Het is te voorzien dat na de verkiezin gen groote kans zal bestaan op samen werking van de Partij van den Arbeid met de Katholieke Volkspartij, die haar naam aldus gewijzigd heeft na een halve eeuw lang Katholieke Staatspartij gehee- ten te hebben. Vele politieke voorspellin gen gaan in de richting varl een werk- meerderheid „working majority" zegt de Engelschman in de nieuwe Volks vertegenwoordiging, voor deze beide partijen. Bij de verkiezingen zal moeten blijken hoevele politiek dakloozen zich tot de Partij van den Arbeid voelen aange trokken. Een aantal hunner heeft ver leden week. terwijl de fusionneerende partijen elk haar congressen hielden, ook een congres belegd, dat tot toetreding besloot. De vraag, of met de stichting van de Partij van den Arbeid de rangschikking van partijen voor den stembusstrijd ten einde is. kan nog niet met zekerheid wor den beantwoord. Van sommige is het ze ker dat zij weer .onder den bekenden naam zpllen deelnemen. Maar er loopen nog wel geruchten over de mogelijkheid der vor ming van een nieuwe middenpartij. Moch ten die tot werkelijkheid worden de Indonesië's Onafhankelijkheid Zooals overeengekomen was, hebben het nationalistische dagblad Merdeka en het Bataviasche „Het Dagblad", den tekst van de Nederlandsche voorstellen zonder com mentaar gepubliceerd. Vooral de oudere elementen zijn gevoe lig voor der. goeden wil, die uit deze voor stellen blijkt: de officieele reactie is ech ter lauwer, al waardeert men de'breedere mogelijkheden voor besprekingen, die thans geopend worden. Hadji Agus Salim, die thans officieel adviseur van Sjahrir is geworden, verklaarde, dat de republi keinen eerst de reactie uit Midden-Java willen afwachten. Voor dien tijd zullen zij in geen geval tot handelen overgaan. Soe- tan Sjahrir weigerde dan ook een ver klaring af te leggen. Toen hem naar zijn oordeel gevraagd werd over de besprekin gen in de Organisatie der Ver. Katies be treffende den toestand in Indonesië, ant woordde hij grinnikend: „Het lijkt, dat het slechts hun bedoeling is, een commissie van onderzoek te sturen. Ik zou niet we ten, wat voor schade die kan aanrichten." Hij zeide tenslotte nog, dat het Republi- keinsche antwoord binnen 14 dagen ver wacht kan worden. Jn str\jd met andersluidende geruchten neemt onder dc Nederlandsche bevolking te Batavia critiek op de voorstellen geen belangrijke plaats in. Men is geneigd zijn oordeel op te schorten tot nadere bijzon derheden uitgewerkt zijn. De New-York Times weet nog uit Ba tavia te melden, dat de Nederlandsche voorstellen door een specialen koerier aan Soekarno in Djokjakarta zijn overhan digd. De rueening van derden Ervaren neutrale waarnemers, die na drukkelijk beweren, dat de besprekingen waarschijnlijk van zeer langen duur zullen zijn, hebben als hun meening uitgespro ken, dat de politiek geschoolde Indonesiërs het op prijs zullen stellen, dat de voordee- len van het hervormingsplan ruimschoots opwegen tegen de tijdelijke nadeelen er van. Deze waarnemers wijzen vooral op het groote belang van hei vooruitzicht voor Indonesië, spoedig tot de Ver. Naties te kunnen toetreden. Zij zijn er eveneens van overtuigd, dat Indonesië's onafhanke lijkheid niet in 5 maanden voltooid kan worden. Daarom zien zij in het tijdsele- ment, dat in de Nederlandsche voorstellen vervat is, een bewijs van verstandig po litiek beleid. Het feit, dat het kabinet-Sjahrir geen verdere stappen zal doen voordat de re actie uit Djokja bekend is, wordt niet toe geschreven aan een opnieuw beperken van dc volledige bevoegdheden, die de Indonesische minister-president verleden week verkregen heeft. Het Londenscne dagblad ..The Times" juicht in een hoofdartikel. „De Indonesi sche knoop", de Nederlandsche voorstel len toe, die boven een plaatselijke regeling uitgaan. Het plan van een centrale regee ring doet denken aan de structuur van het Koninkrijk der Nederlanden, dat ont staan is als een federatie van provinciën, welker eenheid gewaarborgd wordt door de Kroon. De nieuwe federatie zal echter minder geünifieerd zijn, wat moge blijken uit het Nederlandsche plan, Indonesië zoo spoedig mogelijk voor te dragen als lid van de Vereenigde Volken. Het blad be sluit met de opmerking, dat het terugtrek ken van de Britsche troepen uit Java ner gens méér toegejuicht zal worden dan in Engeland en ook zal geschieden, zoodra een compromis bereikt is. Amerika heeft nog 6lechts weinig van zijn meening laten hooren. Op het oogen- blik is een radio-commentaar het eenige wat ons bereikt heeft, en dat houdt zich op de vlakte. Twee bunkerbouwers Voor het Bijz. Gerechtshof te Amster dam zouden heden terecht staan H. M. uit Santpoort en R. R. uit Overveen, wien o.m. ten laste werd gelegd: het verbou wen van een aantal Nederlandsche sche pen tot duikerschepen; het repareeren van 60 vaartuigen der Duitsche marine, het bouwen van 20 reddingssloepen voor Duitsche schepen; het bouwen van 24 kazematten, althans een aantal Duitsche schuilplaatsen in de duinen, althans daaraan hebben meegewerkt. Verder werd vermeld dc bouw van 36 kazematten te Hoek van Holland, op Rozenburg en Goeree en Over-Flakkee, van 12 trans formatorenhuizen met bijbehoorende ma chinekazematten en een gasfilterstation. Ook vermeldde de dagvaarding den aan leg van diverse straat versperringen in de omgeving van den Briel. De behandeling van de zaak werd we gens ziekte van den verdediger voor on- bepaalden tijd uitgesteld. Dr. J. H. Carp voor den rechter Op 5 Maart te 10 uur zal voor het bijzonder gerechtshof te 's Gravelhage terechtstaan cr. J. H. Carp, die president geweest is van het zoogenaamde Vredegerechtshof, dat in be- "zetüngstijd te 's Gravenhage gevestigd was. Het woord is aan. N ij h o f f: Het goede is een onver moeibare zang; maar het slechte wordt moede en is allang, voor het zingen kan ondergegaan. Von Paulus getuigt in Neurenberg Begin Januari van hel jaar 1943 kwam de groote ommekeer in den Duitschen veroveringsoorlog in Rusland, toen gene raal von Paulus met de resten van het zesde Duitsche leger bü Stalingrad moest capituleeren. Maandag werd de herinne ring aan dit feit wee/ levend, toen von Paulus in de getuigenbank van het Neu- rcnbergschc hof verscheen. Deze gebeur tenis vormde een volkomen verrassing, niet het minst voor de beklaagden en de verdedigers, welke laatsten natuurlijk niet daarop geprepareerd waren. Von Paulus antwoordde op de vragen, die hem door den Sovjet-aanklagen»Ru- de nko werden gesteld, dat het aanvalsplan: tegen de Sovjet-Unie ongetwijfeld de be doeling had. dit land te koloniseeren. Hij gaf een schildering van de voorbereidin gen tot het aanvalsplan „Barbarossa",- waarin Finland en Roemenië waren dp- genomen, doch waarin niet gerept werd over de mogelijkheid van een Russischen aanval. De nadere uitwerking ervan voor zag in de verovering van Rusland tot do lijn WolgaArchangel. Hoezeer Hitier be hoefte had aan de grondstoffen van het land, bleek uit diens uitlatingen in Juli 1942; zonder de olievelden van Maikop en Grosney achtte de Fuhrer den oorlog ver loren. Toen Rudenko vroeg, wie volgens den generaal actief aan het agressieplao hadden deelgenomen, verklaarde von Pau lus, dat Göring, Keitel en Jodl de eerste militaire raadgevers van Hitier waren. De mededeelingen van dezen Duitschen generaal veroorzaakten een sensatie in de beklaagdenbank. Vooral Göring was zeer opgewonden en ook de anderen lieten haastig brieven aan hun verdedigers over handigen. Er werden nog andere getuige nissen aangehaald, o.a. van gen. Warli- mont, plaatsvervanger van Jodl. Deze had verklaard, dat Hitier reeds in 1940 den aanval op Rusland had willen openen, doch door onvoldoende strategische voor bereidingen was dit onmogelijk Zal Veiligheidsraad beslissen? De bespreking van de Indonesische kwestie in den Veiligheidsraad werd Maandagavond heropend met een rede van Manoeilsky. De Oekraïnsche af- gêvaardigde drong er bij den Raad op aan, een definitief besluit te nemen en wees op de resultaten van het niet nemen van een beslissing door den volkenbond inzake Spanje. Hij stelde een resolutie voor, waarin om het sa-, menstellen en uitzenden van een com missie naar Indonesië werd gevraagd. Voorzitter Makin bracht de vraag ter sprake, of de Oekraïnsche gedelegeerde al of niet het recht had. den Raad een voor stel voor te leggen. Hierover waren de op vattingen verschillend. Mr. van Kleffens N.R.C. zinspeelde er onlangs op dan zal dat wel spoedig blijken. Dat in de Partij van den Arbeid een sterke concentratie van partijen tot stand is gekoriien, en dat een aantal bekende Nederlanders van vele vroeger zoo sterk gescheiden politieke opvattingen er elkaar in gevonden heeft, is c-enpolitieke ge beurtenis van onloochenbare beteekenis. R. P. Russische verkiezingen Maandagavond 8 uur had de centrale verkiezingscommissie te Moskou een to taaloverzicht van de deelneming der kie zers aan de verkiezingen. Naar uit deze gegevens blijkt, hebben van de bijna hon derd millioen kiesgerechtigden 99.5 pet. hun stem uitgebracht. De uitslagen kun nen kunnen eerst tegen 14 Februari be kend zijn. tenslotte meende, dat de Raad, 'bij afwe zigheid van vastomschreven regelen, „mild" moest zijn in zijn houding. Hij stelde formeel voor, dat den Oeluaïnschen gedelegeerde zou worden toegestaan, zijn. resolutie ter tafel te brengen. De Amerikaanschc afgevaardigde Stetti- nius verklaarde zich tegen het instellen van een commissie van onderzoek. De beste hoop op een oplossing van de kwestie In Indië was gelegen in de onderhande lingen. die thans aan den gang zijn tus- sehen Nederland en de Indonesische na tionalisten. Stettinius zeide dat, te oordee- len naar wat mr. Van Kleffens gezegd had, het leek, dat aan de gewettigde ver langens van het Indonesische volk zou worden tegemoetgekomen. Een commissie zou daarom geen zin hebben; het zou zelfs ernstig zijn, wanneer de Raad iets doen zou. dat een .succesrijk resultaat in den weg zou slaan. De Chineesche afg< nar- digde Wellington Koo zeide. dat de Raad de bespreking van het Oekraïnsche voor- stefbehoorde te verdagen, totdat het re sultaat van de huidige onderhandelingen te Batavia bekend zou zijn Amerikaansche kringen te Londen vree zen, dat hét op eefl beslissende uitspraak van den Veiligheidsraad inzake dc- bè- doelde commissie zal uitloopen. De moge lijkheid is echter niet uitgesloten, dat de Raad zal probceren een compromis tc vin den, in den geest van dé regeling dc-r Iraansche kwestie. In dat geval zou iedere actie voorloopig achterwege blijven. Hedenmorgen zouden de besprekingen! worden voortgezet. Christelijk Democratische Unie Het secretariaat van de Christelijk De mocratische Unie (in liquidatie) deelt mede, dat de berichten inzake het besluit om toe te treden tot de Partij van dert Arbeid den indruk wekken alsof dit be sluit mét op twee na algemeene stemmeni is genomen. Er werd echter slechts eeii meerderheid van drie stemmen bereikt.- Overeenkomstig de statuten kon de C.D.U. hierdoor niet worden ontbonden, aange zien daarvoor drie kwart van de stemmen noodig was. De minderheid heeft daarna; voorgesteld de C.D.U. over te dragen aan de meerderheid. Dit laatste voorstel, dat dus de bekrachtiging der liquidatie in hield, werd inderdaad met op twee na algemeene stemmen aangenomen. De leden welke zich sinds de bevrijding opnieuw als lid hadden aangemeld, zijn grootendeels overgegaan naar de luist opgerichte Democratische Volkspartij.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1