PINDA-KAAS Oproep Sport in het Kort een jongen Luidsprekers - Ge^77 'F??***! Gerbrand Bakker korfbal. Programma Kon. Ned. Korf- balbond. Ie kl.; DEDKZ; SamosOoster kwartier; SVKWesterkw. 2e kl.: DVD— Oosterkw. 2; Bi. Wit 2—DTV 2; DED 2—Wes- tarkw. 2; Actief-Sportiefcom'o.Luto. 3e kl.: Westerkw. 3—Aurora; TogoHaarlem. Programma Haarl. Korfbalbond. ie kl.: Watërvl. 2—Animo Ready 1; Oosterkw. 3 SV 2; Oosthoek 1Aurora 2. 2e kl.: Onder OnsWatervl. 3; Watervl. 4Animo Ready 2; N. Flora 2Aurora 3; Aurora 4THB 3. HOCKEY. Zondag a.s. worden In Bloe- mendaal selectiewedstrijden voor dames ge houden tusschen 3 elftallen, waarvan de op stelling luidt: A: Keyzer (Enschedé); E. Loeb (RW), M. de Boer—Koenen (EMHC)R. Ledeboer (HDM). H. Smithuyzen (A'dam). E. M. Wijnstroom (BDHC); L. Nypels (Leiden), Verhey (Apel doorn), E. Piel (HHIJC), S. Kruize (Laren) en T. Goeting (RW) B: Jurrissen (Pinoké); J. Hogesteyn (Be Fair), L. Tj. Willink (Deventer); A v Wie- ringen (H'sum). D. Bels—v. d. Velde (BDHC). W. Cosquino de Bussy—Offerhaus (HHIJC); B. Kleysing (RW), C. Hop (BDHC). T. de Wit (Be Fair). G. Dullaart (H'sum), N. de Ruyter —Hofland (Gooi). C: A. Honig (Vict.); R. Bijvoet (Be Fair), H. Vreede (RW); M. v. d. Stel (Apeld.). J. Goeting (RW), A. Kleinbog (Gooi); L. Rolf (Alkm.), W. Broers (Be Fair), W. Wolterbeek (RW). L. Dolhain (Carry On), K. Kruseman (EMHC). VOETBAL. Nagekomen uitslag. Afd. III. Eerste klasse: Enschedé—NEC 0—5. WIELRENNEN. Zondagmiddag werden In 'net Sportpaleis te Brussel de groote prij zen van de U. C. I. voor amateurs en profs verreden. In den sprint was bij de beroeps- renners Alle van Vliet van de partij en bij de amateurs startte Cor Bijster. Van Vliet werd in de finale door Scherens geslagen. Bijster had evenmin succes. Zijn eerste serie verloor hij tegen de Engelschraan Harris en ook in de herkansing moest hij in zijn tegen stander Gillen zijn meerdere erkennen. Op de Parijsche winterbaan werden wie lerwedstrijden gehouden, waarbij de Neder landers Schulte en Boeyen in een omnium, bestaande uit drie manches, startten. De omnium werd gewonnen door Landrieux— Le Boulch, met 3 pnt., Schulte—Boeyen wer den derde met 10 pnt. achter Godeau— Dousset (6 pnt.). BOKSEN. Dat Arnold Lagrand weer op weg is zijn vroegeren vorm terug te krijgen, werd tijdens het gevecht tusschen hem en Wim te Nuyl in Carré te Amsterdam dui delijk. Ook ditmaal tegen Lagrand bleek Te Nuyl aanvankelijk gevaarlijk, maar de Rot terdammer was zoo snel en zijn aanvallen werden tenslotte zoo overrompelend, dat Te Nuyl in de tweede helft van den wedstrijd het' tempo niet meer kon bijbeenen. In de negende ronde kwam het einde. Lagrand zet te zijn stormloop voort totdat Te Nuyl de hand opstak ten teeken dat hij den strijd staakte. De Scheveninger Giel de Roode won van den snelvoetigen en kundigen Belg Lucl- darme. De als beroesbokser debuteerenóe ex-ama teur lichtgewicht kampioen van Nederland Paré, dwong Noorland in d# vierde ronde tot opgeven. Sprenkels won op punten van den Belg F. Jacobs en De Wolff eveneens op punten van den Belg Steyart. Veldloop Brouwerskolkje uitslagen. 800 Meter Juniores tot 17 jaar. 1, E. Schol len 2.17.5; 2. G. Scholten 2.18.3. KWO Meter Jongens 17 tot 20 jaar. l. J. A. V. d. Horst 3.19.3; 2. H. G. Kappert 3.20.0. 1000 Meter nieuwelingen boven 20 jaar. I F. G. Doesburg 3.07.5; 2. Th. Wemik 3.08.2. 1000 Meter. Meer geoefende nieuwelingen, t. C. Dekker 3.01.4; 2. E. Bleijswijk 3.03. Hoofdnummer 2400 Meter Veteranen. Af- Öeeling A loopers: 1. A. N. v. d. Booren 9.30; J. Buis 9.35. Afdeellng B: 1. J. L. Henne- man 10 33.4; 2. G. Hlllekamp. 1600 Meter Cracks. 1. W. van Gog 5.25.4; 2. C. van Ee 5.38.2. Op z'n Zuïcfamerlkaansch Het Argentijnsche voetbalelftal heeft door met 20 van Brazilië te winnen, den kampioenstitel van Zurd-Amerika behaald. Er waren 90.000 toeschouwers, die tot op hun huid natregenden tijdens een stort regen, die zich boven het Rio de la Plata Stadion ontlastte, terwijl beide teams, die tengevolge van een conflict het veld verleten hadden, deze kwestie in de kleed kamers aan het uitvechten waren, hetgeen een uur eh dertien minuten in beslag nam Er was namelijk een Argentijnsch speler gewond geraakt, die naar men dacht een been gebroken had en naar het ziekenhuis vervoerd diende te worden. De Argentij nen waren hierover zoozeer gebelgd dat deBrazilianen het veld verlieten, spoedig gevolgd door de Argentijnen. De Uruguaysche scheidsrechter had toen reeds twee spelers, een uit elk team, het veld uitgezonden. Tien minuten nadat het spel hervat was en beide teams elk met een invaller waren verschenen voor den uit het veld gestuurden speler, scoorde de Argentijnsche rechtsbinnen Mendes een doelpunt. Dezelfde speler scoorde ook het tweede doelpunt elf minuten na de rust. Onderlinge wedstrijden H.A.V. Vele toeschouwers en athleten bezochten j-I. Zondagmorgen de door de Haarlemsche Athletiek Vereeniging georganiseerde onder linge wedstrijden aan de Brouwerskolk te Overveen. Mannen, die jarenlang in binnen- en bui tenland onze Hollandsehen sportnaam hebben hoog gehouden, „deden" het weer. Onder lui«_ hoera-geroep vertrokken Pau- len c.s.' Een start, die zelfs voor den Poly goon-wagen te snel was. Het binnenkomen ging echter minder vlot. Jan P. Strijbos, Van Balen Blanken, van Duyn en nog enkelen vonden het raadzamer „even binnen door te gaan". Kwaadsprekers beweerden dat dat op initiatief van Strijbos was gegaan, die nog een pracht van een vogelnestje van vroeger wist te „zitten". Na afloop reikte de voorzitter H. A. v. d. Mey de prijzen uit. Weerbericht Weersverwachting tot Woensdagavond. Afnemende wind, meest uit Noordelijke richting, koude nacht, overdag gedeelte lijk bewolkt met matige temperatuur. Overwegend droog weer. Vragen van Kamerleden De mtfnen. De heer Bierema heeft vragen gesteld over de mijnen. Is het thans niet de tijd, nu de productie weer gedaald is. buiten- landsche werkkrachten in de mijnen te werk te stellen? Censuur. Over de censuur op brieven naar Indië vraagt de heer Wendelaar inlichtingen. Volgens hier ontvangen berichten worden zelfs brieven van de departementen in Nederland gecensureerd. Pannen. Op vragen van den heer Andriessen heeft de minister van handel en nijver heid geantwoord, dat de aluminiumnood- pannen zonder ooren zijn gemaakt op initiatief van de desbetreffende onderne ming. maar wel met toestemming van het rijksbureau voor metalen. Er is tot dusver aan die onderneming 365 ton aluminium geleverd. Acht jaar geëischt wegens chantage Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam zette heden de behandeling voort van de zaak tegen W.- J. van S. uit Haarlem, (wien afpersing van Joodsehe onderdui kers is ten laste gelegd. Thans werd een rechercheur van den P.O.D. gehoord, die verklaringen aflegde hoe hij in den Kou- denhorn verschillende proeven heeft ge nomen of getuigen verd. herkenden. Zij herkenden hem allen. Mevrouw Leeuwin verklaarde dat verd. één van de twee mannen was, die gepoogd hebben haar man te chanteeren. Zij heeft hem ook aan zijn handen herkend. De adv.fiscaal mr. B. J. Besier wees er in zijn pleidooi op, dat er meer klachten over verd. zijn binnengekomen. Dat hier alleen de zaak der families Worms en Leeuwin is aanhangig gemaakt is een gevolg van het feit, dat alleen bewijs in deze zaken kon worden geleverd. Dat verd. Joodsehe onderduikers meer heeft laten betalen dan direct rioodig was, kan naar het oordeel van den adv.fiscaal nog niet wederrechtelijk zich toegeëigend worden genoemd, gezien ook de groote risico's, welke verd. liep toen hij zulk een gezin in zijn woning opnam. Nu is het de vraag of verd. ten aanzien van de familie Worms zich schuldig heeft ge maakt aan benadeeling van dit deel van ons volk. Naar spr.'s oordeel was dit een grensgeval en hij achtte hier geen over tuigend bewijs aanwezig. Aan het ge beurde in de Mr. Cornelisstraat achtte de proc.fiscaal hem echter wel schuldig. Na herinnerd- te hebben aan het illegale werk van verd. eischte spr. 6 jaar en ontzetting uit de Kiesrechten voor 15 jaar. De verdediger maande, dat met Ret herkennen van verd. de grootste voor zichtigheid moest worden betracht. Mr. Prinsen Geerligs pleitte vrijspreek, su'os. vroeg hij rekening te houden met het goede werk. door verdachte voor het vaderland verricht. Uitspraak 19 Febr. Nieuws uit liet buitenland Wegens het smokkelen van 9800 bloem bollen in Engeland is een kapitein van een Nederlandsch motorschip te Londen ver oordeeld tot 150 pond boete. Het was de be doeling de bollen te verkoopen voor 40 pond, dat is ongeveer 425 gulden. De Fransche nationale defensieraad heeft gisteravond besloten de militaire be grooting met CO milliard francs terug te brengen tot 140 milliard francs. De begroo ting zal als volgt zijn samengesteld: leger 78 milliard, bewapening 38 milliard, en kolo niën 24 milliard francs. Het leger zai bestaan uit ongeveer 400.000 man, de luchtmacht uit 50.000 man en de vloot uit 45.000 man. Om de volgens z(jn berekening 15 mil- lioen kub. meter puin in Keulen op te-ruimen moeten 6000 arbeiders 5 jaar lang onafgebro ken werken, heeft prof. Pirlet verklaard. Hij stelt den bouw van een kabelbaan van het centrum der stad naar het open veld voor, waarmede op de goedkoopste en snelste wijze het puin geruimd zou kunnen worden. By de te Alexandria gehouden anti-Brit- sche demonstratie vielen in botsingen tus schen studenten en politie 70 slachtoffers. 34 personen weiden gearresteerd. (U. P.). De algem. vergadering der UNO heeft besloten, het Internationale Hof van Justitie zoo spoedig mogelijk te *s Gravenhage te doen vergaderen. Binnenkort zullen onder handelingen worden geopend met het oog merk, het Hof in het Vredespaleis onder te brengen. Onze voedselvoorziening Ir. S. L. Louwes' over de vooruitzichten Ir. S. L. Louwes, directeur-generaal van de Voedselvoorziening, deelde op een pers conferentie mede, dat er in de wereld een ontstellend gebrek aan voedsel heerscht. Het meest nijpend is het tekort aan tarwo en vetten. Het tarwegebrek kan alleen en, uitsluitend door goede oogsten worden op geheven. Wat de Nederlandsche larwepositie aan gaat, lean worden gezegd, dat ons land er niet slecht voorstaat. Door een zeer voor uitziende regeeringspolitiek zijn onmid dellijk na de bevrijding groote hoeveel heden tarwe naar ons land vervoerd, vol doende om geruimen tijd in de behoefte te voorzien. De oorzaak van het groote tekort aan vetten is gelegen in de omstandigheid, dat de groote productie-landen nog niet nor maal werken. Wat Nederland betreft, ook in ons land vormt vet de zwakke positie in de voedsel voorziening. Het merkwaardige is, dat W(j in 1946 meer boter zullen produ- ceeren dan wij voor den oorlog in eigen land consumeerden. Er zal vol- doende boter zijn, maar andere vel ten zullen schaarsch blijven. Dat blijkt uit de jaarlijksche behoefte van voor den oorlog, van 15.000 ton boter, 60 tot 70.000 ton margarine en 30.000 ton vet. Een hoopvol geluid liet de heer Louwes ten aanzien van de melkproductie in Ne derland hooren. Deze is op het oogenblik stijgende. Gedurende de laatste weken lag de melkopbrengst 30% bovèn het percen tage in de overeenkomstige periode van 1944. Het vleeschtekort in ons land zal ook dit jaar nog zorg baren. Het herstel van onzen veestapel hangt immers in hooge mate af van deq. import van veevoeder. Dit geldt voornamelijk voor de varkens teelt. Voor den oorlog bedroeg het aantal geslachte varkens ongeveer 2 millioen stuks per jaar. Gemiddeld werden er 1.5 tot 1.6 milllioen varkens in Nederland ge houden. Volgens de laatste gegevens zijn er thans weer ongeveer 900.000 varkens. Het veevoederprobleem echter is niet al leen voor Nederland, maar voor de geheele wereld, het punt waar alles om d'-aait V olksverhuizing in Polen De Warschausche correspondent van de Observer meldt, dat de eerste groep van 5000 Duitschers Poolsch-Silezië heeft ver laten .op weg naar de Britsche zone in Duitschland. Polen en Sovjet-Russen be waakten den trein teneinde te voorkomen, dat hij door benden overvallen zou wor den. Ongeveer V/a millioen Duitschers worden uit Polen geëvacueerd. Binnenkort zullen 8000 Duitschers per dag Polen ver laten, daar de Poolsche autoriteiten ruimte willen maken voor duizenden Polen, die van de Sovjet-Russische zijde van de Curzon-lijn komen, aldus de correspon dent. Ook ongeveer 150.000 Joden worden uit de Sovjet-Unie verwacht. Hun terug keer vormt een nijpend probleem voor de Poolsdhe regeering. Ondanks ernstige po gingen van de autoriteiten neemt het anti semitisme in Polen niet af. Over het al gemeen willen de joden het land verlaten. De Heer en Mevrouw Collïs- Zwanenburg zeggen hierbij hartelijk dank voor de be langstelling voor en tijdens hun huwelijk ondervonden, v. Osladestraat 42 IJmuiden-Oost Heden overleed na een kortstondig lijden onze geliefde huisgenoote en tante Mej. CHRISTINA MARIA BöHM in den leeftijd van 84 jaar. De H. Requiemmis zal ge houden worden a.s, Woens dag 13 Febr., 's morgens om 10 uur in de kerk van de H. Engelmundus te Driehuis, waarna de be grafenis op het R.K, kerk hof aldaar. Fam. G. A. v. Beusekom Farm C. Böhm Der, llen Februari 1946 overleed- te Utrecht in den leeftijd van 61 jaar onze beste broeder en zwager Dr. L. M. R. RUTTEN Hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit aldaar. IJmüiden, 12 Febr. 1946. R. Rutten J. S. Rutten— de Bruijn Gevraagd ongeveer 16 jaar om in het vak opgeleid te worden. Brandwijk, Kennemerlaan IJmüiden. Motorbakfiets te koop aangeboden in prima staat en op beste banden. De Ruv ter, Trompstraat 35. IJm. bonnen, brengt U na tuurlijk naar DE ZAAK VAN IJMÜIDEN Daar zit voordeel aan BEIDER BELANG Kennemerlaan 27. VERMIST Zaterdagmiddag tusschen 3—3.30 op station Velsen donkerbruine lederen schoudertasch, bevattende Persoonsbewijs, vulpen f 25 a f 26, foto's, enz. enz. Zeer gedup. Tegen Engelsche si garetten terug te bezorgen: Bloemstraat 125, IJmüiden. GEREP, KRUK (Onderhoudende! art. 31 K.O.) IJmüiden Woensdag 13 Febr. des avonds 8 uur hoopt Ds. B. A. BOS van Voorburg in de Herv. Kapel. Poet or ie weg 'te Santpoort in een voorlichtings vergadering te spreken over: WAAROM VRIJMAKING? GELEGENHEID TOT HET STELLEN VAN VRAGEN Eenheids-Vak-Centrale Uitgesloten stakende arbeiders WALSERIJ- OOST wonende te IJmüiden, IJmunlcn-Oost en •Santpoort, moeten zich Donderdag; 14-2-1946 van 10-12 uur v.m. melden: Meidoornstr. 2-6, IJnvuiden-Ooet. Zij die verzuimen zich te melden kunnen geen aan spraak op uitkeering maken. HET BESTUUR Kennemerlaan 127- Umuidem VERGOEDING OORLOGSSCHADE. Alle oorlogsgetroffenen zoowel particulieren als zaken lieden, huiseigenaren en?., hebben er groot belang bij thans te weten hoe de voorloopige regeling van de vergoeding der oorlogsschade is. Volledige gegevens hierover met tabellen, alsmede de bezwaren tegen de regeling en het standpufit van onze Regeering vindt U in 't boekje ..VERGOEDING OORLOGSSCHADE". Ook U zult profijt kunnen trekken van hc-t eenvoudige overzicht dezer ingewikkelde materie. Bestelt daar om vandaag nog een exemplaar a ƒ1.36 per brief kaart aan FAVORÏT. van La ns bergen-1 r. E 77. Den Raag. (Betaling bij ontvangst aan den postbode) 2 BEKWAME SCHILDERS GEVR. BEHANG- EN SCHILDERSBEDRIJF Groeneweg 45. IJmuiden-O., Telef. 5651 942; Piefen nn onze ke *ij v, Wij schrijven Februari 1946: Wij hopen degenen die wij in 1942 onder onze clientèle mochten rekenen weer in goeden welstand aan te treffen. Reeds een aantal onzer klanten van voorheen worden weer door ons bediend. U wenscht ook weer door ons bediend te worden? Geeft U on9 dan even Uw nieuwe adres? Bezorging zal weer als van ouds geschieden. Op eerste klas service kunt U rekenen. KRUIDENIER GERARD DOUSTR. 33-35,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4