IJMUIDEN Frankrijk laat 32 trawlers bouwen Volgens een bericht in „Lloyd's List" heeft de Fransche regeering bij de „Bath Iron Corp." te Maine (Amerika) 32 mo derne trawlers besteld, welke alle nog dit jaar zullen moeten worden afgeleverd. Van deze vaartuigen krijgen er zes een lengte van 68 Meter, zes andere een lengte van 42 M., terwijl de resteerende 20 vaar tuigen 32 M. lang zullen worden. Deze vaartuigen zullen alle door Diesel motoren worden voortbewogen. Drijvende traankokerij voor Noorwegen Naar wij vernemen, heeft een Noorsche walvischreederij aan een Britsche scheeps werf opdracht gegeven, voor het bouwen van een naar de eischen des tijds inge richte drijvende traankokerij. De walvischvaart in Australië Naar wij in „Lloyd's List" lezen heeft de regeering van Australië besloten, tot Tatificatie van de Internationale Walvisch- overeenkomst over te gaan, teneinde een walvischindustrie in Australië te kunnen vestigen. Bovendien zullen er met de re geering van West-Australië besprekingen worden gevoerd om na te kunnen gaan, op-welke manier de z.g. kustwalvisch- vangst verder ontwikkeld kan worden. Ook zal eP door de regeering aan een scheepswerf in Engeland opdracht worden gegeven voor het bouwen van een drij vende traankokerij, welk vaartuig 20.000 ton zal moeten meten.Verder is bepaald, dat dit vaartuig op zoodanigen tijd zal moeten worden afgeleverd, dat hiermede Jn het seizoen 19471948 aan de jacht op wal- visschen in de Zuidelijke Poolzeeën kan worden deelgenomen. Door een regee- ringscommissie zal moeten worden be paald, met welk bedrag de Australische regeering aan de walvischvaart zal deel- De sleepers van de geroofde vloot De sleepers; die in dienst van het Bu reau Teruggave Visschersvaartuigen zich verdienstelijk maken met het ophalen van de door de Duitschers geroofde visschers vaartuigen hadden tot dusver toestem ming gekregen te varen zonder inacht neming van de bepalingen der Schepen wet. De Scheepvaartinspectie heeft thans ge meend, dat deze sleepers onder haar toe zicht gebracht dienen te worden. Een di recte uitvoering van dezen maatregel zou echter beteekenen, dat de sleepers gerui- men tijd buiten bedrijf gesteld moeten worden. Na gehouden .besprekingen is hiervoor uitstel verkregen. Echter is wel bepaald-, dat de bemanning moet monste ren. Deze week gaan de sleepers weer naar Duitschland om opnieuw aan de Duit schers een deel van hun prooi te ont nemen. Van de zes loggers, die eenige dagen geleden teruggebracht werden, is inmid dels een aan de reederij teruggegeven." Bevroren kabeljauwfilets gearriveerd Van Rotterdam zijn Woensdagmorgen zes schepen met bevroren kabeljauwfilets uit Rotterdam aangekomen, bestemd voor de Vakgroep Groothandel. De visch zal van IJmuiden uit naar ver schillende plaatsen worden gedistribueerd. Vier schepen met in totaal 220 ton werden reeds gelost, de twee overige zijn heden aan de beurt. Het lossen van de schepen is nog aan leiding geweest tot een meeningsverschil tusschen havenarbeiders en vischknechts en wel over de vraag, door welke catego rie de lossing zou moeten geschieden. Of schoon uit werd gemaakt dat het lossen door de havenarbeiders verricht behoorde te worden, is het werk na overleg door de losse vischknechts uitgevoerd. In dit gebouw. Dreef 32, zal liet Jlaar- lemsclic Tribunaal zijn intrek nemen. Marktbericht van Woensdag De aanvoer bedroeg 32760 K.G., w-o. 2395 K.G. poon, 7740 K.G. schelvisch, 5200 K.G. wijting, 2350 K.G. schol, 7160 K.G. kabeljauw, 1025 K.G. leng, 2525 K.G kool- visch, 445 KG. heek, 1760 K.G. tong. De besommingen der trawlers bedroeg 14972; verder was er binnen 1 logger met 6110 en 3 kustvisschers met geringe vangst. Scheepvaart 13 Februari. Aangekomen: Ned. m.s. Oosterhaven van Londen n. A'dam, Ned. s.s. Noordwijk van Casablanca n. A'dam, Ned. m.s. Pampus van Workington n. A'dam, Ned. m.s. Joh. v. Oldenbarnevelt van Batavia n. A'dam, Ned. m.s.'Tilly van Londen n. A'dam, Ned. m.s. Tilly van Lon den n. A'dam, Noorsch s.s. Veni van R'dam n. A'dam (om te dokken). 13 Februari. Vertrokken; Ned m.s. Friso n. Bourne, Ned. m.s. Rijnstroom n. Londen, Ned. s.s. Mapia n. Colon, Ned. 6.s. Ariadne n. Swansea, Zweedsche m.s. Sigyn n. R'dam. VELSEN Plannen van de Motorgroep Kennemerland De motorgroep „Kennemerland" die zoo langzamerhand bekendheid gaat krijgen, en die verscheidene bekende renners on der haar leden telt, heeft groote plannen. Zoo wil men binnenkort, waarschijnlijk al in Maart, een onderlingen wedstrijd orga- niseeren in vijf klassen. Deze wedstrijd zal worden gehouden op het landgoed van Jhr. T. Ch. van Tuyll. Het publiek zal hier dan gelegenheid krijgen de rijders aan het werk te zien. Verder ligt het in het voornemen een andere motorgroep uit te noodigen voor het rijden van een stedenwedstrijd. Welke groep hiervoor uitgenoodigd zal worden is nog niet bekend. Op 4 Mei, den dag waarop dit jaar de Nationale feestdag wordt gevierd, zal een behendigheidsrit worden verreden op het Waterlooterrein te Driehuis. Het pro gramma vermeldt o.a. een voetbalwed strijd op motoren. De liefhebbers van de motorsport gaan dus een goeden tijd tegemoet. Filmmiddag De Buurtvereeniging „Schulpen" houdt Zaterdag in bioscoop „De Pont" een twee tal filmvoorstellingen voor de kinderen van haar leden en wel één voor de jongere kinderen van 4 tot 10 jaar en één voor die van 11 tot 17 jaar. Vertoond worden eenige kinderfilms. De Statenboom Het steeds weer ontluikende vereeni- gingsleven heeft ook het bestuur van Hoogoven Staten 1945 genoopt, zich in een vlugschrift tot de Statenfamilie te wen den om het contact met de leden, dat zoo lang is verbroken, weer op te vatten. Opgemerkt wordt, dat ondanks net ont breken van een winterprogramma, toch nog iets goeds tot stand kon worden ge bracht. Ook de materialenkwestie en het vinden van goede trainers en dirigenten legt het werk der vereeniging nog vele moeilijkheden in den weg. Het bestuur be treurt, dat papierschaarschte dwingt tot korte samenvatting, maar is van plan om na de algemeene vergaderingen van deze maand met een „echt" Statenboomblad uit te komen, voorzien van foto's en tee- keningen en bevattende de nieuwe plan nen. Thans zijn bij Hoogovenstaten 1945 aan gesloten 20 afdeelingen, welke zijn: Ani mo; Beverwijksche Damclub; Hockeyclub „De Breesapers"; Zangvereen. D.Z.T.V.; Hengelaarsvereen. D.IJ.V.; E.H.B.O.; Hotac; H.O.S.C.; Klaver Twee; Rooswijk; S.S.H.; Stalenkaart, Suomi, V.M.C., Volks dans, V.V.B., Walskoningen, Watervliet, Watervrienden en IJmond. Onvoorzichtige knaapjes Een militair heeft in de duinen twee jongetjes aangehouden, die daar aan het spelen waren. Deze onvoorzichtige knaap jes zijn door de politie naar huis gebracht. Nog steeds is het mijnengevaar zoo groot, dat men zich aan levensgevaar bloot stelt als men de duinen ingaat. SANTPOORT S.V. Terrasvogels Wie wordt voorzitter? Onlangs deelden wij mede, dat de heer F. M- van Vliet als voorzitter van Terras- vogéls had bedankt. Ter verkiezing van een nieuwen voorzitter komen de Jeden van Terrasvogels Maandag 25 Februari a.s. in een buitengewone algemeene ver gadering bijeen. Handboogsport Op de banen van de handboogschietver- eeniging V.Z.O.S. zijn wedstrijden ge houden voor de Massificatie in de zestal len voor het seizoen 1946 en voor de in deeling der competitie 19-16. Onder voor deze sport zeer slechte omstandigheden, n.l. koude, moest geschoten worden, en daardoor zijn de meeste schutters xer be neden hun kunnen gebleven. Het hoogst aantal punten, n.l. 104 in 32 pijlen, werd behaald door de heeren M. v. d. Berg en Chr. Smit. De koning der vereeniging, de heer A. Voogt, maakt blijkbaar op het oogenblik een inzinking door en behaalde slechts 94 punten. Voor het in Mei te hou den koningscbieten zal deze schutter zich De veemarkt van Pu mierend ontwikkelt zich lang-wuiierhand weer tot. de belangrijkste van Noord-Holland. De aanvoer wordt steeds grooter en tic belangstelling eveneens. Een overzicht van dc drukte. <P.) o.i. dan ook ernstig moeten voorbereiden, daar hij in den heer v. d. Berg een se- rieuzen tegenstander heeft. Ook met den heer J. Wicherink, die den laatsten tijd nog al naar voren komt, zal rekening ge houden moeten worden, daar deze jonge schutter ongetwijfeld capaciteiten bezit en zeer constant schiet. De gehouden wedstrijden leidden tot het volgende resultaat: Eerste zestal: 1. M. v. d. Berg; 2. Chr. Smit; 3. J. Wicherink: 4. A. Voogt; 5. H. Janssen; 6. F. J. Verhappen. Tweede zestal: 1. J. Janssen; 2. L. Wes- sels; 3. N. Handgraaf; 4. C. Droffelaar Sr. 5. W. Immers; 6. Joh. Eeken. Derde zestal: 1. W. Arisz; 1. J. Klauwers: 3. L. Janssen; 4. H. Klauwers Sr.; 5. J. Schoenmaker; 6. R. Klauwers. Vierde zestal: 1. H. Voogt; 2. J. Uiten- daal; 3. S. Diependaal; 4. B. Droffelaar; 5. J. Hes; 6. W. v. Zetten. BEVERWIJK Algem. Vergadering Hoogoven-Staten De Vereeniging Hoogoven Staten 1945 kwam Dinsdagavond in Kennemer Hotel voor de eerste maal na de fusie met Van Leer's Personeelsvereeniging, waaruit de algemeene personeelsvereeniging ontstond, in algemeene vergadering van de afdee lingen bijeen. Onder leiding van drs. A. Demmers, chef van het sociale- en ontspanningswerk van de Hoogovens, werden de voorbesprekin gen gevoerd van de nieuwe statuten, die voor een directe afwerking te laat waren binnengekomen om in elke afdeeling af zonderlijk reeds behandeld te kunnen worden. Hoewel niet alle afdeelingen waren ver tegenwoordigd werd de nieuwe Stichting „Hoogoven Staten 1945" met algemeene stemmen goedgekeurd, zoodat tengevolge daarvan verkiezingen moeten plaats heb ben voor het hoofdbestuur. Tevens zal naast dit bestuur een raad van advies op treden, waartoe eveneens verkiezingen zullen moeten worden gehouden. Na een langdurige inleiding op den nieuwen vorm van Hoogoven Staten 3945 en de grondslagen, waarop de concept- Statuten waren geformuleerd, ging de voorzitter over tot behandeling van elk artikel afzonderlijk om daardoor de ver tegenwoordigers der afdeelingen gelegen heid te geven deze statuten ook in eigen kring aan een nadere beschouwing te on derwerpen. Besloten werd, nog deze maand een tweede algemeene vergadering te beleg gen, waarin de Statuten officieele goed keuring zullen krijgen. Voorts bestaat het voornemen om dan gelijktijdig over te gaan tot verkiezing van het hoofdbestuur voor de Vereeniging Hoogoven Staten 1945 en eventueel ook van een raad van advies. Delftsche studenten ontevreden Een protest aan den minister gezonden De mededeeling van den minister van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen, dat hij den rector-magnificus der Technische Hooge- school te Delft verzocht heeft de door hem gedane uitspraken tegen studenten-teeke naars te wijzigen In dten zin, dat de maxi mum uitslultingstermijnen, aangegeven in de richtlijnen bij de oorspronkelijke beoor- deelingsbeschikking 1945 no. 1. gehalveerd worden, heeft de Delftsche Studentenraad doen besluiten een brief te zenden aan den minister, waarin zij .vermelden, dat zij ver baasd zijn over de genomen beslissing. Het heeft hén diep geschokt en gegriefd dat de minister zulk een halveering heeft be schikt. geheel zonder voorkennis van de Delftsche studenten. Het vertrouwen der Delftsche studenten in het beleid van dei^ minister is geheel ver broken. Het vertrouwen dat bestond heeft den Delftschen Studentenraad tot dusverre weerhouden om een actie te voeren als te genwicht tegen de uitgebreide propaganda der studenten-teekenaars. Nu meent de raad zich te moeten beraden omtrent alle voor de Delftsche studenten uit de beschikking van den minister voortvloeiende consequenties. Met het nemen van verdere stappen wordt door den studentenraad gewacht op een ant woord van den minister. Katholieke Volkspartij en Partij van den Arbeid. De Katholieke Volkspartij deelt het vol gende mede: De Katholieke Volkspartij heeft, na ken nisneming van het gepubliceerde urgen-» tieprogram van de nieuwe Partij van den Arbeid, een ontwerp voor een gezamenlijk urgentieprogram opgemaakt, dat mede ten grondslag zal liggen aan de besprekingen, welke ter zake tusschen de daartoe genoo- digde partijen zullen worden gevoerd. In dit ontwerp der Katholieke Volks partij is voorzoover mogelijk aan-» sluiting gezocht aan het urgentieprogram van de Partij voor den Arbeid. Verschei dene punten daarvan zijn hierin zelf6 let terlijk opgenomen. Het bevat echter voorts, naast Wijzigingen, een niet onbe langrijk aantal aanvullingen. Door deze wijzigingen en aanvullingen is mede bereikt, dat het ontwerp zoowel voor wat den inhoud als voor wat de daaruit blijkende sfeer betreft, rekening houdt met de bijzondere staatkundige en maatschappelijke eischen, die uit de be ginselen der Katholieke Volkspartij voort vloeien. Slachtoffer van een mijnexplosie Dinsdagmiddag te ongeveer vijf uur werd op het strand tusschen Noorderbad en Zeeweg bij Zandvoort gevonden het zwaar verminkte lijk van den 22-jarigen voerman J. van Koningsbruggen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat het onvoorzichtig omgaan met op het strand gevonden mijnen, waarvan er een half uitgegraven in zijn nabijheid werd aan getroffen, de oorzaak van zijn dood is ge weest. Het paard van den schelpenwagen, waarmee hij zich op het strand bevond, was door de explosie op hol geslagen, doch kon later worden gegrepen. Door het ruwe weer van de laatste weken zijn weer vele mijnen losgeraakt en aangespoeld, zoodat voorzichtigheid is geboden. Ex-politieke gevangenen naar Zwitserland De belangen van de ex-politieke ge vangenen in ons land worden behartigd door een landelijke vereeniging, die deze bevolkingsgroep en hun nagelaten betrek kingen in allerlei aangelegenheden ter zijde staat. Deze vereeniging kan veel be middelend werk verrichten tusschen haar leden en verschillende officieele en andere instellingen, bijv. de H.A.R.K., Volksher stel, Stichting 1940-1945 enz. om op korten termijn hulp te verkrijgen voor materiee- len nood. De plaatselijke bureaux der ver eeniging behandelen de bij haar ingedien de aanvragen. Er is inmiddels een zeer uitvoerig rap port uitgebracht aan prof. Schermerhom, waarin o.a. wordt gewezen op de noodza kelijkheid van een behoorlijke minimum- uitkeering van regeeringswege aan de we duwen en weezen van gesneuvelde illegale werkers op basis van rijkspensioen. In het rapport wordt vermeld, dat er gevallen bekend zijn, waarin éen vrouw van een terechtgestelden illegaal ter ondersteu ning voor haar drie kinderen per dag elk f 0.75 ontvangt; kinderen van gedetineer den krijgen echter f 1 25 per dag en voor repatrieerenden uit Indië wordt per kind f 75 per maand uitgekeerd! De vereeniging heeft via een Nederland- sche familie in Zwitserland de beschik king gekregen over twee skihutten in Arosa. Hier zullen de oud-politieke ge vangenen. die psychisch herstel behoeven, een maand vacantie genieten. Van allerlei officieele en particuliere zijden wordt alles in het werk gesteld om dit verblijf zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. Tweede Kamerleden bedanken De R.K. Tweede Kamerleden M. L. F. Bajetto en Th. F. M. Schaepman hebben aan het bestuur van de Katholieke Volks partij medegedeeld, dat zij een eventueele «andidatuur voor de nieuw samen te stel len Tweede Kamer niet zullen kunnen aanvaarden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3