IJmuider Courant Siaaicanfiict in Amerika ten einde Een Schouwburg Licht in de Levantkwestie BOfc Jat «'gang No. 18257 Bureaux: Kennemerlaan 154. ÏJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Direcieur-IIool'dredacteur: Koliert Peereboom Zaterdag 16 Februari 1646 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementenp. week 31 ct. per kwartaal f 4. IN Engeland heeft men besloten een Na- tiooal Theatre te stichten. Deze schouw burg moet in Londen verrijzen op een aan de Theems gelegen terrein, dat de Londensche Graafsc'napsraad wij zou den zeggen: Provinciale Staten ervoor beschikbaar heeft gesteld. „The Old Vic", de schouwburg die zich sinds langen tijd gespecialiseerd heeft in opvoeringen van de stukken van Shakespeare, is met het Shakespeare Memorial National Theatre Fund voor dit doel in samenwerking ge treden. Dat fonds bestaat allang en bezit, in ons geld gerekend, zoo ongeveer een millioen gulden. Er moet evenwel zes millioen zijn; de "overige vijf gaat men bijeenbrengen door een beroep op alle mogelijke instellingen en op het publiek te doen. Het National Theatre zal verrijzen dicht bij de plaats waar het oude Globe Play house stond, waarin Shakespeare's stuk ken* voor het eerst werden opgevoerd. Overigens zal de nieuwe schouwburg zich niet bepalen tot Shakespeare, maar ook andere Britsche klassieken en eveneens klassieke stukken uit andere landen ge ven. Eet? bijzonder cachet zal aan de nieu we instelling gegeven worden doordat men den Koning verzoeken zal. het beheer bij Royal Charter vast te stellen, hetgeen ook een klassieke vorm is. Volgens de plannen zal het National Theatre een groote en een kleine schouw burgzaal bevatten, de eerste met een nog grooter tooneel dan dat van Drury Lane, dat tot dusver het grootste in Londen is. Maar de voornaamste schouwburgzaal zal geen record-afmetingen krijgen en beperkt worden tot 1800 zitplaatsen, hetgeen ver standig is. want er bestaan dingen die men verslechtert inplaats van verbeter^ door ze ere groot te maken en daartoe be- hooren schouwburgzalen. Er zijn er nog veel meer, al moge dit in dezen tijd won derlijk klinken. Het National Theatre zal verder een restaurant met uitzicht over de Theems, een cafeteria en tweeëntwin tig kleedkamers bevatten. Men neemt aan, dat de bouw twee a drie jaar zal vorderen. Dit is een Engelsch plan, dat al lang geleden beraamd is en pas over eenige jaren kan zijn uitgevoerd. Londen is aller minst een voorbeeld van liefde voor het klassieke tooneel. Het heeft Shakespeare zelfs verwaarloosd. Het West End, waar in de groote schouwburgwïjk ligt, toont ten aanzien van moderne stukken een voorliefde voor oppervlakkigheid en de groote industriesteden van de Midlands, Birmingham en Manchester, gelden als voornamer tooneelcentra dan de hoofd stad. Des te meer treft het, dat men in een zoo materialistischen tijd als deze, temid den van de ontwrichting en ontreddering die de oorlog teweeggebracht heeft, den ondernemingsgeest opbrengt om een schouwburg speciaal voor opvoering van klassieke tooneelwerken te gaan stichten. Maar eigenlijk is dat heel begrijpelijk en juist. Het geldt niet alleen ten aan zien van tooneel. Het geldt .ook niet alleen voor plannen op lange termijn, zooals dit Engelsche. Dit is een tijd waarin men er zich op moet toespitsen om een hooge cultureele en geestelijke ontwikkeling té dienen. Zij verheft, zij is probaat tegengif tegen de verwording die de oorlog gebracht heeft, zij werkt een pessimisme tegen-, dat zoovelen dreigt te bevangen of al bevangen heeft en zij helpt, nieuw geloof te schenken in de duurzame waarden van de beschaving. Het Engelsche plan behoeven wij niet als een bijzonder .voorbeeld" te zien, maar het vestigt wel weer de aandacht op hetgeen alle door den oorlog getroffen landen broodrioodig hebben: voorziening in hun dringende behoefte aan hooge cul tuur. Het woord broodnoodig wordt hier in zijn letterlijke beteekenis gebruikt: even noodig als brood. Want dat is het. Geestelijke nooden zijn niet minder be langrijk dan lichamelijke. En men komt er niet aan tegemoet door een massa lichte amusementskunst te verstrekken. Die geeft alleen maar afleiding. Daarom zijn, in onze omgeving zoowel als in ons ge- heele land. alle acties om kunst en ont wikkeling van hoog gehalte te geven nu van zoo bijzonder groot belang. Dat zij een minderheid van de publieke belang stelling trekken, in sommige gevallen slechts een mïnderheidje, is niet waarde- bepalenö. De groote noodzaak is het be staan van een geestelijke en cultureele top. die voor ieder en overal bereikbaar is. Aan dat „overal" hapert nog heel wat. En de meening van sommigen, dat zulk werk zich tot bevoorrechte klassen bepa len zou, is verouderd. Sinds lang is het besef doorgedrongen dat men zoowel de belangstelling als de onverschilligheid jegens hoogere cultuur in alle klassen der bevolking aantreft en al voor den oorlog werd veel gedaan onder het motto: kunst aan het volk. Ook dit evenwel ver- eischt nog veel uitbreiding. Dan heeft het op den duur, bij volhouden, ook succes. Ik behoef maar te herinneren aan den eersten tijd van de volksconcerten der H. O. V., die ondanks minieme entrée- prijzen geen publiek wilden trekken. Na lange jaren van teleurstelling bracht men het tot volle zalen. Het lastige is dat deze dingen altijd geld kosten. En het is zooveel makkelijker en voordeeliger, maar te geven wat er bij de massa als koek ingaat, omdat het geen Nieuwe loon- en prijspolitiek van Truman De staalondernemingen en de vak- vereenigingen in de Ver. Stalen hebben overeenstemming bereikt over een loonsverhooging van 18Va dollarcent per uur. De voorzitter van den Metaal - bewerkersbond. Murray, heeft den 125.000 stakers opdracht gegeven Zon dagnacht om één uur het werk te her vatten. Men verwacht, dat de regeling met U. S. Steel den terugkeer naar het werk van 625.000 metaalarbeiders zal verze keren. De onderhandelingen over een collectief contract in de metaalindustrie zullen onmiddellijk worden geopend: het nieuwe contract met U.S. Steel heeft een geldigheidsduur van een jaar. Verhooging staalprijs Truman heeft verklaard, dat onder de voorstellen voor het regelen van het conflict ook een verhooging van den staalprijs met vijf dollen- per ton voor komt. Truman zei: „U hebt allen wel Truman: penetratie in de prijs- belioorsoliing. geen doorbraak gehoord van een penetratie in militai ren zin. Dit is een penetratie in de prijsbeheersching. Indien gij allen mee werkt, zal het geen doorbraak worden". Truman's nieuwe loon- en prijspoli tiek is een compromis tusschen twee zienswijzen: die van arbeiders en ver bruikers- aan den eenen kant en van leiding en grootbedrijf aan den anderen kant. Men houdt het er voor. dat de nieuwe politiek garandeert, dat de re geering flinke loonsverhoogingen wer kelijk zal goedkeuren. Evenzoo maakt deze politiek prijsverhoogingen moge lijk, maar versterkt ook het apparaat, Salim Wij vragen geen inmenging „Het feit. dat de Veiligheidsraad den eïsch van de Oekraïne tot het instellen van een onderzoek naar het optreden van de Britten in Indonesië, heeft verworpen, zal de Indonesische houding ten aanzien van de onderhandelingen met de Neder landers in het geheel niet beïnvloeden" zoo heeft Hadji Salim, de woordvoerder van Sjahrir, verklaard. „Wij beseften, dat wij gebruikt werden als pion in het poli tieke schaakspel. Hoewel wij de Oekraïne dankbaar zijn voor haar belangstelling in onze zaken, vragen wij geen inmenging van derden in dit stadium". Hadji Salim zei verder, dat de Indonesische regeering hoopte overeenstemming te bereiken met de Nederlanders bij de onderhandelingen over den toekomstigen status van Indo nesië met den welwillenden bijstand van Sir Archibald Kerr. „Als wii op een dood punt komen, zullen wij om bemiddeling verzoeken" vervolgde hij. Hadji Salim zeide, dat de voortdurende onrust in Indonesië veroorzaakt wordt door jonge menschen, die denken dat zij de regeering steunen door te vechten. De jongeren zijn van meening, dat de be roepen, die hun leiders op hen doen om het vechten te staken, niet van harte ge meend zijn. Hij verwachtte, dat de snelle ontwikkeling van het vredesleger de T.R.I. tot meer rust zou leiden. inspanning vergt en er bij gebruld wordt van het lachen. Maar het andere is^van oneindig grooter belang er. bewijst den mensch een veel grooter dienst. Het ver rijkt hem en doet hem het leven anders zien. In dezen tijd is het, meer dan ooit, broodnoodig. Het verdient niet alleen den steun van particulieren, maar ook dien van de overheid. Dat is goed besteed geld. R. P. dat zulke verhoogingen onder voldoen de controle moet houden om inflatie af te wenden. Truman heeft de geruchten over voortdurende meeningsverschillen over zijn „economisch oppercommando" Vrijdagavond weerlegd door ie verkla ren, dat de leden van de regeering heb ben besloten volledig met hem mee te werken in zijn stabiliteitsprogramma. Zoowel James Byrnes, de minister van buitenlandsche zaken, als Vinson, de minister van financiën, de leiders van het economische stabilisatieprogramma van president Roosevelt, vinden- de nieuwe politiek uitstekend. Truman is van meening, dat de voorzitters der ar beidersorganisaties haar zullen onder steunen. Zware schade aan textielfabrieken In Almelo is het water in den loop van Vrijdagmiddag wederom gezakt, zoodat thans talrijke woningen zijn droog gekomen. De gas- en electricl- teitsvoorziening zijn volkomen hersteld en hedenavond brandt, de straatverlich ting weer voor het eerst. Burgemeester Ravenslooi heeft in vele huizen in de stad en bij verschil lende boeren in den omtrek een bezoek gebracht. De schade is allerwegen aan zienlijk. Vele binnenmuren zijn inge- stort, waardoor een groot aantal wo ningen onbruikbaar zijn. Hel ligt in de bedoeling een aantal noodwoningen toe te wijzen aan de zwaarst getroffen slachtoffers en aan de bewoners van de gezonken woonschepen. Ernstige schade is voorts toegebracht aan de ondergeloopen textielfabrieken, daar de machines ernstig van het water le lijden hebben gehad. De bedrijfs- stagnatie Is des te ernstiger, daar de fabrieken reeds op volle toeren werk ten voor de Nederlandsche textielvoor- ziening. Het bedrag van de schade is nog niet te becijferen. Het Roode Kruis biedt nog steeds krachtige hulp, vooral bij de voedsel voorziening, terwijl van gemeentewege een extra-rantsoen brandstof in het vooruitzicht is gesteld. Het woord is aan. Wie het. best kan verdra gen kan het best handelen. Russische spionnage in Canada? Naar de Canadeesche minister-president Mackenzie King heeft medegedeeld, heef' de Canadeesche politie een niet nader ge noemd aantal personen in hechtenis ge steld wegens het mededeelen van „ge heime en vertrouwelijke" inlichtingen naar men zegt over atoomenergie aan leden van een buitenlandsche missie te Ottowa. King zeide, dat de regeering in lichtingen van „onbetwijfelbare juistheid" had ontvangen, die op deze praktijken wezen. Ofschoon geen verdere officïeele bij zonderheden over deze aangelegenheid verkrijgbaar zijn, deelt „Canadian Press" mede, dat zij uit gezaghebbende bron verneemt, dat de betrokken buitenland sche missie de Sovjet-Russische is. Ambtenaren van deze missie verklaarden desgevx-aagd, dat de bekendmaking van den premier hun onbekend was en dat zij er geen commentaar op wenschten te leveren. Grootboekschuld en S paar certificaten Het ministerie van financiën deelt tóe de, dat thans op de 3 pet. grootboekschuld liMR is ingeschreven voor een bedrag van f 1003 millioen en op de pet. spaarcei Üficaten een bedrag van f 117 mihoen. Deze cijfers kunnen nog eenige wijziging ondergaan, ten gevolge van de vertraagde verbindingen met het Oosten des lands, waar door de gegevens nog niet geheel volledig zijn. Hoewel de inschrijvingen op het 3 pet. grootboek 1946 vrijwel geheel uit geblokkeerd tegoed zijn geschied, strekt het tot bevredi ging dat dit resultaat vrijwillig ;s bereikt, te meer ook daar hieruit blijkt dat de rente voet geen belemmering daartoe vormde. Het ligt in het voornemen binnen afzien- baren tijd de Inschrijving opnieuw open le stellen. Inlevering oud bankpapier Het publiek zal binnenkort nogmaals in de gelegenheid worden gesteld, oude bank- en muntbiljetten en zilverbons bij de Nederlandsche Bank in te leve ren. Hiervoor zullen speciale formulie ren. die bij de Bank tegen 0.50 ver krijgbaar zullen zijn, worden beschik baar gesteld. Bij groote bedragen zal een speciaal bureau te Amsterdam een onderzoek naar eventueel zwart geld instellen. Aanvragen voor het inleve ren van bankbiljetten van f 500 en f 1000 moeten echter rechtstreeks tot den minister van Financiën worden ge richt. Spaak over de resultaten der UNO De Veiligheidsraad heeft de behande ling van de klacht van Syrië on Libanon over de aanwezigheid der Britsche en Fransche troepen aldaar voortgezet. De Libaneesche afgevaardigde Frangie kreeg het eerst het woord en zeide, dat de aan wezigheid der vr-eemde troepen een be dreiging voor den vrede vormt. Wij hopen, zoo vervolgde hij, dat de Veiligheidsraad de onmiddellijke, totale en gelijktijdige terugtrekking van* alle op ons grondgebied aanwezige troepen zal verlangen; Daarna was het woord aan den Syrischen afge vaardigde Al Khoury, die in zijn uiteen zetting dezelfde gedragslijnen volgde als Frangie. Dc Fransche afgevaardigde Bidault deelde mede, dat Frankrijk bereid is om met de regeeringen van Syrië en Libanon de maatregelen te overwegen tot het ver trek van de Fransche troepen uit deze beide landen. YVy verzoek den Veiligheids raad, aldus Bidault, vertrouwen te stellen in Frankx-yk en Groot-Briitannië, dat wij het noodige zullen doen om dit vraagstuk te regelen. Spaak: „Wij zijn getreden In liet attidiuxu dor openbare diplomatie Namens Groot-Brittannië voerde het woord Sir Alexander Cadogan, die mede deelde, dat de Engelsche delegatie zich volkomen met de verklaring van Bidault vereenigde. Mr. Van Kleffens verklaarde, dat. naar zijn meening, de aanwezigheid van Brit sche en Fransche troepen in de twee Le- vantstaten in feite een beperking van de souvereinitelt dier staten beteekende en dat zij niet in overeenstemming met de voorzieningen van het Handvest was. De raad moest vertrouwen schenken aan de Fransche belofte tot terugtrekking der troepen, aldus mr. Van Kleffens. Indien de troepen niet zouden worden teruggetrokken, zou de raad later nog tot een actie kunnen overgaan. Visjinsky stelde den eisch, dat de Brit sche en Fransche troepen in Syrië en den Libanon binnen een door den Veiligheids raad vast te stellen termijn zouden wor den teruggetrokken. Spaak over de resultaten. Nadat hij het eerste gedeelte van de algemeene vergadering der UNO plechtig had gesloten en verdaagd tot 3 September, is voorzitter Paul Spaak per vliegtuig te Brussel teruggekeerd. Hij verklaarde, dat zij, die gedacht hadden, dat alle politieke, sociale en economische problemen door wonderen zouden worden opgelost, stellig teleurgesteld 'zouden zijn. Doch zij. dio zich de verschillende punten van uitgang en de daarmee samenhangende moeilijk heden realiseeren en zij, die weten, dat vrede resultaat en belooning van .lang en hard werken zal zijn, zullen tevreden zijn." ..Er is een organisatie gegrondvest." al dus Spaak, „en zij werkt. Natuurlijk be hoeft zij de welwilier.de samenwerking van de leden-staten. Wij zijn in een nieuw stadium getreden, dat der openbare diplo matie. De diplomatie zal niet langer ach ter de schermen werken. Het nieuwe systeem is thans definitief begonnen. Het werktuig, dat den vrede zal helpen be schermen, is geschapen."

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1