Het opruimen van mijnen en Booby traps Een enquete over huiswerk Beheer van Duitsche- en N.S.B.-Kasteelen De jacht op oorlogssou yenirs heeft reeds vele slachtoffers geëischt en zal ook in de toekomst nog vele narighe den met zich meebrengen, daar bijvoor beeld in geval van brand deze speel goederen noodlottige complicaties kun nen veroorzaken. Dit soort oorlogserfenissen land mijnen, munitievoorraden e.d. leve ren reeds veel moeite op met het oprui men. Zoo waren in ods land 2.000.000 mijnen aangebracht, waarvan naar schatting 1.600.000 onschadelijk ge maakt zijn. Veel gevaarlijker zijn ech ter de booby traps" mechanische valstrikken in allen mogelijken vorm. Men kan een mijn bijv. demonteeren door het wegnemen van het ontste kingspennetje. Wat deden de Duitschers nu? Zij bedachten middelen on\ deze bezigheid zelfs voor speciale mijn en - ruimers uiterst gevaarlijk te maken. Dit kan op verschillende manieren ge schieden. Een ervan is het slagpennetje eenvoudig met een tweede te verbin den, zoodat bij het demonteeren van het. eerste automatisch de ontploffing tot stand komt; een ander is het aan brengen van een tweede mijn onder een die gemakkelijk te vinden is, waardoor het weghalen van de gedemonteerde mijn dus noodlottig wordt. Vergiftigde bonbons en explosieve vulpennen be- hooren ook tot de booby traps, doch hebben in vredestijd hun gevaar wel verloren. In Italië spanden in de bos- schen achter het geallieerde front ver toevende fascisten op 1 a 2 m. hoogte staaldraad over den wég, waardoor de inzittenden van jeeps, die vlak achter de linies geen voorruit hadden, des nachts onthoofd werden. Daarom had den sommige der eerste jeeps, die wij na de bevrijding te zien kregen, een ijzeren staaf verticaal tegen den radia tor aangebracht bij wiize van paravane. Hoe listig de Duitschers hun psycho- logischen oorlog wisten te voeren, mo- Ï:e ten slotte nog blijken uit het nood- ottige ongeval van een geallieerden soldaat. Deze man zag een revdver midden op den weg liggen. Indachtig de wijze lessen van zijn instructeurs vermoedde hij een booby trap, omdat Oorlogsbruidjes tiaar Amerika De eerste tweeduizend echtgenooten en kinderen van Amerikaansche mili tairen en burgers uit Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg zullen in Maart naar de Ver. Staten vertrekken, in April en Mei zullen er dan nog 4000 volgen. Het eerste schip dat vertrekt uit Le Havre zal zijn de „Goethals" op 5 Maart, waarna respectievelijk op 12, 19 en 24 Maart zullen afvaren de „Vul can ia", welke de eerste Nederlandsche oorlogsbruidjes zal vervoeren, de „Ze- bulon Vance" en de „Argentina". Aan elk bruidje zal een instructiebrief wor den toegezonden, waarin haar medege deeld wordt wanneer en waar zij zich moet melden voor vervoer naar Ameri ka, de bagage-regeling enz. voor de reis naar Parijs. De aandacht van de oorlogsbruidjes wordt er op gevestigd, dat, hoewel er aan boord van de schepen voldoende baby-voedsel en verdere benoodigdhe- den voor de reis naar Amerika aanwe zig zullen zijn, de schepen overvol zul len zijn. Vrouwen en kinderen zullen aparte bedden hebben, maar de vrou wen zullen haar bedden zelf op moe ten maken, haar hutten schoonmaken en op haar eigen kinderen passen. Het zal aan de mannen in Amerika met toegestaan zijn hun echtgenooten van het schip af te halen, tenzij deze mannen binnen 300 km. van de ont schepingshaven wonen en speciale re gelingen treffen met den havenmeester om de verantwoordelijkheid over te nemen voor de rest van het transport. Deze beperking geldt ook voor andere familiebetrekkingen en vrienden. Ondergrondsche Autogarages in Londen Er zijn plannen in voorbereiding voor den bouw van zoogenaamde „tunnel parks", autogarages onder alle groote pleinen in het West End van Londen. In de city zullen aanvragen voor den bouw van groote kantoorcomplexen geweigerd worden, indien geen autoparkeerplaats in het bouwplan is opgenomen. Zoodra vol doende werkkrachten en materiaal be schikbaar zijn, zal een aanvang gemaakt worden met den bouw van een garage on der Finsbury Square e.o., waar oorspron kelijk een diepe ondergrondsche schuil kelder gebouwd zou worden. Deze onder grondsche garages zullen gebaseerd zijn op het zoogenaamde „druk op de knop"- systeem, waarbij de auto, door een be paald nummer te draaien, in enkele mi nuten tijds door middel van een beweeg baren vloer te voorschijn wordt gebracht. De uitvinder van dit systeem, de heer W. Vt. Baldwin, verklaarde, dat hij er een jaar aan gewerkt heeft voordat hij het in practijk kon uitvoeren. Het eerste autopark, dat volgens dit systeem gebouwd is en dat bij een bank zal worden ingericht, zal een capaciteit voor 295 auto's hebben en geen grooter oppervlak beslaan dan een niet gemecha niseerde garage voor 152 wagens. Deze parkeerplaats zal 170.000 pond kosten. Voorts zal een dergelijke garage gebouwd worden onder Londen's tooneelwijk. het niet waarschijnlijk is, dat iemand zoo maar een goed vuurwapen weg gooit. "Voorzichtig strikte hij er een touw omheen en zocht toen een ge schikte dekking. Op eenigen afstand bevond zich een schuilloopgraaf, waar hij in sprong, om vandaar aan net. touw te trekken. Met den revolver gebeurde niets; de soldaat stapte echter op een mijn, die in de loopgraaf aangebracht was Voor het opruimen van deze gevaar lijke surprises worden Duitschers ge bruikt, die iederen avond weer achter het prikkeldraad gaan en na de bevrij ding niet minder dan 25 pCt. van hun personeel verloren hebben, Ook heb ben zij het vooruitzicht, dat hun werk nog wel een jaar zal duren en waar schijnlijk alleen een plotselinge dood het zal bekorten. De in Duitschland vertoevende krijgsgevangenen genieten al verschillende vrijheden. De mooiste Vlaamsche schilderijen naar Nederland In ruil Nederlandsche stukken naar België Als eerste manifestatie van het cultu reel aecoord tusschen België en Neder land zullen eenige exposities worden ge houden, In Antwerpen en Brussel een ten toonstelling van Nederlandsche schilde rijen: „Van Jeroen Bosch tot Rembrandt" en in Amsterdam en Rotterdam een ex positie van Vlaamsche kunstwerken onder den titel: „Van Jan van Eyek tot Rubens". België zoowel als Nederland hebben alles gedaan om deze manifestatie een waar lijk grootschcn vorm te geven. Nog nim mer is in Nederland, en zelden in het buitenland, een zoo mooie Vlaamsche tentoonstelling' gehouden als die, welke nu in het Rijksmuseum zal komen. Ze om vat ongeveer honderd werken, afkomstig uit de musea van Brussel en Antwerpen en uit de kerken van Gent en Antwerpen. De expositie wordt in Maart officieel geopend en zal half Mei overgebracht worden naar het museum Boymans in Rotterdam. Omgekeerd worden ook prachtige Neder landsche schilderijen, o.a. van Rembrandt, Frans Hals en Vermeer, en afkomstig uit het Rijksmuseum, het Mauritshuis, mu seum Boymans, Frans Halsmuseum, de musea te Dordrecht, Groningen en Utrecht en van de gemeente Delft, op de Nederlandsche tentoonstelling te Brussel geëxposeerd. Deze expositie wordt 1 Maart geopend en begin Mei overgebracht naar Antwerpen. Uit het Frans Halsmuseum zullen 3 stukken naar de tentoonstelling worden gezonden en wel „De maaltijd van de Cloveniersdoelen", „De Regenten" en „De regentessen van het Oudemannenhuis". Derby en Haarlem hebben elkaar gevonden De burgemeester van Derby heeft zich in verbinding gesteld met den burgemees ter van Haarlem om een contact op sport gebied te verkrijgen tusschen Haarlem en Derby. Ons gemeentebestuur sympathi seert met dit streven. Het ligt in de be doeling dat een commissie benoemd zal worden om een onderzoek in te stellen welke sporten in Derby beoefend worden, opdat uitgemaakt kan worden welke lak ken van Haarlemsche sport daarbij be trokken kunnen worden. Het is te ver wachten, dat daarna een uitnoodiging aan Derby gezonden zal worden, om hier een afgezant heen te sturen of dat een Haar lemmer naar Derby zal .gaan om verdere regelingen te treffen. Ismail Sedkl Pasja zal trachten een nieuw Egyptisch kabinet samen te stellen. De Ver. staten en Roemenië zullen am bassadeurs uitwisselen. Nieuwe foto's van het Heelal Een tijdroovende onderneming Het fotografeeren van den hemel is nieta nieuws. Het bekende Amerikaansche on- derzoekstation op de Mount Wilson is er met zijn enorme 160-inch telescopen tot dusver in geslaagd ongeveer anderhalf procent van den hemel op de gevoelige plaat vast te leggen; men zal begrijpen welk een tijdroovende bezigheid dit moet zijn, wanneer men weet, dat voor het. in beeld brengen van den geheelen hemel met 20-ineh telescopen naar schatting 1000 jaar noodig zou zijn. De geleerden van het Californisch In stituut voor Technologie hebben thans onder leiding van dr. Donald HendriX, een nieuwe telescoop geconstrueerd. Deze 48-inch zoogen. Schmidt-telescoop zal hét mogelijk maken, ten jifinste tachtig pro cent van den hemel te doorvorschen en in kaart te brengen. Volgens de bereke ningen zal dit werk in minder dan vijf jaar voltooid kunnen worden. Het nieuwe instrument kan in één keer duizend maal zooveel sterren fotografeeren als zijn enorme „collega" van het observatorium te Palomar en is eveneens in staat dit te doen met een veel geringere belichtings tijd. De precisie van deze nieuwe con structie is door vele proeven aangetoond, die hebben uitgewezen dat alles tot op een tweemillioenste inch klopt. Ruil in zang De ruim tweehonderd zangers en zangeressen .van het Engelsche Alexan dra-koor zullen den /.eventienden Mei uit Engeland vertrekken. Met medewer king van het Concertgebouworkest zal dit vermaarde koor een uitvoering ge ven in het Concertgebouw te Amster dam .De leiding berust bij den dirigent Charles Proctor. De Amsterdamsche zangvereeniging „Zang na Studie" zal in October te Lon den concerteeren: De leden van de beide koren zullen worden ondergebracht bij hun respectievelijke collega's. VELSEN Wel steenkool, geen vervoerbewijs De politie heeft twee inwoners der ge meente bekeurd, omdat zij steenkolen vervoerden, doch geen vervoerbewijs had den. De kolen werden in beslag genomen. De beide slachtoffers kunnen nu tegen elkaar zeggen: „Wat doe je in de kou!" Damesjaponnen begeerlijke buit Op brutale wijze hebben inbrekers zich toegang verschaft tot een manufacturen winkel in Velsen. Door het breken van een aantal glas in loodruitjes aan de achterzijde van het perceel zagen zij kans om binnen te komen. Hier vonden de heeren wel iets van hun gading. Zij verdwenen met medeneming van lappen stof en enkele damesjaponnen. 430 Leerlingen van Gymnasium, Lycea en H.B.S. uit Haarlem, BI'rlaal en Felsen spreken zich uit De Vernieuwingscommissie voor het Voor bereidend Hooger en het Middelbaar Onder wijs voor Haarlem en omstreken heeft een enquête gehouden onder de leerlingen over het huiswerk. Gegevens zijn daarbij verkregen over 11 scholen in Haarlem, Velsen en Bloemendaal. De antwoorden kwamen binnen van 430 leer lingen van de 3 hoogste klassen. Hoeveel uur het huiswerk éischt. Gevraagd werd hoe lang men noodig lieeft voor het maken van huiswerk. Gemiddeld moet men daaraan per dag 4.3 uur besteden Het aantal uren loopt evenwel zeer sterk uiteen. 4 leerlingen zijn in l'.i uur klaar, 13 in 2 uur, 25 in 2',-j uur, 53 3 uur, 54 3-!■ uur,' G3 4 uur, 51 4%. 74 5 uur, 23 5li uur, 37 G uur, 14 6'i uur en 7 zelfs 7 uur. Daaruit blijkt dus dat 300 leerlingen er 3 tot 5 uur over doen. De grootste groep (74 of bijna 17a/o) besteedt er 5 uur aan. Ook is gevraagd hoeveel nachtrust de leer lingen hebben. Gemiddeld slapen zij 01a uur, 26 nemen met 7 uur genoegen, 24 be steden er 10 uur aan, terwijl 3 het* met niet minder doen dan 101a uur. Van de 430 leerlingen hebben er 77 bij hun huiswerk hulp van ouders o£ krijgen bijles, 338 verrichten het zelfstandig. Wensehen van leerlingen. Interessant zijn de antwoorden op de vra gen welke wensehen de leerlingen hebben. 15x leerlingen spreken zich uit voor heele dagen school met weinig of. geen huiswerk, 25 willen het liefst alleen 's morgens school, 113 verlangen meer sport (recreatie), 32 spre ken zich uit voor meer contact met docen ten, 2 voor meer contact tusschen docenten en ouders. Slechts 2 leerlingen voelen voor meer belangstelling van docenten na de school. Voor meer initiatief bij leerlingen (individualisatie) spreken zich 23 jongelui uit. 5 leerlingen willen meer Engelsch. 1 minder Duitsch, slechts 5 leerlingen dringen aan op meer aandacht voor net actueele leven, 3 vragen om meer litteratuuronder wijs. Voor een levendiger schoolvereeniging en voor gelegenheid tot deelneming daaraan, alsook schouwburgbezoek spreken zich 14 leerlingen uit; 2 vragen minder droog onder wijs, 3 practische biologie. Voor meer prac tijk. minder theorie (excursies) spreken zich 37 leerlingen uit. 8 leerlingen vragen invoering van het Engelsch-Amerikaansche systeem, 6 spreken zich uit voor het facultatief stellen van som mige vakken, 26 dringen aan op meer kunst geschiedenis en/of philosophic; om meer mu ziek of concerten vragen er 5. Op meer dis cipline dringen slechts 4 leerlingen aan. Veel leerlingen dringen in allerlei be woordingen aan op minder opeenhooping van proefwerken. 49 leerlingen vragen om een betere vevdee- ling van het huiswerk, 22 willen het aantal vakken beperkt zien (kern- of keuzevakken). Voor huiswerk ap school voelen 52 jongelui, 89 dringen aan op beperking van huiswerk, 32 vinden de oplossing: 's middags vrij voor huiswerk, 12 stellen een huiswerkloozen dag voor, 60 spreken zich uit voor geen huis werk op Maandag, 16 vinden het gewenscht meer werk op school te maken en daardoor het huiswerk te verminderen. De commissie deelt mede, dat de indruk is, dat de leerlingen de beantwoording der vra gen serieus hebben ter hand genomen. De uitslag der enquête is aan de hoofden der betrokken onderwijsinstellingen toege zonden met de vraag o,.a. of de uitkomst aanleiding geeft tot het veranderen van de bestaande huiswerk-regeling. Veilig verkeer en militaire auto's Een jongetje uit Velsen, dat op weg was naar school en op het smalle trottoir onder het viaduct te Velsen liep, werd door een militaire auto aangereden. Het joggie maakte een leelijke tuime ling, doch liep slechts lichte verwondin gen op. Wel moest hij zich onder behan deling stellen van zijn huisarts. Nabij den Rijksweg op den Slaperdijk ramde een militaire auto een personen wagen. De militaire wagen liep slechts lichte schade op, doch de personenauto werd aan de voorzijde geheel ingedrukt en vernield. Wonder boven wonder deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Agenda voor Velsen ZATERDAG 16 FEBRUARI Bioscoop „De Pont": Verdachte sta op, 8 uur. SANTPOORT „De Weyman": Balavond met attracties van de ontspanningsgroep der Terras- vogels, uur. ZONDAG 17 FEBRUARI Bioscoop „De Pont": Verdachte sta op, 2.30, 5 en 8 uur. „Ons tijdelijk doel is het beheer van kasteelen die toebehooren aan N.S.B.-ers en Duitschers. Op den duur kan daaruit wellicht iets groeien als in Engeland de National Trust", aldus deelde jhr. dr. D. C. Roëll, voorzitter van de Nederlandsche Kasteelenstichting, mede. „En een van de voornaamste doelstellingen van de Stich ting is ook, ernaar te streven dat de fiscale lasten, welke op de eigenaren van kastee len drukken, worden verminderd. Er is zelfs een geval bekend van een kasteel eigenaar die 105 van zijn inkomen aan belasting betaalt. Onder deze omstandig heden i® het geen wonder, dat vele kasteeleigenaren hun voorvaderlijk huis verkoopen of leeg laten staan." Zooals men weet, zoo meldt „Commen taar" van den Regeerings Voorlichtings dienst, heeft de Nederlandsche Regeering de kasteelen, die Duitschers in ons land in eigendom hebben, en dat waren er heel wat, in beginsel genaast. Deze kasteelen, en die welke toebehoorden aan leden der N.S.B., vallen thans onder het Beheers instituut, dat, zooals bekend, belast is met het beheeren van de eigendommen van N.S.B.-ers en landverraders. In totaal bedraagt het aantal kasteelen van N.S. B.-ers en Duitschers ongeveer 35. Onge veer, want men begeeft zich, bij het vast stellen van het eigendomsrecht van der gelijke bezittingen, al heel gauw op een terrein dat vol juridische .voetangels en klemmen ligt. ImmeTS, een groot aantal kasteelen, zooals bijv. het bekende kasteel Amerongen, is gemengd bezit. Bovendien komt daarbij nog de vraag, of de vroegere eigenaren al dan niet den verkoop van hun eigendom gedurende den oorlog aan Duitschers erkennen; niet altijd was hier n.l. van vrijwilligen verkoop sprake. Het is dus nog niet bekend, welke kasteelen door het Beheersinstituut onder het be heer van de Nederlandsche Kasteelenstich ting geplaatst zullen worden. Tot de huizen, die er voor in aan merking zouden komen, behooren Nyenrode, de ruïne van Batenburg met zeer veel grondbezit, de Cannen- burgh by Vaassen,de ruïne van Schaesberg in Limburg en kasteel Slangenburg. Maar, zooals gezegd, men wil zich niet tot dat beheer beperken, men stelt zich iets als de National Trust voor. Dat is een lichaam, dat omstreeks 1895 in En geland werd opgericht en, na een zeer moeilijke periode, in de afgeloopen jaren tot krachtiger werkzaamheid kwam. Die Trust heeft het beheer verkregen over een groot aantal kasteelen en landgoederen van*5 eigenaren, die hun bezit, als gevolg van de zeer hooge fiscale lasten, niet meer „houden" konden. Vaak onder de voor waarde, dat de eigenaar en zijn nage slacht het soms reeds eeuwen in één fa milie zijnde kasteel mogen blijven bewo nen, storten dergelijke eigenaren dan een onderhoudskapitaal bij de Trust, die dan verder het beheer van het kasteel over neemt. Een dergelijk terrein van werkzaam heden, zij het op wat andere wijze, stelt de Nederlandsche Kasteelenstichting zich ook ten onzent voor. De menschen van de Stichting willen die kasteelen, landgoederen, jachthuizen enz. die zij onder hun beheer krijgen, zien als totaliteit, willen deze behuizingen, dus met inbegrip van meubüeeTing, parkaan- leg, omgeving, uitzichten etc. zoo goed mogelijk conserveeren. Het is natuurlijk, zeer de vraag, of het mogelijk zal zijn, de kasteelen die de Stichting in beheer krijgt, voor het publiek open te stellen. Evenmin als natuurmonumenten door iedereen bezocht kunnen worden, kunnen kasteelen, die volledig in stijl gemeubi leerd en gestoffeerd zijn, groote drommen publiek „verwerken". Daar de Stichting in de eerste jaren het publiek weinig te bieden zal hebben, kent zij vooreerst geen contribuanten. De Stichting is het eerste lichaam, dat zich zal bezighouden met het meubilair van kasteelen etc. Overigens wil men on der geen voorwaarde komen op terreinen waar reeds vereenigmgen als Hendrick de Keyser. Natuurmonumenten of provin ciale kasteelenvereenigingen werkzaam zijn. Men zoekt gaarne contact met die vereenigingèn, men werkt er gaarne mee samen, maar men- concurreert niet. Men wil slechts in den ruimsten zin bemidde ling verleenen tot het in stand houden van ons kasteelenbezit, dat weliswaar door den oorlog veel geleden heeft, maar nog steeds zeer de moeite waard ie. KORT EN BONDIG BINNENLAND Voor de reconstruc tie bevolkingsregisters zal het rijk de gemeen tebesturen ter tegemoet koming in de kosten een bijdrage verleenen van 75 pet. Voor de KLM wordt 4 "Maart een belangrijke dag. Dan worden weer 3 lijnen geopend, zoodat er dan 7 in totaal zul len zijn. Ook worden dan weer de vaste lijndiens ten op Londen en Parijs heropend. Huisvrouwen te Gro ningen hebben een druk bezochte vergadering gehouden om te protes teeren tegen de duurte. Betoogd werd dat de loonen te laag en de prij zen te hoog zijn. Er zijn moeders van groot© gezinnen die hun bon nen moeten verkoopen. Alpl». Diepenbrock, de bekende componist, overleed 25 jaar gele den. In Amsterdam wor den Diepenbrock-feesien georganiseerd. Het pro gramma vermeldt ook een tentoonstelling. Autobussen. Op een vraag van een Kamer lid deelt de minister mede, dat de Ned. Spoor wegen reeds voor de be vrijding 400 busopleggers hadden, gekocht en later nog 500 groote en 425 kleinere autobussén heb» ben aangeschaft, met annuleering van het koopcontract voor 160 busopleggers. Door hulp der regaering krijgen de autobusondernemers 640 autobussen en 450 auto- buschassis ter beschik king. Teekeningen van Fransche meesters 2ijn thans te Amsterdam tentoongesteld in het Stedelijk Museum. Nog nimmer is in Nederland van 19de eeuwsche tee keningen van bekende Fransche meesters zoo'n interessante collectie te zien geweest. De rakd voor de scheepvaart, liet rechts college op gebied van de zeescheepvaart, ge vestigd te Amsterdam, ls thans weer samen gesteld. zoodat het zijn taak hervatten zal. Het echtpaar Wage- uaar—Buivvalda op Ame land, werd verblijd met de geboorte van een drieling. De drie meisjes en de moeder maken het goed. Muziekonderwijs. Ingesteld is een rijks commissie van advies in zake het muziekonder wijs. Voorzitter is Sem Dresden. Tot leden zijn o.a. benoemd de heeren Willem en Hendrik Andriessen. Tydens den oorlog werkten in ons land 210 centrale keukens. Alles wordt geliquideerd. De rijdende keukens gaan naar Indië. Prins Bernhard heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan de staats mijn „Emma". Haarlem en Omgeving. Het echtpaar B. 3. Reiber—A. H. Reiber— Dekker, woonachtig Bad huisstraat 15 te Haar lem viert op 4 Maart zijn gouden huwelijks feest. Op 26 en 27 Februari en l Maart geeft de heer W. Doylestam van de Christophorus-pad- vindersgroep een revue onder den titel „Pieker maar niet" in de zaal van de scholen aan het Teylerplein. Bloemendaal. Maan dag 18 Februari na-uit- reiking bonkaarten in gebouw Domi te Over- veen van 912 uur. De heer P. Nouwens, thans werkzaam als chef van de afdeeling Offset- drukkerij A van de N.V. Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting hoopt op 7 Maart den dag te herdenken waar op hij, 25 jaar geleden, bij genoemde N.V. in dienst trad. In het Jeugdhuis aan de Donkere Laan te Bloemendaal zal Zon dag 24 Februari des mid dags te half vier. in een bijeenkomst van Her vormde Jongeren van Haarlem en Omstreken, Mr. Sake C. van der Wall «preken over de politie ke constellatie van het oogenblik, speciaal met het oog op de naderen- de verkiezingen. Onze oud-stadge noot ds. C. Veenhof te Utrecht heeft de benoe ming tot hoogleeraar aan de Theologische Hoogeschool der Gere- J formeerde Kerken (on- derh. art. 31 K O) te Kampen aanvaard.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2