De studentenstaldng te Amsterdam Voorloopige heropening der universiteit Het bestuur der Algemeene Studenten Vereeniging Amsterdam deelt mede, dat de studenten Maandag 18 Februari de col leges en practica weer zullen bijwonen. De studentenstaking is na een, van rector en assessoren verkregen garantie, dat prof. Wibaut veertien dagen geen college zal geven, voor korten tijd opgeheven, van welk respijt gebruik zal worden gemaakt om in onderling overleg tot een oplossing van het conflict te komen. Dit is het resultaat van de ernstige on derhandelingen, welke zoowel van de zijde der docenten als die der studenten worden gevoerd om op korten termijn tot een oplossing van de kwestie-Wibaut te geraken, zonder dat dit tot een vgrder «schorsen der universitaire werkzaam heden behoeft te leiden. De praeses van het A.S.V.A.-bestuur, de heer S. A. de Lange, wees er met nadruk op, dat weliswaar de staking thans tijde lijk is opgeheven, maar dat men hieruit niet mag concludeeren, dat de studenten van hun oorspronkelijken eisch tot het verdwijnen van prof. Wibaut terugkomen. Zonder twijfel zal aan het einde van de veertiendaagsche periode opnieuw een staking worden geproclameerd, indien mocht blijken, dat prof. Wibaut zijn col leges zal hervatten. Een tentoonstelling van het verzet „Weerbare democratie" is de naam, die de Groote Advies Commissie der Illegali. teit gekozen heeft voor de verzetstentoon- stelling, welke ondeif haar auspiciën te Amsterdam georganiseerd is en op 1 Maart geopend zal worden door den minister president, prof. ir. W. Schermerhorn. De tentoonstelling wordt in de Nieuwe Kerk gehouden. De schilders, die in enorme wandschil deringen het lijden en den strijd van het Nederlandsche volk in allegorische voor stellingen uitbeelden, hebben een werkge meenschap gevormd. Het zijn Charles Roe- lofsz. Charles Eyck, Cees Timmer. Theo Purpershoek, Jan Bons, Lex Metz. Hans van Norden. Lex Horn, Gerrit van 't Net en Daan Wildschut. Bij den ingang van de kerk zal men zien een groote allegorie van Nederland, dat plotseling uit zijn slaap wakker geschud wordt door de aankomst van den vijand, die met tanks en vliegtuigen in den nacht zijn aanval begint. Dan volgt een reeks van symbolische schilderingen, waarin men ziet, hoe Nederland langzamerhand in het net van de Duitsche dwangmaat regelen ingekapseld wordt. Met het toe nemen van de Duitsche terreur ontstaat geleidelijk het verzet, *dat met de groote Februari-staking van 1941 algemeen wordt. Een lange muurschildering toont de facet ten van de bedriegelijke Duitsche propa ganda en de boosaardigheid, waarmede Duitschland het Nederlandsche volk naar zijn pijpen wil doen dansen. Het vee wordt weggevoerd, met zoete woorden trachten de Duitsche soldaten de Nederlandsche meisjes in te palmen, de W.A. ontstaat en de Nederlandsche mannen worden on der schoone voorspiegelingen naar het land van den vijand gelokt of met geweld gedreven'. Maar tegelijk komt het verzet, het illegale werk wordt georganiseerd, de illegale pers gaat draaien en bij het wan delen langs de schilderingen komen bij den toeschouwer alle beelden weer naar voren, die tijdens de Duitsche onderdruk king zulk een belangrijke rol speelden in het leven van het volk. Het berdbpsverzet, het gewapend verzet, de acties der stu denten en kunstenaars alles vindt zijn plaats in deze groote tentoonstelling, die in de stille omgeving van de kathedraal dubbel tot den bezoeker zal spreken. Voorloopig is vastgesteld, dat de ten toonstelling tot 1 April geopend zal blijven. Ongeoorloofde handelingen Een conservenfabrikant in Haariem kocht op onrechtmatige wijze flinke hoeveelheden groenten, verwerkte deze zonder de benoo- digde toestemming en leverde het verwerkte product, eveneens zonder toestemming en tegen zwarte prijzen, af. Een partij van 186 glazen verwerkte groenten, welke voor af levering Juist gereed stond, werd door con troleurs van den C.C.D. in beslag genomen, terwijl tegen den fabrikant proces-verbaal werd opgemaakt. De Radio geeft vanavond: 1TIL.VERSUM I. 3*1 M. K40 15.00 Kinderuitz. 16.00 Radio-philh. ork. (16.25 P. R. O. Peller). 17.35 Interview. 18.00 Gr. pi. 18.30 Journal, weekoverz. 18.45 Gr. pi. RNIO i'J.00 Nieuws etc. KRO 19.18 Brogr. overz. RNIO 19.30 Progr. Ned. Strijd krachten. 20.00 Nieuws. KRO 20.55 Gr. muz. 20.10 Pater Henri de Greeve. 20.25 Gr. muz. RNIO 20.30 Drs. L. de Jong. KRO 20.35 Gr. muz. 21.00 Song-Singers. 21.15 Cabaret RNIO 22.00 Nieuws KRO 22.15 Gr. Muz. 22,35 Litur gisch progr. 22.55 Gr. muz. 23.00 Sylvestre-trio 23.30 Licht progr. HILVERSUM II, 41S M. RNIO 16.00 Maleisehe les. VARA 16.15 Gr. muz. 16.45 Cantabilé Septet 17.15 Sportpraat- je. 17.30 City-halfuurtje. RNIO 18.00 Nieuws. VARA 18.15 „De Krekels"- RNIO 18.30 Het Rijk overzee. VARA 18.45 Groningsch half uur. 19.15 Lezing. VPRO 19.30 Bijbelvertel ling. RNIO 20,00 Nieuws. VARA 20.05 En nu oké! 21.15 „Doodenhuis". 21.45 Omroep koor. 22.00 Eddy Walts (Intermezzo: 22.15 Ver haal door W. v. Cappellen). 22 30 Eddy Walis RNIO 23.09 Nieuws VARA 23.15 Benedict Silbermann. 23.40 Jan Corduwener, Hef conflict in de GerefKerk De Synode In de synode-vergadering te Utrecht werd de conclusie van het rapport, uit gebracht over de zeer vele bij de synode ingekomen voorstellen en verzoeken be treffende herstel der kerkelijke eenheid, aangenomen. Er werden zeven deputaten benoemd om samen-bespreking te openen met de Gereformeerde kerken (onderhou dende artikel 31 K.O.) en de Christelijk Gereformeerde kerken. De Synode ging daarna uiteen tot 26 Februari. De huisvesting van Evacués en Indische gerepatrieerden Met betrekking tot de huisvesting van evacués en van hen die uit Ned. Indië repatrieeren, hebben wij ons gewend tot mi-. J. van den Berg, directeur van het te Haarlem gevestigde Provinciaal Bureau Verzorging Oorlogsslachtoffers, dat nauw betrokken is bij de huisvesting. Hij deelde mede, dat de in de gemeente Haarlem gehouden woning-enquête onder meer heeft uitgewezen, dat een aantal huizen door een interne verbouwing ge schikt gemaakt zal kunnen worden voor dubbele bewoning. Daarbij is gedacht aan woningen die voldoende woongelegenheid bieden tot redelijke huisvesting van het daarin wonende gezin, alsmede van de genen die daarbij komen. De middelen daartoe zijn ter beschikking gesteld, zoodat, zij het op bescheiden voet, daarmede een aanvang kan worden ge maakt. Behalve dat het hierdoor mogelijk wordt, eenige verbetering te brengen in de huisvesting binnen de gemeente Haar lem, ontstaat tegelijkertijd de gelegenheid een aantal geëvacueerden, in het bijzonder uit de zoo zwaar getroffen gemeente Vcl- sen, op te vangen. Een stroom van geëvacueerden zal Haar lem in geen geval behoeven te ontvangen. Dit heeft ook nimmer in de bedoeling ge legen. De enquêteering heeft zich bovendien ook tot andere gemeenten uitgestrekt, zoodat het geheele probleem der huisves ting streeksgewijs kan worden bezien. Dit laatste beteekent niet. dat geen nauw contact met de betrokken gemeenten wordt gehouden. De huisvesting in het algemeen is integendeel een zaak, welke in eerste instantie de gemeenten aangaat. Het P.B.V.O., dat op grond van het Ves- tigingsbesluit metf hei verleenen van ves tigingsvergunningen is belast, kan en moet op dit terrein echter in nauw overleg met de gemeentebesturen een reguleerende functie vervullen. Dit geldt ook voor het dubbel-bewoonbaar-maken van woningen. Hiernaast wordt natuurlijk de noodige aandacht besteed aan het onderdak bren gen der uit Nederlandsch-Indië gerepa trieerden. Als regel zal daarbij dankbaar gebruik gemaakt worden van de woon ruimte, die door de ingezetenen wordt aan geboden ten behoeve van repatrieerenden. Het is echter niet zoo. dat degene, die zien opgeeft voor het huisvesten van uit Indië terugkeerende landgenooien, zich zelf daarmede in elk geval en voor goed vrij stelt van een eventueele verplichting tot het opnemen van geëvacueerden. al ligt het uiteraard geenszins in de bedoe ling de gerepatrieerden. die re^ds geplaatst zijn. door anderen te vervangen. Bij het onderbrengen van beide catego rieën, geëvacueerden en Tepatrieerenden, zal er voor worden zorggedragen, dat de belangen van de eene groep niet bij die der andere worden achtergesteld. Een rehabilitatie En een excuus der regeering Op 13 Maart 1945 heeft Radio-Oranje de firma Lips te Dordrecht beticht van col laboratie met den vijand. De firma zou eind December 1944 van de Duitsche weer macht een opdracht van 60.000 handboeien hebben aanvaard, wetend, dat deze moes ten dienen voor Nederlandsche politieke gevangenen en onderduikers. Zij zou een verbetering aan de «Tuiting hebben uitge vonden, en daarop zelfs octrooi verkregen. Onmiddellijk na de bevrijding heeft de firma Lips aan de regeering een onder zoek in dezen verzocht. Daartoe heeft de regeering een commissie benoemd onder voorzitterschap van prof. mr. W. P. J. Pompe, hoogleeraar in het strafrecht te Utrecht. Uit dit onderzoek is gebleken, dat deze betichting van collaboratie vol komen ten onrechte is geschied. De firma heeft n.l. van de Duitsche weermacht nooit een opdracht op handboeien ontvangen, noch daarover onderhandeld. Evenmin heeft de firma een verbetering op de slui ting uitgevonden of hierop octrooi aange vraagd. Straatbeeld in Soerabaja. Ken Indonesiër slaat op wacht voor liet bureau van Soedirman, resident van Soerabaja. (P.) In December 1942 heeft de Nederland sche politie, via het rijksinkoopbureau, aan de firma Lips een opdracht gegeven voor 10.000 handboeien. Vastgesteld is, dat de firma met betrekking tot deze opdracht te goeder trouw is geweest. Toen de Ne derlandsche politie gaandeweg meer onder Duitschen invloed kwam, heeft de firma Lips eigener beweging de fabricage ge traineerd en tenslotte de afwerking ge staakt, zoodat van de bestelde 10 000 stuks niet meer dan 500 zijn afgeleverd. Door middel van een radio-bekendma king heeft de regeering Vrijdagavond haar leedwezen betuigd over het grievend on recht, dat de uitzending van Radio-Oranje van 13 Maart 1945 aan de firma Lips heeft aangedaan. Gebrek aan Schoonmaakmateriaal Fabrieken en werkplaatsen klagen Wij ontvingen van eenige industrieelen klachten over een nijpend tekort aan schoonmaakmateriaal. „Wij hebben ons lang weten te behelpen, maar alles wat er eens was, raakt op en wat als vervanging wordt aangeboden, is zoo slecht, dat er practisch niet mee te werken is. Er moet verandering in komen, want de fabrieken en werkplaatsen vervuilen. Dat is niet in het belang der volksgezondheid. Allereerst worden daardoor de arbeiders getroffen, maar toch ook, als het bedrijven zijn die voor de voedselvoorziening werken, de geheele burgerij" zoo werd verklaard. Een handelaar in schoonmaakmateriaal, dien wij naar zijn meening vroegen, ver klaarde dat er inderdaad gegronde klach ten zijn. Zoowel van huismoeders als be stuurders van fabrieken en werkplaatsen. Goed materiaal is er niet, iedereen moet zich behelpen met vervangings-artikelen en die zijn niet best. Het is dringend noo- dig, dat onze rijksinstellingen maarrege len nemen ter verbetering. Er moet voor goede dweilen gezorgd worden. Dat is een quaestie van de Textiel-afdeeling. Dan zijn ook goede bezems niet te ontberen. Daar voor moet het materiaal uit het buiten land aangevoerd worden. Onze heide- bezems zijn onvoldoende. De directie van het Schoonmaakbedrijf „Cemsto" was het met de opmerking van den handelaar volkomen eens Vroeger kocht men een boender voor 10 cent en deed er maanden mee. Nu kost die 70 cent en houdt het geen twee dagen uit. Een spons kost (bij aankoop in het groot) f 1.50 en als iemand er 2 a 3 dagen mee gewerkt heeft, komt hij om een nieuwe vragen. In den ouden tijd betaalde men een kwartje voor een dweil die goed was, nu f 1.20 voor eln die het niet lang uithoudt. Zoo is het met alles. Zeemleer-lappen zijn niet te krijgen. Nu worden ze wel aangeboden maar die zijn niet alleen duur, maar ook niet goed. Vermoedelijk zijn die van ko nijnenvellen gemaakt, terwijl het lamsleer moet zijn. Maar het is niet noodig dat fa brieken en werkplaatsen vervuilen. Er is, wij werken er ook. mee. met het vervan gingsmateriaal te bereiken, dat de gebou wen schoon blijven. Alleen het kost wat meer aan materialen en het werkt niet zoo plezierig. Bovendien zijn er thans weer wat behoorlijke reinigingsmiddelen: Vim. amonia en een zandzeep die vrij be hoorlijk is. Het opmerkelijke is zoo besloot de Cemsto-directie dat de rijksinstellingen wel over goede materialen voor het schoonhouden van gebouwen beschikken. Waarom kan niet gezorgd worden dat wij die ook krijgen? Een grondwetsherziening Van incidenteelen aard Nederlandsche kustvaarder vergaan Opvarenden werden gered Ongeveer zes mijl van South Foreland is in een zware mist Donderdagnacht het 250 ton groote Nederlandsche kustvaar tuig „Tijger" (geladen met porcelein-aar- de) midscheeps aangevaren door het ruim zevenduizend ton groote Amerikaansche vrachtschip „Edward R. Squibb". De „Tijger" zonk binnen drie minuten, ter wijl de zeven opvarenden in zee geslin gerd werden. De schipbreukelingen zijn echter opgepikt door sloepen van het Amerikaansche schip. Een vrouw en haar kind dreven anderhalf uur rond alvorens zij gered konden worden. De geredden werden op het East Goodwins lichtschip ondergebracht, terwijl ook zeven Ameri kanen die voedsel en rust noodig hadden, daar werden achtergelaten. Het lichtschip verzocht daarop de reddingsboot van Ramsgate steun te verleenen. Deze haalde de veertien personen van het lichtschip. Er heerschte zulk een zware mist, dat een der booten van den Amerikaahschen vrachtvaarder Vrijdagmorgen nog niet te recht was. Men is thans doende deze boot op te sporen. De vrouw en haar kind bevinden zich in het hospitaal te Ramsgate. Nader wordt gemeld: De reddingsboot is na 9 uur opgepikt door een ander schip. De geheele ramp is dus zonder persoon lijke ongelukken afgeloopen. De gezagvoerder van de „Tijger", H. Pepping, verklaarde, dat hij zijn zoontje Johan met een arm boven water hield en met den anderen arm zwemmend, uit keek naar zijn vrouw, die hij door den zwa- ren mist niet kon vinden. Op een gegeven oogenblik zag hij een reddingsgorde! drij ven waarin hij het kind plaatste. Eerst na ruim een uur in het ijskoude water te hebben doorgebracht, vond hij zijn echt- genoote die reeds door een der booten van het Amerikaansche vrachtschip was opge pikt. Toen de Amerikaan ons midscheeps trof, zoo zei een der schipbreukelingen, de stuurman Johan Schailoo, klom ik in de mast, welk voorbeeld door een ander lid der bemanning, Joost Kuiper, werd gevolgd. Ik zag dat Kuiper verward raakte in de touwen en kon hem daaruit bevrij den. Daarna sprong ik overboord naar den Amerikaan, dien ik juist nog te pak ken kon krijgen. Kuiper kroop over mijn lichaam heen aan boord en wij beiden kwamen behouden aan dek. waarop ik den kapitein mededeelde wat er gebeurd was. Hij liet twee booten strijken om de overige schipbreukelingen te redden. Reuter meldt nog als namen van de overige leden der bemanning: Huub Ves- ter, Evert den Hertog en Mathijs van der Marei. De zalen-nood in Heemstede Een groot gebouw inGroenendaal Op korten termijn is de instelling te verwachten van een Staatscommissie, welke de taak zal worden opgedragen in zoo kort mogelijken tijd te onderzoeken in hoeverre het wenschelijk is. wijziging te brengen in de bepalingen van het 13de hoofdstuk van de Grondwet en aan de Kroon de noodige voorstellen ter zake te doen. Het betreft hier een incidenteele herzie ning van zeer urgenten aard, die de regee ring, vooral met het oog op de mogelijk heid, dat de ontwikkeling in Nederlandsch Indië op korten termijn tot een Grond wetsherziening leidt, nog gaarne in eer ste instantie behandeld zag door de thans fungeerende Staten-Generaal. In de commissie, welke onder voorzit terschap zal staan van den minister van binnenlandsche zaken en waarvan de mi nisters van justitie en overzeesche ge- biedsdeelen als ondervoorzitters deel zul len uitmaken, zullen vooraanstaande ledeir van de beide Kamers der Staten- Generaal zitting hebben. Heemstede heeft, het blijkt steeds dui delijker. behoefte aan zalen. Tenminste één groote en eenige kleine. Oe zalen die thans beschikbaar zijn voor het geven van concerten, uitvoeringen en het hou den van vergaderingen, blijken niet in staat alles te verwerken. Er is weliswaar geen grootsch opgezet eigen kunstleven in Heemstede voor concerten, het beroeps- - tooneel en bioscopen is men op Haarlem aangewezen maar als er gelegenheid was in eigen omgeving zoo nu en dan van goede kunst te genieten, zouden ongetwij feld vele Heemstedenaren dit toejuichen. Bovendien zitten de besturen van de vele Heemsteedsche vereenigingen met de moeilijkheid een geschikte zaal voor hun uitvoeringen en vergaderingen te krijgen, Men tracht zooveel mogelijk de moei lijkheden op te lossen. Zoo is er bijvoor beeld het plan om het clubgebouw bij het R.C.H.-terrein zoo te verbouwen dat er een zaal beschikbaar komt. Maar daar mede is het probleem natuurlijk niet ge heel verdwenen. De oplossing zou zijn, dat er in Heem stede een flink gebouw komt, dat in allo behoeften op dit gebied kan voorzien. In belanghebbende kringen heeft deze quaes tie, naar wij vernemen, bij vernieuwing de aandacht. Wij hoorden het plan oppe ren in Groenendaal het Ververschingshuis te vervangen door een gebouw dat aan moderne eischen voldoet. Er zou moeten komen een zaal voor ongeveer 600 per sonen. geschikt voor concerten en uitvoe ringen. Deze zaal zou dan op dagen dat zij niet gebruikt wordt door geluiddem pende rolluiken verdeeld moeten kunnen worden in kleinere zalen, want niet eiken dag zou die groote zaal in gebruik zijn. Bovendien is de meeste vraag naar de kleinere zalen. Het zou ook mogelijk zijn die zaal ge schikt te maken voor film-voorstellingen. Vóór den oorlog is er een plan geweest aan den Binnenweg een bioscoop te openen, maar die plannen zijn toen niet tot uit voering gekomen. Bij deze zalen-exploitatie zou zich moe ten aansluiten een café- en restaurantbe drijf. Als er ook flinke terrassen gemaakt worden, zouden velen daar een plaatsje zoeken om te genieten van de mooie om geving. Het geven van concerten in Groe nendaal zou ook een druk bezoek garan deeren. Natuurlijk is het nu geen tijd bm te gaan bouwen. Wel voor het maken van plan nen die dan klaar zijn om uitgevoerd te kunnen worden als er wear voldoende materialen zijn.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3