Effecten- en Geldmarkt De tuberculose Een kleine Republiek Spaarcertificaten in den handel; conversie van pandbrieven begonnen Op Vrijdag 8 Febr. j.l. heeft de Amster- damsche beurs een injectie gekregen, waardoor de levensgeesten van den bloed armen patient een weinig zijn opgewekt. De 2Vs Spaarcertificaten zijn op dien dag tot de noteering toegelaten, nog wel in zeven „tapes", welke men zich voor een aantal van de meest courante fondsen uit den goeden ouden tijd herinnert. Gelijk te wachten was overtrof de vraag aanstonds het aanbod, dat grootendeels kwam van hen, die door aankoop van 300 Spaar certificaten uit "geblokkeerd tegoed ge noemd bedrag wilden vrij maken. De vraag is grootendeels afkomstig van de grootere beleggers, met name van rechts personen, welke niet mochten inschrijven, maar die de Spaarcertificaten terecht als een welkome tijdelijke belegging beschou wen, vooral nu het afloopend schatkist papier niet wordt vernieuwd. Geen won der dus, dat de koers zich onmiddellijk bo ven pari stelde en in den loop van de week tot 101 opliep. Ook op dezen koers immers zijn de certificaten nog een aan trekkelijk bezit, want zelfs bij den kos- tenden prijs van 102 wordt nog een netto-rendement van 2 #/o gemaakt als men de stukken iot den datum van aflossing behoudt, terwijl men er wel zeker van kan zijn dat ze tusschentijds op de beurs grif koopers zullen vinden. De Certificaten zijn dan ook zonder twijfel het meest po pulaire fonds van de beurs en het is al leen maar jammer, dat de levendige han del, welke er de eerste dagen na de in* iroductie in bestond, vermoedelijk slechts van korten duur zal zijn. Men schat het geplaatste bedrag op niet meer dan 150 millioen en het laat zich aanzien, dat dit na verloop van eenigen tijd grootendeels in vaste handen zal zijn overgegaan. De injectie is dan" weer uitgewerkt en de in dolentie van den patient zal dan vermoe delijk nog grooter zijn dan voorheen. Kon vroeger de beurs al niet uitsluitend van beleggingsaffaires bestaan, thans is dit in nog sterkere mate het- geval, omdat de opbrengst van verkochte effecten, ook al zijn ze met vrij geld gekocht, op geblok keerde rekening moet worden geboekt. De maand Januari heeft nog redelijke omzet ten opgeleverd c.a. 20 millioen van wege de belegging van geblokkeerde gel den, maar nu deze operaties grootendeels achter den rug zijn, valt niet te bevroeden waar de handel thans vandaan moet ko men. Misschien dat deze en gene zich door de hooge koersen van staatsfondsen tot verkoop geneigd voelt, maar hij staat dan aanstonds voor de vraag wat voor het beschikbare bedrag moet worden terugge kocht. Er is echter nauwelijks keuze meer. Men kan toch ook niet al zijn geld in de z.g. Amerikaansche pandbrieven beleggen, hoewel enkele daarvan ook thans nog aan trekkelijk zijn. Waarlijk, de belegger "komt steeds meer in een dwangpositie, welke met name voor de bestaansmogelijkheid van den kleinen rentenier bedenkelijk wordt. Kon hij tot dusver nog blij zijn met zijn 3>/2 pand brieven, ook hierop wordt thans een aan slag gedaan. De Nederlandsche Hypotheek bank is de eerste, die met toestemming van Rechtsherstel 16 millioen pandbrie ven gaat uitloten, welker opbrengst men in geblokkeerd geld kan ontvangen of in 3 pandbrieven kan herbeleggen. Tot op zekere hoogte een gedwongen conversie De kolennood en de Haarlemsche scholen Voorloopig nog slechts 4 dagen school Wegens den kolennood zijn de Haar lemsche scholen voor Lager Onderwijs reeds eenigen tijd slechts 4 dagen in de week geopend. Er wordt, les gegeven op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrij dag. De vrije Woensdagmiddag is voorloo pig vervallen. Uitgezonderd zijn de scho len voor buitengewoon lager 'onderwijs, die ook op Maandag geopend zijn. Wij hebben geïnformeerd of al gauw verwacht kan worden, dat net onderwijs weer uitgebreid kan worden. Ons werd evenwel verzekerd, dat daarop geen kan6 is. De brandstoffen-positie is voor de scholen daarvoor te ongunstig. Alleen om dat het vrij zacht weer is en er dus niet zoo hard gestookt behoeft te worden, is het mogelijk een nieuwe inkrimping te ont gaan. „Wij houden ons.hart vast als het nog eens flink zou gaan vriezen" zoo werd ons gezegd. Het laat zich dus wel aanzien, dat de 4 dogen school het geheele stookseizoen nog gehandhaafd zullen moe ten worden. AGENDA. ZATERDAG 16 FEBRUARI Stadsschouwburg: Ik zie, ik zie wat jij niel ziet. 20 uut. Begijnhofkapel: Recital "Wouter de Geus. Rembrandt: Ergens in Ne derland, 14, 16,15, 19 en 21.15 uur <io j.). Cinema Palace: Tarzan, 14, 16,15, 19 en 21.15 uur (14 j.). Luxor: Als mannen begeeren, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Frans Hals: Roes 14. 16.30, 19 en 21.15 uur (18 j.). ZONDAG 1" FEBRUARI Stadsschouwburg: Ik zie, ik zie, wat jij niet zitff 14 en 20 uur. Bioscopen: als Za terdag. MAANDAG 18 FEBRUARI Stadsschouwburg: charlotte Köhler, Fras- q'ulta, 20 uur. Begijnhofkapel: Lezing ..Destins de Paris", 20 uur. Bioscopen: als Zaterdag. dus. Reeds is het voorbeeld door de Hy potheekbank voor Nederland gevolgd, die 4.2 millioen 3l/2 pandbrieven uitloot op dezelfde voorwaarden. Het spreekt wel vanzelf dat nog vele hypotheekbanken zullen volgen teneinde op de tot 3Va a gedaalde hypotheekrente nog een redelijke marge te kunnen verkrijgen. Voorloopig zal met het feit moeten worden gerekend, dat de Nederlandsche regeering een rente stand van hoogstens 3 wenscht, in na volging van de rente-politiek in het bui tenland, waar men de norm nog lager ge steld heeft. Intusschen houdt de geldruimte, hetgeen blijkt uit de hooge koersen voor staats fondsen en pandbrieven en uit het dalende disconto van schatkistpapier, aan. Blijkens den weekstaat der Nederlandsche Bank is de biljettenc'irculatie in de week van 4—11 Februari piet 35 millioen gestegen tot 1846 millioen, gevolg van inciden- teele deblokkeeringen en van de kasbe- hoeften der schatkist. De storting op de Spaarcertificaten per 15 dezer zal hierin verandering brengen, maar of de stijging der papiercirculatie dan blijvend tot staan zal komen, slaat nog te bezien. Een nieuwe Volkstelling? Als sluitstuk op de reconstructie der Bevolkingsregisters Er wordt, naar wij vernemen, gedacht over het binnenkort houden van een Volkstelling in ons land. Een beslissing is nog niet genomen, maar de wenschelijk- heid daarvan wordt gevoeld als een sluit stuk op de reconstructie der Bevolking registers die in alle gemeenten heeft plaats gehad. Als de nieuwe.volkstelling er komt, zal van die gelegenheid gebruik gemaakt worden om de gegevens die men op het Haarlemsche bevolkingsregister heeft, te vermeerderen. Meermalen is betreurd, dat de bewoners niet naar leeftijd gegroe peerd zijn, zoodat men niet weet hoeveel inwoners men in de verschillende leef tijd-groepen heeft. Bij het beoordeelen van tal van vraagstukken is dat ge- wenscht. Zoo weet men niet eens wie de oudste inwoner van Haarlem is. Het was niet mogelijk deze rubriceering te maken bij de reconstructie, maar bij het verwerken van de gegevens van de Volkstelling kan dit wel. Een proteststaking te Amsterdam Ontevreden brandstof-werkers Vrijdag zijn de arbeiders van de in Am sterdam gevestigde brandstoffenhandcla- ïen in staking gegaan, als protest tegen het nog niet beantwoorden door den rijks bemiddelaar van het verzoek om loons- verhooging. Eenigen tijd geleden is een verzoek ingediend om het loon voor een volwassen arbeider op 48.per week vast te stellen. Nadat de arbeiders met de Eenheids Vak Centrale overleg hadden gepleegd, is besloten om 24 uur in sta king te gaan. Er is op het Amstelveld, onder leiding van de E.V.C. een vergadering gehouden, De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat, indien tot loonsverhooging wordt overge gaan, als gevolg hiervan en van de zeer hooge transportkosten de kolenprijzen zullen stijgen. De Italiaansche consultatieve Vergade ring heeft de voorstellen tot invoering van evenredige vertegenwoordiging en stemplicht aangenomen, (Reuter). De staking op Seliipliol De staking van werklieden die aan de bouwobjecten van Schiphol werken, duurt nog voort. Te Amsterdam vergaderden Vrijdag de stakende werklieden met af gevaardigden van de diverse arbeiders organisaties. De werken op Schiphol zijn tot heden in regie uitgevoerd, doch worden nu weer gebracht m den vorm van „aangenomen werk". De aannemers wenschten geen voortzetting van de contact-commissie in dezen vorm. Van arbeiderszijde wenscht men even wel dit stuk bereikte medezeggingschap, vooruitgegroeid op de voorontwerpen be- drijfsordening, niet prijs te geven. Er werd besloten zoo spoedig mogelijk tot een bespreking te komen tusschen de contact-commissie, de stakingscommissie, de gemeente en de aannemers, om een oplossing uit de moeilijkheden te zoeken. De safe van een zwart-handelaar Een coniroleuv van den C.C.D. werd mede gedeeld, dat een bekende zwarthandelaar te Schiebroek zijn safe na de safeblokkeering had leeggehaald. In verband hiermede werd contact gezocht met den inspecteur der be lastingen en eenige dagen later deelde deze mede, dat de betrokkene en de directeur van de bank waren gearresteerd, daar laatstge noemde had bekend na de blokkeering de safe van den zwarthandelaars en diens huis houdster te hebben geopend, waarvoor hij f 1500 had ontvangen. De huishoudster* be kende ook, doen de handelaar bleef ontken nen. voor een bedrag van f 100 000 aan schuldbekentenissen werd achterhaald. in Haarlem en omgeving Gebrek aan plaatsruimte Reeds eenige keeren wezen wij op de toeneming van de tuberculose in de oor logsjaren. Wij vernemen dat in de stijging nog steeds geen stilstand gekomen is. Het sterftecijfer aan t.b.c. voor Haarlem over 1945 is nog niet bekend, maar wel weet men dat het belangrijk hooger is dan over 1944. Ook het aantal nieuwe aanmeldin gen aan het Consultatiebureau te Haar lem vermindert helaas nog niet. In andere deelen van Nederland heeft men dezelfde ervaring. Er is op dit oogen- blik een groot tekort aan ruimte in de sa natoria. Alle inrichtingen hebben wacht lijsten moeten aanleggen voor patiënten waarvoor opneming gevraagd wordt. Met steun van de overheid worden plannen uitgewerkt om het aantal bedden in de sanatoria te vermeerderen, maar daarbij doen zich natuurlijk moeilijkheden voor. omdat er een tekort aan materialen is. Ook te Haarlem zit men met de plaats ruimte. En nu verkeeren wij hier nog in vrij gunstige omstandigheden, omdat men het „Brederodeduin" in Bloemendaal heeft en bovendien het ziekenhuis voor tuber culoselijders in Aerdenhout. (Het filiaal van het St. Elisabeths Gasthuis, waarover wij onlangs schreven.) Indertijd bestond de verwachting, dat er ook wel plaats zou komen voor Haarlemmers in het Noodzie kenhuis, dat net Roode Kruis in een der paviljoens van het Provinciaal Zieken huis te Bloemendaal geopend heeft, maar in de practijk blijkt dit niet mogelijk. Alle beschikbare ruimte is noodig voor de zieken uit de illegaliteit, terwijl er ook bedden gereserveerd moeten worden voor de gerepatrieerden uit Ned. Indië. Een gelukkige omstandigheid was ook, dat Haarlem niet minder dan 25 patiënten naar Zwitserland mocht sturen. In ver houding van het aantal uit heel Neder land was dat hoog. Dezer dagen is ook het dagverblijf op het Brederodeduin weer geopend. Er zijn nu nog slechts 8 a 9 patiënten, maar over enkele dagen wordt het maximum van 20 bereikt. Aan het Consultatiebureau te Haar lem staan niet minder dan 41 pa tiënten ingeschreven die in de een of andere inrichting opgenomen moeten worden. Daaronder zijn 13 kinderen. Natuurlijk wordt getracht de huisverple- ging zoo goed mogelijk te doen zijn. Vele patiënten hadden evenwel een tekort aan linnengoed. Gelukkig heeft men nu van de Distributie 150 lakens en 100 sloopen gekregen. Het is nog niet genoeg, maar men is blij, dat pok deze 'voorziening weer begint te loopen. Op het eiland Hispaniola, het eerste land dat Columbus bereikte op zijn reizen naar eeri onbekende, nieuwe wereld, leeft de Dominikaansche Republiek, die wij ook kennen als Santo Domingo, Haiti's buur. Een kwade buur is slechter dan een verre vriend: het is nog niet heel lang geleden dat de Dominganen eenige tien duizenden Haltianen afslachtten, die ala landarbeiders op hun grondgebied toef den. De Domingaan, die halfbloed is, veracht den Haïtiaan, die neger is. De rassenwaan is geen Duitsche uitvinding. Dat merkt ge in heel het werelddeel Amerika. Tot onze eere merkt ge het 'l minst >n Curacao en Suriname Dat mogen sommigen onzer wel eens overdenken. De Dominikaansche Republiek is onge veer zoo groot als België en ge moet het woord „Republiek" in Latijnsch-Ameri- kaanschen zin opvatten. De groote man, Rafaële Trujillo, die zich „de weldoener des vaderlands" doet noemen in alle staatsstukken waarin zijn naam voorkomt, is een dictator die met ijzeren hand re geert. „De staat ben ik" zou deze kleine, tengere, donkere man kunnen uitroepen. Don Rafaële zegt het niet, doch hij han delt er terdege naar. Het is een wonder lijk mannetje. Natuurlijk is hij opper generaal. Natuurlijk „doctor". En natuur lijk is hij gul voor zijn vrienden (of wie zich zoo noemen) en ijzerhard voor zijn vijanden. De Weldoener houdt van moderne din gen, al is zijn hoofdstad, die zijn naam draagt, mooi en interessant in haar oud ste wijken, waar een prachtige duistere kathedraal van een ver verleden spreekt. De weldoener heeft verordonneerd dat elke gevel in de hoofdstraat zijner hoofd stad, door wie het huis ook bewoond zij, een felle lichtreclame drage. Hij wil bio scopen en breede autowegen zien. Hij liet aan het strand een van de fraaiste, mo dernste en duurste hotels zetten, die in Amerika bestaan. Zoo krijgt dit stadje van nauwelijks tachtigduizend inwoners den uiterlijken schijn van grootsteedschheid, die den Weldoener welgevallig is. Wie de lof van den Generalissimo niet zingen zoü, krijgt het te bezuren, wie den grooten man niet alle grootheid toewie- rookt, die hij zich zelf heeft toegedacht, zal er voor hebben te boeten. Zoo is de atmosfeer voor den Europeaan er danig benauwd, al moge erkend worden, dat de Weldoener ook goede dingen heeft bereikt. Vooral op economisch gebied, op dat van hygiëné en onderwijs is het kleine land, dank zij doctor Rafaële Trujillo y Molina, danig vooruit gegaan gedurende de decen niën, dat zijn ijzeren hand er doet wat z»j wil. Een Amerikaanseh blad schreef onlangs: „dat Trujillo iets uit de staatskas zou ne men is onwaar, want. de staatskas is Tru jillo en wie zou van zich zelf nemen?" Zoo is de groote Weldoener een schatrijk man. Eens verordonneerde hij dat alle inwo ners zijner republiek schoenen moesten dragen. En de kranten juichten de lof van den grooten man, die zijn volk opstootte in de vaart van den nieuwen tijd. Doch achter hun hand fluisterden de Dominga nen dat Don Rafaële, de weldoener, de eenige eigenaar was van de eenige schoen fabriek des lands, En ook is het ijzeren regel, dat een Se nator een auto moet bezitten. Verbaast het u te vernemen dat de auto-import geheel in handen is van Trujillo's familie en dat bij tijd en wijle eenige senatoren worden ontslagen en eenige plaatsvervangers wor den benoemd die geen auto bezitten? "Een rijk landje is niettemin, de Domini kaansche Republiek, met bodemproducten in overvloed en met suiker als voornaam ste exportartikel. Helaas kelderde in den oorlog, de gansche handelsvloot. Trotsch ging de Dominikaansche vlag ten ondèr aan alle masten. De vloot bestond uit zes schepen. Er is een kleine universiteit met groote professoren. Trujillo haalde, triomfantelijk c-n wijs, uit Europa geweken geleerden en kunstenaars naar zijn land en eenige dui zenden Joden, uit Duitschland gevlucht, werden er gaarne toegelaten. Zoo ontstond een Joodsch landbouwcentrum welks mo derne methodiek der Republiek ten goede kwam. Voor ons is dit land niet onbelangrijk, omdat het dicht bij .Curagao ligt. En Prin ses Juliana bezocht het gedurende eenige uren op haar terugweg van Curagao naar Canada in 1944. Toen was het dat Don Rafaële. omstuwd door zijn trotsche lan- eiers op kleine zwarte paarden de Neder landsche Prinses eer bewees en Haar be giftigde met de hoogste orde des lands. Het is goed te dwalen door de hoofd stad, Ciudad Trujillo. Het is ontroerend in de duistere kathedraal te staan bij den schrijn, die Columbus' stoffelijke resten heet te bevatten, of in een klein park de martiale marschmuziek van een soldaten- orkest te beluisteren. Niet zoo mysterieus is dit land als het vreemde Haïti, doch romantisch genoeg in zijn samengang van oud en nieuw, van wreedheid en streven naar de goede din gen der vrijheid, die men democratie noemt. De weldoener schijnt onbedreigd in zijn grootheid en splendour. Ook dit is schijn. De dagen der Latijnsch-Amcrikaansche benefactores del patria zijn geteld. En de Dominikaansche Republiek wacht op haar toekomst en ontplooiing. Zij bezit tallooze mogelijkheden daartoe. Mr. E ELIAS. EEN FAMILIE VAN KOSTERS. Te Maastricht vierde de koster van de parochie „St. Pieter". M. Rosier, zijn zilveren jubileum. Bij dit jubileum valt aan te tee kenen, dat het kosters-ambt reeds door zijn vader, grootvader, overgrootvader, en ver dere voorouders ruim 400 jaar in dezelfde familie werd waargenomen. De familie heeft al 4 parochiekerken ln de achter ons liegende eeuwen bediend. Aan boord van den in de Aiuslerdautseiie haven Uggendeii torpedojager „Evertsen" heeft de beëedigrine: van vier marine-officieren door den commandant. Ik. ter Zee 1ste klasse G. P. Kuiler, plaats gehad. (P.)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5