Een fregat vaart uit Haarlem-Stormvogels Visscherij-Snufje Wat is een Decca-navigator H. Ms fregat Johan Maurits is gister middag uit IJmuiden vertrokken. Ik heb het, terwijl ik op de Middensluis stond, zien aankomen uit de richting Amsterdam. Kalmpjes-aan stoomde het vaartuig door de Velser brug en even kalm voer het de Middensluis binnen. Een fregat is een nieuw type oorlogsschip en ik was nieuws gierig hoe zoo'n fregat anno 1943, het bouwjaar, er uit ziet. Het is iets heel gewoons, lijkt wel wat op een torpedoboot- jager. heeft echter een minder solide en minder krijgshaftig uiterlijk dan zoo'n mijlenverslindende jager en is dan ook lichter bewapend. Ik zag twee lichte ka nonnen en een half dozijn mitrailleurs en een inrichting voor het werpen van dieptebommen. En ik benijdde de bemanning, die een heerlijk reisje naar West-Indië en Zuid- Amerika voor den boeg heeft. De Johan Maurits gaat voor vlagvertoon op reis; het fregat zal onze driekleur laten wap peren in de havens van Curasao, van Rio de Janeiro. Buenos Aires, Montevideo, enz. De commandant, luitenant ter zee le kl. J. H. P. van Roosevelt, heeft echter nog een andere taak. Hij zal films laten ver- toonen, reclame-folders uitdeelen enz. en is dus wat men zou kunnen noemen: com- mis-voyageur honoris causa. Aan boord niets dan vroolijlce gezichten en niemand scheen zich gedrukt te gevoe len door het afscheid van een jaar van echtgenooten of andere familieleden op den wallekant. Het is immers een pleizier- tochtje dat ze gaan maken. Los achterlos de voortros! en kalmpjes koerst de Johan Maurits zee waarts. nog wat gewuif en ze kon opge nomen worden in de scheepvaartberich- ten: vertrokken naar West-Indië, H.M.'s fregat Johan Maurits. Een fregat voer uit. Het kan geen zeeman van den ouden stempel geweest zijn, die dit type oorlogs bodems den naam fregat heeft gegeven. Het tegenwoordige geslacht kent het fre gat, het volschip alleen nog maar v plaatjes of schilderijen, de zeeman van den ouden stempel denkt, als hij dit woord hoort, aan dat prachtige zeilschip, zooals het een halve eeuw geleden met gebolde zeilen alle zeeën der wereld doorkruiste. De Johan Maurits een fregat? De Kosmo. poliet, dat was een fregat; en de Noach. In 71 dagen van Batavia naar Holland, 13, 14 mijl per uur meneer! En dan de Europa, de Flying Dutchman, die 14.000 zeemijlen De groote strijd: Wat zal V.S.V. doen? Stormvogels haalde Zondag twee zeer kostbare punten. En nu wacht den IJmui. denaren morgen wederom een zware strijd. Zij gaan n.l. op bezoek bij Haarlem, de club met de minste verliespunten en de productiefste voorhoede. De Vogels zul len inderdaad uit een goed vat moeten tappen, willen ze het tot oen eervol re sultaat brengen! Stormvogels beschikt over: Kraak; Van Dongen. Schippers; Van Pel, Zwemmer. Goedhart; Roelofs, Van Gemert, Ketting, De Boer, Opbergen. En wat zal V.S.V. tegen Emma doen? "We hopen iets goeds, want het wordt meer dan tijd, dat er wat winstpunten binnen komen. En er is o.i. tegen Emma wel kans op, dat daarmede een begin wordt gemaakt, immers' de Dordtsche ploeg behoort ook niet tot de sterkste uit de afdeeling, hoewel anderzijds niet ver geten mag worden, dat zij „uit'" tot dus ver beter resultaat boekte dan „thuis" Play up, V.S.V.'ers! V.S.V. komt in de volgende nogal ge wijzigde opstelling uit: Van Veelen; v. d Gevel, Voet; Van Dongen, De Vries, Van Eerden; Schoon, Van Onselen, Van der Lugt, Balvers, Sterk. Velsen speelt thuis legen haar oude rivale H.B.C. De Heemstedenaren behaal den wel eens beter resultaten dan zij tot nu toe deden. Wij houden het tenminste op Velsen. De Terrasvogels, die het aanvankelijk op <de onderste plaats schenen voorzien te hebben, vertoeven thans na hun goede prestaties van de laatste weken, reeds in de middenmoot. En als het even mee loopt zitten zij morgen weer in de lift, want o.i. kunnen zij ook D.E.M. „hebben". Hoewel Beverwijk heel wat verliespun ten meer heeft dan Kinheim, zijn de Vel- senaren o.i. morgen met Maenhout c.s. nog niet zoo gemakkelijk klaar, 't Zou ons zelfs niets verwonderen, al6 Groeneveld c-s. een puntje verspeelden! A D.O. krijgt H.F.C. op bezoek en zal de „good old" zeker een warme ontvangst bereiden. In de vierde,klasse vraagt allereerst de plaatselijke ontmoeting I.E.V.—V.V.B. on ze aandacht. Beide clubs dingen nog mee in den strijd om de bovenste plaats en dit maakte den kamp nog interessanter. We verwachten een gelijk spel of een kleine Overwinning voor V.V.B. V.V.E. kan de Velsensche 4e klassers een goeden dienst bewijzen door Uitgeest te kloppen, of althans één puntje te ont futselen. Maar dit zal een zware opgaaf blijken te zijn. Stormvogels II geven we tegen A.F.C. III wel een kansje op een gelijk spel en ook V.S.V. II kan tegen H.F.C. II zulk een resultaat wel behalen. Velsen II moet van R.C.H. III kunnen •Winnen en Kennemers III maakt tegen Bl'daal II wel een kans op een gelijk spel. aflegde in 71 dagen. Doch er waren zoo veel van die prachtschepen een halve eeuw geleden: Amstel, Vondel, Nederland. Al lemaal van die ouë windjammers, die als ze in het Engelsche Kanaal een sleepboot namen, met gestreken zeilen nog zooveel vaart hadden, dat de sleepboot er niet tegen op kon. Dat waren fregatten. En dan die clippers. Daar bad je de Noach III; een groote ra van 29 M., een kajuit voor 50 passagiers. Maar het grootste won der was die Engelschman, de Cutty Sark; die is meer dan een halve eeuw. eerst onder Engelsche, toen onder Portugeesche, later weer onder Engelsche vlag als thee clipper het beroemdste schip van alle zeeën geweest. Dat alles zou een zeeman van den ouden stempel ongetwijfeld verteld hebben als hij het fregat Prins Maurits in de sluis had zien liggen. Een fregat vaart uit en een fregat voer uit: proza en poëzie op de baren. S. B. Lofwaardig initiatief van de Haagsche UW Op initiatief van de Haagsche U.V.V. wordt in samenwerking met de Haagsche afdeeling van Volksherstel een cursus ge organiseerd voor huisbezoekers die prac- tisch werkzaam zijn, waardoor zij tevens eenige theoretische scholing krijgen. De School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam, die steeds het standpunt in heeft genomen dat dè maatschappelijke werker of werkster een volledige oplei ding moet hebben genoten alvorens zijn of haar taak te vervullen, is bereid ge vonden. gezien de uitzonderlijke toestand van het oogenblik, van haar regel af te wijken. Zij heeft nu een cursus samenge steld, waardoor het mogelijk zal zijn den leerlingen in een jaar tijd, tecwijl zij het grootste deel van den dag practisch werkzaam zijn, de kennis bij te brengen, welke een huisbezoeker moet hebben om met'succes zijn arbeid te kunnen verrich ten. Als minimum vooropleiding wordt het einddiploma Mulo geëischt, terwijl de minimum leeftijdsgrens op 21 jaar is ge steld. De cursus bestaat uit lessen in: so ciale verhoudingen, sociale bewegingen, soc. psychologie, soc. hygiëne, steunwezen, soc. wetgeving, practijk van het huisbe zoek, kinderrecht, practijk van het wo ningvraagstuk en de a-sociale gezinnen. Er bleek in Den Haag zeer groote belang stelling voor dezen cursus te bestaan, doch het aantal cursisten werd beperkt tot ongeveer veertig. Marktbericht van Vrijdag De aanvoer bestond uit 13927 K.G. ka beljauw, 6785 K.G. wijting, 16965 K.G. schol, 5795 K.G. tong, enz. De besomming van den trawler bedroeg 12780.—. Verdere besommingen waren: motorlogger: IJM89 f17434: kustvisschers: KW199 f 550, KW88 f672, KW160 f478. IJM 249 f3599. IJM264 f839. IJM226 f 207. IJM 251 f43, WK116 f 289, SL5 f 2865, HD184 Scheepvaart 15 Februari. Aangekomen: Ned. s.s. Zee land van Onton met erts voor Hoogovens; Am. s.s. Th. R. Marshall van Philadelphia. Am. s.s. Bjorne Ahia van Baltimore; Ned. s-s. Hercules van Londen; Ned. m.s. Hel vetia van Par; Ned. s.s. Theseus van Fo- wev; Ned. s.s. Gouwe van Rotterdam; Ned. sleepboot Blankenburg van Maassluis, 15 Februari. Vertrokken: Ned. m.s. Tilly naar R'dam; Noorsch s.s. Basel naar Ant werpen; Ned. m.s. Mira naar Hamburg; Eng. s.s. "New-Minster naar Middlesbo- rough; Ned. m.s. Oosterhaven naar Loh- den; Deensch s.s. Grena naar Anttverpen; Ned. m.s. Houtman naar Londen; H.M.'s Johan Maurits naar West-Indië. „"Want in ile golven"1 Verzen over visschers Dit is het bundeltje van een man, die, als jongen, op de loggers voer. Het „stoppekistje" van dezen dichter, Cor Don, is nu opgeborgen, maar in diens hart borrelen vaak de blijde en droeve herinneringen aan die wilde ruige jaren omhoog. Ik heb zoo den indruk, dat Cor Don, toen hij deze verzen schreef in ge dachten wéér op zijn stoppekistje zat. Heimwee en verlangen hebben hem tot het schrijven gedreven. Dat is een mooi ding. Deze „liederen" lagen bij hem op 's-herten grond. Ik schrijf hier nu niet over alsof met dit boekje ons een wonderkind wordt ge presenteerd. Integendeel. De zegging is lang niet altijd mooi en evenmin steeds véél-zeggend. Maar Don schrijft een goed, vlot vers, dat door zijn inhoud velen on zer stellig zal aanspreken. Titels als Haringvrouwtje, De oude Boetster, Af- houwertje, enz. zeggen genoeg. Een van de beste verzen schrijf ik hier, ter typeering, over: DE ZWAARSTE TOCHT Voor schipper Dirk de Hond Een storm vloog loeiend over de dijken, Drie etmalen lang; de vierde dag Liep er een logger binnen, de vlag Halfstok en het zeil uit de lijken. 't Was nog vroeg, het was nog nauwlijks dag, Geen levend wezen kwam hier kijken. Alleen een meeuw ging krijsend over stag Toen zij de zeilen gingen strijken. Een vrouw, die mei haar tranen vocht; Een witte doek schoof voor de ruifen. Een schipper wankelde naar buiten: „Mijn God, dit was mijn zwaarste tocht". „Want in de golven" is een uitgave van „De Blauwe Lucht", Blasiusstraat 1, Am sterdam-Oost. „De doofpot" De Arbeidertooneelvereeniging „Palvu" gaf voor het eerst na de bevrijding Don derdagavond j.L voor een volle zaal een uitvoering in Thalia. Zij had hiertoe haar keuze laten vallen op „De Doofpot" een blijspel in 3 bedrijven van J. y. d. Pol. In een' zeer dogmatisch gezin, waar de vrouw haar man en kinderen in een gods dienstig keurslijf drukt en waar alle we- reldsche dingen als „zonden" worden ge brandmerkt, ontketent een planter uit Indië met verlof de broer van den heer des huizes een ware revolutie. Hij brengt zooals Cornelia, de vrouw met de strenge beginselen het uitdrukt „de on zedelijkheid in huis", met alle complica ties van dien. Het geheele stuk wordt gedragen door mevr. Heyligers, die Cornelia niet speel de, doch Cornelia was. Zij werd geflan keerd door de heeren Boersma die op rustige wijze de rol van Oom Jaap ver tolkte en van Dijk, die in het begin tè. sullig was, doch later iets meer los kwam. Ook mevr. Hoffman gaf als Frau Kranz, de Weensche huishoudster die door Oom Jaap in dienst was genomen, goed spel te zien. De jongeren bleven te too- neelmatig en misten de noodige actie. Het stuk, dat soms bijna den vorm van een caricatuur aannam, viel bij het publiek zeer in den smaak. Onfortuinlijke reis van de Utrecht De stoomtrawler Utrecht heeft op zijn laatste Teis met vele moeilijkheden te kampen gehad. Voortdurend was het slecht weer en veel kostbaar materiaal is ver loren gegaan: twee nieuwe netten, een bord en een stel lijnen werden verspeeld en voorts werd nog een net geheel ver nield. De Utrecht kwam met 600 manden visch van deze reis terug en besomde 12700.—. CDLXXIII Er is in de IJmuider Courant al eens eerder geschreven over grootsehe plan nen op visscherijgebied. Men weet, dat in de Tweede Kamer door den beer Kievit gesproken is over den aankoop van vier groote trawlers in Engeland, De regeering staat daar min 01' meer sceptisch tegenover, omdat zij van mee ning is dat de booten te oud zijn. Of hiervan alsnog wat komt weet ik niet. Maar er zijn meer plannen en één daar van is van een kapitaalkrachtige Am- sterdamsche groep, die één grooten er* vijf kleine trawlers wil laten bouwen. De groote zou een boot van 65 M. moe ten worden, een kolossaal schip dus, bijna 20 M. langer dan de Haarlem 01 de Delft. Dit is dus een verkleinde co- pie van het Fransche plan, dat voorziet in den bouw van zes trawlers van 66 meter, zes van 42 en twintig van 32 M. Wat wil men met een boot van 68 M.? Niet alleen visschen natuurlijk; het zou een drijvend fabrieksschip moeten worden, aan boord waarvan de gevan gen visch wordt verwerkt, d.w.z. gefi leerd, bevroren, ingewikkeld en in kist jes gepakt. Het wordt geen steun voor IJmuiden, maar een concurrent, want de visch zou linea recta naar de Am- stei'damsche koelhuizen gaan en van daar gedistribueerd worden, natuurlijk zonder dat de distributie, zooals wij die thans verstaan, daarbij te pas komt, want wanneer de eerste lading Neder- landsche bevroren visch aan de markt komt, zal de levensmiddelen-distributie wel ad patres zijn. Dit plan staat nog ver van zijn ver wezenlijking, maar het wijst er op, dat men ook in ons land begint in te zien, welken kant het met de visscherij op moet. Men heeft deze laatste jaren in ons land geleerd, visch te eten. maar het verbruik wérd gehandicapt door twee dingen: er was te weinig visch en als gevolg daarvan het kostte te veel moeite, er aan te komen. Eén ding is er noodig en het vischverbruik zal ongetwijfeld enorm stijgen: de visch moet klaar voor de pan in huis worden gebracht. Wanneer het weer zoover is, dat er van alles volop is wat visch betreft kan dat over eenige jaren gebeuren zal de weer tot koning uitgeroepen klant een maximum-service verlangen. De aard der behuizing, de dienstboden- nood en nog andere dingen brengen dit met zich mede. En dan zullen de pro ducenten, gebruik makende van de technische hulpmiddelen, als quick freezing enz., zich ongetwijfeld inspan nen om de klanten op hun wenken te bedienen. We staan op den drempel of zijn we daar al overheen? van een nieuwen tijd, en dat geldt niet het minst voor het visscherijbedrijf, dat in alle landen om ons heen op den weg is der vernieuwing. Wie de vakbladen leest, vindt daarin strijk en zet berich ten uit Engeland, Noorwegen, Frank rijk enz. over grootscheepsche plannen. En daarom: IJmuiden, let op U saeck. PIETERMAN Kerkelijke verkiezing Bij de gehouden verkiezing van 9 ge machtigden voor het Kiescollege der Goe de Herderkerk werden bij eerste stem ming 6 leden gekozen, n.l. de heeren J. D. Schotvanger, M. van Dongen, S. Vel- linga, P. van Heijst, J. Strating, en I-I. Pork. Bij een te houden nieuwe verkie zing zullen alsnog drie leden benoemd moeten worden. Het weekblad „Commentaar" geeft een beschrijving van den Decca-navi gator, een vernuftige vervolmaking van radiohulp bij het navigeeren. een Engel sche uitvinding, met behulp waarvan de invasieschepen op 6 Juni 1944 hun weg met een ongekende nauwkeurig heid naar de Fransche kust vonden. Zooals Radar bij de lucht-defensie een belangrijke rol had gespeeld, zoo treedt nu de Decca-navigator in de belangen sfeer en het is gewenscht, dat ook Ne derland, dat thans in de rij der zeeva rende naties na Amerika, Engeland en Noorwegen de vierde plaats inneemt, dit nieuwe hulpmiddel bij de navigatie leert kennen. Positiebepaling thans kinderspel De plaatsbepaling op zee, met behulp van den sextant, het schieten van de zon, was het werk -voor den scheeps- staf. Decca, aldus „Commentaar", maakt het mogelijk voor den ongeschoolden zeeman, waar ook ter wereld, in één oogopslag zijn positie te bepalen. Zooals ieder weet, aldus het blad, gaan de radiogolven, met den zend mast als middelpunt, in steeds wijder wordende cirkels door den aether. In dien men nu twee of drie gesynchroni seerde zenders golven doet uitstooten, ontstaan taliooze snijpunten van die golven. Dit net kan op een zeekaart ge- teekend worden en zoo wordt een be paald gebied verdeeld in kleine vakjes, elk „begrensd" door radiogolven. Voor het Decca-systeem zijn al deze lijnen en vakjes genummerd en bovendien nog onderverdeeld in tienden en honderd sten. De golven van één station worden rood aangegeven, die van een ander station groen. De pulsen van de zen ders gevèn interferentieverschijnselen, welke op de moderne manier door mid del van kathodestraalbuizen zichtbaar gemaakt worden. Het groote gemak, de revolutionnaire gevolgen voor de gebruiken ter zee, blijken eerst bij de toepassing, bij de positiebepaling. Die kan namelijk uit gevoerd worden door het eenvoudig aflezen van twee wijzerplaten, welke de resultaten toonen van de zwijgende werkzaamheid van fret Decca-onrvang- toestel. De wijzerplaten daarvan geven voortdurend cijfers aan, de linksche voor de roode „lanen", de rechter voor de groene. Bij de kaarten en de zen ders, zooals die tijdens de invasie ge bruikt werden, lag Cherbourg op 70 rood en 360 groen. En dat kon iedere matroos aflezen; daarvoor is geen wis kundige vorming noodig. Van beteekenis voor ons land Het is hier niet de plaats, dieper in te gaan op de technische details dan met deze eenvoudige en weinig acade mische uiteenzetting van de werkwijze is geschied. Maar wij kunnen wel ver melden, dat Decca een nauwkeurigheid waarborgt van ongekende grootte.De afwijking op een afstand van 450 km. is hoogstens 180 m. en op 2000 km. 600 m. Wij zeiden hierboven, dat het Neder land zou kunnen schaden, indien het niet de mogelijkheden uitbuitte, welke deze nieuwe navigatie-techniek biedt. Ons land behoort tot de belangrijkste zeevarende mogendheden en de Ne- derlandsche zeeroutes omspannen de geheele aarde. Op die routes kan een veiligheid en accuratesse bereikt wor den. als bij een kabelpontveer, indien Decca algemeene toepassing zou vinden. En deze nieuwe vinding behoeft zich niet te beperken tot de zeevaart.. Met dezelfde kaarten en dezelfde zenders kan elk vliegtuig, dat voorzien is van een Decca-ontvanger, op deze eenvou dige wijze zijn positie vinden. De Re geering heeft het belang hiervaft inge zien en haar belangstelling voor dit veel verbeterde systeem vaja plaatsbe paling door middel van radiozenders en -ontvangers aan de uitvinders doen blijken. Er zal namelijk een stuit over heidszorg te pas moeten komen bij de invoering van dit systeem roor de Ne- derlandsche scheepvaart. In de eerste plaats moeten natuurlijk de reeders overwegen, of zij wenschen over te gaan tot uitrusting van hun schepen met de nieuwe apparatuur en de daar bij ontbeerlijke speciale kaarten. Maar al zouden alle schepen daarvan voor zien zijn, dan nóg is dat nutteloos, in dien niet van overheidswege de Decca- zenders gebouwd worden. Reeds vroe ger werden speciaal ten behoeve van de scheepvaart radiobakens gebouwd, doch thans zouden nieuwe installaties moeten verrijzen. De Fransche overheid heeft zich, reeds met zichtbare resultaten, in ver binding gesteld met de Engelsche ex ploitanten van het Decca-systeem. Niet alleen in Frankrijk, maar ook in de Fransche gebieden in andere wëreld- d- "lm, zullen Decca-zenders verrijzen ten behoeve van scheep- en luchtvaart. Voor de Fransche bezittingen in Afri ka heeft dit nog een afzonderlijk voor deel. aangezien men het plan koéstert. verdwalingen in de Sahara door Decca onmogelijk te maken.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6