Winco Luidsprekers Bespreking looncontract en Bakkersschooi beeft alles wat U zoekt Bevin over het leger van Anders De Britsche nota aan den secretaris generaal van de UNO, Trygve Lie, als antwoord op het onlangs bij de UNO in gediende memorandum van Joego-Slavië over de Poolsche troepen van generaal Anders in Italië, is gepubliceerd. Bevin verklaart hierin o.m., dat de houding van Joego-Slavië hem had verrast, omdat het over dit onderwerp bij de Engelsche rê- geering nog nooit eenige verklaring heeft afgelegd of een klacht heeft doen hooren. „Indien de regeering van Joego-Slavië ge looft, dat de aantijgingen in haar memo randum goed gefundeerd zijn, dan was de juiste gang van zaken geweest deze langs diplomatieken weg onder mijn aandacht te brengen. Indien zij dan niet tevreden is met het antwoord, dan kan zij het recht van ieder lid der UNO toepassen, namelijk volgens artikel 35 van het Char ter de zaak zelf voor den Veiligheids raad brengen. In plaats daarvan is de kwestie nu door de Sivjet-regeering voor den Veiligheidsraad gebracht, waarbij de zaak vreemd genoeg als een mogelijke toekomstige bedreiging van den vrede wordt voorgesteld." Bevin legde er den nadruk op, dat de Poolsche troepen onder Engelsch commando over geheel Italië verspreid zijn en uitsluitend bewakings diensten verrichten. Bevin verklaarde geen kennis te kunnen nemen van de geruch ten als zouden de Poolsche troepen in nauw contact staan met Joego-Slavische oproerige elementen in Italië en aan hen materieelen steun verleenen, tenzij men de bron van deze berichten bekend maakt en overtuigende bewijzen weet aan te voeren. De beroemde Invasiehaven wordt gesloopt Naar een correspondent van de Evening Standard meldt, wordt de beroemde in vasiehaven te Arromanches, „Mulberry Harbour", weer gesloopt. Zooals men weet. is deze „haven", bestaande uit hoofden en kaden van gezonken schepen, betonnen zinkstukken van enorme afme tingen. welke van Engeland en Schotland uit voor de kust van Normandië werden gesleept, voor de eerste stadia van de in vasie vrijwel beslissend geweest. Voor deze haven werden 36 schepen als golf brekers tot zinken gebracht. Minister Vos naar Amerika. De minister van Handel en Nijverheid, ir. H. Vos, zal met eenige van zijn hoofd ambtenaren onder de passagiers zijn van het eerste vliegtuig, dat op 20 Februari rechtstreek' van Schiphol naar Amerika a/tl vliegen. Deze delegatie zal daar eco- "nomische besprekingen voeren met de Amerikaansche autoriteiten, o.a. over het inschakelen van den particulieren handel bij het handelsverkeer tussehen de Ver. Staten en ons land. Tevens zal onder zocht worden, in hoeverre de Nederland- sche regeeringsaankoopen, die nog ver richt worden, door den particulieren han del kunnen worden uitgevoerd. Scheepsberichten. Te Rotterdam aangekomen 16 Februari: „Admiraal de Ruyter" (Ned.) van Londen, Parkhaven, mét stukgoed; „Knol" (Noorw.) van Sta vanger. Waalhaven .6. ledig; „Sur- eum Corda" (Ned.) van Lysekil, Binnenha vengraniet; „Damsterdijk" (Ned.), van Kiel, Lekhaver. Oostzijde, ledig: „Nezo" (Neo.) van Londen, Parkhaven, ijzer; „Noordstad" (Ned.) van Tygumouth. Parkkade, ledig; „Noordwijk" (Ned.) van Amsterdam, Wilton, Rotterdam, ledig; „Marita" (Noorw.) van Kcistiansund, Waalhaven 17, bunkeren. 17 Februari: „Andrew Moore" (Am.) van New-York, Maashaven 3, graan; „Ida" (Ned.) van Kopenhagen, le Katedr, haven, reliefgoe- deren; ..Bouta" {Noorw.) van Odda. Rijnha ven 5. salpeter; „Blommersdijk" (Ned.) var. Baltimore. Wilhelminakade, stukgoed; ..Meck lenburg" (Ned.) van Harwich, Jobskade, pas sagiers; ..Batavier 2" (Ned.) van Harwich, Parkhaven, passagiers; „Marvel" (Noorw.) van Londen, Waalhaver. 14, ledig; „Setas" (Ned.) var, Londen, 2e Katendr. haven, cement; ..King Camyon", (Am.) van Port Arthur, B.P.M. Steiger 2, Pemis, gasolie; „Standeila" (Eng.) van Curasao, B.P.M. Stei ger ;t. Pernis, benzine: „John N. Massitt" (Am.) van Baltimore, Waalhaven 56, kolen; „American Importer" (Am.) van New-York, Merwehaven. graan en stukgoed; ..Alcyone" (Ned.) van Cardiff. Merwehaven, korte vaart, stukgoed: „Sigrid Mattheysen" (Zwed.) van Antwerpen, Merwehaven. korte vaart, stuk goed. 13 Februari: „Bellatrix" (Ned.) van Londen. Parkkade met ijzer; „Nettie" (Ned.) van Cravesmouth. 2e Katendr. haven, ijzer; „Libra" (Ned.) van Micldtesborough, Parkha ven. stukgoed.. Rotterdamsch'e Lloyd: „Frans van Mieris" 15 Februari van Baltimore, gaat naar Neder land; "..Kedoe", 1G Februari, passeerde Perin; „Sibajak" passeerde 17 Februari Pantella- ria. „Gerard Dou", 9 Februari van Everett, Is 12 Februari te Portland aangekomen. Te IJmuiden aangekomen op 10 Februari: „Audatla" van Kopenhagen met stukgoed, „Rose Marie" van Fowey met een lading Chtna-klei, „Evertsen", eveneens van Fowey met een lading China-klei (alle Ned.). Aangekomen op 17 Febr.: „Orestes" (Ned.) van Dublin met ossen: ..Democraat" (Ned.) van Immingham met kolen voor IJmuiden: „Eemstroom" (Ned.) van Hull; „Majori" (Ned van Rotterdam, ledig (wegens slecht weer te IJmuiden binnengeioopen) „Walo- nla" (Zweden) van Antwèrpen voor Umui- der. (moeL-hier ijzer laden); „Viacheslav Mo- lotov" (Rusl.) van Liverpool (gaat in repa ratie bij Ned. Scheepsbouw). Vertrokken op 16 Febr.; Henri St. George Tucker" (Am,) naar Antwerpen; „Noord- wijk" naar Rotterdam; sleepboot ..Blanken burg" naar Maassluis; motorschoenen „Pon- za" naai- Harïingen. Vertrokken op 17 Februari: Tankboot SYellow Tavern" (Am.) naar Aruba; ..Zee- Mid" (Ned.) naar Immingham. Restauratie van het Rijksmuseum Tijdelijke sluiting is noodig Gedurende den oorlog heeft men de kunstschatten van het Rijksmuseum te Amsterdam in steeds groolere hoeveel heden geëvacueerd naar veiliger plaatóen, aangezien de Duitschers in de nabijheid een geheel huizenblok tot een fort hadden herschapen, zelfs voorzien van een muni tiedepot. Behalve dat de schilderijen en andere kunstvoortbrengselen naar de re- geeringsdepots in Zandvoort, Maastricht en Steenwijk verhuisden, moesten ook vele monumentale onderdeelen, ornamen ten, beelden, enz. uitgebroken worden. Thans ontbreekt het materiaal om dit deel van het museum in eenigszins toonbaren staat te brengen. Ook de tot dusver in ge bruik zijnde moderne uitbouw behoeft dringend een restauratie. De successievelijk terugkeerende kunst schatten kunnen niet meer op hun oude plaatsen worden teruggezet: ook hier is het gebrek aan bouwstoffen fataal voor een spoedige, hernieuwde openstelling. Tevens speelt deze factor een rol bij het weer berijdbaar maken van de onder doorgang, al heeft men de plannen om de onderdoorgang tot een groote hall van het museum te maken, niet opgegeven. Om de Ned. Spoorwegen te plezieren heeft de directie indertijd toegestaan, dat het spoorwegmuseum in het gebouw werd gevestigd, maar dit zal nu moeten ver dwijnen. Echter, alle museumruimte in Amsterdam is bezet en dus zit men met het probleem, waarheen deze collectie over te brengen. Men overweegt thans, het materiaal in een pakhuis op te slaan; het is mogelijk, dat h6t mettertijd overge bracht wordt naar de pakhuizen van de West-Indische Cie. Binnenkort zal in de enkele zalen, die verwarmd kunnen worden eveneens een belangrijk probleem en die spoedig te restaureeren zijn, een Belgische ten toonstelling worden geopend. Men is thans bezig met de hiervoor noodige voorberei dende werkzaamheden. Onderhandelingen in Batavia nog niet begonnen Het Indonesische „ministerie van voor lichting" heeft de volgende verklaring af gelegd: „De twee ontmoetingen, welke tussehen dr. Sjahrir en dr. van Mook hebben plaats gehad, schijnen den indruk te hebben ge vestigd, d3t de onderhandelingen begonnen zijn. De stand van zaken is echter als volgt: a) Tijdens de eerste ontmoeting, welke op den lOen Februari op ultnoodiging van sir Archibald Clark Kerr plaats had. heeft dr. van Mook aan dr. Sjahrir een voorstel van de Nederlandsche regeering overhandigd, dat een basis moest vormen voor onderhan delingen. b) Tijdens de tweede ontmoeting, op den 12den Februari, lichtte dr. van Mook eenige dezer voorstellen toe. e) De ontmoetingen, welke tot dusverre hebben plaats gehad, waren zuiver infor meel en droegen een informatief karakter. d) De Nederlandsche regeering heeft utt- slultend een voorstel als basis voor onder handelingen naar voren gebracht. De onderhandelingen zijn derhalve nog niet begonnen. Sjahrir naar DJokja. Hedenmiddag vertrekt ör. Sjahrir naar Djokjakarta, teneinde de groep van Soekar- no omtrent de Nederlandsche voorstellen te raadplegen. Volgens Un. Press, wordt een algeheele wijziging van Sjahrlr's „kabinet" verwacht. Nederlandsche evacués gaan Australië verlaten. Volgens een bericht uit Melbourne zullen alle Nederlandsche evacués, die op het oogenblik in Australië herstellende zijn, van-" daar terugkeeren, tengevolge-, van valuta moeilijkheden. De Nederlandsche autoritei ten hebben nog geen oïficieele rhededeeling ontvangen. De „Oranje" zal binnenkort met 400 pa- tienten van Java vertrekken, en wel 250 pa- tienten afkomstig van Singapore en 150 stu denten, die hun studie in Europa zullen her vatten. 75 familieleden van patiënten zullen eveneens aan boord gaan. Naar de „Melbourne Herald" meldt zou den Br. Indische soldaten in Batavia hun of ficieren in kennis hebben gesteld van hun ..voornemen om tot directe actie tegen de Nederlanders over te gaan, ter voorkoming van wreedheden door Nederlanders jegens de Indonesiërs". Deze Br. Indiërs beweren, dat pas aangeko men Nederlandsche soldaten in Oud-Batavia bij daglicht „pogroms" op onschuldige Indo nesiërs hebben uitgevoerd. Volgens de be weringen zou bericht zijn binnengekomen, dat 13 Indonesische burgers deze week in Oud-Batavia wreed verminkt zijn. Leger- autoritelten zouden een onderzoek instellen. V(jf dooden. Tien km. ten Westen van Bandoeng is Za-, terdag een peloton" van een Nederlandsch bataljon door een sterke groep Pemoeda's in een hinderlaag gelokt. De Pemoeda's, van wie er eenigen in boomen verscholen zaten, gingen met tommyguns en geweren tot den aanval over. He; peloton zocht onmiddellijk dekking en slaagde er in den aanval te weer staan, totdat versterking arriveerde. Aan Nederlandschen kant vielen vijf dooden en één gewonde, de zwaarste verliezen, welke de Nederlandsche strijdkrachten in Ban doeng tot dusverre geleden hebben. Gedu rende de begrafenis, weike Zondag met mili taire eer plaats had, werd de stoet van een afstand beschoten, doch dank zij voorzorgs maatregelen waren er geen slachtoffers te betreuren. De Belgische benzine zal duurder wor den, daar de accijns op de/.e brandstof we derom is ingevoerd. De totale belasting op de Belgische benzine zal ongeveer 2.40 ir. per liter bedragen. Nieutve luchtlijnen Van Amsterdam naar Londen cu New York, De Amerikaansche luchtvaartmaat schappij „American Overseas Airlines" zal met ingang van 19 Februari een weke- lijkschen dienst onderhouden op het tra ject New-YorkWashington (of Chicago)— Shannon (Ierland; mogelijk ook naar Lon den)Amsterdam vice versa. Over eeni gen tijd zal deze lijn doorgetrokken wor den over Frankfort naar Berlijn. Het eerste vliegtuig, met een bemanning van 7 leden en 25 passagiers, zal Dinsdag morgen zes uur Ned. tijd uit New-York vertrekken, na _een officieelen doop en enkele korte toespraken; het wordt Woens dag om 11 uur op Schiphol verwacht. Bo vendien zal een groote vracht van veie belangrijke artikelen worden vervoerd. Hieronder is het eerste :el van de goe deren. welke de-burgers van de stad Hol land in Michigan in de volgende zes maanden naar ons land zullen verzenden, zooals schoenen en onderkleeding. Voorts worden meegenomen penicilline en andere medicamenten. versch fruit, enz. Een New-Yorksche firma heeft een hoeveel heid naalden, garen en aanverwante arti kelen voor 12.000 Nederlandsche vrouwen ter beschikking gesteld. Officieele publicatie. AFLEVERING VAN MELK DOOR VEEHOUDERS EN ZUIVELFABRIEKEN. Het bedrijfschap voor zuivel maakt bekend: Veehouders melkleveranicers, die hun melk aan een andere fabriek wenschen te leveren dan zij tot op heden doen. kunnen daartoe een verzoek richten tot de provinciale afdee- ling van hei bedrijfschap. Dit verzoek moet mede onderteekend worden door de melk fabriek aan welke men zijn leveranties voor taan zou willen doen. Vermeld dienen voorts te worden: naam, woonplaats, adres en aan tal melkgevende koeien van den veehouder/ melkleverancier, naam en adres van de fa briek aan welke thans geleverd wordt en van de fabriek aan welke men wenscht te gaan leveren. Aan deze verzoeken zal zooveel als mogelijk is worden voldaan, behoudens die gevallen, waardoor als gevolg van de inwil liging van het verzoek economisch niet ver- antwooi-de transporten zouden moeten plaats hebben. Veehouders, die behoorden tot de leveranciers van een indertijd gesloten fa briek zullen als regel verplicht zijn bij her opening van dit bedrijf tot en met 11 Mei 1946 hun levering te hervatten. Een door hen aangevraagde verandering zal eerst op 12 Mei 1946 kunnen ingaan. Voor het westelijk eonsumptiemelkgebied (1 en 2e zone) geldt het volgende: a. melkveehouders, die aan een bedrijf in de z.g. eerste zone afleveren, kun nen nog niet van afnemer veranderen; b. melkveehouders, die aan een bedrijf in de z.jt tweede zone afleveren, kunnen nog niet overgaan naar een bedrijf ln de eerste zone; c. melkveehouders buiten het westelijk con- sumptiegebied kunnen nog niet overgaan naar een bedrijf ln de eerste of tweede zone. Zonder toestemming van het bedrijfschap mogen geen wijzigingen in de melkleveringen worden gebracht. Het C. D. K. deelt mede, dat handelaren in houten meubelen de van het publiek ont vangen vergunningen op moeien zenden aan de sectie meubelen van het rijksbureau voor hout. N. Spiegelstraat 7, Amsterdam. Het rijksbureau draagt zorg voor herbevoorra- ding van den handel. Detaillisten in metalen keukengerei moe ten de van het publiek ontvangen punten, geplakt op opplakvellen bij ae plaatselijke distributiediensten inleveren, in veelvouden van 100 en met een minimum van 100. Inle vering moet geschieden met een ontvangst bewijs MD 342-24. Tezamen met de nieuwe punten kunnen de oude roode en blauwe punten'„keukengerei extra" ingeleverd wor den, mit.s gescheiden van de nieuwe. De de taillisten ontvangen het origineel van het ontvangstbewijs terug alsmede 'n toewijzing. Met deze toewijzingen, kunnen zij zich be voorraden bij hun grossier of fabrikant. De fabrikanten moeten de toewijzingen opzen den aan het rijksbureau voor metalen. Be- zuidenhoutscheweg 15. Den Kaag. De detail listen zullen nog lichtlijnen betreffende deze distributie ontvangen van de ondervak groep detailhandel in huishoudelijke artike len, Nassau Dillenburgstraat 24 te Den Haag, Detaillisten in serviesgoed moeten de ont vangen punten bewaren. Inlevering dezer punten kan niet plaats hebben. Nadere me- dedeèlingen betreffende de herbevoorrading zullen door het rijksbureau worden gedaan. Detaillisten zullen nog richtlijnen ontvangen van de ondervakgroep detailhandel in glas, porselein en aardewerk, Lange Nieuwstraat U, Utrecht. VORDERING VAN GRANEN. Diverse groepen van verwerkers zijn niet meer in hun aar.koopen gelimiteerd, terwijl ook aan den handel vrijheid is gelaten in onbeperkte mate granen, zaden en peul vruchten uit den binnenlandschen oogst aan te koopen, mits deze op de voorgeschreven wijze worden verantwoord. Het vormen van extra voorraden kan evenwel niet worden toegestaan, daar dit tot stagnatie in de ge regelde voorziening aanleiding zal kunnen geven. Handelaren, die voorraden vormen en verwerkers die grootere hoeveelheden heb ben aangekocht dan voor directe behoefte noodzakelijk is. dienen er ernstig rekening mede te houden, dat bij hen tot vordering zal worden overgegaan op basis van de vast gestelde richtprijzen voor granen, zaden en peulvruchten. LEVERING MEST VARKENS. Het bedrijfschap voor vee en vleesch deelt mede. dat in verband met de moeilijke vee voederpositie is besloten, dat sedert 21 Januari 1946 tot nader bericht mestcontract- varkens ter voldoening aan het contract voor levering aan het vee- en vleeschaankoopbu- reau reeds kunnen worden aangeboden bij een levend gewicht van tenminste 40 kg. Voor nog niet gecontracteerde varkens kan men zich ter afsluiting van een contract lot den P. B. H. wenden. Ook varkens lichter dan 40 kg. kunnen worden aangeboden, ech ter niet op contract. Voor nadere bijzonder heden en de regeling der prijzen zie men de uitvoeriger berichten in de vakbladen. Heden is van ons heenge gaan mijn lieve Vrouw, onze lieve Moeder CLASINA MARGARE- THA MARIA REITS MA TABERNAL in den ouderdom van 58 jaar. Mede namens de familie IJ. J. Reitóma Ans Annie Janny Velsen, 17 Februari 1946. Stationsweg 86. Liever geen bezoek. Geen bloemen. De crematie-plechtigheid vindt plaats te Driehuis- Westerveld op Donderdag 21 Februari, 13.45 uur (aankomst van trein 13.11 uur uit richting Haarlem). Na langen tijd- van stille hoop, ontvingen wij heden het smartelijk bericht, dat op 27 Febr. 1942, in den slag op de Java Zee, aan boord van Hr. Ms. De Ruyter voor zijn Vader land is gevallen, onze innig geliefde Zoon, Broe der. Behuwd Broeder en Oom AREND MANTJE Marinier K.M. in den jeugdigen leeftijd van 24 jaar. Dat hij ruste in Vrede. Uit aller naam J. A. Mant je Rotterdam. 16 Febr. 1946. v. Lennepstraat 55 B. Door nieuwe omgeving zijn huis kwijt geraakt mijn GRIJS-ZWART GESTREEP TE KATER witte pootjes en borst. Luis terend naar Micky of Mickv Mouse. Tegen belooning te rug te bezorgen v. d. Meyden, Fazantenlaan 46, IJmuiden- Oost. En wat vermeldt Het programma van het Theater met de beste groente Zie morgen. Voor 2 jongens van 11 en 13 jaar VERBLIJF AAN ZEE gezocht voor Juli en Augus tus. Dr. H. Meyer Swantée, Trompenberger weg 41 B, Hil versum. RUILEN zwarte dames win termantel m. 42 voor zwarte a^choenen pumps m. 38. Middendorpstraal 5, Sant poort. Te koop Jonge konijnen 11 weker. oud. Te bevr. Drie- huizerkerkweg 51. Wat je in huis hebt is nooit weg Volop verkrijgbaar Witte boonen Bruine boonen Tuinboonen Capucgners Grauwe erwten Schokkers Peulvruchten Spliterwten enz. enz. KAAS voor lekkerbekken. VLEESCHWAREN VOLOP. Geen NEEN te koop. Beider Belang Kennemerlaan 27. Net betrouwbaar persoon, 36 jaar, gehuwd, zag zich gaarne geplaats als CON CIERGE, Portier, Controleur, of ietó dergelijks, in bezit van rijbewijs A en E.H.B.O.- diploma. Brieven L 333 bur. van dit blad. STAAT TER DEKKING pracht Loth, ram f 1.50. Na half zes Fazantenlaan 14, IJm. O. Te huur agb. Z1TK. EN SLAAPK. met keuken op goeden stand. Br. L 334 bur. van dit blad. Gemeub. ZIT- en SLAAP KAMER met of zonder pen sion te huur agb. Br. L 335 bur. van dit blad. VERLOREN schooltasch inh. 2 atlassen en Tekenschrift er. -boek en étui met penhou_ der en kladbloc. Hyacinten- straat 51, Santpoort. Gevraagd 1 pers. SPI RAAL eventueel ruilen. Ken nemerlaan 27. IJm. LINNENKAST en r. sa lontafeltje te koop gevr. Br. met prijs G. Groen eveld, Kerkweg 6, Santpoort. Te koop Ital. PIANO ACCORDEON, waaierklavier m. register, 120 bassen, als nieuw. Hageliogerweg 81, Santpoort. Te koop KACHEL met toebeh. en rolschuier. Burg. Enschedélaan 10, Santp. D. OPENBARE VERGADERING E. V. C. AFD. BAKKERS. op WOENSDAG 20 FEBR. a.s. n.m. 7.30 uur in de bovenzaal van v. d. Lom, Zeeweg, hoek Tussclienbeek.sweg. ENTREE VRIJ. HET BESTUUR Kennemerlaan IQ7- 'Jmuicleo.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4