diutn ondanks ocees IJMUIDEN Salpeterproductie bij Mekog hervat. Ondanks het feit, dat een deel van de fabrieksapparatuur door de bezetters was weggevoerd, heeft de N.V. Mekog te IJmuiden de productie van salpeter her vat. Door middel van een provisorische installatie, die omstreeks 1 Februari ge reed kwam, heeft men thans per dag een productie van 100 ton kalksalpeter, het geen de helft van de normale capaciteit is. Het behoeft geen betoog van welk een groot belang voor den landbouw de her vatting van deze fabricage door een Ne- derlandsche fabriek is. De stikstofvoor- ziening is hierdoor nog niet op peil, maar deze bijdrage is des te meer welkom, nti dooT een staking in Chili de aanvoer van Zuid-Amerikaansche salpeter stagneert. Bakkexsgezellen vergaderden Tot op Achting van een bakkersschool besloten De E.V.C., afdeeling bakkers, hield een vergadering. De voorzitter, de heer A. Krab, gaf een kort overzicht hoe in Am sterdam, door middel van stakingen in sommige bedrijven een behoorlijk loon voor de bakkers kon worden bedongen. Vervolgens gaf de secretaris, de heer J. Rol, een uiteenzetting van het looncontract zooals het momenteel door de Rijksbemid delaars is goedgekeurd. Hij voegde hier aan de mededeeling toe, dat binnen korten tijd een nieuw contract verwacht kan worden, waarin de loonen 25 hooger zijn. Onder geen beding mag vóór 10 uur rs morgens meer brood worden verkocht, de nachtarbeid is verboden. De politie zal hierop zeer streng toezien. Bij overtreding zijn zoowel de werkgever als de werk nemer strafbaar. In de weken waarin twee feestdagen vallen, zal maar 36 uur gewerkt worden. Verder is besloten een bakkersschool op te richten, speciaal voor de jongeren tus- echen de 16 en 23 jaar. Doch ook de oude ren kunnen hier lessen volgen. Deze lessen zullen gegeven worden op Dinsdagavond in bakkerij „Aurora". Dit jaar zullen nog geen diploma's wor den uitgereikt; deze cursus is meer een voorbereiding voor dien welke het volgen de jaar gegeven zal worden en waar wel een diploma aan verbonden zal zijn. Wel zal na afloop vgn dezen voorbereidenden cursus een tentoonstelling worden gehou den van het gemaakte werk. Marktbericht van Donderdag De aanvoer bedroeg 96700 K.G., waar onder 75.455 K.G. kabeljauw. 1375 K.G. tong, 2100 K.G. kuit, 300 K.G. schelvisch, 9750 K.G. schol, 4290 K.G. wijting, 655 K.G. poon, 1050 K.G.jschar, 875 K.G. rog en vleet, enz. De trawlers besomden in totaal 59980. Verder waren binnen: kustvisschers UK2 f1437, motorlogger KW2 f1419. Korte reis van de Vikingbank Wegens het slechte weer heeft de stoom trawler Vikingbank- de reis verkort tot zes dagen, aangezien het weer van dien aard was, dat toch niet langer gévisoht 'kon worden. Met 750 kisten visch, een fraai resultaat voor zulk ee» korte reis, kwam de trawler terug. Scheepvaart 21 Februari aangekomen; Westland van New-York. 21 Februari vertrokken: Eemstroom n. Huil; Vrede n. R'dam; Empire Seabank n. Londen; Helvetia n. Goole; Prins Maurits n. Barcelona; Thomas R. Marshall n. New- York. Scheepsberichten. Aangekomen 20 Febr. in IJmuiden: „Vrede" (Ned.) van Middlesborough voor Rotterdam; „Rijnstroom" (Ned.) van Lon den met stukgoed voor Amsterdam, Han delskade. Aangekomen 21 Febr.: „Westland" van New-York, voor Amsterdam, Handels kade. Aangekomen te Rotterdam 20 Febr.: „Delftdijk" (Ned.) van New-York, Lloyds- kade, stukgoed; „Jan Lievens" (Ned.) van Houston, Lekhaven, stukgoed; „Fidusia" (Ned.) van Londen, Veerhaven, cement. 21 Febr.: „Oranjepolder" (Ned.) van Londen, Parkhaven, stukgoed. Rott. Lloyd: „Indrapoera" 18 Febr. van Port Said vertrokken; „Kota Gedé" 19 Febr. te Maivseille aangekomen. „Java" (Ned.) 16 Febr. te Rio de Janeiro. Inbraak in een kruidenierswinkel. Tn den nacht van V/oensdag op Donder dag hebben inbrekers ^>ans gezien, een grooten slag te slaan in den kruideniers winkel van den heer D. O. in de Pres. Krugerstraat. Door inklimming aan de achterzijde en het indrukken van een ruit wisten zij in den winkel te komen, waarbij bij storm en regen tot bondgenoot hadden. Een gxoote hoeveelheid boter en suiker, als mede de geheele voorraad chocoladereepen verdween als buit van de nachtelijke be zoekers, die in de onbeheerde zaak vrij spel hadden. .Van de daders ontbrec' elk spoor. Filmvoorstelling voor de jeugd. In Thalia Theater wordt Zaterdag- en Zondagmiddag speciaal voor de jeugd vertoond, de iiim „Alleen op de Wereld". Deze film is vervaardigd naar het boek van Hector Malot. Ook 'de ouderen zullen van deze film kunnen genieten. VELSEN Het strand nog levensgevaarlijk. Nog steeds komt het voor dat onbevoeg den zich op het strand begeven, terwijl toch algemeen bekend is. dat dit ten strengste verboden is, gezien het mijnen gevaar. Wederom zijn*door een soldaat twaalf personen aangehouden, die zich op het Bloemendaalsche strand bevonden. Zij werden naar het Hoofdbureau van politie overgebracht en zijn hier ingesloten. „Waar is m'n dochter?" De tooneelvereeniging Advendo gaf Woensdag en Donderdagavond in De Pont een geslaagde opvoering van „Waar is m'n dochter?", waarbij de regisseur de heer F. Hunsche een korte toelichting gaf, voor dat het scherm opging. „Een stuk, waar humor in zit, maar overigens een verhaal naar het leven, aldus qualificeerde de heer Hunsche dat aardige werk van Ank van der Moer. Advendo speelde vlot en er waren vele goede momenten. Vooral Nel Oldenburg als Wiesje en mevr. van Rixel als haar moeder speelden met veel gevoel. Deze beide dames hebben veel tot het 'succes bijgedragen. Ook de andere medespelen den hebben, de een wat beter dan de an- dere, het geheel tot een goede vertooning gemaakt. De aanwezigen toonden hun erkentelijk heid voor het gebodene met een krachtig applaus. De dames kregen bovendien bloe men. Schouw over de wegen Maandag 11 Maart a.s. en zoo noodig op de volgende dagen, zal schouw worden gehouden op de binnen het gebied dezer gemeente liggende wegen, waarop het Wegenreglement Noord-Holland van toe passing is. Dieven op het pad. Een inwoner van IJmulden-Oost die zijn fiets voor het bureau van Maatschappelijk hulpbetoon had neergezet, kwam bij zijn terugkeer tot de ontdekking dat zijn fiets reeds een anderen eigenaar had gevonden, en met dezen spoorloos was verdwenen. Nu de tijden steeds beter worden, schijnen ook de kippen weer hun rentree te maken. Een inwoner uit Velsen-Noord vermist tenminste 25 meter kippengaas, dat op het erf achter zijn woning lag. Hoogoven-Schaakclub competitie. De uitslag van de Woensdagavond ge houden H.O.S.C.-competitie luidt: De Bruin—Lauser 01; Stals—Zandbergen- 01; KroonAarsen 01; DeelderM. Spuls afgebroken; BurggraafS. Kiste- maker 10; B. StalsBurggraaf 10; A. SchelvisA. Kïstemaker 01; RingersA. A. Schelvis 10; LuikmanVerlaak 01; Strijker—Prins 01; KeuterWolthuizen 01; Verschoorde Vries 01; A. A. SchelvisDeelder y—Vz'> SchoutenRin gers y1/2; Plugboer—v. Niekerken 10 en Verlaak—L. Verschoor 10. MEDAN, Januari 1946. Heimelijk tusschen het hoog opgescho ten onkruid door, langs een haag en be schut door de overdekte achtergalerij, glippen de enkele groenteboeren, melk- verkoopers en bakkers de Euvppeesche woningen binnen, op gevaar af dat zij bij hun vertrek gesignaleerd worden door de terroristen, die hulp aan de Nederlanders tot doodzonde hebben verklaard. En al legt de terroristische ban, zooals wij het vorig maal schreven, net openlijk contact vrijwel lam, met den dag neemt de clandestiene hulp weer toe. Natuurlijk gelden hier niet alleen philantropische overwegingen, die de handelaren het risi co van. betrapping doen nemen, doch het element van sympathieke hulpverleening is hierbij stellig eveneens aanwezig. De eerlijkheid gebiedt echter te erkennen dat, in tegenstelling tot de eerste weken' na onze komst in Medan, toen de ontmoetin gen in hoofdzaak het karakter van per soonlijke vriendschapsbetuigingen had den, thans de> commercieele zijde meer op den voorgrond is gekomen. Dit blijkt ook uit het feit dat het vooral de niet- Indonesische bevolkingsgroepen zijn, die ondanks bedreigingen toch met vruchten, melk en andere zaken aan de deur komen. Onder de oebie door (aardappel in biet- vorm), over het terrein dat vroeger glan zend gras droeg, duiken plotseling het witte gewaad en de donkere baard op van den Bengaleeschen melkboer, die glimlachend en spottend „merdeka" (vrij heid) roept, zich daarbij wel bewust dat geen Indonesiër op gehoorsafstand te be kennen is. Door de heg aan de achterzijde ver schijnt het van zenuwangst verwrongen gelaat van den Chineeschen groenteboer, die nonchalant zijn honderden guldens Japansch bankpapier in den gordel heeft Paarden veroorzaken aanrijding Twee op hol geslagen paarden (zij wa ren geschrokken) veroorzaakten een aan rijding op den Velsèrduinweg, hoek Wil- lemsbeekweg. Dén voerman waren de leidsels uit de hand gerukt; hij kon zich zelf in veiligheid stellen door van den wagen te springen. De paarden die door holden, staken schuin den Velserduinweg over en sloe gen den Willemsbeekweg in. Hier stond een vrachtauto geparkeerd, waar zij in volle vaart tegen opbotsten*. Een der paarden bekwam verwondin gen aan de borst, terwijl van de vracht auto de spatborden en de koplampen be schadigd werden. Kerkconcert. In de Oude Kerk te Velsen wordt heden avond een kerkconcert gegeven, waarvan de baten ten goede komen aan de restau ratie der Ned. Herv. Kerk. Medewerking verleenen Henk Kroes, bas-bariton en Egbert Vos, organist. Dam- en Schaakclub opgericht. Deze week is opgericht een dam- en schaakclub voor het personeel van de Pa pierfabriek, waartoe ieder, die tot deze denksport lust gevoelt, kan toetreden. De commissie 'van voorbereiding, bestaande uit de heeren H. Andrea, H. Geerlofs en J. Schilp heeft het voorloopige bestuur gevormd. Een naam is voor deze nieuwe club nog niet gevonden, doch door één der leden is voor het meest origineele idee een prijs beschikbaar gesteld. De oefenavonden zijn vastgesteld op Dinsdag van 7.30 tot 10.30 uur in één der zalen van gebouw Concordia, maar 26 Fe bruari kan niet worden gespeeld, daar het gebouw op dien avond is bezet. Zilveren Arbeidsjubileum. Dinsdag, 26 Februari herdenkt de heer J. Rijke den dag, waarop hij vijfentwintig jaar geleden in dienst kwam bij Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken. De jubilaris maakt al vele jaren deel uit van het personeel van de afdeeling Hout- kapperij der Cellulosefabrieken. .Prinses Elizabeth, de Eu«elsehc troon opvolgster. (P.) gestoken, maar het niet over 2ïjn hart kan krijgen den handel te staken. Maar het verwonderlijkst blijft de Klin- galeesche hulp in de huishouding („baboe" zou hier niet op zijn plaats zijn), die voor een tientje per halveh werkdag de wasch komt doen, de kamers dweilen en wat koken. In gewaden, die wat kwaliteit én waarde betreft, de kleeding der Euröpee- sche vrouwen vaak overtreffen, met ge schenken aan bloemen en gebak, die de dagelijksche verdiensten nivelleeren, stap pen zij onverveerd de erven op, behalve wanneer den nacht tevoren is geschoten, want dan slaat haar de schrik om het hart Aan deze hulp kunnen toewijding en vriendschap onmogelijk vreemd zijn, want wat is nu een tientje? Wij hebben na de bevrijding even moeten wennen aan deze vreemde getallen, aan dagloonen die vroe ger bijna maandgelden waren. Maar tien gulden zijn twee eieren en een banaafi, of een goede halve liter melk, twee en een halve kop koffie, anderhalf ons sui ker van de zwarte markt, twee djeroekjes (mandarijntjes), en nog niet eens een heel broodje van vijftien centimeter leng te en acht hoog. Een beetje spinazie komt den gastronoom gauw op een rijksdaalder te staan en een blik roomboter (als het te krijgen is!) kost vandaag vijf honderd gulden; als u dit leest is de prijs reeds zes honderd geworden. En wanneer de Chineesche slager, die zoojuist triomfan telijk heeft gezegd dat hij voor veertig gulden een pond varkensvleesch kan leveren, bij het wisselen een gulden ca deau doet, is het eigenlijk een centen kwestie, want een gulden levert drie ci- garetten op, twee zuurtjes voor den zoon of een aalmoes voor den bedelaar. Hoe wij aan de fondsen komen, om ijs te koopen van een verdekt opgesteld vies Bonte avond Buurtver. „Wijkeroog" De Buurtvereeniging „Wijkeroog" orga niseert Maandag in gebouw Concordia voor haar leden een bonten avond. Medewerking wordt verleend dooi» de Harmoniekapel „De Eendracht", de Vijf vroolijke Vagebonden als gitaar- en ha- waian-ensemble, een dameszangkoor en een groep ven eigen tooneel-diletlanten. Een bal zal dezen feestavond, waarvan Dinsdag een herhaling wordt gegeven, besluiten. Zondagsdienst Artsen. Van Zaterdagmiddag tot Maandagmor gen 8 uur hebben dienst de artsen J. F. Bekker én A. A. Oosterwijk. BEVERWIJK Strawberries-nieuws Na een vrijen Zondag te hebben gohad komen de beide eerste Strawberries-elf- talleh Zondag a.s. weer in het veld. Zoowel het dames- als het heerenelftal speelt een belangrijken bekerwedstrijd. De 'dames gaan op reis naar Amersfoort om aldaar de 2e klasser van dien naam te ontmoeten. Het zal niet gemakkelijk zijn, op deze onbekende tegenstandster een overwinning te behalen. Het elftal, dat deze moeilijke taak heeft, ziet er als volgt uit: v. Ronkel; Bus, v. d. Hoff; Brunink, Brandholl, Eriks; Nijs- sen, Bleeker, v. Overeem, Graeper, Poel. H.D.M. komt op bezoek Het eerste heeren-elftal krijgt het ech ter nog zwaarder. Om 14.30 uur ontvangt het n.l. H.D.M. I uit Den Haag. Deze beker tegenstander was twee jaar geleden kam pioen van Nederland en bezet thans in de eerste klasse A de tweede plaats. Dit belooft dus een interessante ontmoe ting in de Strawberries-arena te worden. Alleen al om den linkervleugel van het onlangs samengestelde Ned. Elftal, Cou- vret en v. d. Doll, aan xlet werk te zien, zullen Zondagmiddag ongetwijfeld vele kijkers het veld omzoomen. Het feit, dat aanvoerder v. d. Bliek, die reeds afscheid genomen had wegens ver trek naar Indië, tóch in Holland blijft en zoodoende Zondag weer onder de lat zal staan, kon in den wedstrijd wel eens van groot nut blijken te zijn. Het elftal is dus nog steeds ongewijzigd en komt als volgt uit: v. d. Bliek; Fer ment, Huiskesi v. Overeem, Minderhoud, Duinker; v. Randtwijk, H. Brunink. Ma ters, J. Brunink, Otto. Slechts het spelen van Huiskes is nog onzeker. Eventueel zal Verkes zijn plaats innemen. De eerste tulpen. Aan dé Beverwijksche bloemenveiling zijn dezer dagen de eerste tulpen aange voerd. Agenda voor Velsen. VRIJDAG -22 FEBRUARI. Bioscoop „De Pont"; Ergens "in Neder land, Aanvang 8 uur. Thalia theater: Vrij en onverveerd. Aan vang 7 en 9 uur. Oude Kerk: Kerkconcert. Aanvang 8 u. ZATERDAG 23 FEBRUARI. Bioscoop „De Pont": zie Vrijdag, Thalia theater: Alleen op de wereld. Aanvang 2.30 en 4.30 uur. Vrij en onver veerd. Aanvang 7 en 9 uur. karretje, dat we vroeger met een grooten - boog vermeden en thans belegeren, gelijk vliegen de confituurtaart, verheugd als we voor vier gulden een mokje kou ont vangen? Wel, de R.A.P.W.I., de Recovery of Allied Prisoners of War and Internees, de instelling dié de centrale maaltijden fi nanciert en ook verder over ons male- rieele wel en wee waakt, heeft ons een daggeld van vijftien gulden toegekend en werkende mannen en vrouwen, die zes uur per dag in touw zijn, krijgen er nog eens extra vijftien gulden bij. Daarvan koopen we ijs, eigaretten, een stukje zeep en een pisang. Maar als we wérkelijk iets willen koo pen van beteekenis, een paar schoenen bij voorbeeld van vier honderd gulden of kindersokken van honderd en zooveel, een tube slechte tandpasta van ettelijke tien tjes ofeen flesch arak van honderd gulden, dan moeten andere bronnen wor den aangebooi'd dan het daggeld van de R.A.P.W.I. Den eenen keer is het een zegelring, die in contanten verandert, een andere maai een vulpenhouder, die de Japansche rooverij heeft overleefd. Vaak is het ook een Chineesche vriend, die gaarne een paar duizend gulden leent of schenkt, of een Voor-Indiër die over vol doende fondsen beschikt Hoe berooid en beroofd we ook zijn, hoe beknot en bekrompen we ook leven, ieder vindt toch op zijn beurt een gaatje, dat uitzicht geeft op de werkelijke vrije wereld, waarvan wij voorloopig uit eigen ervaring nog weinig weet hebben. Soms is hel voor drie vijftig iets dat aan een gebakje herinnert, dan weer een meloen of iels nóg kóstbaarders, meestal is het voedsel waaraan we ons nog altijd te bui ten willen gaan, een enkel maal iets duur zamere, dat de sleur van het opstaan, drie maal eten halen, slapen gaan, moet. ver breken. Maar zonder de hulp van hen, die door enkelen worden aangespoord om ons te haten, zou zelfs de stralende zon niet in staat zijn het grauwe dagelijksche leven te verlichten. W. Sch.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3