IJmuider Courant Belgische Senaatszetels Jaargang No. 18264 Bureaux: Kennemerlaan 154. IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 25 Februari 1940 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct, per kwartaal f 4.— door links en rechts gedeeld Aan de hand van de Belgische verkie zingsresultaten van Zondag kan worden berekend, dat van de 44 „provinciale" senaatszetels 21 ten deel zullen vallen aan de Christelijke Volkspartij en 23 aan de linkerzijde, indien alle linksche partijen ln alle provinciën een cartel vormen. Door coöperatie zullen dan worden aan gewezen 11 senatoren van de C.V.P. en 11 van de linksche partijen. De C.V.P. heeft dan in totaal 83 zetels ln den senaat tegen de linksche partijen 84. De verkiezingen voor de provinciale senaatszetels zijn in goede orde ver- loopen. De socialisten en de Katholie ken hebben meer stemmen behaald dan bij de verkiezingen van 17 Febr., ten nadeele van de Liberalen, de Com munisten en de V. D. B. De verkiezingsuitslag heeft den eenigs- zins zonderlingen toestand tot gevolg, dat de regeering. bij de nieuwe zetelverdee- ling, kan afhangen van de verplaatsing van één stem. Een kleine partij kan dus Joseph Mac Lood, de bekende Sohotsclie omroeper der B.B.C', nieuwsuitzendingen gedurende den oorlog, vertoeft in ons land. «aar hij in verschillende plaatsen lezingen houdt. Mac Leod op het spreek- gestoelte tijdens een lezing in'de hoofd stad. (P.) Afwachten troef in Batavia De politieke besprekingen, die gedu rende het afgeloopen weekend te Batavia gevoerd zijn, hebben het duidelijk ge maakt, dat de onderhandelingen tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs moe ten wachten tot het centrale nationale comité een besluit genomen heeft. Intus- schen heeft Sir Archibald Clark Kerr be sloten, deze periode van afwachten te ge bruiken om zich op de hoogte te stellen van den toestand in het binnenland. Sjahrir en van Mook hebben naast el kaar gezeten op een feestelijke receptie, die Sir Archibald Clark Kerr Zondag heeft gegeven. Sjahrir vertrekt vandaag naar Djokja- "karta, het nationalistische hoofdkwartier op Midden-Java, en zal a.s. Zondag naar Batavia terugkeeren. Volgens berichten uit Nederlandsche bron wordt in het gebied van Gorontalo op Celebes sterke sympathie gekoesterd voor het Indonesische extremisme. Dat het hier nog tot geen opstand is gekomen, moet uitsluitend worden toegeschreven aan een gebrek aan durf. De toestand in Gorontalo en te Menado wordt „precair" genoemd. Naar uit betrouwbare cijfers blijkt, be vinden zich in Ned.-Indië nog steeds meer dan 200.000 man aan Japansche strijd krachten. Op Java zijn er nog 70.000, op Sumatra 80.000 en in de andere gebieden ruim 50.000. Onrust in Palestina Volgens berichten van Un. Press uit Palestina heeft het geheime Joodsc'ne leger de ..Haganah" Zondag j.l. gedurende 6 uren de stad Tel*Aviv in zijn macht ge had. Britsche troepen waren niet aanwezig. den doorslag geven bij eventueele beslui ten van de regeering. Er zijn nu in totaal 145 senatoren gekozen, die zelf de restee- rende 22 leden van den Belgischen senaat zullen aanwijzen. Blum's Handvest drastisch gewijzigd Op de vergadering van de federale ge delegeerden van de Fransche socialisti sche partij, die met gesloten deuren te Parijs is gehouden en waarop het door Leon Blum ontworpen nieuwe handvest van de Partij werd besproken, zijn dras tische amendementen op dit ontwerp- handvest aangenomen. Volgens een der aangenomen amende menten moet de volzin: „Het doel van de partij is, het individu te bevrijden van alle dienstbaarheden, die het drukken", worden vervangen door de vroegere ver klaring: „De partij zal den klassenstrijd voortzetten en haar doelstellingen zullen zijn: Vernietiging van de kapitalistische maatschappij en het instellen van een collectivistische of communistische maat schappij". Er werd speciaal gestemd over het in- lasschen van de woorden of com munistische Journalisten hadden op deze vergadering geen toegang. De besprekingen zouden een stormachtig verloop gehad hebben. Accoord te Tsjoengking Mantsoerije weer in vlam A.F.P. deelt mede, dat er tusschen re geering en communisten te Tsjoengking een overeenkomst gesloten is. Generaal Marshall trad op als adviseur. Niet alleen de getalsterkte van de regeeringstroepen en die der communisten is thans bepaald, maar ook zou men het eens zijn geworden over de netelige kwestie van de vereeni- ging der beide legers. Voor de officieele onderteekening moet de overeenkomst echter nog goedgekeurd worden door Tsjang Kai Sjek. De uitvoering der be sluiten zal verscheidene maanden in be slag hemen. In dien tijd zullen de regee- ringsstrijdkrachten en die der communis ten een „wapenstilstand" in acht nemen. Volgens het Nationalistische hoofdkwar tier zijn de communisten in Mantsjoerjje een offensief begonnen tegen de nationa listische troepen. Dit offensief is gericht op de verovering van Sinmin, 45 K.M. ten Zuiden van Moekden en het afsnjjdcn van de spoorlijn naar Moekden. (Un. Press). A rbeidsbemiddeling voor verzetsslachtoffers. Het ligt in de bedoeling om binnen kor ten tijd, dn samenwerking met de Stichting 40'45, den Socialen Dienst der B. S. en Ned. Volksherstel, de arbeidsbemiddeling van oud-illegale werkers in het ambts gebied van het Géw. Arbeidsbureau Haar lem ter hand te nemen. Op speciale wijze zal daarbij worden getracht om hen, die door hun karakter vaste houding in het verzet tegen de nazi- ficeering van ons volk vooraan hebben gestaan, de hun toekomende plaats in onze samenleving te doen innemen. Deze cate gorie omvat: a. Oud-illegale werkers, ressorteerende onder de Stichting 1940—'45, Bureau Frans Halsplein 10, Haarlem. b. Oud-B.S.'ers, die ressorteeren onder den Soc. Dienst van het ministerie van Ooi-log, waarin opgenomen Sectie IX, Frans Halspléin 10, Haarlem. c. Principieele onderduikers, wier be langen behartigd worden door Nederlands Volksherstel, Kenaupark 2931, Haarlem. Zij, die meenen op grond van het voren staande voor deze bemiddeling in aan merking te komen, kunnen zich met de voor hen bestemde instantie in verbin ding stellen om een daartoe strekkend formulier in te vullen. Ook zi.i. die in dit verband van werkgever wenschen te ver anderen. kunnen een dergelijken weg be wandelen. Een speciale afdeeling van het Gewes telijk Arbeidsbureau, de z.g. afdeeling ,,B. V A." (Bijzondere vorm van arbeidsbemid deling) zal daarna deze aangelegenheden in behandeling nemen, alhoewel geen te groote verwachtingen mogen worden ge koesterd. In eerste instantie dient rpen zich dus schriftelijk of mondeling met de Stichting- 1940'45, den Socialen Dienst van het mi nisterie van Oorlog (Sectie IX) of met Ned. Volksherstel in verbinding te stellen. Ned. Spoorwegen plaatsen enorme order De Ned. Spoorwegen heben een order van 1.100.000 pond sterling geplaatst bij de Crossley Motors te Manchester voor de levering van 425 autobuschassis en 50 trac- torchassis voor trailerbussen. Dit is de tweede order, die de Spoorwegen bij de Crossleyfabrieken hebben geplaatst. In November van het vorige jaar ontvingen deze fabrieken een order voor vijfhonderd buschassis tot een bedrag van 900 000 pond. De Crossley maakt bekend, dat de beide orders gezamenlijk de grootste opdracht vormen ooit bij een enkele onderneming voor Dieselbus-vervoer geplaatst. Het ma teriaal zal in den loop van de komende twee jaar worden afgeleverd. (U. P.) Het woord is aan. H.B, Fortuin: Vijfhonderd meter hard- loopen kan gebeuren om: iemand te dooden, dan heet het: stormaanval; iemands leven te redden, dan heet het: menschen- liefde; den forensentrein te ha len, die je naar je werk moet brengen, dan heet het: plichtsgevoel: aan de politie te ontko men, dan heet het: brutale ontvluchting; de beminde te begroeten, dan heet het: liefde; vet te verliezen, clan heet het: hygiëne. Het kan ook nergens om gebeuren en dat is dan Sport! T wee haarlemsche schilders A. Arens en H. J. Wesseling 65 jaar Twee bekende Haarlemsche schilders, de heeren' A. Arens en H. J. Wesseling, hébben veel gemeen. Beiden hebben zij een uitgebreid oeuvre: portret, landschap, bloemen en stilleven. Bovendien zijn zij beiden vrijwel even oud. De heer Arens is heden 65 jaar geworden, de heer Wes seling wordt het morgen. Ook zijn beiden verdienstelijke leden van het Haarlemscho schildersgezelschap „Kunst, zij ons Doel" geweest. Vele jaren zaten zij in het be stuur. Van het nu opnieuw samengestelde bestuur is de heer Arens voorzitter en do héér Wesseling. 2e voorzitter en zaalcom- missaris. „Kunst zij ons Doel" heeft geen offi cieele huldiging voorbereid, die wordt uit gesteld tot de kunstenaars 70 jaar zullen zijn. Toch kwamen vele kunstvrienden den heer Arens heden gelukwenschen. Ook de heer Wesseling zal morgen wel niet aan schilderen toekomen „Kunst Zij Ons Doel" „Kunst zij ons Doel" zal in April een tentoonstelling houden van het werk van leden in de zaal van het Frans Hals museum. Er zijn thans 145 leden In het najaar zal het 125-jar:g bestaan van het college feestelijk herdacht.worden. Ook de verdediging krijgt in Neurenberg het volle pond Bombardement op Rotterdam ter sprake. opdracht tot volkomen uitroeiing van Joden, Zigeuners en Polen, die tot meer dan 3 jaar dwangarbeid waren veroor deeld. evenals van Tsjechen en Duitsehers die tot levenslange gevangenisstraf waren gedoemd. Volgens Göbbels moest men de slachtoffers net zoo tang'laten werken tot zij bezweken. Göring en Rotterdam Het Tribunaal te Neurenberg heeft een regeling gemaakt voor de verdediging der oorlogsmisdadigers. Deze zal gaan in de volgorde van de acte van beschuldiging, zoodat eerst Göiings raadsman, dr. Stah- nier. aan het woord zal komen. Deze zal o.m. de generaals Kcsselring en Student als getuigen hooren inzake het bombar dement van Botterdam. Voorts wenscht hjj den Zweedschen ingenieur Dalerus een groot aantal vragen te stellen en lord Ha lifax. De generaal der vliegers Paul von Ilodenschatz zal naar zijn ineening kunnen verklaren, dat Göring pogingen heeft ge daan den oorlog met Polen te voorkomen en weerstand heeft geboden tegen den aanval op Rusland. In het verloop der verdediging zullen de beschuldigden aan het woord komen. Zij, die niet wenschen te getuigen, zullen daartoe niet gedwongen kunnen worden, doch wel kunnen zij worden onderworpen aan een verhoor door het Tribunaal zelf. Iedere beschuldigde zal slechts eenmaal kunnen getuigen. Wie voor zichzelf een getuigenis wenscht af te leggen, zal dat moeten doen bij de behandeling van zijn eigen zaak en het kruisverhoor zal dan onmiddellijk moeten volgen. Wie alleen voor een medébeschuldigde wil getuigen kan dat doen wanneer diens zaak aan de orde is. Slechts een vertegenwoordiger van de verdediging zal namens allen spreken over de wettelijke grondslagen van het proces. Het algemeen secretariaat van het Tribu naal zal de verdediging ln technisch op zicht bijstaan, omdat het opsporen van ge tuigen en documenten, het vertalen enz. voor de verdedigers een onbegonnen werk zou zijn». Inmiddels gaat de Russische aanklager deze week verder en de Amerikanen ko men ook nog aan het woord voor het uit brengen van nieuwe beschuldigingen tegen de organisaties. Volgens de dezer dagen gevonden tekst van een officieele toespraak van Göbbels op Sept. 1942, gaf deze propagandachef Weerbericht Geldig tot Dinsdagavond. Rustig weer. Verwachting voor het Noord Oosten van het land: In den nacht lichte, plaatselijk matige vorst, overdag weer stijging van temperatuur tot boven hel vriespunt, wisselend bewolkt met zonnige perioden, droog weer. zwakke veranderlijke wind. Voor het Zuid-Westen van het land: In den nacht met uitzondering van de kust strook lichte vorst, overdag weer stijging van temperatuur tot boven bet vriespunt. Meest half tot zwaar bewolkt, overwe gend droog, zwakke veranderlijke wind. Dit „laatste oogenb!ik"-element komt eveneens naar voren in een poging van den dikken Rijksmaarschalk om de schuld voor het bombardement op Rotterdam van zich af te wentelen. Onder dc vijftien, door hem verlangde getuigen bevinden zich n.l. ook de liooge officieren Kcsselring en Student, die volgens Göring kunnen ver klaren. dat alles in het werk is gesteld, om de misdaad tegen Rotterdam te voor komen. Maar de vliegtuigen waren al onder weg. „om ingesloten parachutisten te ont zetten". de eerste bommen vielen reeds, toen het tegenbevel den commandant van de vliegers bereikte. Bovendien, aldus Gö ring, hebben de bommen op Rotterdam niet 4ie schade veroorzaakt, welke teweeg gebracht werd door de daarna uitbrekende branden. De jeugd van de straat Een actie te Haarlem. Na 5 jaar ontaarding en verwildering is er een actie gekomen om de jeugd weer in het goede spoor te brengen. Jongens en meisjes moeten van de straat af c-a nuttig bezig gehouden worden. Er is te Haarlem een commissie gevormd, waarin niet alleen officieele personen zitting hebben, maar ook afgevaardigden van speeltuinvereeni- gingen, den Bond van groote gezinnen, jeugdvereenigingen, onderwijzers, enzoo- voort. Men hoopt met vereende krachten iets tot stand te kunnen brengen en op die manier 'mede te helpen aan den opbouw van Nederland. Zwitserland lielpt Europa. De Zwitsersche „Spende", de groote hulpverleeningsactie aan Europa, heef: in vele landen goed en omvangrijk werk ver richt. Tot heden werd voor België een millioen Zw. frs. uitgegeven, voor Frankrijk 17.25 millioen, voor Nederland 9.5 millioen, voor Luxemburg 844.000, voor Italië 9.(5 millioen Oostenrijk 5.4 millioen. Duitsehland 9.3 millioen en een millioen Zw. frs. voor nog niet gerepatrieerde bultenlar.dsche vluch telingen in Duitsehland. Voor de Oost- Europeesche landen staan nog groote gaven op het programma, alsook voor Fin land en Noorwegen. Projectiel veroorzaakt schaile. Een huisgezin aan de Amsterdamsen© Vaart te Haarlem heeft weer eens kunnen ervaren, hoe gevaarlijk het kan zijn. wan neer kinderen op zoek gaan naar projec tielen en de „interessante" vondsten mee naar huis nemen. Het projectiel, dat de jeugdige Vaartbewoner dezer dagen vond, werd naast de haard gedeponeerd, viel om en ontplofte. De gietijzeren haardmantel vloog in stukken door de kamer en ver oorzaakte. buiten de explosie, heel wat schade aan meubilair, glas en vloer. Er ziin wonder boven wonder geen persoon lijke ongelukken veroorzaakt, Incident in internccringskamp Dezer dagen weigerden de geïnterneer den in het interneeringskamp voor poli tieke gevangenen te Haamstede (Z.) te gehoorzamen, toen bevolen werd het zin gen van nationaal-socialistische liederen te staken. Omdat het lossen van waarschu wingsschoten niet hielp, wilde de dienst doende bewaker dwars door de barak schieten. De kogel ketste af tegen prik keldraad en veranderde van richting waardoor de geïnterneerde A. J. Leijdek- kers, die in zijn bod lag, gedood werd. i

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1