Smirnoff De begraafplaats te Heemstede Avonturen van Wag en Warrel Sport in het Kort 1MB GEEST VAX 1>K JEUGD sprak uit <le SITS-revue „Jo bent nooit te mui om te loeren", die Vrijdagmiddag en -avond in den Stadsschouwburg onder groote belangstelling liep: een beetje artistiek, humoris tisch, soms éeu beetje schutterig, maar alles In de beste stemming. De motor van het geheel was Wout Mouw; de toiletten stonden o. 1. v. Piëta Surlnk. Bovenstaande Toto toont, hoe een opera niet gezongen dient tc worden, (v. 't Riet). Studenten en prof. Wibaut Van de bijna 4000 studenten der Amster- damsche Universiteit hebben ruim 2400 kenbaar gemaakt hoe hun meening is over den terugkeer van prof. Wibaut. 2252 achten prof. Wibaut onaanvaardbaar. Er werden 119 blanco-stemmen uitgebracht en 68 voor den hoogleeraar. Van de 1640 ouderejaars heeft bijna 40 zich niet uit gesproken, Van de 926 die de lijsten voor het referendum wel hebben ingevuld, wa ren 871 stemmen tegen den hoogleeraar, 31 blanco en 24 voor. Walcheren doorstond storm en giertij. Alle dijken van Walcheren hebben den vrij r.waren storm van de laatste dagen doorstaan en het giertij heeft de zeewerin gen niet kunnen doorbreken. Het Weste lijk deel van het eiland is grootcndeels drooggevallen en ook ten Oosten van het kanaal daalt het waterpeil met den dag. weer in ons land I. W. Smirnoff, de verkeersvlieger, die een grooter aantal vlieguren op zijn naam heeft staan dan welke piloot ter wereld, komt hedenmiddag in ons land terug. Bijna zes jaar is het geleden, dat deze beroemde K.L.M.-bestuurder Nederland verliet. Op 10 Mei 1940 bevond hij zich ergens op de Indië-route en tot het uit breken van den oorlog in den Pacific is hij op het traject Batavia-Egypte blijven vliegen. Natuurlijk verleende hij ook hulp bij de evacuatie van Nederlandsche vrou wen en kinderen van Java naar Australië, Bij zijn laatste vlucht werd zijn vliegtuig toen doorzeefd met kogels bij een ont moeting met een Japanschen jager. Vier passagiers werden direct gedood en hij zelf zwaar gewond, maar hij wist zijn toe stel veilig op het strand van N.W. Austra lië neer te zetten. Weken heeft het toen geduurd voor zij door een hulpexpeditie werden gevonden! Na zijn herstel is hij bij het Nederlandsche Transportcommando in dienst getreden en binnenkort hoopt hij weer de K.L M,-distinctieven te voeren. Hedenavond zullen zijn vrienden hem in het Victoria-hotel te Amsterdam een wel komstdiner aanbieden. De herdenking van den slag in de Javazee De slag op de Javazee, nu vier jaar ge leden, zal op 27 Februari plechtig worden herdacht. Aan deze nationale herdenking zullen vele vereenigingen en organisaties deelnemen. In de scholen voor lager en middelbaar onderwijs zal voor de Neder landsche jeugd de geschiedenis van dezen zeeslag worden verhaald. In Amsterdam zal in de Nieuwe Kerk een gedenkplaat worden onthuld, waarbij de minister-pre sident en luit.-admiraal Helfrieh aanwezig zullen zijn. In Den Helder zal minister J. M. de Booy een kranslegging verrichten; voorts zullen nog officieele plechtigheden in Haarlem, Rotterdam, Vlissingen en Delfzijl plaats hebben. AGENDA. MAANDAG 25 FEBRUARI O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A: Dr. F. w. Zeylmans v. Emmichhoven. Koningin neweg 37: Cursus Geschieden, der muziek 19.30 n. Begijnhofkapel: Joan Giesen, piano, 20 u. Hcmbrandt: ïoo mannen en een meisje. 14, 1*15, 19 en 21.15 uur. Palace: Alleen engelen hebben vleugels, 14, 16.15. 19 en 21.15 uur (14 J'i 'i"fl,de sPionne. G. 16.15 19 en 21.15 uur (18 j.J, Frans Hals: Een vrouw doet zaken, 14, 16.30. 19 en 21.15 uur. DINSDAG 26 FEBRUARI Stadsschouwburg: Comedla, Specialist In marcellne, 20 uur. Huis voor ouders en op voeders: Lezing over erfelijkheid en opvoe ding. 20 uur. Tulnzaal Concertgebouw: Am- «eroamsch Kleinkunst Ensemble, 20 uur. Bioscopen: ais Maandag. Het geroofde komt terug Dezer dagen hoopt de machinefabriek Rademakers te Rotterdam het grootste deel van de haar door de Duitschers ont roofde fabrieksinstallatie terug te krijgen. Dan kan zij weer tandwielen produceeren voor de spoorwegen en mijnen, die daar aan beide groote behoefte hebben. Ongeveer 3.000 ton plaatijzer voor den scheepsbouw en andere grondstoffen, als mede 300 gereedschapswerktuigen, voor namelijk afkomstig uit Rotterdam en van werven langs de Noord, zijn in Duitseh- land door de Geallieerden opgespoord. Honderdzestig electromotoren van de Michelinfabriek in den Bosch zijn in Han nover gevonden. Daar de fabriek over grondstoffen beschikt, hoopt zij binnen kort op bescheiden schaal weer banden te kunnen gaan produceeren. Uit de Britsche zone in Quitschland zul len 150 maaimachines naar ons land wor den teruggevoerd. Een belangrijk feit voor onzen landbouw. De cijfers spreken over Haarlems Centrale Werkplaatsen In aansluiting op onze vroegere mede- deelingen over de Centrale Werkplaatsen van de Nederlandsche Spoorwegen te Haarlem kunnen wij nog melden, dat de plunderingen der gebouwen tijdens de be zetting niet konden voorkomen, dat sinds de bevrijding 360 6toomrijtuigen, 75 elec- trische rijtuigen, zes gestroomlijnde elec- trische treinstellen en vier diesel-electrl- sche stellen gerepareerd en afgeleverd werden. Hoe groot deze plunderingen wa ren bewijzen wel de officieele cijfers, die thans voor publicatie vrijgegeven zijn: De geheele inventaris, met uitzondering van de loopkranen verdween in Oostelijke richting. Deze inventaris omvatte 422 werktuigmachines. 95% van de gereed schappen viel in handen van een „be schermende" natie. Deze sprinkhanenplaag had tot gevolg, dat in Januari van dit jaar nog slechts 19% gepresteerd kon worden van hetgeen in een maand van het jaar 1939 werd afgeleverd. Bijzonder H.O.V.-ledenconcert. Onder leiding van Jan Out zal de ver sterkte Haarlemsche Orkest Vereeniging op Dinsdag, 26 Februari een ledenconcert geven in de Concertzaal te Haarlem. Het programma vermeldt de uitvoering van Debussy's „Iberia". Dien zelfden avond zal voor het eerst in Haarlem«Ravel's tweede suite ,,Daphni6 en Chloë" ten gehoore ge bracht worden. Als solist treedt op George van Renesse, die het tweede pianoconcert van Rachma ninoff zal spelen. Het concert begint om 20 uur. f215.000 voor uitbreiding B. en W. van Heemstede vragen aan den noodraad een crediet van f 215.000 voor uitbreiding van de begraafplaats. B. en W. stellen voor de tuinen die aan de begraafplaats grenzen daarbij te trekken, alsmede een klein gedeelte van het bosch van Groenendaal. Een stuk van de van Merlenvaart moet worden omgelegd. In de toekomst willen B. en W. aan de be graafplaats nog toevoegen de zwemvijvers en dé aan den Glipperweg gelegen tuinen. Onder het crediet van f 215.000 is een bedrag van f 80.000 begrepen voor ar- beidsloonen. Wat te Aerdenhout verdween Recherchelijst verspreid Eenige maanden geleden publiceerden wij uitvoerige bijzonderheden over de ver missing van een groote partij kunstvoor werpen, schilderijen, juweelen, geld en effecten, die, volgens de verklaringen van den bewoner, die eenigen tijd geïnterneerd is geweest, verdwenen zijn uit een villa te Aerdenhout. Dezer dagen is de recherchelijst door de politie verspreid. Daarop komen voor: Een zeemlederen zakje, inhoudende 700 koraal witte briljanten, z.g. jagersfontein- steenen, niet geheel rond, oud slijpsel. Een zeemlederen zakje, inhoudende 800 karaat gekleurde briljanten, hoofdzakelijk saffieren en smaragden, o.a. Birma en Ceylonsaffieren, smaragden, hoofdzake lijk licht- en donkergroen gekleurd. Waar de van alle briljanten in 1937 f 1.080.000. Een bruine handkoffer, inhoudende een pak origineele Amerikaansche effecten, o.a. Standard Oil, California Oil, New Jersey Oil, Pure Oil, Philips Oil, Texas Oil en Tidewater Oil. Nominale waarde f 151.000. Zes pakken bankbiljetten van f 100 ieder pak a 500 stuks, verpakt in cellophaan- papier, de biljetten waren nieuw. Vijf expertises van Wilhelm van Bode, betreffende schilderijen van Lochner, Granach, Hobbema, Memmling en Botti celli. Een schilderij van Memmling (Madon na), een schilderij (Christus) van Lochner, een schilderij (Engeltjes) van Cranach, een schilderij (landschap met water, boomen, landweg en huisje) van Hobbema, een schilderij damesportret van Botticelli. De schilderijen zijn op paneel geschil derd, aan de achterzijde zoogenaamd ge- parketteerd en voorzien van roode en zwarte lakzegels van het „Ausfuhramt Polen". De schilderijen zijn 35 a 50 cm breed en naar verhouding hoog. Een map met origineele teekeningen van bekende meesters, o.a. Dürer, Hobbe ma. Jan Steen, e.a., totaal ongeveer 500 teekeningen. De corpschef van politie te Bloemendaal (post Overveen) verzoekt diegenen, die in lichtingen kunnen verstrekken, zich tot zijn bureau te wenden. Een onaangename ontdekking. Een grossier in rijwielartikelen kocht in Amsterdam een partij fietszadels, die hij met zijn vrachtauto naar Haarlem ver voerde. Daar kwam hij tot de onaange name ontdekking, dat het dekzeil, waar mede hij de wagen had afgedekt, open gesneden was. Er bleken 43 zadels te zijn verdwenen. Eenigen tijd geleden was hem iets dergelijks met fietsbanden overkomen. Men veronderstelt dat dieven op den wagen geklommen zijn om vervolgens op een afgesproken plaats de buit eraf te gooien. Omtrent de daders ta*t men nog in het duister. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301 M. RNIO 17.30 Roode Kruis, NCRV 17.35 Ce- lesta-ens. 18.25 Gr. muz. 18.45 Sportpraatje. RNIO 19.OO Nieuws. 19.15 Causerie. 19.30 Voor de Ned. Strijdkr. 20.00 Nieuws. NCRV 20.05 Omroepork. 21.00 Declamatie. 21.15 Utrechtsch Strijkkwartet. RNIO 22.00 Nieuws. NCRV 22.15 Actual. 22,30 Prof. Edeloort. 22.50 Willy Busch, viool. 23.15 Gr. pl. 23.50 Schriftlezing. HILVERSUM II, 415 M. VARA 17.00 Carlo Carcassola. 17.30 Joh. Jong. RNIO 18.00 Nieuws. VARA 18.18 Gr. muz. 18.25 Om en nabij de twintig. 18.45 Kwartet-Corduwener. 19.15 Gesprek van de week. 19.25 Radiostrijktrio. RNIO 20.00 Nieuws. 20.05 Landbouwrubriek. VARA 20.15 Hoorspel „Februari 1941". 21.00 Radlo-phllharm. ork. en omroepkoor o.l.v. Alb. v. Raalte. 23.15 Reportage. 22.45 Geestelijk leven. RNIO 23.00 Nieuws. VARA 23.15 Gr. muz. „heb lij wel En hoe 64. „Gut", zegt Warrel, eens v<m dien koning gehoord?" moeten we nu aan den overkant ko men? Maar Wag wappert met het pa piertje, dat ze vanmorgen tusschen den kap hebben gevonden en een van de schildwachten komt naar voren en brult over de gracht„Wat staat er op" Wag leest het luidkeels voor en na onderling overleg laten de twee mieren de op haalbrug neer en Wag en Warrel tij den hef rijk van Koning Saai A Mander binnen. Wag vraagt aan den eenen mier: „Zijn dit nu de Verloren Velden?" Karig Sportprogramma RCH wint wonderlijk Van aJle eerste-klasse wedstrijden van den KNVB zijn er slechts 3 doorgegaan. In district II kwam VUC met een 61 nederlaag aan den zegewagen van Blauw- Wit te bungelen en boekte Feijenoord uitspelend tegen Stormvogels een magere 01 overwinning. District IV: Baronie/ DNLNAC 2—3. In I-2B zijn slechts twee wedstrijden af gelast. De Spartaan versloeg HBC met 32 en ZeeburgiaTOG eindigde 00. RCHQuick zal niet licht vergeten wor den, niet zoozeer om den uitslag als wel om de bijzondere wijze waarop deze ver kregen is. Quick dat met den storm in den rug af trapt is direct sterk aanvallend doch de RCH-defensie zet zich voldoende schrap, ook om de voorhoede aan het werk te stellen. De minder talrijke RCH-aanvallen zijn echter gevaarlijker en na 10 minu ten spelen is het Koelemeyer die na een goeden voorzet van Hut aan RCH de lei ding bezorgt. Rust brengt RCH een 10 voorsprong. Direct na de hervatting een sterk aanvallend Quick dat met alle mo gelijke middelen tracht gelijk te maken. De midvoor is ons wel wat al te fel, het geen hem dan ook eenige vrije schoppen kost. Kort nadat hij keeper Brouwer zeer unfair aanvalt wordt laatstgenoemde het veld uitgezonden, daar hij zich ten op zichte van dezen speler niet kon beheer- schen. Penalty! Vos, die zijn plaats nu in neemt, weet op fraaie wijze te redden. De sensatie is niet van de lucht, wanneer de scheidsrechter geen minuut later we gens hands weer naar de beruchte stip wijst. Op ongelooflijke wijze weet Vos met een tijgersprong den bal nu tot corner te verwerken. Deze daad inspireert de RCH-ploeg zoodanig, dat er gewerkt wordt als nimmer te voren, zoodat Hut 10 mi nuten voor tijd met een diagonaal schot RCH in veiligheid brengt (20). De Sportweek Het uitvoerend comité voor de organi satie van de Haarlemsche Sportweek heeft zich op een conferentie met vertegenwoor digers van de sportorganisaties te Haar lem bereid verklaard, mede te werken aan drie groote sportgebeurtenissen van dit jaar, te houden van 410 Juli. In deze sportweek zal tevens een uitwisseling van sportbeoefenaren met de Engelsche stad Derby geschieden, zij het ook op kleine schaal. De vergadering gaf ten slotte nog haar bittere teleurstelling te kennen dat het gebrek aan terreinen met ruime accommo datie en van goed geoutilleerde zwemin richtingen door de overheid onvoldoende wordt bestreden. Kampioenschap 2e klasse groot biljart. De Leidenaar Teegelaar heeft het kampioen schap van Nederland 2e klasse groot biljart 45/2 gewonnen met een algemeën gemiddelde van 12.93 Hij won de beslissende partij van Kruithof, die, hoewel hij zelf bi] een over winning kampioen zou zijn geworden, geen oogenblik carotte speelde en daardoor zijn tegenstander de kans op promotie naar de le klasse volop liet behouden. Teegelaar is de eenige der aan dit kampioenschap deel nemende spelers, die promoveerde. Hij maakte twee series boven de 100. De eindstand was: pt. a.g. Teegelaar 11 1293 Duysens 8 9.83 Kruithof 8 10.46 Poyck 8 0.98 van Lochem 8 ïtf 14 Lubach 4 lo 52 Eichelsheim 8 10.01 Keyzer 1 7.21 Engelsche League. De uitslagen der Zaterdag gespeelde Leaguewedstrijden luiden: Afdeeling Zuid: Birmingham—Fulham 2—0; Brentford—Arsenal 63; Chelsea—Aston Villa 2—2; Leieester City—Derby County 1—i; Mill wall—Lu toft Town 2—0: Newport—Swan sea Town 3—1; SouthamptonCoventry 4—3; Tottenham -Hotspur—Charlton Atletic 2—1; West Bromwich Albion—Plymouth Argyle 5—2; West Ham United—Portsmouth 3—1. Afdeeling Noord: Blackburn RoversLeeds United 0—0; Blackpool—Sheffield United 1—2: Bradford—Preston North End 3—1; Bury —Manchester United 1—1; Grimsby Town Middlesborough 1—1; Huddersfield Town— Chesterfield 12; LiverpoolSunderland 2—2; Manchester City—Bolton Wanderers 1—0; Newcastle United—Everton 1—3; Shef field Wednesday—Barnsley 0—3; Stoke City- Burnley 0—0. DAMMEN. Woensdagavond werd de be-* slissingswedstrijd gespeeld tusschen Dam club „Haarlem" I en de Haarlemsche Dam club II om de eerste plaats in de competitie le kl. N. Holt. Beide tientallen waren met gelijk aantal punten op de eerste plaats aan gekomen, zoodat een beslissingswedstrijd om den clubkampioenstitel noodzakelijk was. Na een zeer fraaien strijd won Damclub „Haarlem" I met 13—7 en legde hierdoor beslag op het afdeelingsclubkampioenschap. Damclub „Haarlem." I zal thans deelnemen aan de kampioenscompetitie om het 1ste klasse clubkampioenschap van Noord-Hol lend en eventueel aan promotiewedstrijden. GEEN KORFBAL. Alle wedstrijden van den Haarlemschcn en den Kon. Nederl. Korf- balbond werden wegens terreinafkeuring uitgesteld. SCHAKEN. Hoofdklasse K.N.S.B. Zon dag wist het Haarlemsch Schaakgezelschap met 2% van het sterke V.A.S. uit Am sterdam te winnen. Belde tientallen waren zoo sterk mogelijk opgekomen. H.S.G. blijft door deze overwinning In de running voor het kampioenschap. Dit zou voor het eerst zijn, dat een vereenigingskampioenschap in de gemeente Haarlem valt. J. H. Marwltz speel de remise tegen N. Cortlever cn de heeren Kroone. Haalebos, Biesheuvel, Dc Vita. v. d. Hoff. mr, Snoeck Henkemans en Smit bleven hun Amsterdamsche tegenstande: s de baas. BINNENLAND. Honderd studenten uit Zwitserland, Frank rijk en België zullen van 21 Maart tot 15 April de gast zijn van de stu denten der belde Am sterdamsche universi teiten. Hemden uit muni- tiezakken zijn door vele lieden uit W. Bra bant gemaakt, die daar voor munitieopslagplaat- Ben zijn binnengedrongen en de zakken van gra naten ter lengte van ong. 1.50 M. hebben af gehaald. Het lijk van een meisje uit Axel, dat anderhalf jaar geleden daar door den Orde Dienst is gearresteerd en waarvan men sedert niets méér had verno men, is op last van de justitie opgegraven. Het „Humanistisch Verbond" is dezer da gen te Amsterdam onder voorzitterschap van prof. mr. H. R. Hoetink op gericht. 900 arbeidskrachten zijn reeds in de Amster damsche diamantnijver heid werkzaam. Het archief van de Omnia Treuland Gesell- schaft is voor een groot deel teruggevonden. Het bevat gegevens over ondernemingen, die voor de Duitschers als Joodsch of vijandelijk vermogen golden. Emigraite naar Frankrijk in dezen tijd door landbouwers wordt In een rapport aan de regeering afgeraden. Een schip is bij de Lemmer gestrand. Met moeite heeft men den 6Chipper, zijn vrouw en 2 kinderen kunnen redden. S.O.S.-seinen wer den uitgezonden door een Engelsch stoom schip dat bij den Hoek van Holland op een golfbreker dreigde te loopen daar het storm de en zijn stuur onklaar was. Later is het schip toch veilig binnen ge- loopen. Minister Vos is, naar uit New York ge meld wordt, naar Ame rika gegaan, om nieuwe credieten voor Neder land te vragen. Het is thans de" bedoeling cre dieten aan particuliere banken te vragen. Haarlem en Omgeving. Door den storm van Zaterdagmiddag is aan de Vijverlaan te Haay- lem een zware boom omgewaaid. Gauw kwa men menschen met bij len en zagen om hun deel op te eischen. Voor den dienst van den Hout en Plantsoenen bleef alleen de stam over. Aan de Tooropkade te Heemstede hebben Inbrekers twee huizen doorzocht. Br verdwe nen een fiets, een tapijt en tal van andere waar devolle voorwerpen. De Noodraad van Hillegom vergadert mor gen, Dinsdagmiddag 3JA uur. Dan wordt beslist over de aanschaffing van een brandweerauto. Een 4-jarig jonge tje is te Hillegom bij het oversteken van den weg door een wielrijder aangereden. Het slacht offertje werd met een ernstige armbreuk en een lichte hersenschud ding naar de Marla- Stichting te Haarlem vervoerd. Te Heemstede is, op Initiatief van bewoners van de Indische buurt, een oranjegroep „Zuid" opgericht om de natio nale feestdagen te vieren. Vlce-voorzitter van den bond van Gerefor meerde Jongelingsver- eenigingen is de heer L. J Boeyinga. J. Biersteker 2al den eersten Maart 2ijn zilveren ambtsjubileum vieren als besteller chauffeur bij de P.T.T, De receptie zal gehouden worden in een van de lokalen van het expedi» tlekantoor aan de Bal juwslaan te Haarlem. Geref. Kerken Art. 31 K. O. Aangenomen naar Haarlem Ds, A, Bos uit Harlingen. Het Comité voor op richting van een mo nument voor de gefusil- leerden te Haarlem- Noord is. na het overlij den van den aiitiatief- nemer, den heer Luuk Kemper, samengesteld uit de heeren: Ds. J. van der Linden, Di s. H. P. Prenen, G. Alkema, C. J. M. van der Meer en R. F. Kemper. Het comité is gevestigd: Jan Gijzenkade 219, Haar lem-Noord,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2