Stichting „export van visch' Mi IJMUIDEN De walvischvloot Engeland en Noorwegen krijgen Duitsche en Japansche schepen Volgens het Engelsche blad „Marine En gineer" heeft de „Whale Section" van de British Chamber of Shipping een rapport samengesteld betreffende de toekomst van de walvischvloot. Allereerst zal men het bedrijf met min der traankokerijen kunnen uitoefenen, dan vóór den oorlog het geval was. Van de 20 moederschepen, welke thans benoodigd zijn, zal Engeland er 9 moeten bezitten. Alle Engelsche traankokerijen zijn in den oorlog verloren gegaan. Verder stelt het rapport vast, dat voor de 9 Britsche moe derschepen 72 moderne en 9 oude „cat chers" of „jachtbooten'.' noodig zijn. Bo vendien zal door 9 Britsche stations het werk worden voortgezet of opnieuw wor den begonnen. Hiervoor worden 3 moderne en 26 oude jagers vereischt. Als aanvul ling zou Engeland nog 2 moderne catchers van een Noorsch station krijgen. In totaal zal de Britsche walvischvloot dus over 112 jagers moeten beschikken, waaronder 77 moderne (gebouwd na 1935) en 35 oudere vaartuigen. Bij het uitbreken van den oorlog be schikte de vijand over 9 traankokerijen boven de 10.000 ton. In verband met het surplus aan walvischschepen voor den oorlog, dient men er bij de restauratie van de Britsche vloot op te rekenen, dat het aantal moet worden teruggebracht. Dit mag echter in geen geval ten koste van Noorwegen komen, doch dit zal ten laste van Japan en Duitschland moeten geschie den. In verband hiermede zullen de vroe gere moederschepen van laatstgenoemde landen (hierbij inbegrepen twee beneden 10.000 ton) overgedragen moeten worden aan Engeland en Noorwegen. Inmiddels heeft de Britsche regeering reeds 2 Duit6che schepen in beheer gege ven bij Engelsche walvischreederijen, doch over de toekomende status is tot op heden nog niets beslist. Bovendien wijst het rapport nog op het belang van den aanbouw van nieuwe En gelsche tonnage. Zooals waarschijnlijk wel bekend is, zijn er reeds 2 nieuwe traankokerijen, de „Southern Venturer" en de „Norkval", naar de Zuidelijke poolzeeën vertrokken, doch de vangsten zijn tot nog toe niet meegevallen. De Nederlandsche walvischvaart. In de Amsterdamsche haven worden binnenkort de eerste twee van de door de Nederlandsche Maatschappij voor de Wal vischvaart aangekochte jagers verwacht. De maatschappij heeft in totaal acht jagers gekocht, die vóór den oorlog onder Pana- meesche vlag voeren en tijdens den oor log dienst deden bij de Britsche marine. De jagers meten 4 a 500 ton en zullen bij de Amsterdamsche Droogdok Mij. in hun oorspronkelijken toestand hersteld worden, waarna zij in het najaar zullen varen met de eerste Nederlandsche moderne wal- vischvaart-exp editie. Twee der acht jagers zullen in Monte video, waar zij thans liggen, worden ge restaureerd, vier zijn onderweg van Zuid- Amerika naar ons land en de Vestfold V en VI komen dezer dagen binnen. De Pan Gothia, het door het syndicaat aangekochte tankschip, dat als fabriek- schip zal worden verbouwd, kan eveneens spoedig in Amsterdam verwacht worden. Het Ned. Verbond voor Gerepatrieerden. Het Nederlandsch Verbond van Gerepa trieerden opgericht op 7 September 1945 hield Zaterdagmiddag een propa- ganda-bijeenkom6t in „de Griffioen" te IJmuiden. De opkomst van belangstellen den was maar matig. Van de naar schat ting 2000 gerepatrieerden die IJmuiden telt, waren er slechts een kleine veertig aanwezig. De heer Van Alphen van het hoofdbe stuur uit Eindhoven, zette doel en stre ven van het Verbond uiteen en consta teerde, dat tijdens het verblijf in Duitsch land tusschen de Nederlandsche arbeiders een geest van saamhoorigheid was ge groeid. Het Verbond streeft er naar om deze verbondenheid en vriendschap te be vestigen en te verstevigen. De arbeiders in Duitschland hebben door hun leidelijk verzet en door sabotage hun steentje bij gedragen voor de uiteindelijke overwin ning. In Nederland bestaat nog steeds een verkeerd begrip over deze kwestie. In verschillende bedrijven weigert men per soneel aan te nemen dat in Duitschland te werk gesteld is geweest. Het N.V.V.G. streeft er naar, bestaand onrecht den kop in te drukken. Zoo is den minister van Justitie er op attent gemaakt dat op sommige arbeidsbureaux nog lieden zitten, die onze jongens naar Duitsch land hebben gestuurd. „Ook de nagelaten betrekkingen! van hen die in Duitschland zijn gestorven, hebben onze aandacht. Een weduwe van" een in Duitschla'nd om het leven gekomen arbeider krijgt 14 steun per week. Voor elk kind beneden de 18 jaar ontvangt zij 5.25, en voor elk kind boven de 18 jaar 7.mits deze laatste niet verdient. Wij zullen niet tevreden zijn met deze aalmoes. Op ons rust de eereplicht om voor verbetering zorg te dragen. Ook van deze zaak is de minister in kennis gesteld. In afwachting van zijn beslissing is een fonds gesticht om de na gelaten betrekkingen te ondersteunen." Alleen zij, die gedwongen in Duitsch land hebben gewerkt, kunnen lid worden van het N.V.V.G. Tot slot sprak de heer J. Lemstra, vote- 1 zitter van het district Amsterdam, nog een kort woord. Hij deelde mede dat het Verbond reeds bijna 100.000 leden telt. Het ligt de-bedoeling binnenkort ook bijeenkomsten te beleggen in Beverwijk, Alkmaar en de Zaanstreek. Na afloop bestond er gelegenheid tot vragen stellen. Marktbericht van Zaterdag. De aanvoer bedroeg 33675 K.G., waar onder 16500 K.G. schol, 6800 K.G. kabel jauw, 255 K.G. bot, 2855 K.G. wijting, 245 K.G. tarbot, 6650 K.G. tong enz. De besommingen der trawlers bedroegen 18670. Verdere besommingen: motorlog- gers: KW59 f 1867, KW97 f 1545, KW104 f 1465, KW52 f2318, KW166 f3141, KW38 f3390, IJM268 f 1835, KW108 f 2036. Scheepsberichten. Te Rotterdam aangekomen 22 Februari: „Othen" (Zweden) van Grimsby, IJssel- haven, groenten; „Alt" (Eng.) van Goole, Lekhaven, stukgoed; „Elisabeth" (Ned.) van Londen, 2e Katendr. haven, cement, per sleepboot Ebro; „Surte" (Ned.) van Lon den* IJsselhaven, cement; „Westerhaven" (Ned.) terug uit zee, Ned. Marine, Merwe- haven, korte vaart; „Plover" (Eng.) van Londen, Merwehaven; „Eems" (Ned.) van Antwerpen, Jobshaven, stukgoed. 23 Febr.: „Oranje Nassau" (Ned.) van Londen, Jobskade, passagiers; „Vlie- stroom" (Ned.) van Londen, Lekhaven, stukgoed; „Noordam" (Ned.) van Amster dam,'Schiehaven, ledig; „Buck Law" (Eng.) van Gravesmouth, IJsselhaven, stukgoed. Weer één. In de Vieschershaven is aangekomen de motorlogger KW227 van de Reederij Vi king Bank te Katwijk aan Zee. Het schip is bij de werf „De Dageraad" te Wou- brugge van stoomlogger verbouwd tot motorlogger en uitgerust met een Werk spoor-motor van 250-290 P.K. Er i6 elec- trisch licht, een radio-telefoniezender en een rïchtingzoeker aan boord. Als bijzonderheid kan nog worden ver meld, dat het schip, toen het nog als stoom logger was ingericht, door de toenmalige reederij voor den sloop bestemd was. Het casco werd toen aangekocht door boven- guuoemde Teeaerij. Zij wil gaarne spoedig weer verdwijnen In overleg met het Bedrijfschap voor Visscherijproducten is opgericht de „Stich ting Export van Visch" (S.E.V.), die ten doel heeft het voor rekening en in op dracht van belanghebbende exporteurs uitvoeren van alle orders op visch. die uit het buitenland binnenkomen, zoolang van overheidswege wordt voorgeschreven dat deze export gecombineerd moet ge schieden. De stichting tracht haar doel te berei ken door het als lasthebber voor de be langhebbende exporteurs aanlcoopen, op slaan, bewaren, verkoopen en vervoeren van deze artikelen naar het buitenland. Voorts behartigt de stichting de belangen der belanghebbende exporteurs bij de of- ficieele instanties, voor zoover zij uit het gestelde doel voortvloeien. Ook regelt zij de ontvangst, verdeeling en uitkeering van de baten, die tengevolge van de tot stand gekomen transacties aan belanghebbende exporteurs toekomen. Het bestuur van de stichting bestaat uit een Dagelijksch Bestuur, gevormd door den op het tijdstip van de oprichting van deze stichting zitting hébbenden voorzit ter en beide plaatsvervangende voorzit ters van de Ondervakgroep Export van Visch en uit een Raad van Beheer, ge vormd door de leden van den Raad van Bijstand van genoemde Ondervakgroep. Al deze functionarissen hebben zitting, totdat de leden van de Ondervakgroep Export van Visch na de plaats gehad heb bende erkenningen bekend zullen zijn en deze leden een nieuw bestuur van de On- dervakgroep zullen hebben gekozen. Het alsdan gekozen nieuwe bestuur vormt dan tevens het bestuur van de stichting, in dier voege, dat de voorzitter en de beide plaas- vervangende voorzitters het dagelijksch bestuur zullen vormen en de overige leden het bestuur van den Raad van Beheer. Er worden zes afdeelingen opgericht voor de verschillende export-artikelen. In het voorloopige dagelijksch bestuur heeft o.a. zitting de heer A. Goldbonm en in den voorloopige Raad van Beheer de heeren J. Gouda en J. L. Uitsinger, allen van IJmuiden. Het is aan de belanghebbende expor teurs verboden, aanbiedingen te doen naar het buitenland. Aanbiedingen worden uitsluitend door of namens de stichting gedaan, tenzij dit wordt op gedragen aan een afdeeling of aan een deputatie. De inkoopen van de uit te voeren visch geschieden door de afdee lingen namens de stichting. De aan de belanghebbende export- teurs toekomende revenuen zullen onder hen worden verdeeld naar rato van de door het Bedrijfschap vast te stellen per centages. - - Voor den export van zeevisch treedt namens de stichting op de voorzitter van de desbetreffende sectie, de heer A. Gold- bohm. Deze heeft met de uitvoering be last het commercieele lichaam van de Vak groep Groothandel in Visch, afdeeling IJmniden, de N.V. Expeditie voor de Vischhandelvereeniging te IJmuiden. Reeds hebben exporten plaats naar Bel gië en Zwitserland. In de Statuten is uitdrukkelijk vastge legd, dat de stichting slechts is opgericht voor den tijd, waarin collectieve export is voorgeschreven. De Visscherijwereld, waaraan wij deze bijzonderheden ontlee- nen, teekent hierbij aan, dat men alge meen van meening is, dat hoe eerder de stichting kan verdwijnen, hoe eerder dus weer particuliere export mogelijk is, des te beter dat voor de exportpositie van ons De mannen van de Nederlandsche vls- scliersvloot hébben bet niet gemakke lijk. Storm, regenweer en mijnengevaar maken liet leven aan boord van een trawler verre van prettig. Momenteel wordt er als gevolg van het feit, dat er tijdens den oorlog haast niet werd ge- vaugen, veel visch aangevoerd. (P.) Scheepvaart 23-24 February aangekomen: Saxen, van Boulogne; Amazone, van Tynemouth (bij legger); Crescendo, van Huil (bijlegger»; Wiril, van Stockholm; Kijkduin, van Ko penhagen. 23 Febr. vertrokken: Noordam, naar Rotterdam. De Nederlandsche Maritieme Rechtbank te Londen heeft gisteren in Middlesex Guildhall, Westminster, zijn afscheldszitting gehouden. Gedu rende den oorlog heeft deze rechtbank Nederlandsche zeelieden, die op Nederlandsche schepen In Geallieerden dienst voeren en een overtreding hadden begaan, berecht. Van de 20.000 Nederlandsche zeelieden versche nen er slechts 400 voor den rechter; het grootste deel van hen werd vrij gesproken. (Copyright Reuter-A.N.P.) land zal zijn. De stichting dringt er bij het Bedrijfschap met klem op aan. reeds dit jaar nog tot een stelsel van grooter vrij heid voor de particuliere exporteurs over te gaan. Laten wij hopen, dat dit streven succes mag hebben. VELSEN Burgerlijke Stand Ondertrouwden: J. Kloosterhuis, Wijk aan Zeeërweg 150, IJmuiden-Oost en R. de Weerdt, Kerkerinklaan 7, Santpoort, toek. adres? N. Aland, Planciusstraat 49, IJmuiden-Oost en G. Broek, Kennemer- laan 12, IJmuiden t. a. Kennemerlaan 12, IJmuiden. J. Zwaan, Kon. Wilhelminakade 60, IJmuiden en H. C. Meineme, Edison- straat 20, IJmuiden t- a. Kon. Wilhelmina kade 60, IJmuiden. W. B. Gozeling, Zee weg 395, Driehuis en J. H. Vijenhms, Groeneweg 71, IJmuiden-Oost t. a. Groe- neweg 71, IJmuiden-Oost. F. Woltje, Ooft- straat B 325, Beerta en H. Sierink, Pas toorsstraat 1, Santpoort t. a. Beerta, Ooft- straat B 325. R. Sweers, Heemskerkerweg 237, Beverwijk en C. Groeneveld, Tuin dersstraat 49, IJmuiden-Oost t- a. Tuin dersstraat 49. IJmuiden-Oost. H. Brands, Terrasweg 82, Santpoort en M. Dienaar, Terrasweg 82, Santpoort t. a. Terrrsweg 84,' Santpoort. G. Eckhard, Corverslaan 76, Velsen-Noord en A. Oortwijn, Westerwijk straat 4, Velsen-Noord t. a. Zeeweg 401, Driehuis. P. Breggeman, J. P. Coenstraat 10, IJmuiden en R. Oortwijn, Westewijk straat 4, Velsen-Noord t. a. Zeeweg 401, Driehuis. Getrouwd: T. de KlerkF. Ongersma, Terrasweg 49, Santpoort; J. B. Beentjesr— Koelemeij, Beverwijk, Creutzberglaan ?B; J. G. KalkmanJ. E. van den Bos, Cor- verslaan 77, Velsen-N. G. KamermanT. Dijkstra, Kanaalstraat 27, IJmuiden; J. E. van AckerA. Schwetschenko, Zeeweg 253, IJmuiden. Geboren: W. Kalkman, z.. Wijk aan Zeeërweg 54, IJmuiden-O. J. D. Cozijnsen, d., Wüstelaan 94, Santpoort; J. C. Bruin, z., Hyacinthenstraat 34, Santpoort; J. v. d. Berg, z., Planciusdwarsstraat 4, IJmuiden; H. Hijzen, d., P. C. Hooftlaan 60, Driehuis; J. de Graaf, z., IJmuiderstraatweg 64, IJmuiden; D. Plug, d., Huygensstraat 30, IJmuiden; J. H. Kloes, z., Rijksweg 400, Santpoort; W. F. van der ValkBouman, z., W. de Zwijgerlaan 18, Santpoort; F. Kras, z., Trompstraat 112, IJmuiden; A. C. Rozenheek, d., Planciusdwarsstraat 9, IJmuiden. Geboren: D. Vlieland, z., Pr. Krugerstr. 7. IJmuiden; J. Rietdijk, z., Edisonstr. 9, IJmuiden; C. P. Zoon, d., Duinvlietstr. 96, Velsen-N. J. van Beelen, z., Burg. Ram- bonnetlaan 121, IJmuiden; J. Koelemey, d., Groeneweg 66, IJmuiden-O. J. H. Wijn berg, d., Kerkerinklaan 40, Santpoort; J. Buur, z., Kortenaerstr. 3, IJmuiden-O. H. Woord, d., Kortenaerstr. 19a rd., IJmuiden- O.; K. J. Epgelhart, z., B, en Arnoldkade 45, IJmuiden; P. Moesland, d., Burg. Ram- bonnetlaan 119, IJmuiden; C. F. W. de Dood, z"., Watervlietstr. 23, Velsen-N. B. P. Vosse, d., Berkenstr. 24, IJmuiden-O. Overleden: J. C. van Lier, 25 j., ongeh., Eschdoornslraat 39, IJmuiden; I. KI in ge, 15 j., d. van H. Klinge, Beverwijk; J. Prins 83 j., echtg. van A. C. Weber, Renkum; Th. G. Uytendaal, 1 j., z. van J. Uytendaal, Kruidbergerweg 7; J. Stoutjesdijk, 75 j., weel. van D. Voskol, Velserduinweg 127, IJmuiden; L. de Jong, 67 j., echtg. van J. M. Sprengers, Beecksanghlaan 16, Vel sen-N. Overleden: J. M. C. Stals, 4 j., d. van J. A. Stals, Schaepmanlaan 5, Driehuis; C. M. M. Tabemal, 58 j., echtg. van J. Reitsma, Stationsweg 86, Velsen; G. Dam, 84 j., echtg. van A. Aardenburg, Varenius- straat 28, IJmuiden-O. Ph. J. Blanken, 65 j., echtg. van M. J. v. d- Brand, Lauril- lardlaan 1, Santpoort. Afhalen van levensmiddelen kaarten. Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten en tabaks'versnaperingskaarten in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg zijn aan de beurt: Dinsdag 26 Februari de letters C tot en met G en Woensdag 27 Februari de létters H tot en met Ki. Alleen voor inwoners van IJmuiden, Driehuis en Velsen /dorp). SANTPOORT A.R. Kiesvereeniging De A.R. Kiesvereeniging, afdeeling Santpoort, hield een vergadering. De voor zitter, de heer H. Meijer, sprak in het ope ningswoord zijn tevredenheid uit over de groote opkomst. Na eenige huishoudelijke zaken te* hebben afgedaan, werd besloten de heeren C. Groen uit Badhoevedorp cn M. v. d. Heuvel uit de Haarlemmermeer uit te noodigen voor het houden van een spreekbeurt. In verband met net oprichten van een jongeren studieclub werd het be stuur uitgebreid met de heeren J. Hoo- gendonk en J. P Debets Agenda voor Velsen. MAANDAG 25 FEBRUARI Bioscoop „De Pont": Ergens in Neder land. Aanvang 8 uur. Thalia theater: Vrij en onverveerd. Aan vang 7 en 9 uur. SANTPOORT „Zomerlust": Kunst en Vriendschap: tooneelavond ten bate van Volksherstel. Aanvang 7.30 uur. DINSDAG 26 FEBRUARI Bioscoop „De Pont": Zie Maandag 25 Februari. Th ai ia theater: Kunst en Vriendschap: tooneelavond ten bate van Volksherstel»

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3