Effecten- en Geldmarkt Luidsprekers Fa. Plokker Kuyper Inschrijving op Spaarcertificaten tegengevallen Over het geplaatste bedrag Grootboek inschrijvingen ad f 1008 millioen is de re geering dankbaar, maar niet voldaan. Want de inschrijving zal straks opnieuw worden opengesteld, hetgeen ongetwijfeld nog wel eenig resultaat zal opleveren, emdat eerst kort voor het einde van den inschrijvingstermijn bekend gemaakt werd dat "de inschrijvingen ook voor belasting betaling van derden kunnen worden ge bruikt, waardoor het nadeel der driejarige blokkeering aanmerkelijk is verminderd. Vooral omdat van regeeringszijde is mede gedeeld dat het in totaal thans bij de banken geblokkeerde tegoed noodig zal zijn om aan de eischen van den fiscus te voldoen. Het was bekend dat de z.g. zwarte vermogensaanwassen vrijwel ge heel zullen worden „wegbelast", maar ten aanzien van de gewone vermogensheffing had men aanvankelijk een bescheiden per centage van 10% in het Hoofd. Het blijkt echter dat de fiscus hiermede geen ge noegen zal nemen. Wanneer dit cijfer al juist mocht zijn, waaromtrent nog geen zekerheid bestaat, heeft het slechts be trekking op de kleinste belastbare vermo gens, het blijkt echter in de bedoeling te liggen van de grootere vermogens een hooger percentage te vragen, hetgeen noodzakelijk lijkt te. zijn om het door de regeering gewenschte bedrag van f 3 a f 4 milliard bijeen te brengen. Wanneer alle geblokkeerde tegoed voor belasting noodig is en dat van den één ook voor de belas tingen van den ander kan worden aange wend, vormen de 3% Grootboekcertifi caten een aantrekkelijke tijdelijke beleg ging van geblokkeerd tegoed, omdat men op de beurs de 3% obligaties van Staat, Provincies en Gemeenten 2 a 2Vk boven pari moet betalen. Want wij leven nog altijd in een periode van ruim geld. Dat or niettemin slechts voor f 117 millioen aan Spaarcertificaten werd ingeschreven, houdt verband met het feit "dat alleen particulieren mochten in schrijven. De sedert ter beurze ontstane vraag is voor een goed deel van de insti- tutioneele beleggers en van gróote onder nemingen afkomstig, waartegenover blijk baar zooveel aanbod aanwezig is dat de koers zich om en bij 101% blijft bewegen. Gelet op het feit dat Spaarcertificaten het eenige fonds zijn, dat met vrij geld kan worden gekocht en tegen ontvangst van vrij geld weer kan worden verkocht, is men geneigd te concludeeren. dat de hui dige besparingen van het publiek nog niet groot zijn. tenzij straks mocht blijken dat de inleg bij de spaarbanken gedurende de laatste maanden belangrijk gestegen is. Wat de conversie aangaat van 3%% in Haarlems Kam pioenskaiisen. Zou Haarlem heusch op weg zijn naar het afdeelingskampioenschap? En dat nog wel. nu het lijdelijk geen eigen veld be zit en zijn thuiswedstrijden alle op het gastvrije terrein van H.F.C., aan de Span jaardslaan. moet spelen? Het schijnt er overigens in zijn element te zijn, want alle vier tot dusver gespeelde thuiswed strijden zijn gewonnen. Het mooie is, dat de positie feitelijk beter is dan de cijfers aangeven. De uit wedstrijden tegen de drie sterkste tegen standers: Spartas Feijenoord en Blauw Wit, zijn immers al gespeeld- Daar zijn drie punten uit gehaald. Een andere las tige tegenstander. D.H.C, is op eigen veld zoo afdoend geklopt dat het niet veel zelf vertrouwen zal hebben als hei Haarlem in Delft ontvangen moet. En toch- zou het heusch lukken? ..Niks voor Haarlem", zeggen oude voetballief hebbers. die zich dertig of veertig jaar grillig- en onberekenbaarheid herinneren. En zij helen het jongste staaltje van plot selinge inzinking aan: de nederlaag tegen nummer laatst, Neptunus, in Rotterdam. Maar nog nooit heeft Haarlem zulk een productieve voorhoede en ?ulk een ge vaarlijk duo als SmitRoozen bezeten gevoegd bij zulk een taaie verdediging met spelers van zulk bijzonder gehalte als van Gooi. van der Hulst en Kluit. Toch deed het oude kwaad zich verle den week weer gelden. Als er één schut ter in de Stormvogels-voorhoede was ge weest zou het voor de rust raar geloopen zijn. Hcarlem speelde lauw. slordig, op halve toeren. Het liep bij geluk goed af. Smit greep iij door nog voor halftime een prachtig doelputtt te maken en tijdens de rust werd vermoedelijk een hartig woordje gesproken, want daarna veranderde Haar lem's optreden geheel. Maar het kan zich geen herhaling v3n zooiets veroorloven Als een elftal kampioen wi! worden moet het iederen wedstrijd op volle kracht spe len. ook tegen de schijnbrar zwakste tegenstanders. Want als die merken dat de geduchte tegenpartij wel meevalt vaart veelal een plotseling zelfvertrouwen in hen, waardoor zij boven hun gewone kracht gaan spelen, Haarlem zelf heeft dut vaak in zijn zwakke jaren vertoond Wie naar het kampioenschap streeft moet iedere tegenpartij als een directen mededinger naar den titel behandelen en het eenmaal genomen initiatief, dat hem op de eerste plaats gebracht heeft, voort durend in handen houden. Elke tegen stander loert op de kans, hem te ver rassen. Kan Haarlem dit initiatief blijven voe ren? De tijd zei hei leeren. Op zijn best speelt het nu in elk geval een zeer snel «n aantrekkelijk spel, voortdurend boeiend voor den toeschouwer. Laat het zijn kans te baat nemen. Het heeft zelden of nooit soo'n goede gehad. 3% pandbrieven door de Nederlandsche Hypotheekbank en de Hypotheekbank voor Nederland wezen wij in ons vorig overzicht reeds op de dwangpositie, waar in de belegger thans verkeert. Thans heeft ook de Westlandsche de conversie van f 10 millioen 3!/2pandbrieven aan gekondigd en het ligt voor de hand dat meer hypotheekbanken dezen weg zullen volgen. Thans mogen ook de achterstallige uitlotingen van obligaties geschieden, zoo dat er straks een stroom van aflossingen kan worden verwacht, welker opbrengst aanvankelijk alleen met toestemming van Rechtsherstel mocht worden herbelegd. Hiervoor is intusschen een algemeene ver gunning verleend met dien verstande, dat de voor het provenu der lossingen ge kochte fondsen niet weer mogen worden verkocht. Was het vroeger veelal een voordeel wanneer men bij de uitloting „uit de bus" kwam. thans beteekent dit voor den fondsenhouder een verlaging van zijn inkomen uit rente, nu een rendement van 3% ter beurze nog nauwelijks te ma ken is. Dat hierin een groote onbillijkheid schuilt tegenover den belegger kan niet scherp genoeg worden geaccentueerd, om dat de daling van den rentestand geen na- luurlijk, maar een kunstmatig karakter draagt, voornamelijk als gevolg van de maatregelen der Overheid. De emissie- niarkt is voor het particuliere bedrijfs leven gesloten, omdat men de beschikbare gelden voor de staatskas wenscht te reser veeren, zoodat de belegger feitelijk ge- 'dwongen wordt de Overheid aan goedkoop geld te helpen, terwijl alle andere dingen aanmerkelijk duurder moeten worden be taald. Ook om deze reden is het dringend gewenscht dat aan den geld- en effecten handel een grootere mate van vrijheid wordt teruggegeven, dat de beurs ook voor den handel in aandeelen wordt opengesteld, hetgeen nu echter weer ver traagd wordt door de verlenging van den termijn voor de effectenregistratie tot 15 Maart a.s. De Amsterdamsche beurs lijkt nu eenmaal het stiefkind van de regeering te zijn. Februaristaking 1941. 30.000 belangstellenden uit Amsterdam, Haarlem, het Gooi en de Zaanstreek waren Zaterdagavond in de Markthallen te Am sterdam aanwezig bij de bijeenkomst die de Communistische Partij georganiseerd had ter herdenking van de Februari staking 1941. De heer Martin Vlaar hield een Tede waarin hij betoogde, dat de communisten deze staking georganiseerd hebben. Ook de heer Ben Wagenaar vertelde bijzonder heden over de organisatie. De staking was niet spontaan, maar in details voorbereid als protest tegen de Jodenvervolgingen door de Duitschers. De heer Paul Groot bracht hulde aan het roode leger en keerde zich fel tegen Franco. Door den heer H. Gortzak werd aange spoord de herdenking der gevallenen heden op het, Waterlooplein bij te wonen. Met het zingen der Internationale werd de bijeenkomst besloten. Amsterdam vertoonde vanmorgen om elf uur een beeld, dat geleek op de Febru- ari-dageh van 1941. toen een massale sta king protest aanteekende tegen' de schan delijke maatregelen van de Duitschers, die met machinegeweren en andere wa penen hun woede koelden op een weer- looze bevolking. De trams reden niet meer, zooals tijdens die staking, alle groote zaken zijn gesloten", de stadsreiniging had haar werk van vuilophalen verzet naar Dinsdag. Bij de plechtigheid op het Waterlooplein zullen talrijke sprekers memoreeren. wat is voorgevallen. Zooals de bevolking één was in die spannende dagen van 1941. zoo is zij van daag ook één in de herdenking. In tegen woordigheid van de Koningin. zullen sprekers van uiteenloopende richtingen hulde brengen aan de slachtoffers van het eerste grootsche georganiseerde ver zet. Uit alle deelen van de stad en ook uit het Gooi. de Zaanstreek en Haarlem, waar eveneens gestaakt werd. zullen groote groepen optrekken naar het Waterlooplein met muziek en vaandels. DE DISTRIBUTIE. G04 Bon G04 kan alleen bij den groentehan delaar worden ingeleverd. Nieuwe petroleumbon. Van 25 Februari tot en met 30 Maart wordt op de bonnen 047 en 542 der bon kaarten K603. 2' liter petroleum beschik baar gesteld. Rust in Bombay. Volgens een Zondagavond uitgegeven offi cieel communiqué had men de situatie te Bombay volkomen onder contröle. Alle hoofd wegen uit de stad zijn weer voor het nor male verkeer opengesteld. Volgens een ander officieel communiqué zijn de muitende ma riniers weer ordelijk aan hun werk gegaan en ts de normale discipline hersteld. De onlusten hebben 120 menschen het leven gekost, terwijl honderden personen werden gewond. Gandhi heeft in een openbare verklaring het volk aangespoord .de ondoordachte orgie van geweldpleging" te staken. De 75-jarige koning Christïaan van De nemarken heeft een ilehte longontsteking. Hij is met penicilline behandeld. Zondagmorgen zijn weer acht mijnwer kers uil de mijn te Unna bij Dortmund levend naar boven gehaald. Geknoei met rijwielvergunningen? Tegen enkele ambtenaren van RUks- metallum en vooral tegen een door dit bureau „uitverkoren" rijwielhandelaar, wonend te Huizen stapelen zich volgens „de Volkskrant" bewijzen van corruptie op Uit door particulieren verschaft bewijs materiaal is gebleken, dat Rijksmetallum rijwielvergunningen afgeeft., zonder dat er een distributiekantoor aan te pas komt, hetgeen strijdig is met de bepalingen. Ge noemde man zou links en rechts reeds 1250 rijwielen hebben afgeleverd, terwijl de meeste handelaren ternauwernood op een enkele vergunning fietsen hebben ge leverd. Aan den directeur van het post kantoor te Bussum leverde hij drie fietsen, waarvoor hij 554 in rekening bracht, terwijl de toegestane verkoops- waarde in totaal 297.10 bedroeg. Een be geleidend schrijven van den man aan den directeur zegt o.a.: „Door mij werd voor u veel moeite gedaan om vergunning voor rijwielen te verkrijgen. Ik zie mij dan ook genoodzaakt, een bedrag van 30 in reke ning te brengen." De secretaris van de Vakgroep Rijwielen in het Gooi heeft een briefje in handen, waaruit blijkt, dat deze handelaar wordt ingelicht door den chef van den Vervoers dienst te Den Haag. Deze chef geeft hem, alvorens de toewijzingen in zee gaan, be richt welke menschen voor een rijwiel in aanmerking komen, waardoor de hande laar de gelegenheid heeft die menschen te gaan bezoeken of een circulaire te sturen, 95 van de 110 passagiers, die Zondag met een rivierstoomboot op de Blbe voeren, zijn verdronken, toen ter hoogte van Brünsbuttei de boot lek werd en snel zonk. IJMUIDEN Storm vogels-F eyenoord. Het is althans geen débacle geworden, de strijd van de Vogels tegen het mach tige Feijenoord en met den 01 uitslag kunnen de IJmuidenaren tevreden zijn. Gedurende een groot deel van den wed strijd woedde een flinke sneeuwstorm en deze was soms zoo dicht, dat het wel-een spel van levende sneeuwpoppen leek, dio achter een -sneeuwbal aanhuppelden. Vóór de rust konden de Rotterdammers, ondanks den wind in den rug, het Storm- vogelsdoel niet vinden, maar kort erna, toen de sneeuwbui op het hevigst was, werd Kraak gepasseerd. Dat Feijenoord geen hoogere score heeft gemaakt, is hoofdzakelijk te wijten aan zijn oneindig doorgevoerde combinatie spel. Haak heeft op zijn vroegere plaats aardig gespeeld, maar de oude is hij niet SANTPOORT De Nationale feestdag Men wil in Santpoort dit jaar den na- tionalen feestdag op 4 Mei niet ongemerkt voorbij laten gaan. Daarom zal de Oranje vereniging hedenavond een vergadering houden in de Weyman, waartoe alle in woners worden uitgenoodigd. Op deze vergadering zullen dan de plannen wor den uitgewerkt. In plaats van kaarten. Met groote blijdschap geven wij hiermede kennis van de geboorte van onze dochter en zusje MARIANNE BOUKJE KATHARINA P. N. Clots P. K. ClotsKaper Pietje IJmuiden, 21 Febr. 1946 Bloemstraat 132 In plaats van kaarten. Verloofd: JAC'OBA ALIDA BREUKHOVEN en WIEBE WIERDA IJmuiden, Bloemstraat 110 Wolvega, Pieterslaan 4 21 Februari 1946. 9 Maart 1946 hopen onze ge liefde ouders GERARDUS HEILIG en DINA HEILIG—KEUR den dag te herdenken dat zij 30 jaar gehuwd zijn. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun dierbare kinderen en klein kind Piet Hanna en Gerda Wim en Annie IJmuiden, J. P. Coenstraat 2. Een NET KOSTHUIS aan- geb. voor een bejaard heer. liefst in het bezit van eigen bed. Br. L 346 bur v. d. bl. RUILEN nw. vloerkleed voor merkradio met u.k.g. in g. st. Ter overname honden- mand 72 cm en 2 lederen rie men samen f 15. Zeeweg 343 IJm. O. bij halte, na 18 uur. WIE WIL RUILEN: 1 pr. d.schoenen m. 40 tegen 1 pr. d.schoenen m. 38 en 1 pr lee ren hr.laarzen m. 43 tegen 1 pr d.schoenen m. 40 (groot) of m. 41? Adres: Ruysdaelstraat 21 IJm. (Oost). RUILEN jongensschoenen maat 40 voor 38. J. P. Coen straat 133. Heden overleed na een kortstondig lijden onze lieve zorgzame Moeder, Beh„ Groot- en Over grootmoeder MARIA ELIZABETH SCHEFFER Wed. van P. de Krijger in den ouderdom van 85 jaar. Uit aller naam J. G. de Krijger IJmuiden-O., 23 Febr. '46 .J, P, Coenstraat 10 De teraardebestelling zal plaats vinden Dinsdag 26 Febr. '46 op de Bijz. Be graafplaats te IJmuiden om 15 uur. Vertrek van het sterfhuis 14.30 uur. GITAAR OF MANDOLINE te koop gevr. Da Costalaan 50. Driehuis. AANGEB.: z.g.a.n 2 per- soons bedspiraal en goede studieviool met stok en kist. Tuindersstr. 110, IJm.-O. TE KOOP Waldorp stof zuiger in goeden staat en een zeer goed spel schaakstukken Wassenaerstr. 64, IJm.-O. Te koop JONGENSSCH. m. 38 en 31. Willemsbeek- weg 116. TE KOOP d. bl. zijden japon m. 40 en meisjesjurk lft. 16 j., 2 konijnenhokken, heerenrijwiel z. banden en een aanhangwagentje v. ach ter fiets. Snelliusslr. 35, IJm. D.FIETS met luchtbanden te koop. J. Kuyper, v. Was- senaerstraat 34, IJm.-O TE KOOP tennisracket en. mandoline. Terrasweg 73, Santpoort Dorp. AANNEMERSBEDRIJF VAN WASSENAERSTRAAT 34, I3MUIDEN.O. UW ADRES VOOR ALLE VOORKOMENDE TIMMER- EN METSELWERKEN. Uitsluitend le klas werk en vlugge bediening. GEVRAAGD: bekwame Mangelsters, Strijksters, Vouwsters en aankomende Meisjes. Vergoeding treingeld. Prettige werkkring. WASSCHERIJ HOEK EN VAART, Bloemendaalsche- straatweg 17, Santpoort. Gevraagd voor direct een FLINKE DIENSTBODE voor d. en n. Goed kunnende koken en met alle huishou delijke bezigheden bekend. Vondellaan 28. Beverwijk. TE KOOP: eiken linnenkast z.g.a.n.. 4 houten stoelen, fauteuils. 1 kachel. 1 ronde tafel. 3 pannen en 1 ketel- In RUIL AANGEB. 1 pr hooge heerenschoenen, in prima st., ook gesch. als werksch. m 44 voo- 1 pr lage heerensch m 42-43 (ook 's Zond,) G. Zwen-, ne. Driehuis. Drieh.kerkw. 49. N.V. Bouw- en Exploitatie Mij „MANDJESBERG" gevestigd te IJmuiden Oproep tot het houden van een BUI TENGEWONE ALGEMENE VERGADERING van aan deelhouders op Vrijdag 15 Maart 1916 des n.m. 15 uur ten kantore van Notaris- Boerlage le Velsen. De agenda ligt ten bovenge- noemden kantore ter inzage. DE DIRECTIE. totjhr. BAEDTin 't LICHT... die gewend is, tot één uur 's nachts detec- tiefjes te lezen, zegt Mr. Meterman Waarde heer, ik begrijp volkomen de spanning, waarin Gij verkeert, wanneer de misdadiger om kwart voor één nog niet opgespoord is. Als jurist kan ik dat levendig meevoelen. Maar denk toch aan Uw electriciteits-rantsoen. Want heusch, wanneer U daar overheerv gaat, wordt U afgesloten I En bovendien Gas- en licht beperken, Fabrieken kunnen wérken fvl/hc. r(A Jlif». w. llindti in Ay wftn'tl UL e, R'iMvliriu'W

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4