ÏJmuider Courant Ons £eyet De Volksgezondheid. Russische voorwaarde voor Duitschlands ontruiming: 410e' Jaargang N'o. 1S265 Bureaux: Kennemerlaan 154. IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peercbooni Dinsdag 26 Februari 1046 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. HET is noodig ronduit te zeggen, dat de volksgezondheid direct benadeeld wordt doordat niet voorzien wordt in het groote tekort aan auto's voor de doktoren. Daarvan heeft op sprekende wijze een advertentie van de afd. Haarlem van de Mij. tot Bevordering der Geneeskunst getuigd. Het bestuur deelde erin mede, dat de doktoren door gebrek aan bruik bare auto's niet meer kunnen garandee ren, behoorlijk op tijd te komen in geval van spoedbehandelingen, ongevallen en bevallingen. Het voegde er aan toe, dat in de toekomst op verergering van den toe stand gerekend zal moeten worden. Deze misstand heerscht niet alleen in dit district, maar doet zich in ons geheele land gelden. Ten plattelande, waar de doktoren de grootste afstanden moeten afleggen om hun patiënten te bezoeken doet hij zich in de ergste mate gelden. Stelt u zich maar eens even het geval voor van dien medicus ergens ten Noorden van Alk maar. wiens practijk zich uitstrekt over een gebied ter lengte van ongeveer 20 K.M. en die geen andpr vervoermiddel heeft dan een fiets met massieve banden. Ik noem hier een specifiek, bestaand geval. Denk u de taak van dien huisarts in dezen wintertijd eens in, met inbegrip van de vele gelegenheden waarbij hij er, na een afmattenden dag, 's nachts uitgehaald wordt. Maar stel u niet voor dat de toe stand in dè steden veel beter is. Tijdens een griepepidemie zooals in de laatste maanden heerscht, als medici vaak veertig bezoeken per dag moeten maken in de slechtste weersomstandigheden, is het on vermijdelijk dat zij in plotseling optre dende haastgevallen niet op tijd kunnen zijn. En laat ik nu, om het niet als een locale zaak voor te dragen, eens het Am- sterdamsche voorbeeld noemen. Er werken in de hoofdstad vierhonderd huisartsen, van wie er 250 een auto bezitten, maar vele van die wagens zijn zoo versleten, dat er niet op gerekend kan worden en zij herhaaldelijk buiten gebruik zijn. De overige 150 hebben heelemaal geen auto. Laat ons nog ruimer overzicht nemen. Ter voorziening in den onmiddellijken nood zijn vijftienhonderd dokterauto's in Nederland noodig. Het baat dus niet veel dat de autoriteiten hebben toegezegd, dat bij de te verwachten komst van zeshon derd nieuwe auto's uit het buitenlaflü de medici het eerst aan bod zullen zijn. Want al krijgen zij er dan eenige honderden, er zal een enorm tekort blijven bestaan. En dat 'S niet noodig! Ook nu behoefde er geen tekort aan auto's voor de doktoren te zijn. Want wij hebben er genoeg in Nederland om te kunnen waarborgen dat de enkele duizenden wagens, die voor de handhaving van de volksgezondheid ver- eischt worden, daartoe worden gebezigd. De groote fout is dat zooveel rijvergun ningen verstrekt zijn aan menschen, die hun auto's voor veel minder noodzakelijke doeleinden gebruiken. Er komen zelfs ge vallen voor, waarin één gezin er twee auto's op na houdt. En wat velerlei mili tairen er voor gewichtige bezigheden op na houden, die hen ertoe nopen zich uit sluitend per r ato te verplaatsen, is niet duidelijk. De autoriteiten schijnen er niet veel voor te voelen, tot vordering van auto's over te gaan. Ik begrijp dat niet. Als de volksgezondheid het eischt, moet het gebeuren, nadat is nagegaan hoeveel wagens aan militaire en andere officieele diensten kunnen worden onttrokken, zon der het werkelijke belang van die diensten te schaden. Dat de volksgezondheid in het geding Is. staat vast. Daarom heb ik haar als titel boven dit artikel gezet. Dit betreft niet het persoonlijk belang van de dok toren. maar de volksgezondheid. Om vol komen duidelijk te zijn: het is mij met zekerheid bekend dat al heel wat sterf gevallen zijn voorgekomen doordat de dokter, die redding had kunnen brengen als hij over een behoorlijk vervoermiddel had beschikt, te laat kwam. Dat*minister Van Schalk onlangs, sprekende over de toewijzing van auto's, de 'doktoren heeft aangeduid als „een toch al bevoorrechte groep" is er dan ook volkomen naast. De zaak betreft niet de personen of de groep, maar de volksgezondheid! Er heerschen veel misstanden in ons land. Sommige zijn moeilijk oplosbaar en ingewikkeld. Het komt voor dat zij ver oorzaakt worden door gebrek aan midde len. om erin te voorzien. Hier is geen ge brek aar. middelen om verbetering, te brengen Daarom vind ik het zoo treurig en ergerlijk dat deze wantoestand maar blijft "voortbestaan. En verslechtering in de situatie is te voorzien door het ge brek aan reservedeelen. De wagens van de dokters, die in de oorlogsjaren hun zwaren dienst hebben moeten voortzetten, zijn alle versleten, terwijl duizenden officials en particulieren in goede, deels nieuwe auto's rijden! Dat in deze omstandigheden het moreel van sommige artsen wordt aangetast is geen wonder. Dat sommigen, vooral in de provincie, geprikkeld en ontmoedigd be ginnen te raken, ligt voor de hand. Zij hebben al zulke zware jaren achter den rug: zij mochten met recht verwachten dat in dezen tijd voldoende begrip voor organisatie en inzicht in het belang van hun patiënten zou bestaan, om hun de goede uitoefening van hun beroep moge lijk te maken. Dit is een beschamende, armoedige, on- Nederlandsche misstand. De behartiging van de volksgezondheid is in ons land Fusie van socialisten en communisten Volgens de Daily Express zouden de Russische autoriteiten den Duitschen so ciaal-democraten te verstaan hebben ge geven, dat het Roode Leger „veel eerder dan volgens het oorspronkelijk plan" uit Duitschland zou worden teruggetrokken, wanneer zy met de communisten in de Sovjet-zone een arbeiderspartij zouden gaan vormen. Naar Russisch inzicht kan alleen deze fusie Moskou de zekerheid geven, dat de anti-fascisten in het door de Russen bezette gebied sterk genoeg zullen zyn, om een weer den kop opste kend Nazisme te kunnen onderdrukken. De Russen hebben den sociaal-demo craten voorgerekend, dat een vertrek van de Russische troepen de voedselpositie aanmerkelijk moet verbeteren. In 'Berlijn moeten de sociaal-democratische leiders onder den indruk van de Sovjet-beloften in principe tot een samengaan met de communisten bereid zijn. Op het soc -dem. partijcongres, dat met Pasehen in Berlijn zal worden gehouden, zal een definitief besluit worden genomen, waarna met de 1 Mei-viering de fusie dan eventueel be kend zou worden gemaakt. Het blijkt echter, dat er ook onder de soc.-dem. leiders felle tegenstanders van zulle een fusie zijn. De Amerikaaansche luit.-gen. Lucius D. Clay heeft verklaard, dat Amerika niets tegen zulk een fusie had, indien zij het resultaat is van het democratisch proces en in overeenstemming met den wil van het Duitsche volk. „Wij zullen Nieuwe Belgische verkiezingen? De Belgische minister van buitenland- sche zaken Spaak heeft gezegd, dat z.i. nieuwe verkiezingen noodig zullen zyn om het de regeering mogelijk te maken aan het bewind te blijven, nu de Christ. Volkspartij in den Senaat slechts één stem minder za! hebben dan alle andere par tijen tezamen. Georgische eisclien inzake Turksch gebied Radio Moskou meldt, dat de secfetaris der Communistische partij van Georgie in de Prawda den terugkeer verlangt van Ardagan, Khars en ander Turksch gebied. Hij betreurt, dat deze „Georgische gebie den" nog geen deel van het land uit maken. echter noch in onze zóne, noch in geheel Duitschland cenige fusie van partijen, die niet vrywillig tot stand komt, bevorde ren". Clay gelooft, dat iedere dag, dat het systeem van zones langer bestaat, de eventueele eenheid van Duitschland moei lijker maakt, daar ieder van de bezet tende macht het eigen type van organi satie steeds steviger in eigen gebied toe- jpast. Politiek boven economie Een conservatief Lagerhuislid schrijft in de Daily Telepraph over een bezoek aan Polen. „Waar ik ook heen ging, overal viel mij de grimmige en toch blij moedige vastberadenheid der Polen, om hun verwoeste land te herstellen, op. Maar ook werd ik overal gewaar, dat niet het economische maar het politieke pro bleem in Polen de overhand heeft". De Poolsche socialistische partij moet met de communistische Arbeiderspartij sa menwerken. „omdat laatstgenoemde de eenige partij met een voor de Sovjet unie aannemelijke politiek is". De Nat. Dem. Partij, welke voor den oorlog een zeer groot aantal leden had, is illegaal. Voorzoover de leden geen „fascisten" zijn, worden zij „zwarte reactionairen" genoemd. De schrijver gelooft niet. dat de partij haar invloed behouden heeft. „Nat. Democratische Unie" Naar A.N.P.-Aneta meldt, zal 28 Febr. te Rotterdam een nieuwe politieke partij worden opgericht, de „Nationale Demo cratische Unie". Onder de oprichters zijn prof. mr. C. W. de Vries, voormalig lid van de Liberale Staatspartij; ir. J. B. Gil jam, mr. W. G. Schrijver en G. van Stolk. De oprichters zijn van meening, dal de „Partij van den Arbeid" teveel links ge oriënteerd is en „De Vrijheidsbond" te conservatief. De laatste toont geen begrip voor het huidige tijdperk en lijkt niet te voelen voor de vooruitstrevende ideeën van den Bond van Jonge Liberalen. De doelstelling van de nieuwe partij is, de problemen van vandaag op zakelijke en voor de hand liggende wijze op te lossen. Reddingspogingen bij Dortinund gestaakt. Het reddingswerk in de kolenmijn to Unna bij Dortmund is stopgezet. 422 Duit sche mijnwerkers en drie Britsche des kundigen zijn nog opgesloten en wordeu als yerloren beschouwd. Nieiiws uit het buitenland Generaal Anders, de bevelhebber van do Poolsche strijdkrachten in Italië, za! weldra naar Engeland terugkeeren om met den Britsche regeering de toekomsr der onder zijn bevel staande manschappen te bespreken. De Belgische communist A. Elov, dio in een verduisteringszaak gewikkeld is! werd in verzekerde bewaring gesteld. Hij was bij de laatste verkiezinigen tot reserve-senator gekozen. Aanslagen zfjn gepleegd door Joden, op vliegvelden der Engelsche luchtmacht bij Jaffa. Eenige vliegtuigen zijn vernield (U. P.) Mededeelingen van den Minister van Oorlog De minister van oorlog, Mr. J. Meynen heeft in een persconferentie militaire pro blemen van Nederland besproken. DE STERKTE Momenteel zijn 90.000 man onder de wa penen geroepen, verdeeld als volgt: batal jons in Indié 15.000 man, in opleiding ln Engeland (officieren, onderofficieren of specialisten) 11.000 man. gezagstroepen ter bewaking van politieke gevangenkampen 25.000 man, zeven bataljons In opleiding 5600 man, aan- en afvoertroepen. Inten dancetroepen. autoherstel werkplaatsen, etc. 10.000 man, zes afgerichte bataljons ter handhaving van orde en rust 5000 man, pionlersgroepen, geniecomp., kaderscholen, speclallstenscholen, school voor res. off., onderdeden In opleiding tot het vormen van twee lichte divisies 18.400 man. In totaal zijn hierbij 6209 officieren (wuarvan 1267 beroepsofficieren) ingedeeld, Dit is ruw berekend een officier op 15 man. Iu het vroegere Nederlandsche leger was de verhouding een officier op tien man. Op dit oogenblik zijn in wording 4 dlvi- Bij de herdenking van den slag in de Java-zee. Z.K.TÏ. Prins Bernhnrd onderhoudt zich met overleveuden van den zeeslag. Deze opname word gemaakt, in Engeland gedurende den oorlog. (P.) vroeger een zaak geweest, die de alge meens belangstelling had en die door de groote toewijding der medici tot prachtige resultaten had geleid. Moet dergelijk werk, waarop Nederland trotsch placht te zijn. nu door slapheid en desorganisatie wor den verwaarloosd? lk%eloof dat het hoog tijd is dat een perscampagne wordt ont ketend, die duidelijk maakt wat het pu bliek voor zijn eigen bescherming tegen ziekten verwacht. Dat is: een resoluut be leid. Ik geloof ook dat het noodig is, dat de zaak ten spoedigste in de Tweede Kamer ter sprake komt. Wij hebben onze democratische instellingen weer, al werken zij nog niet in den ouden omvang en vorm. Wij kunnen er. moeten ze gebruiken. R. P. Stalin krijgt bevel te land, ter zee, in de lucht Radio Moskou heeft medegedeeld, dat Stalin is benoemd tot volkscommissaris van de gewapende machten en tot opper bevelhebber van de Sowjet-Unie. Aldus voert Stalin thans het bevel over alle ge wapende machten van de Sovjet-Unie, te land. ter zee en in de lucht, voegde de radio c-r aan toe. Aan deze benoeming is de instelling van een nieuw commissariaat van gewapende machten, in de plaats van het commissariaat van defensie, vooraf gegaan. Het commissariaat van de vloot is opgeheven. sles en wel 2 lichte en 2 volledige divisies. Elke divie bestaat uit 15.000 man. Bulten beschouwing zijn gelaten de onderdceleu die in Nederland ter beschikking dienen te zijn (64.000). Het spreken van het oude en het nieuwe leger acht de minister volledig uit den booze. Alle beschikbare krachten uit het oude leger, beroepsofficieren en beroenson- derofflcieren zijn, voorzoover niet overle den en gepenslonneerd. opnieuw ingescha keld. Voor wat de reserve-officieren en dienstplichtige onderofficieren betreft, b» dit evenzeer moeten geschieden, hoezeer ook de belangen van het land hierdoor som tijds moesten worden geschaad. Het creëeren van een nieuw leger uit niets is een organisatorische arbeid waar over alleen Insiders, die in Amerika en En geland dit werk 5 Jaar lang bij de hand heb ben gehad zich een oordeel kunnen vormen. DECORATIES De minister ontkent, dat er gebrek aan waardeerlng voor het oude leger bestaat. Er zijn in 1940. op grond der daden in 5 oorlogsdagen bedreven. 800 voorstellen in gediend tot uitreiking der militaire Wil lemsorde. Dit is meer dan het geheele En gelsche expedltleleger gekregenheeft \-oor zijn veldtocht van Cotèntin af tot Berlijn. Hieruit blijkt, dat de maatstaven van hel denmoed zich ln deze 5 oorlogsjaren ge wijzigd hebben. Zij. die In het Zuiden den oorlog hebben meegemaakt., weten, dat een Engeisch of Poolsch soldaat het ht„l ge woon vond dagelijks daden van moed te verrichten, die wij in 1940 op onze geringe ervaring gebaseerd heldendaden vonden. Dientengevolge moeten alle voorstellen voor de militaire Willemsorde od grond der nieuwe maatstaven worden bekeken. Deze orde mag niet omlaag worden gehaald. Dit is echter niet het eenige argument. In Lon den immers, zijn naast de militaire Willema orde Ingesteld bet bronzen kruis, de bron zen leeuw en het kruis van verdienste* Zij, die voor de eerste afvallen, kunnen voor de volgende in aanmerking komen. Ook hier voor moeten alle voorstellen opnieuw wor den bekeken. Dit Is een werk. dat maan den vergt, aangezien de krijgsrapportea hiervoor worden "bestudeerd en vele ge tuigen gehoord. Mr. van Kleffens en de Veiligheidsraad De Regeeringsvoorlichtingsdicnst meldt; Het lidmaatschap van den permanenten te New-York zctclendcn Veiligheidsraad der Vcreenigde Naties vercischt, dat Ne derland daarin, evenals de andere staten leden, permanent vertegenwoordigd is. De regeering heeft besloten, dat mr. E. N. van Kleffens Nederland in den Raad zal vertegenwoordigen. Aangezien de minister van Buitcnlandschc Zaken, als regel te 's-Gravenhage aanwezig moet zyn. heeft II. M. de Koningin goedgevonden, dat mr. E. N. van Kleffens aftreedt als hoofd van het departement van Buitcnlandschc Za ken, en in deze hoedanigheid wordt opge volgd door mr. J. H. van Royen, tot dus verre minister zonder portefeuille, terwyl de heer Van Kleffens deel blyft uitmaken van het kabinet als minister zonder por tefeuille. Politieke beteckcnis heeft deze eerst daags intredende wijziging niet,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1