Russische vogel met Hollandsche veeren Avonturen van Wag en Warrel Herdenking Februaristaking 1941 Een grootsche plechtigheid te Amsterdam Op het Waterlooplein had Maandagmid dag, zooals wij reeds medegedeeld hebben, de herdenking plaats van de slachtoffers die bij de Februaristaking in 1941 zijn ge- Vallen. v. Om tien minuten, over twee arriveerde 'de Koningin bij het viaduct over den Slo- terweg, waar H.M. ontvangen werd dooi den burgemeester en den hoofdcommis saris van politie. Aan den intocht van de Koningin was van te voren weinig .bekendheid gegeven. Niettemin stonden vele belangstellenden langs den weg. Op het Rembrandtplein was het een drukte van belang. Lange dichte rijen toeschouwers stonden langs "den weg geschaard, waarlangs de eene groep illegale werkers na de andere volg de. Verschillende groepen van gemeente- personeel uit Amsterdam voerden vaan dels en roode spandoeken mede. Vele deelnemers waren in uniform gekleed, y.ooals de mannen van de tram en de rei niging. In den stoet, trokken ook muziek korpsen mede. Bij de Blauwbrug voor het Waterloo plein, was het publiek zoo talrijk, de op tochten zoo vele, dat zelfs de motorpolitie geen kans zag, zich daardoor een weg te banen, om den weg vrij te maken voor de Koninklijke stoet. De burgemeester en de hoofdcommissaris stapten uit en onder hun toezicht zorgden enkele agenten van politie ervoor, dat. het publiek, vriende lijk aangemaand tot langzaam doorloopen, geen opstopping veroorzaakte. De Koningin werd herhaaldelijk toege juicht. Naar schatting waren op het Waterloo plein en omgeving 60.000 belangstellenden. De Koningin werd begroet door het Wil helmus. Als sprekers traden op de heeren F. de Boer, burgemeester van Amsterdam, H. Oosterhuis (N.V.V.), W. Steinmetz (Ka tholieke Vakbeweging), H. Blokzijl (Een heids Vak Centrale). Sam de Wolff (na mens de Joden), het A.R. Kamerlid Mr. A. Roo.-.ien, G. Wagenaar (Communistische partij) en F. Goedhart (Paroolgroep). Alle sprekers herdachten de stakings dagen en wezen op het belang daarvan voor den vrijheidsstrijd in ons land. Mede gedeeld werd dat in verband met de sta king 3500 personen door de Duitschers'ge arresteerd waren. In tegenwoordigheid van H.M. de Koningin en vele vooraanstaande per soonlijkheden is te Amsterdam de Februari-staking van 1941, welke ecu vlammend protest der Nedertandsche bevolking tegen dc onderdrukking der .Joodsehe landgenooten door den bezetter was, op grootsehe wijze her- daeht. Burgemeester «1e Boer spreekt de onafzienbai-e menigte toe. (P.) De Vrouw en de Politiek. Het Comité van Samenwerkende Vrouwen- vereenigingen zal op 4 Maart a.s. een ver gadering in een der zalen van Restaurant Ltdo te Haarlem beleggen, waar door de dames B. Huetinck—v. d. Mei te Amersfoort en Mr. Petra Eldering, redactrice van de Vi'ije Katheder het voor en tegen van een aparte vrouwenlijst tegen elkaar zal worden afgewogen. De vergadering begint om 20 uur. Raad van Cassatie. Voor den bijzonderen raad van cassatie te 's Gravenhage werd de zaak van H. V. uit Haarlem behandeld. V was dooi- het bijzon der gerechtshof te Amsterdam tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het in juni 1943 vrijwillig toetreden tot het N.S.K.K. Hij zeide tot dezen stap geprest te 'zijn, omdat de Duitschers hem op een kleinen diefstal hadden betrapt. De verdediger, mr, v. Lö'oen Seis, betoog de, dat de persoo'nlijke omstandigheden van verdachte een dergelijke zware straf niet rechtvaardigden. Hij vroeg een lichtere straf op te leggen. De procureur fiscaal concludeerde tot ver werping van het beroep. Uitspraak over drie weken. 350.000 fietsen uit Engeland. De Volkskrant verneemt, dat er veel kans is dat Nederland dit jaar 350.000 fietsen uit Engeland zal krijgen. De Joden in Palestina hadden het vol gende telegram gezonden: „Wij drukken onze onsterfelijke bewon dering uit voor de arbeidersklasse te Am sterdam voor de gehouden staking. On danks de geweldige overmacht hebben zij den strijd gevoerd voor gerechtigheid en vrijheid". Een sobere, maar indrukwekkende plechtigheid was de kranslggging om de nagedachtenis te eeren van allen die in den strijd gevallen zijn. De Tramharmonie speelde het Largo van Handel en het' Tramkoor zong „De Gravers" van Olman. Een Koninklijke onderscheiding voor Amsterdam. De burgemeester deelde mede, dat de Koningin besloten heeft aan het wapen van de stad Amsterdam een devies toe te voegen, luidende: „Heldhaftig, vastbera den, barmhartig". Dit devies zal in een Koninklijk Besluit worden vastgelegd. De Koningin is voornemens aan de stad een vlag ten geschenke te geven, waarin het wapen met het nieuwe devies zullen zijn opgenomen. Het kolenrantsoen in den volgenden winter Een kaart met 16 Eenheden Er is toegezegd, dat de brandstoffen- voorziening in den volgenden winter veel beter zal zijn dan die nu is. Het moet zoo vernamen wij in het voornemen liggen in Mei aan de huis brand-gebruikers een kaart te verstrek ken met bonnen voor 16 eenheden. Reeds in Juni zouden op die kaart 5 a 6 een heden verstrekt worden. Amsterdam en Rotterdam Goed nieuws voor de havens? Naar verluidt hebben de geallieerde autoriteiten besloten, het grootste gedeelte van het voorheen naar Hamburg en Bre men geleide scheepvaartverkeer, over te brengen naar Rotterdam en Amsterdam. Van officieele zijde deelde men aan het A.N.P. mede, dat dit bericht niet beves tigd kon worden. AGENDA. DINSDAG 26 FEBRUARI Gem. Concertgebouw (tuinzaal): A'damsch Kleinkunst Ensemble, 20 u. Gr. zaal: Leden concert H.O.V., 20 uur. Stadsschouwburg: Speoialist in Marcellïne (Comedia). 20 uur. Huis voor ouders en opvoeders: Lezing" erfe lijkheid en opvoeding, 20 uur. Rembrandt: 100 mannen en een meisje, 14. 16.15. 19 en 21.15 uur. Palace: Alleen engelen hebben vleu gels. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j.). Luxor: Marthe, de spionne, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Frans Hals: Een vrouw doet zaken, 14, 16:30, 19 en 21.15 uur. WOENSDAG 27 FEBRUARI Rest. Brinkniann: Openbare vergadering Liberale Staatspartij. Koninginneweg 37: Cursus geschiedenis der muziek. 19.30 uur. Bioscopen: als Dinsdag. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301 M. KRO 17.35 Voor de jongeren. 18.00 Canta bile-septet, 18.15 Lezing Th. v. d. Steen. 18.30 Cantabile-septet. 18.50 's Avonds als ik slapen ga. RNIO 19.00 Nieuws. KRO 19.15 Progr. overz. RNÏO 19.35 Voor de Ned. Strijdkr. 20.00 Nieuws. KRO' 20.05 Metropole- ork. 21.00 Hoorspel. 21.45 Splendora. RNIO 22.00 Nieuws. HILVERSUM II, 415 M. AVRO 17.00 Musette.' RNIO 17.30 Oorlogs pleegkinderen. .AVRO 17.35 Red-White and Blue Stars. RNIO 18.00 Nieuws. AVRO 18.18 Viool en orgel. RVU 18.30 Psychologie der gemeenschap. AVRO 19.00 En nu naar bed. 19.05 Eliane Magnan, cello. 19.30 De geestelijke nood van ons volk 19.45 Piano- werken van Debussy. RNIO 20.00 Nieuws. 20.05 De fiscale recherche. AVRO 20,20 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.45 Hoorspel. 22.05 ..Contact". 22.15 Buiten!, overz. 22.30 „Con tact". RNIO 23,00 Nieuws. AVRO 23.15 „Hallo Amerika", Het artsen-autoprobleem. Het probleem van het gebrek aan motor rijtuig-en voor artsen blijkt ook de aandacht te hebben van de K. N. A. C„ die een adres tot den Raad van Ministers heeft gericht met het verzoek, óiivérwljld-maatregelen te nemen, dat alle artsen, dierenartsen en tandartsen, die daaraan behoefte hebben, op zeer korten termfjn in het bezit worden gesteld van een nieuwe, althans In zeer goeden staat verkeerende personenauto, De K. N. A. C. acht den toestand zóó wan hopig geworden, dat bereids artsen en zie ken het slachtoffer zijn geworden van het gebrek aan een betrouwbaar snelverkeers- mlddel van de medici, die zelfs genoodzaakt z(jn te overwegen een deel van hun admi nistratieven arbeid neer te leggen. Zij is van meening dat de belangen van het econo mische leven het onaanvaardbaar maken de medici van een vervoermiddel te voor zien uit het reeds geheel onvoldoende aan tal nieuwe personenauto's, dat volgens de tot dusver bekend gemaakte plannen zal worden Ingevoerd. De K. N. A. C. dringt dan ook met klem aan op spoedige vergrooting van dit quo tum, en wel met een naar schatting 5 a 6000 personen auto's. Weerbericht Weersverwachting tot Woensdagavond: Zwakken, nu en dan matige, verander lijke wind. Meest zwaar bewolkt met eenigen neerslag. In den nacht met uit zondering van het Zuid-Westen van het land lichte vorst. Overdag temperatuur om of enkele graden boven het vries punt. Bezittingen van gedeporteerden Bij den dienst der repatrieering, Groen- hovenstraat 13 te 's-Gravcnhage bevinden zich nog een aantal enveloppen met kleine eigendommen van personen, die naar Duitschïand werden gedeporteerd en mee- rendeels zijn omgekomen, zoodat deze be zittingen voor de nabestaanden groote wcarde hebben. Rechthebbenden kunnen deze in ontvangst nemen, hetzij persoon lijk hetzij via een gemachtigde, aan boven staand adres. Uit Haarlem en omgeving staan de vol gende namen op de lijst: L. van de Meel, geboren 9 Nov. 1906, C. L. Vogels, G. J. Vliet en W. F. Wessels. Voor den Economischen rechter De belangrijkste zaak in de Maandagzït- ling van den Economischen rechter te Haar lem was die van een geval van clandestiene slachting. Door den officier waren 7 getuigen gedagvaard en de verdediger mr. J. H. Junge kwam met een ongeveer even groot aantal décharge op het tapijt. De feiten: Bij de gebroeders M.. veehou ders, was door twee politiemannen een schapenhuid gevonden. Zij vorschten uit, wat hier achter zat. Bij de ondervraging noem den zij den naam van een zekeren R. van S. als den clandestienen slachter, hetgeen gereedeltjk werd toegegeven. Do Officier aanva.ardde de lezing van de getuigen M. als de meest betrouwbare en grondde hierop zijn eisch tot schuldig ver klaring aan slachting en tot vcroordeeling van den verdachte tot 1 jaar gevangenis straf. De verdediger bestreed in zijn pleidooi de gegrondheid van den eisch en concludeerde tot vrijspraak. De Economische rechter ver oordeelde R. van S tot 8 maanden met last tot onmiddellijke gevangenneming. terug op het nest De populaire KX.M.-piloot Iwan Smir noff is in ons land teruggekeerd en ter viering van deze gebeurtenis boden zijn talrijke vrienden van de K.L.M.. hem een diner in het Victoria-hotel te Amsterdam aan. Alle vooraanstaande figuren uit de burgerluchtvaart, die in ons land aanwe zig zijn, gaven acte de présence. Nog beduusd van den toestand waarin hij zijn tweede vaderland en Schiphol in het bijzonder aangetroffen heeft, werd hij bestormd met vragen. De thans 51-jarige Smirnoff heeft eenige jaren voor den oorlog een boek gepubliceerd, waarin hij uit zijn wel zeer afwisselende loopbaan als vliegenier vertelt. Het was getiteld: „Smirnoff vertelt". Hij is thans weer aan een boek bezig, dat gevoegelijk „Smirnoff heeft nog meer te vertellen" genoemd kan worden. Hij heeft thans de meeste vlieguren op zijn naam staan van alle piloten ter we reld, t.w. ongeveer 26.000, wat neerkomt op een 5.000.000 K.M. Alle deelen van de globe zijn onder hem doorgeschoven, want het aantal trajecten is legio. Het begon in het Rusland van den Tsaar en kort ge leden was het de Atlantische Oceaan. Weer een avontuurlijke oorlog In 1942 werd Smirnoff met zijn DC-3 transportvliegtuig door de Japanners neer geschoten. Er vielen eenige slachtoffers en de piloot zelf kreeg vier kogels in zijn lichaam. „Twee in mijn rechterarm, een in mijn linker en een in mijneh, mijn ham." Nog 9 maanden bleef hij met twee ko gels in zijn lichaam rondloopen. Dat was in dejn tijd, dat hij in een transport squa dron tusschen Brisbane en Port Moresby (Nw. Guinea) vloog. Bij het ongeluk was een pakje diamanten verloren gegaan. Twee maanden later werd het pakje te ruggevonden, de diamanten waren echter zoek. Het toeval wilde, dat een strandjut ter, die eenige mijlen van de plaats van het ongeluk woonde, zeer vrijgevig was met zijn borreltjes, wat de aandacht van de speurders trok, die zoodoende een ho peloos lijkende zaak nog wisten op te los sen, want de man bleek de meeste dia manten, ter waarde van eenige tonnen, nog in zijn bezit tei hebben. Nadien trok Smirnoff naar West-Indië. Toen hij in koeler klimaat kwam, begon nen de kogels echter- pijn te doen. „Ja, toen moest ik het ziekenhuis in. De eerste keer was ik er maar één dag in geweest, maar nu duurde het langer." West-Indië werd gevolgd door Engeland. Nu de lijn Bristol-Lissabon-Gibraltar. 'In dezen tijd is hij meerdere, malen geope reerd. Weer. later volgden de Ver. Staten voor een speciale studie van de Oceaan- vluchten. „Ja, stelt u voor, ik heb nog twee maanden op de schoolbanken geze ten om de nieuwe navigatie-methoden te leeren en alles wat de C-54 betreft. Dat valt niet mee op mijn leeftijd." Zoo oud ziet hij ef anders niet uit en ook in zijn optreden ziet men hem zijn leeftijd niet Voor de microfoon. Veenendaal leidde het vraaggesprek voor de radio, waarbij hij in zijn inleiding nog gewag maakte van de kompasafwij kingen, waarmee Smirnoff te kampen heeft gehad door 't metaal in zijn lichaam. Hij had dat als grapje aan de Amerikaan- sche journalisten verteld, die den ook in de States zoo geliefden nestor van de Flying Dutchmen kwamen interviewen. BINNENLAND. Op de Militaire Academie te Breda is nekkramp geconstateerd. Tot nu tot zijn er twee gevallen. Ter voorko ming van uitbreiding js de quarantainetoe stand afgekondigd. Prof. Mr. C. P. M. Romme te Overveen is alsnog bereid gevonden een candiöatuur voor het Tweede-Kamer-lidmaat- schap voor de Katholie ke Volkspartij te aan vaarden. De samenwerkende reclasseeringsinstellin- gen zullen op 6 Juli een groote nationale collec te houden. De uitvoe ring is in handen gelegd van een landelijk comité uit de grootste reelas- seeringsvereenigingen ln Nederland. Hollandsche aqua- rellisten hebben te Am sterdam een vereeniging opgericht die zich ten doel stelt de belangstel ling voor de waterverf kunst op te wekken en periodieke tentoonstel lingen te organiseeren. De heer Kees Verwey is voorzitter der veree niging, het secretariaat wordt door den heer O. B. de Rat waarge- Smirnoff klinkt met K. Abspoel, voor» zittcr der Vereen, van K.L.M.-pilotcn. Dezen namen het echter voor ernst op en zoo stond hij met vierkolomskoppen in alle kranten tusschen de beide oceanen. De heer Veenendaal stak een heele lof rede af, wat Smirnoff blijkbaar een beetje te bar vond, want hij pakte een koekje van het schaaltje dat voor hem stond en stak het in Veenendaal's mond en begon met zijn paar woordjes in het nog altijd gebroken Nederlandsch tot zijn talrijke toehoorders in de huiskamers. Toen vond hij het blijkbaar genoeg en wilde naar zijn vrienden toe, die met belangstelling toekeken. „Nu, goeienavond allemaal en welte rusten." (Het was half acht.) Smirnoff's toekomst. Gevraagd naar zijn plannon, deelde Smirnoff mede, dat hij bij zijn aankomst op Ockenburg heeds een onderhoud met den heer Plesman heeft gehad, maar dat het nog niet beslist is, in welke functie hij weer bij de K.L.M. aan het werk zal gaan. „Maar het liefst ga ik weer vliegen", eindigde de piloot zijn verhaal. De kolenproductie Een gunstige maand De productie in de Nederlandsche mij nen was over Januari 623.260 ton, het hoogste cijfer dat tot nu toe sinds de be vrijding bereikt is. (October 618,517 ton, November 610.832 ton en December 500.346 ton.) 65. „Nee," zegt de dikste van de twee. Dit hm, is het verlaten dal, het buiten ste gebied van Koning hm. Saai A Man der den Eersten, geprezen zij zijn naam en schoon zijn zijn voeten!" „Wat een rare mier is dat" waagt Warrel op te merken, maar de dikke schildwacht doet net alsof hij niets gehoord heeft en laat de twee reizigers door, na het briefje aandachtig bestudeerd te hebbenWag en Warrel hebben evenwel niet gezien, dat uit een der raampjes van de poort het grijnzende gezicht van een sluip wesp steekt, dat grimassen trekt tegen den mageren mier. Een ploeg Rotter- damsche arbeiders heeft geweigerd een boot aardappelen voor Por tugal te laden, wegens hun vermoeden, dat deze aardappelen voor Spanje bestemd waren. in den regionalen zonder Beek is brand uitgebroken in de tech nische installatie. De schade valt mee, doch het programma is voor- loopig alleen via de de radiodistributie te be luisteren. De Amsterdamsche Bond van Oud-Spanjc- strijders heeft in een telegram aan min.-presi- dent Schermerhom naar aanleiding van de te rechtstelling van Chris- tino Garcia op het ver breken der betrekkin gen met. de regeering van Franco aange drongen. In verband met de Kardinaalshuldiging te Utrecht zal aldaar op den avond v. d. feestdag een fakkeloptocht geor ganiseerd worden, ge volgd door een défilé voor het paleis, waaraan naar verwachting onge veer 30.000 personen zullen deelnemen. Het comité Neder land herdenkt 19401945 zal op Zaterdag 4 Mei ln het Olympisch Sta dion te Amsterdam een spel doen opvoeren, waarin Neerland's ge vallenen worden her dacht. Het spel is ge schreven door A. den Doolaard. Vijfduizend personen zullen hieraan onder leiding van Carel Briels medewerken. Haarlem en Omgeving. Donderdag 28 Febr. a.s. hoopt de heer H. Kloos, Jan Evertsen- straat 3, vakwerkman bij de rijkstelefoon dienst, den dag te her denken dat hij 25 jaar geleden bij genoemd be drijf in dienst trad. Een voorloopig comité- is te Haarlem gevormd, bestaande uit politiek onbehuisden van Katholieken huize, met het doel te ijveren voor versterking van de Christofoor-groep in de Partij van den Arbeid. Secretaris is: Mr. van Beek, Ged Oude Gracht 11 b, Haarlem. Het Noord Hol- landsch Opera Gezel schap (dir. Joh. te Slaa, dirigent Frans Pielage) zal op Zaterdag 2 Maart een Kerkconcert geven in de Begijnhofkapel te Haarlem. Medewerken den zijn: Truus Moriën, sopraan, Lya Wit, alt, Emanuel Valento, tenor en Joh. te Slaa, bas. Aan den vleugel Adriaan Koppes. Wegens diefstal van geltl uit aangeteekende stukken heeft de Heem- steedsche politie proces verbaal opgemaakt te gen een hulpbesteller. De passagierslijsten van de twee repatrleë- rlngsschepen„Indra- poera" en „Alecantara" die den 28'en Februari resp. in Amsterdam en Southampton worden verwacht, hangen in één der etalage's van de firma Vroom en Drees- mann aan het Verwulft te Haarlem. Bovendien liggen deze lijsten ter inzage op ons hoofdkan toor in de Groote Hout straat en onze bijkan toren op het Soenda- plein en in IJmuiden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2