Het nieuwe Zandvoort Het conflict in het Visscherijbedrijf Alle wenschen der Vischknechts ingewilligd In een gisteren onder voorzitterschap van den heer W. F. Kenooy, inspecteur van het College van Rijksbemiddelaars ge houden vergadering van de besturen van de Vakgroep Groothandel in Viseh en van de afdeeling IJmuidcn van den Centralen Bond van Transportarbeiders, welke bij eenkomst mede werd bijgewoond door den heer A. Kievit voorzitter van het hoofdbestuur van den Centralen Bond te Rotterdam, werd volkomen overeens'tem- ming bereikt over de geschilpunten. Alle wenschen van de vischknechts zul len worden ingewilligd; er zal een collec tief arbeidscontract worden afgesloten voor de vaste vischknechts, waarbij den werknemers een vacantie van 9 dagen wordt toegestaan, terwijl voorts een werk tijdregeling wordt ingevoerd met een be paling omtrent het betalen van overuren bij overschrijding van den vastgestelden werktijd. De losse vischknechts krijgen een ga rantieloon van f 35 per week zonder pre miebetaling. Verder werd besloten, dat het werk der vischknechts als een afgesloten bedrijf zal worden beschouwd, zoodat er een bepaald aantal losse knechts zal worden ingeschre ven, voor wie de bepaling omtrent het ga rantieloon zal gelden. Het valt niet te ontkennen, dat de in bedoelde vergadering verkregen resulta ten voor deze categorie van arbeiders van groot belang zijn. Bij de groep der vaste knechts ging het voornamelijk om het verkrijgen van een betere werktijdenregeling. Het loon was hier geen vraagstuk, wel de arbeidsduur, die vooral op dagen van grooten aanvoer dikwijls zeer lang was. Voor de groep der „lossen" was het een bezwaar, dat zij steeds in den afslag moes ten zijn en dan moestem afwachten of er werk voor hen was Was er werk, dan Het bemesten van vischwater In Noorwegen worden voor het eerst experimenten uitgevoerd met het be mesten van vischgronden door het strooien van fosfaten en nitraten in het Aardal Fjord Deze methode van bemesten werd reeds toegepast in de y^Noorsche meeren en binnenwateren. J Recordvangsten van Engelsche trawlers Het was te verwachten dat, wanneer de groote Engelsche trawlers opnieuw de Noordelijke wateren bij het Bereneiland zouden gaan bevisschen, er weer reuzen- vangsten» zouden worden binnengebracht, aldus „Het Nieuw Visscherijblad" van Ostende. Vóór den oorlog werden deze verre vischgronden opgezocht, zeker nietwvan- wege de goede kwaliteit, maar om de groote massa der aldaar buitgemaakte visch, en de vischstapel moet ook aan zienlijk vermeerderd zijn, dank zij de zes jaren rust die deze gedurende den oorlog genoten heeft. De vier groote trawlers Cape Portland, Elston, Stella Canopus en Stella Carina, die onlangs van hun eerste reis uit het Hooge Noorden te Huil terug keerden, brachten respectievelijk binnen: 258.060, 241.250. 152.500 en 165.000 kg. Vijf tig van de zes en tachtig trawlers die deze haven thans telt, gaan zich binnen kort op deze verre visscherij toeleggen, zoodat Huil een massale aanvoer van Poolzeevisch mag verwachten. Scheepvaart. 25 Februari. Aangekomen: Tilly van Londen, Gaasterland van Grangemouth, Vega van Antwerpen, Norden van Karls- hamm, Franka van Newport, Goldfinck van Londen, Oosterhaven van Londen, Kuwi van Middlesbro, Marita van Caen (voor Hoogovens). 25 Februari. Vetrokken: Rijnstroom n. Londen, Theseus n. Harlingen, Crescendo n. Rotterdam, Presto n. Londen, Audacia n. Kopenhagen, George Bancroft n. New- York, Patria n. Londen, Roze Marie n. Goole, Evertsen n. Huil, Democraat n. Londen, Capelle n. Tyne, Majorie n. Em- den, Vega n Kopenhagen. O.K. Uongeliedenver. D. G. S. De Vereeniging van Jonge Oud-Katho lieken „D.G.S." houdt Woensdagavond in het Oud-Kath. Vereenigingsgebouw haar jaarvergadering. Het geheele bestuur treedt thans af; mej. A. v. Pel en de heer J. Zwaan, resp. secretaresse en 2e penningmeester zijn niet herkiesbaar. Deze beide bestuursleden hebben gedurende vele jaren zitting gehad. De avond wordt aangevuld met het ver- toonen van eenige films. Ter gelegenheid van den „Vastenavond", wordt Dinsdag 5 Maart een kien-avond gehouden, eveneens in "net O.K Vereeni gingsgebouw. Zweedsche export van visch Zweden voert thans onderhandelingen met Polen, Tsjecho-Slowakije en Zwitser land over het exporteeren van visch naar die landen. Tevens worden voor dit doel besprekingen gevoerd met de Amerikaan- sche en Britsche bezettingsautoriteiten in Duitschland. r verdienden ze wat, was er geen werk dan konden ze naar huis gaan, zonder dat ze wat verdiend hadden. Met de invoering van een garantieloon is dit euvel uit den weg geruimd, waar tegenover staat, dat de werkgevers nu de losse knechts aan het bedrijf .binden en dus steeds over de noo- dige reservekrachten kunnen beschikken. Ook Australië ter walvischvaart. Ook Australië heeft de internationale overeenkomst betreffende de walvisch vaart geteekend. De regeering heeft in Engeland 20.000 ton scheepsruimte besteld, welke voor de walvischvangst zal worden bestemd. Personalia. Onze plaatsgenoot de weleerw. heer C. Tol Pzn., is door den aartsbisschop der Oud-Katholieke Kerk van Nederland, mgr. Dr. A. Rinkel, benoemd tot eerste prefect van het Oud-Kath. Seminarie te Amersfoort Ouderavond School 2 In het gymnastieklokaal van de Ds. Creutzbergschool werd een ouderavond gehouden van de openbare school 2 (voor heen J.) welke door ongeveer 100 ouders was bezocht. De heer K. Faber, hoofd der school, opende nadat een koortje van meisjes uit de hoogste klassen, onder leiding van den heer Mandje, het Wilhelmus had ge zongen deze eerste na de bevrijding gehouden bijeenkomst en gaf een over zicht van het wel en wee der school ge durende de bezetting. Hieruit bleek dat na September '39 niet meer dan halve dagen school kon worden gehouden. Hierbij waren nog een groot aantal dagen, waarop door bombardemen ten en het gebrek aan brandstoffen, in het geheel geen les kon worden gegeven. Spreker memoreerde de groote moeilijk heden die er voor de school geweest zijn en die er grootendeels nog zijn. Het eigen gebouw is afgebroken en nog steeds moet de school zich behelpen met eenige loka len van de Ds. Creutzbergschool. Verder wees spreker op den geestelijken en den moreelen toestand van de school gaande jeugd, vooral van de oudere leer lingen, welke in oorlogs- en bezettingstijd zoo geweldig heeft geleden. Spreker deed een beroep op de ouders, om met het on derwijzend personeel de hand aan den ploeg te slaan en te trachten £et jonge Neder- Iandsche geslacht weer de goede maat schappelijke deugden als eerlijkheid, vlijt en gemeenschapszin bij te brengen. De heer P. Dijkstra, voorzitter der oudercommissie, bedankte namens de ouders, het hoofd en personeel der school, voor het vele dat zij hadden gedaan om nog van het onderwijs te maken wat er van te maken was, gezien de moeilijke omstandigheden waaronder zij moesten werken. Nadat de kinderen „Neerlands Vlag" ten gehoore hadden gebracht, werd een nieuwe oudercommissie gekozen, waarop een film „Papierfabricatie" werd ver toond. Hierna declameerde de heer Faber en kele verzen en zongen de kinderen „Wij willen Holland houden", waarop de voor zitter der oudercommissie om half elf de vergadering sloot. Een 40-tal nieuwe leden van Volles- onderwijs gaf zich op. VELSEN Fietsendieven in actie Een inwoonster van IJmuiden-Oost en een inwoner van Velsen-Noord kwamen tot de ontdekking dat fietsen nog steeds geliefkoosde voorwerpen zijn. Zij deden aangifte bij de politie van diefstal van hun rijwiel. Zijn boterrantsoen vermeerderd Het boterrantsoen is nog niet bijster groot. Een tot nog toe onbekend gebleven persoon oordeelde het noodig zijn rant soen aan te vullen. De melkslijter echter, van wiens bakfiets 15 pakjes margarine en 7 pakjes roomboter werden gestolen, keurde deze bonlooze levering niet goed en deed aangifte bij de politie Dubieus houtvervoer. Iii de nabijheid van het Stormvogels terrein werd door een sergeant van de Gezagstroepen een persoon aangehouden die hout vervoerde. Het bleek een chauf feur te zijn, uit Amsterdam afkomstig. Daar de herkomst van het vervoerde hout onzeker was, stelt de politie een onder zoek in. Varken gestolen De eigenaar van een varken van pl.m. 85 kg., die in de veronderstelling was, dat het exemplaar wel veilig was in zijn tuintje in het „Heerenbosch", heeft bij de politie protest aangeteekend over deze zwijntjes- jagerij. Vischaanvoer in Ostende De aanvoer van Noordzee visch in Ostende bedroeg in de week van 15 Februari t.m. 2o Februari 501.853 kg. De totale opbrengst bedroeg frs. 4.700.397. Aan ijle haring werd totaal verkocht 2.195.415 kg. De opbrengst hiervan bedroeg frs. 110-580 p. 100 kg. V.V.B. won van V.V.E. De gasten uit Wijk aan Zee, die de laat ste weken zeer goed op dreef waren, heb ben Zondag in den eenigen wedstrijd van 4C op Watervliet'van VVB revanche ge kregen door een 30 nederlaag. In storm en sneeuwvlagen was deze ontmoeting geenszins eenzijdig, want VVE was van den aanvang af in den aanval. Dank zij de taaie verdediging van de Breesaap- achterhoede, waarbij N. Michel vaak han delend moest optreden bleven echter doel punten uit. Dit werd anders toen VVB het spel kort voor de rust in handen nam en achtereenvolgens de meerderheid door. Spruit en Stek wist uit te drukken (20). Na de hervatting deelde VVB voorname lijk de lakens uit, maar ook hier bleek de VVE-achter'noede moeilijk te passeeren, totdat Spruit voor het derde doelpunt zorgde. Marktbericht van Maandag. De aanvoer bedroeg 47400 kg. waaronder 7900 kg. kabeljauw, 5650 kg. wijting, 19700 kg. schol. 750 kg. kleine schelvisch, 460 kg. schar, 310 kg. rog en vleet, 435 kg. tarbot, 180 kg. griet, 11095 kg. tong enz. De IJmuidensche trawlers besomden f 8539. Verdere besommingen: Stoomtrawlers: KW 6 Vertrouwen 1849. VL. 68 Pax 2822. Mo tor loggers: KW 64 2389, KW 79 3420. KW 47 3096 KW32 2905 KW 22 2824 KW 14 2597, KW 24 1189, KW. 20 2905, SCH. 45 17545. Stille dag aan den afslag. Het was vandaag wel een heel stille dag in den afslag. Geen enkele trawler of logger was. er aan de markt. De totale aanvoer bedroeg 500 kilo met een op brengst van f 495 en was afkomstig van 5 kleine kustvisschers. Vlaggen boren water. Het is de zee niet gelukt, Walcheren tot een sprookjeslandschap op haar bodem te maken. Schar en schol zullen niet door de verwoeste straten van Middelburg zwem men en geen Zeeuwsche oesters zullen zich vastzetten op het standbeeld van Michiel de Ruyter in Vlissingen N„ een worsteling van bijna anderhalf jaar heb ben Nederlandsche ingenieurs en dijk werkers de gaten in de zeewering bij Westcapelle, in de dijken bij fort De Nolle en Rammekens en bij Veere gedicht. De Geallieerden hebben met materiaal gehol pen, nadat de Duitschers hen genoodzaakt hadden met zware bommen van zes ton de rampen van het water over den tuin van Zeeland te brengen. Vandaag wapperen op heel Walcheren de vlaggen van de overwinning. Voor het eerst na zijn bevrijding gunt het eiland zich tijd tot feestvieren. Vier dagen lang slaat een golf van verdiende vreugde over het eiland. De golven van het be dwongen water zullen afgunstig toezien. Als nimmer tevoren zijn de Zeeuwen hun devies „Luctor et emergo" trouw geweest. De Zeeuwsche leeuw heft zich hoog op de achterpooten en schudt zijn natte manen. Vreugdespatten vliegen in het rond. De zon schijnt bij winderig winterweer, maar de Zeeuw wischt zich het zweet van het voorhoofd. „De boel is Goddank afge- kurkt" zegt hij en ontkurkt eindelijk zijn flesch boerenjongens. Proost, kranige Zeeuw. Wij weten wel, dat zij lang geen boeren jongens zijn, onze Zeeuwen. Zij zijn de overwinnaars van vandaag. Vele maanden, nadat de Duitsche vijand verdreven was, hebben zij doorgevochten tegen hun erf vijand. Die niet werkt met razzia's, con centratiekampen, geheime wapens en holle leuzen. Die het eeuwige lied van den golf slag zingt, maar evengoed als de ander de menschen uit hun huizen drijft en opjaagt, het vee en het koren steelt en het land verwoest, als hij de kans krijgt. Nu ligt het water grommend achter Walcheren's herstelde muren. Een strijd, ouder en grootscher dan die tegen de misdaden van een Nazi-horde, is met eere gewonnen. P. H. Onthulling gedenkplaat. Aan het personeel der Papierfabriek is medegedeeld, dat ter nagedachtenis aan die leden van het personeel, welke op eenïgerlei wijze door de oorlogsjaren 1940- 1945 het leven hebben verloren, een ge denkplaat zal worden onthuld. Deze plechtigheid geschiedt Donderdag, 28 Februari des middags te half één op het terrein der fabriek, waar de herinne ringsplaat zal zijn bevestigd aan den Zui delijken muur van het papiermagazijn van papiermachine No. 18. het nieuwe gebouw aan de voormalige Corverslaan Afhalen levensmiddelenkaarten. Aan de beurt voor het afhalen der levensmiddelenkaarten in het Patronaats gebouw zijn aan de beurt de letters H t/m. Ki op Woensdag 27 Februari en Kj. t/m. M. op Donderdag 28 Februari. Alleen voor inwoners van IJmulden, Drie huis en Velsen (Dorp). Agenda voor Velsen. DINSDAG 26 FEBRUARI Bioscoop „De Pont": Ergens in Nederland Aanvang 8 uur. Thaliatheater: „Kunst en Vriendschap". Tooneelavond ten bate van Volksherstel. Aanvang 7.30 uur. WOENSDAG 27 FEBRUARI Bioscoop „De l'ont": zie Dinsdag. Thalia theater: De strop om den hals. door de too- neelvereeniging „Varia". Aanv. 8 uur. Bijzonderheden over de uitwerking der plannen van Ir. G. Friedhoff Zandvoorts gemeentebestuur heeft in een persconferentie mededeelingen ge daan over de bekende plannen voor den Wederopbouw. Hierbij werden toelichtin gen gegeven door den burgemeester, den heer H. van Alphen en den ontwerper ir. G. Friedhoff uit Haarlem. Daar wij indertijd reeds een uitvoerige geïllustreerde beschrijving van die plan nen hebben opgenomen en bovendien een maand geleden nog een onderhoud hadden met den burgemeester over het verloop der onderhandelingen, kunnen wij thans met aanvullingen volstaan. Uiteengezet werd, dat men in het plan- Friedhoff niet meer mag zien dan een basis waarop wordt voortgebouwd. Op die manier moet het groeien. Ofschoon nog geen definitieve goedkeu ring van den „Wederopbouw" in Den Haag verkregen is, hebben de betrokken hoofd ambtenaren aan den opzet hun sanctie gegeven, zoodat het ook door den „Weder opbouw" reeds als basis is aanvaard. Dit blijkt trouwens wel uit het feit, dat met goedkeuring van den „Wederopbouw" aan een aantal Haarlemsche en Amsterdam- sche architecten opdracht is gegeven en kele onderdeelen van het plan (de villa- bouw en de bij de gespaard gebleven kern van Zandvoort aansluitende bebouwing) meer gedetailleerde ontwerpen te maken. Hieronder zijn de heeren B. J. J. M. Ste vens en Bijvoet uit Haarlem en A. P. Smits uit Aerdenhout. Prof. ir. H. T. Zwiers, die indertijd het „Zuiderbad" bouwde, is uitgenoodigd een ontwerp te maken voor den herbouw. Het is evenwel gewenscht gebleken daarvoor niet de teruggevonden fundamenten van het vroegere gebouw te gebi'uiken, maar het nieuwe „Zuiderbad" te zetten op de duinreep. Bovendien zijn materialen beschikbaar gesteld voor den bouw van een hofje en van 12 middenstandswoningen. Totaal 40 huizen, die in 1946 gebouwd zullen worden. Het begin is er dus. Er werd nog eens de nadruk gelegd op het streven Zandvoort in de toekomst een eenigszins ander cachet te geven dan het vroeger had. Dat is noodig, want de om standigheden hebben zich in den loop der jaren gewijzigd. Er blijkt geen behoefte te zijn aan veel hotels. In het plan-Fried- hoff is dan ook volstaan met slechts twee hotels, een. speciaal zomerhotel met 210 a 220 bedden en een permanent hotel van 110 bedden. Er zal meer behoefte bestaan aan flatgebouwen waarin de gasten voor eenigen tijd kamers huren. Daarop is dan ook gerekend. De opzet zal zo° zün» dat bezitters van gespekte en bescheiden beur zen kunnen krijgen wat zij wenschen. Zandvoort zal'vooral het oog gericht hou den op de noodzakelijkheid een aangenaam recreatieoord te zijn voor een omgeving van ongeveer 1 millioen personen (o.a. Amsterdam en Haarlem). Over de financiering der plannen is nog niet veel naders mee te deelen. De eige naars van de gesloopte en vernielde hui zen hebben van de regeering een inschrij ving op het Grootboek gekregen, tezamen beloopende 13 millioen gulden. Daarop is de waarde van den grond, alsook de waar de der panden in 1940 getaxeerd. Het is evenwel waarschijnlijk dat een algemeene hertaxatie wordt gehouden, omdat geble ken is, dat de eerste taxatie aan den hoogen kant geweest is. Vermoedelijk zal de nieuwe taxatie belangrijk lager worden. In elk geval komen belangrijke bedra gen beschikbaar voor den herbouw. Het moeilijke is evenwel, dat de grond nu onteigend is ten name van het rijk. De gemeente kan dus voorloopig niet over den grond beschikken. Er moeten onder handelingen met het rijk gevoerd worden om tot een regeling te komen. Er is een onderzoek ingesteld onder de eigenaars der vernietigde panden. Daarbij is gebleken dat in eerste instantie slechts 8 a 9 van de 35 gedupeerde eigenaren van groote zaken en bedrijven bereid zijn te herbouwen. Daarbij zijn slechts IV2 van de 13 millioen betrokken. De gemeente Zandvoort is voor ongeveer 1 millioen gulden bij die 13 millioen betrokken, om dat er ook verschillende gemeente-eigen dommen vernield zijn, het „Zuiderbad" is getaxeerd op 160.000. Het Duitsch be zit dat vernield werd had een waarde van l/s millioen gulden. Van N.S.B.'ers is 300.000 aan waarde afgebroken: Er zijn wel reeds verschillende andere gegadigden bij het gemeentebestuur ge komen die om bepaalde objecten gevraagd hebben, maar men is niet genegen de „vette kluifjes" bij voorbaat weg te ge ven, maar vindt het voor het welslagen van het geheele plan beter te wachten tot men het geheel kan overzien. Gehoopt wordt dat het mogelijk zal zijn een com binatie van belanghebbenden te maken om zoo iets in het leven te roepen als „Zandvoort-Bad", die dan de exploitatie van bepaalde onderdeelen in handen kan geven van gegadigden. Op deze manier zou een goed geheel verkregen kunnen worden. Zandvoort zal in de toekomst 4 groote verbindingswegen met den weg Haarlem Zandvoort krijgen. Er worden plannen uitgewerkt om eenige tunnels te maken, opdat de wegen in Zandvoort-Noord niet den spoorweg behoeven te kruisen. Het rijk zal aan de gemeente voor het maken dezer tunnels een bijdrage verleenen. j

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3