IJmuider Courant De Jeugd Britsche troepen in April van Java weg? Fransch-Spaansche grens gaat dicht Ribbentrop's getuigenlijst 60o Jan «'gang No. i82tMI Bureaux: Kennemerlaan 154. IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecreboom Woensdag 27 Februari 1940 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct, per kwartaal f 4.— TEN allen tijde hebben veel ouderen zich bezorgd gemaakt over de jeugd. Intusschen groeide zij op als de volgende generatie, met alle deugden en gebreken die generaties onveranderlijk plegen te hebben, met al de zwakke en sterke, dom me en knappe, losbandige en ordelijke, conservatieve en vooruitstrevende, be minnelijke en norsche, luie en werkzame, lichtzinnige en ernstige leden, die even eens in ieder menschengeslacht voorko men. En zij trad prompt in de plaats van de bezorgde ouderen, die op hun tijd heengingen. Daarop ging zij zich zorgen maken over de volgende jeugd. Het is niet voldoende zich tot de vast stelling van dit onverbiddelijk natuur proces te bepalen en ik weet wel dat een deel der jeugd het slachtoffer is ge worden van ontaarding en verwildering in de bezettingsjaren, zoodat men het werk der menschen, die zich beijveren om dat deel weer in het rechte spoor te bren gen, met instemming en respect voor hun toewijding waarneemt.Maar het is goed er eens den nadruk op te leggen, dat het maar een deel der jeugd is dat de koers is kwijtgeraakt en dat hij, die de winst en verliesrekening van den oorlogstijd zou willen opmaken, lang niet alleen verlie zen maar ook belangrijke winst op dit hoofd zou moeten boeken. Er zijn weinig onderwerpen, behalve misschien de Vrouw, waarovér zooveel gegeneraliseerd wordt als over de Jeugd. Wie dat eenmaal beseft heeft, spreekt zich met reserve over het onderwerp uit. Die reserve in acht nemend moet wel erkend worden dat veel jonge menschen in hoogen mate baat hebben gevonden bij de moeilijke jaren, die zij hebben doorgemaakt. Ik geloof zelfs dat die winst zoo groot is, dat hun generatie alle kans maakt om over een veel grooter aantal sterke, vastberaden menschen te beschikken dan verscheidene van haar voorgangsters. Ronduit gezegd: als wij onbevooroordeeld de jeugd van dezen tijd in haar optreden en uitingen waarnemen hebben wij meer aanleiding tot optimisme dan tot zwartgalligheid. Het is niet te ontkennen dat alle jonge menschen, de kinderen en ook de rijpere jeugd, nadeelen hebben ondervonden in den bezettingstijd. Het is niet noodig die te gaan opsommen; iedereen kent ze. Men kan er een lange lijst van maken. Buiten degenen gerekend, die in het bijzonder getroffen werden, is er de groote massa van al die jonge levens, die tot hun ver bazing moesten ontdekken dat de ouderen, in wie zij als jonge kindei-en een rotsvast vertrouwen stelden, plotseling niet meer in staat bleken hun welzijn, zelfs hun vrij heid te waarborgen en dat bijna alle on bezorgde genoegens, die der jeugd zijn, hun het een na het ander werden ont nomen. Dat was ellendig en wij ouderen hebben het ons aangetrokken en met zorg en twijfel de gevolgen afgewacht. In hoe veel gevallen is nu, acht maanden nar de bevrijding, al met blijdschap vastgesteld dat de uitkomsten veel beter zijn dan wij ooit hadden kunnen denken'. Want het hapert in dit, nog in zoo menig opzicht verwarde en ontwrichte Nederland, dat de besten onder ons met inzet van al hun krachten tot nieuwen bloei pogen te bren gen, allerminst aan jonge menschen, die met durf en open blik en ook met rustige overtuiging tegenover het leven staan. In die jaren waarin wij ons bezorgd maakten over de uitwerking, die een dol geworden wereld en de gewetenlooze daden van een wreeden bezetter op hun ontvankelijk jong gemoed zou kunnen doen gelden en waarin zooveel ouderen treurden over de genoegens, die hun kinderen ontgingen hebben wij wel eens vergeten, welk een alles-overtreffende blijdschap en genoe gen de jeugd op zichzelf is en met hoe weinig die zich tevreden kan stellen in het bewustzijn van haar vitaliteit en haar toe komst. Wij hebben er ook te weinig aan gedacht, dal groote deelen van vorige generaties het in hun jeugd wat al te goed hadden gehad en dat het wel eens beter kon zijn en sterker menschen kweeken, als de omstandigheden heel anders waren. Want 'net Nederlandsche volk was ik zeg alweer: lang niet over de geheeie linie, maar dan toch in gfoote meerderheid vóór den oorlog een verwend volk met een hoogen levensstandaard, x-ergeleken met het peil des levens in bijna alle an dere landen. Dat had tot verslapping ge leid. Die verslapping is er bij de huidige jeugd uit. Het valt niet te ontkennen dat velen nog moeten leeren wat werken is en in die ontwikkeling vertraagd zijn, maar die lessen zal het leven hun niet besparen. Die komen altijd wel. Veel an deren steken de handen krachtig uit de mouw, zien niet tegen onverwachte en moeilijke ondernemingen op en wekken ons vertrouwen door hun ernst en door hun gretigheid om te weten, te begrijpen en te doen. Ik heb verleden week geschre ven over de sterke jeugd, waarop Neder land x-ekenen kan en gezegd dat ik daarop afzonderlijk terug zou komen. Het baat niet te generaliseeren en in den trant van een toast te beweren, dat zü ln haar ge heel sterk zal zijn. De loop der wereld bewijst, dat dat niet kan. Maar in haar beste elementen zal zij sterker, talrijker, veelzijdiger ook dan haar voox-gangsters zijn. Dat kunnen wij nu al vaststellen. En dat is een groote belofte voor Neder land. R. P. Sjahrir wordt gevraagd den oorlog te verklaren De .Daily Express" bevat het volgende bericht van Frank Rostron. den bijzonderen correspondent op Java: Naar men verwacht zullen de Britsche troepen begin April van Java gaan vertrek ken en plaats maken voor Nederlandsche bezettingstroepen. Sir Archibald Clark Kerr, de speciale am bassadeur van Engeland, vertrekt eind Maart en binnen eenlge dagen zullen dan de overige deelen van Ned.-Indlë door Neder landsche troepen van de Japan neezen wor den overgenomen. Indonesische bladen zijn vol lof over de onpartijdige houding der nieuwe burgerlijke politie, georganiseerd door luitenant-kolo nel Gordon Harding. Brltsch provoost-ge neraal en oud-politleman xilt Londen. Generaal Spoor heeft namens de Neder landsche overheid verzocht, of men Har ding, ook nadat de Britsche troepen zullen zijn teruggetrokken, deze functie wil laten ultoefexxen. ANP-Aneta's politieke correspondent schrift uit Batavia, dat 1>U het begin van de besprekingen te DJokJa aan Sjahrir de dringende eisch werd gesteld den oorlog te verklaren. Deze eisch werd ondersteund door de D. P. D. T. (Dewan Perdjoeangan DJawa Tengah, Oorlogsraad van Midden-Java) en ook voor de nationalistische radio-Djokja karta uitgesproken, n.l. op 23 Februari. De D. P. D. T. Is samengesteld uit vertegen woordigers van alle politieke partijen en heeft de beschikking over de „Barisan" (een militaire sub-organisatie). Onder de ver tegenwoordigde groepen zijn de T. R. I., de ..Hlsjoellah" (een dochterorganisatie van de groote Mohammedaansche partij „Masjoe- mi"). en de .Barisan Sabillilah". de andere Mohammedaansche weerbaarheidsorganisa tie. Leider van de D. P.D. T. ls Sajoeti Malik. Welingelichte kringen in Batavia be schouwen deze stap als meer dan alleen een poging om druk op Sjahrir uit te oefe nen op den vooravond van de besprekingen met de partijleiders te DJokJa en met de K. N. I. P. (het „Centrale Nationale Comité") te Solo, welke besprekingen beslissend zul len zijn voor de „kabinetswijziging" en de aanvaardbaarheid van de voorstellen van dr. van Mook als basis voor onderhandelin gen. Deze Batavlasclie kringen zijn van mee ning, dat de eisch van de D. P. D. T. nog verder gaat dan de eisch tot „alleen onder handelen op basis van 100 pet. oixaflianke- lljkheid", zooals die uiteindelijk door het Volksfront ls gesteld. Hoewel zij toegeven, dat deze actie de ontwikkeling wel eens naar de verkeerde zijde zou kunnen beïnvloeden, erkennen deze kringen, dat zij den internen Indone- sischen polltieken toestand helpeix opklaren. De toestand op Celebes. In Menado zijn de onderhandelingen met de leiders van de muiterij voorloopig onderbroken, daar deze leiders geweigerd hebben de Nederlandsche bevelen op te volgen. De Britsche missie, die naar Mo- rotai is, verwacht echter nog. dat de be sprekingen een bevredigend resultaat zul len hebben, daar vele troepeneenheden die geïnspecteerd werden, slechts zeer weinig belangstelling in de muiterij leken te hebben. Zoowel de Nederlandsche als de Brit sche leden van de missie werden over het algemeen door de troepen goed ontvan gen, de rQOd-witte vlaggen waren opmer kelijk weinig in aantal en dan nog uitslui tend bij het legerpersoneel, men ziet ze heelemaal niet bij de burgerbevolking, die in het geheel niet door de muiterij lijkt aangestoken. Te Tjeribon (Noordkust van Java) heb ben botsingen tusschen de Laskar Merah (Roode Leger) en de T.R.I. (republik. leger) een groot aantal dooden gekost. Op Sumatra hebben de gematigde In donesiërs op zeer gunstige wijze gerea geerd op de succesvolle zuiveringsacties door. Britsche troepen tegen plaatselijke benden van terroristen. De tevredenheid van de bevolking is in het bijzonder ge bleken in het gebied van Medan en Djalan Antara, waar de gevreesde bende van den Zwarten Buffel vernietigd is en eenige van haar beroepsmoordenaars zijn gevan gen genomen. Sir Archibald Clark Kerr heeft een aan val van malaria gekregen, welke hem dwingt tot stellig begin volgende week zijn kamer te houden. He) woord is aan. Weerbericht Geldig tot Donderdagavond. In den nacht lichte tot matige vorst: in den ochtend op sommige plaatsen nevel of mist, over dag kans op wat zon. Geen neerslag van beteekenls. Minister I.ieftinck zal aan het eind van deze week naar de Ver. Staten vertrekken voor de eerste vergadering van de Boards of Governors of the International Fund. Hij wordt terzijde gestaan door een delegatie van personen uit het economische en financieele leven. Het Dutch Auster Squadron No. 6 heeft gisteren zijn 5000 vlieguren volgenxaakt. Het korps, dat in Nov. 1944 werd opgericht, om vat thans 14 toestellen en 120 man personeel en heeft sinds December 1945 het vliegveld Valkenburg tot hoofdkwartier. Publilius Syrus: De moed neemt toe door opgewekt handelen. de vrees door traagheid. Het vleeschrantsoen Een onverwachte tegenvaller De goede vooruitzichten voor de vleö>eU« voorziening van den zomer van 1945 zyu maar zeer ten deele ln vervulling gegaan. Deze verwachtingen waren gebaseerd op do berekening van het tempo, waarin onzo veestapel, in het bijzonder de varkensstapel, zich zou kunnen herstellen van de gelede» verliezen. Daarbij werd aangenomen, dat de vee voedervoorziening voornamelijk eeu kwestie van import van voedergranen vrij normaal zou verloopen. Dit laatste ia nu een teleurstelling geworden. Er blijkt over de geheeie wereld een acuut tekort aan veevoeder te bestaan en de nadeelige gevolgen daarvan ondervindt ons land na tuurlijk mede. Het onbeperkt aanhouden van biggen werd daardoor een onmogelijk heid. Het vleeschrantsoen moet derhalve voorloopig beperkt bUJveil tot 150 gram per week. Door af en toe een extra bon aan to wijzen wordt er evenwel naar gestreefd dit rantsoen de 200 gram te doen benaderen. Onze deviezen-voorraad staat niet toe. de voor 1946 aangeboden import van ruim 60.000 ton in zijn geheel te aanvaarden. Slechts ongeveer 25.000 ton zal dit Jaar in het buitenland worden aangekocht, hetgeen zeggen wil, dat wij de op basis van een rantsoen van 200 gram per week benoodig- de 120.000 ton vleesch dn been) per Jaar voor verreweg het grootste deel uit eigen productie zullen dienen te verkrijgen. Daar de productie ln de eerste maanden van het jaar gering is en de invoer over bet geheeie jaar verdeeld wordt, zou een regel matige vleeschvoorzlening thans niet ge waarborgd zijn. Indien niet ln ruime mat® uit de voorraden vleesch ln blik kon worden geput. Op deze vleesclxconserven zullen we ons dus voorloopig moeten Instellen. Wel zullen er binnenkort reeds nuchtere kalve ren voor de slacht beschikbaar komen, waardoor het percentage versch vleescli opgevoerd kan worden. De Fransche ministerraad heeft Diasdag besloten tot de sluiting van de Fransch- Spaansche grens met ingang van 1 Maart as. Tevens besloot het kabinet wederom de aandacht van de regeeringen van En geland en de Ver. Staten te vestigen op de gevaren, die de tegenwoordige toestand in Spanje voor de internationale veilig heid oplevert. De bewoordingen van het communiqué doen vermoeden, dat de Fransche regeering bereid zou zijn Door den verdediger van Von Ribben- trop, Martin Horn, is een lijst van 38 ge- tuigen-a-décharge overgelegd, waarop zich de namen bevinden van Winston Churchill Edouard Daladier, Bonnet en vele andere bekende figuren van het politieke tooneel der laatste jaren. De uit de 15de eeuw duteerende kroon- juwcelen cn kroiilugs-mtriUuten. die door de Nazi's na de aan-dultlng ln 19X8 geroofd wuren, werden onlangs door iner i k aa nsclie strijdkrachten naat Oostenrijk teruggebracht. De collectie juweelen, die in Neurenberg begraven, was, werd ontdekt door Amerikaanschc autoriteiten. De met juweelen bezette beroemde kroon van Charlemagne, waarmede de laatste keizer gekroond werd, wordt door drie Amerikanen be wonderd. Vooral over de dagvaarding van Churchill ontstond een scherp debat; Maxwell Tyfe, de Britsche aanklager, ontkende de reden van deze dagvaarding, liet tribunaal heeft het verzoek van Ribbentrop's verdediger, om Churchill als getuige op te roepen, af gewezen. Het belang, dat Von Ribbentrop bij eventueele verklaringen van Churchill dacht te hebben, vloeide voort uit de rela- *ie. die Von Ribbentrop indertijd als Duitsche ambassadeur te Londen met Churchill onderhield. Churchill zou heb- jen gezegd, dat Engeland intelligent en ervaren genoeg was. om andere mogend heden aan zijn zijde te krijgen, wanneer de Duitsche dreiging al te groot mocht worden. Von Ribbentrop's pogingen, zijn lezing van de besprekingen van 1939 te Moskou, welke het Dustsch-Russische pact tot ge- coig hadden, in het geding te brengen, stuitten op hevigen tegenstand van Roe- ienko, den leider der Russische aankla gers. Nieuws uit het buitenland 20 Fransche generaals en vele andere hooge officieren trekken zich terug. Deze stap zal te Parijs waarschijnlijk een goede ontvangst vinden, aangezien verkwisting door de legerofficieren een klassieke repu- blikeinsche grief ls. De Baltcn, die destijds als slavenarbei ders naar Duitschland zijn gevoerd, zullen niet gedwongen worden naar hun land terug le keeren, zoo heeft gen. MacNamey ver klaard. Sir Stafford Cripps heeft, in het Lager huis gezegd dat de Britsche regeering van plan is de Engelsche filmproductie aan te moedigen om dollars op Amerikaansche films uit te sparen (U. P.). Gedetineerden in de militaire gevangenis van Aldershot zijn een oproer begonnen. Uitbreken der gevangenen kon worden voor komen. Een koninklijke Canadeescbe commissie van onderzoek naar de splonnage-affaire ln Canada heeft heden bekend gemaakt, dat 11 mannen en 2 vrouwen voor nader onderzoek in hechtenis zijn genomen. De commissie was reeds 6 October 1945 Ingesteld. De Fransche ministerraad zal een ver zoek tot de Sovjet-Unie richten voor de leve rantie van 1.000.000 centenaar graan. vraagstuk voor den Veiligheidsraad t« brengen. Geen enkele bevestiging dien aangaande is echter nog verkregen. De Fransche aanvallen op Franco, dia den laatsten tijd in heftigheid waren af genomen, zijn opnieuw begonnen als ge volg van de executie van Christino Garcia en negen andere Spaansche republikeinen. Een storm van verontwaardiging is opge stoken en dit is van invloed gebleken op de houding van het min. van Buitenland- sche zaken, dat tot eiken prijs een breuk met Franco wilde voorkomen, tenzij ia nauwe samenwerking met Engeland en de Ver. Staten. Bidault heeft gisteravond Iaat met drie andere ministers de uitvoeringsmethoden voor de sluiting der Fransch-Spaansche grens bestudeerd. Het Fransche besluit beteekent een volledige stopzetting van de reizigers-, trein-, post-, telegraaf- en telefoonverbindingen tusschen de twee landen. Op de bijeenkomst werd ook be sproken, in hoeverre deze maatregel den buitenlandschen transitohandel met Span je beïnvloedt, vóór zoover de;>e over Fransch grondgebied loopt. Een van de belangrijkste gevolgen zal zijn, dat de Fransch-Spaansche handelsovereenkomst, die in Sept. 1945 voor den duur van zes maanden is geteekend en de volgende maand zou worden verlengd en uitge breid, niet ten uitvoer ra! worden ge bracht. Araerikaansch memorandum. Uit betrouwbare bron te Washington verneemt Un. Press, dat de Ver. Staten aan Engeland en Frankrijk een memoran dum gezonden hebben, waarin gezegd wordt dat Amerika voorstander is van een interim-regeering in Spanje als op volgster van het Franco-bewind. Er wordt de nadruk op gelegd, dat er van buiten af niet geïntervenieerd mag worden om het Spaansche volk een ander regime op te leggen. De Spaansche bladen hebben Woensdag avond niets gepubliceerd over het sluiten der grens. A.F.P. meldde hedenmorgen, dat Franco ook tot sluiting der grens heeft besloten. De Parijsche radio deelde mede, dat alle verloven voor de Spaan sche grenstroepen zijn ingetrokken. Vol gens berichten von Un. Press zou de grena aan de Spaansche zijde aanzienlijk ver sterkt worden. De Spaansche kwestie zal ook in het Lagerhuis ter sprake worden gebracht. Noel Baker zal, ter vervanging van Bevin die met vacantie is, antwoorden op ver scheidene vragen over den toestand in Spanje. De Spaansche regeering heeft officieel geprotesteerd tegen de 24 uurs-staklng van de Fransche vakvereenigingen, die a ls demonstratie tegen de Spaansche regee ring bedoeld was, en ook tegen de ont vangst. welke Giral te Parijs is bereid. Volgens radio Parijs zijn nog vier Spaansche republikeinen door de militair» rechtbank te Barcelona schuldig bevon den en geëxecuteerd.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1