IJmuider Courant De slag in de Javazee Hef Duitsche Vraagstuk Ver. Staten achten het wenschelijk Franco te vervangen Britten verlagen Daitsche rantsoenen «Oe JaargtUlg No. 18267 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert l'eereboom PoMctdag 28 Februari 1Ö46 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. IN de oorlogsjaren deden profeten tijdlang opgeld, tot droevig falen hun koers deed dalen en tenslotte ineenstorten. Nu heeft niemand meer aandacht voor hen. Toch is er niet minder behoefte een betrouwbaren voorspeller dan in de dagen toen wij alleen maar wilden weten, wanneer de oorlog uit zou zijn en naar het antwoord alleen wilden luisteren, als de gestelde termijn kort was. Er zijn nu veel meer raadsels waarvan de wereld de oplossing zoekt. Zal de U.N.O. de fouten van den ouden Volkenbond weten te vermijden? De Nederlandsche adjunct secretaris-generaal van de Vereenigde Naties, A. Pelt, heeft die vraag dezer dagen zelf nog opgeworpen. Wat moeten wij verwachten van het „ontwaken van Azië", dat zich geenszins tot Indonesische uiting bepaalt en steeds scherper waar neembaar wordt? Wat wil Rusland? Hoe moet het Duitsche vraagstuk worden opgelost? Bezettingen van zones zijn op den duur niet alleen-te kostbaar, maar ook onlogisch en niet bevorderlijk voor goede internationale verhoudingen. Waar moet dit toe leiden? Zal tenslotte een tweede Republiek van Weimar ontstaan en welke reden hebben wij 'om te veronderstellen, dat er ditmaal een sterkere democratische ontwikkeling zal zijn om haar te schragen? Een Engelsch blad heeft eenige opzienba rende mededeelingen gedaan,die zoowel het Russische raadsel als het Duitsche vraag stuk raken. Volgens dat blad zouden de Russische autoriteiten den Duitschen so ciaal-democraten hebben doen weten, dat het Roode Leger veel earder dan het oor spronkelijke plan was uit Duitschland zal worden teruggetrokken, als de Duitsche socialisten met de Duitsche communisten in d^/Sovjet-zóne een arbeiderspartij wil len vormen. Alleen zulk een fusie zou Moskou de zekerheid geven, dat de anti- Nazisten sterk genoeg zouden zijn om een mogelijke herleving van de Nazi's te on derdrukken. Werkend met lokaas zouden de Russen de sociaal-democraten hebben voorgere kend, dat de voedselpositie sterk verbete ren zou na hun vertrek. En de leiders in Berlijn zouden al in principe tot fusie met de communisten bereid zijn, ofschoon zich ook felle tegenstanders bij de socialisten voordoen. Op het socialistische partij congres, met Pasohen in Berlijn te hou den, zou een definitieve beslissing worden genomen, gevolgd "door een eventueele bekendmaking van de fusie op den eer sten Mei. De Daily Express laat het hier niet bij en vermeldt ook de meening van den Amerikaanschen generaal Clay, die ge zegd moet hebben dat Amerika niets tegen dergelijke fusie heeft, mits zij op demo cratische wijs en dus in overeenstemming met den wil van het Duitsche volk tot stand komt. Noch in de Amerikaansche zone noch in geheel Duitschland zulLen de Amerikanen eenige fusie van partijen be vorderen, die niet vrijwillig tot stand komt. En de generaal heeft er losweg aan toe gevoegd, dat elke dag waarop het zöne- stelse! blijft bestaan de eventueele een heid van Duitschland moeilijker maakt, omdat iedere bezettende macht het eigen type van organisatie steeds steviger door voert. Hij heeft evenwel niet gezegd wat hij van die eventueele eenheid denkt, dit probleem wijselijk aan zijn regeering overlatende. De Daily Express komt dus met Russi sche en Amerikaansche onthullingen, maar niet met het Engelsche standpunt voor den dag. Dit moge ons eenigszins sceptisch stemmen. Tot twijfel geeft het luidruchtige verleden van dit blad, het troetelkind van den conservatieven krantenkoning Lord Beaverbroolc, ook wel aanleiding. Toch is het interessant, omdat het op waarschijnlijkheden steunt. Het is bekend dat de Russen dringend behoefte hebben aan arbeidskrachten, om de geweldige ver woesting in hun land te herstellen en landbouw en industrie volledig te beman nen. Dit moet sterk aansporen tot terug trekking van het Roode Leger uit Duitsch land. Een tweede overweging ligt in de vooral in Engeland verkondigde meening. dat „het Russische raadsel" niet verklaard kan worden door imperialistische oog merken en evenmin door plannen tot com- muniseering van Europa, maar door be duchtheid voor eigen veiligheid. De En gelsche Labour-journalist Price heeft zich onlangs, na een reis door Rusland, heel positief in dien gezin geuit. Zich te om geven door landen, waarin een arbeiders partij aan het bewind is, schijnt in het kader van zulk beleid te passen. Natuurlijk is de Duitsche bevolking ver vuld door het verlangen, van de bezetting verlost Ie raken. Dit vooruitzicht moet nog veel aanlokkelijker worden door de toe zegging van een betere voedselpositie. En zeike overwegingen zullen bij veel Duit- schers zwaarder wegen dan politieke be schouwingen. De Nederlandsche sociaal-democraten hebben een samengaan met de communis ten afgewezen, met de mededeeling, dat zij er niet aan denken kunnen zoolang de laatsten zich niet uitspreken tegen eiken vorm .van dictatuur. Het lijkt niet erg zeker dat de naar den vorm herstelde Duitsche sociaal-democratie dit princi- pieele standpunt van Westersche partijen zal deelen: het minst zeker in Oost- Europa. Het valt trouwens moeilijk zich Internationale actie der transportarbeiders De regeering der Ver. Staten heeft in een nota aan Engeland en Frankrijk haar afkeuring over de voortzetting van het Franco-regime uitgesproken. Het wordt gewenscht geacht, dat het bewind van Franco wordt vervangen door een voor- loopige regcering, die alle politieke ge vangenen vrijlaat, de ballingen laat terug- keeren en democratische verkiezingenor ganiseert. Zij zal gebaseerd moeten zijn op de meest stabiele elementen. Erin zit ting kunnen hebben b.v. rechters en mili tairen, maar eenige emigranten moeten ook stellig lid zijn. In goed ingelichte krin gen te Washington meent men hieruit te concludeeren, dat men in de V.S. een mo" narchie niet veel kans op een lang bestaan geeft. De nota, die 21 Februari gedateerd was, werd pas Dinsdag door de Britsche am bassade Ie Washington ontvangen, zoodat het onwaarschijnlijk wordt geacht, dat zij Parijs bereikte vóór de kabinetsvergade ring, welke Dinsdag werd gehouden en waarin de Fransche regeering besloot nieuwe nota's nopens Spanje aan de Brit sche en Amerikaansche regeering te zen den. Georges Bidault, de Fransche minister van buitenlandsche zaken, heeft verklaard, dat deze nieuwe Fransche nota het ver breken der betrekkingen met Franco ver langt. De nota zou Woensdag aan de Brit sche en Amerikaansche regeeringen over handigd worden. Bidault zeide ook, dat Frankrijk bereid is de Spaansche kwestie, indien dat nood zakelijk is, alleen voor den Veiligheids raad te brengen. Op een vraag, of de Fransche regeering overweegt de Spaan sche republikeinsche gevangenen te be schermen door hun de Fransche nationali teit te verleenen, zeide Bidault, dat de Fransche wet dezen maatregel niet toe staat, welke onder de huidige omstandig- j heden toch niet effectief zou zijn. De sluiting der grens. Woensdagavond zou het Fransche kabi net in een speciale zitting de details voor het sluiten van de grens nader bespreken. Het Fransche besluit heeft geen betrek king op de grens tusschen Spaansch- en Fransch-Marokko, aangezien dit moeilijk heden zou opleveren ten opzichte van de internationale verdragen. De Spaansche autoriteiten hebben deze grens echter wel gesloten. Men vermoedt, dat deze sluiting niet van langen duur zal zijn. De verbin dingen per trein, telefoon, telegraaf, per post, ter zee en in de lucht tusschen Frankrijk en Spanje zullen worden ver broken. Ook het doorvoeren van goederen van Spanje door Frankrijk naar andere landen zaï verboden zijn. Slechts goede ren en personen, behoorende tot de" di- plomatieken op internationale diensten, Roode Kruis en UNRRA b.v., zijn van dit verbod uitgesloten. Aan de grens is momenteel alles rustig. Het verkeer in het grensgebied staat vrij wel stop. De Fransche havenarbeiders hebben van hun vakbond opdracht gekre gen geen goederen naar Spanje te ver laden. De Nat. Raad van Zeemansvak- vereenigingen zal den Int. Transport- arbeidersbond verzoeken het laden van schepen voor Spanje in alle deelen van de wereld te weigeren. Het woord is aan...... And ré Maurois: De absolute macht ontke tent de slechtste instincten in den mensch. De Schrijver formateur maar geen premier? De Belgische Kabinets-formatie De Belgische Prins-Regent beeft dert heer De Schry ver, voorzitter van de Chr. Volkspartij belast met een onderhande lingsopdracht. Algemeen neemt men aan, dat dc „oa- derhandclingsopdraclit" bestaat in het samenstellen van een kabinet, waarin de formateur geen eerste minister is. De heer De Schrijver verklaarde aan de journalisten, dat het voor hel oogenblik niet om een kwestie van personen gaat Hij zoekt nu naar dc beginselen, die dea grondslag van een regeering kunnen zijn en die eerst op de vorming en daarna op het program slaan. Op de vragen of hij een regeering van nationale unie of een zonder medewerking der communisten zou vormen, wilde hij niet antwoorden. 27 Februari 1942voor velen is het langen tijd een datum geweest als de 364 andere in dat jaar van Nederlands bezet ting. Dien dag werd echter de climax be reikt in den afweerstrijd tegen den Ja- panschen indringer in Indië. Op verren afstand volgden wij de onheilspellende gebeurtenissen op het Ver-Oostelijke oorlogstooneel. De door leger, vloot en luchtmacht ge- In tegen woord iirlicid van II. M. de Koningin had in I>en Helder de plech tige herdenking plaats van den slag in de Juva-zee. !X> vórstin legde een krans bij den voet van liet monument voor gevallenen. (P.) Een speciale verslaggever van het A.N.P. seint: De voedsclschaarschte in de wereld en speciaal in het Britsche Ryk heeft het militaire bestuur in de Britscbe zone van Duitschland genoopt tot drastische ver mindering der rantsoenen voor de Duit sche burgerbevolking. Naar officieel is medegedeeld zal het rantsoen met een derde worden verminderd met ingang van 4 Maart a.s. Het normale rantsoen, dat tot dusverre in de Britsche zone 1550 calorieën per dag bevatte is thans verminderd tot 1014 ca lorieën. De voedselvoorraden in de Brit sche zone waren nog slechts voor drie tot den Duiischer voor te stellen in een prin- cipieelen alkeer van dictatuur. Intusschen zou terugtrekking van het Roode Leger op korten termijn uit de Sovjet-zóne een groote en belangrijke verandering in de situatie beteekenen en de groote mogend heden ertoe nopen, hun beleid inza"ke het Duitsche vraagstuk, vooral ten aanzien van de toekomst der bezettingszones, dui delijk vast te stellen. R. P- vier weken toereikend bij handhaving van de oude rantsoenen. Daar de vooruit zichten voor aanvoer evenmin uitkomst boden heeft het militaire bestuur dezen maatregel moeten nemen, nadat al het mo gelijke is gedaan om te trachten den in voer op te voeren. De Britsche autoritei ten zien den toestand in hun zone zeer somber in. Een officieele mededeeling zegt, dat de uiterste inspanning vereischt zal zijn om zelfs het uiterst sterk verlaag de rantsoen tot den volgenden oogst te handhaven. De sterkste verlaging onder gaan de -rantsoenen van brood en grut terswaren die tot de helft worden inge krompen. Het normale broodrantsoen wordt thans vijfduizend gram per vier weken en gruttersv/aren duizend gram per vier weken. Voor kinderen, jonge moeders en zwaren arbeid zullen extra rantsoenen blijven bestaan. De rantsoenen in de Britsche zone van Berlijn zullen niet worden verlaagd. Volgens Reuter bestudeert de Britsche regeering de mogelijkheid graan naar Duitschland te exporteeren zonder daar mee zichzelf of andere landen tekort te doen. voerde strijd in en om Indië had meer belang dan een uiting van verbeten vecht lust alleen: Duizenden hebben in de daar op volgende moeilijke jaren kracht: ea troost geput uit het feit. dat er een ge zonde weerstandskracht in ons leefde en dat wij gedaan hebben wat wij kunnen. Maar ook de practische resultaten zullen wij zeker niet vergeten. Nederland heeft een goeden naam gekregen in dezen oorlog, voorzoover het dien niet reeds daarvoor had. Het vertrouwen op eikaars hulpvaardigheid heeft den Geallieerden de kracht gegeven, zich omhoog te wer ken uit een impasse, die den Almogend heden en hun satellieten den das heeft omgedaan. Bezien in dit licht wint deze uit strikt maritiem oogpunt verloren slag slerk aan waarde, ^ioordat hij een ademspeling liet voor "net incasseeren van dc laatste.klap pen zonder daarbij op de knieën te ge raken. Zoo kan men het offer van den onverschrokken schout-bij-nacht Door man en zijn mannen niet vergeefsch noe men. Gisteren is op talrijke plaatsen de 27e Februari herdacht. Vóór 12 uur hingen van de gebouwen vlaggen halfstok, die na twaalven bij wijze van hulde aan den be toonden moed en de trouw aan Vaderland en Vorstin geheschen werden. Den Helder genoot de eer van de bijzondere belang stelling van H. M. de Koningin, die in het bijzijn van min. S. L. Mansholt. min. J. M. de Booij en vice-adm. G. W. Stoeve hulde bracht bij het monument „Voor hen die vielen." In Amsterdam werd in de Oude Kerk een herdenkingsplechtigheid gehou den, waarbij min. W. Schermerhorn, luit - adm. C. E. L. Helfrich, luit.-gen. H. J. Kruis en vice-adm. L. A. C. M. Doorman, hoofd van de Nederlandsche missie in Ber lijn, aanwezig waren. Overdag heeft ge neraal Kruis bovendien nog een parade te Den Haag afgenomen. Te Rotterdam spraken min. J. H. A. Logemann en burgemeester P. J. Oud in de Oude Kerk op de Deifshaven. Daarna vond nog een kranslegging plaats bij het Piet-Heinmonument. In Haarlem werd ln het Gem Concert gebouw een drukbezochte bijeenkomst ge houden. waarin de luit. ter zee le klasse P. L. Koppen, adjudant van den min. van marine, het verloop van den strijd in de Javazee schetste. Na hem spraken pater Hutjens O.E.S.A. en ds. C. H. Brandt, Evang. Luthersch' predikant. De avond werd opgeluisterd door zang van de Schola Cantorum o.l.v. dr. A. Kat. Sluileii Russen grenzen van bezettingszone? Volgens een mededeeling van het Fran sche persbureau A.F.P. zouden de Sovjet autoriteiten de grens tusschen het door hen bezette deel van Duitschland en Tsj.- Slowakije hermetisch gesloten hebben. Russische soldaten verklaren, dat de gren zen met de Britsche en Amerikaansche bezettingszones ook gesloten zijn. Volgens Russische militairen zou de sluiting het gevolg zijn van het ontdekken van een Duitsche spionnage-organisatie, welke volgens hen van Beieren uit geleid zou worden en voor Amerikaansche rekening zou werken. Levenslange dwangarbeid zal de vroegere Noorsche Quisling-minister Fuglesang moe ten verrichten ingevolge een .vonnis v: het gerechtshof te Oslct

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1