Gevaarlijke bijenkorven in betonland Rechtspositie van den trawlervisscher „De strop om den hals" Na een afwezigheid van bijna zes jaar verscheen Varia Woensdagavond voor het eerst weer op de planken van Thalia. Het was een blij weerzien van de getrouwe Varia-vrienden in het vertrouwde milieu, te meer omdat Varia met haar spel be wezen heeft, dat de zes jaren van ge dwongen Tust haar geen kwaad hebben gedaan. Varia heeft met „De strop om den hals" van John Bradley een goede keus ge daan. Het stuk heeft vele goede momen ten, alhoewel de tendens, die er in naar voren wordt gebracht op een wel wat ge zochte wijze ontwikkeld wordt. Er is een Officier van Justitie, prachtig door Leo Boeree gespeeld, die een dood vonnis heeft uitgesproken over een vriend van zijn vrouw, die in mevrouw Boeree- Karreman een uitstekende vertolkster vond. Er is een politie-officier van L. Holtslag die op een fijn-psychologische wijze den man van het recht, die vonnist naar de letter van de wet, wil bewijzen, dat ook het beste paard wel eens kan struikelen, in dit geval wel eens het leven van een onschuldige zou kunnen kosten. En ook Holtslag heeft in de zes jaren rust niets van zijn oude capaciteiten in geboet. Dit trio vormde „de groote drie" van het spel en het was vooral in I, dat hun bedrijf was, dat zij hebben kunnen bewijzen, tegen de moeilijkste situaties opgewassen te zijn. Zij brachten warmte in de zaal, die vooral in het begin tamelijk frisch was. Sir Henri Henningway, de con servatieve Engelsch'man, die alles onge looflijk vond, vooral de goede kwaliteit van de Chartreuse van Frank Dearden, den officier van Justitie,- vond in Jan Ha gen een treffend evenbeeld. Het wil ons voorkomen, dat de regisseur Wim Paauw aan hem veel zorg heeft besteed. Hij paste uitstekend in het milieu, daar hij er voor zorgde van den edelman geen karikatuur te maken. Als we het trio Boeree, Boeree-Karre- man en Holtslag de groote drie noemden, willen we daarmee geenszins zeggen, dat we de andere medespelenden als goden van lageren rang beschouwen. Varia mist in het echtpaar RozaPeek twee uitste kende krachten, maar deze avond heeft bewezen, dat zij met de krachten waarover zij thans beschikt, tot goede dingen in staat is. De fraaie aankleeding van het tooneel, ja de geheele sfeer bewees, dat de nieuwe regisseur zich er op toelegt, de uitvoerin gen van Varia op een hoog peil te-bren gen. Het was in één woord: af. De voorzitter, de heer K. Faber, memo reerde in zijn openingswoord, dat Varia er de voorkeur aan gaf, in den bezettings tijd te verdwijnen, liever dan zich aan de eischen van de Kultuurkamer te onder werpen. Natuurlijk was de zaal geheel bezet. De Adelante weer terug De stoomtrawler Adelante is deze week uit Amsterdam teruggekeerd. Er is hard gewerkt aan het schip en men hoopt den trawler over een paar weken in de vaart te kunnen brengen. Hoe bunkers worden opgeruimd Hevige explosies herinneren dagelijks de IJmuidenaren er aan, dat het thans ernst is met het opruimen van de betonnen schuilhavens die de Duitschers in de Ha ringhaven lieten bouwen. Eiken dag loeien met regelmatige tusschenpoozen de sirenes en wanneer deze het bekende signaal heb ben gegeven, klinkt eenigen tijd daarna een geweldige explosie, die den grond doet dreunen en de ruiten laat rinkelen, maar gelukkig niet zoo erg, dat ze door den luchtdruk in scherven veranderen. Van slachtoffers onder dit schaarsche ma teriaal hebben we althans nog niets ver-> nomen. Een uitnoodiging, die wij van den com mandant van de 2e Compagnie Gezags- troepen mochten ontvangen, om eens te zien, hoe dit werk geschiedt, hebben we natuurlijk gaarne aanvaard en zoo over schreden we onder zijn leiding de grens van het rijk van beton, dat hermetisch afgesloten is voor degenen, die er niets te maken hebben. Wie dit enorme bouwwerk, product van Duitsche vrees voor de R.A.F. en van het waandenkbeeld, het Britsche imperium met behulp van duik- en snelbooten ten val te kunnen brengen, niet heeft gezien, kan zich geen voorstelling vormen van den omvang daarvan. Hoe krijgen ze dat kapot? Het is alles beton en ijzer, dikke wanden, dikke daken. Een lange gang met aan den eenen kant de havens voor de duikbooten, aan den anderen kant diepe'gewelven, opslagplaat sen voor munitie, bommen, mijnen, enz. voerde ons naar de plaats, waar de ont ploffingsapparaten hun vernielend werk moesten verrichten. Door den gang loopen de draden voor de ontsteking; er liggen allerlei oneffenheden. Dus uitkijken is de boodschap. Dan gaan we een wankel trapje op met een wankele leuning; nog een trapje en we staan op een plateau. In den dikken vloer gaapt een gat en daaronder kabbelt rustig het water van de Haring haven. Ondei-officieren van de genie in samenwei'king met twee sergeant-majoors van de Royal Engineers voeren het werk uit onder leiding van Engelsche en Ne- derlandsche genie-officieren. Aan het eind van het plateau begint de ruïne. Brokstukken beton, tonnen zwaar, hangen kris en kras over en in het water. Daar staan op den bodem vijf heel on schuldige apparaatjes: groene blikken doozen lijken het. De bovenkant is bol vormig, de onderkant is plat met een uit holling. Ze zijn aan elkaar verbonden met een wit koord. Het zou een gordijnkoord kunnen zijn, maar het is een soort lont, cordtex geheeten, gevuld met springstof, die de lont met een buitengewone snelheid doet ontbranden, zoo snel, dat de vijf general-wades, zooals de Engelschen de onschuldige groene doozen noemen, die in werkelijkheid gevaarlijke ontploffings apparaten blijken te zijn, elk gevuld met 12V2 K.G. springstof, practisch op het zelfde moment tot ontploffing brengen. Op een andere plaats staan twee toe stellen, die op bijenkorven gelijken. Maar er gonzen geen nijvere bijen in; ze zijn elk gevuld met 32 K.G. springstof. Ook deze zijn onderling met cordtex verbonden. Rustig staan ze daar op een dikken vloer van gewapend beton. Het witte koord is bevestigd aan een electrische leiding, aan het andere eind waarvan het instrument zit dat deze gevaarlijke dingen tot ont ploffing zal bréngen. De vijf general wades brugladingen is de Nederlandsche naam en de twee bijenkorven staan voor het gebruik ge reed. „Heeren, we gaan weer ploffen!" In deze woorden ligt een uitnoodiging besloten, om ruim baan te maken, een uitnoodiging, die door niemand genegeerd wordt. We gaan terug naar het uitgangspunt, dat is de ingang van den bunker, op een paar honderd meter afstand van de plaats v/aar de springladingen zijn opgesteld. Daar buigt een soldaat zich over een klein toestelletje, dat er heel onschuldig uitziet, maar dat het apparaat is, waar mee de ladingen tot ontploffing worden gebracht. Een veer wordt opgewonden, wordt weer ontspannen Boem! Een dreun als van een kanonschot, een gieren door de lucht, nog wat zware plof fen, veroorzaakt door de neervallende brokstukken en de twee bijenkorven heb ben hun taak verricht. Even later gaan de vijf brugladingen de lucht in. En nu de uitwerking. Als we tei-ug zijn op het plateau, waar een kwartier eerder de vijf general wades stonden, kennen we de plaats niet meer terug. Zeker 100 M2. van het plateau, ge vormd door een betonlaag van wel 1 M. dik, is verdwenen. Het ligt in brokstukken in het haventje. Een pijler, tonnen en ton nen zwaar, hangt schuin over den af grond, balken lijken in de lucht te zwe ven. Ook de bijenkorven hebben een enorme verwoesting aangericht. De mannen van de genie en van de Royal Engineers nemen de uitwerking nauwkeurig op. En ze plaatsen weer een lading, twee general wades onder den 6chuingevallen pijler. Wanneer we weer buiten schot zijn, volgt spoedig een derde explosie en weer is een. gtoot deel van de schuilhaven uitelkander gerukt. Zoo verdwijnt langzaam maar zeker dit onverwoestbaar lijkende bouwwerk. Nog vele dagen, misschien nog wel een half jaar, zal in IJmuiden de grond daveren en zullen de ruiten rinkelen, zullen we dus ook de sirenes er komt een tweede aan de Kanaalstraat hooren loeien. Het kan vlugger, vertelde ons een der mannen van de genie, maar dan moeten er zwaardere ladingen worden gebruikt en dat doen we maar liever niet, om wat, er van IJmuiden is overgebleven, ook niet in een ruïne te veranderen Marktbericht van Woensdag De aanvoer bedroeg 52975 kg., waar onder 18320 kg kabeljauw, 19340 kg wij ting, 10500 kg schol, 840 kg schar, 625 kg bot, 200 kg tarbot, 2620 kg tong, 395 kg kuit enz. De trawlers besomden in totaal f 13881. Verdere besommingen: Kustvisschers: IJM 226 f 1206, IJM 264 f 1146, IJM 310 f 28, IJM 251 f 119, IJM 255 f 64, UK 282 f 1652, UK 142 f 1429, UK 75 f 333, UK 61 f 202, UK 266 f 841, UK 59 f 1248, UK 119 f 1408, UK 105 f 1096, UK 190 f 1208, UK 161 f 975, UK 144 f 877, UK 168 f 1160, UK 93 f 854, UK 297 f 137, UK 145 f 84, UK 32 f 173, HA 25 f 719, HA 4 f 314, HA 89 f 229, KW 199 f 781, KW 88 f 202, KW 125 f 308, KW 12 f 239, ZK 116 f 116, HD 189 f 186. Scheepvaart 27 Februari aangekomen: Vinland van Narvik voor de Hoogovens. 27 Februari vertrokken: sleepbootje Blankenburg en Ebro naar Rotterdam met casco van Speyk, Goldfinch naar Londen; Actinia naar Emden; Gaasterland naar Rotterdam. Bijzetting van illegale strijders Naar wij vernemen zal de bijzetting van de op 20 Mei 1944 als illegale strijders ge- fusilleerden: Johannes Hoogendoorn, oud 45 jaar; Johannes Hissink, oud 33 jaar, beiden uit Haarlem en Jan van der Zwaag, oud 39 jaar; Jan Zeeuw, oud 32 jaar, beiden uit Vel- sen, Zaterdag 2 Maart a.s. te ongeveer 2.15 uur op Westerveld geschieden. De'stoffelijke resten zijn opgebaard in het gebouw Zijlweg 63 te Haarlem, waar belangstellenden Vrijdag 1 Maart van 16 tot 18 uur en van 19 tot 21 uur toegang hebben. VELSEN Vastenavond Buurtvereeniging „Schulpen" Voor haar leden organiseert de Buurt vereeniging „Schulpen" Zaterdag in ge bouw Concordia een Vastenavond-viering, waarbij men zich van de medewerking der Harmoniekapel „De Eendracht" heeft ver zekerd. Afhalen levensmiddelenkaarten Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg zijn aan de beurt: Vrijdag 1 Maart de letter N tot en met Q en Zaterdag 2 Maart de letter R. Alleen voor inwoners van IJmuiden, Driehuis en Velsen (dorp). BURGERLIJKE STAND GEBOREN: W. Verschoor, z., Will, de Zwij gerlaan 62, Santpoort; J. H. M. Beek, z., IJm.str.weg 169, IJmuiden; P. N. Clots, d., Bloemstraat 132, IJmuiden; C. de Boer, z., Pr. Steynstraat 10, IJmuiden; J. A. Egger- mont, d., Lumeystraat 36, IJmuiden; B. Haas noot, z., Will, Barentszstraat 17, IJmuiden; J. Raams, z.. Hagelingerweg 5. Santpoort; K. Esselman. z.. Havenkade 17, IJmuiden; N. Ch. Huijbens. z., Irissenstraat 4, Sant poort; T. Klinkenberg, d., Kompasstraat 33, IJmuiden; H. J. P. Handgraaf, z., Hagelinger weg 25, Santpoort; K. Schaap, d.. Eschdoorn- straat 33, IJmuiden; C. P. B. Ruijter, z., Wil- lemsbeekweg 14, IJmuiden. OVERLEDEN: C. Bakkum, 78 j., wede. van J. Stet, Willemsbeelcweg 78, IJmulden-O.; M. E. Scheffer. 84 j., wede van P. de Krijger, J. P. Coenstraat 10, IJmuiden-O.; R. Hey- mans, 67 j., echtgen. v. A. Doeve, Cremex-- laan 12, Santpoort; E. M. Smit, 74 j., echtgen. v. F. J. Jansen, Hagelingerweg 22. Santpoort. Besproken in een conferentie te Haarlem Mag een reeder een opvarende van een stoomtrawler ontslaan, wanneer hij meent, daartoe», om de een of andere reden te moeten overgaan? Wat gebeurt er met dc bemanning van eèn trawler, wanneer het schip wordt op gelegd? Deze belangrijke kwesties werden be sproken in een één dezer dagen op het Gewestelijk Arbeidsbureau in Haarlem gehouden conferentie waar aanwezig wa ren de heeren B. Brutel de la Rivière, hoofdinspecteur van den Havenarbeid te Amsterdam, Vallentgoed, inspecteur van. den Havenarbeid te Rotterdam, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem en het bijkantoor in IJmuiden, A. Kievit, voorzitter van het Hoofdbestuur en D. Verbaan, voorzitter van de afdee- ling IJmuiden van den Centralen Bond van Transportarbeiders. Het Bijzonder Besluit Arbeidsverhoudin gen van 29 December 1944 van de destijds in Zuid-Nederland gevestigde regeering, later door de huidige regeering herzien, wordt door de reeders ten aanzien van de zeevisschers zoodanig geïnterpreteerd, dat zij meenen, dat deze niet onder dit besluit vallen, omdat zeevisschers en zeelieden daarin niet met name worden genoemd; de ter conferentie aanwezige bestuurs leden. van den Centralen Bond staan op het standpunt, dat het besluit wel van toe passing is op de zeevisschers en zeelieden. Zij hebben er op gewezen, dat het dik wijls voorkomt, dat opvarenden van traw lers ontslagen worden, bijv. wanneer zij niet vakbekwaam worden geacht, bij ziek te, wanneer een lid der bemanning de goede stemming in het maatschappij-tje aan boord van een trawler op zee ver stoort enz. De betrokkenen kunnen dan niets anders doen dan zich beklagen bij hun organisatie, die meermalen protest tegen dezen ontslagen heeft aangetcekend. In de conferentie, die van informeelen aax-d was, is in principe overeenstemming bereikt. De beslissing van deze belangrijke aangelegenheid is in handen gelegd van den minister van Sociale Zaken. Weer loggers uit Duitschland terug De sleeper Ingrid van het Bureau Te ruggave Visschersvaax-tuigen kwam Woensdag binnen met een logger op sleep touw. De andere sleepers, de Tonijn, I. S. Groen en Hilga worden in den loop dezer week in IJmuiden verwacht vermoedelijk met vier loggers op sleeptouw Chr. Muziekver. Juliana speelt weer De Chr. Muziekver. Juliana is weer met haar repetities begonnen. Zij houdt die eiken Vrijdagavond in de Emmaschool on der leiding van den heer Huizinga. Oud-leden en nieuwe zijn van harte welkom. Zij kunnen zich aanmelden bij een der leden of op den repetitie-avond. Het adres van den secretaris is Gerard Doustraat 65, IJmuiden-Oost Een waardevolle buit Een flinke hoeveelheid shag. margai-ine, vet en eenige flesschen slaolie waren de buit van dieven, die een bezoek brachten aan een magazijn aan de Trawlerkade. De bestolene deed aangifte bij de politie die thans een onderzoek instelt. GemeenscKapsavoncl """f voor oud-illegale werkers De tweede Gemeenschapsavond vaü Oud-illegale werkers, welke Woensdag in gebouw Concordia werd gehouden en waar tal van vooraanstaande personen uit onze gemeente en omgeving aanwezig waren, werd geopend door den heer Mar- celis, afdeelingsvoorzitter, die de activiteit van den kring Velsen-Noord roemde en dank bracht aan de directie der Papier fabriek om Concordia beschikbaar te stel len. Na op den goeden gemeenschapszin, vrij van politieke of confessioneele groe peeringen, te hebben gewezen, wijdde spr. eenige woorden aan de groote hoofdste delijke manifestatie van de Februari-her- denking, waarin ook Velsen niet achter bleef en herinnerde aan den slag in de Java-zee en aan alle illegale werkers van Nederland, die naar vermogen bijdroegen tot de uiteindelijke vrijheid. Treffend was de in acht genomen stilte, waarin de gevallenen werden herdacht en waar op aansluitend het eerste en zesde couplet van ons volkslied werden gezon gen. Herinnerend aan een vers uit het Geu zenliedboek deed Mr. van Heuven Goed hart terugdénken aan het verzet sedert 1940, waarvan hij persoonlijke belevenis sen herhaalde. Dit verzet was vol gebeur tenissen en vol van leed, dat niet te pei len is. Van een kleine groep illegalen, waarvan spr. ook deel uitmaakte, keerden er 37 niet terug. Deze zijn in concentratie kampen gestorven of gefusilleerd. Het verzet is een kostbare zaak geworden, die het Nederlandsche volk groote offers heeft gekost. Hij verhaalde dan op boeiende wijze op welke manier getracht werd in den winter van '41'42 een opdracht van H.M. de Ko ningin en den toenmaligen minister-presi dent Gerbrandy aan Peter Tazelaar, uit te voeren om den heer Wiardi Beekman, die helaas is overleden in het concentratie kamp Dachau, en enkele anderen naar Engeland over te brengen. Fijn uitgespon nen, vol van diepe achting werd dit ver- zetsverhaal gedaan om aan te toonen dat Neêrland's geschiedenis vijf jaar lang met menschenbloed is geschreven. De heer Van Heuven Goedhart laakte deswege het slappe tempo in de berechting van landverraders. Hij zelf als minister van Justitie had een snelle en strenge berech ting van landverraders en collaborateurs beloofd. De toenmalige regeering had een andere opvatting dan de tegenwoordige. De taak van de oud-illegale werkers is, hun fakkel voor de vernieuwing verder uit te dragen, waartoe ieder zijn werk, wat dit ook is, zoo goed mogelijk heeft te doen en tot volkomenheid te brengen: te leven naar recht en plicht met een eerlijk en rechtschapen oordeel. Indien het zoo wordt opgevat zijn de leden van de G.O.I.W. dragers der Nederlandsche vrij heid en onafhankelijkheid. Daar bleek dat Mr. N. J G. Sikkel door een conferentie verhinderd was verhaal de die heer van Heuven Goedhax-t na de zeer langdurige pauze opnieuw eenige van zijn belevenissen, waarin tot uiting kwam hoe eenzaamheid kracht geeft en drang geboren wordt tot idealistische vernieu wing. Het gesprokene werd afgewisseld door het optreden van het muziekgezelschap „The Velno's" en den heer Van Zuilen, die zich kenmerkte als een goede muzikale verslaggever van den verzetstrijd en tijd. Voorts voerde de kring IJmuiden een tooneelschets op. waarna gezellig samen zijn. Buurtvereeniging „Watervliet" _De Buurtvereeniging „Watervliet" oi> ganiseert Vrijdag voor haar leden een avond van axnusement in liet Kennemev Theater te Beverwijk. Het programma wordt grootendeels door eigen krachten verzorgd. Scheepsberichten. Indien de schepen tot Nederlandsche maatschappijen behooren, is hun nationa liteit niet aangegeven. Te Rotterdam aangekomen 26 Febr.: ..Ha- sewint", van Dundee. Waalhaven pier 2, voor de marine; „Rolf" van Londen. Park haven. stukgoed: .Norden" (Zw.) van Am sterdam, IJsselhaven, stukgoed. 27 Febr.: „Hollandia" van Kopenhagen le Katendr. haven Oostz., reliefgoed; „Ja mes A. Drain" (Am.), van Liverpool. Mer- wehaven, meel; „Ansyma", van Odense, (gaat naar Jobshaven), graszaad; „Mr. Lint horst Homan" Parkhaven, ledig. Rott. Lioyd: „Govert Flink" 25 Febr. vatt St. Vincent vertrokken. Aangekomen op 26 Febr. lil IJmuiden: .Alcyone" van Rotterdam voor IJmuiden, binnenhaven IJmuiden. „Venern (Zw.) van Uddevalla, met houten hulzen. Javakade; „Jantina" van Fowey gaat naar Kopen hagen. Aangekomen op 27 Febr. sleep ooot „Blan kenburg" van Maassluis voor IJmuiden. Vertrokken op 26 Febr. „Saxen" (Zw.) XI, Oxelosund; „Amazoixe" naar Ronne. sleep boot ..Blankenburg" naar Rotterdam met een kraan; .Nortien" (Zw.) naar Rotterdam .Tilly" naar Antwerpen, „Tabiaxx" 24 Febr. van Makassar; „Sumatra" 24 Febr. van Bl- zerta; aangekomen te Batavia 23 Februari „Terborch". Postduiven voor Tommy's redder Onze landgenoot D. J. Drijver, uit Sant poort. bekend Illegaal werker, die in 1942 een Engelsche duif „Tommy" in uitgeput- ten toestand opving en met inlichtingen terugzond, is dezer dagen in Londen aan gekomen. Drijver, die zelf een aantal postduiven hield, heeft zijn beestjes onder de Duitscho bezetting moeten afmaken. Uit erkentelijk heid voor zijn verdiensten voor de geallieer de zaak heeft hy een koppel R. A. F.-post- öuiven ten geschenke gekregen. Toen Drij ver met zijn duiven op bezoek kwam bij den Wing Comm. W. O. Lea-Raynor. hoofd van den postduivendienst, woonde hij do decoratie van zijn oude vriendje „Tommy" bij. die voor zijn verdiensten de Dicken-me- tiaille kreeg.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3