Sjahrirs critieke uur Verwijdering van IDuitschers Sovjets ontruimen Perzië gedeeltelijk Franco heden in den ban ftOc Jaargang No. 18269 1 1 yy% *1 V 1 "V* S y» *W% 4* Zaterdag 2 Maart HMO Bureaux: Kennemerlaan 15« X W 1 X X Ui X \JL 1 U U I LI XXL Oftsaye van de Stlehting IJmutden - Telefoon 543/ - t Voorlichting te Haarlem. m Kennemer Editie van HaarSems Dagblad AU Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Abonnementen: p. week 31 ct. Telefoon 10724. Dlreetenr-Hoofdredacteur: Robert Peerebooin per kwartaal f 4. Zijn kabinet moet „in overeenstemming met de. de politieke constellatieworden uitgebreid DE Minister van Justitie heeft medege deeld, dat personen van Duitsche nationaliteit binnenkort uit Nederland zullen worden verwijderd. Hij heeft niet gezegd, dat „de Duitschers" er uit gaan, omdat een aantal zal mogen blijven. Daartoe behooren degenen, die al voor 10 Mei 1940 met toestemming van de Neder- landsche overheid hier waren gevestigd en zich voor en tijdens de bezetting als oprechte vrienden van het Nederlandsche volk hebben gedragen. Maar men moet nog uitmaken wie dat zijn. „Zij, die mee- nen zich zoodanig gedragen te hebben, kunnen zich met een schriftelijk ver zoek wenden tot het hoofd van politie der gemeente, waar zij wonen". Dat ver zoekschrift moet voor 15 Maart worden ingediend en wie er geen inzenden gaan er mettertijd zonder vorm van proces uit. Deze ministerieele mededeeling zal een stroom van Duitsche verzoekschriften ontketenen. Er zijn nog twintigduizend Duitschers in ons land en hun verlangen om naar hun vaderland terug te keeren kan in de huidige omstandigheden niet erg groot zijn. Pas zijn de Engelschen er toe overgegaan, de rantsoenen in hun bezettingszone met een derde te vermin deren. Dat ziet er dus slecht uit, al moet men uit de ministerieele verklaring op maken, dat de aftocht van de Duitschers uit Nederland nok wel even op zich zal laten wachten, na welke, periode de voed selvoorziening in Duitschland verbeterd zou kunnen zijn. Wij moeten aahnemen dat van geallieerde, met name Amerikaan- sche zijde maatregelen te wachten zijn om de critieke voedselpositie, die in ver schillende Europeesche gebieden bestaat, te verbeteren. Maar er zijn meer redenen waarom de nog in ons land wonende Duitschers liever hier zullen blijven. Hun kansen op goede huisvesting en ook op geregeld werk zijn niet best en de ge dachte aan de geallieerde bezetting zal hen ook niet sterk aantrekken. Deze te verwachten weerzin in den „Heimkehr" is reden te meer om de hoop uit te spreken, dat de verzoek schriften met gestrengheid beoordeeld zullen worden. Want de Duitschers die geen goede papieren hebben zullen zich gaan uitsloven om er iets aannemelijks van te maken. Laten wij oppassen daar niet in te vliegen. Zij die zich niet op onmiskenbare wijze, zonder afwijkingen, als vrienden van Nederland hebben ge dragen moeten er uit. Daartoe behooren dus ook de twijfelgevallen. Nederland heeft in het verleden te zwaar leergeld moeten betalen voor zijn argelooze gast vrijheid jegens Duitschers om er nu nog licht over te denken. En het moet nog maar blijken wat de toekomst brengen zal, In elk geval moeten wij er tegen waken, dat ruime toelating van Duit schers in ons land ooit meer plaats vindt. Wij zijn naar den aard geen wraakzuch tig volk en zullen er ons niet tegen verzetten, dat Duitschland de kans krijgt om zich te herstellen. Maar totdat een nieuwe geest in dat land mocht ontstaan zijn, die beter en hooger levensopvattin gen in het Duitsche volk doet overheer- schen, zal er nauwlettend op toegezien moeten worden dat de Duitschers in hun eigen land leven en zich niet vestigen in het onze. Gebeurt dat niet, dan loopen wij de kans dat het geheele 6pionnage- stelsel zich binnen korten tijd opnieuw ontwikkelt en dat wij opnieuw „in kaart systeem gebracht worden" om in de toe komst des te vlotter te kunnen worden geselecteerd voor het executiepeloton, het kamp, de gevangenis of „alleen maar" deportatie. Een gewaarschuwd man telt voor twee en het kan ons in geen geval onverschillig laten dat het Duitsche volk, nu tijdelijk verlamd in zijn krachtspresta- taties, zes of zeven maal zoo talrijk als het onze is. een zeer groot land bewoont, over veel belangrijker hulpbronnen be schikt dan wij en ons in de toekomst weer verre in macht overtreffen zal, tenzij de schepping van een Federale Unie tot vol komen nieuwe verhoudingen en opvattin gen in Europa zou leiden. Maar dat voor uitzicht blijft voorshands nog een vrome wensch. Als, na het onderzoek van de verzoek schriften, aan een zeker aantal Duitschers wordt toegestaan, om op grond van hun gedrag in het verleden in ons land te blijven wonen, zal het toch gewenscht zijn een zekere controle te blijven uit oefenen. Er mochten er eens bij zijn die in beDaalde omstandigheden en onder ze keren aandrang van opvatting verander den. De minister van Justitie heeft ook nog medegedeeld dat onder zijn reeds ge noemde voorschriften niet vallen diegenen, die tengevolge van tegen hen door het nationaal-socialistisch régime getroffen maatregelen hun vaderland hebben ver laten en in Nederland een tijdelijk ver blijf hebben gekregen, zooals b.v. Joodsche vluchtelingen. Dat spreekt vanzelf. Ten aanzien van hen zal een afzonderlijke regeling worden getroffen. Die zal onge twijfeld inhouden dat zij toch allen ge registreerd moeten worden, anders zuilen er verkeerden zijn die zich onder hun groep trachten te rangschikken, Laat ons hopen dat dit alles goed verloopen zal. Dat wil zeggen: onder scherp toezicht met een zeer scherpe beoordeeling. R. P. Het republikeitiscke persbureau Antara heeft hedenochtend vroeg bericht, dat het centrale nationale comité met 140 tegen 67 stemmen heeft besloten, dat Sjahrir's kabinet moet worden uitgebreid „in over eenstemming met de politieke constel latie". Achttien leden stemden blanco. Er werd gestemd over een zelfde motie, die veertien dagen geleden door het Werk comité te Batavia is aangenomen. Ook de samenstelling van het Centrale Nationale Comité zal op dezelfde basis herzien worden. In gezaghebbende Nederlandsche krin gen te Batavia meent men, dat het kri tieke uur in Sjahrir's politieke leven be reikt is en dat de climax der Indonesische reactie op de Nederlandsche voorstellen eveneens op handen is. Volgens deze krin gen zou de mogelijkheid van overeen stemming tusschen Indonesiërs en Neder landers bijna geheel verdwijnen indien Sjahrir gedwongen zou zijn af te treden. Sjahrir confereert op het oogenblik op „vijandelijk gebied" en de invloed van de vijandelijke gezindheid der bevolking van Midden-Java jegens de Geallieerden moet niet onderschat worden. In politieke krin gen te Batavia vraagt men zich af hoever Sjahrir's sussende politiek succes zal hebben. Het Nationale Comité te Batavia is doordrongen van de moeilijkheden die zullen ontstaan indien Sjahrir zou af treden en van het feit dat er misschien niet gemakkelijk een opvolger zal worden gevonden. Naar van betrouwbare zijde echter verluidt zal het linksche element in Sjahrir's kabinet ongeacht het resul taat van Djokjakarta waarschijnlijk ver sterkt worden door het opnemen van den vroegeren minister van -buïtenlandsche zaken Soebardjo. die dan weer zijn oude post zou gaan bekleeden. Ook zouden ver scheidene buiten de partijen staande leden van het kabinet reeds advies hebben ge kregen af te treden. Vrijdagavond waren er geen verdere berichten over den tweeden zittingsdag van het Centrale Nationale Comité. Vol gens een Indonesisch woordvoerder zijn de besprekingen, welke Sjahrir. naar men verwachtte, met de leiders der verschei dene Indonesische politieke groepeeringen te Djokjakarta zou voeren, voordat het Centrale Nationale Comité bijeenkomt, nog niet volledig tot ontwikkeling ge komen. Men veronderstelt, dat hij met eenigen van hen heeft gesproken, doch dat de for- meeie vergadering, waartoe was besloten, niet is gehouden. Sir Archibald Clarck Kerr is weer her steld en naar Batavia teruggekeerd. Hij zal echter nog eenigen tijd aan boord van den kruiser „Norfolk" blijven. Landing: op Bali. Twee duizend soldaten van het Ned.- Ind. leger zijn, onder commando van luit.— kolonel F. H. Termeulen, met ongeladen geweren op de Zuidkust van Bali geland om het geallieerde militaire bestuur op het eiland te vestigen. Nederlandsche troepen Nederlandsche troepen in battle-dress liepen Vrijdag voor de eerste maal sinds de bevrijding in de straten van Soerabaja. Al deze militairen waren vroegere krijgs gevangenen uit Bangkok. Hoewel zij reeds 25 Februari voor de kust voor anker wa ren gegaan, waren zij nu pas aan land gekomen. Gisteren hadden zij hun eerste verlof aan den wal en hun aanwezigheid in de straten trok in hooge mate de vriendelijke aandacht van alle rangen en standen der bevolking. Er zijn nog geen teekenen, dat de Ne derlandsche troepen in Soerabaja in gar nizoen zullen worden gelegd. Uit Batavia wordt gemeld, dat Sjahrir is afgetreden. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft het Amerikaansclie ministerie van Buitenlandsche Zaken Vrijdagavond be kend gemaakt, dat de Britsche regeering evenals de Fransche, in beginsel het voorstel van de Amerikaansche regee ring tot het afleggen van een driezijdige verklaring, waarin het regiem van Fran co wordt veroordeeld, heeft aanvaard. De woordvoerder van het ministerie verklaarde, dat de verklaring waar schijnlijk heden tezelfdertijd te Londen, Parijs en Washington gepubliceerd zal worden. Naar verluidt hebben Britsche auto riteiten den wensch te kennen gegeven bepaalde details der bewoordingen na der te bespreken, doch zij zijn over het algemeen geporteerd voor het Ameri kaansche concept, dat het regiem van Franco in verleden en het heden veroor- De sneeuwval Een plotselinge wintervlaag heeft ook Haarlem en omgeving met een witte wade bedekt. De sneeuw werd veelal door een stevig stormpje over de be ijzelde straten tot groote barrières opge jaagd, die vooral in de buitenwijken de noodige moeilijkheden voor het verkeer opleverden. De Gemeente-Reiniging heeft het probleem energiek aangepakt; met zandstrooiers en motorsneeuwploe gen werden de hoofd- en binnenwegen begaanbaar gemaakt. Men verwacht, dat het uitgestrooide zout de rest zal doen, daar de precaire materiaal- en benzine positie het niet toestaan, dat het rijdend materiaal voortdurend in bedrijf blijft. De gemeentediensten hebben tevens eer aantal sneeuwruimers aan het werk ge*, zet voor het vrijmaken van de voor naamste verbindingswegen; men heeft al het benoodigde personeel hiervoor uit deze diensten kunnen recruteeren. deelt en oproept tot het vormen van een democratisch zakenkabinet. Twee Spaansche nota's De Spaansche regeering heeft onder leiding van Franco geconfereerd van Vrijdagmiddag 5 uur tot Vrijdagnacht 1 uur, na afloop waarvan een tweetal nota's werd gepubliceerd. Hierin stelt de regeering vast dat de anti-Spaansche campagne door het communisme wordt gelanceerd, en wordt het besluit der regeering bekend gemaakt om ondanks alle moeilijkheden de orde te handha ven en de nationale veiligheid te ver zekeren. Byrnes over de wereldordening De Amerikaansche minister van Buiten, landsche Zaken, Byrnes, heeft dezer dagen in een rede voor buitenlandsche journalis ten o.m. verklaard: „Ik zou in oprechtheid te kort schieten, wanneer ik zou zeggen dat de wereld situatie op het oogenblik gezond of gerust- stellend is. Tenzij de groote mogendheden bereid zijn om ter verdediging van het recht te handelen, kunnen de Vcreenigde Volkeren geen oorlog voorkomen." Na gewezen te hebben op den wil der Amerikanen tot het onderhouden van vriendschappelijke betrekkingen met de Sovjets, doch eveneens tot het onvoor waardelijk verdedigen van het handvest, besloot Byrnes met te zeggen: „Ideologi sche verschillen zijn er altijd geweest, doch in deze wereld is plaats voor vele menschen met verschillende inzichten en vele regeeringen met verschillende syste men, doch wij zijn samen verbonden ais deelnemers aan één gemeenschappelijke beschaving." THEE IN HET CAFE. In Horeca-bedrijven zal binnenkort ook thee worden geschonken. Het zal echter niet mogelijk zijn, er suiker en melk bij te serveeren, hetgeen aan den goeden smaak geen afbreuk doet. Wegens de kleine oppervlakte van ons blad hebben wij van de autoriteilen vergunning verkregen, eenmaal In de twee weken des Zaterdags met een dubbel nummer te schijnen. „Tommy", de Engelsehe postduif, dio In 1942, nn door onzen landgenoot D. Drijver in uitgeputten toestand tc zijn opgevangen, mot belangrijke militaire inlichtingen naar Engeland terugvloog, heeft op do Nederlandsche ambassade tc Londen de Dlekln-moclnllle. het Victoria Cross voor dieren, der Allied Forces Mascot Club ontvangen. Gen.-majoor J. W. van Oorschot (links) hangt het diertje de onderscheiding om. Rechts Tommy's eigenaar, de smid William Broekbank. Heden loopt de termijn, die voor de ontruiming van Perzië door de troepen der twee groote mogendheden bij over eenkomst is vastgesteld, af. Berichten uit Teheran maken melding van inten sieve diplomatieke bedrijvigheid tus schen New-York, Londen en Moskou, terwijl van gezaghebbende zijde is medegedeeld, dat het terugtrekken der Russische troepen heden zou beginnen. 'oio Moskou 'heeft bekend gemaakt, „dat op 2 Maart een begin zal worden gemaakt met de ontruiming van de ge bieden Meshed, Sjahroed en Benlan in Oostelijk Perzië. De Sowjet-troepen in de andere gebieden zullen blij ven'tot dat de situatie is opgehelderd". Deze mededeeling heeft in Britsche kringen groote verrassing gewekt. Men Vertraagde tram De tram heeft als gevolg van den sneeuw val allerlei vertraging ondervonden. Door ijsvorming in de rails is hedenmorgen op de Lange Brug te Haarlem de locomotief van een werktrein ontspoord. Na een half uur was de zaak weer in orde. Omdat het trekken in besneeuwde en bepekelde spo ren voor de motoren zeer schadelijk is, rijden de stadstram en de tram op Leiden zonder bijwagens. Morgen zal er hard ge werkt worden aan het open houden van de sporen, opdat de stagnatie, ijs en weder dienende, Maandag tot het verleden zal kunnen behooren. vèrklaart, dat eert dergelijk besluit der Sowjets verdragsbreuk zou beteekenen zelfs al zouden de Russische troepen op verzoek van Teheran in Perzië blij ven, welk verzoek echter geenszins gedaan. Reuters diplomatieke correS' pondent te Londen meldt over deze kwestie, dat binnenkort een officieele Britsche verklaring over haar houding zal worden bekend gemaakt. Verdwenen auto teruggevonden De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt den eigenaar van een vrachtauto, merk Studebaker, model jaar 1938. motor- no.' 38995. chassisnr. K-15, 3705, laadvermo gen drie ton, welke auto ongeveer Juni 1945 werd geplaatst aan de Parklaan te Haarlem en vermoedelijk voor vordering in aanmerking kwam, zich te vervoegen aan het politiebureau aan de Smedestraat, kamer 2. De auto is opgespoord, doch do eigenaar is onbekend. Glasdiefstal opgehelderd In Februari deed een tuinder bij de Haarlemsche politie aangifte van diefstal van een groote hoeveelheid glas voor zijn glascultuur. Dit betrof ongeveer 100 vier kante meter. Thans is aangehouden een andere tuinder, die soortgelijk rr'as te koop aanbood. Bij de ouders van dezen persoon werd bij huiszoeking in totaal IG') vier kante meter van dit glas aangetroffen, in een partij van 420 stukken, die vermoe delijk van bovengenoemde en andere dief stallen afkomstig zijn.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1