Verordening Erkenning Vischhandel 1946 Maria-Bewaarschool heropend Nederlandsche wreedheden Het bestuur van het Bedrijfschap voor Visscherijproducten te 's Gravenhage heeft vastgesteld de Verordening Erkenning Visch handel 1946. Volgens art. 2 dezer verordening is het uitoefenen van den groothandel in visch, van den kleinhandel in visch markt en straathandel hieronder begrepen of het uitoefenen van het beroep oi bedrijf van tusschenpersonen in den vischhandel, met ingang van een nader door het Bedrijfschap te bepalen datum, slechts toegestaan aan hen. die overeenkomstig het bepaalde bij of krachtens deze verordening naar gelang van hun functie in den vischhandel, als zoo danig door het Bedrijfschap zijn erkend. Art. 3 zegt, dat nader door het Bedrijf schap zal worden bepaald, wat onder groot handel in visch, kleinhandel in visch en tusschenpersonen in den vischhandel moet worden verstaan, alsmede aan welke ver- eischten moet worden voldaan om voor het verkrijgen van een erkenning Voor de des betreffende functie in den vischhandel in aanmerking te komen. (Deze vereischten werden inmiddels reeds bekend gemaakt. Red. IJ. C.) De uitoefening van de functie in den vischhandel. waarvoor erkenning is ver- leend. kan door het Bedrijfschap worden beperkt tot een bepaalde wijze van han delen, dan wel tot den handel in door het Bedrijfschap aangewezen visscherijproduc ten. Bij toepassing van het bepaalde in het voorgaande lid worden de voor een bepaalde functie in den vischhandel erkende bedrijfs- genooten in groepen verdeeld, welke nader zullen worden vastgesteld door het Be drijfschap, Indien dé betrokken bedrijfsgenoot in een groep is ingedeeld, is hem de uitoefening van de functie in den vischhandel, waarvoor erkenning is verleend, slechts toegestaan met inachtneming van de in het eerste lid bedoelde beperking. Voor elke aanvrage voor een erkenning wordt aan het Bedrijfschap advies uitge bracht door een door de Vakgroepen Groot handel in Visch, Detailhandel in Visch en Tusschenpersonen in Visch in te stellen Centrale Commissie, die bestaat uit zes be- drijfsgenooten en een voorzitter, die niet bij den vischhandel mag zijn betrokken. De vakgroepen zijn ieder, voor zooveel haar betreft bevoegd, in overleg met het Bedrijfschap, naar gelang van de plaats of het gewest, waarin de betrokken aanvrager woont, dan wel naar gelang van het product of van de groep van producten, waarop de aanvraag betrekking heeft, subcommissies in te stellen, welke voorloopig advies uit- Nu ook visch naar Engeland Na België en Zwitserland is Engeland de derde buitenlandsche afnemer van Ne derlandsche visch geworden. Naar wij ver namen is tusschen de regeeringen van beide landen overeenstemming bereikt over de levering van 1000 kisten van 50 kg. Hier van zijn inmiddels 100 kisten, hoofdzake lijk schol en tong verzonden. Om het zoover te brengen moesten eenige moeilijkheden overwonnen worden, hetgeen hoofdzakelijk het gevolg was van het hooge prijsniveau van de verschillende vischsoorten in ons land. In den eersten tijd zal het wel niet ge makkelijk vallen, behoorlijke hoeveelheden voor export naar Engeland bij elkaar te krijgen, daar de vischsoort, waarnaar in Engeland hoofdzakelijk gevraagd wordt, de grovere schol, thans niet van een zooda nige kwaliteit is als voor Engeland ge- wenscht. Dit zal eerst dan het geval zijn, wanneer de schol weer dik en vet- is. Vangsten vielen tegen Terwijl de weersgesteldheid in de kust streken de gevolgen van verschillende de pressies ondervonden in den vorm van krachtige Noordelijke en Oostelijke winden met af en toe een flinke sneeuwbui, is het op zee behoorlijk vischweer geweest, waar door er druk gevischt kon worden. De vang sten van de trawlers en loggers, die heden aan den afslag waren, vielen nochtans niet mee. Ook de Noordbooten hadden weinig visch. De Clasina Luther had bij een nor male reis van 11 dagen slechts 225 kisten; de Olympia kon het slechts tot 170 kisten brengen. Ook gisteren was er weer geen schelvisch aangevoerd. Vischexport naar Zwitserland Volgens Ec. V. voorziet het op 5 Decem ber j.l. afgesloten Nederlandsch-Zwitsersche handelsverdrag in den uitvoer naar Zwit serland van 1000 ton zeevisch met een waarde van 3 millioen Zw. francs; voor vlschconserven is een pro-memorie-post op genomen. Genoemde hoeveelheid geldt voor 1946. De Zwitsersche vischhandel is zeer op levering van versche zeevisch uit Nederland gesteld, daar verwacht wordt, dat de uit ons l3nd te exporteeren visch van betere kwa liteit zal zijn dan bijvoorbeeld de Deensche, die door het lange vervoer per vrachtauto veel aan kwaliteit verliest. Indien het mogelijk zou zijn. de visch in 36 uur van Nederland naar Zwitserland te vervoeren, kan op een bevredigende vraag worden gerekend. Scheepvaart 4 Maart aangekomen: Capella van New- Castle. Algarve van Bordeaux. v Jelö van Drammes (voor Papierfabriek), Katwijk van On ton (voor Hoogovens) W. S. Jennings van Baltimore. 4 Maart vertrokken: Venern n. Immïng- ham; Indrapoera n. Rotterdam; Jan Lievens naar Antwerpen. Marktbericht van Maandag De aanvoer bedroeg 66640 kg., waaronder 15000 kg. kabeljauw, 14450 kg. schol, 9125 kg. wytlng, 915 kg. versche haring, 2020 kg. tarbot en griet, 10990 kg. tong, 900 kg. SChar. De trawlers besomden f 11375. Verdere besommingen: Motorloggers: KW 79 f 3727. KW 175 f 5384. KW 45 f 5591, KW 59 'f 5376. KW 38 f 6321KW 47 f 7086, KW 144 f 4633, KW 6 f 5986. KW 2 f 5JJ3G. Kustvisseher IJM. 287 f 88, brengen aan de Centrale Erkenningscom missie. De reeds vóór den dag der inwerkingtre- king dezer verordening ingestelde Centrale Erkenningscommissie en subcommissies worden geacht, op grond van deze verorde ning te zijn ingesteld. Degene, die zich reeds op grond van art. 1 van het Visscherybesluit 1941 bij de Ne derlandsche Visscherijcontrole, dan wel op grond van art. 3 van de Verordening tot Re geling van den handel in Visch bij het Be drijfschap voor Visscherijproducten heeft aangemeld, wordt geacht aan het bepaalde omtrent een aanvraag om erkenning te heb ben voldaan. Palestijnen doen weer examen Eén nieuwe groep Palestijnsche leerlin gen van de Visscherijschool wordt thans weer door de leeraren aan den tand gevoeld. Het zijn er 25, waarmee gisteren het examen begonnen is, dat heden wordt voortgezet. Ze worden geëxamineerd in de vakken kaart- passen, internationale bepalingen ter voor koming van aanvaringen, zeevaartkunde, verder in splitsen, knoopen, boeten en breien. Zooals men weet werd eenige maanden geleden de eerste groep Palestijnen geëxa mineerd. Maria Zaterdag waren aan de markt te Selieve- ningen de motorloggers SCH 402 C. rjspelder met f9140,80, SCH 314, W. Rog met f 11.591,31, SCH 443, M. Bruin, met f7774,25, SCH 107. F. Bal, met f 16.320,85, SCH 30. B. Rog, met f 12.254,55, SCH 310, J. de Mos, met f7463,30, SCH 73 H. den Duik, met £3907,82. SCH 189, B. Rogvelt, met £12.712.55. SCH 333, H. Taal, met f 18.361,22 en zeven kusïvisschers met tezamen f 9264,52 besomming. In de week van 25 Februari t.m. 2 Maart kwamen te Scheveningen aan de markt 1 trawler en 14 motorloggers met een totale besommiing van f 161.336,22 en 148 kustvis- schers met tezamen f 66.849,16 besomming. In die week werd in totaal besomd f 228.235,38 voor uit zee aangevoerde versche visch. SANTPOORT Inbraak tijdens afwezigheid der bewoners In Santpoort werd in een huis, waarvan de bewoners afwezig zijn, door onbekend gebleven personen ingebroken. Door het inslaan van een ruitje in de keukendeur verschaften de daders zich toegang tot de woning. Bij terugkomst der bewoners zal pas vastgesteld kunnen worden wat ontvreemd is. Maandagmorgen is de Maria-bewaar- school op het Kerkplein, na gedurende de laatste jaren gesloten te zijn geweest, door ds. Joh. Bronsgeest heropend. In die oude bewaarschool leeft een stukje geschiedenis voort van het kleine dorp, dat zijn naam gaf aan de groote gemeente. Aan het rustige Kerkplein, dat aan drie kanten de eeuwenoude Engel- munduskerk omsluit en dat afgesloten is voor alle rijverkeer, staat de school nu al 85 jaar, ongetwijfeld als de oudste be waarschool der geheele gemeente. Een groote steen in den voorgevel vermeldt naast de bestemming het stichtingsjaar: 1860. Het was een geschenk van de familie Boreel aan de Velsenaren en van haar stichting af hebben eenige generaties in dit eenvoudige gebouwtje hun blokkenhui zen gebouwd, hun matjes gevlochten en hun kinderliedjes leeren zingen. Alle banken waren gevuld met kleuters, er waren vele moeders en het bestuur der school was volledig tegenwoordig toen ds. Bronsgeest het woord nam. In Decem ber 1942 zeide spreker, besloot het school bestuur op aandringen van den toenmali- gen burgemeester Van der Weide het meer dan 80 jaar oude schooltje op te heffen. Eenige dames hebben zich" bereid verklaard, het schooltje weer te openen. Spreker wees er op, dat het gebouw te klein is geworden en naar meer ruimte in Driehuis omgezien zal moeten worden. Maar het is nu al moeilijk, een gezin onder te brengen, des te moeilijker is het, voor een school huisvesting te vinden. Door den oorlog is er veel bedorven, aldus spreker, maar we zijn weer een klein stapje verder op den nieuwen weg. We moeten ons als ouders voor de volle hon derd procent inzetten voor de heropvoe ding onzer kinderen. Spreker hoopte op aller medewerking te mogen rekenen en zeide, verheugd te zijn, dat het bestuur ten volle aanwezig is. In het bijzonder gold dit den heer Groeneveld en mevrouw Vorstelman. „We gooien vandaag de ka- Oud-Kath. Ondersteuningsfonds De afd. IJmuïden van de Ver. „Oud- Kath. Ondersteuningsfonds" hield Maan dagavond in het O.K. Vereenigingsgebouw haar eerste jaarvergadering na de be vrijding. De heer P. C. Tol, voorzitter, schetste in zijn opening hoe ook de afdeeling ma terieel en geestelijk niet aan de voorbije moeilijke jaren is ontkomen. De jaarver slagen van den secretaris over de laatste vier jaren kenmerkten zich door de af breuk in deze periode aan het vereeni- gingsleven, waardoor de afdeeling berus tend moest afwachten. De verslagen van den penningmeester over drie jaren wer den goedgekeurd met een behoorlijk sal do. Hem werd voor zijn moeitevollen ar beid dank gebracht. Tot candidaten voor het hoofdbestuur werden benoemd drs. Th. C. Hijzen te Den Haag en mevr. M. C. de Wilde te Gouda. Daar de laatste vier jaren geen be stuursverkiezing had plaats gevonden trad het bestuur en bloc af. Door het aftreden van den heer P. C. Tol als voorzitter was de verkiezing van een bestuurslid noodig, terwijl de heeren A. Vis en' W. D. Wil- jouw, resp. penningmeester en secretaris, bij acclamatie werden herbenoemd Mej. A. \ran Pel zag zich verkozen in het af- deelingsbestuur. Ten slotte leidde pastoor Moleman een dicussie in over de toepassing van de doodstraf, waarop dit probleem, dat velen bezighoudt, aan een grondige beschou wing werd onderworpen. Radio ontvreemd Een inwoner van Velsen-Noord heeft aangifte gedaan van diefstal van zijn ra diotoestel. Agenda voor Velsen DINSDAG 5 MAART. Bioscoop De Pont: „Spel met den dood", 8 uur. WOENSDAG 6 MAART. Bioscoop De Pont: als Dinsdag. Thalia: „De Gheseilen van den Spele 8 uur. Avond voor militairen. bels los en daarom zal het waarachtig wel gaan", aldus besloot ds. Bronsgeest. Zoo is dus het dorp Velsen weer in het bezit van zijn oude schooltje en daarmee ook het eerste deel der gemeente, waar het kleuterhuis weer heropend is. ATnaien van levensmiddelen"-1 kaarten Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg zijn aan de beurt: "Woensdag 6 Maart de letters W tot en met Z. Alleen voor inwoners van IJmuiden, Driehuis en Velsen(dorp). In het Badhuis, Wüstelaan: Donderdag 7 Maart de letters A tot en met G. Alléén voor inwoners van Santpoort. Vroege badgasten Wederom werden door alhier gelegerde militairen 14 personen aangehouden, die zich onbevoegd op het strand ophielden. Zij werden naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Lezing over schilderkunst De heer H. J. Calkoen uit Driehuis houdt Vrijdag 3 Maart a.s. voor de Ver- eeniging „De Gieteling" in de Mennozaal aan de Prinsesselaan te Beverwijk een lezing met lantaarnplaten over „Spreken en Zien" toegelicht aan de hand van wer ken van Hercules Zeeghers. AGENDA DINSDAG 5 MAART Gem. Concertzaal: Volksconcert H.O.V.,, 20 uur. Tuinzaal:.Bal-Masqué ver. Oud-Haer- lem. Stadsschouwburg: Frasquita, 20 uur. Rembrandt: Met een kwartje de wereld rond, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (a. 1.). Cinema Palace; De twee straatjongens van Parijs, 14. 16,15. 19 en 21.15 uur (18 j.). Luxor: Justitia Incognito^ 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 i.). Frans Hals; Drie dagen van liefde. 14, 16.30 19 en 21.15 uur (18 j.). WOENSDAG 6 MAART. Stadsschouwburg: De Dragonders van Vil- lars, 19.45 uur. Bioscopen: als Dinsdag. Do voormalige Xoorsebe tankboot „Pega.sus"', thans herdoopt in „Willem Barentsz" is in de Amsterüamsche haven aangekomen. Jlet schip zal bij ile AiUHto.rdam.sehe Dokmnatschappij worden omgebouwd tot drijvende t.raankokerij voor dc Xcd. Walvisehvaart Mij. (P.); tegen Indonesiërs gefantaseerd Officieel wordt medegedeeld, dat een onderzoek is ingesteld naar de juistheid van het bericht, volgens hetwelk Neder- lgnders tegen Indonesiërs wreedheden zouden hebben begaan en op grond daar van door Brifsche en Britsch-Indische troepen zouden zijn bedreigd. Het onder zoek heeft uitgewezen, dat van geen enkel geval van wreedheid het bewijs is ge leverd; evenmin is gebleken, dat Britsche of Britsch-Indische troepen een eigen machtige actie tegen de Nederlanders ge voerd hebben, -of daarmede hebben ge dreigd. Goede ontvangst op Bali. Ongeveer een week voordat de Neder landers een begin maakten met de vrede lievende bezetting van Bali, is een kleine stoottroep onder bevel van majoor Kamp van het parachute-wapen op het eiland geland. Onderweg berichtte hij per .radio, dat alles rustig was en dat hij de Japan- neezen volledig onder controle had. Op sommige punten in het heuvelland hadden de extremisten nog eenigen invloed, doch in het algemeen namen de 1.500.000 in woners onder wie 8000 Chineezen een vriendelijke houding aan. Dit is wellicht toe te schrijven aan het feit, dat Bali voor den oorlog in grootere mate zelfbestuur heeft gekend dan andere deelen van Ned.- Indië. Deze meer autonome positie is op 1 Juli 1938 verleend. Bovendien is de in vloedrijke Dewa Agoeng van Kloeng- Koeng, het hoofd van de acht zelfbestuur- ders, tijdens de Japansche bezetting aan de Nederlanders trouw gebleven. Het burgerlijk bestuur van Bali is nu aan 27 leden van Amacab toevertrouwd, onder leiding van .den heer J. A. van Beuge. Zes van de acht prinsen op Bali hebben tijdens een conferentie met lt.-kolonel Termeulen, welke Zondagmiddag in het péleis te Kloengkoeng is gehouden, zich bereid verklaard om met de Nederlanders samen te werken. „Ik ben 50 K.M. landinwaarts gegaan zonder een militair geleide", aldus een speciale correspondent van het A.N.P. ..Ik heb door de kampongs gewandeld en met vele menschen gesproken Velen van hen riepen, toen ze mij 20gen: „pagoes" goed Te Batavia zou zulk een tocht z-c-lfmonrd hehbea beteekend." Celebes roerig, Gorontalo rustig. Volgens berichten, welke uit Ratang (Celebes) binnenkomen, worden aldaar concentraties van gewapende rebellen on der Japansche leiding waargenomen. In de afgeloopen week is het in Goron talo volkomen rustig geweest. Nochtans zijn, ingevolge de onthulling van alle details van de muiterij te Menado, te Go rontalo één militair en één burger ge arresteerd. Na zijn aankomst te Gorontalo op 27 Februari heeft kolonel Giebels in een order tot de troepen medegedeeld, dat tegen de gebeurtenissen te Menado zal worden opgetreden met militaire tuchtmaatregelen. De Nederlandsche tor pedojager Piet Hein werd in de haven van Gorontalo hartelijk verwelkomd door do bevolking. Amerika waarschuwt Rusland Russische interpret;! lie van „oorlogsbuit" tc mini Na een stelselmatige inbeslagneming van Mantsjoerijsche industrieele uitrus tingen hebben de Russen thans ook de Mantsjoerijsche electriciteitsmaatschappij geannexeerd. Een officier van het hoofd kwartier van Malinowsky is als bewind voerder aangesteld. Het departement van Buitenlandsche Zaken der Vereenigde Staten heeft de Sovjet-regeering een waarschuwing doen toekomen, waarin gezegd wordt dat de Ver. Staten een onttrekking van Japan sche industrieele uitrustingen aan Mant- sjoerije niet als „oorlogsbuit" erkennen. De vrijlating van Mussert's echtgenoote De officier-fiscaal te Utrecnt dee'.t mede, nat de vrijlating van Mussert's echtgenoote is geschied op gronden, welke zijn ontleend aan de overweging, dat de gedetineerde reeds 69 jaren oud en ernstig ziek :s en haar eigen nat socialistische activiteit niet van dien aard is geweest, dat een voorrecht, hetwelk aan andere gedetineerden in soortgelijke om standigheden pleegt te worden verleend^ haar zou moeten worden onthouden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3