Hoogovenkwestie in kort geding Franco als collaborateur ontmaskerd Flinke loopjongen Luidsprekers President zal op 12 Maart uitspraak doen De conclusies, waartoe mr, D. Barmes he den bij de behandeling van de kwestie bij de Hoogovens, in kort geding' voor den pre sident van de Haarlerasche rechtbank be handeld, kwam, waren: 1. De Hoogovens hebben een inbreuk ge pleegd op de arbeidsovereenkomst; 2. De Hoogovens hebben een onrechtmati ge daad begaan; 3. De daad van de directie der Hoogovens is in strijd met het bij-zonder besluit, ar beidsverhoudingen, waarvan de nietigheids- verklaring door den president van 'de recht bank kan worden ingeroepen. Mr. Barmes, die optrad namens een van de arbeiders, een losmaker, die tengevolge van dit geschil niet kan werken, ging de voor geschiedenis van het conflict na en zeide, dat het naar huis sturen van de arbeiders in strijd was met art. 1638 D van het Brg. Wet boek. Hij achtte staking een normaal be drijfsrisico van gedaagde en hij was van oor deel, dat op dien grond de Hoogovens zich tegenover de naar huis gezonden arbeiders niet op overmacht kunnen beroepen. Dat een bepaalde groep werklieden geen arbeid wil verrichten, kan voor den werkgever geen reden van overmacht opleveren. Er is een tijdelijke stilstand in de werkzaamheden ge komen en de directie der Hoogovens had krachtens het Bij-z. Besluit Arbeidsverhou dingen een wachtgeldregeling kunnen instel len. Spr. zeide nog. dat het conflict is ont staan over een bedrag van f 57,60 per week, een bedrag', dat toch voor een bedrijf als de Hoogovens geen factor van importantie kan zijn. Eischer is afhankelijk van zijn loon en kan zich bovendien, daar de arbeidsverhouding tusschen hem en het bedrijf nog bestaat, niet ergens anders melden. 'Hij is afhankelijk van den steun van derden en daarom is er ook reden voor een beslissing in kort geding. Hierbij werd nog een uitbetaling van het loon of een schadeloosstelling van 1 Febr. 'af geëischt. Op een vraag van den president, waaruit de bereidheid tot werken van den cliënt van pleiter bleek, antwoordde deze, dat zijn cliënt zich na 1 Febr. aan de fabriek had gemeld om zijn arbeid te verrichten, maar dat hij niet was toegelaten. Mr. Th. F. J. Massop, namens de Hoog ovens optredend, bestreed de eischen van mr. Barmes, Allereerst zeide hij, dat eischer toch klaarblijkelijk niet bereid was om ar beid te verrichten, want hij had geweigerd de verklaring te teekenen, dat hij hem op gedragen werk zou willen doen. Eischer wil klaarblijkelijk alleen als losmaker werkzaam zijn, hoewel hij in 1938 als fabrieksarbeider in liet bedrijf is gekomen. Pleiter was van oordeel dat de stopzetting van het bedrijf en de niet-uitbetaling van het loon niet voor nletig-verklaring ln aanmerking kwamen. Eigenlijk wordt dus gevraagd het nakomen van een arbeidsovereenkomst, zooals mr. Barmes dat ziet als loonbetaling. Daarmee wordt geen voorziening bij voorraad maar ten principale gevraagd en daartoe is de presi dent niet gerechtigd. Mr. Massop bestreed ook, dat de eischer moet leven van zijn loon, omdat hij door de EVC wordt gesteund. Ook daarom zag pleiter geen reden aanwezig voor een spoedeischende beslissing. Bij dit conflict is het ook niet gegaan om een eisch, welke de Hoogovens op redelijke gron den hadden kunnen inwilligen, wat ook blijkt uit het feit. dat de samenwerkende arbeidersorganisaties in het metaalbedrijf zich er niet achter hebben gesteld. Indien de eischen van de ovenmannen zouden wor den ingewilligd, zouden er te hooge loonen worden uitbetaald, hetgeen ongeoorloofd is. Er zijn uitvoerige rapporten over deze zaak en zij is te ingewikkeld om in kort geding te worden behandeld. Pleiter bestreed ook de mogelijkheid van een loonbetaling - van 1 Febr. af en concludeerde, dat hier iets ge vorderd is, wat eischer niet toekomt en dat de aard van het kort geding niet toelaat de vordering toe te wijzen. Bij de replieken zeide mr. Barmes, dat van de arbeiders niet kon worden verlangd, dat zij „besmet" werk zouden verrichten en dat hij het zeer zou betreuren indien de presi dent zich onbevoegd verklaarde, omdat daar mee aan het recht tekort 'zou worden ge daan. De vakcentrale steunt eischer wel, maar zij doet dit onverplicht. Mr, Massop verklaarde nog. dat niet aan nemelijk is gemaakt, dat voorziening bij voorraad noodig is en dat de zaak zelve zich niet leent voor een behandeling in kort ge ding, het eenige, dat hier aan de orde is. De president bepaalde de uitspraak op 12 Maart a.s. om 11.30 uur. Stichting toezicht politieke delinquenten Nadat in September 1945 tot oprich ting van de stichting „Toezicht Politieke Delinquenten" was overgegaan, is in de afgeloopen maanden het apparaat dezer stichting opgebouwd. Zij oefent haar taak uit in voortdurend overleg met de regeering en verschillende overheids instanties, met name met het Directo raat-Generaal voor de Bijz. Rechtsple ging. Ingevolge het besluit Politieke Delin quenten 1945 kan de procureur-fiscaal bij het bijzondere gerechtshof tot voor waardelijke buiten vervolgingstelling overgaan, waarbij' de voorwaarde van „onder toezichtstelling" kan worden op gelegd. De uitoefening van dit toezicht wordt aan de stichting opgedragen. Voorts brengt de stichting, op verzoek van den rechter, het tribunaal, of den procureur-fiscaal, voorlichtingsrappor- porten met betrekking tot 'politieke de linquenten uit. Doch afgezien hiervan, was oprich ting' dei' stichting geboden. Het zou zoo wordt in een communiqué gezegd onverantwoord zijn, wanneer niet zou worden getracht, den politieleen delin quent na beëindiging van den straftijd, of na zijn voorwaardelijke buitenvervo'l- gingsteiling, weer in de samenleving in te schakelen. Eenerzijds omdat de ver- pauperiseering van duizenden medebur gers verwijderd uit hun vroegeren werkkring en, zoo niet dakloos, dan toch veelal verstoken van het meest essen- tieele huisraad dreigt; anderzijds om dat uitstooting uit de samenleving van hem, die op eenigerlei wijze voor zijn fouten of misdragingen heeft geboet, niet wordt geduld door de beginselen van rechtvaardigheid en naastenliefde, welke de pijlers van onze samenleving vormen. Met nadruk wordt er tenslotte opge- wezen, dat de stichting zich niet begeeft op het terrein van de rechtspleging. Verzoeken om vrijlating richte men der halve niet tot haar. Te Haarlem is een plaatselijke af dee ling der stichting opgericht. Het dage- lijksch bestuur wordt gevormd door de h'eeren: mr. Th. F. Raedt, kantonrechter, voorzitter; mr. M. D. Proper, secretaris en kapelaan H. H. Westdijk, penning meester. Verder hebben in het bestuur zitting genomen: mr. F. van Blerkom, mr. WBoers, ds. C. H. Brandt, mevr. M. E. Clausing-Van der Sluys, mr. dr. L. Eradus, mr. J. Jansonius, mej.'Th. H. Olifiers, mr. W. M. Paardekooper Over man. A. van Riel, ds. J. W. Siertsema, J. W. A. Stalpers, D. H. Suerink, F. H. W. Vliegen, ds. I. P. van der Waal en A. Wiersïnga. Medeplichtig in woorden en daden Tegelijk met het uilgeven van de drie- mogendhedenverklaring over Spanje zijn door het departement van Buitenlandsche Zaken te Washington in beslag genomen Duitsche documenten met betrekking tot Franco gepubliceerd. Uit deze documen ten blijkt, dat Franco in Juni 1940 Hitier en Mussolini beloofde aan hun zijde den oorlog in te gaan op de voorwaarden, dat Gibraltar, Franfich Marokko en het door Spanjaarden bewoonde gedeelte van Al gerije aan Spanje zou worden gegeven, en dat aan Spanje de voor het voeren van den oorlog noodige hulp -zou worden verleend. - Gibraltar. De documenten wijzen uit, dat de Spaansche regeering reeds geruimen tijd in het geheim plannen maakte voor een aanval op Gibraltar, waarvan de vol voering, aldus deelde Franco aan Hitier ïnede, „een kwestie van dagen zou zijn". De onderhandelingen tol het deelnemen van Spanje aan den oorlog liepen vast. omdat Franco „zijn eigen vernietiging ingeval van een overwinning van de An gelsaxen" vreesde. Spanje teekende in Februari 1943 een geheime overeenkomst met Duitschland, waarin uiting werd gegeven aan zijn „vastbeslotenheid om zich te verzetten tegen eiken inval van de Anglo-Ameri- kaansche troepen". In September 1940 schreef Franco per soonlijk aan Hitler over de plannen voor den aanval" op Gibraltar: „Wij hebben de plannen voor den aanval op Gibraltar reeds lang in het geheim voorbereid, om dat het gebied, waarin de operaties plaats zullen vinden geen behoorlijk netwerk van verbindingen heeft. De weerstands nesten kunnen zelfs de hevigste aanvallen uit de lucht weerstaan, zoodat deze door accuraat (rerichte artillerie vernietigd ttoelen worden". Het bewijs voor de medeplichtigheid van Spanje door de hulp die het ver strekte aan Duitsche onderzeebooten wordt geleverd door een memorandum aan een Duitschen ambtgnaar van bui tenlandsche zaken, waarin gezegd wordt, dat een bevel van de marine voorziet in het zenden van tankschepen voor-het be voorraden van Duitsche destroyers „in afgelegen baaien aan de Spaansche kust". Het memorandum gaat verder: ,.I-Iet ma rinecommando heeft, in dit verband ge wezen op het feit dat de Spaansche re geering reeds haar bereidheid te kennen heeft gegeven om zich inschikkelijk te -toonen ten aanzien van het bevoorraden van onderzeebooten". SCHEEPSBERICHTEN. Indien de schepen voor Nederlandsche maatschappijen varen, is de nationaliteit niet aangegeven. Te Rotterdam aangekomen 2 Maart: Wega van Dordrecht, Boompjes, ledig; Oranje. Polder, aPrkhaven, Skane (Den.) van Goten- burg. Lekhaven. ..Democraat", Merwehaven m. groenten; Othen (Zw.) v. Grimsby, IJssel- haven, groenten; Dina;-I-Ieijschehaven, ma- chine-onderdeelen: Lansdowne Park (Eng,) van Huil, Sehiehaven, meel en gerst; Stege- borg (Zw.) van Gothenburg, laatst van Am sterdam, IJsselhaven. stukgoed. Tempel, van Gravesmouth. 2e Katendr. haven, met klei. 3 Maart: Insp. Mellema, van Londen, Park kade, dwarsliggers; Batavier 2 van Harwich. Parkhaven, passagiers; Mecklenburg, van Harwich. Jobskade. met hout; Zuiderhaven, van Wisbeck, Parkkade, met hout; Zuider haven, van Londen, 2e Katendr. haven, met ijzer; Sirius (Zw.) van Antwerpen. Waal haven, ledig; Odysseus, van Amsterdam. Lekhaven, ledig; Nettie, van Middlesborough 2e Katendr. haven. Ijzer; Betty (Noorw.) van Skiën, Waalhaven 7. phosfaat; De Ruyter, van Immlngham, 2e Katendr. haven, ijzer. 4 Maart: Elihu Thomson (Amer.) van Van couver, Maashaven 18, graan; Niwaal, van Aalborg, Prins Hendrikkade, boter; Oise, v. Kingslynn, Jobshaven, stukgoed; Empire Seagreen (Eng.), IJsselhaven, stukgoed: Houtman, Parkhaven, stukgoed; City of Charleroi (Eng.) van Swansea, Merwehaven, stukgoed. Socïaal-wer-ker is 3e heer P. E. A. Strijbosch. Het bureau is gevestigd in het gebouw van het kantongerécht, Jansstraat 46, Haarlem. De werkzaamheden van de afdeeling Haarlem strekken zich uit over die ge meenten welke ressorteeren onder de kantons Haarlem en Zaandam. Te Zaan dam is een onderafdeelïng gevestigd. Wie mist deze voorwerpen? Onlangs heeft de Haarlemsche Politie de gebr. P. gearresteerd, die een reeks van in braken op hun geweten bleken te hebben. In het bezit van deze Heden zijn de volgen de voorwerpen aangetroffen, zonder twijfel van diefstal afkomstig: Een gedenkboek ..Oranje Nassau-Mecklen burg-Lippe Biesterfeld"; een nikkel vestzak horloge; een leeren pyjama-étui; -een schuif baar Zwitsersch dameshorloge; een dames- en een heeren vulpen; een kunstzijden da mesjapon; een nikkelen reisklokje in lee ren étui; een leeren reisnecessaire met rits sluiting; een sigarettenstandaard (houten kastje met speelwerk, Chlneesch handwerk) een electrische kamerklok; een leeren étui met stethoscoop; 2 paar bokshandschoe- nen; eenige slerkleedjes, handwerk. Zij, die deze voorwerpen als hun eigen dom vermissen, worden verzocht zich te melden bij de Recherche, Smedestraat, Haarlem. De Dragonders van Villars De Fransche componist Louis Aimé Mail- lart (1817—'71), die in 1833 leerling van het Parijsche Conservatoire werd en daar in 1841 den Prix de Rome behaalde, schreef 6 opera's, waarvan alleen „Les Dragons de Villars" een repertoirestuk werd en bleef, ook buiten Frankrijk (in Duitschland onder den titel „Das Glöckchen des Eremiten"). De muziek er van is pretentieloos: eenvoudig en melo dieus, zonder een hooge vlucht te nemen, zoomin in de richting der innigheid als in die der geestigheid. Deze opera behoort tot hetzelfde kunstgenre als v. Flotow's „Mar tha", een genre dat tusschen de opera en de operette in staat. Toch stellen deze opera's veel hoogere vocale en instrumentale eischen dan de meeste nieuwere operettes. Dit zien dilettanten wel eens over het hoofd, en dan komen zij tot onvolwaardige opvoeringen. Zoo was 't ook gesteld met die. welke Haar lem's Operette-ensemble er Maandagavond van gaf. Reeds de vertolking der Ouverture bewees dat; verderop bleek het ook telkens. De tempo's waren dikwijls veel te langzaam: het koor zong soms zeer onzuiver en niet steeds gelijk met het orkest. Goede stemkwa- liteiten toonden vooral „Georgette", en ook „Sylvain", ..Rose" en „Bellamy"; ook werd door de hoofdpersonen de zuiverheid der in tonatie in act genomen; maar aan de stem- ontwikkeling en zangtechniek mag nog wel wat zorg besteed worden. „Thibaut", „Syl vain", „Rose" en „Bellamy" acteerden b#* vendien. levendig: Georgette" moge beden ken dat er nog wat meer', bestaat dan twijge of .-drie stereotiepe hand-.en. armbewegingen. Ook de „dans" kwam niet vérder. En. in"Öe opvoering als geheel hadden we gaarne meer vaart gezien. Aan de costumeering was zora besteed. K. DE JONG Dr. Carp voor zijn rechters In bezettingstijd is Nederland „ge zegend" geweest met een, zoogenaamd Vredegerechtshof. De bedoeling van de Duitschers was duidelijk. De rechterlijke macht moest worden ingeschakeld in de pogingen, het nationaal-socialisme hier ingang te doen vinden. De uitspraken van dit coliege spotten met de geldende rechts begrippen van ons volk. De president, dr. J. H. Carp, had zich heden voor zijn daden te verantwoorden voor het bijzonder ge rechtshof in Den Haag. Hem was ten laste gelegd, dat hij de geestelijke ont wikkeling in Nederland in nationaal-so- cialistischen zin heeft bevorderd door mid del van de rechtspraak, \yaarbij een nieuw besef van recht, en onrecht moest worden gewekt. De publieke belangstelling voor deze zaak was matig. Verdachte verklaarde, dat de N.S.'B. zifih zooveel mogelijk versterkt heeft, maar de bedoeling daarvan was een zoo groot mogelijk tegenwicht te vormen tegen de Duitsche macht in Nederland. Wat de vrederechspraak betreft, zei ver dachte, dat hij het 'ambt van president aanvaard had om te voorkomen, dat deze rechtspraak door Duitsche organen zou worden uitgeoefend. Zelf was hij van meening, dat deze vrederechtspraak pas zou moeten worden uitgeoefend als het tijdperk van de Duitsche macht in Neder land voorbij zou zijn. Hiertegenover stelde de president eenige beschouwingen, door dr. Carp gegeven in een door hem geschreven brochure, waarin hij betoogde, dat de vrederecht- spraak noodig is voor den strijd voor de nieuwe orde. Verdachte: Dat zijn theoretische be schouwingen voor mij. Het doel der vrederechtspraak was alleen en uitslui tend: handhaving van de rust en orde. Het verband tusschen theorie en practijk bestaat hier niet. De practijk was geheel anders, dan de theorie zou hebben ge vorderd. Het gelijktijdig terugtrekken' tier Fran sche en Britsche troepen uit Syrië zal 11 Maart a,s. beginnen en 30 April beëindigd zijn. Delegaties van Frankrijk en Engeland bestudeeren thans een programma betref fende de ontruiming van den Libanon. Na het verlies van onze eerste lieveling werden wij door God's goedheid opnieuw verblijd, met de geboorte van een dochter. Wij noe men haar CARLA (PLEUNETTE GEERTJE) J. SMAKMAN. J. M. SMAKMAN- VAN CROONEBORG Tijdelijk Antonius ziekenhuis Burgem. Enschedélaan 17, Santpoort. Op 16 Maart a.s hopen onze geliefde ouders en groot ouders JANUS KGERTS den dag te herdenken dat zij voor 35 jaar in den echt werden verbonden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch hun dankbare kinderen en kleinkinderen. IJmuiden-Oost, 2 Maart '46. Lindenstraat 10- Heden overleed zacht en kalm onze innig geliefde Moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Mevr. de Wed. E. RADEMAKERS VELDMAN in den ouderdom van 78 jaar. Uit aller naam: H. E. RADEMAKERS Bloemendaal, 4 Maart '46: De Genestetweg 6 De teraardebestelling ge schiedt vanaf Vissering- straat 7, IJmuiden. op Donderdag a.s. 7 Maart op de Bijzondere Alge- meene Begraafplaats te IJmuiden n.m. 3 uur. Verzoeke geen bloemen. gevraagd COTTAAR'S Kruid cniersbedrtff Zeeweg 216, IJmuiden-Oost VERLOREN v.d. 4 Maart ZAKAGENDA 1945. Bij terugbezorging goede belooning. Harddra verslaan 27, Santpoort. Verloren: VULPEN IN ETUI 2 zilveren potlooden. Ge dachtenis. Kind gedupeerd. Tegen belooning ter. te bez. Croonenborg, Julianakade 3 rood, IJmuiden. RUILEN z.g.a.n. werksch. m. 41 voor goede h. pantalon IJm.str.weg 102, IJm Te huur gevr. d. gezin z. k. KAMER met kookg'el. Eschdoornstr. 28. GEVONDEN in de Ken- nemerlaan een schapenwol len want. Tegen adv. kosten terug te halen Torricelli- straat 33, IJmuiden. Te koop 1 IJSKAST m. veel berging, kan onder toon bank gepl. worden: 1 eier- stolp op voetstuk. B. Ensche délaan 11; Santp. Te koop 2 pr bruine MO LIÈRES m. 36i/2 en 37^. El zenstraat 13, IJm. O. TE KOOP: smoking en wat kindei'kleertjes, ruilen meis- jesm. van 5 j. voor een van 8 j. Burg. Rambonnetlaan 24, na 4 uur. TOONEELUITVOERING 'DOOft DE TOON EEL VEREENIG1NG Kunst en Vriendschap Onderafd. Buurtv-er. „VARIA" op DONDERDAG 7 MAART J946 's avonds om 19.30 uur in het THALIATHEATER. Zaal open om 19 uur. NA AFLOOP BAL IN FLORA. Entréo f 1Programma 10 cent. Kaarten verkrijgbaar bij: .1. - Kramer. Meeuwenlaan 10; Ooms, Cederstraat; Wed. G. Goossëns, Velserduinweg 111; Bertrant, Ke n n errterlaan 131; Werkhoven, Kenne- merlaan lioek Snelliusstraat en zoo lang' de voorraad strekt 's avonds aan de zaal. WONTNGRUII. Gevraaigd benedenhuis met i, omg. Haarlem in ruil r benedenhuis met tuin Den Haag (f 450.p. j.) Br. aan Adv. -bur. von der Burgh, Prinsegracht 17ti, Den Haag. Weet U SPADEN, SCHOFFELS, HARKEN, SCHREPELS, CULTIVATORS, kortomallesvoor den tuin bij BEUNDER'S ZAADHANDEL KLEINE TTOrTSTR. 41 TEL. 18920 HAARLEM Actieve Courantenbezorger gevraagd IJMUIDER COURANT, Kennemerlaan 154, Urn. HARING. EN ZEEVISCHGROOTHANDEL J. DE HEYER BURGRAMBONNKTIjAAN 278 is telefonisch aangesloten onder nummer 4919 voordieen 5214 NEDERLANDS VOLKSHERSTEL AFD. VELSEN VERZOEKT den Bestuurders van Buurcvereeniglngen Oranjevereenigingen enz. die zich met het organiseereri van Volksfeesten bezig houden 01' zioh daarmede zullen gaan bezig houden, den naam van hun vereeniging, zoomede hel adres der Bestuursleden zoo spoedig moge lijk op te geven aan her. Bureau van Volksherstel. Zee weg 347 te Driehuis. De bedoeling hiérvan is, om door sarnenspreking te komen tot coördineering van eventueel georganiseerde feesten.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4