IJmuider Courant Chutxfüil pleit' Het Gezag voor Internationale strijdmacht Franco heet van zich af 60c Jaargang No. 1S272 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-ÏToofd redacteur: Robert Peereboom Woensdag 6 Maart 1946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4 DE opheffing van den Bijzonderen Staat van Beleg, die Maandag een feit is geworden, beteekent het definitieve einde van de uitoefening van het Militair Gezag in ons land en het volledig herstel in bevoegdheid van de burgerlijke over heden. Het is al zooveel maanden ge leden dat het plaatselijk M.G., tenminste in zijn volledige werking onder leiding van een Militairen Commissaris, uit dit district en uit de meeste locale besturen verdween, dat het in de dagelijksche ge dachten van de meeste menschen niet meer voorkwam. Toch had nadien het M.G. nog vele bevoegdheden in den flande behouden en zijn definitieve op heffing is dus inderdaad een belang rijke stap op den weg, die ons terug voert naar normale democratische ver houdingen. Het is van meer belang in dit opzicht het heden en de toekomst in het oog te houden, dan zich te verliezen in nabe schouwingen over de werking van het Militair Gezag, waarop zeker veel af te dingen is maar die anderzijds, wil men objectief oordeelen, tot de vraag noopt: was er een betere oplossing te vinden ge weest dan de instelling van het M. G.? Hetgeen iets anders is dan de vraag: zijn wij steeds tevreden geweest met de resul taten? Ongetwijfeld was het een vondst (geen. Nederlandsche vondst overigens) om een soort overgangsvorm tusschen een zui\*er militair en een burgerlijk bewind te scheppen door burgers in uniform en met militaire titels te laten optreden, hetgeen hun in het verkeer met hun medemen- 6chen een zekere mate van autoriteit ver schafte, die de snelle uitvoering van hun beslissende maatregelen mogelijk maak te. In een tijd, waarin snelle beslissingen ongetwijfeld noodzakelijk waren, is dat noodig geweest en wij hebben in dit district met verschillende vertegenwoor digers van net M. G. goede ervaringen opgedaan en het getroffen met onzen Mili tairen Commissaris. Later zal de geschie denis van het M. G.. met zijn voor- en nadeelen. wel tot nabeschouwingen aan leiding geven, die van belang kunnen zijn als het voortschrijden van den tijd de gelegenheid heeft gegeven, om de gebeur tenissen op voldoenden afstand te zien. Het is duidelijk genoeg dat het pad van het burgerlijke gezag nog geenszins over rozen gaat en dat het op menig gebied juist deerlijk tekort schiet in snelheid van handelen, omdat een ontstellende mate van bureaucratie zich in ons land heeft ontwikkeld. Die geeft aanleiding tot een ontevredenheid bij velen, waarvan men zich niet kan afmaken door haar kort weg als gekanker en daarbij meteen als een nationale ondeugd te bestempelen: be halve als de ontevredenheid zich werke lijk tot gekanker bepaalt en de klager zelf in gebreke blijft, om mede te werken tot het bereiken van betere verhoudingen. Daar heb ik onlangs al over geschreven. De medewerking van iedereen, die van goeden wille is, moet als de belangrijkste voorwaarde voor het herstal, van een goeden gang van zaken worden beschouwd. Wie, zelf van de beste bedoelingen ver vuld, niettemin tegenslag ondervindt zooals dat nu zooveel voorkomt moet groot genoeg zijn om zich niet te laten ontmoedigen en toch vol te houden. Als hij even rustig nadenkt zal hij beseffen, dat de oorlog en de bezettingstijd de nauw-luisterende machinerie van ons maatschappelijke leven in al haar geledin- ,gen zoozeer verstoord hebben, dat het tijd rilóet vergen om deze ingewikkelde appa ratuur weer prompt te doen werken. Hij zal ook het feit moeten erkennen dat niet alleen aan die machinerie, maar boven dien aan den menschelijken geest in veel gevallen een schade is toegebracht, die alleen door het goede voorbeeld van anderen en de helende kracht van den tijd hersteld kan worden. Het baat niet veel om ons over de vele onregelmatig heden, verwarringen en vertragingen van dezen tijd telkens weer te verbazen en te ergeren, alsof wij zooiets nu heelemaal niet verwacht hadden. Het is beter den toestand te zien zooals hij is en mee te helpen waar men kan, om er verbetering in te brengen. Oorlog vernielt niet alleen menschenlevens en gebouwen. Oorlog ver nielt en beschadigt veel meer: in de samen leving zoowel als in menige persoonlijk heid. waarvan het weerstandsvermogen niet tegen dergelijke hevige schokken is opgewassen. Natuurlijk is het erg eenvoudig, de schuld van alle verwarring en ontwrich ting maar aan de regeering te geven en te zeggen dat zij niet krachtig genoeg is, omdat zij .,de ambtenaren niet onder appèl kan houden." Wie zoo gemakkelijk oor deelt, moet zich maar eens even indenken dat hij zelf morgen ergens in een werk kamer in Den Haag neergezet zou worden. met eenige secretarissen, wat telefoon toestellen en een antichambre die den heelen dag door met bezoekers gevuld is. die allen persoonlijke of gemeenschapsbe langen komen bepleiten of hun grieven uiten. Hoe denkt hij te waarborgen dat niet alleen vertrouwde oude krachten maar ook de geheele nieuwbakken amb- tenarij, temidden van na-oorlogsche ver warring en ontwrichting ontstaan en tot veel te groote afmeting uitgedijd, man voor man haar plicht nakomt en door de hoogste gevoelens bezield wordt? Hij za! ondervinden dat de taak van een minister honderdmaal zwaarder is dan van zijn voorooflogschen voorganger, die op een Op zijn Amerikaanschc reis heeft Chur chill te Fulton, in den staat Missouri, in het Westminster college aldaar, een op zienbarende rede gehouden, waarin hij een beeld gaf van de internationale situatie en enkele nadrukkelijke voorstellen deed ten aanzien van de politieke gedragslijn der Westelijke mogendheden tegenover de Rus sische aspiraties. Churchill verklaarde bij het beging van zijn rede dat hij zonder officieel man daat sprak. Zijn redevoering was echter tevoren door Truman en Lord Halifax gelezen. „Er is een schaduw gevallen", aldus Churchill, „over de plaatsen die kort ge leden nog straalden in het licht der ge allieerde overwinning. Niemand weet, wat Rusland en zijn communistische interna tionale in de naaste toekomst zullen doen, of wat de grenzen zijn van hun neigingen cot expansie. Mijn voorstel is derhalve, de U.N.O. terstond van een gewapende macht te voorzien, en de mogendheden te ver zoeken een aantal eskaders vliegtuigen in dienst dezer wereldorganisatie te stellen: Voorkomen is beter dan genezen! „Oorlogen zullen niet voorkomen kun nen worden en de wereldveiligheidsorga nisatie zal niet in aanzien kunnen stijgen," aldus ging Churchill verder, „zonder een broederlijke vereeniging van de Engelsch- sprekende volkeren, dat beteekent: een bijzonder nauw contact tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. Dit dient ge paard te gaan met het handhaven van de bestaande faciliteiten voor de wederzijd- sche veiligheid door het gemeenschappelijk gebruik van alle vloot- en luchtmacht bases der beide, landen over de geheele wereld en tenslotte zou zelfs een gemeenschap pelijk staatsburgerschap mogelijk zijn." Churchill wees verder op zijn groote bewondering voor het Russische volk en Stalin, en op de sympathie in Engeland en Amerika jegens de volkeren van Rusland en op de daar heersehende vastbesloten heid tot het vestigen van een blijvende vriendschap. Wij begrijpen dat het voor Rusland een noodzaak is zich aan zijn Westelijke gren zen veilig te stellen tegen elke nieuwe Duitsche agressie. Wij verwelkomen het land op zijn rechtmatige plaats in de we reld. Hel is echter mijn plicht U op enkele feiten te wijzen. Sprekende over de buiten verhouding hunner getalsterkte uitgroeiende macht en voorrang der communistische partijen in Oost-Europa zeide Churchill dat in bij na alle landen in het Oosten een politie- regiem heerscht. Alleen in Tsjecho-Slowa- kije bestaat een ware democratie. „Uitge zonderd in het Britsche Rjjk en de Ver eenigde Staten, waar het communisme nog in zijn kinderjaren is, zijn de communis tische partijen of vijfde colonnes een toe nemende uitdaging en gevaar voor de Christelijke beschaving. Ik geloof niet dat de Sovjet-Unie oorlog wil, Wel verlangt zij de vruchten van den oorlog en een onbeperkte uitbreiding van haar macht en leerstellingen. Door hetgeen ik van onze Russische vrienden en bondgenooten tijdens den oor log heb gezien, weet ik, dat zij niets zoo zeer bewonderen als kracht en niets zoo weinig achten als militaire zwakheid. Evenwichtspolitiék uit den booze De oude theorie van machtsevenwicht is derhalve ongezond. Indien de Wester- sche democratieën blijven vasthouden aan de beginselen van het Handvest, zal haar invloed ter bevordering van de in dit Handvest vervatte principes geweldig zijn en niemand zal haar dan waarschijn lijk lastig vallen". Churchill besloot met te zeggen: „Wil een oorlog voorkomen worden, dan dienen w(j op dit moment, in 1946, onder oppergezag der Vereenigde Volkeren op alle punten tot eén goede verstand houding te geraken met de Sovjet-Unie. Laat niemand de verborgen kracht van het Britsche Rijk en Gemecnebest onder schatten". Ongunstige Amerikaanschc reactie. De eerste berichten over de reacties in Amerika op de rede van Churchill wij zer er op, dat de leden van het congres Churchill's voorstel tot het vormen van een Britsch-Amerikaansche militaire al liantie niet gunstig ontvangen hebben. Het woord is aan. de Madariaga: Het begrip „levensstan daard." houdt iets diepers in dan wordt aangegeven door het soort huis waarin iemand woont en de hoe veelheid die hvj in winkels kan koopen. Belgen vragen aandacht voor hun havens Onlangs verscheen in enkele Nederland sche bladen het bericht, dat de Britsch- Amerikaansche autoriteiten hadden be sloten, de doorvoer van goederen en le vensmiddelen van en naar de bezetiings- zönes in Duitschland voortaan niet meer via Duitsche, doch over Nederlandsche havens te doen geschieden. Dit bericht werd echter te bevoegder plaatse niet be vestigd. Intusschen werden Belgische kringen door deze mededeeling gealarmeerd, aan gezien zij een voorbijzien van de Bel gische havenbelangen vreesden. Hel Belgische persbureau Belga heeft tevergeefs getracht, meer over eventueele geallieerde plannen dienaangaande te weten te komen. Hel wijst thans op de verwachting van Belgische handelskrin gen dat de belangen der Belgische ha vens, die steeds een groot aandeel hadden in hét. doorvoerverkeer van en naar Duitschland, niet uit het oog zullen wor den verloren. Op de werf van de Mij. ..De Schelde" te Ylisslngen wordt titans de grootste boot. die daar werd gebouwd; een 22000 ton groot dubbeLsehroef motor schip voor den Rotterdanisehen Lloyd, voltooid. De Dui (schors zagen geett kans het schip weg tc sloepen. Over een jaar hoopt men liet vaartuig te water te kunnen laten. (P.)! Hij waarschuwde Zondag V.S. De vertraging, die de publicatie der Drie- mogendhedenverklaring over Spanje in het afgeloopen weekeind onderging ls verklaar baar door de gisteren bekend geworden bij zonderheid dat Franco Zondag J.l. te Wash ington een nota liet bezorgen, waarin hij de regeering der Vereenigde Staten waar schuwde zich niet te mengen in Spaansche blnnenlandsche aangelegenheden. In de nota werd verklaard, dat Spanje „alle buitenlandsche pressie afwijst, daar het de kwestie van zijn blnnenlandsch re giem beschouwt als een aangelegenheid, welke bij uitsluiting zijn eigen souverelni- teit aangaat." De nota voegt er aan toe. dat alle ver dere buitenlandsche pressie slechts zal kun nen dienen tot het oprakelen van de na tionale gevoelens van het Spaansche volk in alle geledingen betrouwbaar, ervaren en in omvang beperkt ambtenarencorps kon rekenen. Hij zal misschien zeggen: dan moet ik mijn geest en bedoelingen laten doorwerken. De geest van de opner- ste leiding werkt in ieder corps -^>or. Juist. Denkt hij dat te bereiken in een week. of een maand, of zes maanden, ten aanzien van duizenden onderhebbenden in allerlei nieuwe diensten en vertakkingen van nieuwe diensten, die lang niet allen tegen misbruiken en lijntrekkerij bestand zijn gebleken en geen traditie en scholing in het vak achier zich hebben? Het is niet eenvoudig. Het is een zware taak, waar tegen heel weinigen zijn opgewassen en dan nog alleen: op den duur. B:j alle ver diende critiek. die ook de huidige regee ring ten deel valt, moet men dat beseffen: het is een schier bovenmenschelijk zwaar werk. Laat ons iedere verbetering in den toestand met vreugde waarnemen. En het onze ertoe bijdragenl R- P. en dat de Spaansche regeering deze „af wijzende houding" deelt. Reacties op de „Nota van Drie". Waarnemers te Madrid hadden den in druk dat de antl-Franco-nota der drie mo gendheden een opluchting in Spaansche kringen teweeg bracht, daar men gevreesd had^dat het Fransche voorstel tot onmid dellijke verbreking der diplomatieke be trekkingen er in zou zijn opgenomen. In Frankrijk heerscht teleurstelling over de zwakke termen der nota. Een woord voerder der regeering zeide dat zij een com promis vormt tusschen de Fransche versie en de „zeer zwakke" Amerikaansch-Brit- schc voorstellen. De republikeinsclie regeering Giral heeft zich nog niet formeel geuit over de nota. doch in deze kringen wordt een duidelijke teleurstelling waargenomen over het feit dat niets iii de nota de erkening der re- geering-Giral dichterbij heeft gebracht. Het feit dat de nota het initiatief tot den volgenden stap aan de Spanjaarden zelf overlaat, wordt beschouwd als een verster king der Franco-stelling, aangezien de voor standers der Franco-regeering zich sterk genoeg voelen om een eventueele actie der verzetsbeweging den kop in te drukken. Het Spaansche blad ABC zegt „de „ondragelijke druk van buiten af kan. in- plaats van een bijdrage tot- onze revolutie, slechts een hinderpaal en een onderbreking daarvan vormen." Niet naar de U. N". O. De Britsche regecring heeft, volgens Reu ter. geweigerd de Spaansche kwestie voor den veiligheidsraad te brengen, zooals de Franschen hadden voorgesteld. Deze afwij zing werd Dinsdag door Duff Cooper aan Biaault medegedeeld. Dit standpunt is ge fundeerd op het feit, dat de Britsche regee ring het Spaansche regiem als een Spaansch- binnenlandsche aangelegenheid beschouwt, die alleen het Spaansche volk aangaat. Twee nota's aan Moskou over Perzië en Mantsjoerije. De Britsche zaakgelastigde te Moskou, Frank Roberts, heeft, zooals gisteren in Londen werd bekend gemaakt, een nota van de Britsche regeering aan Kie Sovjet- Russische regeering overhandigd. In de nota wordt gewezen op de bepalingen van het driemogendhedenverdrag. welke be trekking hebben op het terugtrekken van geallieerde troepen uit Perzië. Ook wordt in de nota gevraagd wat de Sovjet-Russi sche regeering beoogt met het blijven hand luwen van troepen van het Russische leger in sommige deelen van Perzië. Naar Ass. Press uit Washington meldt, hebben de Vereenigde Staten eveneens te Moskou geprotesteerd tegen de voortgezet te aanwezigheid van Sovjettroepen in Mantsjoerije. dat begin Februari reeda moest zijn ontruimd. Het Amerikaansche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft verklaard, dat er een nota naar Moskou is gezonden. Naar men verwacht zullen de Russen de nota in den loop van heden ontvangen en de in houd zal kort daarna bekend worden ge maakt. De Australische minister van immigratie heeft tweehonderd Joodsche Europeanen toegestaan het land binnen te komen. Ken luchtlijn zonder vliegtuig werd Dinsdag geopend in Londen, '.oen de verbin ding AmsterdamLonden werd ingewijd met een lunch der officials in Hvde Parkhotel, terwijl de DC 3 die als eerste toestel op deze lijn van Schiphol naar Londen zou vliegen* wegens mis? niet kon opstijgen. Emmy GoeringSonnemann. de vrouw van den gewezen Iuchtmaarschalk. en mevrouw Baldur von Schirach, die beide geïnterneerd waren, zijn op vrije voeten gesteld. De laat ste zou den geallieerden belangrijke diens* ten hebben bewezen. Montgomery bracht gisteren verslag uit over de Duitsche voedselpositie aan het Brit sche Kabinet, dat na afloop der bijeenkomst van meening was dat Duitschland als laatste dient te komen in de rij der landen, die onx meer voedsel vragei^

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1