Zaterdag wel explosies Een beetje vreemd geworden IJMUIDEN Drijvende dokken van beton Zeeforten in „confectie" De bijzonderheden over de Britsche drijvende dokken van beton, zoo groot als het 80.000 ton metende passagiersschip „Queen Mary", welke Engeland van plan was te gebruiken in den sti-ijd tegen Ja pan, zijn aan de leden van de wetenschap pelijke afdeeling van de „Royal Society of Arts" bekend gemaakt door G. A. Maun- sel, adviseerend ingenieur van de Britsche admiraliteit. Deze dokken, voorloopig „arken" ge noemd, werden speciaal gebouwd, om binnen den luchtradius van de Japansche ku6t schepen van de Engelsche vloot te herstellen, die in de gevechten beschadigd werden. Zij hadden een capaciteit, vol doende om de grootste schepen te her stellen, die deel uitmaakten van de Brit sche aanvalsvloot. De „arken" werden uitgerust als drij vende hotels, die accomodatie gaven voor 600 specialisten in scheepsherstellingen. Zij werden in den afgeloopen zomer sa mengesteld en zouden met Kerstmis van het vorig jaar gereed geweest zijn, om in den strijd gebruikt te worden, indien deze zou zijn voortgezet, deelde Maunsel mede. Maunsel vond de zwaar bewapende zee forten uit en perfectionneerde deze. Zij verdreven de zware Duitsche bommen werpers toen deze trachtten, de con- vooien aan te vallen, die de riviermon dingen van Engeland binnenstoomden. De zeeforten werden ver in de open zee op verschillenden punten rond de En gelsche kust aangebracht Elk fort. was geheel tevoren vervaardigd, met een ho- telaccomodatie voor 100 man, compleet met eigen keukens, krachtstations, een afwateringssysteem en meubilair. De bouw van deze forten van gewapend beton ver- eischte twee maanden, het versieepen duurde 2 dagen en het verankeren van de forten nam juist een minuut in beslag. Een der forten kwam onlangs in actie vier uur nadat het verankerd was. De woonruimten voor de bemanning, de voorraden en een groot deel van de ge compliceerde technische outillage zijn aangebracht binnen in cylindrische torens. Elke toren bestaat uit 7 verdiepingen, zoodat de mannen en de materialen zich onder water bevinden. Ondanks de ruwe behandeling, die de forten ondergingen, ontstonden er geen lekken. Vele vlieg tuigen en vliegende bommen werden neer geschoten door de manschappen, die zich op deze forten bevonden. Nieuwe C.A.O. in het Scheepvaartbedrijf op komst. Op 2 Maart is de vaarplicht voor de zeevarenden opgeheven en de scheep vaartmaatschappijen krijgen thans hun schepen terug, die tijdens den oorlog in een groote „pool" waren ondergebracht. Zij gaan dan ook nu weer hun peneoneel- formaties samenstellen. Daarbij zijn eenige moeilijkheden gerezen omdat de zeelieden, die tijdens den oorlog noodgedwongen aan den wal moesten blijven, nu hun rang nummer terugwenschen en de zeelieden, die tijdens den oorlog op zee voeren en hoogere rangen kregen bij gebrek aan personeel, die hoogere rangen willen be houden. Er worden thans onderhandelin gen gevoerd over een nieuw collectief ar beidscontract in het scheepvaartbedrijf. Tot zoolang zullen de oude oorlogsvoor- waarden dus ook b.v. de oorlogs premie blijven gelden. Militairen naar „de Kermis" in Thalia Er was bij de opvoering van de caba ret-revue „Kermis" door de Ghesellen van den Spele een inter-provinciaal pu bliek gevormd door militairen van het „garnizoen" van IJmuiden en „Limburg mijn Vaderland" en het Friesche Volks lied schalden door de zaal, voordat de Ghesellen het podium betraden. Het werd een avond vol jolijt, met als gangmaker de humorist-conferencier John van El- burg. The White Melodians toonden zich weer slag-, strijk- en blaasvaardig, de 2 Serclo's deden wonderen, de Vroolijke Vagebonden brachten hun goede stem ming op de zaal over. Geo Prins en Henny Hagemans toonden zich meesters op hun instrument en Sascha Tomarinief danste een Russische dans inplaats van de fak- keldans, wegens gebrek aan materiaal. Een goed geslaagde avond, die besloten werd met een collecte ten bate van Volks herstel, onder wiens auspiciën de avond werd gegeven Kraak's huwelijk uitgesteld Naar wij vernemen is het huwelijk van P. Kraak met mej. Rie de Bruin, dat, zooals wij gisteren meldden, 14 Maart a.s. voltrokken zou worden, wegens familie omstandigheden uitgesteld tot Maandag 18 Maart. De Sibajak weer gearriveerd Het m.s. Sibajak van de Rott. Lloyd is Donderdagmiddag omstreeks 5 uur met ongeveer 1100 passagiers, het tweede con tingent van de met de Alcantara naar Southampton overgebrachte thuisvaarders in IJmuiden aangekomen. Afgebroken reizen De loggers KW 108, KW 64 en KW 38 moesten hun reis afbreken wegen motor- schade. Alle schepen waren j.l. Maandag vertrokken en hadden slechts weinig vangst. Elk half uur per bus naar Haarlem Met ingang van Maandag 11 Maart a.s. zal de autobusdienst van de N.A.C.O. tusschefl IJmuiden en Haarlem, tot nu toe een uurdienst, in een half uurdienst wor den veranderd. Van IJmuiden naar Haar lem wordt gereden van 6.50 tot 20.20, in omgekeerde richting van 7.20 tot 20.50 uur. De bus die 's morgens 6 uur van IJmui den vertrekt, vertrekt van de garage Kal- verstraat en rijdt via Velsen, evenals de laatste bus, 21.30 van Haarlem, die dus niet verder gaat dan de garage. Marktbericht van Donderdag De aanvoer bedroeg 106580 KG waaronder 62475 KG kabeljauw, 9055 KG wijting, 985 KG bot. 24065 KG schol, 3250 KG schar, 1135 KG poon, 390 KG kleine schelvisch, 785 KG tarbot, 725 KG tong enz. De trawlers besomden f 55021; verdere besommingen: Motorloggers: KW 108 f 646; KW 104 f 972; KW 64 f 1053; KW 68 f 1248. Kustvisschers: IJM 241 f 712. IJM 249 f 887, IJM 262 f 720, HA 4 f 151. HA 25 f 259, UK 142 f 825, UK 121 f 884,UK 7 f 246. UK 300 f 804, UK 53 f 486. UK 282 f 597, UK 148 f 444. UK 79 f 488, UK 57 f 1744, UQ 141 f 1446, UK 81 f 214, UK 1 f 966, UK 266 f 441, UK 87 f 281, UK 66 f 928, UK 52 186, SI 5 f 216, EH 4 4 f 151. Onderlinge competitie D.C.IX De uitslagen van deze week gespeelde partijen van de onderlinge competitie der Damclub IJmuiden luiden: P. SwierT. Postma 20, Rozelaar Koper 02, Beets—Koetsier 02, Schol— B. Dukel 11, Van Dixhoorn—J. Smit afgebr., v. d. BosLichtendahl 20, Kaan Vooijs 02, BalOtt 02, NanneT. Dukel afgebr., HaverG. Postma 02. Voetbal Voor den Zondag a.s. op het V. S. V.-ter- rein aan de Frans-Halsstraat te houden Stormvogels-selectiewedstrijd zijn de vol gende elftallen samengesteld: Elftal A: De Bruyn; Haak, Schippers; Zwemmer, Van Gemert, Goedhart; Roelofs, Ketting, Snoeks, Meyer, Cupido. Elftal B: Wagenaar; Schriemer, Dekker; Gravemaker, van Dongen, Hoogendijk; Lup- pens, De Boer, Hermans, De Koning, Op bergen. In afwijking van de reeds gedane publi catie wordt ons meegedeeld, dat Zaterdag 9 Maart a.s. wel explosies zullen plaats hebben. Scheepvaart 7 Maart. Aangekomen: Maaskerk van Plymouth, Brem van Southampton, Karls- hamn van Domsjö naar Zaandam, Patria v. Gothenburg, Sibajak v. Southampton. 7 Maart. Vertrokken: Rijnstroom naar Londen, Orestes n. Dublin, Deo Duce n. Kopenhagen, Tyra n. Nyköping. SANTPOORT Afhalen van levensmiddelen kaarten Afhalen van levensmiddelenkaarten voor de bewoners van Santpoort in het Bad huis aan de Wüstelaan, en wel de letters N t.m. T op Maandag 11 Maart. Schaakclub „Santpoort" Onder auspiciën van den Noord-Hol- landschen Schaakbond vinden sedert kort wedstrijden plaats om het kampioenschap van Kennemerland, waaraan met 20-tallen wordt deelgenomen door de schaakver- eenigingen „Weenink" uit Beverwijk, Hoog oven Schaakclub en „Santpoort". Tot nog toe zijn er 3 wedstrijden ge speeld met als resultaat de volgende uit slagen: HoogovensWeenink 12'7^2 WeeninkSantpoort 71/-9% (einduitslag vermoedelijk 8V2—HV2 en Santpoort- Hoogovens 98 (einduitslag vermoedelijk 119). De Santpoorters hebben zich dus kranig geweerd. Vooral de overwinning op het bekende Hoogoven-team beteekent een mooi succes. VELSEN H.O.S.C.-Nieuws De uitslagen van de Woensdag j.l. ge houden competities van H.O.S.C. luiden: Afd. Ill: J. VerschoorJ. Plugboer afg. afd. IV: A. SchelvisF. Huisman 10; B. StalsS. Kistemaker 1—0; afd. V: E. LuikmanJ. Dubbeldam 1—0; P. Scheur kogelVerlaak 01; Prins—J. Strijker VaVz- Algemeene competitie: A. A. Schelvis A. Kistemaker VaV2] H. BüchiJ. Rin gers 10; A. J. van Niekerken—A. Burg graaf 01 en H. AarsenJ. Hooyzaad 10. Steenen belemmeren het uitzicht Dat de stapels steenen die hier en daar nog in IJmuiden opgestapeld liggen een gevaar voor het verkeer vormen, werd weer eens bewezen op het kruispunt Wil- Iebrordstraat—Lagerstraat in IJmuiden- Oost Hier zijn door het te korte uitzicht, door hoopen steenen, twee vrachtauto's op elkaar gereden. De bestuurders zagen elkaar te laat en een botsing was onver mijdelijk. Beide auto's werden beschadigd; per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Zondagsdienst artsen Van Zaterdagmiddag tot Maandagmor gen 8 uur hebben dienst de artsen A. J. van Leusen en R. Rutten. Twee personen op het strand aangehouden Het lijkt dat vele personen aangestoken zijn met een ziekte die men ..strandheim- wee" zou kunnen noemen. Want ondanks het feit dat nu reeds zoo vele malen is gewaarschuwd, ook in de pers, gebeurt het dagelijks, dat personen onbevoegd op het strand worden aangetroffen. Zoo zijn weer twee mannen door de al hier gelegerde Gezagstroepen aangehou den en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Tafeltennis De uitslagen van de door de Hoogoven- staten-tafeltennisclub „Hotac" gespeelde competitiewedstrijden waren als volgt: Hotac L-O. Z. 4 10—0 Prowano 2Hotac 1 010 G. T. T. C. 6—Hotac 2 9—1 Hotac 1. bestaande uit de heeren J. Wee llink. J. Kuilman en J. Dekker, zet haar op- marsch nog steeds voort en staat ongeslagen op de bovenste plaats met 14 punten uit 7 wedstrijden, gevolgd door D. T. S. 2. dat 2 verliespunten heeft. Zaterdag a.s. heeft Ho tac 2 vrijaf en Hotac 1 speelt thuis tegen G. T. T. C. 4. Maatsch. werk op Human, grondslag Op een onlangs gehouden bijeenkomst in het gebouw van Nederlandsch Volks herstel te Driehuis, waar de heer Faber, secretaris van het Centraal Bureau van de Stichting voor Maatschappelijk Werk op Humanistischen Grondslag, voor een aantal genoodigden doel en 6treven van de Stichting uiteenzette, werd besloten een afdeeling in Velsen op te richten. Het bestuur werd als volgt samenge steld: W. F. Visser, wethouder v. Sociale Zaken, voorzitter; J. Hühl, secretaris; O. Bakkelo, penningmeester; mevr. v. d. Harst en A. Amse, leden. Zij die zich als medewerker of als do nateur wenschen op te geven, kunnen dit doen aan het adres van den secretaris, Litslaan no. 5, Santpoort-Station, waar men tevens alle gewenschte inlichtingen kan bekomen. Het doel van de Stichting: bevordering van het Maatschappelijk Werk onder alle bevolkingsgroepen in het bijzonder echter onder de buiten kerkelijk verband staande groepen, zal binnenkort in een circulaire aan de daarvoor in aanmerking komende personen en instellingen enz. nader wor den uiteengezet. A.R. Kiesvereeniging De leden van de Anti-Revolutionaire Kiesvereeniging, afd. Velsen-Noord. kwamen Woensdagavond in de consistoriekamer der Gereformeerde Kerk aan den Koningsweg bijeen in vergadering, welke onder leiding stond van den beer H. J. Lips. Deze deed verslag van het Centrale Con vent te Utrecht, waarbij werd medegedeeld, dat de heer J. Schouten als voorzitter der A. R. Partij was benoemd. Ook werd aan de samenwerking met de Christelijk Histori- schen gereleveerd, terwijl uitvoerig werd stilgestaan bij het overlijden van den vroe- genren voorzitter Dr. H. Colijn. Vervolgens werd het programma van actie voor de komende verkiezingen besproken. De candidatenlijst van de afdeeling Velsen- Noord voor de aanstaande Tweede Kamer verkiezing werd vastgesteld, waarna werd besloten de candidatenlijst voor de Provin ciale Staten alsnog nader vast te stellen. order" en met deze kwestie zouden zij blijkbaar op politiek terrein komen. Als de rustige burger in het kamp des morgens bij zijn distributie-eitje hoort dat het dag en nacht bewaakte gebouw der centrale administraties, het K.D.P., weder om bezoek heeft gehad, waarbij nu eens geen blokken goed werden meegenomen, doch een half millioen gulden, verslikt hij zich niet eens, want hij denkt onwillekeu rig aan de vrachtauto met extremisten, die kalm een pakhuis in het bewaakt ge bied bezochten en met een hoog opgeladen wagen weer vertrokken. We zijn allemaal een beetje vreemd ge worden; een Deliaan mocht vroeger be kend staan als een beerenlijder, een or dinaire dief was hij niet. Tegenwoordig is het de gewoonste zaak van de wereld dat hij „emolumenten" heeft van zijn werk kring, onverschillig of hij bij het transport is en een plank opeischt of bij een supply- afdeeling en zich een snuisterij ten ge schenke aanbiedt. Het oude spreekwoord dat degene die het dichtst bij het vuur zit, zich het beste warmt, is vervangen door een modern ge zegde in initialen: ,,C en C", hetgeen eerst beduidde Corruptie en Connectie, doch later uitgebreid werd me» Centen. Charme en Chantage „C en C" is op ieders lippen, met een knipoog, een schalkschen lach, een veel- beteekenend gebaar Als men iets gedaan wil krijgenC en C"; ais men iets hebben wil,C eir C"; als er iets gebeuren of niet gebeuren moet „C Nu zijn veertig Nederlanders over de schreef gegaan en wij kunnen „Cel en Cachot" aan de serie toevoegen Maar de openlijke schande de Neder- landsche gemeenschap aangedaan, is niet meer te herstellen. W. Sch. Twee leden der Anjcrikaansche luchtstrijdkrachten, die deelnamen aiui den eersten aanval met de atoombom op Japan, Major Thomas Ferebee (links) en eapt, Kermit Beashan, die resp. de atoombom op Iloroshinia en Nagasaki afwierpen, bespreken de route tijdens oefeningen ter voorbereiding van de atooin bomproeven. welke dezen zomer I11 de Stille Zoiidzee zullen plaats vinden. (P.) Brief uit Sumatra Medan Januari Een goed doorbakken rat of een zacht gestoofde muis is even lekker als een stuk je klppenvleesch. En een handdoek van een ander kan voordeeliger in eten wor den omgezet dan de eigen broek. Dat was veler moraal in het concentratiekamp. De interneering heeft ons allemaal een beetje vreemd gemaakt; hoe vreemd is moeilijk te zeggen, want wie van ons moet als objectieve waardemeter optreden? De een blijft zijn vork en lepel in een emmer afwasschen, ofschoon twee 6tappen verder een kraan is, de ander kan niet aan een tafel wennen en eet met zijn bord op schoot, particuliere genoegens waarvan niemand last heeft, maar die toch duide lijke teekenen zijn hoezeer drie en een half jaar opsluiting op ons leven invloed heb ben gehad. Erger wordt het wanneer de uitzonderlijkheden zich niet tot het per soonlijke beperken en men heeren, die vroeger over tonnen gelds beschikten, niet meer onbewaakt in de buurt van kisten met levensmiddelen kan laten komen. Ter wijl ronde, openhartige jongens er geen been in zien om uit pakhuizen waar zij werken, los en vast tot het hunne te maken. Wij hebben totale armoede leeren ken nen, de Jap heeft ons laten zien hoe snel bezit van eigenaar kan veranderen, de ellende heeft onverschilligheid voor de consequenties onzer daden aangekweekt en de vrees dat het ook nu in officieele kringen niet heelemaal pluis is, zijn fac toren die het begrijpelijker maken dat de gewone man zijn opvattingen over eerlijk heid en fatsoen heeft herzien. Maar be schamend is het dat de Britsche Militaire Politie meer dan veertig Nederlanders achter slot en grendel heeft moeten zet ten, die zich door hun functies op distri butie-knooppunten, als chauffeurs, tran porteurs en pakhuispersoneel meester heb ben gemaakt van allerlei artikelen. Nu kunnen wij van Chineesche en andere le veranciers de goederen koopen, die wij rechtens van dc distributie moesten ont vangen, hetgeen ons trouwens niet be vreemdt, want eenigen tijd geleden heb ben Indonesiërs een stunt ten beste ge geven, waarop Chicago in zijn beste jaren jaloerseh kon zijn. Eenige spoorwagons, die van Belawan naar Medan kwamen, werden een korten tijd „uit het oog ver loren" en prompt door extremisten gelost. De Britten hadden het nakijken, hetgeen de Recovery Allied .Prisoners of War and Internees, de R.A.P.W.I., onmiddellijk den naam bezorgde van „Rooft Alles Per Wa gon Ineens". De boter, cigaretten, kaas en de rest die daarbij verdwenen zijn, komen ook langs de huizen en wie nu dacht dat het daardoor gemakkelijk zou zijn de daders op te sporen en de voorraden in beslag te nemen, maakt een naïeve ver gissing. De Nederlanders hebben geen machtsapparaat, de Nationalisten, die de stad besturen, zullen zich wel hoeden om een dergelijke futiliteit moeilijkheden met de extremisten op te loopen en de Britten zijn bier gekomen „to maintain law and

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3