Sjahrir protesteert tegen landingen Russen zouden Mantsjoerije ontruimen rn «Oe Jaargang No. (8276 I I 1 Tl J lfm\ 1 T 1" Maanda* l| Maart 1046 Bureaux: Kennemerlaan 154, I III I V X ^X XX X X X XXL Uitgave van de Stichting IJmulden - Telefoon 5437 -jT u Voorlichting te Haarlem. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Te Haarlem: Gr. Houtetr. 93 Abonnementen: p. week 31 ct. Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooni per kwartaal f4 Schending der Indonesische souvereiniteit" Nadat Sjahrir zijn aangekondigd protest tegen de landing van Nederlandsche troe pen op Java tweemaal had uitgesteld, is het hedenmorgen aan generaal Stopford overhandigd. Het protest, dat door Sjahrir is onder teekend, luidt: „Wederom zijn Nederlandsche troepen in Batavia ontscheept. Ik herhaal met nadruk het standpunt van mijn regeering, dat de Nederlandsche militaire inval in Indonesië een schending van de souvereiniteit van de Indonesische republiek beteekent. De tegenwoordigheid van Nederlandsche troepen kan in dezen tijd van spanning geen enkele goede uitwerking hebben en zal niet nalaten de sfeer der onderhande lingen nadeelig te beïnvloeden. Tenzij de Nederlandsche regeering in derdaad zekere vijandelijke voornemens koestert, gaat het boven ons begrip, waar om deze versterkingen nu noodzakelijk zijn. Ik protesteer met kracht tegen de nieuwe versterkingen en tegen dergelijke gebeurtenissen in de toekomst." Zondag werd door A.N.P.-Aneta bekend gemaakt, dat Soekarno zijn goedkeuring heeft gehecht aan Sjahrii's nieuwe kabi net. Hij heeft eveneens de aanstaande onderhandelingen met de Nederlandsche regeering goedgekeurd. Ben correspondent van Aneta vernam, dat de eerste 800 Britsch-Indische soldaten Zondag van Batavia naar Soerabaja zou den vertrekken, vanwaar zij met nog meer Britsch-Indiërs rechtstreeks naar Britsch- Indië vervoerd zullen worden. Het ver voer zal geschieden met de schepen die Nederlandsche troepen naar Batavia brachten. Volgens officieele berichten uit Koepang zijn de Australische troepen op Timor voornemens, dit gebied op 19 Maart te verlaten. Dit gebied zal dan onder de 88ste Britsche brigade in Macassar komen' te staan Geen leiding doch samenwerking In een radio-uitzènding, welke ter ge legenheid van de officieele hervatting van de Nederlandsche uitzendingen in Ned.- Indië gisteren (den dag, waarop vier jaar geleden radio Tjimboeloew.it (Bandoeng) sloot, gehouden is, heeft prof. dr. K. Post humus, hoofd van den Ned.-Indischen re- geeringsvoorlichtingsdienst, over hetzelfde station een beroep gedaan om wederzijd- sche samenwerking over geheel Indië. Hij legde er den nadruk op, dat de nieuwe taak van de Nederlanders in Indonesië niet was te leiden, maar samen te werken. Onderhoud SjahrirVan Mook verwacht. Nadat de militaire politie vannacht strenge maatregelen getroffen had om het centrum van Batavia te beschermen, bracht de ochtend van heden groote poli tieke acitiviteit, meldt ANP-Aneta. Dr. Van Mook heeft in zijn paleis Sir Archibald Clark Kerr, de generaals Sir Miles Dempsey, Sir Montague Stopford en Spoor en vice-admiraal Pinke voor een langdurige conferentie ontvangen. Gisteren en hedenochtend zijn tusschen Sir Miles Dempsey en Sir Montague Stop ford uitgebreide besprekingen gevoerd over het vertrek van de Britsche troe pen; dit vertrek zal met den grootsten spoed worden georganiseerd. Sjahrir zal Sir Archibald Clark Kerr later in den middag ontmoeten en er blijkt de mogelijkheid te bestaan, dat Sjahrir en dr. Van Mook heden een informeel onder houd zullen hebben. Men verwacht, dat in de eerstvolgende weken alle Nederlandsche troepen, die zich thans in Malakka bevinden, geleide lijk naar Ned.-Indië zullen worden over gebracht. doch het zal vermoedelijk meer dan een maand duren, voor deze zaak haar beslag zal hebben gekregen. Blijkens het officieele communiqué is het tweede bataljon van het dertiende regiment infanterie van het Nederland sche leger gisteren in Semarang aange komen. Russen pachten Housfaarsclie luclitbases Naar Reuter meldt heeft het Hongaar sche kabinet de Sovjet-Russisch-Hon- gaarsche luchtvaartovereenkomst goed gekeurd, waarbij de Hongaarsche regee ring de Hongaarsche vliegvelden ver pacht en het gebruik van land- en vlieg velden en werkplaatsen voor den duur van dertig jaar toestaat, terwijl de Sov jet-Unie voor de technische uitrusting zorg draagt. De Hongaarsche regeering moet de ver pachte vliegvelden binnen vijf jaar in orde maken. Er zal een Sovjet-Russlsch- Hongaarsche maatschappij voor de bur gerluchtvaart worden gevormd, die in ternationale luchtvaartverbindingen zal onderhouden. De raad van commissaris sen za! bestaan uit drie Sovjet-Russi sche en drie Hongaarsche leden. Er zal een Sovjet-Russische directeur en een Hongaarsche onder-directeur zijn. Brilsch convooi aangevallen. Indonesische extremisten hebben twee Britsche convooien het eerste heden nacht, het tweede hedenmorgen vroeg bij Soekaboemi aangevallen. Volgens voor- loopige rapporten hebben deze aanvallen tot omvangrijke gevechtshandelingen ge leid, waarbij Thunderbolts ondersteuning hebben verleend. Beide convooien waren op weg van Ba tavia naar Bandoeng. Berlijnsche communisten gearresteerd Naar A.F.P. meldt, heeft kolonel How- ley, verbonden aan het Amerikaansche militair bestuur te Berlijn bevestigd, dat gedurende de laatste dagen twaalf com munistische l'eiders in Berlijn zijn gear resteerd. Volgens een Duitsch persagent schap zijn deze lieden in verzekerde be waring gesteld en zullen voor een mili tair tribunaal worden gebracht onder be schuldiging, dat zij getracht hebben func tionarissen te intimideeren en tegen de be- stuursregelen van het Amerikaansche be stuur te hebben gehandeld. Howley noem de hun machinaties een poging tot een „putsch naar Pruisisch model". De Belgische liberalen weigeren opnieuw De Belgische Liberale Partij heeft met eenparigheid van stemmen een motie aangenomen, waarin de voorstellen van den Kabinetsformateur-in-spé, Spaak, worden verworpen, daar zij „niet de vorming van een werkelijk democratische regeering beoogen". Tijdens een persconferentie verklaarde Spaak, dat hij desondanks zijn pogingen tot het formeeren van een Kabinet zal voortzetten. Hij stelde zich voor een re geering te kunnen vormen, bijgestaan uit een meerderheid van socialistische par lementsleden, aangevuld met extra-parle mentairen, die met de socialisten willen samenwerken. Besmettelijk vrouwenkabaai aan de Levantkade Zondagmiddag omstreeks vijf uur is een opstandje uitgebroken onder de ge ïnterneerde vrouwen aan de Levantkade te Amsterdam. Men neemt als oorzaak aan, dat een van de vrouwen zich voor den commandant moest verantwoorden wegens het plegen van een strafbare han deling. Dit schijnt aanleiding gegeven te hebben, zoowel voor de vrouw in questie als voor haar lotgenooten, om lawaai te maken. Het werd zoo erg, dat de binnen- wacht zich genoodzaakt zag, van de vuur wapens gebruik te maken, twee vrouwen werden niet ernstig gewond. In loods 4 aan de nabijgelegen Surinamekade, waar zich ook SSers bevinden, was eveneens een opstandje uitgebroken. De radiokamer werd in brand gestoken, de alarminstal laties en de telefoon werden vernield, zoodat het opstandje een volwassen op stand dreigde te worden. Zoowel de brandweer als de gezagstroepen werden te hulp geroepen, de drijvende brand spuit Jason rukte uit De brand kon tot het middelste gedeelte van de loods be perkt worden. De gevangenen werden op het middenterrein onder zware bewaking gesteld en. kamp en omgeving werden af gezet, zoodat noch publiek noch pers konden binnenkomen. Omstreeks negen uur 's avonds was men den toestand weer geheel meester en kon worden begonnen met een uitgebreid onderzoek, dat nog wel eenigen tijd in beslag zal nemen. Herdenking van het verzet Op den vooravond van den Xationalen Feestdag:. Een. naamlooze commissie is gevormd voor de jaarlijksche herdenking van de gevallen illegale werkers in het geheele land. De bedoeling is, dat door het geheele land, in iedere stad en in ieder dorp waar slachtoffers van het onderrgondseh ver zet gevallen zijn. op den vooravond van' den Nationalen Herdenkingsdag een stille omgang gehouden zal worden naar de plaats waar de mannen werden gefusil leerd. Om zes uur 's avonds 3 Mei zal deze rouwavond beginnen. Van alle openbare gebouwen zal de vlag dan halfstok wap peren. Er zullen geen redevoeringen wor den uitgesproken, noch kransen worden gelegd. Men zal dezen rouwavond geheel m overeenstemming houden met den geest waarin onze ondergrondsche strijders werkten en stierven. Iedereen zal zich bij dezen stillen omgang kunnen aansluiten. Alleen de nagelaten familiebetrekkingen zullen het voorrecht hebben om bijvoor beeld aan den kop van den stoet te gaan. Rang noch stand zullen een rol spelen bij deze plechtigheid. Van 19.45 uur20 uur zullen alle klok ken door het geheele land luiden, zoo stelt de commissie zich voor, wanneer haar denkbeeld ook buiten Den Haag wordt overgenomen. In een 2 minuten stilte, die 30 sec. van te voren door sirenes zal wor den aangekondigd, zullen alle burgers in Nederland in de gelegenheid worden ge steld de dooden te herdenken. De eigena ren van de gelegenheden voor openbare vermakelijkheden in de Residentie hebben reeds toegezegd, dat zij hun zaken dien avond gesloten zullen houden, terwijl Ra dio Nederland dezen avond het radio programma in „den geest der herdenking zal verzorgen. Een nieuw Spoorboekje Met ingang van 11 Maart is wederom een nieuw vouwblad van de Nederlandsche Spoorwegen uitgekomen, hetwelk verschei dene wijzingen in gunstlgen zin bevat. Het dubbele spoor op de lijn Haarlem—Santpoort is gereed gekomen en nu kan de trein, die vroeger om 16.52 uur van Haarlem naar Be verwijk vertrok, aansluiting geven op den dienst van 16.40 uit Amsterdam. Hiertoe zal de bedoelde trein naar Beverwijk om 17.00 uit Haarlem vertrekken. Ook de reizigers uit Leiden zullen thans een betere verbin ding naar Beverwijk hebben. Ir. A. Holtrop volgt mr. Trip op Naar van de zijde van de Nederland sche Bank wordt medegedeeld, staat het thans vrijwel vast dat mr. L. J. A. Trip, president der Nederlandsche Bank wel dra in deze functie zal worden opge volgd door Ir. A, Holtrop, directeur der N.V. Nederlandsche Hoogovens te TJmui- den. Nederlandsche oorlogsschepen op de thuisreis De marine-voorlichtingsdienst vermeldt de thuisreis-programma's van de volgen de Nederlandsche oorlogsschepen: kruiser „Tromp": Port Said 24 April, Gibraltar 2 Mei, IJmuiden 9 Mei: onderzeeboot 0.21: Port Said 14 April, Gibraltar 26 April, Rotterdam 3 Mei; onderzeeboot 0.23' Rot terdam 13 Maart: onderzeeboot 0.24: Port Said 24 Maart, Gibraltar 2 Ajiril, Rotter dam 9 April. SCHEPEN EN RADIO Nederlandsche schepen, welke via het kust- statlon Scheveningen-radio telegrafisch be reikbaar zijn. Algorab, Amstelkerk, Boschfontein, Cottica. Delftdijk, Van Heutsz, Kota Agoeng. Kota Inten, Leerdam, NIeuw-Amsterdam. Nleuw- Holland. Nigerstroom, Niikerk, Oranje, Pe ricles, Ruys, Socrates. Sommelsdijk. Sumatra Talisse, Tarakan, Tabinta, Tasman, Terborch, Tjlbesar, Tjimanoek, Tjlsadane, Volendam. Gevechten te Moekden. Uit Tsjoengking meldt 't Fransche pers bureau A.F.P.„Het Chineesche nieuws bureau „Central News" heeft medegedeeld dat de Russen begonnen zijn met de eva cuatie van Mantsjoerije." Volgens nog niet bevestigde berichten, aldus meldt A.F.P. eveneens, zou het na hei vertrek der Russische troepen uit Moekden tot gevechten zijn gekomen tus schen Chineesche regeeringstroepen en de te Moekden aanwezige communisten. De Sovjet-Russen zouden het Chineesche op perbevel niet op de hoogte hebben gesteld van hun vertrek. Een telegram uit Moekden aan het Chi- neesch nieuwsbureau „Central News" zegt volgens Reuter, dal de toestand in Moek den, de voornaamste stad in Zuid-Mant- sjoerije, waarvan de evacuatie door de Sovjet-strijdkrachten Zaterdag is voltooid ..gespannen" is. Er is nog steeds geen of ficieele mededeeling van de Sovjet-auto riteiten aangaande de terugtrekking. Men verklaart, dat de mondelinge aankondiging, hiervan door hooge Sovjet-officieren aan de Chineesche autoriteiten is geschied. Men verneemt, dat een deel van de Sovjet strijdkrachten, welke Donderdag j.l. met de ontruiming zijn begonnen, zich in de richting van Dairen en Port Arthur naar het Zuiden begeven, terwijl andere deta chementen in de richting van Tsjangtsjoen naar het Noorden gaan. De Chineesche troepen trachten de controle over de ge heele stad over te nemen. Eeredoctoraat voor Prof. Schermerhorn De universiteit te Gent heeft aan minister-president prof. ir. W. Scher merhorn het eeredoctoraat dier univer siteit verleend. Het woord is aan. Churchill: Ontevredenheid is gebrek aan moed. (The Farewell; 1764) Duizenden devoten trokken naar de hoofdstad De Stille Omgang te Amsterdam In den nacht van Zaterdag op Zondag waren de Amsterdamsche straten gevuld met duizenden Stille Omgangers. Boven het nachtelijk gewemel stond de hei-ver lichte toren van de z.g. Engelsche kerk aan het Bagijnhof. Op het Spui was het wel bijzonder druk door de vele Amster dammers, die van hun belangstelling blijk' gaven voor dezen eersten Omgang na den oorlog in georganiseerd verband. Zelfs in het Amsterdamsche vermakelijkheids- centrum, de Nieuwendijk en omgeving, had de jolijt-sfcer n'aa's gemaakt voor een devotere stemming. Naar schatting hebben twintig- tot vijf entwintig duizend mannen aan den Stil len Omgang deelgenomen, minder dani normaal, maar wanneer men de transport moeilijkheden in oogenschouw neemt, is het een hoog cijfer Het Zuidelijk gedeelte van ons land was niet in die mate vertegenwoordigd, als voor den oorlog, maar toch ontbraken de Goessehe boeren in hun eigenaardige kleedij niet. Uit Den Haag waren groote groepen ge komen: 1200 mannen hadden te voet de reis uit de Zaanstreek ondernomen ert 120 IJmuidenaren waren eveneens loopend naar Amsterdam gekomen om deze groot se he devotie-betuiging bij te wonen. De Missen in de kerken van de binnenstad en ook in die van de buitenwijken werden door duizenden bijgewoond. Het Bagijnhof was als vanouds weel de groote magneet, een sobere, indruk wekkende decoratie langs gevels en kerk maakten het oude stadsbod tot een schoon geheel van licht en vlaggen. Haarlem was vertegenwoordigd door een groep Katholieke verkenners, maar aanstaande Zaterdag zal Katholiek Haar lem de eigenlijke deputatie zenden Na een kerkdienst in de R.K. kerk aan de Amsterdamstraat zal een duizendtal Haarlemmers te voet naar Amsterdam gaan. Extra trams en treinen zullen trach ten hot vervoer te verzorgen van degenen die niet naar Amsterdam kunnen loonen. De bisschop van Haarlem. Mgr. .T, P. Huibers zal een plechtig lof celebreeren in de Begijnhofkapel en in dezelfde kerk Zondag, 17 Maart een pontifical-» Mis. Za terdag a.s. zullen ook duizenden Amster dammers aan deel nemen lubileum van „Bato" De receptie, die het bestuur van Bato ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan! Zaterdag in Brinkmann hield, werd bij gewoond door een groot aantn' afgevaar digden van bonden en vereenigingen op gymnastiek- en handbalgebied Burgemeester Reinalda zond een geluk- wensch. waarin hij het werk van de furn- vereenigingen van zeer groote oovoedkun- dige beteekenis noemde. In geliiken geest sprak de heer H L. Warnier namen- den Gemeentelijken Dien=t voor Lichamelijke Opvoeding, het Haarlemsch Bureau voor Sportkeuring en he' r»m:a» Soort- week. De toespraak van den heer W. de Graaf voorzitter van het K.N.G.V., getuigde van vertrouwen in de toekomst van de licha melijke opvoeding, gestimu'eerd doof overheidsmaatregelen. Voor den Kenne mer Turnkring complimenteerde de heer F. G. .J v. d. Berg, die op het zoo be langrijke aandeel wees, dat Bato heeft in' het werk van dpn Kring. Van. de talrijke sprekers noemen wij verder rle hecren J. Krijgsman namens het Ned^rlandsch! Handbalverbond en A. Dietz namens da afdeeling Noord-Holland van dien bond. Dat ook in Bato's eigen kring veel be langstelling voor de vcreeniging bestaat, bleek o.a. uit de aanbieding van een ge denkplaat door een groep oud-leden, van! een vlag door de handbal-nfdeeling, en van een zestal klaroenen benevens een fonds voor aankoop van toestellen door de leden. Voorzitter A. J. Fortgens wees in zijn! slotwoord o.a. op de gezamenliike viering van de Haarlemsche jubilea met nationale en internationale ontmoetingen Den heer C. Th Smal. leider van de vereeniging, werd het eere-lidmaatschap aangeboden, en mej. C. de Liefde verkreeg het lidmaat schap van verdienste. Op de receptie volgde een herdenkings- feestavond in de Gemeentelijke Concert zaal. GOED AFOELOOPEX. Een autobus der Ned. Spoorwegen (Van Nijmegen naar Arnhem) :s bit Oosterhout van den dük gestort. De 14 inziMende reizi gers haalden een nat pak, doch er zijn geen dooden of gewonden. GAS VERSTIKKING Een gezin is door gasverstlkking te Laren om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 33-jarige H. K.. zijn 25-jarlge eentgenoote en hun 2-jarlg dochtertje.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1