Electriciteitsrantsoen Sport uit IJmuiden en Velsen. IJmuiden guut bevroren vischfilets produceeren Kolenvoorraad van het P.E.N, neemt zienderoogen af Wij hebben bij het districtskantoor van het P.E.N. geïnformeerd naar de voor uitzichten onzer electriciteitsvoorziening. Hetgeen ons daaromtrent werd medege deeld was ver van hoopvol en gaf ons de overtuiging, dat de uiterste zuinig heid betracht zal moeten worden, wil men de bestaande rantsoenen kunnen handhaven. Welke zuinigheid daaruit be staat, dat gewaakt wordt tegen over schrijding der toegekende rantsoenen. Er is vertraging in de kolenvoorziening cn de voorraad, die al zeer beperkt is, vermindert zienderoogen. Wanneer hier in niet spoedig verbetering komt, zal men aan een vermindering der rantsoe nen niet kannen ontkomen. Houdt men zich over het algemeen aan de rantsoenen? vroegen wij. Een groot percentage der verbrui kers doet dit angstvallig, doch daarnaast is een groep verbruikers, die klaarblijke- TerrasvogelsBeverwijk 01 Na de successen van den laatsten tijd viel de nederlaag, welke Terrasvogels gis teren tegen Beverwijk leed, wel eenigszins tegen. Zij is in hoofdzaak te wijten'aan het vrij zwakke spel van de voorhoede der- thuisclub. De achterhoede met RÖbken en De Ruyter aan het hoofd had Maenhout c.s. echter aardig in bedwang en N. N. onder de lat was zeer betrouwbaar. Maar een onfortuinlijke trap van Röbken in den grond bood Maenhout gelegenheid den bal naar den vrij staanden Holman te plaat sen en deze maakte geen fout. Dit was 6 minuten voor de rust. Na de rust was het tempo niet zóó hoog als daarvoor. Beide elftallen kregen nog enkele »ede kansen en een enkele maal kropen oé respectieve doelen door het oog van den naald. Bij Terrasvogels werd Ta- bernal geducht gemist. Proefwedstrijd Stormvogels Op het V.S.V.-terrein bonden gisteren bij wijze van proef twee Stormvogels-elf tallen den strijd aan. Wat het overzicht over het beschikbare materiaal aangaat, meenen we te mogen constateeren, dat voor tal van plaatsen spelers beschikbaar zijn, die, zonder direct uit te blinken, el kaar weinig in kracht ontloopen. Het meest sprekende voorbeeld daarvan zijn wel de vier vleugelspelers, Cupido en Op bergen links en Roelófs en Luppens rechts. Ook bij de kant-middenspelers viel het zelfde te constateeren. In de voorhoede van het B-elftal waren een tweetal nieuwe spelers opgesteld, n.l. Hermans en De Koning, beiden uit het Zuiden. Ons definitief oordeel schorten we nog even op, doch wel willen we reeds mededeelen, dat eerstgenoemde een pittig spelertje is en De Koning het spel meer dan eens verrassend opende. Wat de proefnemingen betreft, zij ver meld, dat die van rechtsbinnen Van Ge- mert op de spilplaats ons het best voldaan heeft. In hem zien we voor Stormvogels den aangewezen spil. De proef met De Boer als rechtsbinnen vonden we minder goed geslaagd. Zij tenslotte nog vermeld, dat de A- ploeg, bestaande uit de verdediging van het 1ste en de voorhoede van het 2e elftal, den strijd met 32 verloor. KennemersVelsen 23 Aanvankelijk leek Velsen's nieuwe op stelling een éclatant succes te zullen wor den, want na ruim 20 minuten spelen had het door toedoen van Hirsch en Ninaber reeds een 2—0 voorsprong. De Wijkers lieten zich hierdoor echter niet ontmoe digen en menige gevaarlijke aanval werd ondernomen, waarbij bleek, dat de Velsen- verdediging ter linkerzijde Wijker-Kuy- pers hechter was dan aan den tegen- overgestelden kant, waar Gerrits er nog al eens naast greep. Met de rust hadden de Wijkers hun achterstand tot 21 ver kleind, bij welk tegenpunt doelman Dem- mers niet geheel vrijuit ging. Na de rust zagen de hardwerkende Ken- nemers zelfs kans, maar nu buiten Dem- mers' schuld den gelijkmaker in het Velsen-net te plaatsen. Een spannende strijd óm de leiding ontspon zich nu, waar in Santpoort weer tot haar oude opstelling over ging. Tenslotte besliste v. d. Pol den strijd in Velsen's voordeel. Te vlug afgelast Het besluit, dat het bestuur van den Haarl. V. B. Zondagmorgen nam en waar door het geheele Zondag-programma werd afgelast, heeft hier nog al verbazing ge wekt, daar de meeste terreinen, o.w. die van V.S.V., Terrasvogels. Stormvogels en Velsen, heel goed bespeelbaar waren en van sneeuw zelfs niets te bespeuren viel. Zijn onze inlichtingen juist en het feit, dat o.a. KennemersVelsen gespeeld werd, zou daar op -wijzen dan had er ook in Beverwijk gespeeld kunnen worden. We zijn dan ook van meening, dat het H. V.B.-bestuur ditmaal de beslissing beter aan de consuls had kunnen overlaten. Hedenavond clubavond van D.C.IJ. Wij willen de clubleden en vrienden van D.C.Y. er aan herinneren, dat deze week de clubavond niet Dinsdagavond, doch hedenavond wordt gehouden in Café Royal aan den Zeeweg. lijk maling hebben aan de rantsoenee ring. Of, om het anders te zeggen, die geen begrip toonen te hebben voor den toestand, waarin ons land zich bevindt en niet aan den opbouw willen medewerken. Er kunnen tegen dergelijke onverschil ligen door middel van het Rijkskolen- bureau maatregelen genomen worden en dit geschiedt ook. Bij een kleine eerste overtreding wordt een waarschuwing gegeven; wordt hierop niet, of niet vol doende gereageerd, dan volgt bij een vol gende controle afsnijding voor veertien dagen. Wanneer de eerste overtreding al te hoog' is, dan wordt direct tot af snijding overgegaan. In de periode Januari-Februari zijn in de gemeente Velsen 90 waarschuwingen uitgereikt en 51 gebruikers voor 14 da gen afgesloten. Het is voor de directie van het P.E.N. natuurlijk niet prettig, deze maatregelen KinhelmADO 30 i De rust van enkele weken heeft Kinheim blijkbaar goed gedaan, hoewel ADO zeker niet minder was in het veld, behoudens het laatste half uur. Er ontwikkelde zich direct na den aanvang een vlug tempo,/ waarbij beide ploegen tegen elkander wa ren opgewassen. De ADO-aanvallen waren gevaarlijk doortastend doch daarbij bleef het totdat een flauwe Kinheim-aanval na een half uur door een voorzet van Kuilen burg via den paal Jos v. d. Linden in staat stelde te scoren (10). Kinheim, dat nu beter ging spelen, miste enkele kansen. ADO zag aan den anderen kant een leeg doel voorbij geschoten. Na de hervatting pakte ADO wel flink aan, maar Kinheim gaf geen krimp. Het tempo werd nog meer opgevoerd, wat den wedstrijd aantrekkelijker maakte. Doch ioen na een kwartier uit een aanval over links Jos v. d. Linde door toedoen van H. Groeneveld opnieuw Kloes passeerde (20) bleek de Heemskerksche verdedi ging het vertrouwen te hebben verloren en speelde wel uitermate zwak. Kloes- daar entegen deed goed werk. Kinheim ging nu overheerschen en een kwartier later was 't weer v. d. Linden, die scoorde en er 30 van maakte. In de laatste minuten kwam ADO nog eens opzetten en slaagde er ook bijna in de eer te redden, maar de stand bleef ongewijzigd. Mandolineclub Excelsior herrezen Na een gedwongen rustperiode is de aibeidersmandolineclub „Excelsior" thans herrezen. Zij zal haar eersten repetitie avond houden op Dinsdag 12 Maart in het Patronaatsgebouw. Er waren vele moei lijkheden te overwinnen, maar tenslotte werd niet alleen een zaal gevonden om te musiceeren, doch vond men ook een nieu wen dirigent, en wel den heer G. Blok uit Haarlem. Alle oude leden en natuurlijk ook nieuwe leden, die mandoline of guitaar kunnen spelen, zijn van harte welkom. Vischexport neemt toe Er was de vorige week een tamelijk levendige export van viseh, vooral naar België, hetgeen ongetwijfeld verband houdt met den vastentijd. Zooals men weet, ging deze week de eerste zending, bestaande uit 100 kisten, naar Engeland. Hierbij is het tot nu toe gebleven, vermoedelijk als gevolg van het hooge prijsniveau der Nederlandsche markt. België heeft deze week een aanzienlijke hoeveelheid afgenomen, namelijk ongeveer 2800 kisten, hoofdzakelijk kabeljauw, wij ting en vleet. Naar wij vernamen had men nog meer kunnen plaatsen, doch de aan voer liét dat niet toe. Zaterdag werden twee wagons naar Zwitserland verzonden. - Vischaanvoer In Vlaardingen In Vlaanderen liepen in de week van 24 Februari tot 2 Maart .binnen 4 stoom trawlers, 2 motortrawlloggers en 1 schok ker. De omzet bedroeg 40.215. De groothandel in zeevisch te IJmuiden heeft een dezer dagen een zeer belangrijk besluit genomen. Overgegaan werd tot de oprichting van de Stichting „Unievisch". Deze Stichting zal zich speciaal bezig hou den met de productie van en den handel in diepgevroren vischfilets. Een product dus als de onlangs inge voerde kabeljauwfilets, die het publiek zoo bijzonder is gaan waardeeren. Reeds is men in contact getreden met een Tee derij, die zich op dit terrein zal toeleggen. Het ligt echter niet in de bedoeling, het bedrijf te beperken tot de reederij en den te moeten nemen, 'doch deed zij dat dan zouden roekelooze gebruikers onge straft hun gang gaan en naast hun eigen rantsoen ook dat van anderen „opsou- peeren". Het rantsoen voor de periode Maart April is 24 KWU. Wij weten, aldus onze zegsman, dat dit voor velen weinig, voor gezinnen met schoolgaande kinderen te weinig is, maar men moet er rekening mee houden, dat de rantsoenen voor de wintermaanden voor dat doel met 12 KWU verhoogd zijn, zoodat als de goede wil aanwezig is, de verbruiker met zijn rantsoen kan toe komen. Dit blijkt bij de controle over duidelijk. Wij zouden niets liever doen, zoo zeide men ons, dan de slagzin „doe het elec- trisch" A^eer ten volle te propageeren, maar helaas is het nog niet zoo ver. Laat ons hopen, dat dit spoedig zoo mag zijn. Om hiertoe te komen, kan iedereen mee werken, n.l. door zoo zuinig mogelijk met hun electriciteit-, gas- en kolenverbruik te zijn. Des te eerder komen we weer in normale omstandigheden. Want voor den opbouw van bijna alles zijn kolen primair, dus moeten we zuinig zijn met alles, waar kolen voor gebruikt worden. Marktbericht van Maandag De aanvoer bedrosg 128795 K.G. waar onder 38080 K.G. kabeljauw, 27855 K.G. wijting, 41690 K.G. schol, 1250 K.G. bot, 4520 K.G. schar, 955 K.G. rog en vleet, 970 K.G. poontjes, 510 K.G. schelvisch, 1065 K.G. tarbot, 665 K.G. griet. 10320 K.G. tong De trawlers besomden 51290. Verdere besommingen: motorloggers: KW166 f 3527, KW42 f 8470, KW45 f 4323, "KW91 f3984, KW14 f 7446, KW20 f9110; kustvisschers: KW190 f 338, KW160 f 496, KW226 f 160, KW 125 f188, KW199 f479, KW128 f 13, KW34 f 202, KW88 f170, IJM241 f607, IJM310 f 133, KW249 f 674, KW237 f 116, KW239 f50, HD184 f146, WR116 f 343, HA4 f146, HA89 f 76, HA96 f 406, EH4 f 216. UK22 f 448 UK194 f 247, UK172 f331, UK144 f211, UK 141 f 314, UK168 f 369, UK1 f 733, UK44 f 338 UK2 f64, UK142 f327, UK184 f 465, UK57 f 191, UK264 f233, UK121 f 313, UK145 f 171, UK265 f108. UK75 f190, UK31 f395, UK161 f170, UK87 f433, UK52 f 263, UK266 f117, UK28 f157, UK77 f97 Scheepvaart 9 Maart aangekomen: Vrede, van Mid- dlesbro; Bore, van Stockholm; Martin Bohrman, van Baltimore; Pinguin, van Towey (bijlegger); Goldfinch, van Londen; Urmajo, van Hull; Rose Marie, van Fowey; Kuwi, van Middlesbro. 9 Maart vertrokken: Iris van Hoogovens; W. S. Jennings n. Antwerpen; Frey naar Stockholm. Streefkerk n. Newport; Jelö n. Antwerpen; Patria n. Londen; Trajanus n. Dover; Eemstroom n. Hull. 10 Maart aangekomen: Kijkduin, van Newport; Bloemfontein, van Port Said; Zuiderburg, van Almeria voor de Hoog ovens, George L. Farley, van Baltimore; Coen van Groningen. 10 Maart vertrokken: Pinguin n. Kopen hagen. Haringvoorraad zoo goed als geruimd De haringvoorraad teelt 1945, opge slagen in de diverse visscherijplaatsen, is zoo goed als geruimd. De steurharing, welke grootendeels tot bokking verwerkt is, is nagenoeg verbruikt. Hetzelfde geldt ook voor de haring, die door de inleg- gerijen is bereid. Dit zeer gewilde artikel zal nog slechts korten tijd verkrijgbaar zijn. De in het afgeloopen seizoen ge vangen haring, welke voorraad in Januari van dit jaar nog zeer belangrijk was, is vlug afgenomen. Het grootste deel hier van is in het binnenland verbruikt. Een klein gedeelte is naar het buitenland ver zonden, afgenomen door Luxemburg. Tsjecho Slowakije en Palestina. Naar wij vernemen, zullen de eerste haringschepen eind April begin Mei wederom naar zee vertrekken. Kees Pruis in Thalia Woensdag 13 en Donderdag 14 Maart kunnen liefhebbers van humor, dansmu ziek en zang in Thalia genieten van Kees Pruis en zijn medewerkers, allen beken de artisten, wier reputatie van dien aard is, dat de bezoekers geen spijt zullen heb ben van hun gang naar het voormalige Willemsplein. groothandel. Ook aan den kleinhandel in viseh is een belangrijke plaats toegedacht. Met deze belangrijke schrede op den weg naar de productie van wat men zou kun nen noemen „panklare viseh", staan we ongetwijfeld op den dremjael van een nieuw tijdperk in de geschiedenis van de vischvoorziening van ons land, terwijl in de oprichting van „Unievisch" tevens het bewijs kan worden gezien, dat in het be drijf te IJmuiden nog een gezonde onder nemingsgeest leeft en men begrijpt, dat aanpassing aan gewijzigde omstandigheden en nieuwe behoeften in dezen dynami- schen tijd niet achterwege mag blijven. Vischaanvoer in Scheveningen Gedurende de week van 23 Februari tot en met 1 Maart kwamen in Scheveningen binnen 2 stoomtrawlers, 9 motorloggers. 7 Noord-schokkers en 136 kustvisschers. De omzet aan versche zeevisch bedroeg 159.359. SANTPOORT Orgelconcert ten bate van Volksherstel Op Donderdag 14 Maart a.s. zal in de Ned. Herv. Kerjc een orgelconcert worden gegeven ten bate van Ned. Volksherstel. Medewerking verleenen Gien Abrahamse —Beekman uit Amsterdam, sopraan en Adriaan Verschoor aan het orgel. Ten ge- hoore zullen worden gebracht werken van Bach, Mozart, Franck en Kee Afhalen van levensmiddelen kaarten Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten zijn aan de beurt de letters U t.m. Z op Dinsdag 12 Maart in het Bad huis aan de Wüstelaan. Lezing over de doodstraf Vrijdagavond heeft in de Ned Herv. Kapel ds. M. v. d. Voet uit Haarlem ge sproken over het onderwerp „Rondom de doodstraf". Ds. van der Voet die zitting had in de onlangs gehouden synode der Ned. Hervormde Kerk besprak eerst het werk dezer synode. Verschillende zaken op geestelijk, zoowel als op economisch en sociaal gebied werden daar belicht en besproken en als taak van de kerk aan vaard. Ook het vraagstuk van de dood straf neemt daarin een plaats. De kerk stelt zich op het standpunt van gerech tigheid en barmhartigheid. Van dit stand punt uit behandelde spreker het onder werp, dat tegenwoordig zoo bijzonder actueel is. Van het Bijbelsche standpunt uit beschouwd wees hij op het voor en tegen. Recht moet er zijn en ook de straf op het onrecht. Het element der straf moet in zich hebben vergelding, opvoeding en verbetering. Spreker zeide, in zooverre tegen de doodstraf te zijn, omdat bij toepassing van de doodstraf de weg naar opvoeding en verbetering afgesloten is. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenige aanwezigen ge bruik gemaakt VELSEN Afhalen van levensmiddelen kaarten Van de bewoners van Velsen-Noord zijn aan de beurt voor het afhalen van levens middelenkaarten de letters A t.m. K op Woensdag 13 Maart in het Ontspannings lokaal van de Java-Deurenfabriek aan den Wijkerstraatweg Bioscoop „De Pont" Bioscoop De Pont brengt twee films. Als eerste ..Moord in kamer 916". De misdadi ger Al Lustig vermoordt in zijn kamer een bendelid. Een kapstertje. Polly Dunlop, is hiervan getuige. Zij vlucht en wordt zoo wel door de politie als door Lustig en zijn bende gezocht. Zij ontmoet een redacteur van een dorpskrant en stelt zich onder zijn hoede. Hoe Lustig haar vindt, en hoe zij tenslotte gered wordt is iets wat niet verteld kan worden: dat moet men gaan zien. Na de pauze kan men genieten van de cowboy-film „Strijd zonder genade". Alle voorwaarden voor een amusante cowboy film zijn aanwezig. Een corrupte sheriff; een vermoorde ranger; overval op een postkoets; schietpartijen; de nobele cow boy en een aardig meisje. Ook de noodige cowboy-liedjes n^thrfVen niet. Een huis vol herrie De Vereeniging Hoogoven-Staten orga niseert voor haar leden twee tooneeluit- voeringen in het Kennemer Theater te Beverwijk, waarbij de klucht in drie be drijven „Een huis vol herrie" zal worden opgevoerd. Teneinde de continu-arbeiders in de gelegenheid te steMen deze uitvoering bij te wonen, vindt de eerste avond plaats Vrijdag. 15 Maart en de tweede Maan dag 18 Maart a s Agenda voor Velsen Maandag 11 Maart: Bioscoop De Pont: „Strijd zonder genade", en „Moord op kamer 916". Aanvang 8 uur. Dinsdag 12 Maart: Bioscoop De Pont: Zie Maandag In dezen tijd, waarin Nederland de be vroren filets uit Canada heeft leeren ken nen, vindt de nieuwe industrie in dit Ca- nadeesche product een gratis reclame object en wanneer zij er in slaagt, een product van gelijke kwaliteit op de markt te brengen (en waarom zou ze dat niet?) kan het niets anders of de onderneming moet slagen. Naar onze meening zal het verkrijgen der grondstoffen eerder moeilijkheden op leveren dan het vinden van een afzetge bied. Uit het bericht blijkt, dat de Stich ting zelf den detailverkoop ter hand zal nemen. Zij huldigt dus het principe: van producent tot consument, een principe, dat wel op verzet van den detailhandel zal stuiten. Het vraagstuk der grondstoffen lijkt niet gemakkelijk op te lossen, maar we kun nen wel aannemen, dat deze onderneming, die goed gefundeerd schijnt te zijn, haai- voelhorens naar alle kanten uitgestoken heeft en zich ten aanzien van de grond- stoffenvoorziening wel gedekt heeft. We zien vol belangstelling uit naar ver dere bijzonderheden omtrent dit grootsche plan. Stichting „Unievisch" opgericht

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3