Spinazie Opi. tot Marconist Altijd KOEK of BISCUITS Beider Belang REPETITIES Luidsprekers 5440 JOH. GEELS VELSEN Tooneelvereeniging „Concordia" Nadat reeds verschillende vereenigingen na Mei 1945 weer leekenen van activiteit hebben gegeven en zich thans in een groei ende belangstelling mogen verheugen, heeft ook de Tooneelvereeniging „Con cordia" sedert eenigen tijd haar onder- duik-periode beëindigd. In Februari 1942 werd het besluit ge nomen om niet te buigen voor de Cul tuurkamer. Spoedig na de bevrijding kwamen de leden weer bijeen, maar het gebouw Concordia was niet in een staat om het tooneelleven direct te beginnen, terwijl de regisseur, de heer L. W. Boe ree voorloopig verhinderd was de regie op zich te nemen. Nu is dit anders, Concordia, zoowel gebouw als tooneelvereeniging, verkeert in puike conditie en alles wordt in het werk gesteld om nog dit seizoen, wel licht reeds' eind April of begin Mei, een uitvoering te geven. „Concordia" heeft, echter nog wel be hoefte aan enkele goede krachten, die gaarne door den heer F. Brakenhoff, se cretaris, zullen worden ingeschreven. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: J. C. Rietkerk, Alkmaar, Nassaulaan 1, en J. A. Hoek, Stephenson- plein 3. IJmuiden; toek. adres. id. L. F. N. Aardenburg, Gr. Hout of Koningsweg 2e, Velsen-N en P. van Rooij, Noorderlaan 4G, Vclsen-N. H. v. d. Steen, Jacob van Hesmskerkstr. 34, IJmuiden, en A. E. Krij- geb, id.: toek. adres: id. F. J. Vosseberg, D. Hartoghstr. 48, IJmuiden, en H. Engel hart, id.; toek. adres: id. W. Burgerhoff, Rotterdam, Heer Vrankestr. 16C, en C. Kurk, Svertsenstr. 15, IJmuiden-O. J. Dui- neveld, Doodweg 65, Velsen-N. en J. v. d. Oever, Meidoornstr. 23, IJmuiden-O. C. Visser, Zandersstr. 28, IJmuiden-O. en T. Filarski, Velserduinweg 153. IJmuiden-O.; toek. adres: Koningsplein 17rd., IJmuiden. J. M van Leeuwen, Berkenstraat 23, IJmuiden-O. en A. Velzel, Berkenstr. 17, ÏJmuid'en-O.; toek. adres: id. C. L, Pieters Kruidbergerweg 69. Santpoort, en IJ. M. Hoes, Walravenstraat 28. Velsen-N.; toek. adres: Kruidbergerweg 69. Santpoort. A. A. Hamers, Annastraat 35, IJmuiden en G. Jonkman, P. I-Ieinstraat 50, IJmuiden- O.; toek. adres: Bloemstraat 28, IJmuiden. G. J. Broek, Bakkerstraat 4, IJmuiden, en H. de Groot, Pres. Krugerstraat 40, IJmui den; toek. adres: id. Getrouwd: A. ZwartG. Vlig, J. van SlootenR. Bruinink, A. VisserM, de Niet, J. van Egmond'H. W. Boeter, R. SweersC, Groeneveld, N. AlandG. Broek. Geboren: A. H. J. Blümz, Zeeweg 181, IJmuiden-O F Asselman, z„ IJmuider- straatweg 68, IJmuiden-O, J. Smakman, d.. Burg. Enschedélaan 17. Santpoort; Cjr A. Warmen'hoven, z., Velserbosch 11, Vel- sen; I. de Jonge, d.. Oostevduinplein 80, IJmuiden-O. A. H. Osendarp, z.. De Ruy- terstraat 80, IJmuiden-O. J. Nieuwenhui zen, d., Van Langeveldstraat 2, Velsen-N. L. H. Kroese, Terras weg 3, Santpoort; P. Brouwer, z„ Kon. Wilhelminakade 79, IJmuiden; A. J. Groot, d., Leeuweriklaan 6, IJmuiden-O. T. Speelman, d., Hagelin- gerweg 45, Santpoort: J. Jansen, z., Hya- cintheniaan 49, Santpoort; J. C. F. Hoger- heïjde, d.. Noorderdorpstraat 4. Santpoort; W. Prins d Velserduinweg 225, IJmuiden- O.: T. Dekker, z.. Overbiltweg 5, Sant poort; M. A, Lemmers, z., Kanaalstraat 55, IJmuiden; J. van Zandvliet, z.. Sta tionsweg 75, IJmuiden-O. A. G. Stelten poll!, z„ P. C. I-ïooftlaan 39, Driehuis; J. H. Blom. d.. I-Iagelingerweg 11, Santpoort; G. L Vriend, d.. De Genestetlaan 21, Drie huis: J. 'Smakman, z., Hoofdstraat 77, Santpoort: A. Zwart, d„ D. Hartoghstraat 21, IJmuiden. Overleden: C. van Veen. 81 j., wed. van S. Schoone. Breesaapstraat 44, IJmuiden; W. Wijnbergen, 44 j., echtg. van J. van Maren, Beekvlietstraat 13, Santpoort; W. S de Jong. 73 j., ongeh., Molenstraat 10, Santpoort; G. Smit, 82 j., wed. van M. Bol, Zeeweg 265. IJmuiden-O. F. H. Heeremans, 1 week. z. van P. C. Heeremans, Terras- weg 32. Santpoort. Weerbericht Geldig tot Dinsdagavond. Weinig verandering. Meest nevelig of zwaar bewolkt weer, zonder noemenswaardtgen neerslag. Ma tige Oostelijke winl. Weinig verande ring ïn temperatuur. AGENDA MAANDAG IX MAART Stadsschouwburg: Aerd. Jongeren. Toon, „Bloed en Liefde", 20 uur. Begijnhofkapel: La France au carrefour, 20 uur. Rembrandt: Golden Boy. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.) Cinema Palace: I'll be your sweetheart, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur (a. 1.). Luxor: Gravin Alexandra, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Fraits Hals: J'accuse, 14. 16.30. 19 en 21.15 uur (18 j DINSDAG 12 MAART. Stadsschouwburg: Specialist in Marceline (Comedia), 20 uur. Gem. Concertgebouw: Ledenconcert H.O.V., 20 uur. L. Margaretha- straat 19: Lezing over verontruste Jeugd, 20 Tittr. Bioscopen: als Maandag, BURGERLIJKE STAND. HAARLEM 9 Maart 1946 BEVALLEN: 6 Maart, M. van der Horst— Remeijer, d.; 7 Maart P. G. van Leeuwen— van Amstel, z.; G. C. W. Karelse—van. Over- beek, z.\ M. E. Vrolijkvan der Hoeven, d,; 'J. C. van SchootenMaarschalk, z.; 8 Maart, J. BultersHoogakker, d,; E. SmitSchee- lings, d.: G. PardoenMeijer, z. OVERLEDEN: 5 Maart, IJ. C. van Leeuwen. 54 j„ Gen. Joubertstraal; 6 Maart, H. Alkema Goosens, 77 j., Middenweg; P. Goinga, 60 J.. Ramplaan; G. Schippers, 79 j., Teyler- straal; 8 Maart, W. van der Aardweg, 64 J., Denijs van Hullelaan. GEHUWD: 8 Maart, C. Lowes en J. Dijk stra; M. Topoi berg en M. J. van den Berg, Bevestiging en intrede dr. E. Emmen De secretaris der Generale Synode der Ned, Herv. Kerk dr. E Emmen is Zondagavond in een dienst gehouden in de Groote of St. Jacobskerk te Den Haag, tegelijk met Ds. K. H. E. Gravemeyer, algemeen gedelegeerde der Kerk bevestigd door den praeses der Synode Ds. W. A. Zeydner van Rotterdam als predikanten in algemeenen dienst bij de Ned. Herv. Gemeente van 's Gravenhage. De bevestiger hield een predikatie naar aanlei- ling van 2 Cor. 6 vers 1, In dienzelfden diénst deden beiden predikanten hun intrede. Dr. Emmen legde in zijn intreepredicatie inzon derheid nadruk 'op de taak van de Kerk in deze dagen. Verscheidene leden der Generale Synode hebben den dienst bijgewoond. Ten slotte werd beiden predikanten toegezongen het Psalmvers, Dat 's Heeren zegen op U daal. Haarlemsche gemeente zaken B. en W. van Haarlem stellen aan den raad voor: Voor het gewoon lager e-derwijs en het voortgezet lager onderwijs het ver- menigvuldigingscijfer van schoolgeldver ordening op 2 te bepalen. Dit voorstel doen B. en W. naar aanleiding van een aanschrijving uit den Haag aan de ge meentebesturen. Aan de firma J. Geesink en Zonen N.V. te Weesp de helft (f 2.732.38) te ver goeden van de schade die, zij door oorlogs omstandigheden geleden heeft bij het ma- ken van een chassis voor een verhuisauto voor de gemeentereiniging. De gemeenterekening over 1943 vast te stellen. Het tekort is f 555,885.39. Eenige weken geleden gaven wij reeds een uit voerige toelichting op deze rekening. f 4980 is noodig voor de aanschaffing van materiaal voor de stembureaux voor verkiezingen. In den oorlogstijd is een deel van. het bestaande materiaal ont vreemd en gebruikt voor andere doel einden. B. en W. stellen voor de vergoeding aan de secretarissen van de commissie tot wering van schoolverzuim van f 150 op f 200 ppr jaar te brengen. Verder wil len zij het presentiegeld voor leden der commissie van i' 1 op f 1.75 per vergade ring brengen. Internationale zwem wedstrijden te Haarlem Een Belgische zwemster en een zwem mer benevens de waterpoloploeg van de Gentsche zwemvereeniging, zetten Zon dagmiddag luister bij aan de Internatio nale zwemwedstrijden, welke „Haarlem" in het Sportfondsenbad organiseerde. Waren de beste Nederlandsche zwem mers en zwemsters aanwezig, geheel vol daan heeft het programma niet, omdat het aantal deelnemers(sters) te groot was. waardoor vooral het nummer 200 M. schoolslag veel tijd in beslag nam. Ook leverden de Belgen geen geweldige pres taties. Mej. L. Peil uit Gent startte in het nummer 200 M. schoolslag en werd in een niet sterke serie de laatste van de vier. De laatste maanden lijkt zij uit vorm te zijn. De Belgische kampioen G. Ramael van Le Nage „St. Gille", Brussel, moest zich met de vijfde plaats tevreden stellen in het nummer 100 M. rugslag, welk num mer het spannendste van den middag was. Winnaar werd F. de Geest van H.P.C.. die bijzonder op dreef was. De 100 M. rugslag voor dames bracht een gedecideerde over winning voor mej. G. Gaillard van A.D.Z. Spannender was de strijd tusschen de dames A. van Du ijl en A. Wagemaker: met een verschil van een tiende seconde werd eerstgenoemde winnares. Bep van Sehaik van „Meeuwen" won gemakkelijk in het nummer 100 M. borst- crawl. Meer spanning bracht het heeren nummer tusschen Van Marlcesteijn, J. C. Scheffer en F. Smol. Na een gelijlcopgaand begin zwom Van Merkesteijn uit en liet zijn concurrenten eenige meters achter zich. Een belangrijk nummer was de drie maal honderd meter wisselslag estafette heeren. waarbij de borstcraw'i de beslissing moest brengen. Haarlem was eenige meters ach ter bij Z.I.A.N, en „Het IJ" toen Van Merkesteijn in het water was en de ach terstand bijna inhaalde. Zian werd eerste, „Het IJ" tweede en Haarlem bezette de derde plaats. Bij het schoonspringen voor dames toonde mej, C. Floor (A.D.Z.) zich de beste. Tenslotte kwamen de waterpoïo- ploegen van de Gentsche zwemvereeniging en de zwemclub „Haarlem" tegenover el kaar. Met 31 wonnen de Haarlemmers na een stevige partij. Geen uitstel der Grieksche verkiezingen Minister-president Soefoelis heeft heden wederom verklaard, dat de verkiezingen op 31 Maart zullen doorgaan, ondanks de protesten der linksche partijen. De plaatsvervangend minister-president en leider der progressieve republikeinen, Kafandaris. heeft medegedeeld dat hij en vier andere ministers zullen aftreden. Hiermede is het aantal aftredende minis- tei's tot tien gestegen. De Engeische minister van buitenland- sche zaken, Bevin, heeft in een brief aan Soefoelis de redenen uiteengezet waarom hij uitstel der verkiezingen ongewenscht acht. 240 Engeische, Fransche en Amerikaan- sche officieren zijn Zondag begonnen met de verificatie der kiezerslijsten. Nieuws uit het buitenland Tijdens een bekerwedstrijd tusschen Bol ton Wanderers en Stolce City op het terrein te Bolton (Lancashire) op Zaterdagmiddag is door het instorten van een tribune een. aan tal toeschouwers onder den voet geloopen. Acht en dertig mensohen werden gedood. Een half uur na het ongeluk werd de wedstrijd voortgezet. Door de heropenstelling van het Dordt- mttnd-F.emskanaal met ingang van April e.k. zullen de steenkolen uit het Ruhrgebïed op snellere wijze naar West-Europa kunnen wor den vervoerd, aldus A.F.P. De staking in de Argentijnsclie vleesch- verwerkende industrie zal volgens Reuter heden eindigen. Do Britschc gevolmachtigde minister in Duitschland en Oostenrijk, John Hynd, heeft in Sheffield verklaard, dat 23.000.000 Duit- schers in de Britsche zone met den honger dood worden bedreigd, tenzij voor het einde van de maand 150.000 ton voedsel Duitsch land bereiken. Radio Moskou heeft volgens Reuter een fel commentaar geleverd op wat het noemt de „lawaaiige anti-Sovjetcampagne' in Gr, Brlttannië en de Ver. Staten. Aga Khan, het hoofd der Mohamrae. daansche Ismaïli-gemeenschap, werd bij zijn zestig jarig jubileum tegen diamanten gewo gen. Hij bleef 110 kg. zwaar te zijn, zoodat meer dan voor vier millioen gulden aan diamanten noodig was om de schaal in even wicht te brengen Er is brand uitgebroken op de „Queen Elizabeth". De brand is reeds gebluscht en de schade is .waarschijnlijk gering. Het schip ligt in de haven van Southampton, waar het voor den dienst in vredestijd op nieuw wordt uitigerust, De voorzitter van het Hoogerhuis Lord .Towitt, heeft verklaard: ,,Ik ben altijd van meening geweest, dat vriendschap tusschen Groot-Brittannlë en Frankrijk voor Europa van het grootste belang is. Engeland zal het Fransche plan in overweging nemen van triple alliante tusschen Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie. Frankfort. Het broodrantsoen in de Amerlkaansche bezettingszone van Duitsch land zal begin April met twintig procent verlaagd worden. De hoeveelheid calorieën zal evenwel niet verminderen, daar het rantsoen met boonen en erwten zal worden aangevuld. De aanvoer van graan te Bremen is onvoldoende. Juno Paasikivi, sinds November 1944 mi nister-president van Finland en 75 jaar oud, ls Zaterdag tot opvolger van maarschalk Mannerheim tot president van de Finsche republiek gekozen. Mijn broocl Winter 1944'45. Hongerwinter. Langs de wegen trekken vrouwen en moeders uit de steden, zij smeeken om eten bij den boer. Zij leuren met hun kinderen: wie wil ze den kost geven, tot de nachtmerrie van den oorlog voorbij is? In de arme stadsbuurten liggen huis aan huis de door gebrek aan* voedsel uitgeteerden, te zwak om zich te verroeren, liet lichaam ver droogd of onnatuurlijk gezwollen. Honger! Om een korst brood wordt gevochten, de suikerbiet heerscht over de schrale tafels. Een ieder dankt God voor eiken kruimel, hem toegeworpen. Een ieder, van welken rang of stand, voelt aan den lijve wat het beteekent, honger te lijden Het is iets verschrikkelijks. Winter 1945'46. Een jaar later. Van het schrikbewind der Duitsehers en hun com pagnon de honger» is het volk gered. Er is nog geen overdaad, maar er is genoeg, ruimschoots genoeg om van te leven. Een korst brood is niet meer, wat hij een jaar tevoren was: het eene, het boven alles be geerlijke. Een korst brood kan men van daag in de straten vinden, vertrapt door vele voeten. En in de vuilnisbakken. Naast een heele boterham: een maal aardappe len, een klomp gort. Er is immers weer genoeg! Onlangs was ik er getuige van, hoe een jongen zijn twaalfuurtje uit het raampje van den trein wierp. Hij had geen trek. Toen anderen, nijdig, hem op het onwaar dige van zijn daad wezen, zei hij: „Waar bemoeit u zich mee? Het "is m ij n brood." Die jongen heeft, als zoovelen, niets ge leerd. Hij heeft vergeten, hoe blij hij een jaar geleden was, als hem zijn deel werd toegemeten van het bitter weinige, dat wij samen moesten deelen. Hij heeft ver geten, wat hij toen wist, dat het voedsel een gemeenschappelijk bezit is, oneindig kostbaar, nooit om weg te werpen. Hij is ondankbaar. Nu heeft hij genoeg, maar nog velen hunkeren naar dat in keurig papier verpakte twaalf-uurtje, ddt hij uit het treinvenster wierp. Mijn brood is ons brood. Velen, mensch en dier, vragen nog om al dat voedsel, dat in straten en vuilnis bakken wegrot, vei'smaad door ondank baren met tekort aan gemeenschapsgevoel. Wie om zich heen ziet, weet waar hij te recht kan met zijn boterham, als hij geen trek heeft. Wij moeten om ons heen zien. Omdat wij niet alleen zijn op deze wan kele wereld. P. H. Actie tegen Franco De Eenheids Vak Centrale heeft aan den minister-president, prof. Ir. W. Scher- merhorn een telegram verzonden, waarin er, gezien de ontwikkeling der jongste ge beurtenissen in Spanje, waarbij vrijheids- strijders ten offer vielen aan het Franco regiem, met klem op wordt aangedrongen de handelsbetrekkingen met de Spaansche regeering te Madrid te verbreken. Ook heeft E.V.C. alle transportarbei ders en zee' 'en opgeroepen de export naar Spanje stop te zetten, als eerste maatregel om alle handel met Franco- Spanje te doen ophouden Duitsehers begrijpen nog niets Volgens de „Observer" heeft de rede van Churchill te Fulton in Duitschland een geweldige reactie veroorzaakt. De meeste Duitsehers beschouwen de rede als het bazuingeschal, dat tot een oorlog tegen Rusland oproept. Velen van hen leven in de voortdurende hoop op een conflict tus schen de overwinnaars, waardoor zij een herrijzenis van Duitschland's macht ver wachten. Zij zijn er niet van te overtuigen dat Churchill slechts een meer energieke po litiek tegenover de Sovjet-Unie beoogt, teneinde een oorlog te voorkomen, in plaats van uit te lokken. Maarschalk Montgomery heeft verklaard dat de massa van het Duitsche volk nog nationaal-socialistisch denkt en dat een langdurige bezetting noodig zal zijn om de heropvoeding der Duitsehers in demo- cratischen geest te voltooien, aldus de Nieuwsdienst van Radio Nederland. gedroogd p. ons 55 (voldoende voor 4 pers.) 2 pak reel- pudding 29 Losse havermout p, pond 22 Tuinboonen per pond 29 Aard.meel 2 pak 29 3 pak closetpapier 25 Tarwegries per pond 25 Bleekwater per liter 25 Zout, 3 pond 26 Volop. Alle soorten Erwten en boonen Van. gries, Am. gries Alkm. gort per pond 24 Parelgort per pond 24 Koffiesurrogaat 1/2 pond 34 Maggi Soepen en Blokjes Choc, ree pen VAN HOUTEN gevuld en Pure Geen NEEN te koop KENNEMERLAAN.27 WONINGRUIL. Wie ruilt woning in ÏJmuiden-Oost, huur f 5.25 per week, voor IJmuiden-West, huur tot f 7 per week? Br. L 373 bur. v. d. blad. WIE WIL RUILEN njijn kleine woning, 1 k. en keu ken met 3 slaapk., huur f 3.50 voor gr. met 2 kamers en 4 slaapk. huur f 5, omg. IJm. 0. Brieven L 372 bur. blad. WONINGRUIL. Wie wil mijn huis te Beverwijk huur prijs f 36,85 per maand rui len voor huis te IJmuiden, huurprijs f 6 tot f 7 p. week. Br. L 371 bur. v. d. blad. RUILEN: luidspreker voor 12 els vloerkleed. Zeeweg 17 - Te koop gevr. 1 pers. LEDIK. en spir. en baby kleertjes. Bothastraat 12 zw. 1.Tmuiden. RUILEN gr. huis met zol der, zolderkamer, tuin en bijkeuken voor huis omtr. Kenn. laan, huurpr. pl.m. f 37.50. Br. L 370 bur; v. d. bl. ACCORDEON te koop pianoklavier 120 bassen. Wijk aan Zeeërweg 128, IJm WRINGER te k. Tromp straat 58. Te koop SCHRIJFMACHI NE, merk Mercédes. Tromp straat 52. Te koop, te huur of in ruil aangeboden: goed on derhouden SCHRIJFMACHI NE (Mercédes). Br. ,L 374 bur. v. d. blad. Z.g.a.n. v. Delft's KIN DERWAGEN, o.k te koop. Wijk a. Zeeërweg 51. Z.g.a.n. v. Delft's KIN DERWAGEN o.k. te koop, Wiik a. Zeeërweg 51. CHR. GEM. KOOR LOOFT DEN HEER - IJMUIDEN Dir.: P. J. POTGIESER Hervatting der op WOENSDAG 13 MAART '4(i In de Creutzbergschoot te IJmuiden des avonds 8 uur precies. MEISJE gevr. voor de morgenuren. Meesters, Schaepmanlaan 1. Driehuis. Welke mevr. wil voor on- gev. 3 mnd. 'n BESCHAAF DE HULP hebben, 4 a 5 da gen per week? Br. L 375 bur. v. d. blad RUILEN een woning J. P- Coenstr. 7 voor woning omg. Havenk. Marconistr, Inl. J. P, Coenstraat 7. Nieuwe rijkbroek RUILEN v. Heerenpantalon. Ceder straat 4. In studio wordt genomen Haydn. ,.01-e Schöpfung" van Jos. HET BESTUUR. Onze telephoonverbbiding is weer hersteld onder het oude nummer Bloemenmagazijn KON. WILHELMINAKADE 74 IJMUIDI Lid der Ned. Bloemen expresse LEVERING VAN BLOEMWERKEN VOOR A VOORKOMENDE GELEGENHEDEN Dag- en avondcursussen. RADIO-INSTITUUT „KENNEMERLAND" STATIONSWEG 66. VELSEN InlichtingenUitsluitend op Woenedaaniiddag van 4 uur. Prosp. gratis.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4