IJmuider Courant Besprekingen in Inclië binnen twee dagen Crooter Kranten Ver. Staten willen Spaansche kwestie niet voor den Veiligheidsraad brengen België heeft weer een Regeering (Jfte .Tnargfttlg No. 18277 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJinuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Het Amsterdamsohe Concertgebouworkest vertoeft te Honden, waar het een serie concerten zul geven. Eiluurd van Beinum, die eerder per vliegtuig arriveerde, begroet de leden van het orkest bij hun aankomst in de Engel- selie hoofdstad. (p) Nederlandsche troepen opnieuw tot discipline gemaand T~\E minister van Handel en Nijverheid heeft een bezoek aan Amerika ge bracht en is teruggekeerd als voorstander van grooter dagbladen. Geen wonder. De lijvige bundels, door de Amerikaansche dagbladbedrijven verspreid, moeten hem de schrille tegenstelling hebben doen be seffen, waarin wij te dezen aanzien in Nederland verkeeren. Er waren voor de ministerieele reis al heel wat pogingen gedaan, om de regeering duidelijk te ma ken dat wij met deze poovere toewijzing niet de taak kunnen vervullen, die het dagblad in de moderne samenleving heeft. Het bleef bij pogen. Maar er gaat niets boven aanschouwelijke ervaring en dus brachten de Amerikaansche kranten het groote argument. Nederland tobt evenwel met gebrek aan deviezen, zoodat minister Vos niet meer heeft durven opperen dan een proefneming" met een niet nader aan geduide vergrooting van den omvang. Die proefneming zou hij dan voor zes maan den willen nemen. Niet om te zien, of er werkelijk zooveel meer in de dagbladen zou staan als zij in vier pagina's groot in- plaats van in vier pagina's klein formaat verschenen. Want dat gelooft hij nu blijk baar wel, al moeten zijn Amerikaansche ervaringen hem nog heel wat anders ge toond hebben. Nummers van achtenveer tig, ja zelfs van vierenzestig groote blad zijden moeten immers onder de verbaasde oogen van Zijne Excellentie zijn gelegd. Zijn bedoeling met de proefneming is dus niet om na te gaan wat wij ervan maken zullen, maar om vast te stellen, hoe de krantenlezers zich erbij gedragen zullen. De verwachting in vakkringen, een heel logische verwachting, is namelijk dat als de bladen tot redelijken omvang ver groot zullen worden het groote aantal ge vallen, waarin een gezin twee of drie kranten leest, sterk zal verminderen. De menschen zullen zich met één dagblad" te vreden stellen, omdat zij daar genoeg aan hebben. Dit zal niet alleen voor hen een bezuiniging beteekenen, maar bovendien het door de vergrootïng van den omvang verdubbelde papiergebruik anderzijds weer doen dalen. De regeering zou dus, om het heel eenvoudig uit te drukken, het Nederlandsche volk aan een tweemaal beter product kunnen helpen voor ander half maal den prijs. En de consument, voorzoover hij afnemer van meer dan één dagblad is, zou de helft of twee derden van zijn vroegere abonnements-uitgaven be sparen. Ik hoop dat de regeering zich van de aantrekkelijkheid van dit plan zal laten overtuigen en dat deze groote verbetering in den toestand der dagbladen dan spoe dig zal intreden. Want het is noodig. Wij moeten de gelegenheid krijgen, meer te doen. Ondanks alle bekortingen, alle ge bruik van kleine lettertypen en spaarzaam heid met koppen, waardoor wij zooveel mogelijk nieuws en-voorlichting in zorg vuldig beraamde verscheidenheid op het kleine papier-oppervlak ten beste geven, zijn wij met den huidigen toestand geens zins tevreden. Vooral geldt daarbij de overweging, dat het dagblad als „dage- lijksch verkeersmiddel" van den mensche- lijken geest en van de menschelijke activi teit in den ruimsten zin des woords so ciaal. economisch, politiek, cultureel zijn taak behoorlijk moet kunnen vervul len. Nevens de groote hoeveelheid nieuws in beknopten vorm, die iederen dag om plaatsing vraagt en de menigte inlichtin gen van feïtelijken aard, waarom men hel dagblad vraagt moet er voldoende ruimte zijn voor commentaar en voorlichting op velerlei gebied. Alle dagbladen zijn, om een voorbeeld te noemen, er in den huidi gen toestand toe gedwongen om verslagen van belangrijke bijeenkomsten, uiteenzet tingen van ingrijpende nieuwe wets ontwerpen, kunstbeschouwingen en cri- tieken tot de vermelding van een paar hoofdpunten te bepalen. Dat is onvoldoen de en het gevolg is dat de belangstelling in al deze zaken, de gedachtenwisseling en het nadenken erover te weinig aan sporing krijgen. Dit enkele voorbeeld diene om te verduidelijken, dat vergroo ting van de dagbladen een algemeen be lang van de eerste orde geldt. Opbouw, herstel en vernieuwing, die groote en veel omvattende programpunten van dezen tijd, zijn er direct bij gemoeid. Tn onze vakkringen heerscht de overtui ging, dat met vier pagina's op groot for maat. (waarbij dan natuurlijk nog steeds met de ruimte gewoekerd zal moeten wor den, want ook dat blijft nog ver beneden den vooroorlogschen omvang van de bla den) een groote en Ingrijpende verbetering bereikt zou worden. Wij zullen een belang rijke schrede verder doen op den weg. die moet leiden naar den normalen toestand. Met den normalen toestand bedoel ik na tuurlijk, dat een vrije dagbladpers ook vrij is In het vaststellen van den omvang van haar bladen: niet langer afhankelijk van schriele papier-toewijzingen van de overheid Het is de nood der tijden, die nog aitijd tot deze beperkingen dwingt. Men is er te ver mee gegaan en het is een landsbelang dat dit wordt Ingezien en ver betering toegepast. R. P- N'a het beroep, dat de Fransclie commu nistische leider Maurice Thorez de vorige week ip de Sovjet-Unie heeft gedaan, heeft Moskou de Fransche regeering vandaag doen weten dat er vijf mijlioen quintalen graan producten voor Frankrijk beschikbaar zijn, in Odessa. Nikolajew en Novorossiesk, wach tende op Fransche schepen om ze af te halen. A.N.P.-Aneta verneemt dat de landingen van troepen gedurende verscheidene we ken zullen worden voortgezet, totdat on geveer 20.000 man geland zouden zijn. Vol gens mededeelingen van Soedarsono, de Indonesische „minister voor sociale zaken" heeft ir. Scekarno geen commentaar ge leverd op de landing der Nederlandsche troepen. Soedarsono verklaarde levens: ..Wanneer de besprekingen tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs zonder uitstel zouden beginnen, dan geloof ik dat er een groote kans bestaat, dat een bevre digende uitslag verkregen zou worden." Uit zeer betrouwbare bron verneemt A.N.P.-Aneta dat de besprekingen tusschen Nederlanders en Indonesiërs binnen 48 uur zullen beginnen. Men verwacht dat beide partijen bereid zullen zijn tot een compromis. Britsche verliezen. Bij den extremistischen aanval op een Britsen convooi bij Soekaboemi werden 7 Britten gedood en 25 gewond. Volgens mededeelingen van Lawson, Britsch staatssecretaris van oorlog, ver loor het Britsche leger tot 10 Februari 1946 op Java en Sumatra 27 dooden, 55 gewonden en 8 vermisten. Het Britsch- Indische leger telde in dat tijdvak 23G dooden, 810 gewonden en 229 vermisten. Gebrek aan discipline. Lt.-generaal S. H Spoor, opperbevel hebber van het K.N.I.L., heeft zijn dag order van begin Maart nogmaals onder de aandacht gebracht en opnieuw met nadruk gewezen op het gebrek aan dis cipline, onder de soldaten zoowel als on der de officieren van het Nederlandsch- Tndisch leger. Hoewel hij toegeeft, dat daarvoor wel verontschuldigingen aan te voeren zijn, legt generaal Spoor er nog maals den nadruk op. dat het absoluut noodzakelijk is aan dezen toestand, welke een schande is voor het leger, een einde te maken. Hij doet in het bijzonder een beroep op de officieren om een goed voorbeeld aan hun soldaten te geven, het geen zij het best kunnen doen met een correcte houding het respect en het ver trouwen van hun manneg te winnen. De muiterij in de Minahassa is geëin digd. De leiders van den opstand zijn door de loyale troepen gevangen genomen en aan boord van de „Piet Hein" gebracht. Overal in de Minahassa waait weer de Nederlandsche driekleur. Op Sumatra zijn alle sultans van de Oostkust door extremisten gearresteerd, behalve de sultan van Dehli, die door geallieerde troepen wordt bewaakt, Heden heeft Sjahrir de samenstelling van zijn nieuwe kabinet bekend gemaakt. Hij zelf is minister-president en beheert buitenlandsche zaken. Soedarsono heeft de portefeuille van binnenlandsche za ken. Het kabinet bevat met inbegrip van Sjahrir elf ministers uit het vorige ka binet. Maria Ulfah Santoso, de juriste die in Amsterdam heeft gestudeerd, heeft sociale zaken gekregen. Twee van de nieuwe kabinetsleden behooren tot de Islaemietische partij „Masjoemi". Noch de communisten, noch het z.g. volksfront zijn in het kabinet vertegenwoordigd. De meest radicale figuur Wikunan is minis ter zonder portefeuille geworden. Voor bijna alle ministers zijn tevens vice-minis ters benoemd. Het vroegere ministerie van economische zaken i.s gesplitst in „handel en industrie" en „landbouw étv voedselvoorziening". Het ministerie van defensie is in handen van dr. Sjarifoedin. Naar United Press mededeelt zou Sjah rir aan een vertegenwoordiger van het Chineesche persbureau „Central News" hebben verklaard dat de Indonesiërs, in geval de onderhandelingen met de Ne derlanders zouden mislukken, niet bang zijn voor een eventueele Nederlandsche militaire actie. „Wij hebben voldoende krachten voor een tegenactie op groote schaal", aldus formuleert „Central News" Sjahrir's verklaring. Reuter en Belga melden uit Brussel: Paul Henri Spaak is er in geslaagd, een kabinet samen te stellen, waarin 10 socia listen zijn opgenomen. Dc nieuwe regee ring ziet er als volgt uit: Minister-president en minister van Bui tenlandsche Zaken: Spaak (Soc.). Binnenlandsche Zaken: Chr. M- J- Mer- lot (Soc.). Arbeid en Sociale Voorzorg: L. E. Troelct (Soc.). Justitie: H. Rolin (Soc.). Oorlogsschade en getroffenen: P. Ver- meylen (Soc.). Economische Zaken: A. v. Acker (Soc.), Buitenlandsche Handel: A. de Smaele (partijloos). Openbare Werken: H. Vos (Soc.). Vrkeer: Rongvaux (Soc.). Eavitailleering: Meons de Fernig (partij loos). Dinsdag: 12 Maart 104® Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et per kwartaal f 4. 1 Het woord is aan....,; Catulle Mendès: Vergiffenis is verschrikke lijk voor het kwaad; zooals de dageraad den nacht wegvaagt. Britten willen controle over Oostenrijk veranderen De Britsche regeering heeft aan de Ver, Staten, Frankrijk en Rusland voorstellen gedaan tot herziening van het controle systeem over Oostenrijk. Men veronder stelt dat alleen de Sovjet-Unie de nieuwe voorstellen nog niet aanvaard heeft, de andere twee mogendheden wel. Het Brit sche plan staat de Oostenrijksche regeering aanzienlijk meer gezag toe, doch hand haaft een nauwgezet toezicht der geallieer den. Intusschen heeft de Oostenrijksche re geering Engeland op de hoogte gesteld van de snelle verslechtering in het land. Zij spreekt daarbij over het gevaar van vol- ledigen chaos. In den loop van Maart zullen de rant soenen in Oostenrijk weer verlaagd wor den. Chineesche communisten vervangen Sovjet-troepen Reuter geeft berichten van het Chinee sche persbureau „Central News" weer, die spreken over een' toenemende activi teit der Chineesche communisten in de provincie Jehol in Mantsjoerije Volgens dezelfde bron zijn meer dan 10.000 man Chineesche communisten in de buurt van Harbin, een stad in Oost- Mantsjoerije aangekomen met de bedoe ling de stad te bezetten wanneer de Sov jettroepen deze ontruimen. In Harbin is de staat van beleg afgekondigd. De straatgevechten, die in Moekden woedden, zijn althans voórloopig gestaakt, nu nationalistische troepen de strategische punten in de stad hebben bezet, zoo wordt te Tsjoengking door Un. Press gemeld- De communisten trekken hun troepen on geveer 20 mij! ten Oosten der stad terug. Zij schijnen echter vele der groote kolen mijnen rondom Moekden bezet te hebben. Volgens Reuter hebben de Sovjets thans cle'Chineesche autoriteiten op de hoogte gesteld van hun terugtrekken. Peron verovert meerderheid De Argentijnsche arbeiderspartij ondefl leiding van Peron heeft, blijkens par ti ëele resultaten der recente verkiezingen» meer dan de helft der zetels in den Se naat veroverd. In het kiescollege voor hei aanwijzen van den president, hebben de Peron-isten thans van de 376 zetels er 66. Financiën: de Voghel (partijloos). Koloniën: Anseele (Soc., nog niet aan vaard). Opvoeding: L. Collard (Soc.). De portefeuilles van Landsverdediging, Volksgezondheid en Landbouw zijn nog niet verdeeld. De nieuwe regeering zal op 19 Maart a^s. voor de Kamers komen. In Belgische politieke kringen twijfel, men, aldus Un. Press, aan de stabiliteit van Spaak's kabinet. Spaak zelf zou heb ben verklaard, dat hij de formatie-op dracht slechts zou hebben aanvaard uit plichtsgevoel, teneinde de politieke situa tie op te helderen. Spaak verklaarde, volgen" United Press, nog dat hij tracht een formule te vinden, voor de opneming in zijn regeering van den vroegeren liberalen minister van voorraden Paul Kronacker in zijn oudo functie, ondanks het feit dat de liberalen medewerking aan zijn kabinet hebben ge weigerd Vijf socialistische ministers uit het ka binet-Van Acker zijn aangebleven, na melijk: Troclet, Vos, Ronvaux, Van Acker en De Voghel. De partijlooze Fernig. voorzitter van de Kamer van Koophandel, vervangt den communist Lallemand aan voedselvoor ziening. Nieuws uit het buitenland De Libaneesche regeering heeft volgens Reuter In overeenstemming met Syrië haar vertegenwoordigers te Parijs instructie gege ven de Britseh-Fransche militaire voorstellen, waarbij de evacuatie van de Fransche troepen over een jaar wordt verdeeld, riet te aan vaarden en te eischen dat de Fransche en Engelsehe troepen gelijktijdig vertrekken. liet Belgische broodrantsoen is van 450 op 400 gram gebracht; het vleescbrantsoen i3 verhoogd met 10 gram ..meat and vegetables", net samengaan van socialisten en com munisten in Roemenië werd gisteren door het congres der soc. dem. partij aanvaard met 232 tegen 29 stemmen. De Ver. Staten hebben het Fransche voorstel betreffende Franco verworpen en weigeren, de Spaansche kwestie voor den Veiligheidsraad te brengen. Deze beslis sing werd gisteren aan de Fransche regee ring meegedeeld in een nota, die door Jef ferson C'affery, den ambassadeur van de Ver. Staten te Parijs, werd overhandigd aan Georges Bidault. den Franschen mi nister van Buitenlandsche Zaken. Volgens Reuters correspondent te Parijs, verklaart de nota, dat de V. S. niet hun goedkeuring aan het Fransche voorstel kunnen hechten, omdat de aanwezigheid van Franco aan het hoofd van de Spaan sche regeering naar de meening van de regeering der V. S. geen bedreiging of gevaar voor den wereldvrede vormt. Ervaren politieke waarnemers te Parijs achten de mogelijkheid niet uitgesloten, dat Frankrijk de Spaansche kwestie met enkel den steun van Rusland toch voor den Veiligheidsraad zal brengen. Zwitsersche wapens. Volgens officieele cijfers heeft Zwitser land in 1945 voor een bedrag van 882.000 Zwitsersche francs aan wapen-onderdee- '.en naar Spanje uitgevoerd, aldus Reuter. Radio-Moskou heeft met name de His- pano- Suiza fabrieken te Genève beschul digd van de levering van wapens aan Franco. Naar Reuter meldt, zal de Zwit sersche bondsregeering op 12 Maart een verklaring publiceeren over deze Russi sche beschuldiging, nadat de departemen ten van Handei en Buitenlandsche Zaken overlegd zullen hebben. Intusschen be waren de Zwitsersche autoriteiten het strikste stilzwijgen over deze aangelegen- beid. Tien Socialisten en drie parfijloozen

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1