IJmuider Courant Bik; Hedenmiddag begin der besprekingen in Batavia Zevende kolenbon De ramp van Rotterdam onvermijdelijk toeval" een 60e Jttiii^ajigr No. 18278 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 13 Maart ifllfl Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct per kwartaal f 4.— mi Eh een eilandje in den Stillen Oceaan, dat behoort tot de Marshall- groep en Bikini heet. Niemand van ons. behalve misschien een paar erg preciese aardrijkskundigen en een enkele zeeman, die er wellicht eens na een schipbreuk ts aangespoeld, had er ooit van ge hoord, tot het dezer dagen plotseling de belangstelling der geheele wereld tot zich trok. Tot zijn ongeluk. Men vaart er zelden goed bij, als men de belangstelling van de wereld trekt. Bikini was een ge lukzalig eiland zoolang hef in vergetel heid verkeerde. Nu zal het worden op geblazen. Dat is zijn treurig vooruit zicht. Het is uitverkoren voor proeven met de atoombom. Oorlogsschepen wor den daar ook aan blootgesteld. Het zijn natuurlijk oude oorlogsschepen en Bikini is wellicht ook oud, ofschoon het een koraaleiland is. Maar of zij nu oud of jong zijn, gelukzalige eilanden zijn meer waard dan oude oorlogsschepen. Bovendien is het een bewoond eiland. Er bestaat een ruime keuze in onbe woonde eilanden; niettemin is Bikini uitgekozen. Het moet worden ontruimd. Onlangs hebben wij een foto gehad van een stille maar toch ook verbaasde en onthutste groep inboorlingen, schilder achtig gegroepeerd, luisterend naar de aankondiging dat zij evacueeren moest. Dat waren de Bikineezen. Een Ameri- kaansche camera-man moet hen vol gens de nieuwste opvattingen van Holly wood hebben gerangschikt. Hij zal er toen een aardig filmpje voor het voorpro gramma van gemaakt hebben: wel een beetje triest, want dat zijn zulke evacua ties altijd, maar men moet den lach met de traan weten af te wisselen en ten slotte zijn er maar zoo weinig Bikinee zen en is het ook maar een heel klein eiland Dat blijkt wel uit hetgeen de encyclopaedie mededeelt, die het niet de moeite waard vindt het apart te noemen, maar vaststelt dat de Marshall-groep uit drieëndertig eilanden bestaat met de kleine oppervlakte van 415 K.M.2 Het zijn alle koraaleilanden. De plantengroei is schraal; alleen kokospalmen, pandanen en broodboomen komen talrijk voor. In 1926 woonden op de Marshall Islands 9589 inlanders, behoorend tot den Mikro- nesischen volksstam, verder 198 Japanners en 13 Europeanen. Dat is dus niet veel. Op drieëndertig eilanden met nog geen tienduizend in woners is de gemiddelde kans, dat Bikini in 1926 driehonderd zielen telde. Sinds dien zullen er wel niet zooveel bijgeko men zijn. Is het de moeite waard daar op duizenden mijlen afstands over te schrij ven, alleen omdat die menschen van hun eiland verdreven worden en het eiland zelf. enkele vierkante kilometers groot, met zijn kokospalmen, pandanen en brood boomen zal explodeeren? De wereld heeft wel gebrek aan voedsel, maar het verlies van dat stelletje boomen zal geen noemens waard verschil maken. Dus is het wel wonderlijk, dat het ge- va i-Bikini op zooveel menschen indruk heeft gemaakt en hen onaangenaam ge troffen. Maar onverklaarbaar is dat heele- maal niet. De oude zekerheid, dat er toch nog ergens in de wereld begenadigde plek jes zijn, waar men in veiligheid en ver getelheid kan leven, zorgeloos genietend van de natuur, is ons met dezen ruwen ingreeo in het bestaan van een gelukzalig eiland'ontroofd. En er is iets ergers: er blijkt zulk een volstrekte onverschillig heid voor het levensgeluk van het individu en voor het lot van kleine bevolkings groepen uit Nu er geen oorlog meer is, nu beschaving den boventoon zou moeten voeren, tenminste als maatstaf gelden, wordt terwille van een proefneming met het ergste strijdmiddel dat de wereld ooit verzonnen heeft alleen om te zien hoe vee". het wel m één slag vernietigen kan de levensvreugde van een enkele honder den menschen achteloos opgeofferd. Wat heeft die nu te beteekenen in verhouding tot de „Big Three" en andere geweldig heden. waarvan de wereld davert maar waarbij zij niet gelukkiger wordt? Mijn antwoord en dat van anderen, die over deze dingen gedacht hebben, is: veel. Het heeft nog steeds heel veel te beteeke nen en dat verklaart het onbehagen, door het treurig lot van Bikini en zijn Bikinee zen gewekt. Wij haten de atoombom evenals de politieke onmacht, die geen weg ziet om de menschheid tegen een menschelijke uitvinding te beveiligen, om dat zij de groote oplossingen niet aandurft. Wij hebben de armelijkheid gevoeld in het protest van die mannen der wetenschap, die zelf tot de uitvinding hadden mede gewerkt en achteraf tegen haar gebruik voor oorlogsdoeleinden mee gingen protes teerenalsof zij zoo naïef waren, dat zij tevoren en op grond van ervaring niet wisten, welk nieuw onheil zij voorbereid den Wij zien in dat experiment in den Stillen Oceaan een phase van verdere ont wikkeling van het ontzettende vernictf- gingsmiddel want waartoe dienen an ders dergelijke proefnemingen? en het feit alleen dat geen onbewoond eiland er voor uitgekozen wordt toont ons met mee- doogenlooze duidelijkheid aan. hoe weinig de persoonlijke vrijheid en het persoonlijk leven eigenlijk meetellen. Het geval-Bikini is een sprekende waar schuwing tegen een beleid in de huidige wereld, dat overal en in velerlei vormen tot uiting komt en dat heel eenvoudig kan uitgedrukt worden in de vraag: wat doet Indonesisch protest tegen uitgifte van nieuw geld Uit zeer betrouwbare bron vernam ANP- Aneta, dat de officieele besprekingen tus- schen dr. Van Mook en Sjabrir heden middag om 17.30 plaatselijke tijd in de ambassade van Sir Archibald Clark Kerr zouden beginnen. Sir Archibald zou bij de discussies tegenwoordig zijn. Sjahrir zou, volgens mededeelingen van rcpubli- keinsche zijde, tegenvoorstellen doen, „daar de Nederlandsche' voorstellen om trent een gemeenebest onaanvaardbaar zijn". Noel Monks, de corr. van de Daily Mail te Batavia meent, dat de Indonesiërs nu waarschijnlijk alles naar voren zullen brengen wat ze te zeggen hebben, omdat er thans nog Britsche troepen op Java zijn. De evacuatie van Britsche en Br. Indi sche troepen zal volgens Monks volgende week beginnen en voortgezet worden „zoo snel als er maar schepen voor het ver voeren van troepen gevonden kunnen worden". Binnen eenige weken zullen de Geallieerde strijdkrachten met 2/3 ver minderd zijn. De RAF zal blijven totdat de laatste geïnterneerden en de laatste Japansche krijgsgevangenen door de In donesiërs zijn overgeleverd. Door deze evacuatie zullen de Geallieerde strijd krachten op Java op geen enkel oogen- blik verzwakt worden, want zij zullen vervangen worden door Nederlandsche troepen, die onder commando zullen staan van luit. gen. Sir Miles Dempsey. De eer ste groote stad, welke door de Britsche troepen zal worden ontruimd, zal Soe- rabaja zijn. De zware uitrustingsstukken met inbegrip van veldartillerie en tanks, zullen voor de Nederlanders, in hoofd zaak in Amerika opgeleide mariniers, worden achtergelaten. Eenheden van de Nederlandsche luchtmacht zullen voor de vervanging van de RAF moeien zorgen. Monks had hooren verluiden, dat binnen kort een belangrijke verklaring over de geïnterneerden en de Japansche krijgs gevangenen tot de Indonesiërs zou wor den gericht United Press meldt, dat Sjahrir hij het Geallieerde opperbevel heeft geprotes teerd tegen de uitgifte van het nieuwe Ncd.-Indische geld. HU beschuldigt de Nederlanders ervan hun belofte te hebben gebroken geen nieuw geld te zullen uit geven voordat de politieke toestand dit gedoogde. Tegenmaatregelen tegen deze „economische agressie en inmenging ii Indonesische binnenlandscbe zaken" wer den aangekondigd. Ut. gen. Kruis, chef van den Generalen Staf, Is te Londen In het huwelijk getre den niet kapt. Marie Elisabeth Rowland van het Ned. Vrouwen Hulpcorps. Het bruidspaar bij zijn aankomst op liet vliegveld Hendon. (P) De 8ste komt niet In het tijdvak van 1323 Maart die nen. de bezitters van de bonkaart „T 509" en „T 505 den daarop voor komenden bon 50 in te leveren bij den brandstoffenhandelaar, bij wien zij als klant staan ingeschreven. Op dezen bon, welke als laatste voor het stook- seizoen 1945-1946 is aangewezen, zal zoo spoedig mogelijk, dat wil zeggen, zoodra de handel hierop is bevoorraad, een eenheid vaste brandstof worden afgeleverd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de handel aan de uit voering van bestellingen op de vroe ger aangewezen bonnen 47 en 48 voor rang dient te verleenen. Brandstoffenkaart zorgvuldig be waren. Aangezien te zijner tijd voor het ver krijgen van een nieuwe brandstoffen- kaart voor het stookseizoen 1946-1947 de oude brandstoffenkaart „T 509" of „T 505" met den zich daarop nog be vindenden bon 49 moet worden over gelegd, dienen laatstgenoemde kaarten ^zorgvuldig ie worden bewaard. i Een ei voor volwassenen Wij vernemen, dat b\j de bonaanwijzing voor de komende week, welke morgen avond wordt gepubliceerd, een bon voor 1 ei wordt geldig verklaard voor alle per sonen van 21 jaar en ouder. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat een derge lijke aanwijzing voortaan iedere 14 dagen zal geschieden. Uitstel der Vredesconferentie verwacht Welingelichte kringen te Londen zijn volgens A.F.P. van meening, dat de vredes conferentie, welke in Mei te Parijs zou worden geopend, tot eind Juni zal worden uitgesteld. Zweden en de U.N.O. Dé Zweedsche minister var. Buitenland- sche Zaken, prof. Oesten Unden, heeft het parlement verzocht bij de eerste gunstige gelegenheid stappen te willen ondernemen tot het bereiken van het toetreden van Zweden tot de U.N.O. Hij had vertegenwoordigers van de pers eerder medegedeeld, dat hij van meening was, dat Zweden niet vóór September a.s. zou kunnen toetreden. Kesselring getuigt Dinsdagmiddag verscheen voor het Neu- renbergsche tribunaal de ex-maarschalk der Luftwaffe, Kesselring. die uit zijn cel was gehaald om als getuige voor Göring op te treden. Rechter Jackson stelde hem vragen over de bombardementen van Co ventry, Warschau en Rotterdam, waarop Kesselring norsch en verbeten antwoordde. De misdadige raid op de Maasstad noem de Kesselring „een buitengewoon geval, een der onvermijdelijke toevalligheden van den oorlog." Het was onmogelijk geweest, aldus betoogde Kesselring, om het Duitsche eskader dat Rotterdam moest bombardee ren tegen te houden toen de onderhande lingen waren begonnen. Overigens weet hij de groote uitbreiding der ontstane branden aan „onvoldoend optreden" der Rotterdamschc brandweer. Het bombarde ment van Warschau noemde hij een mili taire noodzakelijkheid, hot „Ausradieren" het intieme, persoonlijke er nog toe? Alsof dat niet de kern van het leven was, van grooter en dieper bet eekenis dan al het andere. van Coventry was een zorgvuldig voorbe reide aanval op een oorlogsdoel geweest. Een tweede getuige, kolonel von Brau- chitsch, zoon van den in 1941 na een mee- r.ingsverschil met Hitier afgetreden maar schalk, kreeg van Jackson te hooren, dat hij trotech mocht zijn op zijn vader. Bidault blijft hanteren op Spaansch aambeeld De Fransche minister van buitenland- sche zaken, Bidault, heeft aan de Engel- sche en Amerikaansche ambassadeurs te Parijs een nieuwe nota overhandigd over de Spaansclie kwestie, aldus meldt Reu ter. In antwoord op de eerste Fransche nota hadden de Britsche en de Amerikaan sche regeeringen geantwoord, dat naar hun meening de Spaansche kwestie in het kader van de bepalingen van het handvest van de Vereenigde Volken niet door den Veiligheidsraad kon worden be handeld De nieuwe Fransche nota tracht te bewijzen, dat het geval wel degelijk door den Veiligheidsraad behandeld kan worden. Het woord is aan. B o s n e 11 Die in de wereld als toe schouwers zijn, kennen haar vaak beter dan diegenen die er als tooneelspelers in optreden. Geallieerde meeiiiiigeii over de Sovjets „Noch com: democratie" miiisme, noch „Indien cle Sovjet-Unie haar eenzijdige acties niet opgeeft, zal zij verzet van de Vereenigde Staten uitlokken", aldus ver klaarde heden Tom Conally, de voorzitter der Amerikaansche Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken. HIJ zelde verder dat zij, die vrede willen, geen daden moeten, doen die den oorlog uitlokken. Geen natie heeft het recht om door het uitoefenen, van een geweldigen economisch en of po- lltieken druk andere volken aan haar wil te onderwerpen. De bezwaren voor een we- derkeerlg begrip en samenwerking met Mos kou zijn echter niet onoverkomelijk. Tenslotte deed Conally het denkbeeld aan de hand, dat de staatshoofden of de ministers van buitenlandsche zaken der groote drie of der groote vijf op bepaalde tijden zouden moeten bijeenkomen om de wederzljdsche vraagstukken ln het belang van den vrede te bespreken. Ex-gezant over Rusland Joseph J Maloney. tot voor kort gezant van Australië te Moskou, heeft op een te zijner eer gegeven receptie te Sydney het volgende over zijn ervaringen ln de Sovjet- Unie verhaald „Sovjet-Rusland wordt geregeerd door een dictatuur, erger dan die van Hitler. Het ware communisme of de ware democratie bestaan in dat land niet. De censuur ls er bijzonder scherp en let er op. dat geen on gunstig nieuws naar het buitenland uit lekt. De rantsoenen der Sovjet-Russische arbeiders zijn lager dan die van de Austra lische arbeiders en tijdens de depressie be stond er geen werkloozensteun. Het Russi sche volk echter ls sympathiek en gastvrij." Russische troepenbeweginger in Iran Het ministerie van Buitenlandsche Za ken der V.S. maakt bekend, dat het rap porten heeft ontvangen over troepenbewe gingen van het Russische leger in de richting van de Iraansche hoofdstad Te heran en naar de grens van West-Perzië, aldus Reuter. De troepen komen uit het Noorden, van de Sovjet-grens. De regee ring der V. S. heeft de Sovjet-regeering verzocht mee te deelen. of de rapporten, juist zijn en zoo ja. welke redenen dan tot de troepenverplaatsing hebben geleid. Diplomatieke kringen te Washington hebben berichten ontvangen over voort gezette troepenbewegingen van het Rus sische leger in Iran. Volgens deze berich ten zouden de Sovjettroepen tevens eenige versterking hebben gekregen. Ofschoon de berichten, welke vandaag werden ontvangen, niet volledig genoeg zijn om de juiste bedoelingen achter deze bewegingen te raden, bestaat er in Washingtonsche kringen geen twijfel, dat de 65.000 a 70.000 Sovjet-Russen, die zich reeds in Iran bevinden, thans eenige ver sterking ontvangen. Hiertoe zouden tanks en cavalerie-detachementen behooren. Hierbij zij aangeteekend dat eind Maart te New York de zittingen van den Veilig heidsraad zullen beginnen, waarbij het Iraansche probleem in behandeling zal komen. Oorspronkelijk zou de Veiligheids raad op 21 Maart bijeenkomen, doch vol gens Reuter-berichten uit Washington heeft het slechte vliegweer boven Europa den Raad genoodzaakt, pas 25 Maart met de zittingen te beginnen. Het gevecht bij Soekaboemi. De strijd, welke gisteren met den aanval door Indonesische nationalisten op een Britsch convool ln de buurt van Soekaboe mi is begonnen en waarvan het zich heden liet aanzien, dat daaruit een der zwaarste gevechten, waarin de Britsche troepen op West-Java gewikkeld zijn, zal ontstaan, is naar de meening van vele waarnemers te Batavia bedoeld om den aanvang der Ned.- Indonesische besprekingen tegen te houden. Zoowel Britsche als Indonesische kringen hebben te kennen gegeven, dat zij bezorgd heid koesteren ten aanzien van de moge lijke gevolgen van den strijd bij Soeka boemi. Er is geen officieele verklaring ge geven welke strijdkrachten de Britsche troe pen hebben aangevallen. De geallieerde verliezen tijdens de gevechten van gisteren bestaan volgens een officieele opgave van heden uit twee dooden f Britsch-Indische soldaten) en 37 gewonden. In totaal zijn er thans 11 dooden. waar onder drie Britsche officieren, en 64 ge wonden. Door de R. A. F. zyn tusschen Bandoeng en Soekaboemi pamfletten uitgeworpen met een laatste waarschuwing, waarin de Brit ten leder, die niet deelneemt aan den te genstand. aanraden zoo ver mogelijk van den hoofdweg verwijderd te blijven. ..Zij, die doorgaan met tegenweer bieden, doen dat op eigen risico, daar wit vastbesloten zijn tanks, vliegtuigen, artillerie en an dere wapens te gebruiken, indien de tegen stand niet onmiddellijk wordt gestaakt," al dus de waarschuwing.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1