Bedrijfsunie voor Metaalbewerkers besprak de staking Groenten en fruit Ook de boomen verdwijnen Arbeiders kunnen Maandag weer aan het werk Naar aanleiding van het besluit het per soneel van de Walserij-Oost van het Hoog- ovenbedrijf Maandag a s. het werk te doen hervatten, belegde gistermorgen de Be- drijfsunie voor Metaalbewerkers een ver gadering in het W.B. Theater te Beverwijk. De belangstelling van de zijde der arbei ders was zeer groot. De heer v. d. Hulst deelde in het ope ningswoord mede, dat door de arbeiders en ook door de E.V.C. aan de Bedrijfs- unie verzocht was een oplossing te vinden om een eind te maken aan het conflict. Spreker op de vergadering was de heer v. d. Born, landelijk voorzitter van de Bedrijfsunie voor Metaalbewerkers. Hij keurde ten scherpste de staking af. Al zouden de arbeiders in het gelijk 6taan, dient men toch niet te staken, doch overleg te plegen over de moeilijkheden. De E.V.C. heeft j.l. Maandag een vergade ring belegd, doch enkel voor de 12 sta kende ovenmannen, niet voor de andere arbeiders. Ik vraag U, hebben dan alleen deze 12 stakers recht over de kwestie te oordee- len? De E.V.C heeft een commissie ge vormd om met de directie over het ge rezen conflict te onderhandelen. De direc tie staat echter op het standpunt dat eerst het werk hervat dient te worden, eerst dan is zij bereid om in onderhandeling te treden. Vervolgens behandelde spreker de uit spraak van den rechter in het kort geding tegen de directie. Hij wees er nadrukkelijk op dat niemand ontslagen is, doch dat enkel personeel overbodig was. Volgens wettelijke bepalingen behoeft men deze menschen geen geld uit te kee- ren, Het bestuur van de Bedrijfsunie heeft opdracht gekregen van haar leden om in onderhandeling te treden met de di- reetie. Het resultaat van deze besprekingen is geweest dat Maandag 18 Maart a s. het werk weer hervat kan worden. Vrjjdag 15 Maart moeten de arbeiders zich melden op het bedrijf. Bij voldoende opkomst zal dan Zaterdag bekend gemaakt worden in welke ploeg elke arbeider ingedeeld zal worden. Alle arbeiders, ook de 12 stakers, zijn schriftelijk van dit besluit op de hoogte 194-3: Recordjaar voor de Belgische visscherij Het jaar 1943 was voor de Belgische visscherij een zeldzaam jaar. Aanvoeren als in genoemd jaar werden nog nooit in de geschiedenis van het Belgische vissche- rijbedrijf bereikt. Deze bedroegen, ondanks dat slechts in een beperkt gebied gevischt kon worden, niet minder dan 6OV2 mil- lioen K.G. met een opbrengst van ruim 400 millioen francs. Ook 1942 leverde bij zondere resultaten op, n.l. ruim 22 mil lioen K.G. met een opbrengst van 277 mil lioen francs. Aanvoer van versche haring De laatste dagen komen er zoo nu en dan loggers aan dé markt met kleine hoe veelheden haring, een artikel, dat in de zen tijd van het jaar niet tot de gangbare soorten behoort. Ook uit Zeeland wordt per auto versche haring aangevoerd, welke haring afkomstig is van een enkel IJmui- densch visschersvaartuig, dat aan de Ka naal visscherij deelneemt. Deze visscherij is thans zoo goed als afgeloopen. Scheepvaart 13 Maart aangekomen: Ned. s.s. Niger- stroom, van West-Afrika; Deensch s.s. Indian Reefer, van New-York; Ned. m.s. Coeba, van Workington; Am. s.s. Joseph R. Lamar, van Baltimore. 13 Maart vertrokken: Ned. m.s. Starken- borgh, n. Liverpool; Ned. m.s. Urmaja n. Hull; Ned. m.s. Zeemeeuw n. Goole; Ned. Maaskerk n. Antwerpen; Zweedsch s.s. Bore n. Rotterdam; Ned. m.s. Korte- naar n. R'dam: Ned. m.s. Vrede n. R'dam, Feestavond Buurtver. „Zeeweg" De buurtvereeniging „Zeeweg" geeft Zaterdag 16 Maart een feestavond in Zomerlust te Santpoort. Medewerking verleenen de tooneelver- eeniging „Zeeweg", de „Krontjongens" en voor het muzikale gedeelte de „Bianca's", Na afloop is er bal. Arbeiders-Mandolinever. „Excelsior" Zooals wij reeds in een berichtje in ons blad van 11 Maart j.l. mededeelden, heeft de Arbeiders-Mandolinevereeniging Ex celsior" haar repetities hervat. Het voor- loopig bestuur heeft zijn taak beëindigd en zoo werd Dinsdagavond het definitieve bestuur gekozen. Het bestaat uit de heeren A. Meyns, voorzitter; P. v. d. Berg, pen ningmeester en J. Duinker, secretaris. De Tepetitie-avonden van „Excelsior" worden gehouden op Dinsdagavond van 7.30 uur tot 8.30 uur voor leerlingen en aspiranten. Voor de leden is het van 8.30 uur tot 10.30 uur. Het secretariaat is gevestigd Gerard Doustraat 85. gesteld. Indien deze 12 stakers bereid zjjn gewoon het werk te hervatten zullen tegen hen geen verdere maatregelen getroffen worden. Na-.afloop van de vergadering ontwik kelde zich een levendige discussie en wer den verschillende vragen gesteld. Naar het A.N.P. verneemt, heeft het bestuur van de Stichting van den Arbeid zich dezer dagen beraden over het bekende conflict bij de Hoogovens te IJmuiden. Het bestuur is daarbij tot de overtuiging gekomen, dat het hier een wilde staking betreft van een 12-tal ovenlieden. Tenge volge van deze staking op een sleutelpo sitie in de onderneming geraakte de wal- serij na eenigen tijd zonder materiaal, waardoor ruim 500 andere arbeiders werk loos zijn geworden. Van uitsluiting, zooals wel is beweerd, is derhalve geen sprake. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid betreurt, dat een klein aantal ar beiders, dat toevallig een sleutelpositie in nam, zich heeft laten verleiden tot deze wilde staking, daarbij handelende onder invloeden, waarvoor de in de Stichting van den Arbeid georganiseerde arbeiders beweging geen verantwoordelijkheid kan aanvaarden. Reeds eerder heeft het college van rijks bemiddelaars te kennen gegeven, dat het, ♦n overeenstemming met de gebruikelijke gedragslijn, bereid was zich met het con flict in te laten, mits het werk werd her vat. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid onderschrijft dit standpunt, daar vaststaat, dat vermeende grieven langs normalen weg kunnen worden besproken. Ook in Wieringen aanvoer van zeevisch Verschillende kleine visschersplaatsen profiteeren van het feit, dat voor zeevisch in alle aanvoerplaatsen dezelfde prijzen gemaakt worden. Hiertoe behoort ook Wieringen, waar in de week van 25 Februari tot 2 Maart ruim 70.000 K.G. zeevisch werd aangevoerd Radio-Sterrenprogramma Voor een uitverkochte zaal in het Thalia theater trad gisteravond Kees Pruis op, nog even vitaal en komisch als vóór den oorlog. Geestig en onderhoudend ver zorgde hij op de hem eigen wijze de con férence. Dat hij ook het fluiten nog niet verleerd is, bewees hij in „Muzikale lief desverklaring" waarin hij zoowel feilloos gedeelten uit een opera floot, als „Je chante" en een wiegeliedje. Het hoogtepunt van den avond vormde echter het optreden van Yank en Co. Pruis Jr. toonde, dat hij een „aardje naar zijn vaartje" heeft. Twee straatzangers gaan gezamenlijk een reis om de wereld maken. Van de vele landen die zij bezoe ken noemen wij Texas, Argentinië en de negerwijk Harlem. De typeering van beide straatzangers en de wijze, waarop zij 6teeds een gedaanteverwisseling onder gaan, is werkelijk vermakelijk. Het muzikale gedeelte van den avond werd verzorgd door Ted Powder en zijn band, reeds bekend van de radio. De vioolsoli werden verzorgd door Dit'sSak- kers, de refrein-zang door Rita Reys. Marktbericht van Woensdag De aanvoer bedroeg 79.850 K.G. waaronder 19,580 Kg. kabeljauw, 11.510 Kg. wijting, 23.970 Kg. schol, 3375 Kg. schar, 885 Kg. tong, 605 Kg. tarbot, 325 Kg. griet enz. De trawlers besomden i 22.336. Verdere besommingen: Kustvisschers: IJM 237 f 290, IJM 255 f160, IJM 251 f153. IJM 230 f538, IJM 262 f319, IJM 310 f176, IJM 240 f 1462, IJM 226 f 817, IJM 264 f 532, K W12 f 353, KW 88 f596. KW 128 f 373, KW 160 f1185, KW 190 f 688, KW 125 f 211, KW 199 f 862. KW 202 f281, UK 169 f 265, UK 22 f775, UK 190 f 259, UK 61 f831, UK 144 f783, UK 246 f 527, UK 75 i' 546, UK 142 f 1334, UK 265 f 376, UK 194 f317, UK 34 f197, UK 16 f986, UK 121 f550, UK 52 f 624, UK 31 f 216, UK 105 f 398, UK 282 f 667, UK 168 f795, UK 32 f 252, UK 7 f810, UK 28 f 640, UK 77 f 551, UK 85 f 389, UK 199 f 236, SL 5 f 1034, HA 25 f 669, HA 89 f 607, HA 96 f 460, SG 1 f120, EH 4 f 686. HD 184 f 282, WR 110 f 517. VELSEN Zwarte prijzen voor elastiek Tegen twee woonwagenbewoners werd proces-verbaal opgemaakt omdat zij elas tiek tegen zwarte prijzen verkochten. Afhalen van levensmiddelen kaarten Vrijdag 12 Maart en Zaterdag 13 Maart telkens van 912 uur bestaat resp. in Santpoort en in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg, IJmuiden-Oost voor hen, die verhinderd waren op den voor hun letter aangegeven dag de levensmiddelenkaarten af te halen alsnog hiertoe gelegenheid. Paleis-revolutie In een alhier wonend gezin ontstond een dezer dagen een huiselijke twist, die zoo hoog liep, dat de politie er bij te pas moest komen. Deze slaagde er in, de op wonden gemoederen tot bedaren te bren gen, zoodat de twistenden een vredespijp konden gaan rooken. Oprichting van een benzine pompinstallatie Burgemeester en Wethouders hebben aan de N.V. Petroleum Mij. „The Texas Company" te 's-Gravenhage vergunning verleend voor het oprichten van een ben zinepomp-installatie vóór het perceel Tusschenbeeksweg no. 7. IJmuiden-Oost. SANTPOORT Oorlogsslachtoffers onder de vogels Het actieve bestuur van „Santpoorts Bloei" heeft een Bureau voor Vogeloorlogs slachtoffers gesticht, dat, om goed te kun nen functionneeren, de medewerking van de jeugd noodig heeft. Het is om die reden, dat het bestuur zich tot de meisjes en jongens van onze plaats heeft gewend met een ons sympathiek en in kinderlijk- prettigen trant gesteld schrijven, waarin de jongelui aangespoord worden, het hunne bij te dragen tot het behoud van den vogelstand. Voor 1.kunnen zij het materiaal voor een nestkastje koopen en dit dan zelf in elkaar zetten. We hopen van harte, dat velen „Sant- poort's Bloei" in haar streven om van onze bosschen nog te redden, wat er te redden valt, zullen steunen. Men slaat dan twee vliegen in één klap, want het de jeugd bijbrengen van liefde tot de natuur en dat is ongetwijfeld het tweede gevolg van het gehoor geven aan den oproep van „Santpoort's Bloei" kan niet hoog ge noeg worden aangeslagen. komen vrij Naar w# van welingelichte zijde vernemen, zullen met ingang van 26 Maart alle groen ten en fruit, voor zoover dan aanwezig, niet meer behooren tot de consumptie-artikelen, die onder de distributieregeling vallen, en evenmin aan maximum-prijzen gebonden zijn. Momenteel is de situatie zoo, dat alleen de z.g. primeurs, zooals spinazie, sla, radijs, an dijvie en winterpostelein vrij zijn. Vanwege cïe bijzonder ongunstige weersomstandigheden zijn de prijzen van deze laatste artikelen op het oogenbiik abnormaal hoog, maar wan neer binnenkort het weer zachter wordt, zul len ze aanzienlijk dalen. Zulks temeer, omdat de export vooralsnog een zeer bescheiden omvang heeft. Natuurlijk kan niet worden verwacht, dat bijv. de eerste bloemkolen onder ieders financieel bereik zullen komen. Wel heerscht in vakkringen de algemeene verwachting, dat. wanneer er maar eenmaal sprake zal zijn van een normale aanvoer van grondproduc- ten, de prijzen alleszins redelijk zullen zijn. Tot juist begrip van zaken moge nog dienen, dat aardappelen voorloopig nog op de bon blijven. De mogelijkheid is echter niet uit gesloten, dat de nieuwe oogst wordt vrij gegeven. Schoolvoetbal De afd. Haarlem van den KNVB organi seert in de komende Paaschvacantie voor het eerst na de onderbreking in de oorlogs jaren weer schoolvoetbalwedstrijden, die ge speeld zullen worden in 5 afdeelingen (A: middelb. e. d. scholen, 1620 jaar); B: leer lingen, geboren in 1927 of later; C: leerlin gen, geboren in J930 of later; D: lagere klas sen van ULO-scholen, HBS-en, Lycea. Nij verheidsscholen e. d. en scholen mét 7e of 8e leerjaren, waarvan de leerlingen geboren zijn in 1932 of later; E: hoogste klassen lagere scholen, 11—13 jaar). De wedstrijden zullen 2 x Vi uur duren, met een rustpoos; slechts in de afd, A en in den eindstrijd van B is 'n speeltijd van 2x% uur vastgesteld. De Katholieke scholen spelen het tournooi tot aan de halve eindstrijden onder elkaar. De heerschende schaarsehte aan schoeisel heeft de commissie doen besluiten, de spelers öf op voetbalschoenen öf op gewone schoe nen te doen spelen, mits de betrokken ouders daartoe schriftelijk toestemming hebben ver leend. De inschrijvingsformulieren kunnen naar de volgende adressen gezonden worden: Voor Zandvoort: J. A. B. Pagee, Brederode- straat 35, Zandvoort; voor IJmuiden, Vel- sen, e. d.: G, J. Bremerkamp, Hagelinger- weg 191. Santpoort; Velsen-N. en Beverwijk: H, J. Blaauw. Vondellaan 55, Beverwijk; allo overige formulieren: W. P. J. Ente, v. Nes straat 39, Haarlem. Nieuws uit het buitenland Leslie Irvin, een specialist op hef gebied van parachutes, heeft berekend, dat onge veer 30.000 geallieerde vliegers zich tijdens den oorlog het leven redden met een para chute, aldus meldt het Zwitsersche blad ,Tip". In Düsseldorf is de eerste vergadering gehouden van een nieuwe Duitsehe partij, de Democratisch-Socialistisehe Unie. Zij stelt ilch ten doel de bevordering van het denk beeld der ver. Staten van Europa, naar het voorbeeld van Amerika. l)e Fransche veiligheidsdienst is een or ganisatie op het spoor, die, naar men ge- 'ooft, een groote internationale bende is om Ouitsche krijgsgevangenen van Frankrijk in Ouitschland te smokkelen, aldus meldt „Co Soir". Door middel van een keten van „con tacten" tusschen Parijs en de Duitsehe grens «ouden reeds honderden Ouitsche krijgsge vangenen naar hun land zijn ontsnapt. President Truman heeft de voordracht van Pauley tot diens benoeming tot onder staatssecretaris van marine ingetrokken op verzoek van Pauley zelf. Voordien raad pleegde Truman de betreffende commissie van het congres. Pauley Is Trumans advi seur voor herstelbetalingen. De plaatsvervangende Chineesche minis ter van buitenlandsche zaken heeft Woens dag op een persconferentie verklaard, dat de ontruiming van Moekden door de Sovjet Russische troepen niet als het begin van een algemeene ontruiming van Mandsjoerije moet worden beschouwd. De Sovjet-Russi sche regeering heeft de Chineesche regeering den datum van dit vertrek nog niet meege deeld. Het Fransche persbureau AFP meldt, dat de Finsche regeering gisteren is afgetreden. Vanwege den tocnemenden ernst van den internationalen toestand, aldus Reuter, zal Bevin persoonlijk naar New York gaan om de zittingen van den Veiligheidsraad bij te wonen, in plaats van den Britschen perma nenten vertegenwoordiger Sir Alexander Cadogan te zenden. Herbert Lehman, de directeur-generaal van de UNHRA, is om gezondheidsredenen afgetreden. Op de Dinsdag gehouden zitting van de» Oppersten Sovjet in het Kremlin werd in tegenwoordigheid van Stalin, Kalinin en Mo- lotof een vierde vijfjarenplan aangenomen. Russische vertegenwoordigers van dc ge allieerde bestuurscommissie voor Berlijn hebben de Britsche persberichten volgens welke de Berlijnsche banken door de Sov jets zouden zijn bezet, tegengesproken. Een gemengde commissie van elf, be staande uit burgers en militairen, zal de proe ven met atoombommen in den Stillen Oceaan, die dezen zomer zullen worden gehouden, bijwonen en een verslag uitbrengen aan de departementen van oorlog en marine. in de term, dat de kerk de kinderen der ge- Ter gelegenheid van den zevenden ver jaardag zijner kroning heeft Z. H. de Paus Dinsdag een Armeensche Mis ln de Sixtijn- sche Kapel bijgewoond. De Paus ontving gisteren gelukwenschen van regeerlngslei- ders en andere personen over de geheele wereld. 240.900 Franscben hebben onder de Vichy- regeering een verzoek tot naturalisatie bij de Duitsehe ambassade in Parijs ingediend. De betrokken formulieren zijn teruggevonden en waarschijnlijk zullen de aanvragers ter verantwoording worden geroepen. De waarnemend chef van politie te Ber lijn, Heinz Kionka is afgezet, nadat was ge bleken, dat hij officier bij de S.S. Is geweest, aldus de Britsche nieuwsdienst in Duitsch- land. Het Amerikaansche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de hervatting van een beperkt postverkeer tus schen Amerika en Duitschland I April zal beginnen. Het Amsteixiainsch e Concertgebouworkest onder leiding van Edunrd van Bcinum, gaf te Londen een concert, dat werd uitgezonden door de BJÏ.O. Een overzicht tijdens de uitvoering, welke door de lnisternars in de studio en in de pers enthousiast ontvangen werd. (P) Bij de groote afbraak in IJmuiden-Oost was een aantal boomen langs den Stations weg en ook elders blijven staan. Het waren de laatste overblijfselen van een straat beplanting, die de plaats markeerden van de met de huizen verdwenen voortuinen. Doelloos stonden ze daar, als vergeten bakens in een drooggelegd deel van de Zuiderzee. Nu worden ook deze boomen weggehaald en daarin kan men het bewijs zien, dat deze straten hun oude rooilijnen niet meer terug zullen krijgen en ze dus in letter lijken zin in den weg zouden komen te staan. De Stationsweg met in aansluiting daarop de Kalverstraat zal in herbouwd IJmuiden ongetwijfeld een belangrijke functie krijgen en veel breeder worden dan vóór de afbraak. De deskundigen van den wederopbouw zullen zeer zeker een dank baar gebruik maken van de gelegenheid, hier breede straten te projecteeren, want de verbinding tunnelVelserplein vormt de hartader van de stad der toekomst. De Duitsehe afbraak heeft duizenden gedu peerd, maar de stedebouwkundigen wor den er door in de gelegenheid gesteld een vraagstuk dat voorheen onoplosbaar leek, tot oplossing te brengen. Reeds in de oude uitbreidingsplannen was voorzien in een belangrijke verbreeding, vooral van de Kalverstraat, waar de rooilijn al ver naar achteren was geschoven. Het gevolg was, dat men de laatste jaren bij den bouw van nieuwe perceelen breede trot toirs moest aanleggen, waardoor de Kal verstraat de straat der tegenstellingen was geworden: nieuwe perceelen met daarvoor een breed trottoir, oude huisjes met ver- vóóruitspringende voortuintjes, door oude vervallen hekjes afgesloten. Voor de zeer urgent geworden verbete ring van deze cude straat van de oude Heide heeft de afbraak uitkomst gebracht.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3