De Hoofdzaak Tweede conferentie te Batavia gehouden Russen vertrekken uitBornholm Tegenstrijdige berichten over Iran «oo ,a,„=a..K No T T 1 Tl H OT A1 T TTT "IA I Ma"",1"s '8 M,,n Bureaux: Kenncmorlaan 154. II* IJ I VJ V I V—y M II I VI I I I Uitgave van de Stichting IJmuiden - Telefoon 5437 ^7 V Voorlichting te Haarlem. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Abonnementenp. week 31 cfc. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom per kwartaal f 4. ■VERKIEZINGEN zijn op til en wi; interesseeren ons allen voor de ont wikkeling van 'het binnenlandsche poli tieke bestel, dat een zekere mate var nieuwe oriënteering en concentratie van groepen heeft voortgebracht en nu een vrij duidelijk beeld oplevert. Al vraagt men zich in menig opzicht nog af, wat eruit groeien moet. De Indonesische kwestie heeft ten laatste het stadium der actieve onderhandelingen op een bepaal den grondslag bereikt, er is een procedure vastgesteld en de vooruitzichten .zijn hoop voller geworden. Wij hebben te weinig brandstof om ons behoorlijk te verwarmen, maar er is genoeg te eten en ondanks den nood in vele deelen der wereld zul len wij er wellicht in slagen, deze geluk kige positie te handhaven. Het verkeers wezen lijdt nog aan vele tekortkomingen, maar heeft sneller verbetering ondergaan, dan wij eigenlijk hadderi durven hopen. De geïnundeerde polders zijn drooggelegd. Er wordt door velen hard gewerkt. Eco nomisch schijnt de toestand niét zoo heel slecht. Er heerscht nog veel verwarring in de geesten en Nederland is belast met naweeën van den oorlog, die zich in ondermijning van de rechtszekerheid, in de remmende wei king van een ongeken de bureaucratie, in de rampzaligheden van het verdeeldheid-wekkende zuive ringsproces en in een groot aantal knoeierijen en fraudes uiten. Maar al deze ellenden worden herkend en ook wel reeds bestreden. De gezonde geest van het volk zal ze tenslotte weten te overwinnen. Wij bezitten een vertrouwen in onze volks kracht, dat zich niet door tegenslagen laat ontmoedigen. Maar ondanks dit vertrouwen blijft een schaduw over alles hangen. Want de hoofdzaak blijft onopgelost. Die ligt be sloten in de vraag: Wat is onze toekomst als volk? Welke kans hebben wij, om onze vrijheid te behouden tot eigen ontwikke ling naar eigen aard onder ons eigen be wind? Wij zijn geen neutraal land meer Die waarheid is duizenden malen geschre ven en uitgesproken en iedereen heeft haar vernomen, ofschoon lang niet ieder een haar heeft beseft. Wij moeten een actieve buitenlandsche politiek voeren. Dat is erbij gezegd. En het heeft in dit blad, in vele artikelen op deze plaats, tot een reeks beschouwingen aanleiding ge geven waarin met name de noodzaak van oriënteering naar het Westen en de nood zaak van de aansluiting bij een groot geheel naar voren zijn gebracht. Aange zien werkelijke vereeniging van volken, met behoud van hun eigen karakter en eigen bewindsvorm, in de moderne we reld alleen geslaagd is in den vorm van Federale Unie, heb ik veel aandacht aan dat onderwerp waarover in ons land vrijwel geen litteratuur bestaat ge schonken. Herhaaldelijk heb ik er de aan dacht op gevestigd dat al het gepraat over en al het werken aan ons binnenlandsche politieke bestel tenslotte geen uitkomst kan bieden, tenzij onze toekomst als vrij volk gewaarborgd is. Meer dan eens heb ik er verwondering over geuit, dat onze regeering, met name de minister van Bui tenlandsche Zaken, zich op dit stuk in een volkomen zwijgen is blijven hullen. Zij heeft veel gezegd over vernieuwing op menig gebied, maar geen woord over ver. nieuwing op dat, hetwelk tenslotte al het andere beheerscht: dat der buitenlandsche politiek. Eigenlijk gedraagt zij zich alsof wij nog een neutraal land zijn. En merkwaardigerwijze doet de Pers dat ook. Zij niet alleen, maar alle schrijvers van brochures en andere publicisten laten de hoofdzaak onaangeroerd. Er wordt wel over buitenlandsche kwesties geschreven sommige bladen schenken er heel veel aandacht aan maar op een wijze, alsof het slechts disputen tusschen andere mo gendheden geldt en wij er buiten staan. Alsofwij nog neutraal zijn. Maar dat zijn wij niet! De spanning, die nu tusschen de groote mogendheden heerscht, raakt direct ons levensbelang en onze toekomst. Allerlei menschen beseffen dat en spreken erover. Sommigen zijn pessimistisch, anderen bezorgd. Maar er lijkt wel een soort geheimzinnige afspraak te zijn om er in hel openbaar niet over te schrijven of redevoeringen over te houden. Het ..politiek gesprek" over onze toekomst als volk, over het beleid tot behoud van ons volksbestaan wordt angstig vermeden- Er wordt schuilevinkje gespeeld met de werkelijkheid. Het gedrag van den struis vogel wordt natuurgetrouw nagebootst. Het verheugt mij dus dat ïkseinde!ijk niet meer de eenige ben, die deze zaken openlijk bespreekt. In een hoofdartikel in Vrij Nederland van 16 Maart onder den titel „Waar staat Nederland?" stelt prof. dr. P. Geyl de zaak eveneens aan de orde en zegt ronduit: „Ons openbare leven zal pas uit zijn beklemming van onwaarach tigheid, van futiliteit, van verwarring en doelloosheid verlost kunnen worden, wan neer wij de discussies over dit punt in ernst en met een vol besef voor wat er voor onszelf op het spel staat, gaan voeren." Hij zegt meer ronduit. Hij constateert een stemming van onbevredigdheid, van ontgoocheling en noemt, evenals ik dat gedaan heb, onze positie in de wereld als hoofdoorzaak. Hij schrijft over het onbe stand besef dat het in de wijde wereld niet goed gaat, dat opnieuw gevaarlijke Internationale spanningen zich aan het vormen zijn en dat wij daartegenover even hulpeloos en even passief staan als in de Opheffing der intemeeringskampen op Java? Zaterdagmiddag is in Batavia een tweede conferentie gehouden tusschen Nederlanders eu Indonesiërs ten huize van den Britschen gezant. In het ofïi- cieele communiqué wordt gezegd: „Er werd een overeenkomst bereikt over de te volgen procedure en er wer den subcommissies ingesteld, die be paalde aangelegenheden in bijzonder heden zullen bespreken. Zoodra de rap porten der subcommissies ontvangen zijn, zal een nieuwe bijeenkomst worden gehouden/' Een Britsche zegsman zeïde aan Uni ted Press, dat men altijd een eind op streek is, als eenmaal tijdens een con ferentie de subcommissies aan het werk zijn, hoewel subcommissies normale dingen zijn voor de bespreking van technische zaken. De conferentie heeft twee uur geduurd, de volgende ontmoe ting wordt aan het begin van deze week verwacht. Een officieele zegsman, die zeer in genomen was met de vorderingen, ver klaarde dat alles op regelmatige wijze was verloopen. De Nederlandsche geinter- neerden op Java. Volgens een bericht van den onder geallieerde controle staanden radio-zen der te Batavia heeft de TRI (het leger der Indonesische republiek) besloten een groot aantal intemeeringskampen in de binnenlanden van Java op te hef fen en alle geïnterneerden in eenige daartoe bestemde gebieden in Midden- Java samen te brengen. Blijkens mededeelingen van een Indo- nesischen woordvoerder hebben in de laatste dagen besprekingen 'tusschen Sja'hrir en verschillende hooge TRI- functionarissen over deze kwestie plaats gehad. Over deze besprekingen is thans nog te weinig bekend, om met eenige mate van zekerheid te kunnen zeggen, of deze maatregel al dan niet als een inleiding tot het overbrengen van 20.000 geinter- neerden naar de onder Britschecon trole staande gebieden kan worden be schouwd, evenmin is de plaats, waar de geëvacueerden zullen worden bijeen gebracht, reeds bekend. De gebroeders de Vilder voor liet Anisterdamsche Hof. Heden stonden voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de broeders A. F. en C. F. de Vilder terecht, volgens het A.N.P. wellicht de grootste, althans de meest bekende collaborateurs van ons land. Zij werden bij dagvaarding er van beschuldigd, dat zij als directeuren en bestuurders van de N.V. Amsterdam- sche Ballast Maatschappij opzettelijk ten voordeele van den vijand, materia len hadden geleverd en werkzaamheden hebben doen uitvoeren. Ook het aan leggen van betonnen startbanen in de vlieghaven te Schellingwoude en de vliegvelden op Schiphol, Valkenburg en Katwijk, Deelen, Twente en Oldenzaal. Verder werd ten laste gelegd het be schikbaar stellen van arbeiders voor de bediening van machines die gebruikt werden voor werken aan de Duitsehe kustverdediging in Nederland. De verdachten verklaarden, dat zij alleen het grondwerk voor de startbanen hadden gemaakt. De betonnen boven bouw was van een Duitsehe firma. Als getuige werd gehoord dr. Hirsch- feld, destijds secretaris-generaal van Handel en Nijverheid. Deze deelde mede, dat op 31 Mei en 7 Juni 1940 door de secretarissen-generaal vergaderd is. Richtlijnen werden vastgesteld die in hielden, dat werken aan vliegvelden, als die gevorderd zouden worden, zouden worden toegestaan als zij vielen onder „onderdak" voor een bezettingsleger. De president las een stuk voor uit de richtlijnen waaruit zou blijken, dat alle werken aan versterking van militaire objecten ongeoorloofd waren. Bevin herhaalt aanbod van vriendschap In een rede te Port Talbot heeft de Brit sche minister van Buitenlandsche zaken, sprekende over de rede van Churchill te Fulton, gezegd dat de politiek van de Brit sche regeering nauwkeurig ls uiteengezet ln de verklaring van den minister voor 't par lement, waarin hl) zich bereid verklaarde te pleiten voor een vijftigjarig vriendschaps verdrag met Sovjet-Rusland. Bevin zeide: „Ik smeek mijn vrienden, dit aanbod niet belachelijk te maken. Het is in ernst ge daan en ernstig gemeend ik wil er aan vasthouden ondanks alle eventueele teleur stellingen. Ik wil niets doen dat de eene massa menschen tegen de andere zou kun- pen opzetten: ik wil niets doen dat ook maar naar agressie zou zwemen en ik doe een beroep op andere landen om alle agres sie door propaganda of zeuuwoorlog te ver mijden." Bevin verklaarde verder uitdrukkelijk dat over de rede yan Churchill van te voren geen overleg is' gepleegd. Nadat de Sovjet-Russische autoriteiten op het Deensche eiland Bornholm Zater dag aan de Deensche autoriteiten hadden laten weten, dat de Russische troepen in de eerstkomende dagen een begin zouden maken met de ontruiming van dat eiland, begon reeds dienzelfden dag de evacuatie het Sovjet-garnizoen. Sovjet-Russi sche transportschepen kwamen aan en onmiddellijk werd begonnen met het in laden van materiaal en het inschepen der roepen. Volgens Rnssische mededeclin- rcii zal de ontruiming in' de eerste week van April voltooid zyn. Dc Kopenhaagsche pers prijst de disci pline van het Russische garnizoen en acht het een bewijs voor het vertrouwen tus schen beide partijen dat de evacuatie onderhandelingen mondeling werden ge voerd. Sovjet-troepen' in O. Duitschland vervangen. Reuter bericht: „Het Russische leger trekt uit Oost- Duitschland terug en wordt vervangen door een klein, goed-gedisciplineerde en uitgeruste militaire politiemacht", aldus meldt een correspondent van de „Obser ver". Naar schatting is reeds 75 procent van de oorspronkelijke bezettingstroepen vertrokken. De rest zal in de komende weken vertrekken. Het terugtrekken der troepen is vrijwel onopgemerkt geschied. De reden schijnt een politieke te zijn. Men heeft zich te Moskou gerealiseerd, dat het Sovjet-Rus sische prestige en haar politieke invloed ernstig hebben geleden onder de excessen van de ongedisciplineerde soldaten en deserteurs. Volgens hetzelfde bericht zou den de Russen aan het Duitsehe bestuur hebben beloofd, hun aanspraken op her stelbetalingen te zullen matigen en grond stoffen in te voeren. Repatrieering Het m.s. Tabinta heeft den 14en Maart de haven van Tandjong Priok verlaten. Men verwacht het schip, dat 856 repatri- eerenden aan boord heeft, den 29en Maart te Suez. De algemeene gezondheidstoe stand aan boord is goed. Goudschat op straat gevonden Het was naar alle waarschijnlijkheid een militaire vrachtwagen, die de ba gage van repatrieerende Canadeezen moest vervoeren en daarbij in Haarlem een kist verloor, die op de straat uiteen spatte. Het verlies werd blijkbaar niet bemerkt en. de fonkelende inhoud van de kist lag verspreid over de straat. Gouden horloges, armbanden, ringen, broches, kortom alle mogelijke sieraden lagen hier gewoon te grabbel. Een handvol thee, een aantal sigaretten, een stuk krantenpapier met koffie zorgden voor het contrast. De goudschat werd gevonden door een bejaard echtpaar, dat al het moois moei zaam vergaarde en denzelfden nacht nog aan het politiebureau bezorgde. Het wach ten is thans op den verliezer. Wie legt de kwestie aan de UNO voor? Aangezien volgens een bericht uit gezag' hebbende kringen te Washington de regee- ring der Vereenlgde Staten besloten lieeft de Iruansche kwestie aan den Veiligheids raad voor te leggen, indien de Iruansche regeering dit zelf zou nalaten, mag worden aangenomen dat deze aangelegenheid ln leder geval door den Veiligheidsraad zal orden behandeld. De berichten over de Sir Arddbald C'lark Iterr verlaat met Sir T/ouls Mouutbntieu, de geallieerde opperbevelhebber, het vliegveld Kallnng na zijn aankomst te Singapore, (P) periode vóór den oorlog. Hij schrijft: „Het internationale bepaalt het nationale leven. Een nationaal leven, waarin bezinningen op de problemen van het internationale en de daaruit voortkomende doelbewuste actie ontbreken, krijgt iets onwezenlijks en vervalt tot onvruchtbaarheid en on lust." Op zijn beschouwing zal ik morgen verder üyjaaa. Weerbericht Geldig tot Dinsdagavond. Zachter weer. MatJge. later aan de kust tijdelijk krach tige wind tusschen Zuid en Zuidwest. Meest zwaar bewolkt. Geen regen van beteeeknis. Verdere stijging van tempe- stappeu die de Iruansche regeering ln deel kwestie zal nenien z(jn nog zeer verward en spreken., elkander herhaaldelijk tegen. Zaterdag meldde A. F. P. dat de Iraan- sche minister van oorlog, Ahmadi, voer radio Teheran had tegengesproken dat hij verklaard zou hebben, dat de Iraanschè kwestie aan den Veiligheidsraad zou wor den voorgelegd. Daartegenover meldde Reu ter Zondag dat de Iraansclie ambassade te Washington had verklaard, de Iraansclie kwestie nog ln den loop van Zondag in den vorm van een profest aan den Veiligheids raad te zullen overhandigen. Eveneens volgens A. F. P. zou Rusland Iran hebben „aangeraden" geen beroep op den Veiligheidsraad te doen, United Press meldt uit Londen, dat be trouwbare berichten spreken van aan den gang zijnde geheime onderhandelingen tus schen Sovjet-deskundigen en den Iraan- scheri premier. Sultaneh of diens vertegen woordigers over de Russische aanspraken op de exploitatie van Iraansclie oliebronnen. Walserij-Oost Het werk nog niet hervat De directie van het Hoogoven'oedrijf deelt het volgende mede: In het midden van de vorige week is aan alle arbeiders, die behooren tot het personeel van de walserij en genegen wa ren alle voorkomende werkzaamheden te verrichten, medegedeeld. <lat zij het werk op Maandag 18 Maart konden hervatten. Naar aanleiding van deze mededeeling meldde zich in den loop van Vrijdag vrij wel het voltallige personeel voor hervat ting van het werk aan; met uitzondering echter van de ovenmannen. Toen hedenmorgen de fabriek was open gesteld, kwamen de ploegen inderdaad vrijwel voltallig op. Het bleek, dat slechte een deel der opgekomen arbeiders bereid was, het werk van de stakende ovenman- nen over te nemén (zulks ondanks den afkeer der arbeiders van de staking en de daarbij gevolgde methode en in strijd met wat de directie na het publiceeren van de voorwaarden in haar oproeping meende te mogen verwachten). Onder deze omstandigheden is het nog onzeker of de productie van plaatijzer zal kunnen worden hervat.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1