Walüisch-wetenswaardigheden Geen Gasverspilling bij de Hoogovens Voor een groot aantal genoodigden van de Nederl. Mij. voor de walvisch vaart hield Drs. A. G. U. Hildebrand, chef van de afd. visscherij van het het landbouw-economisch instituut te Js Gravenhage in Amsterdam een lezing over de techniek en de beteekenis van dit stuk zeevaart, waaraan ook ons land opnieuw gaat deelnemen. Gedurende twee eeuwen na 1612 maakten wij Nederlanders jacht op de grootste zoogdieren, die tot 30 M. lang kunnen worden en een gewicht van 150.000 kg kunnen bereiken. Een zuige ling is nog altijd 7 M. lang en groeit éVz c.m. per dag. Een walviseh bestaat voor 5 pet. uit vet. Elke walviseh levert evenveel vet op als 350 koeien in een jaar of als 500 vette varkens! Tegen het eind van de 17e eeuw be reikte de nationale walvischjacht haar grootsten bloei. 260 zeilvaartuigen be mand met 14.000 koppen opereerden regelmatig- in de Arctische gebieden. Toen volgde een tijd van verval tot in 1870 ons land in liet geheel niet meer deelnam aan deze grootvisscherij. Op de helft van de vorige eeuw be reikte Amerika den top met 700 zeil vaartuigen, bemand door 70.000 koppen. De ongeremde jaoht op den walviseh, die zich slechts langzaam voortplant en circa 20 jaar noodig heeft om volwassen te worden, dreigde inmiddels althans de langzaamste van de in 4 soorten onder te brengen walvisschen in de Noord- poolgebieden uit te roeien. De nog aan wezige snelle, slanke stelden aan de vangst hooger eischen. In 1903 bracht Noorwegen het eerste moderne fa- brieksschip in de vaart en in 1906 werd voor het eerst de Zuidelijke IJszee als jachtterrein geëxploreerd. Men was toen nog aan de wal gebonden en die wal begrensde de Britsche Dominions in de Antarctische gebieden. Engeland be dong wel geringe rechten maar stelde bijzondere eischen welke dienden om den visohstand daar te beschermen te gen de uitmoording die in noordelijke wateren was geschied. Technische verbeteringen voerden de traanopbrengst per walviseh van 50 va ten in 1910 op tot 120 vaten even vooi den laatsten oorlo?. Traan bleef wel het belangrijkste, maar niet, zooals eeuwen lang het geval was, het eenige product dat de walvischvaart rendabel maakte. Tegenwoordig wordt bijna niets weg gegooid. Vleesch, beender- en bloed meel, pharmaceutische preparaten be reid uit de organen, baleinen, tanden enz. verhoogen de rendabiliteit, maar bereiken toch tezamen niet de belang rijkheid die de traan heeft, nu deze, ge hard, de voornaamste grondstof is voor de margarine. Noorwegen fabriceerde voor den oorlog 70 pet. van de wereld - traanproduetie, d.w.z. 400.000 ton. Het exporteerde daarvan 20 pet. naar Ne derland. De Margarine Unie kocht 80 pet. van de Noorsche productie op. Toen in 1931 de economische verhoudingen den oprijs van de plantaardige vetten o-nder den traanprijs brachten, hebben de Noren hun vloot gedurende een heel seizoen moeten opleggen. Deze moeilijk heden zijn voorshands niet opnieuw te verwachten en de omstandigheid dat traan één-tiende deel van den interna tionalen vethandel beheerscht, maakt de walvischvaart ook voor ons land van zoo hooge beteekenis. Wij had den een groote traanconsumptie en ver handelden niet minder dan een derde van de totale productie. Mits goed ge leid zal een Nederlandsche walvisch vaart economisch volkomen verant woord blijken, volgens spr. Vooral nu de toepassing van het moderne snel- vriesprocédé nieuwe mogelijkheden schept. Met 2 fabrieksschepen voorzien wij in onze nationale behoefte voor de margarine-industrie. Met 4 schepen, waarin 60 a 70 millioen gulden zulllen moeten worden geïnvesteerd, bereiken wij 20 pet. van de totaalproductie en is een voor onze deviezenpositie zoo bedui dende export mogelijk. De commissie-va» Poll is va» Schiphol met de SkymastCr naar Iodic ver trokken. Het gezelschap kort voor het vertrek. V.l.n.r. Cl». Welter, H. J. Meijer ink, M. van Poll, mr. J. van Andel en If. A. Korthals. (P) Maar ook de Gasverbruikers moeten zuinig worden Groote scholvangsten Nadat de vischaanvoer gedurende de laatste dagen aan den lagen kant was, was er Zaterdag weer een flinke aan voer, rijk in verscheidenheid. Vier traw lers, 11 loggers en 32 kustvisschers voer den ongeveer 3200 kisten visch aan. De aanvoer bestond voor een groot, deel uit schol, van welke vischsoort meer dan 65000 KG aan wal werd gebracht. De Knikker IJM 4 en de Maria Elizabeth hadden naast hun andere visch resp. 400 en 325 kisten schol. Deze groote schol vangsten werden op slechts 20 mijl van de kust bewerkstelligd, zoodat deze boo ten korte reizen maakten. Ook de kust visschers hadden ruim geprofiteerd van deze rijke scholvisscherij. Oude boomstammen opgevischt Het visschersvaartuig IJM 262, een voormalige reddingboot, die Zaterdag aan de marlet was, bracht behalve voor bijna 1000 gulden visch ook twee zware oude boomstammen aan, die van den zeebodem waren opgevischt. Daar het hout van goede kwaliteit was het zal ook wel flink gewaterd zijn besloot de schip per deze merkwaardige vangst maar mee te nemen. Schoenen teruggevonden Zooals wij hebben gemeld, werd bij de inbraak in den schoenenwinkel in IJmui- den-Oost ook een aantal rechterschoenen ontvreemd, waarvan de linker in den winkel waren achtergebleven Wande laars hebben nadien in een boschje nabij de halte Zeeweg eenige van deze enkelin gen teruggevonden. Zij hebben van hun vondst aangifte bij de politie gedaan. Marktbericht van Zaterdag De aanvoer bedroeg 159.000 KG, waar onder 20.650 KG wijting, 6.795 KG schar, 46.640 KG kabeljauw, 1.560 KG bot, 66.385 KG schol, 1.600 KG poontjes, 1.325 KG wolf, 760 KG schelvisch, 2.270 KG tarbot, 890 KG griet, 8.240 KG tong, 885 KG lever en kuit enz. De vier trawlers besomden f 69.118. Verdere besommingen: Motorloggers: KW 38 f 6807, KW 52 f 4211, KW 130 f 5314, KW 89 f 2252, KW 104 f 1603, KW 25 f 8237. KW 166 f 3932, KW 108 f 4013, KW 2 f 2772, KW 20 f 4992, SCH 159 f 6437. Kustvisschers: IJM 249 f 584. IJM 287 f 203, IJM 218, f 211, IJM 241 f 911, IJM 241 f 911, IJM 268 f 80; IJM 251 f 37, IJM 207 f 204, IJM 262 f 976. KW 210 f 1207. KW 190 f 823, KW 199 f 230, KW 88 f 130. KW 12 f 89, KW 128 f 154. SL 5 f 315, BR 41 f 710, HA 25 f 81, HD 184 f 200, VD 60 f 76, UK 16 f 656, UK 169 f 180, UK 105 f 178, UK 199 f 126, UK 85 f 250, UK 93 f 207, UK 79 f 850, UK 104 f 1027. UK 246 f 159, UK 165 f 139, UK 53 f 492, UK 800 f 279, UK 145 f 122. Chr. Hist. Kiesvereeniging De afdeeling Velsen van de Chr. His torische Kiesvereeniging belegde een ver gadering. Het hoofdpunt van de agenda betrof de samenwerking tusschen de A.R. en de C.H. Alle aanwezigen spraken zich uit voor een innige samenwerking. Men hoopt in de toekomst tot een Protes- tantsch Christelijke partij te komen. Verder werd nog een commissie be noemd voor de samenwerking met de A.R. in verband met de a-s. Gemeenteraads verkiezingen. Scheepvaart 16 Maart. Aangekomen: Rika van Lon den, Setas van Londen, Patria van Lon den, Orestes van Dublin. 16 Maart. Vertrokken: Couta n. Gent, Larenberg n. Cuba, Sibajak n. South ampton, Kijkduin n. Antwerpen, Mailand n. Antwerpen, Zuiderburch n. Imming- ham (van Hoogovens), Nottingham n. Rot terdam, Coen n. Londen, Rijnstroom n. Huil. 17 Maart. Aangekomen: Urmaja van Hull, Annegiena van Hojanos, Adrian Victory van New-York. 17 Maart. Vertrokken' Crescendo naar Middlesbro, Joseph R. Lamar n. Antwer pen. De directies van de gasbedrijven, die Ihct door hen benoodigde gas van het hoog- ovenbedrijf betrekken, 'hebben zich genood zaakt gezien, een groot aant'al gasverbrui kers een waarschuwing te zenden, omdat er den laatsten tijd wat al te royaal met het gasrantsoen werd omgesprongen. Als er geen verbetering komt, zullen er stren ge maatregelen genomen moeten worden. Onder den rook der Hoogovens, die zich tot ver over den omtrek verspreidt, heeft men ongetwijfeld op een wat te royalen voet geleefd; er werd veel meer gas ver bruikt dan elders in het land. Het verhaal deed immers de ronde, dat de Hoogovens zooveel gas produceeren, dat ze het over tollige maar gewoon in de lucht blazen. Daar we deze opvatting de laatste we ken zoo vaak hoorden uitspreken, begon nen ook zij, die het verhaaltje in den be ginne niet wilden gelooven, in hun onge loof te wankelen. Dit gaf ons aanleiding, te bevoegder plaatse inlichtingen in te winnen. De bedrijfsdirecteur, hoofdinge nieur F. W. E. Spies, was zoo welwillend ons het een en ander over de gasindustrie van het Hoogovenbedrijf te vertellen. „In vroeger tijden", zei de heer Spies, waren de hoogovens niet afgesloten aan den top. De hoogoven rookte, de vlammen sloegen eruit en daarbij ging al het gas verloren. Men zag echter in dat dit gas groote waarde had en toen heeft men ver schillende ingenieus-uitgedachte sluif- systemen bedacht, waardoor het gas vast gehouden werd en het toch mogelijk was om den ovenmond geregeld van de noo- d.ige grondstoffen: erts, cokes en toeslag tè voorzien zonder dat belangrijke hoe veelheden gas ontsnappen konden. Het kloküuitsysteem, waarmede ook onze hoogovens zijn uitgerust, bleek in de praktijk het beste te voldoen. Een goed werkende moderne hoogoven laat dus aan den top niets meer ontsnappen; wanneer er rook of vuur op die plek is te zien, dan is er met de zaak iets niet in orde." Maar het gas voor de gasbedrijven komt toch niet uit de hoogovens? „Inderdaad, volkomen juist" ant woordde de heer Spies „en ik zal u daar over dan ook straks het een en ander ver tellen, doch ik begin met het hoogoven- gas en met de afsluiting van den hoog- oventop, omdat naar mijn meening daarin de oorzaak moet worden gezocht van het sprookje, dat thans in deze omgeving de ronde doet. De buitenstaander maakt geen onderscheid tusschen hoogoven- en cokes- ovengas; hij spreekt meestal van „hoog ovengas" en wanneer hij dan niet voldoen de op de hoogte is van de techniek en wel eens de klok heeft hooren luiden, maar niet zeker weet, waar de klepel hangt, dan komt er allicht een aardig verhaaltje van. Dat verhaaltje houdt dan in dit ge val in, dat het gas zoo-maar in de lucht gelblazen wordt. Dat diezelfde opvatting onder de Velse- naren en andere Kennemers leeft, ver baast dan ook niet. En dat de heeren van de gasbedrijven, in dezen tijd daardoor in moeilijkheden geraken en soms met een kwaad gezicht door hun afnemers worden aangezien, verwondert mij evenmin. -Het is dan ook zeer goed, dat u de gasmannen bijspringt om door middel van uw blad den juisten stand van zaken uiteen te zet ten. Arm en ryk gas. Maar om op ons gas terug te komen: het gas uit den hoogoven is, wat wij noemen, een arm gas. Het heeft een calorische waarde van pl.m. 1000 warmte-eenheden en het is niet geschikt om het als licht en verwarmingsbron in de woonhuizen te brengen, ook al omdat het c.a. 30 kool- monoxyde bevat en dus zeer gevaarlijk is. (Denk maar aan de z.g. koolgasvergif tigingen bij slecht trekkende kamer kachels.) Doch ook dit gas wordt geheel gebruikt. Op tal van plaatsen in onze fa brieken dient het als warmtebron: in de Cementfabriek, in de Silica-kalkfabriek. voor de ovens van de staalfabriek en wal- serij, voor het stoken van de cokesovens, in de windverhitters en in de centrale; de P.E.N. is ook een zeer belangrijke afne mer van -hoogovengas, om er electriciteit mee op te wekken. U zult mij dan ook van het hoogoven- gas geen kwaad hooren zeggen, maar als men gas van betere kwaliteit noodig heeft. zooals dit het geval is met de gasbedrijven van de omliggende gemeen ten dan is het aangewezen product: het gas van de cokesovens. In de cokesovens worden de steenkolen ontgast en dit gas wordt eveneens opgevangen; na de ont- ga-ssïng blijft cokes over; cokes is een van de drie grondstoffer.: cokes, ijzererts en toeslag, voornamelijk kalksteen die noodig zijn voor den hoogoven om daar ten slotte het ruwe ijzer uit te winnen. Het cokesovengas heeft een calorische waarde van e.a. 4300 warmte-eenheden: wij noemen dat dan ook rijk gas." Daar wordt dus even economisch mee omgegaan als met het hoogovengas? vroe gen wij. „Ik zou haast zeggen: nog economischer, als dit ten minste mogelijk zou zijn. Het cokesovengas heeft veel bijzondere kwa liteiten; het is een product, waaruit veel te voorschijn kan worden getooverd. Wan neer u zich verdiept in deze materie, dan zult u geen verbaasde oogen meer opzet ten als ik het woord tooveren in dit ver- Scheepsberichten Te Rotterdam aangekomen: 15 Maart Dcechtdijk en Sambre (Ned.); Betty (Noorw.). 16 Maart: Heron, Rapid, Tim, Mijenburgh. Monica (alle Ned.): Visten (Zw.), Fulton en Olav Berg (Noorw.): West Coaster. Suler, Empire Villager (Eng.). Eems 15 Maart v. Lissabon n A'dam; Iris 15 Maart v. Gothenburg n A'dam; Tabinta 14 Maart v. Batavia n. A'dam; Trajanus 15 Maart v. A'dam te Lissabon; Salawati 14 Maart v. Kurrachee n. Hong kong; Meraldo 17 Maart v. Curacao te R'dam verw.; Davilo 17 Maart v. Curacao te R'dam verw.; Mijdrecht 18 Maart v. Curagao te R'dam verw.; Oosterbeek 15 Maart 125 m. N. v- Bermuda, v. N. Or leans n. R'dam; Themisto 1 5Maart Fer nando Noronha gepass. v. Cardiff n. La Plata, alwaar 25 Maart verw.; Akaid 15 Maart Ouessant gepass. v. R'dam n. Z. Amerika; Eban 10 Maart te Shoreham v. Port Houstock; Hondsrug 11 Maart te Fo- wey v. Blyth; Admiraal De Ruyter 10 Maart v. Par. n. Preston; Thames 12 Maart te Queenstown; Mulan 11 Maart .te Kings Lynn v. R'dam; Adinda 9 Maart te Suez; Keilehaven 11 Maart v. Freetown n. R'dam; Ruys 9 Maart te Colombo v. Glas- gowjVan Honthorst 9 Maart te Colombo v. Houston; Cistula 13 Maart op de reede v. Madras v. Abadan; Nieuw-Amsterdam 12 Maart te Singapore; Aldabi 9 Maart tc Soerabaja: Blinjoe 10 Maart te Soerabaya; Malvina 10 Maart te Melbourne v. Aba dan; Bacchus 10 Maart v. Demerara n. Trinidad; Koningin Emma 4 Maart v. Tri nidad n. Santiago; Ino 9 Maart v. Curagao n. Maracaibo; Baralt 11 Maart v. Curagao n. Havana; Stad Maassluis 14 Maart v. Baltimore n. Nederland; Gouwe pass. 14 Maart Wight, op weg n. Onton; Streef kerk 14 Maart v. Newport via Genua n. Bombay; Nettie 14 Maart v. Middlesbro n. R'dam; Bart, vertr. 15 Maart v Ant werpen n. Portugal; Java 14 Maart v. Port Talbot n. R'dam; Servus 14 Maart te Gent v. A'dam; Kota Inen 14 Maart v. Marseille n. Bizerta; Winsum 8 Maart te Huelva v. R'dam; Weltevreden 10 Maart v. Suez; Straat Malakka 9 Maart v. Sydney n. Ba tavia; Rose Marie 13 Maart te Antwerpen v. A'dam; Duurswold 13 Maart te Antwer pen v. Kopenhagen; Mr. Harm Smeengc 13 Maart v. Antwerpen n. Ierland; Voor waarts 13 Maart v. Antwerpen n. Ierland; Audacia 12 Maart te Gent v. A'dam; Mapia 13 Maart te Los Angelos; Saparoea 12 Maart te Panama-City; Phrontis 8 Maart te New York; Vermeer 11 Maart v. East Londen n. Las Palmes; Bengkalis 12 Maart v. Mombassa n. A'damHelder 12 Maart te Sao Francisco Do Sul,; Hercules 14 Maart v. Newport n. Gibraltar; Odysseus pass. 14.Maart Gibraltar; Orestes 14 Maart v. Dublin n. A'dam; Prins Maurits 13 Maart v. Valencia n. Gandia; Maaskerk 14 Maart te Antwerpen. Buurtvereeniging Zeeweg De tooneelclub van de Buurtvereeni ging Zeeweg heeft Zaterdagavond in Zo- m er lust te Santpoort in IJmuiden-Oost was geen zaal beschikbaar voor een talrijk publiek een uitvoering gegeven. Een viertal stukjes werden opgevoerd en daarmee oogstten de medespelenden, die voor het eerst op de planken kwamen, veel bijval. Verder was er de medewerking van de Krotjongs en de Blue Rhythm Boys. Een gezellig bal besloot dezen gezellige» avond. De Oostzee had pech J.l. Vrijdag zou de Oostzee ter vissche rij vertrekken, doch op punt van varen bleek de machine niet in orde te zijn. Zaterdagmorgen konden de trossen wor den losgegooid en ging de Oostzee het zeegat uit.. Even buiten de pieren bleek echter opnieuw, dat de zaak niet in orde was en moest de steven weer havenwaarts gewend worden Wanneer men hc-t defect tijdig kan herstellen zal de boot vandaag gaan varen. Maar.... driemaal is immere scheepsrecht. band gebruik. Ik behoef u dan ook slechts één product te noemen, van de vele die als uitgangspunt het cokesovengas hebben om u er van te overtuigen, dat het in de zen tijd een economische misdaad zou zijn als de legende van het gas-dat-zoo-maar- in-de-lucht-wordt-geblazen een greintje waarheid bevatte, want dit product is de kalksalpeter, de meststof waar de geheele land- en tuinbouw om zit te springen. Ja, letterlijk te springen en waarvan de voed selvoorziening van ons volk voor een groot deel afhangt. Een even begeerlijk product is het ammonium 'sulfaat, de kunstmest." Wat wordt er nog meer uil cokes ovengas vervaardigd? „Talrijke producten, te veel om zc alle op te noemen. Laat ik daarom volstaan met er nog een paar te noemen: teer. ben zol en ammoniak, u weet het, de Mekog is een belangrijk nevenbedrijf van Hoog ovens; de lezer -zal het ook begrijpen, wanneer hij zich realiseert dat de letters Mekog de afkorting zijn van Maatschappij tot Exploitatie van Kooksovengassen." We moeten dus toch zuinig zijn? „Zéér. zéér zuinig, daar mag gerust op gehamerd worden. U begrijpt, dat de aan voer van steenkool ook voor ons bedrijf nog niet zoo is als wij dat zouden wen- schen. Een tweede hoogoven moet nood zakelijk in bedrijf, nog niet alle staal- ovens zijn in productie en ook de M.E.K.O G. werkt nog slechts op de helft van de capaciteit. Ach, er is nog zooveel te wen- schen. Wij trekken met de huisvrouwen één lijn wat betreft hun verlangen naar meer gasIk hoop. dat ik u voldoen de heb ingelicht", zeide de heer Spies tot slot. In elk geval voldoende om het sprook je van de „gasverspilling" da*, tot het roekelooze gebruik onder de particuliere gasverbruikers aanleiding heeft gegeven, uit de wereld te helpen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3