Kort en Bonc Jig Avonturen van De economische toestand in Nederland !>vof, Tlnlicrscn n»u liet wooM; Uitgenoodigd door het instituut voor economische wetenschappen der Leuven- sche universiteit, heeft prof. J. Tinbergen te Leuven een uiteenzetting gegeven over de gedirigeerde economie in Nederland. Van hel Nederlandse!) nationaal vermo gen, dat voor den oorlog ongeveer 29 milliard gulden bedroeg, is 8 milliard gul tien door den oorlog terloor gegaan. De productiefactor kapitaal is in hooge mate aangetast en de arbeidsproductiviteit is tot 60 a 70°/o der vooroorlogsche gedaald. De prijzen in Nederland zijn vergeleken V>y den tijd vóór den oorlog met 80"/" ge stegen. zoodat de index dus op 180 ligt. Prof. Tinbergen voorziet, dat in den loop van het jaar 1946 de evolutie der prijzen den index op 200 zal brengen. De loonen zijn gestegen tot den index 160, maar de stijging is niet even intensief in de nij verheid (index: 150) als in den landbouw (index: 240). De Industrie werkt op 60°/# van haar vooroorlogsche activiteit, maar van werk loosheid is toch geen sprake. Inzake de investeeringen meent prof. Tinbergen dat Nederland credieten voor 6 milliard gulden maximum kan opnemen ïn 19-16 kunnen ca. 2 milliard opgenomen worden, en in 1947 nog maximum 1 mil liard. Partij van den Arbeid vergadert „Wij zullen aan elkaar moeten wennen". Maandagavond ontmoetten leden en be langstellenden ln de Partij van den Arbeid elkaar op de eerste groote openbare verga dering in de Concertzaal. De heer G. de Boor. voorz, van de Federatie Haarlem, heet te het auditorium, dat de geheele zaal vul de en de vier sprekers, van harte welkom. De medewerkende „Stem des Volks" Dracht vervolgens het nieuwe strijdlied van Garmt Stuiveling op muziek van Landré teu gehoore. waarna de heer R. Smit van de C. D. U.-fractie het woord kreeg. Spr. betuigde zijn blijdschap, dat hij als belijdend Protestant ln deze vergadering het woord mocht voeren en dat de groep die hij vertegenwoordigde een onderdak had kunnen vinden in de Partij Er waren ver klaarde vijanden van een overgang geweest: er zijn ook vele nauwen. Tot deze laats ten zelde spr.. hen niet. noodig te hebben. „On danks lauwheid of tegenstand, wij gaan door." De oorlog heeft velen pas de sociale ellenden doen zien. waaronder anderen al zoo lang gebukt gingen, De höuding der Hnkache partijen tegenover ons vorstenhuis veranderde radicaal, evenzoo die ten aan zien van de kerken. Neutraliteit gaat ook van Inhoud veranderen, de school krijgt een dieperen geestelijken Inslag. Dit alles maakt het socialisme voor ons aanvaardbaar. De heer J. Harmsen (Vrijz. Dem.) for muleerde de doelstelling der partij als: partfj van de doorbraak, nl. die waarin ar beiders. boeren en middenstand samen strijden voor hun plaats ln de maatschappij. Deze groepen hebben nog geen gunstige voorwaarden voor ontplooiing gehad. Hun eisch van bestaanszekerheid is ook de onze. Spr. bestreed het standpunt der Partij van de Vrijheid, die z.i. de economische onge bondenheid propageerde. De corrlgeerende taak der overheid moeten wij willen erken nen. Dat dit noodzakelijk ambtenarij ach ter zich aansleept is niet waar; thans is dit het geval doordat de overheid de ge heele gang van producent naar consument moet lelden, Mr. dr. E. Brongersma (Christofoorgroep) constateerde, dat er veel veranderd was In de algemeene houding t. o. v. de Katho lieken en betoogde, dat, de doelen ongewij zigd zijn, doch dat de methoden dienen te veranderen. De politieke scheidslijn loopt niet meer gelijk met de religieuze. Aange zien wij met dezelfde cultureel e. moreele, economische en financieele problemen zit ten, kunnen vooruitstrevende Katholieken zonder verdoezeling van religieuze prln- c'pes dezelfde politiek voeren als de an deren. Het episcopaat heeft in den laatste» brief over de politieke partijen gezwegen, zoodat het den katholieken 'dus vrij staat hoe zich politiek te organIseeren. „En lk voel me uitstekend thuis ln het klimaat van deze Partij" aldus mr. dr. Brongersma. De heer E. Vermeer (S.D.A.P z.eide. dat met de a s. verkiezingen een groeiproces werd afgesloten, waardoor tevens de koers van Nederland bepaald zou worden. West- Europa liecfë grooter problemen op te los sen. Franco wordt- niet verjaagd door de genen die geen sinaasappelen willen lossen Zijn geest en die dor nazi's zit dieper Europa heeft groote problemen op te los- dan men zich bewust is. Ook elders in Exiropa moet de strijd tegen het fascisme voleindigd worden. Het koloniale probleem noemde spr. als een der andere groote moei lijkheden. De oplossing hiervoor achtte hl) niet gelegen Jn bruut wapengeweld, doch ln een overleg aan de ronde tafel. Voorts getuigde hij van den weemoed, i? ^'teden moest bevangen bij het verlaten van een oud en vertrouwd huis. Allen moeten echter Iets opofferen om gezamenlijk de groote doorbraak te for- cceren. Spr. eindigde met een oproep tot deelnemen aan den strijd voor socialisme en democratie in de Partij. Nn zang van de ..Stem des Volks" sloot de voorzitter de vergadering. Woningen voor het personeel van Schiphol In Haarlemmermeer zijn door den oor log niet minder dan 324 woningen totaal vernield. De meeste stonden in de om geving van het vliegveld Schiphol, dus in Badhoevedorp. Nu Schiphol weer op volle loeren begint te draaien, is er een nijpend tekort aan woningen voor het personeel- ln het Bouwplan 1946 van den „Weder opbouw" is vóórzien in den bouw van 81 woningen in Badhoevedorp. Daarmee wordt natuurlijk het woningtekort niet vorêdig weggewerkt. Volgende jaren hoopt men nog grootere complexen te kunnen bouwen. De sociale verzekeringswetten Loongrens verhoogd. De gedurende den oorlog en na de be vrijding plaats gevonden hebbende stij ging van de loonen heeft er toe geleid, dat vele arbeiders, die voorheen onder de Ziektewet en de Invaliditeitswet, vielen, de loongrens van f 3000, welke in deze wetten is gesteld, hebben overschreden. Hierdoor zijn zij buiten de werking van deze wetten komen te vallen, hoewel zij maatschappelijk zijn blijven behooren tot diegenen, voor wie de in die wet getrof fen voorzieningen bedoeld zijn. De minister van Sociale Zaken acht het wenschelijk, dat maatregelen genomen worden, opdat deze arbeiders ook na de bovengenoemde loonsverhooging onder de toepassing van de sociale verzekerings wetten blijven vallen. Daartoe zal de loongrens, welke in de Invaliditeitswet en de Ziektewet op f 3000 is gesteld, ver hoogd behooren le worden. De minister is van meening, dat verhooging dier loon grens tot f 3750 voldoende kan worden geacht. Daartoe is dan ook een voorstel bij de Kamers ingediend. De minister heeft gemeend de loon grens van f 3750 voorshands niet te moe ten doen gelden ten aanzien van de ver zekering van de arbeiders ingevolge het Ziekenfondsbesluit, maar hier de loon grens van f 3000 te behouden. De Beurs De Vereeriiging voor den Effectenhandel heeft een adres aan den minister van Fi nanciën gericht om de mogelijkheid te bepleiten van effectenhandel in vrij geld. Gemeend wordt dat voor dit doel de beurs kan worden opengesteld als aan verschillende voorwaarden, die opgesomd worden, voldaan is. DE DISTRIBUTIE Bon voor Zuidvruchten. In de eerste helft van April wordt een nieuwe bon voor zuidvruchten aange wezen. Iedereen krijgt 100 gram. Opnieuw staking in Rotterdam De' Rotterdamsche havenarbeiders heb ben Maandagmiddag geweigerd een Spaansche schip met sinaasappelen te lossen. Zij zijn lot hedenmorgen 8 uur in staking gegaan. Hoewel het bestuur van de E.V.C. voorstelde om de zaak nog eens veertien dagep aan te zien, besloot men geen enkel schip uit Spanje te lossen, zoo lang de Nederlandsche diplomatieke be trekkingen met Spanje niet zijn ver broken. "-"k Grijs en zwart in het beklaagdenbankje Een zenuwachtige dame van middel baren leeftijd en groote ruilcapaciteiten moest zich Maandagmiddag voor den Haarlemschen Economischen Rechter ver antwoorden wegens het verkoopen van geruilde sigaretten van Canadeesche her komst en sigarettenpapier. Ze had het „voor haar man en de bijverdienste" ge daan, maar toen bleek, dat de gezins inkomsten dicht bij de f CO per week lagen en de sigaretten voor f 0.45 per stuk van eigenaar verwisselden, vroeg de Officier tegen de grijze, vrouwelijke beklaagde f 30 boete en één maand voorwaardelijk De rechter vonniste conform den eisch. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301 M. RNIO 17.00 Muz. beschouwing. KRO 17.30 Voor de jongeren. 18.00 Dinermuziek. 18.15 Gram. muz. intermezzo. RNIO 10.00 Nieuws. KRO 19.20 Gram. muz. RNIO 19.30 Progr. v d. Ncd. strijdkr. 20.00 Neiuws. KRO 20.05 Lij densmeditatie. 21.05 Kamerorkest. 21.30 Film- kwartier (interim.) RNIO 22.00 Nieuws. KRO 22.15 Ensemble. 22.35 Avondgebed. 23.00 Gra- mof, muziek. HILVERSUM II. 415 M. AVRO 17.00 Omroeporkest. RNIO 18.00 Nieuws. AVRO 18.18 Gr. muziek. RVU 10.30 Psych. lezing. AVRO 19,05 Planorecital. 19.30 Lezing Economie. 19.45 Gram. muz. RNIO 20.00 Nieuws. Departem. uitzending. AVRO 20,20 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.30 Hoor spel. 22.00 Contact. 22.15 Buitenl. overzicht (interm.). RNIO 23.00 Nieuws. AVRO 23.15 Symp^onic-muz. H.F.C. „Kennemerland" in het zilver Dat geduld zijn belooning vindt hebben gisteravond de ledi*n en donateurs van HFC „Kennemerland" ervaren. Het we gens de zalen-schaarschte sinds 11 Januari uitgesteld feest ter herdenking van het zilveren jubileum der vereeniging kon thans in de decoratieve ruimte van den Stadsschouwburg plaats hebben en het won daardoor aan sfeer, die overigens zoowel door de verrichtingen van het Am- sterdamsche Kleinkunsternsemble als door de opgewekte stemming der feestgangers volop aanwezig was. De heer L. Brunt, voorzitter van het feestcomité, sprak een inleidend woord, gevolgd door den heer A. Heimig, voorzit ter, die de waarde van de sport, als lief hebberij belichtte. Hierna kwam het Kleinkunstensemble onder leiding van Herman Tholen en Gerard Walden voor het voetlicht, dat een vlotte en in haar veelzijdigheid boelende cabaret-revue met veel vaart en deskundigheid ten tooneele bracht. Vlak na de pauze waren de genoodigden getuigen van een korte doch aangrijpende ceremonie: Het overhandigen aan het be stuur van den prijsbeker, geschonken door den heer J. Bos, die ter gedachte nis aan de in Duitsche kampen overleden zoons van voorzitter en penningmeester den naam van „Arnold-Herman beker" kreeg. De beker zal jaarlijks worden uit- gereikt aan het lid van „Kennemerland", dat zich in dat voorbije jaar de meeste verdiensten voor de vereeniging heeft verworven. Bewoners van Haarleni-Zuid-West Stemden over een vereenigiiigs- vorm. Daartoe aangezocht door den burge meester, heeft het Haarlemsche Comité voor Nationale Feesten, door middel van een stemming, in Haarlem Zuidwest een onderzoek verricht naar het oordeel van de bewoners van dit stadsdeel met be trekking tot den door hen gewenschten ver- eenigingsvorm. Bij het opnemen der stem men kwam vast te staan, dat van de 291 geldige stemmen er 184 werden uitge bracht voor een vereeniging, die de buurt- belangen behartigt, cultureele en verma kelijkheidsavonden uitschrijft en boven dien openbare feestelijkheden ter gelegen heid van Nationale feestdagen in de wijk organiseert, terwijl er 107 stemmen waren r het gescheiden houden van de tot dusverre optredende Oranje-vereeniging Z W. en Haarlem Zuid West. Het bestuur van Haarlem Zuid West heeft nu voorgesteld, dat het bestuur van de Oranje-vereeniging zal optreden als permanente commissie voor de Natio nale feesten van die vereeniging, waarmee aan den wensch van een meerderheid der bewoners van deze stadswijk zal zijn vol daan. Het Haarl. Comité heeft van in stemming met dit voorstel blijk gegeven zoodat thans te hopen is, dat. een goede samenwerking, waaraan in het verleden nog wel eens iets ontbrak, door deze „volksuitspraak" zal worden tol 6tand ge bracht. Weer gaslooze uren in cle Haarlemmermeer In verband met de critieke kolenpositie heeft men in de Haarlemmermeer gaslooze uren moeten invoeren. Met ingang van Maandag draaiden de verbruikers tus- schen half tien 's morgens en half vijf 's middags de gaskraan tevergeefs open. Men verwacht een aanzienlijke be zuiniging van dezen noodmaatregel, in dien deze echter onbevredigend mocht zijn, dan zal men ook 's avonds weer gas looze uren moeten invoeren. Zoo spoedig mogelijk hoopt men deze, voor vele verbruikers funeste, rantsoe neering op te heffen. Tooneelavonden van „Nieuw Leven' De geheelonthouders-tooneelvereeniging „Nieuw Leven" geeft op 25, 27 en 29 Maart a-s. in den Stadsschouwburg uit voeringen van het tooneelstuk „Willy'i vrouw", een vroolijke familiegeschiedenis in drie bedrijven. Op die tooneelavonden zal tevens de of- ficieele huldiging plaats hebben van den heer C. Spierdijk, die zijn 25-jarig pen ningmeesterschap herdenkt. De heer Spierdijk heeft als acteur en als schat meester zijn sporen verdiend. Journalisten in de Ver. Staten De kolomschrijvers Een van de merkwaardigste verschijn selen in de Amerikaansche journalistiek is het instituut der „columnists", journa listen die één of enkele malen per week, hun zeer persoonlijke denkbeelden over vele onderwerpen te kennen geven. Zij schrijven over allerlei gebieden van het openbare leven. Er zijn er die regelmatig de buitenlandsche politiek behandelen. Onder hen bevinden zich beroemdheden (Dorothy Tompson, Walter Lipmann, Samuel Grafton), die niet alleen grooten invloed hebben op de Amerikaansche openbare meening, doch wier werk ook terdege wordt gelezen in de departemen ten van buitenlandsche zaken overal ter wereld. Er zijn er, die zich uitsluitend bezig houden met de Amerikaansche bin- nenlandsche politiek, of met sport, of met financieele onderwerpen, met onderwer pen betreffende de film. Maar allen wor den zij, wanneer zij een bepaalde plaats in de publieke belangstelling hebben bereikt, gesalarieerd op een wijze die ongekend is, waar ter wereld ook. Een van de voor Europeesche begrippen akeligste vorm van deze kolomschrijverij is die, welke zich bezig houdt met, ik kan niet, anders zeggen dan: persoonlijke en intieme klets praatjes over het leven van bekende menschen. Een van de grootste „beroemdheden" op dit. gebied is Walter Winchell, wiens kolom „Winchell on Broadway" in meer dan 500 Amerikaansche kranten ver schijnt. Deze man, dié ongeveer tien jaar geleden nog een kleine variété-artist was, verdient met deze kolom niet minder dan tweehonderd en vijftig duizend dollar per jaar en hij maakt er met zijn beroemden naam als radiocommentator nog een zelfde bedrag bij. Oorspronkelijk ver meldde Winchell alleen de kletspraatjes. Hij vertelde wie er wellicht zou gaan trouwen en met wie. Wie hand in hand zaten in een of andere New Yorksche nachtclub. Wie er ruzie hadden en wie er ruzie zouden krijgen. Hij deed het op zulk een brutale en onomwonden manier, dat millioenen oogen zijn „onthullingen" verslonden. Later is hij zich ook gaan bezig houden met allerlei meeningen te verkondigen over zeer uiteenloopende onderwerpen, van buitenlandsche politiek af tot tooneel en literatuur toe. Over hem is een boekje verschenen, dat duidelijk doet zien welk een merkwaardige figuur hij is en de verklaring ervan geeft, hoe hij, die uiteraard talrijke vijanden heeft, ook een gevreesd man is. Eerlijkheids halve moet men zeggen, dat hij ook een man is, die door zijn onvervaardheid vele warme bewonderaars bezit. Een andere beroemde koiomsehrijver is Drew Pearson, wions „Washington merry go round" (WÓshingtonschë mallemolen) onder allerlei waardeloos gepraat dikwijls opmerkelijke beschouwingen geeft en onthullingen doet, die op waarheid blij ken te berusten en menigen hoogen staatsfunctionaris door hun indiscretie in benauwdheid hebben gebracht. Pearson maakte en maakt nog herhaaldelijk ge bruik van „lekken" in het ambtelijke apparaat. Hij is de journalist, die door wijlen president Roosevelt ten volle ver acht werd. Deze heeft aan die verachting eens onomwonden, op een persconferentie uiting gegeven, een uitval die een kleine storm in het openbare leven van Amerika verwekte. Een van de bij de groote massa meest onbekende, doch bij hen die hoogere eischen stellen aan berichtgeving en mee- ningsuiting meest geëerbiedigde verschij ningen in de wereld der kolomschrijverij is Anne O'Hare McCormick, die tweemaal in de week een kolom over buitenland sche politiek in de New York Times pu bliceert. Zij is een der knapste, rustigste, en meest gezabhebbende journalisten ter wereld. Deze kleine vrouw, die van Iier- sche afkomst is, heeft invloed als maar weinig andere journalisten. Zij is vol komen op de hoogte van Europeesche situaties en heeft toegang tot alle kanse larijen. Zij is dan ook opgenomen in het heiligdom, dat hoofdredactie van de New York Times heet. Een kleine, grijze, on aanzienlijke vrouw, eenvoudig en onop vallend gekleed, van ongeveer 60 jaar. Wanneer men niet weet wie zij is, denkt men, haar ontmoetend, mef. een Ieerares bij het middelbaar onderwijs te maken te hebben Mr. E. ELIAS. Vit het gebabbel maakte Warrie op? dat de bij een zoon was van den bijenkoning Zoemdoro V, en dat zijn naam Prins Angelius was. Koning Saai a Mander had hem gevangen genomen tijdens een vliegtocht boven de Ver loren Velden, toen de bijenzwerm op een bende sluipwespen stuitte. Ont snappen uit de torenkamer was het werk van een oogenblik en drie tellen daarna zaten Wag, Warrel en hun nieuwe vriend, prins Angelius Zoem doro in de gevangenis van de eerste twee. „Bons-bons-bons-klik De drie gevangenen van Koning Saai a Mander verstijfden van schrik. Voet stappen? Een bewaker? Elfduizend -ruiden voor herstel Haarl. speeltuinen Nederlands Volksherstel heeft voor het herstel van de Haarlemsche speeltuinen een bedrag van f 11.000 beschikbaar ge steld, dat is f 1000 per speeltuin, onder voorwaarde, dat. de tuinen voor i Juli a.s. weer voor de jeugd kunnen worden open gesteld, aldus het orgaan der Ned. speel tuin unie. AGENDA DINSDAG 19 MAART Gem, Concertgebouw: Lleclerenavond Jo Vincent, 20 uur. Stadsschouwburg: De geheime deur, 20 uur. Lutberscbe Kerk, Witte Heerenstr.: Lezing ds. D. A. van Kre velen, 20 uur. Lange Margar.str. 18: Lezing mr. S. C. v. d. Wall, 20 uur. Rembrandt: De Hel der Engelen (18 j.). 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: De Held van de Niger (14 J.)t 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: Een meisjespensionaat in opschudding (a. 1.), 14, 16,15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Parijs on der hoogspanning (18 j.). 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. WOENSDAG 20 UtAART. Stadsschouwburg: Cilly Wang. dansparo- dieën, 20 uur. Gem. Concertgebouw: Buda- jjcs ter trio, 20 uur. Bioscopen: als Dinsdag, BINNENLAND. De Koningin heeft" Maandag den generaal van het Leger des Heils, den heer Carpenter, met zijn echtgenoote in particuliere audiëntie ontvangen: op het stations emplacement te Rotter dam viel de 20-jarige A. v. B., toen hij op een rijdenden trein sprong. Zijn beide beenen wer den verbrijzeld. Iienige leden der kampleiding te Roosen daal zijn gearresteerd omdat zij goederen van geïnterneerden ten eigen bate hadden aangewend, ook levensmiddelen. Er worden nog meer ar restaties verwacht. Een brutale overval op een juwelierswinkel is in de Zwartjanstraat te Rotterdam gepleegd. Een der daders ging er meteen vandoor met 80 gouden ringen, ter waar de van 14000. De juwe lier overviel de twee achtergebleven inbre kers, maar die wisten te vluchten. Bij de achter volging loste een hun ner enkele revolver schoten. Het slot van de zaak was evenwel dat alle drie daders, jonge menschen uit Vlaardin- gen, gepakt werden. Tegen het ontslag van den burgemeester van het dorp Ruphen bij Roosendaal is door den gemeenteraad ge protesteerd. De raad meent dat de burgemees ter „goed" was en dringt in een motie bij de regeering aan op een andere beslissing. Albert van Raalte, dirigent van het radio philharmonisch orkest, is van zijn ernstige ziek te in zoover hersteld, dat hij Zondag 24 Maart, zijn werkzaamheden hoopt te hervatten. Het Internationaal Hof van Justitie, dat in 6 jaar niet samenkwam, zal op 6 April a.s. weer in Den Haag een zitting houden. Ir. Mussert zal, naar „Trouw" verneemt, wanneer het tegen hem gewezen vonnis van het Bijzonder Gerechtshof door den Bij zonderen Raad van Cassatie mocht worden bevestigd, geen gratieverzoek indienen, aangezien hij naar zijn meening daarmede scliuld bekennen zou. BUITELAND. Een leger van 30.000 Koerden zou in Iran met de Russen samen werken als „bevrijdings partij", met het doel een vrije Koerdenstaat op te richten. Driehonderd meter per dag vordert de la vastroom van den Ja- panschen vulkaan Sa- koerayima. Volgens berekening zal Woens dag het dorp Koerokami bedolven worden. Duitsche geleerden en technici schieten V2 projectielen af aan de Baltische kust onder toezicht der Russen in het kader van de groote wetenschappelijke proe ven die de Sovjets met Duitsche wapens nemen. De kampstal van „Neuengamme" be staande uit veertien man staat heden terecht te Hamburg. Tallooze Joden, Zigeuners, Rus sen en Polen vonden in dit kamp den dood, Haarlem en Omgeving. De wethouder van onderwijs te Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, houdt morgen geen spreekuur. Vader Klaren, de grondlegger van de Ned. Speeltuinvereenl- ging, wonend Cederstr. 28 te Haarlem, wordt 21 Maart 94 jaar. De bouwvakarbei ders van Haarlem die georganiseerd zijn in de Eenheidsvakcentrale, hebben In een vergade ring een motie aangeno men waarin zij protes teeren tegen wantoe standen in het bouwbe drijf. het ontbreken van behoorlijke werktijdre gelingen, de heerschen- de willekeur der werk- leidingen, de rechte loosheid en het tarief systeem. Zij verlangen tevens de erkenning van de Eenheidsvakcentrale. De vergadering der Groote Houtstraat ver eeniging ter bespreking van de komende her denkingsfeesten zal niet hedenavond, zooals wij abusievelijk meldden, doch Donderdagavond a.s. worden gehouden, en wel in hotel De Leeuwerik.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2