Nieuwe fraude in Rotterdam ontdekt Vijf en drie jaar gevangenisstraf geëischt tegen Gebr. de Vilder Luidsprekers TE KOOP CHURCHILL „De Tijdgeest" Een nieuwe groote fraude is te Rotter dam aan liet licht gekomen, toen twee ambtenaren van den CCD ontdekten, dat aan den linker-Maasoever duizenden liters melk zonder bon werden verkocht. De 49-jarige G. W., hoofdadministrateur van de stichting Kindertehuizen 1945 te Rotterdam, bleek maandelijks by den dis- tributiedienst eenige honderden kinderen sneer te hebben opgegeven dan er wer kelijk in de tehuizen waren opgenomen. Daardoor kreeg de stichting ruimschoots de beschikking over rantsoentoewjj- gingen. Hij liet zoowel vooraanstaande leden van het personeel als meer prominente figuren, die bij de stichting betrokken waren, van deze gelegenheid profiteeren door hen belangrijke hoeveelheden levens middelen te verschaffen. Doordat aan de betrokken leveranciers veel meer toewijzingen werden verstrekt ■dan voor de kinderen noodïg waren, kon het gebeuren, dat de stichting bij den slager voor ongeveer 1700 kg. vleesch, gelijkstaande aan 4 runderen, en bij di verse bakkers ruim 300.000 rantsoenen brood tegoed had. Om van kruideniers waren, zooals thee. cacao, suiker, rijst e.d. maar niet te spreken. Bij melkleve- ranciers stond nog een tegoed van Tuim 10.000 liter. In totaal is tegen 13 personen proces verbaal opgemaakt. De gearresteerde hoofdadministrateur voert tot zijn ver dediging aan, dat hij bang is geweest, dat er opnieuw een harde winter voor de deur stond, daarom heeft willen ham steren. De politie heeft den indruk, dat hij voor Sinterklaas heeft willen spelen ten behoeve van de vooraanstaande figu ren van de stichting. Onderzocht wordt nog of ook distributie-autoriteiten bij deze fraude zijn betrokken. Geknoei te Hilversum. Naar „Het Vrije Volk" weet te melden, is ook t.e Hilversum een ernstige fraude aan het licht gekomen Eenige 'ambtena ren van „Rechtsherstel en Beheer" aldaar hadden een groote hoeveelheid stof van een ex-gedetineerde in beslag genomen (ruim 110 coupons) en de begeerenswaar- dige textielvoorraad tegen belachelijk lage prijzen aan collega's verkocht. Toen de kleermaker in vrijheid werd gesteld miste hij uit zijn woning verder een groot aantal andere goederen: een radiotoestel, een fiets, fl'esschen drank, overhemden en dergelijke. Thans is komen vast te staan, dat de bedoelde ambtenaren van „Rechtsherstel en Beheer" gedurende den tijd, waarin de kleermaker was opgesloten, zijn vrouw en moeder, die in huis waren achtergeble ven, hebben gedreigd met den P.O.D. Op 'deze wijze hebben zij allerlei kostbare stukken inboedel weten los te krijgen. Bovendien zou de ambtenaar, die de „huiszoeking" leidde, de echtgenoote van den kleermaker een verklaring hebben doen teekenen, waarbij zij mededeelde, dat alle in beslag genomen goederen vrij willig waren afgestaan. Onder de „gevorderde" goéderen be vonden zich zelfs 45 coupons, die doo: klanten van den kleermaker waren ge kocht en betaald. Toen de kleermaker op vrije voeten kwam. werd hem van de zijde van Rechtsherstel gezegd, dat er niets zijn voorraad over was daar alles verkocht was aan het perso neel van Rechtsherstel en Beheer. Niet alleen deze ergerlijke oplichterij is ontdekt, maar ook andere gevallen van onrechtmatige toeëigening worden door de Hilversumsche recherche ontraadseld. De repatrieering Het s.s. „Nieuw Amsterdam" uit Sin gapore is vertrokken met totaal 2766 repatrieerenden aan boord. Het sc'hip wordt 20 Maart te Colombo en 29 Maart te Suez verwacht De algemeene ge zondheidstoestand aan boord is uitste kend. De advocaat-fiscaal by het Byz. Gerechts hof te Amsterdam heeft heden' morgen tegen de gebr. A. F. en C. F. de Vilder, directeuren van de Amsterdamsche Bal- lastmaatschappij wegens hulpverleening aan den vijand resp. vijf en drie jaar rijkswerkinrichting geëischt. Mr. Bakhoven kwam in zijn requisitoir tot de conclusie, dat strafbare collabora tie is gepleegd, wanneer verd. een daad verrichtte, waarvan, naar hij kon weten, het gevolg zou zijn, dat in tijd van oorlog hulp werd verleend aan den vijand, ter wijl de verd. anders had kunnen en moe ten handelen. Werken, door de beide verd op vliegvelden verricht, vallen volgens den adv. fiscaal zonder twijfel hieronder. Duidelijk hebben verd. z.i. hun eigen be langen laten gelden boven de belangen "•'an de oorlogvoering. Beter was geweest hei. risico van uitzending van arbeiders, 'n beslag nemen vap werktuigen en ma- rhines te loopen dan met het verontschul digend gebruik maken van deze argu menten voort te gaan met werken voor den vijand. „Als de wankelmoedigheid van deze verdachten ook de houding was geweest van allen, die in soortgelijke om standigheden verkeerden, zou Engeland •■'een groote mogendheid meer zijn en Ne derland een Duitsche provincie zijn ge worden met een bloeiende Amsterdam sche Ballast Mij.", aldus mr Bakhoven, Deze achtte A, F. de Vilder meer ver antwoordelijk dan zijn broer. Om die '•eden eischte hij niet gelijk straffen tegen beiden. Getuigenverhoor De accountant J. van Hamersfeld heeft de fïnancieele rapporten in deze zaak ge- Weerbericht Geldig tot Woensdagavond, lenteweer. In liet binnenland plaatselijk koude nacht. Overdag matige wind tussehen Zuid en zuid-West, Gedeeltelijk bewolkt. Droog weer. Temperatuur oploopend tot ongeveer 12 graden in het Westen en tot ongeveer 14 graden in het Oosten van het land. SANTPOORT Er wordt een boom geplant De jeugd heeft in de laatste jaren weinig zorg en toezicht genoten en ook de nog zoo noodige leiding was maar al te vaak zoek. En bovendien kwamen er van hen, die de jeugd deze leiding had den moeten geven dikwijls zulke slechte voorbeelden naar voren, dat het niet te verwonderen valt, dat het tegen woordige jonge geslacht verruwd is en gevoelloos is geworden voor het vele schoons, dat er ondanks alles op de we reld te zien is. De vereeniging Santpoorts Bloei wil er het hare toe bijdragen om de jeugd weer in het rechte spoor te leiden. Ze wil de jeugd weer liefde bijbrengen voor de vogels, voor de bloemen, kortom voor alles wat het leven mooier kan maken. Ze wil deze actie inzetten met het tlanten van een boom; de boom van de antpoortsche jeugd. Dit geschiedt Donderdagmiddag 2.15 uur met toe stemming van het gemeentebestuur door de leerlingen der hoogste klassen van de drie Santpoortsche scholen, in totaal ongeveer 110 kinderen. De boom wordt geplant nabij den Kruidberger- weg, de Lazarus Mullerlaan en de Kerkerinklaan en de plechtigheid ge schiedt met een officieel tintje. Omdat deze gebeurtenis als een af sluiting van een periode van moreele ontwrichting en het begin van een pe riode van moreel herstel wordt be schouwd, zou Santpoorts Bloei gaarne van vele gevels in genoemde straten de driekleur willen zien wapperen. De vereeniging doet daarom een beroep op de buurtbewoners om de vlag uit te «teken. Een aandenken Voor Zweedsche pleegouders Om uiting te geven aan de gevoelens van groote erkentelijkheid voor al hetgeen in het belang van de kinderen, die tot herstel van gezondheid naar Zweden zijn uitgezonden, is gedaan, heeft zich uit de Nederlandsche ouders een comité gevormd dat optreedt onder den naam van „Aan denken Zweedsche pleegouders". Dit comité stelt zich voor, een aanden ken te doen samenstellen in den vorm van een album van Nederland, met tekst in het Zweedsch, voorzien van een opdracht aan de Zweedsche pleegouders. Ongetwij feld zullen allen, die hun dankbaarheid jegens het gulle en hartelijke Zweedsche volk en in het bijzonder jegens de Zweed sche pleegouders willen toonen, willen medewerken om dit plan te verwezenlijken waartoe men zich in verbinding kan stel len met den heer G. J. P. Schaap, Oranje Nassaulaan 148, te Overveen, onder ver melding: „Aandenken Zweden" Nieuwe postzegels Met ingang van 1 April zullen aan de Dostkantoren nieuwe postzegels verkrijg baar zijn, in totaal 15 verschillende waar den van 1V» cl. tot 50 ct. Het betreft hier de z.g. bevrijdingszegels, die in Engeland zijn gedrukt en die sinds de bevrijding in het Zuiden van ons land gangbaar wa ren. Deze zegels, ln 9 waarden verschenen zijn met G andere aangevuld De lagere waarden hebben voorstellingen met be trekking tot leger en vloot, de waarden van 7!/s cent af dragen het beeld van H M. de Koningin. De zegels zullen tot 1 Januari 1947 geldig zijn voor frankeering ook in het internationaal verkeer. Om wisseling na dezen datum kan niet ge schieden. Njeuws uit het buitenland De Poolsclie strijdkrachten van het le ger, de vloot cn de luchtmacht, die tijdens den oorlog aan Engelsehe zijde hebben ge streden, zullen ontbonden worden, aldus de politieke correspondent van de News Chro nicle. Transjordanië is volledig onafhankelijk verklaard na de onderhandelingen tussehen Emir Abdullah en de Britsche regeering. „Duitscli-Zuidwest-Afrika bij de Zuid- Afrikaansche Unie" aldus zal volgens gene raal Smuts de eisch luiden die Zuid-Afrika tijdens de eerstvolgende UNO-bijeenkomst zal stellen. Veldmaarschalk von Model heeft zelf moord gepleegd. Hij was gedurende de laat ste oorlogsmaanden opperbevelhebber in het Westen. Het antwoord van Moskou op de Britsche nola's is nog steeds niet in Londen ont vangen. Eon half millioen Chineezen werd door de Japanners vermoord, aldus zegt een voor- loopig Chineesch rapport over de Japansche bezetting. „Het Phllippljnsche volk is volledig in staat om op 4 Juli a.s. het zelfbestuur te aan vaarden", aldus heeft President Tinman verklaard. Twee „belangrijke nieuwe vindingen" zijn door de laboratoria van Long Island (V. S.) bekend gemaakt: een lichtbron uit op Sm.elthltte gebracht metaal, „heider als de zon", en een door radar bestuurde bon». maakt. Hij verklaarde hooge bedragen aan representatiekosten gevonden te hebben (maximaal 15000 gulden), reis- en ver blijfkosten enz., die de heeren De Vilder genoten hebben. Over de eerste 3 jaren van haar werk zaamheid in dit verband heeft de Ballast Maatschappij f 581.285 dividend uitge keerd en kregen de directieleden in 1940 ruim f 84.000, in 1941, ruim f 54.000 en in 1942 ruim f 47.000 tantième. Getuige verklaarde voorts, dat de maat schappij niet erg was vooruitgegaan om dat de winsten werden verdeeld. „Op een verwerkt bedrag van rond 15 millioen gulden is ongeveer 3'/s millioen gulden winst gemaakt, daarmee zijn toch de verliezen op enkele burgerlijke werken ruimschoots vergoed", aldus de president. Aan den getuige prof. H. J. Hellema, beheerder van de Amst. Ballast Mij. stelde de verdediger de vraag of hij het waar schijnlijk achtte, dat deze Mij. met het aannemen van een flinkere houding aan de „Wehrmachts" werken zou hebben kunnen ontkomen. Getuige achtte dit uit gesloten. Hij heeft nergens den indruk gekregen van eenige vrijwillige aanvaar ding van werlcobjecten, Strawberries wint van H.D.M. Tegen alle verwachtingen in en tot groote .vreugde van een enthousiaste schare supporters, heeft Strawberries Zondagmiddag een verdiende 31 zege op de eerste klasser H.D.M. behaald. Opgemerkt moet echter worden, dat de Hagenaars een hunner sterkste spelers, v. d. Dol, moesten missen, daar deze Zaterdag m een oefenwedstrijd van het Ned. Elftal een ernstige hoofdblessure opliep. Hierdoor was het voor de links buiten Couvret niet mogelijk zijn spel volledig tot ontplooiing te brengen. Technisch waren de gasten zeker in de meerderheid, doch deze betere tech niek moest haar meerdere erkennen in het groote enthousiasme der Velse- naren. Daarnaast dient het sterke spel van de Strawberries-achterhoede, Huis- kes en Ferment, in laatste instantie bij gestaan door doelman v. d. Bliek, te worden vermeld. De middenlinie heeft zich ook naar behooren geweerd en vooral v. Overeem was hier de man. Beide vleugelspelers hadden goed het oog op het spel en wisten steeds mooi door te breken, waarna goede voorzetten volgden. Het binnentrio heeft echter nog al wat kansen gemist en speelde over 't algemeen te kort. Door deze zege is de volgende ronde in den bekerwedstrijd bereikt en men is in Strawberrieslcringen zeer be nieuwd, wie de tegenstander zal zijn. De dames hebben het er in Amers foort minder goed afgebracht. Zij moes ten met 10 voor de Amersfoort-dames de vlag strijken. Hierdoor zijn de StrawbeiTies-dames uitgebekerd. RADIO EN SCHEPEN. Nederlandsche schepen, welke vla het kuststation Scheveningen radio-telegrafisch bereikbaar zijn. Algorab. Amstelkerk, Bosch fontein, Cottica, Delftdijk, Van I-Ieutsz, Kota Agoeng, Kota Inten, Leerdam, Maaskerk, Nieuw-Amsterdam, Nieuw-Holland, Nijkerk, Pericles, Ruys, Socrates, Sommelsdijk, Su matra, Tarakan, Tabinta. Tasman, Terborcl'i, Tji'besar, Tjlmanoek, Volendam. Heden overleed in het Antonius Ziekenhuis na een langdurig doch ge duldig gedragen lijden onze innig geliefde Va der, Behuwdvader, Groot- en Overgrootvader, de Heer PIETER PRONK Weduwnaar van Cornelia Harteveld in den ouderdom van 74 jaèr. Dat hij ruste in vrede is de wensch van zijn kin deren, klein- en achter kleinkinderen. Uit aller naam: H. J. SNOEKS. IJmuiden, 17 Maart 1946 De Ruijterstraat 22. De teraardebestelling zal plaats vinden op Donder dag 21 Maart a.s. des na middags 12.30 uur op de Bijzondere Begraafplaats te IJmuiden. Vertrek van de Ruijter straat 22 om 12 uur alwaar de overledene staat op gebaard. Henk Broekhuizen DE RIJPSTRAAT 5 heeft voor U. nog bruilofts liedjes, mutsen en slingers OPROEP Ondergeteekende, door het Nederlandsche Beheersinsti tuut, Bureau Amsterdam be noemd tot bewindvoerder over Hartog Frank, Anna FrankFrank, Levie Frank en Saartje FrankWurms, gewoond hebbende te IJmui- den-Oost aan de Oosterduin weg no. 70 en 72, verzoekt allen, die gelden., geldswaar den of goederen van de be trokkenen onder zich heb ben ofwel iets aan de be trokkenen verschuldigd zijn of van hen te vorderen hebben, alsmede allen, die met het bestaan van een en ander bekend mochten zijn, of die inlichtingen zouden kunnen verstrekken om trent het vermogen van de betrokkenen, hiervan ten spoedigste, uiterlijk 31 Maart 1946 opgave te doen aan den ondergeteekende Het niet voldoen aan deze oproep is strafbaar- inge volge Besluit Herstel Rechts verkeer. De bewindvoerder: Mr. E. A. J. M. POVEL, Keizersgracht 227, Amsterdam. RUILEN. Goed huis Kas- tanjestraat 33, IJm. O. huur f 5.25, 2 k. en k., 4 slaapk., plaats en achterom, v. goed omtr. Watertoren-Kerm. laan. Bevr. Kastanjestr. 33, IJm. Te koop gevraagd jonge HERDERSHOND liefst zwart dek. Kennemerl. 1 I'd., IJm. Wij hebben een keurige meisjesmantel (Ift. 89 j.). Wie heeft voor ons een paar JONGENSSCHOENEN, liefst hoog, mt. 32 of 33. Adres: J. Visser, Julianakade 38, IJm. TE KOOP AGB.: jongens plusfours en jas 14-16 j. en blouses en slipover 6-8 j. en iasje, muts, das en wantjes 2 j, alles z.g.a.n. en o. lew. De Ruijterstraat 51, IJm. O. Gevraagd voor direct NETTE WINKELJUFFROUW voor Brood- en Banketbakkerij, van goede ge tuigen voorzien. „DE TIJDGEEST", Trompstraat 94. een AARDAPPEL- GROENTEN- EN FRUIT- ZAAK met inventaris en erkenning. Prima stand. Genegen woning te ruilen. Brieven IJ 100 Bureau van dit blad. heeft den oorlog helpen winnen. Maar G. OUDENBURGelectr. schoenmakerij Kastanjestraat 31, MAART UW DEFECTE* SCHOENEN WEER HEEL. ZWANENBURC's KOLENHANDEL v/h KALVERSTRAAT, IJMUIDEN (O.) thans DE GENESTETLAAN 10, DRIEHUIS weer telefonisch aangesloten onder het oude No. 5404. ELECTR. BROOD- EX BAXKETBAICKERIJK EX AUTOMATIEK I.J AI LTDEX -OOST A.s. Woensdag 2 uur wordt onze alom bekende automatiek, voorheen Zee weg, thans TROMPSTRAAT hoek Fr. Naerebóutstraat weer geopend. Koud en warm buffet TROMPSTRAAT 94 HOEK FR. NAEREBÓUTSTRAAT - TEL. i Het ene tientje dat U wekelijks aan huur betaalt CIO©! Na 25 jaar betaalde U 1 13.000.— terwijl geen steen Uw eigendom werd. Een deelname bij BOUWKAS „UW EIGEN HUIS" te Den Haag, maakt U ln korten tijd HUISEIGENAAR Onze gratis brochure ligt op U 1c wachten. Hoofdinspectie: Bergschelaan 229, Rotterdam, Tol. 48405 Zend mv Uto gratis brochure NaamAdresj j q

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4