Dlfu»';rirten pflSt,,te„XPJ»5!L4Sa«s Volksherstel riep Buurtvereenigingen bijelkaar Groote aanvoer van heek verwacht Hoogovens en Staalfabrieken Ruim 3 millioen verlies in 1944 en 1945 Blijkens het gecombineerde jaarverslag 1943-'44 en 1944-'45 heeft het saldo verlies der .Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken in eerstgenoemd boekjaar f 859.553 bedra gen. Na afschrijving bedroeg het saldo ver lies over 1944-'45 f 2.498,868, waardoor het totale verlies op 21 Maart 1945 f 3.358.421 bedraagt. Het stilleggen der fabrieken in den loop van het boekjaar 1944-'45 en de tot een zeer gering bedrag teruggeloopen baten uit deel nemingen in aanverwante ondernemingen, zijn de oorzaken van dit ongustige resul taat. Gedurende de bezettingsjaren is het stre ven der directie er op gericht geweest de organisatie en de apparatuur van het be drijf in stand te houden, opdat die na den oorlog weer ten volle in dienst der nationale huishouding gesteld zou kunnen worden. Om Iedere onnoodige hulpverleening aan den vijand te voorkomen heeft men zich steeds beperkt tot de fabricage van de tot het normale productie -programma behoo- feit,''darci,dcti5lluJ£?^x%nejA„wordt aan het deelen van de fabrieken roofden. Toen op 15 Mei 1945 de geallieerde auto riteiten de fabriek weer ter beschikking van de directie stelden, werd een uiterst wan ordelijke toestand aangetroffen. Het herstel vergde geruimen tijd, doch in begin Augus tus 1945 was men zoover, dat de ovens we derom verwarmd konden worden, waarna in den nazomer en den herfst van dit jaar de verschillende afdeelingeh der fabriek gelei delijk weer in bedrijf kwamen. Als niet alle teekenen bedriegen en zich geen tegensla gen voordoen, zal in de eerstvolgende maan den de productie uitgebreid kunnen worden. Met de terugvoering der walserij uit Dultsohland naar Nedei'land kon worden be gonnen. Met medewerking van bevriende bedrijven werd een voorloopige installatie voor de stikstoffabriek samengesteld, waar door deze fabriek op gedeeltelijke capaciteit in Januari 1946 weer in bedrijf' kon worden genomen. Na de bevrijding werden de prijzen van ruw ijzer aanmerkelijk verhoogd, hoewel zij nog steeds beneden het peil der huidige kos ten bleven. De prijzen der walserïjproducten, die nog steeds niet definitief zijn vastgesteld, zullen eveneens een belangrijke verhooging ondergaan. De export van ruwijzer kon op beperkte schaal worden hervat. Uitbreiding der kleine industrie Ter gemeente-secretarie (IVe afdeeling) liggen ter inzage verzoeken met bijlagen van: I. de N.V. Booij en Co., Middenhaven straat no. 39 te IJmuiden, om vergunning voor het oprichten van een scheepsherstel- en reparatiewevkplaats, waarin" zullen worden geplaatst vijf draaibanken, een kolomboormachine, een sleeschaafbank, een sterke armschaafbank en een slijp- amarilsteen, alsmede drie electro-moto- ren van 5, l1/-' en 1 PK, op/in het perceel Middenhavenstraat no 74 te IJmuiden. II. J. Duyn's Kistenfabriek, Meer straat 126 te Beverwijk, om vergunning voor het oprichten van een kistenfabriek, waarin geplaatst zal worden een cirkel zaag, aangedreven door een elëctro-motor van 2.2 PK, op/in het perceel Industrie straat no. 61, IJmuiden; III. de vischconservenfabriek „Vico" te IJmuiden, om vergunning voor het uit breiden van de bestaande vischconserven fabriek door het bijplaatsen van diverse machinerieën, alsmede 9 electro-motoren van 4, 4, 4, 2, 1 y2, 1 Va, 1, 3/4 en 3/4 PK, op/in het perceel Middenhavenstraat no. 28 te IJmuiden. heid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in brengen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Politie-elftal wint van Hilversum Dinsdagmiddag werd op het Kinheim- terrein alhier een voetbalwedstrijd ge speeld tusschen de politie-elftallen van Velsen en Hilversum. De belangstelling vooral van politie-zïjde was zeer groot. Reeds na 7 minuten spelen gelukte het den Velsenaren die het voordeel van den wind hadden den stand op 2O te brengen. De doelpunten werden gescoord door van Onselen en Wielinga. Hilver sum gaf zich echter zoo niet gewonnen en deed in het veld niet onder voor Vel sen. Het ontbrak den Hilversummers echter aan de noodige productiviteit in de voorhoede. Doch zeer zeker was ook het goede spel van de Velsensche achter hoede bestaande uit doelman Kraak en de gebr. Haak te danken dat het doel onbedreigd bleef. Ongeveer een half uur na de rust zag Wielinga kans den stand op 3—0 te brengen. De Hilversummers kregen geen kans meer een tegenpunf te scoren. Zoo hebben de Velser politie mannen deze lastige klip met goed gevolg omzeild. Het kampioenschap der afdee ling kan haar nu practisch niet meer ontgaan. Aan den kop voor het kampioenschap staat Velsen met 10 wedstrijden gespeeld sum mei Hierna rolgen Hilvc'r- foort met eveneens 7 gespeeld en 6 pun ten en Zeist met 6 gespeeld en 4 punten. Coördinatie van het Herdenkingsfeest Vertegenwoordigers van alle buurtver eenigingen in de gemeente Velsen. hadden Woensdagavond gehoor gegeven aan de uitnoodiging van de afdeeling Velsen van Nederlands Volksherstel tot bijwoning van een bijeenkomst, voor het houden van een hespreking over de viering van den herdenkingsdag op 4 Mei a.s. De voorzitter Ds. G. F. Callenbach zeide De j.Boissevain" is met het eerste transport hier te lande opgeleide mariniers naar Indië uit Amsterdam vertrokken, (P) Internationaal overleg bij de Noordzeevisscherij In den loop van deze week vertrekt, on der voorzitterschap van den heer Drs, D. J, van Dijk, chef van de afdeeling Visscherijen' van het Ministerie van Landbouw, VissoheriJ en Voedselvoorziening, een delegatie van de Nederlandsche regeering naar Londen om deelte nemen aan een conferentie, welke op viltnoodlglng van de Britsehe regeering op 25 Maart a.s. en volgende dagen gehou den zal worden. Ter conferentie zullen maat regelen ter voorkoming van overbevissching, dat wil zeggen, de handhaving van den vischstand in de Noordzee en aangrenzende wateren op een zoo productief mogelijk peil, worden besproken. De Nederlandsche delegatie bestaat be halve den voorzitter, uit de heeren Dr. B. Havlnga en Dr. G, P. Baerends (Vlsscherij- blologenj, als technisch adviseur vergezel len de delegatie de heeren Ir. F, Thiel en N. Parlevllet (feeders). De conferentie wordt o.m. bijgewoond door delegaties van België. Frankrijk, IJsland, Noorwegen en Denemar ken. Radio-telegrafisch bereikbare schepen Via het kuststation Scheveningen-Radlo zijn. telegrafisch de volgende Nederlandsche schepen bereikbaar: Algorab, Amstelkerk, Boschfontein, Cottica, Delftdijk, van Heutsz, Kota Agoeng. Kota I.nten, Leerdam, Maas- kerk, Nieuw-Amsterdam, Nieuw-Holland. Nijkerk, Pericles, Ruys, Socrates, Sommels- dijk, Sumatra. Tarakan, Tabinta, Tasman, Terborsch, Tjibesar, Tjimanoek, Volendam. Visscherijbericht Scheveningen Woensdagochtend kwamen aan de markt 2 motorloggers. De aanvoer was niet groot. De SCHILV, 14 bracht 1200 kg. tong op en circa 100 kisten schol en wijting. De SCHEV. 87 had nettenschade en weinig vangst. Voorts kwa men binnen 30 kustvlsschers met vangsten van. 30 tot 50 kisten schol. De kustvisschers haddei: geen kabeljauw en wijting. Bespreking Werkcomité voor de Jeugd Het. Werkcomité voor de Jeugd van de Commissie voor Geestelijken en Moreelen Steun van Nederlands Volksherstel houdt Dinsdag 26 Maart een bespreking voor de Jeugdorganisaties in 't Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost. Deze bespreking heeft plaats naar aanleiding van een door het Werkcomité op 5 Maart j.l, gehouden ver gadering over de door dit Comité gegeven tooneel- en filmavonden. Op 26 Maart euj zal een deskundige een inleiding houden over de Ned. Jeugd gemeenschap. Er zal, indien mogelijk, een plaatselijke (gemeentelijke) Jeugdraad worden samengesteld als onderafdeeling van de Ned. Jeugdgemeenschap. IJmuiden op zijn best IJmuiden, met zijn frissche, 's zomers zelfs verkwikkende zeewind, is 'n gezonde plaats, met een taaie, sterke bevolking. Hooge ouderdom is een verschijnsel, dat hier heel gewoon is, terwijl de gezond heidstoestand der inwoners niets te wen- sclhen over laat. Een bewijs hiervan is wel liet geslacht der Zegei's. Van dit gezin zijn nog vijf geslachten in leven. De oudste telg van dit geslacht is de weduwe Zegel. Deze krasse oude dame is reeds 88 jaar. Haar dochter, zelf overgrootmoeder, telt 62 jaren. De kleindochter en achterkleindoch ter zijn resp. 41 en 19 jaar. De jongste spruit van deze bloeiende familie, zoon van de 19-jari,ge moeder, is omstreeks 4 maanden en bekleedt dus den rang van achter-achter kleinzoon. In IJmuiden ge boren en getogen zijnde, is deze familie wat men zou kunnen noemen: een wande lende reclame voor het gezonde IJmui- densche klimaat. in zijn openingswoord, dat het de bedoe ling van Volksherstel is om op den vóór avond van den herdenkingsdag, op Vrij dagavond dus, een stillen optocht te or- ganiseeren, ter herdenking van de ge vallenen. Deze optocht zal bestaan uit het optrekken van de verschillende af- deelingen naar een centraal punt, waarbij de buurtvereenigingen leiding zullen geven. In den optocht zullen geen vaan dels of andere onderscheidingen meege voerd mogen worden. Na een moment van stilte zal een zangkoor een lied zingen. De bedoeling was om Zaterdagmiddag een grooten allegoriscn-historischen op tocht te houden en 's avonds een open bare iïlmvertooning op het Tiberiusplein, waar een journaal en zoo mogelijk een in het feest passende film vertoond zal wor den, alsmede actualiteiten uit Het eigen volksleven. In elk geval wil Volksherstel trachten er het zijne toe bij te dragen, dat er op een waardige wijze feest ge vierd wordt. Uit de daaropvolgende gedachlenwisse- ling blijkt, dat, aangezien de Zaterdag morgen niet. beschikbaar is en verschil lende vereenigingen voor den middag reeds een feest voor hun buurt hebben georganiseerd er geen voldoende tijd over blijft voor het houden van een optocht, zoodat hiervan moest worden afgezien. Ofschoon van alle zijden het streven van Volksherstel tot coördinatie der fees ten op prijs wordt gesteld, kan door de omstandigheden deze coördinatie niet zoo ver wórden doorgevoerd als men dit wel zou wenschen. Volksherstel wil echter gaarne van de plannen der vereenigingen in kermis wor den gesteld. In elk geval zal Volksherstel de organisatie voor den stillen optocht en van de filmvertooning in handen nemen. Ongetwijfeld zal het initiatief van Volksherstel er toe leiden, dat bij een volgenden nationalen feestdag, als op Ko ninginnedag voor de geheele gemeente een intensieve samenwerking tot stand zal komen. Begrafenis „in 'f zwarl" De Economische Dienst van de politie moet nog steeds optreden tegen ontoelaat bare prijsopdrijving. Zoo is weer geble ken dat een. begrafenisonder neming' hier ter plaatse van het standpunt uitging, dat een begrafenis niet alleen in het zwart behoorde te geschieden, doch ook zwart berekend diende te worden. Bij controle over de gespecificeerde rekening bleek dat vele posten beduidend hooger waren varieerende van 20 tot liefst 110% dan in werkelijkheid door de onderneming aan de leveranciers betaald werd. Er werd op gerekend, dat het pu bliek uit piëteitsoverwegingen in het al gemeen geen protest tegen deze schan delijke practijken zou laten hooren. De heeren zullen nu echter anders onder vinden. Scheepvaart 20 Maart aangekomen: Deo Duce van Gothenburg; Goldfinch van Londen; Rufus Choate van Baltimore. 20 Maart vertrokken: Op Hoop van Ze gen n. Hamburg; Mallard n. Londen; Ux- majo n. Grimsby; Boissevain n. Java; In dian Reefer n. Antwerpen. D.C. 13.-Nieuws Aan de hoofdklasse competitie Kenne- merland zullen voor D.C.Y. deelnemen: J.' M.°van Straten en 'ÉJÊftö&SS} voorts nog een aantal spelers uit de eer ste en tweede klasse. De uitslag van de onderlinge competitie van D.C.Y. luidt deze week: G. Postma— Post 20; P. v.- d. VeldeT. Postma 02; A. LigthartKrikker 20; B. DukelG. Postma 20; Lichtendahl—Ott 02; J, SmitVooys 20; Balv. d. Bos 20; Ro- selaarPost 2—0; T. Dukel—v d. Bos 2.0; KaanKoper 02 en BeelsNanne 02. In deze competitie staat Ligthart aan den kop met 18 wedstrijden gespeeld en 36 punten. Tweede is T. Postma met 14 ge speeld en 24 punten en derde is B. Dukel met 13 gespeeld en 19 punten. De 3ohan de Witt naar Saigon I-Iet s.s. „Johan de Witt" van de Stoomv. Mij. „Nederland", dat 19 Maart j.l. onder bevel van den 'kapitein A. Kikkert, van Amsterdam via Southampton naar Saigon is vertrokken, zal eveneens Marseille aan- loopen. In laatstgenoemde plaats zal een transport Fransche soldaten worden inge scheept, welke voor Saigon zijn bestemd, alwaar het schip vermoedelijk 26 April zal arriveeren. Nadat de Fransche militairen. Ie Saigon zijn ontscheept, gaat de „Joban de Witt" naar Indonesië, voor het inschepen van evacués, welke naar Nederland worden vervoerd. Marktbericht van Woensdag De aanvoer bedroeg 218360 K.G., waar van 26180 K.G. wijting, 69.000 K G. schar, 44.000 K.G. kabeljauw, 32.000 K.G. schol, 34-225 K.G. heek. 1125 K.G. schelvisch, 1800 K.G. tarbot, 20Ó K.G. griet. 4725 K.G. tong, enz. De trawlers besomden 84.656. Verdere besommingen: motorloggers KW47 f5479, KW78 f12216; kustvlsschers: IJM22.1 f 1250, KW34 f 503, UK64 f570, UK 141 f 590, UK79 f 698, UK144 f403, UK215 f 598, UK16 f758, UK44 f484, UK142 f997, SL5 f412. SANTPOORT Aanrijding op den Terrasweg Op het kruispunt Terras weg—Burg. En- schedélaan had Dinsdag j.l. een aanrijding plaats tusschen een personenauto en een motorrijwiel. De bestuurder van het mo torrijwiel verleende geen voorrang aan de personenauto met het gevolg dat hij tegen de personenauto botste. De motor rijder kwam te vallen en liep een lichte hersenschudding op. Beide voertuige® werden beschadigd. De nolitie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in Het binnenland krijgt zijn deel Woensdagmorgen werd ongeveer 34000 K.G. heek aangevoerd, hoofdzakelijk af komstig van de Betje R053. Deze visch wordt veelal gevangen in het Noordelijk deel van de Noordzee, op ongeveer 59° N.B. Naar gemeld wordt, worden door meer trawlers groote heekvangsten ge meld. Een deel van den aanvoer wordt ongetwijfeld geëxporteerd, maar groote hoeveelheden zullen wel voor de binnen- landsche markt beschikbaar komen. Er zouden nog drie trawlers met heek onder weg zijn. Wat is heek? zal men wellicht vragen. Velen zullen nooit van deze visch gehoord hebben en wanneer ze er al eens van hoor den, kennen zullen haar weinigen, gegeten nog minder. Wel is heek in IJmuiden een bekende visch in 1937 en 1938 werd in totaal ongeveer 1 millioen K.G. van deze vischsoort aangevoerd maar het is een speciale exportvisch, die vooral in Frank rijk en Zwitserland veel aftrek vond. Ook in Engeland wordt veel heek fhake) ge geten. Met de benaming van deze vischsoort is het wat vreemd gesteld. Haar offlcieele Nederlandsche naam is stokvisch, maar deze naam is niet populair omdat we bij het hooren van den naam stokvisch steeds denken aan die hout-achtige kwalijk-rie- kende mummies van kabeljauw, die uit Noorwegen worden ingevoerd. Overigens, mits goed bereid, een smakelijk en voed zaam gerecht. In den vischhandel wordt de visch aan geduid met den naam heek, die niet anders is dan de Engelsche benaming hake, geschreven volgens de Engelsche uitspraak. De Duitsche naam is Seehecht" (zeesnoek), de Fransche morlus ordinaire, kortweg morlus of merlus. Ook in ons land wordt de visch wel zeesnoek ge noemd. Haar signalement. De heek, die ongeveer even groo'. is als haar nichtje de kabeljauw, onderscheidt zich daarvan door haar veel slankeren vorm en door haar groote zilverachtige schubben. De kleur op den rug is bruin grijs en zwart gestippeld, zijden en buik zijn zilverglanzend. De kop is spits met een uitstekende onderkaak. De kindraad is afwezig. Het vleescih is smakelijk, het is weeker dan dat van kabeljauw of schelvisch, maar bij het koken wordt de visch veel stevi ger. ëen moot gebakken heek is heel lekker. Zij die wel eens een uitstapje naar Frankrijk of Zwitserland gemaakt hebben, zullen ongetwijfeld wel eens „brochet de mer" gegeten hebben. Dit is heek. De maximum kleinhandelsprijs voor ge strikte heek is: 72 cM. en grooter 1. 55—72 cM. 0.90, 35—55 cM. 0.70, tot 35 cM. 0.60; zonder kop resp. 1.30, 1.15, 0.95 en 0.80. Alles per K.G. Personalia Onze plaatsgenoote mej. Lies Dekker, is benoemd tot vioolleerares aan de Vak- muziekechool te Haarlem. Us£

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3