Eerste boompjes m Santpoort geplant En de sleepers sleepen IJMUIDEN Noodlottig ongeval Lijk van vermist knaapje in een kelder gevonden Het 3-jarig zoontje van de familie T., die nog maar kort in Oud-IJmuiden woont, is hef slachtoffer geworden van de af braak, waardoor tal van kelders en gaten open bleven liggen. Het knaapje was gistermiddag nabij de ouderlijke woning gaan spelen. Toen de moeder haar kind naar binnen wilde ba len, bleek het te zijn verdwenen. Zij ging direct aan het zoeken, echter zonder suc ces. Het jongetje was nergens te vinden. Toen werd de hulp der politie ingeroepen, die met een speurhond, nadat lucht was gegeven, er op uittrok. De geheele om geving werd afgezocht, waarbij natuur lijk de vele kelders niet vergeten werden. Ook dit bleef vruchteloos; de knaap bleef zoek, zoodat het bedje van het kind gis ternacht onbeslapen bleef. Donderdagmorgen kwam de ontknoo ping; een voorbijganger vond het knaapje bij toeval in een kelder, helaas levenloos. Het was vermoedelijk in den kelder, waar in veel water stond, verdronken. Oplichting in IJmuiden Donderdag stond voor de Arrondisse- ments Rechtbank te Haarlem de Amster dammer P. H. L. terecht. Deze man, die eenige jaren filiaalhouder in IJmuiden van een kleedingzaak is geweest, ging thans een aantal oude klanten langs met een stalen- boekje en nam hun de maat voor een nieuw costuum. Hij verklaarde in geldnood te zit ten en de inventaris van zijn zaak kwijt te zijn. en kreeg zoo verscheidene voorschot ten van eenige tientallen guldens los. Bo vendien heeft hij een regenjas, die hij zou vermaken, in den zwarten handel verkocht. De Officier van Justitie eischte tegen dezen man, die al meermalen - ook wegens oplich ting - veroordeeld is, en ditmaal zich op nieuw met het onder valsche voorwendsels verkregen geld uit de voeten maakte, 1 jaar gevangenisstraf. De uitspraak zal over 14 dagen geschieden. Het conflict bij de Walserij Nadat in den loop van Maandag j.l, on geveer 200 arbeiders van de walserij te kennen hadden gegeven, dat zij alle conse quenties van hun bereidverklaring om het werk te hervatten wenschten te aanvaar den, zijn zij hiervan later toch weer terug gekomen. Aangezien ten slotte dus nie mand bereid is gebleken om het werk der stakende ovenmannen over te nemen en de in den Oven verwarmde blokken verder te verwerken, is het niet mogelijk, de walserij weer in bedrijf te stellen. Strawberries-Nieuws Zondag- reeds een kampioen? Wanneer het eerste dames-elfral van Straw berries Zondag a.s. den uitwedstrijd tegen het tweede van 3DHC wint, kan het de kam- pioensvlag hijschen. Het elftal is dan kam pioen van de 2e klasse C. Promotie is dit seizoen helaas nog uitgesloten, zoodat het elftal, om in de Promotie-klasse te komen, zijn vorm nog een jaar zal moeten prolon- geeren. Evenwel is BDHC nog niet geslagen, want op eigen terrein toont zij zich altijd een lastig tegenstander. De opstelling van de dames is als volgt: v. Ronkel; Lefering, v. d. Hoff; Brunink, Brandhoif, Mueller; Nijssen, Straakenbroek, v. Overeem, Graeper, Poel. In de afdeeling van het eerste heeren-elflal is men nog niet zoo ver gevorderd, dat reeds van een ernstige kampioenscandidaat ge sproken kan worden. Ongeveer vier clubs, waaronder Strawberries, hebben hier nog een kans. Het aantal verliespunten, dat de Velsena- ren in de eerste wedstrijden reeds hebben geboekt, kon echter wel eens te veel blijken te zijn. De huidige speelvorm van het elftal is echter zoodanig dat geen competitie-wed strijd meer verloren behoeft te worden. Ook niet de wedstrijd van a.s. Zondag, die om 13.30 uur op eigen terrein wordt gespeeld tegen MRHC 1 uit Rotterdam. Met een klei ne wijziging is het Strawberries-elfta) als volgt samengesteld: v. d. Bliek; Ferment, Brandhoff; v. Over eem, Minderhoud, H. Brunink; v. Randtwijk, Duinker, Maters. J. Brunink, Otto. Veel averij aan vischtuig De besomming der motorloggers bedroeg Woensdag f 9871. Voorts kwamen aan de markt 53 kustvisschers met tezamen f 27.740.18 besomming. Donderdagmorgen v/aren alleen kustvisschers aan de markt. Een 30-tal van deze schepen bracht vang sten aan van 30 tot 40 kisten schol. Dc visscherij onder de kust blijft nog 6teeds schraal. Veel wordt geklaagd over averij aan het vischtuig door de vele obstakels, welke zich nog onder de kust bevinden en waaraan de netten vastraken en scheu ren, zoodat de gevangen visch verloren gaat. Verwacht wordt, dat bij warm weer de zeebodem zich meer gaat sluiten en het nettenverües minder zal worden. Nationaal damtournooi te Bussum Op Zaterdag 6 April vangt het Nationaal damtournooi te Bussum aan, dat georgani seerd wordt door de damclub ..Bussum". Dc eerste ronde is als volgt samengesteld: R. C. Keller—J. T. Moser; J. Stormes Auch—H. de Jongii; B. Dukel—T. J. Vos en A. M. Olsen H. Laros. De volgende ronden worden ge speeld op 13, 14, 16, 19, 20, 21 en 22 April. Zooals men ziet, zjjn voor D. C. IJ. uitge- noodigd de spelers H, Laros en B. Dukej. Jeugdvoorstelling in Thalia In het Thalia-theater wordt Zon dagmiddag 2.30 uur een kindermatinee gehouden, waar de jeugd Charlie Chap lin als filmheld zal kunnen bewon deren. Marktbericht van Donderdag Totaal werd aangevoerd 43519 kg., waar bij 1335 kg. bot. 8246 kg. gr. schol, 28407 kg. kleine schol. 4351 kg. schar en 970 kg. ka beljauw. Kustvisschers IJM 207 f 485. 255 f 164, 215 f 579, 491 f 14. 239 1 328. 241 f 1016, 249 f 904, 226 f 953. UK 161 f 319, 79 f 521 176 f 318, 44 f 578. 142 f 888. f 113 f 419. 206 f 305. 57 f 945. 14 f 530, 169 f 395, 53 f 354, 215 f 539, 144 f 538, 199 f 324. 75 f 394. 246 i 375, 105 f 623, 121 f 607, 184 f 422, 93 f 462, 28 f 499. 85 f 369, 77 f 478 31 f 305, 87 i 359. 7 f 505, 282 f 611, 64 i 461 141 f 789, HD 293 f 102, HD 184 f 330, ST 5 i 439. VD 60 f 551, EG 1 f 87 en 4 f 228 KW160 f 434. 27 i 517, 199 f 591, 190 f 304, 226 i 405, 121 f 351 WR 116 f 446. Markt Scheveningen Met versche visch waren gisteren aan de markt te Scheveningen 65 kustvisschers met tezamen f32.218,69 besomming. Bereikbare schepen De volgende Nederlandsche schepen zijn via het kuststation Scheveningen-Radio be reikbaar., 22 Maart. Algorab, Amstelkerk, Bosch fontein. Cottica. Delftdijk, van Heutsz, Kota Agoeng, Kota Inten, Leerdam, Maaskerk, Nieuw-Amsterdam, Nieuw-Holland, Nijkerk, Pericles, Ruys, Socrates, Sommelsdijk, Su matra. Tarakan, Tabina, Tasman, Terborch, Tjibesar, Tjlmanoek, Tji Sadane, Volendam. Scheepsberichten Westplein 19 v. St. Vincent n. Nederland; Prins Maurits 19 pass. Gibraltar n. Neder land; Van Ostade 22 in de Downs verw. van Saffi, gaat n. Amsterdam; Aigarve 19 v. Oporto n. Lissabon; Kijkduin 19 v. Antwer pen n. Oporto; Servus 19 v. Londen n. Huil; Barandsz 20 v. Kopenhagen n. Nykjoebing (Falster); Urmajo 20 v. Amstei-dam n. Grims by; Japara 17 v. Port Said; Kota Inten 20 verw. te Port Said; SommelsdU'k 5 te Singa pore v. Saigon en 6 te Port Dickson; Noesa- niwi 14 v. Kaapstad 16 te Port Elisabeth; Tawali 16 te Bombay; Sumatra 16 v. Singa pore n. Saigon; Amstelkerk 17 v. Cristobal n. Carthagena; Trajanus 19 v. Madeira naar Curagao; Bonaire 18 te Port Darwin; Curacao 18 te Townsville; Hercules 19 v. Gibraltar n. Algiers; Said ja 14 v. Suez: Erinna 13 v. Aba- dan n. Cochin; Bali 13 v. Abadan n. Bombay: Van Goens 5 v. Batavia; Generaal Verspijck 5 v. Batavia; Blak 1 te Batavia v. Samarang; Reynst 3 te Batavia v. Soerabaja; Hollandia 4 te Batavia v. Pontianak; Sitsen 5 te Ba tavia v. Pontianak; Limburg, kustvaartuig 17 re Antwerpen v. Liverpool; Tilly 17 te Antwerpen v. Korsör; Aldo 16 v. Antwerpen n. Londen; Cateli 1$ v. Antwerpen n. Vlis- singen; Duurswold 16 v. Antwerpen n. En geland; Roes Marie 16 v. Antwerpen n. Ier land; Njord 17 v. Antwerpen n. Delfzijl; Eemshorn 18 te Antwerpen v_ Kopenhagen; Tjisadane 16 v. Aden n. Suez; Nieuw-Amster dam 16 v. Singapore n. Colombo; Valenten 15 v. Batavia; Malvina 16 v. Melbourne naar Abadan; Ino 14 te Curagao; Fort Nassau 20 van Soerabaja n. Bombay; Bengkalis 19 van Aden; Johan de Witt 20 te Southampton; Xabian 19 te Log Angelos. Zondagsdienst artsen Van Zaterdagmiddag tot Maandagmor gen 8 uur hebben dienst de artsen J. F. Bekker en D. J. Boosman. VELSEN Jeugdvoorstelling in De Pont In bioscoop „De Pont" wordt Zaterdag middag om 2 en 4 uur een speciale kin dervoorstelling gegeven. Vertoond wordt de film „Alleen op de wereld", bewerkt naar het gelijknamige boek van Hector Malot. Nieuwe distributiebescheiden In het tijdvak van 25 Maart t.m. 13 April a.s. zal de distributiedienst overgaan tot het uitreiken van nieuwe inlegvellen, tex- tielkaarten en enquêteformulieren voor brandstoffen. Santpoorts jeugd set den wederopbouw in. De eerste boomplanting in Santpoort ging gistermiddag met een kort ceremoni eel gepaard. Op initiatief van „Santpoort's Bloei" geschiedde deze planting door schoolkinderen van de hoogste klassen der Openbaar Lagere school, de Christe lijk Lagere school en de R.K. Lagere school. Om pl.m. 2.15 uur verzamelden de kin deren zich op het plein bij de Kerkerink- laan en Lazarus Muilerlaan. Het gemeen tebestuur gaf van zijn belangstelling blijk door de aanwezigheid van wethouder F. P. Vermeulen. De heer L. Vorstman, voorzitter van Santpoort's Bloei, sprak de kinderen toe. ,..Wij laten jullie deze boomen niet plan ten, omdat wij handen te kort komen. Wij streven een ander doel na. Er zijn in Sant poort nog maar heel weinig boomen over. De meeste zijn vorigen winter In onze noodkacheltjes verdwenen. Nu wij echter weer in een vrij Nederland wonen moe ten wij ook weer boomen hebben. Niet alleeen voor het mooie gezicht, doch ook omdat boomen en planten noodzake lijk zijn voor de gezondheid der stads bewoners. Jullie kunnen nu meehelpen aan den opbouw van Santpoort. Jullie planten niet alleen deze boomen, doch zijn ook tevens de bewakers hiervan. Ook de kinderen die niet aanwezig zijn, moeten jullie aansporen om de boomen onge moeid te laten. Vandaag is het de eerste Lente in een vrij Nederland, de dag waarop wij de eerste boomen in Sant poort planten En nu aan het werk". Hierna plantten de kinderen onder toe zicht van het personeel van den Plant soenendienst de eerste boompjes. Een ge- Boschbrandje in den Neethof Woensdag ontstond in wat eens het bosch de „Neethof" was, een brand. Een oppervlakte van pl.m. 60 tot 70 vlerk, meter ging in vlammen op. De brandweer was het vuur spoedig meester. De oorzaak van den brand is nog onbekend. luidsauto met versterker zorgde voor de noodige muziek. Na afloop werd den kin deren een herinneringsplaatje uitgereikt met bet volgende rijm: In de lanen, langs de dreven, In de straten van Santpoort. Planten we weerom de boomen: Kers en meidoorn aller soort. 't Was op d' eerste dag der Lente Na een kouden wintertijd 't Eerste jaar van ons beseffen Dat wij gelukkig zijn bevrijd. Wij beschermen nu de boomen Die wij planten langs den weg Dat weer schoonheid moge komen Vogellied uit heg en steg! De voorbereidende werkzaamheden van de boomplanting waren in handen van het personeel van den Plantsoendienst onder leiding van den heer J. v. d. Burg. Maak eens wat anders van peulvruchten Tot de bonvrije artikelen behooren onder meer de peulvruchten. In de meeste winkels is keuze tusschen groene- en spliterwten, witte- en bruine boonen, een enkele maal kan men ook capucijners en linzen koopen. Alle peulvruchten bevatten voor de voe ding noodige eiwitstoffen en bestaan voor een aanzienlijk deel uit zetmeeistoffen, zoo dat ze een waardevolle aanvulling voor onze rantsoenen vormen. Het weinige vleesch en het kleine aard appelrantsoen kunnen alleen nog niet vol doende voedingstoffen leveren voor den warmen maaitijd, dus zullen de peulvruch ten moeten bijspringen. Een aantal peulvruchten-recepten, zooals: erwtensoep, bruine boonen of capucijners met gebakken uien, en witte boonen met to matensaus is overbekend. Om nu wat af wisseling in het menu te brengen kunnen we ook eens een minder bekend recept, ver strekt door den Voedingsraad, klaar maken: Bruine boonen in schelpen (4 a 6 schelpen). 100 gram bruine boonen, 1 kleine ui, 15 gram boter of margarine, kerry, pepersurrogaat, nootmuskaatsurrogaat, zoxit, peterselie en paneermeel. De boonen weeken en gaar koken in het weekwater. De gekookte boonen met een vork fijnmaken. De ui schoonmaken, snip peren. fruiten In de boter of de margarine met de kerry en vermengen met de boonen massa. De kruiden en de gehakte peterselie toevoegen en de massa met wat boonenwa ter smeuig maken. Schelpen hiermee vullen. Naar verkiezing de gevulde schelpen met wat paneermeel bestrooien, hier en daar een klontje boter er op leggen en er in den oven een brtBn korstje op laten bakken. Kerryschotel van witte of bruine boonen (4 personen). 500 gram gekookte witte- of bruine boonen, 2 groote uien, 100 gram gort en 4 dl. water, 2 theelepèls kerry, 30 gram boter, margarine of vet, 2 dl. boonenwater met 1 bouillonblokje, aroma en paneermeel. De gort in het water weeken en in het weekwater met wat zout gaar koken. De uien schoonmaken, snipperen en in de margarine de boter of het vet met de kerry fruiten. Het boonenwater en het bouillonblokje toe voegen en de gare boonen en de gort hiermee vermengen. Het geheel naar verkiezing op smaak afmaken met wat aroma. De massa in een vuurvasten schotel overdoen, met wat paneermeel bestrooien, hier en daar een klontje boter, margarine of vet er op leggen, en er in den oven een bruin korstje op laten bakken. Ken landbouwer in den Wferingemieerpolder bezig- niet liet machinaal uitzaaien Tan erwten voor den nieuwen oogst. (P) Zestig procent van de door de Duitschers gestolen visschersvaartuigen weer terug. Nadat eerst de Tonijn en de I. S. Groen dc vorige weck elk met een in Duitsch- land opgedoken visschcrsvaartuig waren thuisgekomen, is inmiddels ook de Helga gearriveerd met op sleeptouw de YL 167. Dit schip was als stoomlogger weggehaald en is als motorlogger teruggekomen. De Duitschers hadden de stoommachine door een motor van 210 PK vervangen. De sleepers Tonijn en. I. S. Groen zijn inmiddels weer naar Duitschland vertrok ken, de Ingrid en de Helga zouden heden vertrekken. Goed werk van het Bureau Terug gave Visschersvaartuigen. Het Bureau Teruggave Visschersvaar tuigen te IJmuiden onder de deskundige leiding van den heer A. van der Veer werkt onverdroten aan het terughalen van de in Duitschland opgespoorde visschers vaartuigen. Ket bureau heeft - inderdaad mooie successen geboekt. Van de 314 visschersvaartuigen, die de Duitschers tijdens de bezetting uit ons land geroofd hadden, zijn nu 187 of 60% in het vaderland terug. Vooral loggerreeders van Scheveningen en Katwijk mogen het Bureau dankbaar zijn voor wat het voor hen gedaan heeft, want van de 199 motorloggers die ver dwenen waren, zijn er inmiddels 120 of terug. Bij de motorkotters zijn de cijfers weliswaar gunstiger, maar.... een kotter is geen logger. Drie en dertig van deze schepen verdwenen in den muil van den Duitschen slokop; daarvan zijn al weer 28 terug, zoodat er van deze scheep jes nog maar 5 verdwenen zijn. Zoo ongeveer alle Vlaardingsche stoom- loggers, 42 in getal waren geroofd, van deze schepen zijn 21 teruggekeerd en ont breekt dus eenzelfde aantal. Bij de trawlers zijn de successen min der groot, wat wel heel jammer is, omdat we juist deze schepen, de beste vangers, het meest noodig hebben. Er hebben 34 stoom- en 6 motortrawlers onder de ha- kenkruisvlag gevaren en thans zijn daar van resp. 15 en 3 terug en daar het juist deze' schepen waren, die in het hoekje terecht kwamen, waar de grootste klappen vielen, zullen we van de nog vermiste 19 stoom- en. 3 motortrawlers wel niet veel is het percentage der teruggekeerde sche pen: IJmuiden 47%. Scheveningen 69%. Vlaardingen 50%, Katwijk 58%. Een aantal van dc gerepatrieerde schepen is inmiddels al weer ter visscherij, maar vele liggen nog op hun verbouwing van marine- tot visschersvaartuig te wachten. Er moet aan sommige dezer schepen heel wat vertimmerd worden, voordat ze zich weer als visschersvaartuig kunnen presen teeren. Kostelooze inenting tegen pokken In de gemeente Velsen zal Dinsdag 26 Maart a.s. de gelegenheid, worden gegeven om kinderen beneden 2 jaar tegen pokken te laten inenten. Het is echter wel gewenscht vóór de inenting den huisarts te raadplegen. Men dient zich te vervoegen: voor Santpoort: bureau G. G. D. Wüstelaan 73; voor Velsen- Noord: M. C. Fröbelschool, Eendrachtstraat en voor IJmuiden: bureau G. G, D. Stations weg 80 te Velsen. Medegebracht dienen te worden: de trouwboekjes der ouders, óf ge boortebewijzen, óf stamkaarten der kinderen. Scabies-behandeling De aanmelding voor scabiës behandeling dient voortaan niet meer te geschieden op Donderdag- doch Vrijdagmiddag tusschen 4 en 5 uur op het bureau van den G. G. D., Stationsweg 30 te Velsen. H.O.S.C. wint van „Santpoort" Woensdagavond werd de returnmatch ge houden in café Royal tusschen HOSC en de schaakclub ..Santpoort". Na een spannenden wedstrijd wist HOSC dc overwinning te be halen met 114 en 5 afgebroken partijen. De einduitslag zal waarschijnlijk 137 zijn. Door deze overwinning maakt HOSC een zeer goede kans om no. 1 In haar groep te wor den. Als HOSC den wedstrijd tegen ,,wee- nink" uit Beverwijk a.s. Dinsdag ook wint, hetgeen gezien de resultaten zeer goed mo gelijk is, kan ..Santpoort" alleen nog op de eerste plaats komen door een groote over winning op „Weenïnk", b.v. 16Het Is dus niet uitgesloten dat HOSC in April haar 10- jarig bestaan met extra vreugde kan vieren. Scheepvaart 21 Maart aangekomen: Vega van Noorkü- ping. Sigrid Mathiesse van Stockholm. Eems var. Lissabon. Vliestroom van Fowey, Vree- nesborgh van Middlesbro. 2 Maart vertrokken: Karlshamn van Vel sen, Sibajak naar Rotterdam, Qumtln naar Grangemouth, Orestes naar Dublin, Iris naar Gibraltar, Henry Neiggs naar New-York.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3