IJmuider Courant maant tot zuinigheid Minister Mansholt „Geen lid der Vereenigde Naties wil oorlog" Kamer ongerust over de groote Overheidsuitgaven O4>e «tont-gang No. 18287 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houfestr, 98 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Bireetenr-UooMredncleurRobert Peereboom /jllletdog 2'.! Ma; Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Minister Mansholt hield „Op de brug" gisteren een radiorede waarin hij zei de. dat Nederland wat de voedselvoorziening betreft afhankelijk is van het buitenland. Spreker meende, dat er geen redenen waren om een catastrofale ontwikkeling in de voedselpo sitie te vreezen. Wel diende men in te zien. dat by een herverdeeling van de bestaande voedselvoorraden de Nederlandsche positie niet onaangetast kan blijven. Niemand be- lioeft echter voor acnten voedselnood te vreezen, noch voor dreigend gebrek. Aan honger behoeven wij zelfs niet te denken, aldus spreker. Door de oorspronkelijk zeer groote graan- hoeveelheden, die na den oorlog vrij kwa men, was de broodpositie in ons land gun stig te noemen. Er heerscht echter een in ternationale nood en Nederland zal hier in moeten deelen door zijn steentje bij te dragen om den nood van anderen te helpen lenigen. Ten behoeve van Frankrijk, dat een groot tarwetekort heeft, ls een beroep ge daan op onze voorraden. De periode, die ons nog scheidt van den nieuwen oogst moet overbrugd worden door een verlaging van het broodrantsoen. Met ingang van 31 Maart zal dit van 2800 gr. op 2400 gr. per week komen: de rantsoenen van de kindergroepen en de toeslagen voor bijzonderen arbeid zullen onaangetast blijven. Met klem wilde de minister er bij ledereen op aandringen, zoo zuinig mogelijk met ons voedsel om te gaan en verspilling' te ver mijden. Het wegwerpen van één broodkorst per week door lederen Nederlander levert al een verlies op van ongeveer 10.000 ton graan per Jaar. Ten aanzien vaii andere producten zeide Ben aantal buitcnlnndsche studenten brengt een lx>zoek aan ons land. Bij hun aankomst in de hoofdstad werden zij verwelkomd door hun Amsterdamsoho collega's en toegesproken door den heer von Salter, voorzitter der ontvangst- commissie. (P) Plannen voor de Bevrijdingsfeesten Teneinde de viering van de a-s. bevrij dingsfeesten zoo waardig en stijlvol mogelijk 1c doen worden, heeft een commissie onder leiding van Prof. Dr. W. Asselbcrgs (Anton van Duinkerken) een aantal richtlijnen aan gegeven, welke reeds aan alle burgemeesters in den lande zijn toegezonden en eveneens beschikbaar worden gesteld voor een ieder, die er belang in stelt. Het bureau van deze commissie is gevestigd aan de Heerengracht 499 te Amsterdam. In overeenstemming mef het regeerings- besluit, om in geen geval vrijaf te geven op den morgen van den 4en Mei (de nood van het Koninkrijk laat een dergelijken maat regel niet toe) doet bovengenoemde commis sie een dringend beroep op het Nederland sche volk om geenerlei herdenking vóór 13 uur te doen plaats hebben. Op dien tijd zal de gehee'.e bevolking gelijktijdig onder klokgelui de vlag uitsteken. Een uur later beginnen de plechtigheden bij de heldengra ven en de oorlogsmonumenten. Om 14.30 uur zal door het geheele land een minuut stilte In acht genomen worden, eveneens aange kondigd door klokgelui. Ook voor de feest viering bevat de leidraad een aantal sug gesties. In elke gemeente zal het feest om 23.4S worden gesloten met een! korte toe spraak van den burgemeester, gevolgd door het gemeenschappelijk zingen van het Wil helmus. Voor den morgen van den 5en Mei. een Zondag, zijn eveneens eenlge aan wijzingen opgenomen. Tenslotte wordt door de commissie een voorste! gedaan aan het vrouwelijk ge deelte der bevolking, om van restanten slof een „nationale feestrok" te ver vaardigen. van onderen afgezet met een rand van stofpunten, waarop de data van de bevrijdingsfeesten kunnen worden geborduurd. Er wordt zelfs de gelegen heid geboden een dergelijk kleedlngstnk te later, opnemen ln een speciaal „rok- kenregister" van het Nationaal Instituut, de centrale organisatie tot verdieping van het nationaal bewustzijn. spr, nog. dat door vervoersmoellijkheden een verlaging van het suikerrantsoen had gedreigd, doch dat dit gevaar was afge wend. Voor geen enkel ander artikel wor den voorts rantsoenverlagingen verwacht, al ls bijv. de vleeschproductie nog steeds onvoldoende. De grootere vrijheid, die men voorts in den landbouw na opheffing van vele voorschriften heeft gekregen, kan niet gehandhaafd blijven, daar men van deze vrijheid niet altijd het juiste gebruik maak te. Niettemin sprak de minister zijn ver trouwen uit ln onze boeren en landbouwers, waarbij hij een beroep deed op hun mede werking om de juiste verdeeling van ons voedsel te waarborgen. Horloges op aankoopvergunning Er zijn weer horloges in ons land. zijn voorloopig echter slechts verkrijgbaar op aankoopvergunningen, beschikbaar ge steld voor mijnen, spoorwegen, ziekenhui zen e.d. Wanneer het van tevoren vast gestelde aantal aankoopvergunningen ge honoreerd is, zal de verkoop direct worden vrijgegeven. Doodstraf geëischt voor vuig verraad Tegen den Rotterdamschen garagehouder H. L.. die ln 1942 een groep Engelandvaar ders bij den S. D. aanbracht, tengevolge waarvan drie der slachtoffers den dood von den, werd voor een van de Rotterdamsche kamers van het Haagsche Bijzonder Ge rechtshof de doodstraf geëischt. Het verraad was des te erger, daar L. het ontsnappings plan tot een begin van uitvoering liet komen. Trygve Lie en Stalin uiten zich optimistisch I)e secretaris-generaal van de Organisa tie der Vereenigde Naties, Trygve Lie, heeft gisteren tijdens een lunch die de Amerikaansche delegatie der V. N. hem aanbood, verklaard dat alle 51 leden dc wereldorganisatie dit eene gemeen hebben: Zij willen geen van alle een nieu wen oorlog. Lie zeide ervan overtuigd te zijn, dat de Ver. Naties den vrede zullen handhaven ondanks het feit. dat het een moeilijke taak zal zijn en dat sommigen misschien wanhopen aan de mogelijkheid hiertoe. ,,Wij weten", aldus Lie. dat de wereld haar hoop op ons gevestigd heeft en dat zij ons voortdurend ondersteunt in onze pogin gen, een nieuwen oorlog te voorkomen. Dat is het eerste doel der Ver. Naties: te verhinderen dat geschillen tusschen de groote mogendheden op gewapende con flicten uitloopen." Ook Stalin heeft volgens Radio-Moskou zijn zienswijze over het werk der Ver. Naties uiteengezet en wel tegenover een Amerikaanschen correspondent, die hem vroeg hoe hij dacht over het nuttig effect dezer wereldorganisatie. Stalin verklaar de dat hij veel waarde hecht aan de orga nisatie der Ver. Naties als belangrijk in strument ter bescherming van den vrede en ...de internationale veiligheid". „Ik geloof dat de volken geen nieuwen oorlog, doch vrede wenschen". aldus Sta lin. j.IIet spreken over oorlog dat op het oogenblik valt te constateeren, wordt ver oorzaakt door enkele politici, die het zaad van oneenigheid en onzekerheid strooien. Om den vrede te bewaren." zoo besloot Stalin, „moet aan oorlogsophitsers niet dc gelegenheid worden gegeven van hun vrij heid van spreken misbruik te maken." Gromyko, de Russische afgevaardigde naar den Veiligheidsraad, heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan president Tru man. Na afloop verklaarde Gromyko. dat het ,.een aangenaam onderhoud" was ge weest. De Perzische kwestie was niet ter sprake gekomen. Byrnes naar den Veiligheidsraad. Op de eerste zitting van den Veiligheids raad op Maandag a.s. zal minister Byrnes persoonlijk de zienswijze der regeering van de Ver. Staten uiteen zetten. Hij zal een boodschap van president Truman voorlezen en een officieele verklaring van zijn politiek als minister van Buiten- landsche Zaken afleggen. Naar Reuter uit Washington verneemt, zal Perzië, tezamen met vijf andere lan- Derde Fransche nota over Spanje De Fransche ministerraad heeft beslo ten een derde nota te zenden aan de re geeringen van Engeland en de Ver. Sta len waarin nogmaals wordt aangedrongen op de behandeling van de Spaansclie aan gelegenheid door den Veiligheidsraad. De vroegere Spaansch-republikeinsche minister-president Largo Caballero is Vrijdagavond in een Parijsch ziekenhuis overleden. Leiden krijgt nieuw station en zes viaducten De grootsche spoorwegwerken, omvat tende het omhoog brengen van een ge deelte van de spoorbaan nabij Leiden (tusschen den Rijn en den Haarlemmer weg). den aanleg van een zestal viaducten en den bouw van een nieuw station, waar van de voorbereidingen reeds vóór den oorlog in een vergevorderd stadium ver keerden. zullen binnen afzienbaren tijd verwezenlijkt worden, zoo meldt het Leidsch Dagblad. Het grootste der zes viaducten is ge projecteerd aan den Rijnsburgerweg, even ten Noorden van den thans bestaanden spoorwegovergang. Tegelijk met een nieuw station is een ruim tramemplacement ontworpen. Groote verkeerswegen door de stad zul len voor een snelle verwerking van het snelverkeer zorgdragen. den, een Amerikaansch crediet krijgen van totaal 3 millioen dollar voor den aan koop van oorlogsmateriaal in de Vereenig de Staten. Uit Teheran verneemt Reuter nog dat de Perzische premier heden zijn voldoening heeft uitgedrukt over de vredelievende woorden die Stalin tegenover een Ameri kaansch correspondent heeft gebezigd ten aanzien van de Ver. Volken. Hij zeide vu rig te hopen dat deze woorden zouden worden toegepast op de betrekkingen tus schen Perzië en de Sovjet-Unie. Trunian wist het wel. President Truman heeft uiting gegeven aan zijn groote voldoening over de door Stalin afgelegde verklaring inzake de Ver. Naties. „Ik heb altijd wel geweten, aldus Truman, dat maarschalk Stalin van der gelijke goede gevoelens jegens de wereld veiligheidsorganisatie is bezield." Java Het duikbootverhaal een „vergissing"? Naar ANP-Aneta meldt, hebben de ver kenningsvluchten. die door de R.A.F. bo ven het gebied van Tjilatjap zijn uitge voerd, naar aanleiding van de geruchten over waargenomen duikbooten, geen resultaten opgeleverd. De verkenningsfoto's vertoonen geen spoor van duikbooten en men neemt nu als vaststaand aan, dat het geheimzinnige verhaal over gesignaleerde onderzeeërs onder de kust van Java. op een „vergis sing" berust. Toen op het geven van nadere inlich tingen werd aangedrongen heeft dezelfde bron, welke het bericht verspreidde, zon der meer verklaard, dat er niets meer bekend was over de aanwezigheid van Russische duikbooten in de buurt van Java. Het geallieerd hoofdkwartier te Ba tavia stelt inmiddels een officieel onder zoek in naar deze sensationeele „vergis sing". Blikgroente-zwendel en ander fraais Controleurs van «len C, f>. hebben reeds eenlge honderden processen-verbaal opgemaakt tegen kleinhandelaren iu groen ten eu fruit, die distributiebonnen ver- vaLscht hebben om op deze wijze in het bezit te komen van blikgroenten en .sinaas appelen met de bedoeling deze producten ln den zwarten handel te doen verdwijnen, Zy zullen hun straf niet ontgaan, liet on derzoek wordt inmiddels bij andere hande laren nog voortgezet. „Het Vrije Volk" bericht, dat liet hier een grootscheepsche zwendel betreft mee de groentenbon G 04. De CCD heeft ln ver band hiermee 40 Utrechtsche cn 25 Amers- foortsche groentenhandelaren te pakken, terwijl ook groote groepen vervalschers ge snapt zyn in Den Haag. Arnhem en Ede. De distributie van blikgroenten ls door deze prnctijken in de war gestuurd. FRAUDE TE SCHEVENINGE.V De adjunct-directeur van de Scheve- nlngsche cellenbarakken, de heer D. de Roos naar „Trouw" verneemt, gearresteerd op verdenking van onregelmatigheden met „relief-goederen. Hij werd reeds geschorst, omdat hij betrekkingen onderhield met een vrouwelijke gedetineerde. De verduisterde goederen had hij deze vrouw willen geven, zoodra zij in vrijheid zou zijn gesteld. Het Alg. Handelsbl, meldt, dat de zaak aan het liclit ls gekomen, toen twee bewaaksters op hun beurt van deze terzijde gelegde goede ren een deel stalen. Zij werden hierbij be trapt en zijn eveneens gearresteerd. MEUBELDIIiVEN NIET VOOR DEN RECHTER. De leden van de Gezagstroepcn, dlc dort gewapenden overval op het weeshuis to Hulsduinen hebben gepleegd, waarbij zij op- .geslagen meubilair van N. S. B.-ers weg roof den, zyn niet voor den rechter gebracht, doch krjjgstuchtelljk gestraft, omdat /.IJ het meubilair naar de kazerne te Den Helder zouden hebben gebracht. „De Nieuwe Scha- ger" begrijpt niet, hoe dit te rymen valt met het feit. dat de meubelen werclen ach terhaald op het oogenblik, dat zy werden af geladen voor een particulier huis te Hoog woud. op 40 km. van Den Helder. Hel. blad schrijft, dat met een uitspraak als deze het rechtsgevoel van het publiek niet bevre digd ls. DE HARK-AFFAIRE. In Den Haag zyn, zoo bericht het Alg. Handelsbl., een aantal arrestaties verricht van personen, werkzaam by de HARK te Amsterdam. Het zijn een hoofdinspecteur, een magazijnmeester eu een lid van het hoogere personeel. 55 of 68 Minister Vos zeide te Tilburg over du kolenproductie, dat deze in Juni 1945 33% van de vooroorlogsche voortbrenging be droeg. in Juli 36%, in Sept. 42% en in October en November 55%. De verwachte verdere stijging is in de eerste maanden van 1946 helaas uitgebleven. In zijn eerste verkiezingsredevoering te Rotterdam verklaarde prof. Schermer- horn echter, dat de Nederlandsche pro ductie nog slechts 68% van die van voor den oorlog bedroeg. Wie heeft gelijk? Prof. Schermorhorn of Ir. Vos? En hoe is dat verschil te verklaren? Het zal toch niet veroorzaakt zijn door de omgeving, waarin de rede voeringen werden gehouden? Minister Vos sprak n.l. voor industrieelen en eco nomen en prof. Schermerhorn op een verkiezingsbijeenkomst. Algemeene klachtdat zij niet in de gelegenheid is zich een oordeel te vormen. Voor de saueering van dc overheidsfi nanciën is liet niet voldoende, dat een zeker bedrag aan oude schulden wordt af gelost, zoo wordt in het Voorloopig Ver slag van de Tweede Kamer over het wets ontwerp lot heffing van een vermogens- aanwasbelasling gezegd. Veel belangrijker aclit de Kamer het, dat het normale over heidsbudget zoo spoedig mogelijk weer in evenwicht wordt gebracht. En juist dien aangaande bestond bjj alle leden ernstige ongerustheid. Verscheidene leden gaven den wensen te kennen concrete bewijzen te krijgen van de saneering der overheidsuitgaven in plaats van de tot nu toe hieromtrent ge dane vage toezeggingen. Zij vroegen zich af of wel ernst werd gemaakt met de ge zondmaking van het landsbudgeï. Maar ook die leden, die wel van den ernstigen wil der regeer ing. overbodige uitgaven zooveel mogelijk te beperken, overtuigd waren, moesten tot hun leedwezen consta teren, dat van een verwerkelijking van deze voornemens tot dusver bitter weinig naar buiten is gebleken. Hierbij gaven •erscheidenen een opsomming van over bodige uitgaven: auto's met particulier chauffeur, rijden in auto's wanneer de trein kon worden gebruikt, handhaving van tijdelijke betrekkingen, waarin nau welijks nuttige arbeid wordt verricht, nog steeds aanstellen van ambtenaren en hoofdambtenaren. Nog altyd worden vele uitgaven gedaan, waaraan in den „rijken tijd" niet werd gedacht. En hierby komt aldus vrijwel alle leden dat dit alles doorgaat zonder dat den Staten-Gcncraal ook maar de ge legenheid wordt geboden zich omtrent een en ander een nauwkeurig oordeel te vor men, nu de begrooting voor 1946, ondanks door de regeering gedane toezeggingen, nog steeds niet bij de Kamer is Ingediend. Eenige leden achtten dezen toestand zelf» zoo bedenkelijk, dat zij meenden zich hun stem ten aanzien van het onderhavige voorstel te moeten voorbehouden, indien door dc regeering niet tijdig door indie ning van de volledige begrooting voor 194S opening van zaken zou worden gedaan. Zeer vele leden waren er teleurgesteld over, dat dit wetsontwerp eerst thans bij de Kamer is ingediend. Zij achtten het ook een bezwaar, dat niet tegelijk een wetsontwerp inzake de heffing ineens is ingediend. Van andere zijde werd de op merking gemaakt, dat het nu nog niet <le tijd was voor een belasting als dc onder havige, gezien de groote onzekerheid over een aantal vermogensbestanddeelen. Be zwaar werd ook gemaakt, dat niet vol doende rekening is gehouden met de koop krachtvermindering van de gekleenheid. Van vele zijden werd betreurd, dat het tarief voor de niet op onoirbare wijze ver kregen aanwassen geen progressie ver toont. Voor de groote gezinnen werd ge vraagd ook een zeker bedrag pe^ kind vrij te stellen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1