IJmuider Courant De Perzische kwestie heden in behandeling Zuid-Bandoeng zonder tegenstand bezet Ondergrondsche werkers gevraagd 60e Jaargang: No. 18260 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Itobert Peereboom Diusdag 26 Maart 1946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Zal Perzië zijn beroep op den Veiligheidsraad intrekken? De eerste zitting van den Veiligheidsraad op Maandagavond is niets meer geweest dan een openingsplechtigheid, waarbij welkomstwoorden werden gesproken en openingsredevoeringen werden gehouden. De Perzische kwestie, noch het Russische verzoek om uitstel der behandeling daar van, kwam aan bod en de zitting werd na de openingsformaliteiten onmiddellijk ver daagd tot hedenmiddag 5 uur Nederland- sche tijd. Het valt te verwachten dat op de bijeen komst van vandaag een begin zal worden gemaakt met de besprekingen over de Perzisch-Russische aangelegenheid. Dit uitstel was het gevolg van een onoffieieele overeenkomst tusschen de voornaamste gedelegeerden, die van meening waren dat zij tijd noodig hadden om officieele be vestiging te krijgen van de begonnen ont ruiming van Perzisch grondgebied. De Chineesche afgevaardigde, dr. Kwo Tai Tsji, die als voorzitter fungeerde, wees in zijn openingsrede op het groote ver trouwen. dat de wereld in den Veiligheids raad stelt.' James Byrnes, de Amerikaan- sche minister van Buitenlandsche Zaken, sprak daarop een rede uit, waarbij hij een welkomstboodschap, van president Tru man voorlas. De Perzische premier Sultaneh heeft tegenover een correspondent van A.F. P. verklaard, dat de Sovjet-troepen de steden Keredj en Kasvine (100 mijl Noord-Oostelijk van Teheran) inder daad hebben ontruimd. De premier voegde er aan "toe: ,,Ik hoop dat de volledige evacuatie van Russische troe pen een beroep op de Ver. Naties on- noodig zal maken." Radio-Teheran meldde volgens Radio-Moskou dat „de volledige ontruiming is her vat." Vrees voor Perzische concessies. De Ameriljaansche en de Britsche am bassadeurs te Teheran hebben van hunne regeeringen opdracht gekregen een ver slag uit te brengen over de gebeurtenissen en onderhandelingen, die vooraf zijn ge gaan aan het begin der Russische evacua tie uit Perzië. Bovendien zal Byrnes aan de Russische zoowel als aan de Perzische regeering verzoeken om kennisgeving van iedere overeenkomst tusschen deze beide regeeringen en om een verklaring van de voorwaarden, die de overeenkomsten be vatten. Volgens ANP-Ancl» geven Londcnsche regecringskringen uitdrukking aan hunne bezorgdheid ten aanzien van de positie der Perzische regeering, daar zij het gevaar en de mogelijkheid aanwezig achten, dat deze bü de recente onderhandelingen on der druk heeft gestaan, waardoor zij ge dwongen zou kunnen zyn tot concessies, die niet in overeenstemming zijn met het Handvest of andere internationale over eenkomsten. In buitenlandsche kringen te Moskou deden volgens Reuter heden geruchten de ronde, dat de Perzische regeering zou heb ben toegestemd de regionale autonomie van Azerbeidsjan te erkennen en een aan tal reactionnairen uit hun functie te ver wijderen. terwijl zij tevens zou hebben be loofd haar politiek inzake olieconcessies aan buitenlandsche mogendheden te her- Z Offlcleell Sovjet-kringen lieten zich over deze aangelegenheid niet uit. Twee Britsche Lagerhuisleden, Foot en Head, zullen naar Teheran gaan ten ein de een onafhankelijk onderzoek naar den toestand in Perzië in te stellen. Stalin aan het woord De president van het persbureau Un. Press heeft aan Stalin de service van zijn persbureau aangeboden voor het publicee- ren van een verklaring over de wereld situatie Via Radio-Moskou heeft Stalin hierop geantwoord, dat hij Churchill's ar gumenten voor een snelle actie der Ver. Volken in de Perzische kwestie niet over tuigend vindt. Verder zegt Stalin dat het terugtrekken der Russische troepen uit Perzië het gevolg is van een overeenkomst die tusschen de regeeringen en Perzië is bereikt. i Rusland Herdenking der bevrijding De regeering heeft besloten de plech tige herdenking van de totale bevrij ding van Nederland te doen plaats hebben op Vrijdagavond 3 Mei. Op Zaterdag 4 Mei, wanneer het bevrij dingsfeest gevierd wordt, zal des ochtends te 11 uur een minuut stilte in acht genomen worden. Gedurende dien tijd zal dus overal het werk en het verkeer stilgelegd zijn. De opdracht der volken Indien de organisatie der Ver- eenigde Naties Wil blijven voort- bestaan, moet geen enkele staat een verontschuldiging of een noodzake lijkheid kunnen vinden de wet in eigen hand te nemen. Evenmin als individueele eerezaken nog door een duel worden beslist, evenmin kan de oorlog nog worden gebezigd voor de beslissing van internationale eere zaken. Wij zijn hier om de opdracht van de volken der wereld uit te voeren: wij moeten hen niet in den steek laten." (Byrnes bij zijn rede Maandag voor den Veiligheidsraad ge houden) Volgens Prins Firouz, de woordvoerder der Perzische regeering. is er geen Rus- sisch-Perzische overeenkomst geteekend, en is zulks ook niet noodig, sinds de Rus sen hun troepen overeenkomstig het ver drag der drie-mogendheden terugtrekken De premier Sultaneh beschouwt de jong ste ontwikkeling als een groote persoon lijke overwinning. Zomerdienst K.L.M. begint 29 April De zomerdienst van de K.L.M. gaat op 29 April a.s. in. De frequentie op de lijnen zal dan aanzienlijk worden opgevoerd. De .tarieven op de lijnen naar het bui tenland zullen met ingang van 1 April worden verlaagd. Voor het binnenland zul len met 1 Juli a.s. de tarieven worden verlaagd. Er zullen dan o.m. retourbiljet- ten komen, waarbij tien procent reductie op de heen- en tien procent op de terug reis wordt gegeven. Met ingang van 29 April a.s. zal ieder Nederlander weer van de binnenlandsche lijnen gebruik kunnen maken, daar dan de taak van den regeeringsvlïegdienst eindigt. De repatrïeering De „Nieuw-Amsterdam" zal naar Rotter dam doorvaren waar het schip op 8 April a.s. wordt verwacht. Het schip heeft 3598 repatrleerenden aan boord. Het woord is aan. Emerson De grondslag van goede manieren is zelfvertrouwen. Morfine en de politie Zondagmiddag vervoegde zlcli een te Am sterdam wonende Belg J. C. M. R. bij één der Haarlemsche Apotheken. Hij bood mor fine te koop aan maar had niets van het gevaarlijke goedje by zich. De politie werd gewaarschuwd en de Morfine-Belg opge sloten. Volgens zijn verklaringen was R. on langs „even" heen en weer naar België ge weest, zoodat de politie vermoedt, dat zij een morflnesmokkelarij op het spoor Is. By een onderzoek heeft de recherche geen ver- doovende middelen in het huis van R, aan getroffen. Maandagmiddag is, zonder eenigen tegenstand te ontmoeten, het geheele bebouwde gebied van Bandoeng bezet. Met het oog op de brandstichting door de extremisten zijn de oorspronkelijke plan nen, om de bezetting in twee dagen te doen geschieden, gewijzigd. In plaats van in twee dagen is zjj nu in 1 dag vol tooid. Het was heden rustig in de stad. lederen morgen gaat oen speciale groep DuJtsche krijgsgevangenen tusschen Hoek van Holland en Katwijk de zee op, om mijnen, die zich daar in grooten getale nog bevinden, onschadelijk te maken. De duiker gaat in zijn „kikkcrinan- omliiiLsel'". (I*) Grootsche wervingsactie voor de mijnen Een grootsche wervingsactie van nieuw mijnpersoneel is veertien dagen geleden begonnen De mijnen hadden al eerder personeel noodig, maar het was niet mo gelijk op groote schaal nieuwe menschen naar de mijnstreek te laten komen, om dat er geen huisvesting was. Daar is nu door de inrichting van een aantal „Gezel- lenhulzen" grootendeels in voorzien. Er moeten 4000 nieuwe ondergrondsche mijnwerkers worden aangeworven. Een beroep wordt daarom gedaan op alle flin ke Nederlandsche kerels tusschen 18 en 35 jaar, om „in eigen land te emigreeren" en voor zichzelf een goede toekomst in' de mijnstreek op te bouwen. Met de werving is begonnen in de dis tricten Den Bosch, Breda, Emmen, enz. Daar zijn 14 dagen geleden de eerste wer vingsteams heen getrokken. Na een in tensieve voorbereiding werden op ver schillende plaatsen groote vergaderingen belegd, waarop twee mijnbeambten en een mijnwerker vertellen over het mijnbedrijf, over de loonen en arbeidsvoorwaarden en over hun ervaringen bij het mijnbedrijf. Na de spreekbeurten is er gelegenheid om met alle leden van het team een nraatje te maken en direct kan vla het arbeidsbureau het dienstverband bij de mijnen in orde worden gemaakt. Binnen veertien dagen worden de nieuwe arbei ders dan afgehaald en met autobussen naar de mijnstreek gebracht, waar dan onmiddellijk de medische keuring plaats- heeft. In snel tempo zullen de verschillende districten, waarin het geheele land ver deeld is, worden afgewerkt. De loonen en arbeidsvoorwaarden. Na een korte voorbereiding worden de nieuwelingen sleeper ondergronds en het loon bedraagt dan. al naar gelang hun leeftijd f 4.50 tot f 5.60 per dag. Zoodra de arbeiders ais postsleeper in ploegver- band gaan werken, stijgt het loon tot om streeks f 8 per dag. De werktijd is 46 uur per week. De ondergrondsche wer kers krijgen extra-voeding. Via de stich ting „Mijnwerkersvoorziening" kunnen de arbeiders verscheidene goederen koopen, die voor anderen nog niet beschikbaar zijn, zooals schoenen, onder- en boven kleed ing, ook radio's, stofzuigers, tabak enz. Het is nog te vroeg om te kunnen mede- deelen. of de actie een succes wordt. Er 'iggen hier echter kansen voor allen, die in de mijnstreek het vak van mijnwerker willen leeren en die daar nu een prach tige gelegenheid voor hebben. Zij zullen daarenboven helpen den kolenslag voor Nederland te winnen De schade, door de branden veroorzaakt is „verschrikkelijk". Onder de verwoeste gebouwen is een weeshuis. Verder zijn twee kampongs vernield. In een straat vonden de sol daten een zeer grooten granaat-trechter. „Toen ik deze explosie hoorde", aldus een woordvoerder, „dacht ik dat de wereld verging". Naast dezen trechter vonden de soldaten de lichamen van twee Japansche sergeants-majoor, die mee de lucht inge vlogen waren. Het is volkomen duidelijk, dat een zeker aantal Japanneezen met de extremisten gecollaboreerd heeft. Toen generaal Hawthorn door Zuid- Bandoeng reed, kwamen de Chineesche burgers te voorschijn en vroegen den Ge allieerden om bescherming teneinde ver dere plundering te doen ophouden. Den geheelen nacht zullen sterke patrouilles in actie zijn om deze plundering te voor komen en om te verhinderen, dat extre misten het stadsgedeelte binnendringen. Men verwacht, dat nog een aantal huizen in vlammen zullen opgaan, d^tr een aan zienlijk aantal tijdbommen zijn gevonden. Sappeurs zijn zonder ophouden in actie, doch de extremisten blijken hun werk grondig gedaan te hebben. De straten van Zuid-Bandoeng bieden den nu over de geheele wereld bekenden aanblik vim be woners. die uit hun vernielde huizen nog trachten te redden, wat er te redden is. In de hoofdstraat zijn alle belangrijke za ken geplunderd door de pcmoeda's en door leden van de onafhankelijke legers. Zij hebben zelfs de groentenmarkt plat ge brand. Het postkantoor is nauwelijks meer dan een leeg karkas. Hoewel alle vensters en muren zwaar beschadigd zijn, kan het gebouw nog hersteld worden. De Chinee- zen hebben het ergst geleden. Men ziel nauwelijks Indonesiërs in de straten, doch, naar men verwacht, zullen zij in dc ko mende dugen wel terugkeeren. Inwoners van de kampongs in de Noor delijke buitenwijken van Tjimahi (ten W. van Bandoeng) hebben dc T.R.I. om be scherming tegen de terreur der pemoeda's gevraagd. Knoeiers gegrepen en kuoeiers gestraft De economische dienst van de Amster- damsche politie heeft in dc hoofdstad een enormen handel- In clandestien vleesch achterhaald, waarbij in de laatste weken duizenden kilo's zwart werden verhandeld. De ..verkoopcentrale" was een café In de Gerard Doustraat. Er werden ecnlge arres taties verricht en het spoor leidde naar een boer In Twenthe, die het vleesch leverde voor f 4 per kilo. terwijl het in Amsterdam voor f .10 van de hand ging. De man. die het vleesch regelmatig vervoerde, bleek een militair te zijn. Per rit ontving liy f 400, De laatste maanden heeft de Prijsbe- heerschlng ruim 80 wasscherijeri in ons land gecontroleerd, tegen 66 waarvan proces verbaal moest worden opgemaakt, omdat bedragen van ln totaal 500 tot 14.000 gul den teveel waren berekend. Het onderzoek wordt bij andere wasschepen voortgezet. Een verffabriek op de Veluwe maakte misbruik van de heerschende glasschaarsch- te door bij haar vervaardigde nood ruiten tegen onmogeiyke prijzen in den handel te brengen. De tuchtrechter voor de pryzen te Zutphen veroordeelde den verf fabrikant tot f 15.000 boete. Nieuwe tarieven voor Autoverhuur en Vrachtvervoer Voor het verhuren van personenauto's en motorrijwielen met of zonder zijspan is een prijsregeling ontworpen, die dezer da gen in werking treedt. De huurprijs is bepaald op grond van den catalogusprijs en het bouwjaar en wordt berekend per tijdseenheid en per kilometer. Een auto van 1938 bijv., die 3000 koste, kan men dan voor een maand voor 230 huren, waarbü voor eiken in die maand afgeleg- den kilometer 3l/2 cent in rekening mag worden gebracht. Alle kosten, behalve die van smeerolie en brandstof, zijn daarbij inbegrepen. Wanneer de huurder alle kos ten, behalve die voor vernieuwing van banden, voor zijn rekening neemt, kost dezelfde wagen hem 120 per maand, plus 2 cent per kilometer. Verhuurinrichtingen mogen op deze prijzen een toeslag van ten hoogste 20 pCt. berekenen. Nieuwe tarieven voor bode- en lijndiensten. De tarieven van het stukgoederenver- voer langs den weg zijn thans per gewicht en afstand vastgesteld en mogen met een afhaal- en bestelloon worden verhoogd, dat voor een aantal groote steden iets hooger ligt dan voor de overige gemeen ten. De verzending van een pakje van 5 K.G. bijvoorbeeld van Amsterdam naar Alkmaar kost f 0.35 plus een afhaal- en bestelloon van 0.35 binnen- of van 0.55 buiten den bestelkring. De ondernemers zijn verplicht in hun wagens en kantoren het tarief voorhanden te hebben en op verzoek te vertoonen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1