Tegen overhevisscliing van de Noordzee IJMUIDEN Trawlers komen slechts langzaam terug Met het tevugkeeren van onze stoom trawlers uit Engeland gaat het niet zoo vlot als met de schepen, die uit Duitsch- land moeten komen. Reeds meer dan zes weken geleden was een bemanning voor de Haarlem naar Engeland gezonden, maai de Haarlem liet nog steeds op zich wach ten. Maandagmorgen kwam er eindelijk weer eens een schip uit Engeland terug. Het was echter niet de Haarlem, maar de Amsterdam, evenals de Haarlem toebe- hoorende aan de V.E.M. Ook de Amsterdam heeft bij de marine dienst gedaan. De ploffen worden zwaarder.... en de schade wordt grooter De ploffen worden zwaarder, schreven wij in ons blad van j.l. Zaterdag en wat wij toen al vreesden, blijkt inderdaad juist te zijn. Beperkte de schade zich in den eereten tijd tot een aantal kapotte ruiten, thans, nu ladingen gebruikt worden van 225 K.G. inplaats van 65 K.G., ontstaat er ook vrij ernstige schade aan gebouwen. Vooral de ijsfabriek de ShamTock en de gebouwen van de Algemeene Handels Centrale hebben al veel schade opgeloo- pen. Muren zijn verzet, plafonds scheuren en dreigen naar beneden te komen, deur kozijnen en raamsponningen ontwrichten enz. In sommige gebouwen heeft men de ruiten geblindeerd, maar desondanks is er nog glasschade. En nu is men nog maar met den bunker bezig, die het verst van de bebouwing ligt. Wanneer ook een begin wordt gemaaV met den kleinen bunker in den binnenhoek van de Haringhaven, zal er nog wel veel meex? schade komen. En bovendien schijnt er een plan te bestaan, om, nadat eerst de tusschenmuren zijn opgeblazen, de dan ontstane ruïne met één klap in de lucht te laten vliegen. De eerste klap is een daalder waard zegt men; deze laatste klap zou wel eens vele daalders kunnen kosten. Marktbericht van Maandag De aanvoer bedroeg 183.300 K.G. met een totaal opbrengst van ruim 140.000. Aan gevoerd werden o.a. 45860 K.G. wijting, 72760 K.G. schol, 33600 K.G. kabeljauw, 1250 K.G. schelvisch. 7530 K.G. schar, 17590 K.G. tong, 1825 K.G. tarbot. 1660 K.G. griet Belgische wenschen Het spreekt vanzelf, dat ook Belgische vertegenwoordigers aanwezig zijn op de internationale conferentie, die op initia tief der Britsche regeering in Londen wordt gehouden en waar maatregelen tegen over-bevissching van de Noordzee besproken zullen worden. Dit vraagstuk is eveneens het onder werp geweest in een bijeenkomst, die on langs plaats had in het bureau van den Visscherijdienst te Ostende, die bezocht werd door visscherijdeskundigen, reeders enz. Men was het er over eens, dat de Noordzeevisscherij streng beschermd zou moeten worden in het belang van de kustvisscherij. Men meende, dat in de Londensche conferentie voorgesteld zou moeten worden, de minimum-maten van kabeljauw van 24 op 35 c.M. en van kool- visch van 30 op 35 c.M. te brengen, voorts dat de Moray Firth als broedplaats van ronde visch krachtig beschermd zou moe ten worden. En ten elotte wilde men het gebruik van het V.D.-patent en van den wekker verbieden. (Het Vigneron-Dahlpatent verschilt met den Ottertrawl in zooverre, dat de borden niet direct aan het net bevestigd zijn doch door middel van lijnen. De wekker is een De trawlers besommingen: motorloggers: KW166 f4049, KW227 f 5453, KW97 f3607, KW45 f 3766, KW22 f3040, KW89 f 3265, besomden 55.938. Verdere KW6 Vertrouwen f5908; KW20 f3712, KW2 f 3696, KW173 f 4900, KW52 f4022, KW 14 f 3453, KW25 f 10087, KW42 f3169, KW33 f3624, KW130 f3515, KW43 3627, KW175 f3701, KW162 f4855, KW94 f 2789. Scheepvaart 25 Maart. Aangekomen: Neelt.je van Hamburg, Erna van Bremen, Ousel van Liverpool, Venus van Valencia. 25 Maart. Vertrokken: Hilda naar Ham burg, Vulcanus naar Newport News, Drake naar Londen, Bonn naar Antwer pen, Amstelstroom naar Londen, Hendrik Ibsen naar Rotterdam, Tiba. Partij van den Arbeid Woensdag wordt in Zomerlust een open bare vergadering van de Partij van den Arbeid gehouden waar al6 sprekers zullen optreden de heeren E. Kupers, voorzitter van het NVV en M. J. H. Hendriks uit Haarlem. Weer een terug De sleeper I. S. Groen van het Bureau Teruggave Visschersvaartuigen kwam Maandagmiddag van Kiel binnen met op sleeptouw den in 1940 gebouwden motor- logger Oceaan 9 van de Reederij Van der Zwan te Scheveningen. De I. S. Groen was eerst j.l. Woensdag van ÏJmuiden vertrokken en had dus wel spoedig beet. Scheepsberichten Oosterbeck 22 Flores v. <1. Gulf, wordt 29 verw. te Rotterdam; Prins Maurits pass 23 Ouessant, wordt 24 's avonds te Rotterdam verw. met 30.000 kisten sinaasappelen uit Spanje; Mr. Harm Smcenge 22 te Birkenhead v. Dungarvan; Henriette 22 v. Runcorn n. Greenock; Alcyone 23 v. Antwerpen n. Opor to; Prinses Margriet 21 te Miödlesbro van" Emden; Houtman 21 te Huil v. Emden; Kerk plein 22 om 5 u. v. Lapallice n. Cardiff; Streefkerk 22 te Genua v. Newport op weg n. Br.-Indië; Waterland 23 verw. te Rotter dam v. New York; Albert Cttyp 21 v. Norfolk n. Buenos Aires; Linge 22 v. Bilbao n. Ne derland; Haskerland 22 v. Middlesbro naar Rotterdam; Tjisadane 20 te Suez, wordt le week v. April te Amsterdam verwacht; Nw Amsterdam 20 verwacht te Suez; Tabinta 29 verwacht te Suez; Kota Agoeng 20 v Ba tavia n. Amsterdam; Boscbfontein zal 27 van Batavia vertreken; Ruys vertrekt eind Maart v. Batavia n. A'dam; Somnielsdijk vertrek? eind Maart v. Medan n. Amsterdam; Klip- fontein 22 van Batavia vertrokken n. Am sterdam; Hercules 23 v. Algiers n Malta; Ponza 22 v. Gibraltar n. Triest; Deo Duce 23 v. ÏJmuiden n. Kopenhagen; AJphnrd 2ii te Le Havre verwacht; Juhnn de Witt 22 van Southampton. Tilly 20 v. Antwerpen n. Hamburg: Heron 21 te Antwerpen v. Rotterdam; Coen 21 te Antwerpen v. Londen. Op de seliecpwerf NA'. „Holland" te Hendrik Ido Ambacht is do grootste bok van Europa, de ,.Ajax", met een hefvermogen van ruim 300 ton, gereed gekomen. 6 K.M. staaldraad bevindt zleh in dezen kolos. De ..Ajax" zal dienst doen bij den wederopbouw van bruggen enz. in ons land. (P) Strawberries-Nieuws Heeren winnendames spelen gelijk. Het behalen van het kampioenschap door het eerste Strawberries dames-elf tal wordt nog enkele weken uitgesteld, doordat Zondag de wedstrijd tegen B. D. H. C. II in Bloemendaal in een gelijk spel is geëindigd. Aanvankelijk leek het er zelfs op dat men de eerste nederlaag tegemoet ging, want al spoedig was de stand 20 in het voordeel van de B.D H.C.-dames. In de achterhoede klopte het niet best en in de voorhoede liepen de dames elkaar voortdurend in den weg Na de rust vlotte het plotseling beter, het spel werd meer open gegooid en met drie fraaie doelpun ten bracht mej. Graeper den stand op 32 voor de groen-witten. Hiermede leek het einde te komen en reeds schraapte de voorzitter zijn keel voor een speech, toen D.H.C. II gelijk maakte en men dus zijn •eugde-uitingen moest bewaren tot een volgende overwinning. Op het terrein ernaast verloor Straw berries II van B.D.H.C. V met 3— Het eerste heeren-elftal behaalde tegen M.R.H.C. I een verdiende 21 overwin ning. Toch heeft het spel geen voldoening geschonken dezen middag. Voor de ach terhoede werden enkele gevaarlijke mis sers genoteerd, terwijl in de voorhoede het spel weer te kort werd gehouden. Speciaal midvoor Maters maakte zich hier aan schuldig. De linkervleugel J. Brunink -Otto was uitstekend op dreef. De aanvankelijke achterstand van 10 werd nog voor de rust omgezet in een '21 voorsprong. Ondanks hevigen druk op het Rotterdamsche doel kwam hierin geen verandering meer. De wedstrijd Strawberries IIIZand- voort III, hierna gespeeld, eindigde in een fi0 zege voor de Velsenaren - Ook in Engeland veel heek aangevoerd De vangsten die in Milford-Haven (Eng.) aan de markt komen, bestaan grootendeels uit heek van prima kwaliteit. Totaal wer den in één week 15.876 kisten viseh aan gevoerd. De hoogste besomming in 13 dagen bedroeg 4175 en werd gemaakt door de trawler „George Adgell", van de reederij Yolland Brothers, die zijn eerste reis maakte. De Milford-Havenvloot telt thans 50 schepen. Vischaanvoer in Ostende In de week van 15 t.m. 21 Maart werd in Ostende 437.605 K.G. versche visch aan gevoerd. De totale opbrengst hiervan be droeg txs. 4.292.820, ketting, waarmede de grond tusschen de borden wordt omgewoeld; beide metho den geven wel betere vangresultaten, maar er wordt veel schade door aange richt aan jonge visch en aan de bodem vegetatie.) Afscheid directeur P.T.T. De heer J. Knape, directeur van het post- en telegraafkantoor, gaat den dienst met pensioen verlaten. Bij zijn afscheid in de directiekamer van het kantoor waren aanwezig de chef van de telcgraafafdeeling van het hoofdbe stuur, de inspecteur van de kust- en scheepsradio-telegrafie, de inspecteur der P.T.T. te Haarlem, benevens het bijna vol tallige personeel. Door verschillende sprekers werd dank gebracht voor de aangename samenwer king. Namens het geheele personeel werd een geschenk en bloemen aangeboden. Na mens het P.T.T.-bedrijf ontving de schei dende directeur een oorkonde en een ge denkpenning, uitgereikt door den inspec teur te Haarlem, als blijk van waardee ring voor zijn bijna 46-jarigen diensttijd in verschillend^ functies en directies door gebracht. Nadat er thee en koek, alsmede een roo- kertje voor de heeren was geserveerd, werd een foto op de binnenplaats van het postkantoor genomen. Vakgroep Detailhandel confereerde met het Bedrijfschap De Visscherijwereld bevat een verslag van een bespreking, die het voor deze gelegenheid uitgebreide dagelijk6ch be stuur van de Vakgroep Detailhandel in Visch met het Bedrijfschap voor Visscherij producten heeft gehouden. Volgens dit verslag heeft het gepubliceerde grootsche plan van den groothandel in ÏJmuiden om de productie van en den handel in diep- gekoelde visch ter hand te nemen, een uitvoerig punt van bespreking uitgemaakt. Hoewel de meeningen over de toekomst van dit product in ons land niet alle pa rallel liepen, werd met algemeene stem men besloten, om alle medewerking aan de uitvoering van dit plan te verleenen en den kleinhandel daarvoor zoo vee! mogelijk te interesseeren. De distributie van visch vormde verder één van de belangrijkste der besproken onderwerpen. Zoo werd de kwestie der reizende vischbandelaren besproken. Over het algemeen achtte men een landelijke regeling voor den reizenden koophandel noodzakelijk. De Vakgroep zal over deze aangelegenheid een raport met voorstellen opmaken. Binnenkort distributie van builenl. vischconserven. Ook de distributie van buitenlandsche vischconserven kwam ter sprake. De Vak groep stelde de vraag, wanneer men daar mee zou beginnen. Het Bedrijfschap deel de daarop mede, dat gehoopt wordt dat de distributie binnenkort kan beginnen. Het inventariseeren van de groote voorraden in de veemen had veel tijd gevergd. Over een' nieuwe prijsregeling voor de zeevisch kon nog niets worden medege deeld. Zilveren jubileum bij de Hoogovens Bij de afdeeling Vervoer van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te ÏJmuiden, werd het feit herdacht, dat de heer Daan van den Outenaar, veiligheids man, vóór 25 jaar in dienst trad van de genoemde onderneming. De jubilaris en zijn vrouw werden op hartelijke wijze door de kameraden ge huldigd en namens hen toegesproken door den heer Heilo. Hoofdingenieur Drijver overhandigde de gebruikelijke geschenken van de directie en het Vereerend Getuigschrift voor 25- jarigen dienst, waarbij hij gelegenheid vond, op de belangrijkheid van de taak der veiligheidsmannen voor het geheele bedrijf en voor de werkers te wijzen. De heer Meijer, chef van het Vervoer, her dacht de langjarige samenwei-king en bood het geschenk van de afdeeling aan. Ten slotte trad de heer Sj. Tuinstra als diri gent en voorzanger op, bij het ten gehoore brengen van een voor deze gelegenheid gemaakt vers. De heer Jos. den Dunnen, machinist bij het Vervoer, droeg met zijn harmonica eveneens veel tot de feest vreugde bij. Er was gebrek aan halruimte Vijf trawlers en 19 loggers kwamen gis teren aan den afslag, doch van de 5 traw lers kon één, de Beatrice, die het laatst was binnengekomen, niet gelost worden wegens gebrek aan halruimte. Deze traw ler, die Zondagavond binnenkwam, wordt dus eerst hedenmorgen gelost. Opmaken van de Kiezerslijst Ter gemeentesecretarie wordt hard ge werkt aan het opmaken van de kiezers lijst, waarvan de vaststelling is bepaald op 12 Mei a-s. De vaststelling van de lijst geschiedt naar den toestand op 5 April, in tegenstelling met den gebruikelijken datum van 1 Januari, zulks wegens de noodige reconstructie van het bevolkings register. Het spreekt vanzelf, dat de kie zerslijst veel minder namen zal bevatten dan voorheen, als gevolg van de plaats gehad hebbende evacuatie en van de ver woesting van eenige duizenden woningen. Inbraak in een slagerij In een slagerij gevestigd in ÏJmuiden iA in den nacht van Zaterdag op Zondag in gebroken. Onbekend gebleven personen hebben zich toegang verschaft door een tuimelraam van de keukendeur. Ont vreemd werden een aantal blikken vleesch en eenige rijwielen. VELSEN Afhalen distributiebescheiden Voor het afhalen van de textielkaarten, inlegvellen en enquêteformulieren voor brandstoffen zijn aan de beurt van de in woners van ÏJmuiden, Driehuis en Velsen (dorp) de letters H t.m. Ki op Woensdag 27 Maart en de letters Kj t.m. M op Don derdag 28 Maart in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg. Agenda voor Velsën DINSDAG 26 MAART. Bioscoop De Pont: 8: Fluistercampagne en De geheimzinnige wreker Thaliatheater: 7 en 9: Z'n laatste vlucht. WOENSDAG 27 MAART. Bioscoop De Pont: zie Dinsdag. Thaliatheater: zie Dinsdag. SANTPOORT Binnenbrandje Zondag brak een binnenbrandje uit in een timmermanswerkplaats te Santpoort. Kortsluiting was vermoedelijk de oorzaak. De brandweer was het vuur spoedig meester. De „Borkumsche Doodenmarsch" berecht In Augustus 1944, toen de activiteit van de geallieerde luchtmacht haar hoogte punt bereikte met een intense en onon derbroken actie van bommenwerpers en tactische eskaders boven Duitschland en de aangrenzende nog bezette gebieden, heeft het Duitsche eiland Borkum, het eerste der Oost-Friesche eilanden ten Noorden van de Eeros, een drama beleefd dat thans te Frankfort am Main een slot- acte gekregen heeft voor het tribunaal. In een luchtgevecht boven zee in de buurt van Borkum werden enkele gealli eerde vliegtuigen neergeschoten, waar onder een Amerikaarxsche vliegende ves ting. Zeven leden der bemanning van dit vliegtuig brachten 't er levend af en kwa men te Borkum aan wal, waar de vliege niers door Duitsche militaihe autoriteiten werden gevangengenomen. De ophitse- rijen van Göbbels tot het afmaken van neergestorte geallieerde vliegeniers werk ten in die spannende dagen blijkbaar nog al in op de verhitte gemoederen der Duit- schers, die de nederlaag zagen naderen en uit verschillende deelen van Duitsch land zijn later de gruweldaden van vlie geniersmoordenaars opgedoken. Ook op Borkum heeft men toen Göbbels les opge volgd en de zeven Amerikanen werden er na een martelenden tocht door de boch tige straten van het eilanddorpje laag hartig vermoord. Deze geschiedenis is als ,,de doodenmarsch van Borkum" bekend geworden en de aanstichters ervan zijn een voor een in verschillende plaatsen geïdentificeerd en gearresteerd, zooals het militaire tribunaat van Frankfort kort geleden met de berechting kon beginnen. Thans is dit proces beëindigd met het doodvonnis over vijf beklaagden, terwijl een levenslang en acht langdurige gevan genisstraffen werden opgelegd. De com mandant van het Borkumsche garnizoen, kapitein Kurt Goebbell en de burgemees ter van het eiland Ackermann werden beide tot den dood door ophanging ver oordeeld. Bond van Gem. en Mannen- kwartetten Met een goed voorbereid, afwisselend en vlot verloopend Feestconcert heeft bovenge noemde Bond Zondagavond in de Tuinzaal zijn 10-jarig bestaan herdacht. Wanneer men de praestaties der vocale ensembles van dit maal vergelijkt met die van 10 jaar geleden, dan kan men een grooten vooruitgang con- stateeren: niet alleen ls hun techniek ge groeid, maar over 't algemeen is de wijze van zingen en voordragen gezonder, natuur lijker geworden en wordt er niet meer zoo gelijmd en gekweeld. Het wedstrijdgedoe heeft de Bond afgeschaft; zijn concerten zijn „vriendschappelijke wedstrijden" zonder punten. Toch mag ik de palm der kritiek wel toekennen aan het solo-kwartet „Euphonia" en het D. M. K. „Inter Nos" (beide onder leiding van Nico Hoogerwerf). Dat was een lust om te hooren: van 't eerste 2 humoris tische werkjes, waarin de zang me aan -dien der beroemde Comedian Harmonists her- innerde, van het 2de ernstiger werk, deels zelfs gefugeerd. dat prachtig klonk. Welk een stemmenmateriaal! Met genoegen zien we elk Jaar de oude getrouwen, w.o. den met jeugdig vuur bezielden voorzitter Paradijs nog deel van die ensembles uitmaken. Ook het D. M. K. „Amlcitla", dir. H. J. Arisz en het damesensemble „Nol Otto", dir. J. A. Bank zongen heel mooi. Medewerkten nog:. D. M. K. „Animato", G. D. K. „Santpoort", solo-kw. „Orpheus" en D. M. K. „Harmo nie", het een al wat beter dan het ander. Wat enkele werken betreft: welk een heer lijkheid was Schubert na Olman! En zoo"n versleten liedertafelding als „Omhoog" van Heinze mocht nu toch wel als afgedaan gel den. Een compositie van W. Rettich maakte door thematiek en bouw een goeden indruk. De pianiste Marie Levert debuteerde zeer gelukkig met Beethoven's „32 Variaties", de Etude óp. 52 no. 2 van Chopin en „Jardins sous la Pluie" in dit regenrijke seizoen nu voor de 4de maal dat ik het hoorde en begeleidde zeer goed ensemble- en solo-zang; de alt Riek van Veen zong zuiver en met uit stekende dictie liederen van Tschaikowsky en C. v. Rein es.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3