Effecten- en Geldmarkt Engelsch Luidsprekers Dr. Bruins Slot DANSCLUB Aandrang-tot vrijgeving van den handel in aandeelen Ver. Staten huiverig voor beleggingen in Europa Uit brieven en telegrammen van de Ver. voor den Effectenhandel aan den Minister van Financiën en uit de verkla ringen di.e de Minister in Amerika aflegt alsmede uit diens reacties op de sugges ties der Vereeniging blijkt wel, dat beide niet stilzitten. De Vereeniging doet al het mogelijke den Minister ervan te overtui gen dat de belangen van haar leden in derdaad parallel loopen met de landsbe langen en dat ze werkelijk niet voor eigen parochie preekt wanneer zij op hervatting van den handel in deelen aandringt en positieve voorstellen daartoe doet. In een deze week gepubliceerden brief doet het Bestuur een zoodanig voorstel, dat aan de bezwaren van „Rechtsherstel" en ook aan die van den Fiscus wordt tegemoet gekomen, zoodat laatstgenoemde zijn volle aanspraken blijft behouden en daarvoor voldoende zekerheid heeft. Zoodra de ta rieven voor de vermogensheffing en de vermogensaanwasbelasting bekend zijn, kan de verkooper der stukken zelf uit rekenen welk deel van zijn vermogen naar het belastingkantoor moet verdwij nen. ïs dit percentage in een bepaald ge val 80 en wil de belastingplichtige een aandeel van f 1000 verkoopen voor 200%, dan moet hij zijn commissionair verzoe ken zijn rekening voor t 400 te blokkee- rexi, terwijl de rest van de opbrengst in vrij geld te zijner beschikking komt. Hier bij komt dus elke belastingplichtige oog in oog met den Fiscus te staan en, omdat het helaas nu eenmaal niet anders kan. zullen er zware sancties op overtreding van de blokkeeringsvoorschriften worden gesteld „Rechtsherstel" krijgt ook zijn sancties bij overtreding. Of beide partijen door deze regeling bevredigd zullen zijn, i3 zeer de vraag. Het is beter één vogel in de hand te heb ben dan tien in de lucht, doch nu het gaat den Nederlandschen geld- en effec tenhandel weer op gang te helpen en om Amsterdam zijn ouden roem van interna tionaal financieel centrum te hergeven landsbelang nu ook de koersbepaling van Amerikaansche fondsen straks van groote beteekenis zal zijn. indien de liqui datie zal worden doorgevoerd, nu zal de regeering toch de suggesties van de Ver eeniging, die algemeen ondersteund wor den door commissionnair en fondsenhou der, in ernstige overweging moeten •nemen. Er zijn in den loop dezer week enkele berichten gepubliceerd over de beoordee ling In het buitenland van onze financi- eele positie. Dit zijn kennelijk uitlatingen van Minister Lieftïnck op diverse confe renties. welke hij in Amerika bijwoont. Het doet eigenaardig aan, dat wij - van zulke belangrijke feiten en cijfers kennis moeten krijgen via officieuse berichten, die men nauwelijks begrijpen kan. In elk geval is het wel zeker, dat wij in dezen oorlog een harden klap kregen en dat dit onze, credietwaardigheid niet ongeschokt heeft gelaten. Tevens blijkt uit bedoelde berichten, dat de strubbelingen, welke zich voordoen bij het verleenen van cre- dleten ir. de eerste plaats hun oorzaak vinden in de onzuivere internationale politieke sfeer. Men is in de Ver. Staten over het algemeen huiverig voor beleg gingen in Europa. Ook de onzekere toe standen in Indië ^oen aan ons crediet geen goed Niettemin heeft de regeering thans f 800 millioen van de f 2000 jmilli- oen waartoe zij was gemachtigd, los ge kregen. Belangwekkende cijfers over den cco- nomischen toestand van Nederland gaf Prof. Tinbergen in een voordracht voor Leuvensche economische studenten. Prof. Tinbergen schat het verlies van ons na tionale vermogen in den oorlog op f 8 milliard, bij een totaal vermogen van f 29 Schulte—Boeyen winnen Parijsche Zesdaagsche De zesdaagsche te Parijs is geëindigd met een overwinning voor het Nederland- sche koppel SchulteBoeyen met 284 pun ten. In de kopgroep ziet de einduitslag er als volgt uit: 1. SchulteBoeyen '284 p.; 2. op één ronde: 2. SeresLapebie 373 p.; op twee ronden: 3. BruneelDebruycker 91" p.; 4. Prat—Pellenaars. 464 p. De Radio geeft vanavond HILVERSUM I, 301 M. KRO 18.00 Radio-ziekenbezoek. RNIO 16.30 Fred. Hartley. 17.00 Nederlandseh Kamer koor. KRO 17.30 „Roeping". 18.09 Gr. muz. 11.15 Mr. A. Diepenbrock. 18.30 .Minstrels". 18.50 *s Avonds als Ik slapen ga. RNIO 19.00 Nieuws. KRO 19.15 Progr. overz. 19.18 „Min strels". RNIO 19.30 Voor <ie Ned, Strijdkr. 20.80 Nieuws. KRO 20.05 Lijdensmeditatie. 21 05 Utrechtsch Trio. 21.45 Nina Dolce. RNIO 22,00 Nieuws. KRO 232.15 Filmmuziek. 22.29 Film- kwartier. 22.35 Lit. kalender. 23,00 Vroolijke grara.platen. HILVERSUM II, 415 M. RNIO 10.00 Muzikale beschouwing. AVRO 16.30 Kindertijd. 1C.45 Van 14—ia 17.00 Red. "tVhite and Blu« Stars. RNIO 17.25 Stichting Oorlogsgetroffenen. AVRO 1T.35 Les Gars de Paris. RNIO 18-00 Nieuws. AVRO 13.18 Pierre Palla, AVRO-girls. 18.45 Causerie. 19.08 En nu naar bed! 19.05 Boedapester-trio. 19.45 Hoe stem Ik? RNIO 20.00 Nieuws. 20.85 Prijs politiek. AVRO 28.20 Operette-melodieën. 21.30 Oeler Koening. 22.00 „Contact" 22.30 Buiten!, oyerz. 22.40 „Contact". RNIO 23.00 Nieuws. 2J.t* Symphonisch concert. milliard in 1940. De productiefactor ka pitaal is dus in hooge mate aangetast en de arbeidsproductiviteit is tot 60 a 70 pCt. van het vooroorlogsche peil gedaald. De prijzen zijn thans gestegen tot 180 pCt. van die van voor den oorlog en Prof. Tinbergen ziet ze in 1946 verder stijgen tot 200 pCt. De loonen volgen de prijs stijgingen betrekkelijk snel. Daarvoor werd een percentage van 160 pCt. ge noemd, waarbij opvalt dat de stijging in den landbouw veel sterker is dan in de industrie (240 tegen 150 pCt.). Het wel vaartsniveau ligt dus op 70 pCt, van dat van voor den oorlog. Als het bij bet prijsgeven van 30 pCt. blijft, mogen wij tevreden zijn. Nieuw» uit liet buitenland Tusschen Tsjecho-Slowakije en Joego slavië zal een verdrag worden gesloten om de belangen der beide landen te beveiligen tegen het gevaar van een Duitschen aanval. Wegens moord op 1600 zwakzinnigen werden een vrouwelijke dokter en een ver pleegster uit het Duitsche instituut Ober- walde door het Hof te Moabit ter dood ver oordeeld. Londen heeft een nieuwe luchthaven gekregen, die Croydon voor een groot deel zal ontlasten. Zij heet „London Airport" en ligt een uur rijden buiten het centrum. De internationale brug te Hendaye is tij delijk geopend, waarschijnlijk tot 30 April. Talrijke Fransche en Spaansche burgers :ijn naar hun landteruggekeerd. Mountbatten, opperbevelhebber in Z.O. Azië, heeft verklaard, dat geheel Z.O.Azië door hongersnood wordt bedreigd. Zaterdag 6 April a.s. zal als „Ameri kaansche Legerdag" worden gevierd met massale herdenkingen der gvallenen. De Spaansche troonpretendent. Don Juan. heeft van de Portugeesche regeering een permanente verblijfsvergunning gekregen. De Belgische koning denkt er niet aan, af te treden, aldus verklaarde prof. Pirenne, zijn politieke adviseur tegenover Reuter. De financieelé onderhandelingen tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten zijn be gonnen door contact tusschen Blum en Vlnsson, de Amerikaansche minister van financiën. Opnieuw is een Fransche nota over de Spaansche kwestie aan Amerika en Engeland gezonden. Ditmaal zou niet behandeling door den Veiligheidsraad, doch economische boy cott geëischt worden. Verkeersongevallen hebben van 1941 tot 1945 in de Ver. Staten meer slachtoffers ge- eischt, dan het totale verliescijfer van het Amerikaansche leger gedurende den tweeden •ereldoorlog bedraagt. De vroegere generaal der S.S. Karl Her mann Frank, hoofd van de nazi-poli tie in Boheinen en Moravië tijdens de Duitsche bezetting, beschuldigd van het met den grond gelijk maken van het Tsjechische dorp Lldice en voor massaterechtstellingen, wordt heden te Praag berecht< In Oostenrijk zijn reeds drie dagbladen door de geallieerde bestuurscommissie ver boden wegens pro-nazische uitingen. Zandvoort als badplaats In tcressantc cij fers; Indertijd hebben wij reeds medegedeeld, dat onder voorzitterschap van Prof. W. E. Boerman een commissie is ingesteld om een onderzoek in te stellen naar de vraag aan welke behoefte Zandvoort moet voldoen als recreatieoord. Binnenkort wordt het rap port dezer commissie gepubliceerd. Reeds is te zeggen, dat Nie conclusie waartoe deze commissie kwam vaststelt, dat de opzet van het Plan Friedhoff volledig verantwoord is. Uit de onderzoekingen bleek, dat ln het verleden 69.4 pet. van de Zandvoortsche badgasten uit Amsterdam afkomstig was 10.4 pet. uit Haarlem en de andere plaat sen ln Noord-Holland. 15.5 pet. uit de an dere provincies en 4.7 pet. uit het buiten land. De commissie is van meening dat Zand voort in de toekomst volstaan kan met een zomerhotel van 300 bedden en één zomer en winterhötel van 100 bedden. Verwacht wordt dat het publiek in toenemende mate gebruik zal maken van een nieuw-type ho tel: 'c appartementenhotel (tot dusver flat- hotel genoemd), waarin het gezinsverband der gasten sterker tot uiting komt. In het plan Friedhoff is met deze denk beelden, zooals men weet. rekening ge houden. Er is ook een onderzoek ingesteld uit welke steden de bewoners afkomstig waren die zich blijvend ln Zandvoort vestigden. 46.2 pet. was uit Amsterdam afkomstig, 30 pet. uit Haarlem en andere steden van Noord-Holland, 17.3 pet. uit andere pro vincies en 6.5 pet. uit het buitenland. Het nieuwe *,Haarlem"-terreiii .Mem hoopt het nog met het nieuwe seizoen klaar te hebben. Men weet dat de voetbalvereenigïng .Haarlem" thans zonder eigen terrein zit en daarom de gast van I-I.F.C. is. Het veld van „Haarlem" aan den Rijksstraatweg in Haarlem-Noord, is door de Duitschers zoo vernield, dat herstel veel geld zou kosten. Die uitgave wordt niet verant woord geacht, omdat de grond door de gemeente Haarlem gebruikt moet worden voor de doortrekking van de Planeten- laan naar de brug over de Jan Gijzen- vaart. „Haarlem" krijgt evenwel van de gemeente in ruil een ander veld, dat een onderdeel vormt van het Noorder Sport park. Er komen een hoofdveld en drie bij- velden. Het terrein ligt ook aan de Jan Gijzenvaart, maar iets Westelijker. Er zijn evenwel nog moeilijkheden met de onteigening van den grond van dit deel van het Noorder Sportpark. Het wachten is op de beslissing uit Den Haag. Van den kant gemeente wordt er al les op gezet onr*wet mogelijk te maken, dat „Haarlem" het nieuwe terrein nog in 't komende seizoen ln gebruik kan nemen. Het terrein wordt speelklaar aan „Haar lem" opgeleverd. Strijd voor de erkenning van den Landbouw Congres te Utrecht De Stichting voor 'Jen Landbouw orga niseerde in den S a Jsschouwhurg van Utrecht een congres waar de samenwer kende vrije organisaties van werkgevers en werknemers beraadslaagden over agra rische problemen en mogelijkheden. De minister van landbouw ir. S. L. Mansholt was hierbij tegenwoordig. Ir. Louwes wees in zijn openingswoord op het feit, dat de samenwerking der or ganisaties thans nog uit vrijen wil ge schiedde. Hieruit moest echter een pu bliekrechtelijke landbouwbedrijfsorgani satie voortkomen. Ir. G. J. Heymeijer, voorzitter der soci ale commissie van de Stichting sprak in zijn rede over de huidige loonpolitiek. Spr. zeide dat het niet ging over een paar centen meer loon per uur, het is niet de strijd tusschen werkgever en werknemer, de strijd van nu is die voor gelijk recht, die voor erkenning van de volwaardigheid van den landbouw. Goedkoope productie brengt slechts verpaupering van onzen boerenstand mee. De heer M. Ruppèrt betoogde, dat mede met het oog op de export stabilisatie van loonen en prijzen dringend noodig was. Ook de loonverhoudingen dienen te wor den herzien. Minister Mansholt was erkentelijk voor den waardigen toon waarin het congres zijn termen stelde, en waaruit bleek, dat men niet door agitatie zijn doel wilde be reiken. Hij merkte echter op, dat de land bouwers er niet mee gebaat zijn, wanneer bij een verhooging van de loonen ook de loonen in de andere bedrijven omhoog "aan. „Ik geloof", zoo zeide spreker, „dat de Stichting van den Landbouw den eenigen goeden weg gegaan is door zich in verbinding te stellen met de Stichting van den Arbeid Al is daarmee een oplos sing nog niet bereikt, toch is bij de Stich ting van den Arbeid een open oor ge vonden voor gerechtvaardigde wenschen" DE DOODSTRAF. „De schrik van Venlo", de 30-jarige op perwachtmeester van politie J. B„ die tij dens de bezetting een groot aantal onder duikers naar concentratiekampen hielp en eenige van hen heeft vermoord, is door het Bijz. Gerechtshof in Limburg ter dood ver oordeeld. Weerbericht Geldig tot Woensdagavond. In het Zui den vrij zwakke wind met plaatselijk kans op ochtendmist. Overigens meest matige wind uit Westelijke richting. Overdag gedeeltelijk bevolkte lucht, nog geen regen van beteekenis, vrij zacht Partij van de Vrijheid Op de eerste openbare vergadering van de „Partij van de Vrijheid"-heeft mr.-D. U. Stikker een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide, dat ieder zal willen er kennen, dat er in dezen naoorlogschen tijd regelen noodig zijn voor het be drijfsleven. De tegenwoordige plannen voor de bedrijfsraden wijzen echter op een blijvende regeling. Het hollend paard van de inflatie zal bij den teugel moeten worden .gevat. Over het tekort op de rijksbegrooting sprekend, zeide mr. Stikker bij geruchte te hebben vernomen, dat het totaal der overheidssalarissen f 1.200.000.000 be draagt, d.i. anderhalf maal het eindcijfer van de totale landsbegrooting van 1939. De Partij van de Vrijheid wil allen vereenigen die vooruitstrevend zijn, doch is tegen den ordeningslust van de meer linksgerichte groepen Sportplannen in Bioemendaal Op initiatief van het Bestuur van de Voet- balvereeniging „Bioemendaal" heeft men plannen ontwikkeld, om in Bioemendaal te komen tot een overkoepelende organisatie van de bestaande Bloemendaalsche sport- vereenigingen. Het doel van deze organisa tie is. den aanleg van tennisbanen en de ac- comodatie bij de sportterreinen in de ge meente te bevorderen en te verbeteren. Men wil zelfs trachten een sintelbaan aan te leg gen, maar de plannen verkeeren nog in een staat van voorbereiding, zoodat nog niets te zeggen valt over eén definitieve uitwer king van de bestaande projecten. Behalve de reeds genoemde Voetbalveree- niging „Bioemendaal" hebben de Honkbal club „Kinheim" en de Tennisclub „Bioe mendaal" hun steun aan een eventueele overkoepelingsorganisatie toegezegd. Officieele publicatie UITREIKING NUMMERCOUPURES. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat de plaatselijke distributiediensten van 24 t.m. 30 Maart nummercoupures zullen uit reiken voor: jam 757; thee 758, 705: brood 735 (Am. bloem), 736 (inl. bloem), 737 (reduc tie): melk 759, 700: zachte zeep 701; aardap pelen 702, 763; boter 705; toeslag voor jam 50 melk 20 zachte zeep 10 procent. De toewijzingen voor boter worden uitgereikt voor een aantal rantsoenen, gelijk aan het nieuwe voorschot van de week van 17 t.m. 23 Maart; de toewijzingen voor thee op basis van 4 x het aantal ingeleverde rantsoenen. Bovenstaande nummer-toewijzingen met uit zondering van die voor melk en aardappe len zijn geldig voor detaillisten van 31 Maart t.m. 13 April, voor grossiers van 31 Maart t.m. 27 April.'Die voor melk en aardappelen zijn geldig van 31 Maart t.m. 6 April a.s. TABAKSTOEWIJZINGEN. Het C.D.K. deelt mede, dat grossiers in ta bak in het noorden des lands in de week van 24 t.m. 30 Maart a.s. toewijzingen G 50, G 51, of G 52 zullen ontvangen, op basis van twee maal het aantal rantsoenen v=m de coupures 718 en 719. Heden ontvingen wij het juiste bericht dat onze geliefde zoon, broeder, zwager en oom JOHANNES ALVERS op 18 Maart 1945 in den ouderdom van 29 jaar te Groszen-Buseck (D.) is overleden. Namens zijn diepbedroef de ouders, broers en zus ters: J. Alvers J Alvers—Oldenburg IJmuiden. Dirk Hartoghdwarsslr. 3 Heden overleed in het Antonius Ziekenhuis na een langdurig lijden, on ze geliefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder JOHANNA VAN DER WEL Weduwe van Jacob Langcrveld in den leeftijd van ruim 80 jaar. A. G. Voorenkamp Langcrveld E. Voorenkamp en kinderen. Santpoort, 25 Maart 1946- Harddraverslaan 13. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woens dag 27 Maart des nam. 2.30 uur, op de begraaf plaats „De Biezen" bij Santpoort DANKBETUIGING. Aan alle vrienden, beken den en verenigingen die blijk hebben gegeven van hun be langstelling bij ons 40-jarig., huwelijksfeest onze harte lijke dank. G. VELLINGA. .J. L. VELLINGA—RANFT. Privé, Club en Conversatie les aangeboden. Br. IJ 106 bureau v. d. blad. Jongeman, 19 jaar, G.G., v. g. g. v., in bezit van diploma's Mulo A, typen, Ned„ Eng. en Duitsche handelscorrepon- dentie ifiet eenige kantoor ervaring zoekt hem PAS" SENDE BETREKKING op kantoor omgeving IJmuiden -H'lem. Br. IJ 107 bur. blad. WIJ GAAN Zondag 31 Maart met de luxe touringcar naar Hellendoorn over Haarlem, A'dam, A'foort Apeldoorn en Deventer. Ver trek 6 uur v.m. T. Levasier, Neptunusstraat 33 r., IJmui den, tel. 4650. BEZORGERS gevraagd wonende te IJmuiden voor het bezorgen van brieven bij winkeliers en bedrijfhou- ders tegen vaste vergoeding en provisie. Hoofdzakelijk bedoeld als bijverdienste. Brieven onder no. 4218. O. kw. DAMESMANTEL m. 44 te koop of te ruilen v. electrisch strijkijzer, bed sprei, tafelkleed, traplooper of iets derg. Planciusstr. 51, IJm. O. NETTE WERKSTER b.z.a. alle dagen vrij, 21 jaar. Groe- neweg 70, IJm. O. Wie helpt jongelui dio gaan trouwen aan ONGEM. ZIT EN SLAAPK. met gebr. van keuken. Vrouw ook gen. huis of naaiwerk te verrich ten, liefst omtr. Santp., Drie huis of IJm. O. Br. L 413 bur- v. d. blad. RUILING. Woning Gei". Doustraat voor Kennemer- laan. Br. L 411 b. v. d. bl. TE KOOP commode met laden, hangkast en box. Cy- pressenstraat 34, IJm. O. TE KOOP pr. H. winterjas o. kw. kl. m. Z. mantel 16 j. of te ruilen voof gr. m. Hu is le, spiegel eiken. Electr. com- foor nieuw, warm water gey ser, 2 lesb. Klavarskri'oo en liederbundels le én 2e cur sus. Bloemstr. 106, IJm. Te koop agb. beste SCHRIJFMACHINE. Pres. Krugerstraat 59, IJm. Te koop echt lederen KOFFER f 25. Trompstr 207 TE KOOP 1 pr. h. h. sch. m. 42, z.g.a.n. Eng. jekker en jonge, hond. Schipbroe- kenweg 1 2 x bellen. Sant poort-Dorp. Te koop 2 prima WAAK HONDEN. Planciusstr. 3 rd. -W DENKT U ER OM op VRIJDAGAVOND 5 APRIL spreekt Hoofdredacteur van Trouw in dc M.VRNIXSCHOOTj te IJmuiden over „ONZE NATIONALE POLITIEK" ZWANÈNBURC's KOLENHANDEL v/h KAL.VRRSTRAAT. IJMUIDEN (O thans DE GENESTETLAAN 10, DRIEHUIS weer telefonisch aangesloten onder het oude No. 5404. MEDEDELING!! Nog: enkele Dames en tieren kunnen zich opgeven •voor onze op Woensdagavond. Muziek wordt verzorgd door „THE RYTHM KIDS Inschrijvingen Eschdoornstraat 2 7 en aan de zaal. Aanvang der lessen Woensdag a.s. in do zaal „C^iïf ioen".

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4