IJmuider Courant Ons Eigen Werk V eiligheidsraad België krijgt drie-partijen kabinet 60e Jaargang No. 1820?, Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr, 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-HooMrctïaeteiir: Robert Peereboom Zaterdag 30 Maart 1046 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4.— T EDERE oorlog heeft een rampzaligen nasleep. Natuurlijk zijn de gevolgen het ergst in de landen, die erin betrokken zijn geweest en vooral in diegene, die on der vijandelijke bezetting hebben geleden. Tot de gevolgen behoort een niet geringe verwarring der begrippen. Oude, erkende waarden worden vergeten of raken min stens gedevalueerd. Kostbare ervaring om trent de menschelijke natuur lijkt ver ouderd en versleten, vooroorlogsch. Men zal wel eens even bewijzen dat dat alle maal onzin is. Het kan ook anders en dus beter. Velen merken niet op, dat hetgeen zij voor zichzelf willen eigenlijk alleen maar iets anders is en dat dit onvoldoen den grondslag vormt om te handelen. Of laat ik liever zeggen: heelemaal grondslag. Wij zitten in Nederland te tobben met hetgeen men zou kunnen noemen „een na-oorlogsche psychose". De verwarring in de begrippen is in de sinds de bevrijding verloopen elf maanden wel aanmerkelijk verminderd, maar nog lang niet overwon nen. Als wij een paar jaar verder zijn, zullen velen met verbazing op dezen tijd en op de meeningen, die zij verkondigden en de maatregelen, die zij voorstonden, terugzien. Maar wij moeten er nu door heen en hebben het daarbij moeilijker dan bijvoorbeeld de Belgen, die jarenlange oorlogsellende en bezettingstijd al voor de tweede maal hebben doorgemaakt, de na weeën daarom bij ervaring kennen en door zelfcritiek worden geremd. Tot de verschijnselen van dezen tijd, die bij veei menschen optreden, behoort de neiging om vooral een ander beroep dan hun eigen uit te oefenen. Met hun eigen beroep bedoel ik datgene, waartoe zij vroeger waren opgeleid, waarvoor zij de vakbekwaamheid bezitten en waarvoor zij ook door hun natuurlijken aanleg het meest geschikt zijn. Sommigen zijn on weerstaanbaar aangetrokken door de ver leiding, zich in een of andere uniform te steken en te commandeeren. Anderen mee- nen, hun leven op een hooger plan te brengen op een of ander bureau, dan het in een werkplaats had. En weer anderen wagen een grooter sprong en begeven zich in moeilijke problemen, waarvan zij door opleiding noch ervaring verstand hebben en welker oplossing meer aanleg, tact en inzicht vereischt, dan zij ervoor kunnen bijbrengen. Het totale resultaat van al deze goed bedoelde maar meestal misplaatste acti viteit heeft een ontstellende mate van dilettantisme opgeleverd, waaronder ons maatschappelijk leven in al zijn regionen lijdt. Natuurlijk komen onder de duizen den gevallen ook geslaagde voor. Er zijn menschen bij. die vroeger een verkeerde beroepskeuze hadden gedaan en door eigen studie en belangstelling zich op ■verandering hadden voorbereid. Maar verreweg de meesten presteeren minder, dan zij vroeger in hun eigen werk deden. Het kan niet anders. Zonder voldoende bekwaamheid en ervaring kan men in geen enkel vak zijn doel bereiken. Zelfs bezit van een sterk karakter kan het gemis niet vergoeden. De meesten zullen dat gaan inzien, of al ingezien hebben en terug' willen naar hun edgen werk. Dat gezonde ontwikkelingsproces zullen wij dan ook steeds opvallender in wer king zien treden. Ten aanzien van gemak zucht igen, die een lui baantje hebben ge vonden en het zonderlinge, den bedrij ver op den duur' ondermijnende ideaal van het., lijntrekken voorstaan, zal op heffing van functies redding moeten brengen. De berooide staatskas zal tot dien maatregel dwingen en als het hen bedroeft, zullen zij zich vergissen. Want zij zullen hun kans krijgen om iets be ters te doen in hun eigen werk en daar mee gelukkiger menschen worden. Natuurlijk zijn er die noodgedwongen ander werk hebben moeten aanvaarden, omdat hun eigen oude taak nog niet voor hen bereikbaar is. Geleidelijk lceeren zij in hun werk terug en deze gang van zaken, behoorend tot het herstel, zal zich blijven voortzetten. Sommige menschen hebben gepoogd, in nieuwe functies leiding te geven zonder dat zij daartoe den aanleg, de persoon lijkheid. de menschenkennis, den tact bezaten. Dat is natuurlijk mislukt. De menschen, die geroepen zijn om leiding te geven, vormen in deze wereld ten allen tijde een kleine minderheid. Be drijven en instellingen zijn dan ook steeds op zoek naar dergelijke krachten. Er is een voortdurend tekort aan. De meeste menschen missen den natuurlijken aan leg om initiatief te nemen en leiding aan anderen en daarmee tevens aan eeniger- lei instelling te geven. Als zijn het toch beproeven falen zij reeds in den begin ne of, als zij zich hevig inspannen, na korten tijd. De taak is allesbehalve plezie rig, als men er den aanleg niet voor 'heeft. Zij beteekent, ook voor hem die er wel toe geroepen is, een voortdurende span ning meer in zijn leven. Zij legt een zware verantwoordelijkheid op en eischt onon derbroken aandacht. De man die haar uitoefent is, ook in zijn vrijen tijd, zelden met zijn gedachten los van zijn werk Dat geeft hem een besef dat vaak drukkend is, omdat niemand voortdurend in denzelf den „vorm" verkeert. In zijn vermoeide oogenblikken verlangt hij menigmaal te rug naar den tijd. toen hij nog geen lei ding gaf. Eergisteren was in den xechter-boven- informeert naar stand der onderhandelingen Woensdag rapport van het resultaat De Vrijdagavond gehouden bijeenkomst van den Veiligheidsraad, waarbij de Rus sische delegatie opnieuw afwezig was, werd hoofdzakelijk besteed aan een onder vraging van den Perzischen ambassadeur Hussein Ala, die een uitvoerige recon structie gaf van de politiek, die de Perzi sche regeering in de ontwikkeling van het geschil met Rusland heeft gevolgd. Op een vraag of hij instructies uit Teheran had ontvangen om zich te verzetten tegen uit stel der behandeling, antwoordde Ala, dat zijn instructies iederen stap omvatten die hem nuttig voorkomt voor de bescherming van de belangen zijner natie. Op een andere vraag antwoordde Ala, dat hem noch officieel, noch op andere wyze van Russische zyde was medegedeeld dat Russische troepen de grens naar de Sovjet-Unie weer hadden overschreden. „Wanneer de raad tot uitstel zou willen overgaan, zou hy eerst van de Sovjet- Unie de officieele verzekering moeten krij gen, dat zy binnen een korten termijn ge heel Perzië met Inbegrip van Azerbeidsjan zal ontruimen," aldus Ala. Sprekende over de mislukte missie van den Perzischen minister-president naar Moskou merkte hij ironisch op, dat Sul- taneh mild was onthaald: ..Men gaf hem veel wodka en waarschijnlijk ook kaviaar, doch hij hield vast aan den eisch van on afhankelijkheid en gaf geen streep toe." Byrnes, de Amerikaansehe afgevaardig de, merkte tenslotte op dat de Veiligheids raad niet nauwkeurig was ingelicht over den stand der onderhandelingen tusschen Perzië en Rusiand en stelde voor dat de oorzittex van de U.N.O. zich onmiddel lijk zou wenden tot de regeeringen van beide landen om inlichtingen daarover, dat hij op de volgende zitting rapport zou uitbrengen over de resultaten daarvan. Dit voorstel werd geaccepteerd en de bijeenkomst werd daarop verdaagd tot Woensdag 3 April. Het secretariaat van den Veiligheidsraad deelde later mede dat de brieven waarin om de gewenschte inlichtingen wordt ge vraagd, reeds aan den Sovjet-Russischen en den Perzischen vertegenwoordiger wa ren overhandigd. Nieuwe ontwikkeling? De regeering der Vereenigde Staten zou in de laatste 48 uur, volgens het conser vatieve dagblad Daily Mail. een belang rijke inlichting hebben ontvangen, die van grooten invloed zou kunnen zijn op de beraadslagingen in den Veiligheidsraad. Het woord is aan. William James: Het groote nut van het leven is, het te besteden voor iets, dat het zal over leven. Heden beslissende conferentie in Batavia A.N.P.-Aneta meldt, dat volgens wei- ingelichte Indonesische kringen te Ba tavia heden misschien een „beslissende" conferentie tusschen dr. H. van Mook en Soetan Sjahrir zal worden gehouden. Berichten omtrent het op handen zijnde vertrek begin April van Sir Archibald Clark Kerr, den buitengewo nen Britschen gezant «P Java, die op 1 Februari in Batavia is aangekomen om de partijen bijeen te brengen voor be- geheimhouding in acht genomen, doch men vermoedt dat het gaat om een bewijs, volgens hetwelk de ware toestand in Per zië niet zoo eenvoudig is als Hussein Ala het voorstelt. Nieuw geschil in vooruitzicht. De Britsch-Indische regeering heeft het plan om haar geschil met Zuid-Afrika voor den Veiligheidsraad te brengen. Dit geschil is veroorzaakt door de Zuid-Afri- kaansche „Asiatic land-tenure" wet vol gens welke aankoopen van land door Azi aten i.e. Britsch-Indiërs in Natal tot bepaalde gebieden wordt beperkt. De Britsch-Indische regeering heeft naar aanleiding van deze wet besloten de handelsbetrekkingen met Zuid-Afrika te verbreken. de onderhandelingen in een „beslis send" stadium ztfn gekomen. Weerbericht Geldig tot Zondagavond: Nevelig. Voor de provinciën Friesland. Gronin gen en Noordholland mist of sombere laaghangende bewolkln. Hier en daar in den namiddag tijdelijk doorbrekende zou. Meest zwakke wind tusschen Noord en Oost. Iets lagere temperaturen dan van daag. Voor de overige provinciën in den ochtend en voormiddag plaatselijk ne vel of mist. Later op den dag zonnig weer, behoudens hier en daar overdrij vende wolkenvelden Meest zwakke wind. Ongeveer zelfde temperatuur als vandaag. De Mekog op halflastcapaciteit Eind 1946 op volle toeren Op 31 Januari werd bij de Mekog de vlag in top geheschen en met reden. Op dien dag werd n.l. voor het eerst sinds 11 September 1944 weer -xalksalpeter geproduceerd. Wij dragen weer ons deel ij aan de voedselvoorziening van ons volk. Op dit resultaat kunnen alle mede werkers. de arbeiders, het toezichthou dend personeel en de staf met recht trotsch zijn! Zoo schreef hoofding. Dr. P. van Delden in „Samen". Met de wetenschap voor oogen, dat de vervanging van de door de Duit- schers gestolen luchtsplitsingsappara- tuur nog lang op zich zou laten wach ten, werden direct na de bevrijding plannen gemaakt tot het bouwen van een noodinsiallatie. Berekeningen wer den gemaakt, de voorraad zorgvuldig bewaarde en nog zorgvuldiger wegge stopte, oude onderdeelen werd nage keken, en het bleek dat daaruit, na het aanbrèngen van belangrijke wijzigingen, een noodapparaat bijna volledig kon worden geconstrueerd, waarmede half- last-capaciteit kon worden bereikt. Het resultaat stemt tot groote vol doening, de fabriek „draait" weer en goed! En nu de toekomst. Wanneer zal de vlag kunnen worden geheschen wegens iet weder bereiken van de vollast- capaciteit? Gehoopt wordt, dat dit aan het eind van 1946 het geval zal zijn. Besloten is niet af te wachten wat er nog van de gestolen zaken uit t'iifpchland terug zal komen. Er zijn nieuwe luchtsplitsingsapparaten in Frankrijk gekocht en nieuwe lucht- compressoren in Nederland besteld. Aan den herbouw van de groote kalk- salneteropslagloods en de twee vernielde gashouders is reeds begonnen en ver schillende bedrijfsverbeteringen zullen in dit jaar nog worden uitgevoerd. Er is nog veel werk .te verzetten vóór het einddoel zal zijn bereikt: het jaar 1946 zal er wel mede gevuld zijn, maai de mouwen zijn opgestroopt! hoek van deze pagina het woord aan Thomson, een Engelschman, die gezegd heeft: „Wat vele menschen ontevreden maakt met hun levensstaat is het fantas tische denkbeeld, dat zij zich vormen van het geluk van anderen." Dit fantastische denkbeeld heeft ongetwijfeld, behalve de zucht naar iets anders, veel beroepsver anderingen in dezen na-oorlogschen tijd beïnvloed. Verreweg de meesten, die er zich door hebben laten meeslepen, kunnen er geen baat bij gevonden hebben. En het totale resultaat van hun pogen bewijst, dat Nederland er ook niet mee gebaat is. Het heeft en dat geldt in zoo moeilijke omstandigheden als de huidige meer dan ooit uitsluitend vakmensohen noodig: ieder op hun eigen plaats. Alleen door dien gezonden toestand te herstellen zal het ook in staat zijn, hei ontstellende te kort in arbeids-productïviteït óat nu heerscht dertig procent! in te l?open. En dat moet. R- p- De spoorbrug' over de Oude Maas te Dordrecht., welke door de Duikscher.s wel zeer grondig was vernield, wordt met voortvarendheid hersteld, om de spoorweg verbinding' met het Zuiden des lands over Dordrecht mogelijk te maken. Het plaatsen van een der bogen van een overspanning. Katholieken blijven weigeren De Belgische katholieken, georgani seerd in de Christelijke Volkspartij, heb ben opnieuw categorisch geweigerd deel te nemen aan een vier-partijenregeering, met name aan een regeering waarin com munisten zitting hebben, terwijl zij even eens de totstandkoming van een zaken kabinet ongewenscht achtten. Tengevolge daarvan heeft de forma- Grieksche verkiezingen verhinderd Raad van State grijpt in Het gerucht dat door ingrijpen van den Griekschen raad van state de ver kiezingen op het laatste moment zouden worden verninderd, is bewaarheid. De Raad van State heeft heden volgens United Press het verkiezingshof, dat was aangewezen voor in ontvangstne ming en telling der stemmen, onbe voegd en de aanwijzing der leden on geldig verklaard. De Grieksche verkie zingen zullen thans geen doorgang kunnen vinden, tenzij er nog te elfder ure een andere ingrijpende maatregel wordt genomen. Deze coup heeft in Athene de grootste opwinding veroor zaakt. Amerika blijkt een memorandum over de activiteit der nazi's ln Argentinië te hebben gepubliceerd, waarover de Argen- tljnsche regeering zeer verbolgen 19, zooals uit haar antwoord blijkt. leur van Acker aangekondigd, dal hij een regeering zal vormen uit de diie andere partijen, Liberalen, Socialisten en Com munisten, aangevuld met extra-parlemen tairen. De samenstelling der nieuwe regeering zal waarschijnlijk in den loop van. van daag worden bekendgemaakt. Op een persconferentie heeft Van Acker een somber beeld gegeven van 's lands toestand, waarby hij algclteele stopzetting der glasfabricage tengevolge van de ko- lenschaarschte in het vooruitzicht stelde. HU kondigde tevens een vermindering van het rantsoen krantenpapier aan. De kolenschaarschte is voornamelijk te wijten aan een sterk terugloopen van de productie: deze is thans 74.000 ton tegen 78 a 79.000 ton eenige weken geleden, ter wijl deze scherpe achteruitgang nog steeds aanhoudt. De vorming van een krachtige regeering die onverwijld aan het werk gaat is daarom een eerste lands belang. Van Acker deed een. beroep op de medewerking van „alle mannen van goeden wil". Hij zeide verder dat hij, indien de meerderheid die hem zou steu nen ontoereikend zou zijn, hij maatrege len zou nemen om de macht te krijgen, die noodig zou blijken. Als gevolg van een tusschen.de dagbla den getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papierverdeeling, ver schijnt ons blad, uit hoofde van zijn for maat, heden in een omvang van 8 pagina's.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1