IJMUIDEN Wederom 15 nieuwe Trawlers door Frankrijk besteld Naar wij vernemen zijn door Frank rijk thans wederom lo nieuwe trawlers besteld. Deze vïsschersvaartuigen. die geheel naar de eischen des tijds zullen worden ingericht, worden gebouwd bij de „Marine Industries Sorel", te Que bec (Canada). De bouwkosten van deze 15 schepen bedragen 4.950.000 dol lar, terwijl de aflevering dit jaar nog moet geschieden. In verband hiermede vragen wij ons echter af, waar blijft ons land nu? Onze trawlervloot heeft immers eveneens dringend nieuwe trawlers noodig, doch tot op heden is er echter nog geen enkel vaartuig besteld of aangekocht. Een beetje meer spoed is thans toch zeker wel gewenscht! Weekoverzicht andere markten De motorloggers die 22 reizen maak ten besomden voor f 137.869. De motor schokkers en kotters deden 56 reizen met f46.668. Kleine kustvisschers maakten 180 reizen met f48.500. De omzetten aan versche zeevisch bedroe gen f 233.038. De trawlervisscherij be- somde totaal f 137.869,32 en de kustvis- scherij f95.169,61. Vlaardingen. De aanvoer was ook in de week van 17 tot 23 Maart niet groot. Twee stoom trawlers besomden f 10.092,en twee kustvisschers f 1600, Den Helder. De omzet gedurende de week van 17 tot 23 Maart bedroeg f 47.525. Totale aanvoer bedroeg 107.056 kg. grove visch en 1.003 k.g. fijne visch. Scheepvaart Zaterdag 30 Maart. Aangekomen: Theseus van Gandia, Zaanstroom van Gandia, Orestes van Dublin. Zaterdag 30 Maart. Vertrokken: Rose Mary n. Londen, Rolf n. Gothenburg, Skala n. Rotterdam, Patria n. Londen, Van Ostade n. Cardiff. Zondag 31 Maart. Aangekomen: Netty van Middlesbro, Loppersum van Bal- timore, Quintin van Leith, Evertsen van Workington, Drake van Londen. Zondag 31 Maart. Vertrokken: Res Nova n. Londen, Tovelil n. Rotterdam. Marktbericht van Zaterdag De aanvoer bedroeg 275.465 kg. waar onder 4090 kg. tarbot, 2850 kg. griet, 16340 k.g. tong, 52.000 kg. kabeljauw, 54.670 kg. wijting, 125.000 kg. schol, 15.800 kg. schar, 2265 kg. schelvisch enz. De vier trawlers besomden f 60.174. I De tptale omzet was f 207.800! Verdere besommingen: motorloggers: KW 78 f 11.596: 104, f9055; 157 f 6741; 32, f 9465; 52, f 7340; 49, f 9496 45 f 6282; 166, f 7900; 91, f5286; 108, f6854; 173, f7090; 22, f6355; 59, f7327; 47, f 10.073. Kustvisschers: IJM 241, f 1161; 215, f305; 262, f625: 310, f300; 264, f426; 207, 1644; 251, f' 122; 226, f797; 239, f 316; 218, f212; 221, f 607; 261, f154; KW 210, f2963; 152, f27: 12, f324: 199, f323; 160, f 1840; 21, f3820; UK 161, f326: 135, f128; 264, f183; 45, f2368; 76, f5116; 61, f 1234; 144, f1147; 44, f379; 141, f969; 75, f546; 57, f4914; 7. f1034; 105, f838; 93, f403; 119, f 1037; 79, f 1185: 85, f426; 172. f 1048; 32, f482; 145, f517: 190. f60; 279, f233; 28, 311; HA 25, f2722; 96. f328; 89. f365; 4. f366; EG 1, f 110: VD 60, f650; WR 116, f340: HD 184, f238; EH 4, f679. Record-vangst van Urker botter Reeds meermalen is in ons blad ge wezen op de belangrijke rol, die de kleine kustvisscherïj in de vischvoor- ziening speelt. Dat de kleine kustvis schers, als de weersgesteldheid gunstig is, heel wat „mans" zijn heeft Zaterdag de botter UK 57 bewezen. Dit scheepje was Maandagmiddag naar zee vertro- ken en Vrijdagavond was het binnen met 200 kisten visch. Deze mooie vangst werd beloond met een besomming van ruim f 4000. Aantal kotters terug In de Visscherswereld lezen wij. dat wederom een aantal kotters in IJmuiden is aangekomen, die in den oorlog bij de Duitschers in gebruik zijn geweest. Hierbij zijn de „Prinses Beatrix" KW 72 van B. de Jong, W. v. d. Plas en B. den Haas, welke bij Joh. Boot N.V. te Al phen aan de Rijn is verbouwd; de „Wiron II" IJM 214 van M. Minnes te Hippolytushoef, verbouwd bij de N.V. Scheepsbouwwerf „De Dageraad" te Woubrugge en de „Noordzee" Sch. 177 van S. Blok, welke door de scheepswerf G. de Vries Lentsch te Amsterdam voor de visscherij is gereedgemaakt.- Vergadering D.G.S. D£ Vereeniging van Jonge Oud- Katholieken „D.G.S." houdt Woensdag avond in het O.K. Vereenigingsgebouw een ledenbijeenkomst. Hierin wordt uitslag gedaan van den financieelen toe stand. De heer C. Mulder uit Rotter dam, voorzitter van de Vereen. „Felix Concordia" houdt een praatje over het „Oecumenisch Jeugdwerk", mej. M. Visser zal lezen uit „Sagen en Legen den van Nedei-land". Geref. Kerk Door de Geref. Kerk is beroepen de Candidaat tot den H. Dienst H. Sweepe, hulpprediker te Hollandsche Veld» Op den Anistel had Zondag; de trnditioneele ..Head of the Rlver-raee" plaats, wuai-aan door een record aantal ploegen werd deelgenomen. Tijdens den strijd der Oude Achten, welke gewonnen werd door „Willem H" voor „Del/tsche Sport" en „Nereus". (P) V.S.V.—E.D.O. 3—2 Toen V.S.V., kort na de hervatting een voorsprong van drie doelpunten verkreeg door een zuiver schot van Kunst, dat doelman Verhagen blijkbaar verraste, zag het er niet naar uit dat het einde nog zooveel spanning zou brengen, want tot dien was V.S.V. over alle linies beter dan de Haarlemmers. E.D.O. kwam volledig in het veld; bij V.S.V, was Van Dongen vervangen door Broek, wiens spel nog wat schuchter was, doch in wiens opstellen men de routine uit vroegere jaren wel herkende. Toch duurde het eenigen tijd voor V.S.V. haar betere spel tot uitdruk king kon brengen. Wel was Odenthal scherp afgesteld om iedere kans te benut ten, doch tegen De Vries was hij machte loos, zooals ook Spek, die de meeste duels met Voet verloor. De V.S.V.-voorhoede daarentegen kon haar spel meer tot ont plooiing brengen en toen Sterk een goe den pass naar Kunst gaf, stelde deze Van Onselen in de gelegenheid op fraaie wijze zijn club de leiding te geven. 10, Weder om was het Kunst die kort erna Van der Lugt een zuiveren crosspass gaf. Volko men verrast door het snel reageeren van den actieven rechtsbuiten zag de E.D.O. verdediging, Verhagen incluis, zich gesla gen. Het 3e, reeds gememoreerde doel punt van Kunst dreigde even een totale ineenstorting bij de Haarlemmers te ver oorzaken, doch zij kwamen er overheen. Er vonden eenige omwisselingen in het elftal plaats, waarbij Schijvenaar in de voorhoede kwam. Toen twee doelpunten van V.S.V. niet toegekend werden, en dit gevoegd bij 'n inzinking van Kunst en Van Eerden het spelpeil bij V.S.V. plotseling deed dalen, bracht een fijne combinatie Schijvenaar in goede positie en hij doel puntte onhoudbaar (31). Hierdoor ge sterkt pakte E.D.O. nog feller aan en zelfs bracht Odenthal het tot 32, doordat hij dankbaar gebruik maakte van voortduren de fouten bij V.S.V. De wedstrijd was nu echter bijna ten einde en het gelukte V.S.V. met eenige in spanning den stand in haar voordeel te houden VELSEN—T. O. G. 24. T.O.G. heeft deze ontmoeting absoluut verdiend gewonnen. De Amsterdamsche ploeg, die enthousiasme aan goed 6pel paarde, was ongetwijfeld de meerdere. Vooral het spel van hun spil, backs en net binnentrio met zijn doortastenden mid- voor viel op. Velsen begon met Bakkum op de spilplaats. Het eerste succes boekte de thuisclug door toedoen van Kaldenbach maar nog voor de rust zag T.O.G. door haar midvoor kans gelijk te maken. Na de rust heeft Velsen onophoudelijk haar elf tal gewijzigd. Bakkum, die op de spil plaats niet zoo opviel als tegen Zeeburgia, werd weer naar voren gedirigeerd, Nina- ber en Kaldenbach verwisselden van plaats en beurtelings zagen we Maarschalk en Tromp, die een prima partij Techtsbaek had gespeeld, als spil optreden. Al deze veranderingen waren echter lang geen verbeteringen, zoodat T.O.G. kans zag den stand tot 41 op te voeren. Het derde doelpunt was een fout van Demmers. die overigens zijn doel goed verdedigd heeft, nadat het 2e doelpunt uit een strafschop ontstond. Tenslotte verkleinde Kramer, eveneens uit een strafschop, den achter stand (4-2). BLOEMENDAAL—TERRASVOGELS 0—2. De op wraak beluste Terrasvogels zulks vanwege de op eigen terrein tegen Bl'daal geleden nederlaag hebben den Bloemendalers geen schijn van kans ge geven: Hun meerderheid en beter spel wordt door de 02 slechts matig weerge geven. Wanneer hun voorhoede wat be ter op schot was geweest vooral Zaal. de midvoor, viel in dit opzicht tegen dan was de overwinnine zeker sprekender geweest. Met de rust was de stand nog 00, on danks het feit. dat Akkerman en Dort- munt, alsmede Goedhart en Tabernal het binnentrio goede kansen geboden hadden. Na de rust zette Goedhart den bal goed voor 't doel. waar de naar binnen geloo- pen Tabernal het leder in "t net schoot. Het tweede doelpunt was '-an buiten gewoon goede kwaiitelt. Nadat De Ruyter, die met Röbken een goed backsiel vorm de, Tabernal in de gelegenheid had gesteld den bal zuiver aan De Jonge Jr. af te geven, schoot deze het leder onberispelijk in de touwen. De Bloemendaalsche voor hoede, waarin alleen de vleugelspelers op vielen, slaagde er niet in ric eer te redden. VELSEN Industrie aan de Zuidzijde herleeft Ter gemeente-secretarie (IVe afdeeling) liggen ter inzage verzoeken met bijla gen van: I. de N.V. Reparatie-inrichting Erenst en- Weimar, Trawlerkade 29 te IJmuiden, om vergunning voor het oprichten van een smederij en het daarin plaatsen van twee draaibanken, een amaril-slijpsteen, een veerhamer, een zaagmachine, twee boormachines, een knip- en ponsmachine en een lascntransformator, alsmede drie electro-motoren resp. van lVz< VA en 0.3 PK, op.in net perceel, gelegen aan de 3e Havenstraat no. 2 te IJmuiden; II. het Technisch Bureau „Genius", Trawlerkade 37 te IJmuiden, om vergun ning voor het uitbreiden van de smederij door het bijplaatsen van een vlakbank, een boormachine, een draaibank, een boortol, aangedreven door 3 electro-moto ren van resp. 2.2 en 0.2 PK, op.in het perceel Trawlerkade no. 37 te IJmuiden; III. M. B. van Essen, Stationsweg 68 te Velsen, om vergunning voor het oprich ten van een metaal- en ijzergieterij en het daarin plaatsen van een zandmeng- machine, twee ventilatoren, een slijpma chine, twee kopersmeltovens en een ijzer smeltoven, alsmede vier electro-motoren van resp. 8, 4, 2 en VA PK, opin het perceel Haringkade no. 32 te IJmuiden; IV. Fa. P. Roodnat en Zonen, Edison- straat 3 te IJmuiden, om vergunning voor het uitbreiden van een scheepstimmèr- manswerkplaats en het daarin plaatsen van een slijpsteen, een draaibank, een boormachine, een lintzaag, een cirkel zaag, een lier en een boomstamafkortzaag alsmede vier electro-motoren van resp. 2. 5, 5 en 1 PK op'in het perceel Industrie straat no. 7 te IJmuiden. Op Vrijdag, 12 April 1946, des voor middags elf uur zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. V.S.V.-Nieuws Voor de leden van V.S.V. bestaat ge legenheid op 1 en 8 April in Café v. d. Lem aanvragen in te dienen en het geld te storten voor plaatsbewijzen voor den wedstrijd NederlandBelgië op 12 Mei a.s. Uiterlijk 10 April zullen de junioren en adspiranten van V.S.V. een aan schrijving hebben ontvangen van de „Jeugdcommissie", waarop het uur staat aangegeveir dat zij in tenue op het terrein kunnen verschijnen om aan de dan ingestelde training met den bal te kunnen deelnemen. Hiermede is dan een nieuwe afdeeling opgericht, n.l. de afdeeling technische training uitsluitend voor junioren en adspiranten. Deze training staat onder leiding van het oud-lid en eerste elftalspeler den heer A. Heins, die bijgestaan wordt door door de heeren v. d. Lugt en De Vries. De heer Heins is door den K N.V.B. ge diplomeerd als clubleider, terwijl de andere heeren hun door jarenlange practische voetbaloefeningen verkregen routine ter beschikking stellen voor de jeugdafdeeling, opdat de jongste en jon gere V.S.V.-ers van het begin van hun voetbalbeoefening af bij V.S.V. technisch en tactisch worden bekwaamd om te kun nen worden, wat hun ideaal is: een prima voetballer. Aldus lezen we in het orgaan van VSV Ned. Hervormde gemeente De Ned. Herv. Gemeente Velsen houdt hedenavond een wijkavond in het gebouw van het Crematorium in Driehuis. Spreker is Ds. Joh. Bronsgeest, die een. inleiding zal houden over: „De kerk weerspiegeld in het gezin". Muzikale medewerking ver- leenen nog de heer en mevr. Halsema Jansen en A. Verschoor. Afhalen van distributiebescheiden Voor het afhalen van nieuwe inlegvel len, textielkaarten en enquêteformulieren voor brandstoffen zijn aan de beurt de letters T t.m. V op Dinsdag 2 April en de letters W tm. Z op Woensdag 3 April in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg- Zilveren jubileum bij de Hoogovens De heer J. van Heijst, opzichter bij de Electrotechnische afdeeling van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden werd in tegenwoordigheid van zijn echtgenoote gehuldigd in de ETA-werkplaats ter eere van zijn 25-jarig ambtsjubileum. Directeur A. H. Ingen Housz sprak nem toe en overhandigde hem de gebruikelijke geschenken van de directie Bedrijfs-di- reeteur E. W. E. Spies was de volgende spreker. Ir. Michielsen vereerde den jubilaris, namens de beambten van het geheele be drijf een schilderij, waarna Ir. van Ees als woordvoerder van de electrotechnische afdeeling optrad en eveneens een schil derstuk aanbood. De heer Veenstra, de jongste der .kwarteeuwers", de heer Sluimers en de heer Van Eyk de laatste in twee kwa liteiten n.l. als voorzitter van de Giete- ling en als oudste beambte in jaren van de ETA 'vertolkten vervolgens de ge voelens der medewerkers aan de zeer groote afdeeling der electrotechniek. De jubilaris liet het niet bij een be dankje, doch bood eveneens een geschenk aan: een door hem uitgedacht en geeon- stueerd veiligheidsapparaat Agenda voor Velsen MAANDAG 1 APRIL Bioscoop De Pont: 8 uur: Het spookhoï en Wat een opschepper. DINSDAG 2 APRIL. Bioscoop De Pont: zie Maandag Rex Theater: Wederoprichting Ver. van Huisvrouwen. Aanvang 2.30 uur. SANTPOORT De nestkasjes van „Santpoorts Bloei" De nestkastjes-actie van „Santpoorts Bloei" is een groot succes geweest: Alle beschikbare kastjes zijn n.l. geplaatst on der de schooljeugd. Vele jongens en meis jes moesten nog teleurgesteld worden. Ge brek aan hout is hiervan de oorzaak. De Vrije Vogels in actie Gezien het groote succes, dat de „Vrije Vogels" met hun optreden op Vrijdag en Zaterdag geboekt hebben, is besloten het zelfde programma hedenavond nog een maal voor het voetlicht te brengen. Voetbafvereen. „Waterloo" In de zaal Zomer lust had Zaterdagavond een feestavond plaats van de voetbalver- eeniging „Waterloo". Deze avond was er één, dte naar „meer smaakte"; met vol doening kan het bestuur er op terugzien. Al direct wist „The Swing Stars"-band de stemming er in te brengen en deze is er in gebleven tot het einde toe. Het pro gramma van den avond bestond hoofd zakelijk uit dansen, waar tussehen door het optreden plaats vond van Jan Schaap en Cor v. d.. Wel, als de „Zingende Zwer vers" en van de tooneelclub „Elck wat Wils". Deze laatste wist met leutig opge voerde schetsen de lachspieren in bewe ging te brengen De voetbalvereenig)ng „Waterloo" heeft met het organiseeren van dc-zen avond bewezen, dat zij meer kan dan voetvallen. Intrede Ds. A. Verschoor Zondagavond heeft, na in den morgen dienst door ds. H. J. ten Brink te zijn bevestigd, ds. A. Verschoor zijn dienstwerk in de Gereformeerde Kerk te Santpoort aanvaard. Het ontbrak bij deze gelegen heid niet aan belangstelling. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de loco secretaris. de heer W. Ch. Suwerink; wet houder Vermeulen, alsmede eenige predi kanten en ambtsdragers van naburige kerken. Ds. Verschoor had als tekst voor zijn intree-predikatie gekozen Num. 22:38B. Hij begon met te zeggen, dat het hem een groote vreugde was in de gemeente te kunnen getuigen van de liefde Gods en een boodschap te kunnen brengen van Vrede en niet van vloek. De verdere in houd van de prediking kwam neer op de gebondenheid van den prediker aan Gods woord, het karakter van het Woord en den zeeenrijken inhoud daarvan. Na de prediking zeide ds Verschoor dank aan den Kerkeraad voor het ver trouwen in hem gesteld bij het uitbrengen van het beroep. Aan ds. H. J. ten Brink werd dank gebracht als bevestiger en voor de spontane vriendschap, die hij ds. Ver schoor heeft betoond. Vervolgens werden woorden van dank gesproken tot de af gevaardigden van de classis Haarlem. iTioena werden de heeren W. C. Suwe- r' - F. Vermeulen, als vertegenwoor- d; '!er gemeente, door ds. Verschoor toegesproken. Ouderling J. Markerink richtte vervol gens n?~- de gemeente het woord tot den nir -redikant Namens de clas sis Har verd ds. Verschoor toege sproken ds. S. E. Wesbonk, waarna de aanwezigen den nieuwen voorganger Gezang 94 toezongen. Diefstal Een tweetal inwoners van Santpoort deed aangifte van diefstal van resp een rijwiel en een aantal autowielen met luchtbanden. De politie stelt een onder zoek in. DRIEHUIS Fiets gestolen Ten nadeeie van den heer K. is uit schuurtje een fiets gestolen-

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3