IJmuider Courant Een Coed Plan Nog incidenten op Java Gromyko komt niet Keitel erkent Duitsche schuld Ghandi fifle Jaju-gang Xo. 1S296 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad ÏMcecteur-Hoofdretiacteui': Robert Peereboom Woensdag S April 1»4« Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. T"AE krantensdhrijver, wiens toegespitste •■-'belangstelling hem in vaak grillige lijn door den overvloed van binnen- en buitenlandsche gebeurtenissen voert, is er nooit rouwig om als hij vlak bij huis belandt, in het kleiner bestek van district of gemeente. En dat te minder als daar een goed plan op touw gezet wordt, dat navolging in andere plaatsen zou kunnen vinder, ook. Ditmaal is de bakermat Bloemendaal. Daar is burgemeester den Tex op de gedachte gekomen, den ningbouw die op til is in de eerste plaats het nieuwe uitbreidingsplan voor te bereiden door samenwerking van alle belanghebbende groepen te bevor deren. Het eerste resultaat is een door B. en W. ingestelde studiecommissie. Haar taak is. kort geformuleerd: na te gaan of door samenwerking van al die groe pen een doelmatige en schoone bebouwing verkregen kan worden. In een eerste bij eenkomst is al gebleken, dat de groeps- vertegenwoordigers daar wel degelijk kans toe zagen, waarbij het verschaffen van gegevens voor 'het nieuwe uitbrei dingsplan als eerste voordeel werd ge zien. De mogelijkheid van den bouw van flats, hetzij door verbouwing van be staande woningen of schepping van nieuwe flatgebouwen, zal bijvoorbeeld ook overwogen moeten worden. Een an der onderwerp is de saneering van de dorpskommen, bij welk ongebruikelijk meervoud ik eraan herinner, dat Bloe mendaal er verscheidene bezit. Er is meer aan de orde. „Belanghebbende groepen" is een aan duiding, die bij onderzoek der bebouwing van een gansche gemeente een heele reeks omvat. In de studiecommissie heb ben de heeren mr. A. E. C. de Groot van Embden, J. H. Hogendoorn, H. W. van Kempen, Ir. J. Leupen (stads-architect van Amsterdam), W. Noorman, C. M. Reinders Folmer, J. B. Sluiter en Y. E. Dijkstra resp. zitting als vertegenwoor digers van geldschieters bij den woning bouw, technici, architecten, forensen-be langen, arbeiders-woningbouw, grondbe zitters, aannemers en als algemeen-des kundige. De burgemeester en de heer G. J. van Ahs treden, als voorzitter en secre taris op. De bedoeling is ook huurders, als bewoners der huizen, in de commissie te doen vertegenwoordigen. Zij is pas met haar werk begonnen en men kan dus nog niet om conclusies, laat staan een rapport, bij haar aanklop pen. Zeker is, dat bij haar overwegingen de gewijzigde toestand van de gemeente Bloemendaal aanmerkelijken invloed zal doen gelden. Oude normen gelden niet meer. Veel inwoners hebben behoefte aan kleinere huizen dan zij nu bewonen. Het gemis aan dienstboden doet Amerikaan- sche woning-indeeling overwegen, waar bij hel werk van de huisvrouw zooveel mogelijk verlicht wordt en de Amerikaan- sche „woonkeuken" toegepast. Het voor Bloemendaal geldende bebouwings-voor- schrift. volgens hetwelk alleen éénge zinswoningen gebouwd mogen worden, zal gewijzigd moeten worden. Maar het is zeer twijfelachtig of bestaande groote villa's tot flats verbouwd kunnen worden: misschien zal dit bij een aantal wel voor bewoning door twee gezinnen kun nen gebeuren. Het vraagstuk der finan ciering van den woningbouw zal de com missie menige zorg baren: door samen werking van alle belanghebbenden na te streven schept zij daarvoor ongetwij feld de beste kans op goede waarborgen. Natuurlijk zijn de architectonische zijde van het veelzijdige vraagstuk en het be houd van natuurschoon beide van bijzon der belang. Daar heeft men in Bloemen daal warme belangstelling voor en dat doet des te prettiger aan op het oogenblik, waarop deze eertijds door zooveel rijke menschen bewoonde gemeente zich met deugdelijke voorbereiding en de veel- zijdigst-mogelijke poging tot samenwer king gaat toeleggen op de huisvesting van menschen met matige inkomens, met in begrip van arbeiders. Haar poëtische naam. zelfs nog aangevuld met de vrien delijke benaming Vogelenzang van het Zuidelijk deel, duidt inderdaad een schoon woonoord aan en wij moeten hopen dat het vooroorlogsche plan voor een groot Natuurreservaat en de openstelling van een groot duingebied voor het publiek in nieuwen vorm zal hervat worden. Dat zou Bloemendaal de gelegenheid geven, groote mogelijkheden voor dit geheele dichtbevolkte district, dat toentertijd al om nieuwe „longen" vroeg, te ontsluiten. De instelling van de studiecommissie is een aantrekkelijk en veelbelovend voor beeld van het soort samenwerking, dat wij in ons land moeten nastreven om tot goede resultaten te komen. Op dit ge bied kunnen inderdaad herstel en ver nieuwing hand in hand gaan. Er zit een frissche gedachte in en ook het soort ondernemingsgeest, dat het op een nieuwe manier beproeft maar de vakmenschen er meteen bijhaalt, de moeilijkheden er kent en zich niet in phrasen verliest. Wij hebben sinds de bevrijding al van menige uiting van energie en onder nemingsgeest in Haarlem en de aangren zende gemeenten gewag kunnen maken. Laat he( zonder locaal chauvinisme en zonder overdrijving eens gezegd mogen worden- het gaat in dit district niet slecht. Er zijn nieuwe ideeën, er is een gestadige vooruitgang, er wordt door -velen hard en met toewijding gewerkt. Twee Nederlanders werden gedood en een gewond, toen Nederlandsche troepen kampongs ten Z.O. van Semarang zuiver den. Bij patrouilleactiviteit bij Soera- raja werd een Br. Indiër gedood. Twee Br.-Indiërs werden geWond. De Britsche militaire verliezen op Ja va en Sumatra bedragen tot 16 Maart: Britten: 34 dooden, 70 gewonden. 10 ver misten; Br. Indiërs 274 dooden, 957 wonden en 24 vermisten. Dertig man Nederlandsche stoottroepen, hebben in een motorsloep op de rotsen van Brom-Brom ter hoogte van Muntok op het eiland Banka schipbreuk geleden. Zij zijn door een Britsch en een Neder- landsch watervliegtuig gered. Pakketten. De delegatie van liet Internationale comité van het Roode Kruis van Genève maakt bekend, dat pakketten met levens middelen, kleeren, geneesmiddelen, ta" bak en familiefoto's imits niet zwaarder wegende dan 1 KG nu kunnen worden gezonden naar de geïnterneerden in het niet onder geallieerde controle staande deel van Java. Het Indonesische Roode op Veiligheidsraadzitting Gromyko, de Russische gedelegeerde bij de V. N. heeft op een vraag, of hij de bijeenkomst van den Veiligheidsraad Woensdag zou bijwonen, „neen" geant woord. Hij weigerde zijn antwoord nader toe te lichten. De Sovjet-Unie heeft nog niet gerea geerd op het verzoek om inlichtingen van den Veiligheidsraad. Het Perzische ant woord wordt Woensdag, volgens Hussein Ala, overhandigd, zoodat het op de zitting van dien dag zal kunnen worden behan deld. Kruis zal zorgdragen voor het vervoer en de distributie der pakketten. Clark Kerr: „Ik ben voldaan over de resultaten van de tusschen de Indonesiërs en de Nederlanders gevoerde onderhandelingen. De onderhandelingen waren niet zoozeer moeilijk, dan wel „traag". De kwestie Ned.-Indië is een interne aangelegenheid. Hoewel andere landen de verplichting hebben bijstand te verleenen, heeft Groot Brittannië geen verlangens op economisch gebied ten aanzien van Ned.-Indië". Uit zeer betrouwbare bron vernam ANP-Aneta, dat de Soesoehoenam van Soerakarta aanwezig zou zijn bij het af scheid van Clark Kerr, jdat Dinsdagavond ten huize van Sjahrir zou plaats hebben. Ook het geheele Indonesische kabinet zou tegenwoordig zijn. Binnenkort plebisciet over Griekschen koning De Grieksche verkiezingen hebben de rechtsche royalisten de meerderheid ge geven over alle andere partijen samen. Het woord is aan. Robert Ingersoll: Woede is een wind, die de lamp van den geest uit blaast. „Fraternisation" kreeg in Japan enge beteekenis Generaal MacArthur heeft een schrij ven gsrricht tot alle veldpredikers van de Amerikaansche bezettingstroepen in Ja pan, waarin hij verklaart, dat het geen nut heeft een bevel uit te vaardigen, waar bij omgang met het Japansche volk ver boden wordt. Het zou niet kunnen worden uitgevoerd, het vraagstuk niet oplossen en het aangeboren zelfbewustzijn en de persoonlijke rechten van den Amerikaan- schen soldaat geweld aandoen. MacArthur zegt dat hij brieven van Amerikaansche gezinnen ontvangen heeft, waarin groote bezorgdheid over de ver houdingen tusschen Amerikaansche sol daten en Japansche vrouwen tot uiting komt. MacArthur gaf hierop ten ant woord: „Er is' helaas een groeiende nei ging, het woord „verbroedering" verkeerd geven over aue anaere partijen samen. „uduMonH za zulta, ongeveer 200 va"„ de 357 zetels ^„.egge,««jj er_ uitsluitend». Alle in kwaden reuk staande gelegenheden bezetten. De vier leiders van de meerderheids partij hebben van aartsbisschop Damas- kinos opdracht ontvangen, een kabinet samen te stellen, waartoe de besprekingen nog gaande zijn. Het centrale bloc dei- nationale unie heeft tot nu toe elke toe nadering geweigerd, doch de populisten zullen hun pogingen om de medewerking van deze partij bij de regeeringsvorming te verkrijgen, voortzetten. Zij hebben te vens verklaard, dat zoo spoedig mogelijk een plebisciet over den terugkeer van Koning George zal worden gehouden. Ofschoon de totaalcijfers der Grieksche verkiezingen geheim worden gehouden, verwacht men in linksch-georiënteerde kringen dat meer dan de helft der be volking niet gestemd heeft. De Koningin en Prinses Juliana arriveeren aan het Jaarbeursgebouw te Utrecht, waar zij de plechtige opening der eerste jaarbeurs na den oorlog bijwoonden, (P) Bewezen misdaden gaan zijn voorstellingsvermogen te boven Wilhelm Keitel, de voormalige chef het hoofdkwartier der Wehrmacht eu Hit ler's intiemste medewerker gedurende den geheclen oorlog, komt Woensdag 3 April aan de beurt voor zijn verdediging te Neu renberg. Aan den vooravond daarvan heeft hij via zün verdediger te kennen gegeven dat hy geen poging zal doen om het naar zijn meening overtuigende bewijsmateriaal voor de Duitsche oorlogsmisdaden te weer leggen. Keitel erkent, dat de door Duit sche documenten bewezen feiten zijn eigen voorstellingsvermogen overtreffen en dat hetgeen aan oorlogsmisdaden is bedreven te groot is om met menschelijke maatsta ven te worden gemeten. Hij acht zich verplicht aan zijn eer als De menschen krijgen er steeds meer ple zier in en het vertrouwen groeit. „Hoe gaat het dgar bij jullie?'' vroegen ze mij dezer dagen in een ander deel des lands. Met Hollandsehe reserve was het antwoord: „Eigenlijk, naar omstandig heden, goed". Daar getuigt ook dit Bloemendaalsche plan van. R- P. Duitsch officier zich verantwoordelijk te stellen voor deze daden, die hij niet zal trachten te verdedigen met behulp van juridische redeneeringen, welke toch niet kunnen opwegen tegen den moreelen en feitelijken indruk der gepleegde misdaden. Hij zal zich daarom bij zijn verdediging beperken tot een poging, te bewijzen dat de groote massa der Duitsche soldaten be hoorlijke menschen zijn, die de grenzen van het toelaatbare overschreden onder dwang, terwijl zij zelf de draagwijdte niet konden overzien. Keitel meent dat het onrechtvaardig zou zijn, de 6chuld voor de gruwelen af te wentelen op lagere commandanten en frontstrijders, terwijl hij tevens erkent dat een noodlottige samenloop van gebeurtenissen ook niet altijd als oorzaak van de gepleegde gru welen kan worden aangewezen. Deze verklaringen zai de verdediger van Keitel heden voor de aanbieding van zijn materiaal voor het tribunaal afleggen, wanneer hem daartoe door de prosecutie de gelegenheid wordt gegeven. Naar aanleiding van deze verklaringen wordt verwacht, dat de verdediging slechts korten tijd in beslag zal nemen. zijn voor de troepen verboden. Het vraag stuk eischt discipline en zelfbéheersdhing." Conferentie der vijf grooten In diplomatieke kringen te Parijs deden volgens Un. Press heden berichten de ronde dat de eerstkomende weken mis schien te Parijs een conferentie der vijf ministers van buitenlandsche zaken zal worden bijeengeroepen. Het doel van de conferentie zou volgens deze berichten zijn te pogen een aantal groote proble men op te lossen die de Sovjet-Unie en de Westersche mogendheden aangaan, zooals de vredesverdragen met Italië en de as-satellieten, de toekomstige organi satie van Duïtschland eri mogelijke af scheiding van Ruhrgebied, Saargebied en Rijnland, en een eventueele gezamenlijke actie tegen Franco-Spanje. durft niet te gelooven aan Britsche beloften Gandhi heeft tijdens een interview met een correspondent van het Egyptische blad „Al Balagh" o.m. verklaard: ,,Ik heb met genoegdoening kennis genomen van de verklaring van den Britschen premier over de onafhankelijkheid van Britsch- Indië. Ik kan evenwel niet vergeten, dat de geschiedenis van de betrekkingen tus schen Groot-Brittannië en Britsch-Indië een lange reeks van niet ingeloste belof ten en verwachtingen is geweest. Wij moeten dan ook voorzichtig zijn, Ik ben geneigd te gelooven, dat Groot-Brittannië ditmaal van plan is iets te doen. Zijn tege moetkomingen zijn echter dermate ver bazingwekkend, dat Indië er niet aan durft te gelooven." Verder zeïde Gandhi, dat de status van dominion als vervanging van volledige onafhankelijkheid geen oplossing zou zijn. Hij legde er den nadruk op, dat Indië goede betrekkingen met Groot-Erittannië zou onderhouden, mits de mogelijkheden voor onafhankelijkheid als beginsel en niet als ruilobject voor een bondgenoot schap besproken zouden worden. Liberalen en I'arlij van de Vrijheid gaan samen De algemeene vergadering van de Libe rale Staatspartij heeft be~loton om bij de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de Gemeente raden geen candidaten te stellen, maar samen te werken met de Partij van de Vrijheid en de candidaten van deze partij te steunen. Treinbotsing bij Amsterdam Dinsdagavond om half zeven heeft een treinbotsing nabij het Centraal Station te Amsterdam plaats gehad. De trein naar Rotterdam heeft een goederentrein uit de richting Halfweg aangereden. De electri- sche trein liep ernstige schade op, maar er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De oorzaak van dit ongeluk moet ge zocht worden in het feit. dat een andere trein uit Halfweg de schakelkast van een seinpaal beschadigd had, zoodat deze on klaar raakte. Bij half elf was de ravage opgeruimd en kon het treinverkeer voort gang vinden. Een Paasch-ei voor allen Van 8 April af zal voor Paschen een bon voor een ei (alle leeftijdsgroepen) aangewezen worden, welke bon drie weken geldig zal blijven.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1