iümuiaer courant Geïnterneerden van Java worden geëvacueerd Eerste Vredesjaar beurs maakt vliegenden start „Triomf van den Veiligheidsraad" 60e Jaargang' No. 18397 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 4 April IfftA Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et. per kwartaal f 4. Ook begint de afvoer van Japanners De evacuatie van de Japanneezen en de geïnterneerden van Java zal binnen 10 dagen beginnen, zoo heeft Sjarlfoedin aangekondigd. Beide groepen zullen gelijk tijdig naar twee liavens, Tegal en Probolinggo, worden overgebracht. De geïnter neerden zullen hiervandaan onder4 Brlfcsehe controle naar Batavia, Soerabaja en Semarang worden verscheept. De Japanneezen zullen worden overgebracht op 2:1 Japansclie schepen, die nog altijd in liet gebied van Java aanwezig zijn. en vervol gens zullen zij naar het eiland Rionw worden vervoerd. Actie zal enkele maanden duren Sjarlfoedin heeft verder medegedeeld, dat de geallieerden doende zijn het vol gende aan de Indonesiërs te verstrekken: 1. vrachtauto's om de geïnterneerden naar de treinen te vervoeren; 2. kolen om de treinen te doen loopen; 3. technici om de locomotieven te repareeren; 4. medisch personeel voor de verzorging van de zie ken; 5. vliegtuigen voor het onmiddellijke transport aan de zeer zwakken en zeer zieken naar het onder geallieerde controle staande gebied. Bovendien zal de TRI krijgsmateriaal, voldoende voor 2 batal jons, in leen krijgen om in staat te zijn de geïnterneerden op hun rgis te bescher men. Sjarifoedin veronderstelde, dat de geheele operatie ongeveer 2 of 4 maanden zou duren. Hij beloofde echter de zaak zoo veel mogelijk te bespoedigen. Toen de technische bijzonderheden en samenwer king besproken werden, deelde hij mede, dat er twee Japansche hoofdkwartieren zullen worden ingesteld, te weten in Soe- rakarta en in Malang. De Japanners zullen te voet naar de plaats van be stemming gaan, met achterlating van alle uitrusting, met uitzondering van hun handwapens. Iedere Japannees, die de be velen overtreedt of tracht in Java achter te blijven, stelt zich er aan bloot te wor den doodgeschoten. Sjarafoedin deelde verder mede, dat het totaal aantal Japanneezen op Java thans 36.653 bedraagt, waarvan er 12.000 in Poe- jong, bij Malang en 4.500 in Bolalali, bij Soerakarta, zijn samengebracht. Hij schatte, dat ongeveer 14.000 geïnterneer den zullen worden geëvacueerd. Hieron der vallen practisch alle Europeanen in het binnenland. Volgens hem waren deze 14.000 „allen, die door de Japanneezen waren geïnterneerd of gevangen geno men". Er blijven verder nog ongeveer 16.000 anderen, die door de republi keinen of onafhankelijke groepen zijn ge ïnterneerd over. Volgens Sjarifoedin zou hun de keus worden gelaten, om of naar hun plaats van inwoning terug te keeren hetgeen niet veilig zou zijn, zoolang uiteindelijke overeenstemming tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs de at mosfeer nog niet volkomen had gezuiverd of ter wille van eigen bescherming nog verder bewaakt te blijven. Sjarifoedin heeft verder aan de pers medegedeeld, dat hij naar Djogja zal gaan en vervolgens naar Sumatra (waarbij hij vergezeld zal worden door andere ministers, maar niet door Sjahrir) „waar de zaken, naar ik meen, niet zoo goed loopen". I-Iij is voor- -nemens 4 of 5 dagen in Sumatra te blij ven en Medan, Padang en Palembang te bezoeken, om waar te nemen en voor zich zelf te zien, hoe de zaken staan. Op een vraag over de onderlinge ver houdingen, zei Sjarifoedin, dat de arresta tie van 8 politieke leiders met inbegrip Onderhandelaars naar ons land vertrokken- Dr. Van Moök en Sir Archibald Clark Kerr, vergezeld van hun staf en dc Indo nesische delegatie, zjjn hedenmorgen om 8.05 in een Skymaster. met den lieer II. H. Kooper als piloot, uit Batavia naar Ne derland vertrokken. Sjahrir en Sjarifoedin waren op het vliegveld gekomen en namen hartelijk af scheid van Van Mook. Clark Kerr en de delegatie-leden. Regeeringsverklaring voor de Belgische Kamer Woensdag heeft de nieuwe Belgische re- geering zich aan de Kamer voorgesteld bij monde van den premier van Acker, die een uiteenzetting gaf van zijn programma. De nieuwe regeering zal, aldus van Acker, een drievoudigen slag te leveren hebben: den kolenslag, den prijzenslag en den exportslag. De verklaring besloot met de woorden: „Verdraagzaam volgaarne heenstappend over wat ons scheidt, om slechts te den ken aan wat de Belgen in de beproeving dichter bij elkaar moet brengen, doen wij een beroep op de medewerking van de goede burgers. De dienst voor het land vergt thans van een ieder zijn deel in den grooten gemeenschappelijken plicht". van de twee voornaamste communistische voldoende zou zijn, om de overigen tot rust te brengen. Sjarifoedin deelde voorts mede, dat een aantal geallieerde officieren naar het bin nenland zou kunnen gaan, om toezicht te houden op en zich te belasten met de organisatie van de noodzakelijke acties. Von Kluge gaf het op Ongeveer twee maanden nadat de ge allieerde legers in Frankrijk waren ge land en hun positie zoodanig hadden ver beterd dat het succes der invasie vast stond. werd door het Duitsche O.K.W. het overlijden gemeld van maarschalk von Kluge,. opperbevelhebber in het Westen op het tijdstip der landingen. Uit een door den Britschen Geheimen Dienst gevonden brief blijkt thans, dat de voofmalige opperbevelhebber in een schrijven aan Hitier kort voor zijn dood de hopelooze positie der Duitsche legers uiteenzette en den Führer adviseerde, vrede te sluiten. Uit den brief blijkt ver der, dat von Kluge daarna zelfmoord heeft gepleegd door zich door het hoofd te schieten. Grieksche verkiezingen Een beroep van de Grieksche linksche partijen op Aartsbisschop Damaskinos om de verkiezingsresultaten niet te ratificee- ren, karakteriseert de gehouden stemming als een „Aprilgrap". Het beroep vraagt den regent een regeering te vormen die alle partijen omvat teneinde den grond slag te leggen voor spoedige vrije verkie zingen. Het beroep beweert dat de ont houdingen gemiddeld 55 procent hebben bedragen. Inmiddels is er overeenstemming be reikt tusschen populisten- en de centrum partij tot vorminfg van een coalitieregee- ring. De besprekingen zullen heden wor den voortgezet. De kabinetsformatie kan niet voor Vrijdag worden verwacht. Algemeen wordt aangenomen dat de kwestie der monarchie voorloopig zal wor den opgeschort, mede tengevolge van een desbetreffend verzoek van Sir Clifford Norton, den Britschen ambassadeur te Athene. Het Int. Hof van Justitie is in den Haaj? weer voor het eerst bijeengekomen, V.I.n.r.: Mr. John Read, Canada: Sergei Borisovieh Krylov. Sovjet-l'nie: Mo H-u. Cldna: Bohdan Zoricie, Yoegoslavië: Adel Maniid Badwi Paclia. Egypte: Joso Gustavo Guerrero, Salvador; ïsidoro Fabelt», Mexico: Alejandro Alvarez, Chill, (P). Duizenden naar de Domstad De Utrechtenaar, die op z|jji Vreeburg de drommen Jaarbeursbezoekers queue zag maken, waande zich Woensdag soms op een Parijschen boulevard tijdens de spits uren. Lange rijen werden door de Ineede ingangen van liet beursterrein verzwolgen, de trappen, de gangen, de hallen, zij ver toonden één geweldige menschenzee, die zich langzaam deinend voortbewoog langs de stands der 1500 deelnemers. Men schatte het aantal bezoekers op de eerste twee dagen op ruim 50.000. „Het was een waagstuk, deze eerste beurs na den oorlog, maar zij is er gekomen," zoo zeide de directeur van de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, mr. J. Mlllus tij dens de traditloneele conferentie, die Woensdagmiddag ten behoeve van de bin nen- en buitenlandsche pers gehouden werd. Toen op 18 Sept. 1945 de ..Baad van Beheer" zonder stemming tot het houden van een voorjaarsbeurs besloot, om den economl- schen opbouw van ons land te stimuleeren. stónd men voor schier onoverkomelijke moeilijkheden. Pas in Februari van dit jaar werden de gebouwen door de Geallieerden vrij gegeven, na eerst volledig door de Duit- schers te zijn „uitgewoond" Wat In de af- geloopen twee maanden gepresteerd is. grenst aan het ongelooflijke. Ook organi satorisch rezen de problemen: een onver wachte toeloop van duizenden deelnemers maakte het ruimtevraagstuk urgent. Dank Russische verzekering tot onvoorwaardelijke ontruiming Terwijl in diplomatieke kringen rond den Veiligheidsraad reeds ernstig rekening werd gehouden met de mogelijkheid dat Rusland niet zou reageeren op het verzoek om inlichtingen, dat Trygvc Lie, voorzitter van de U.N.O. zoowel aan Pcrzië als aan de Sovjet-Unie ingevolge het besluit van den Veiligheidsraad had doen toekomen en waarop antwoord voor de nieuwe bijeenkomst van 3 April was gevraagd, is Woensdag het Russische antwoord op tijd binnengekomen, zoodat de Veiligheidsraad die om 17 uur Ned. tijd bijeenkwam, ken nis kon nemen van de standpunten van beide partijen. Gromyko was niet aan wezig. 1-Iet Russische schrijven verklaarde, dat het probleem der terugtrekking van de Sovjet-troepen is opgelost bij een over eenkomst van 24 Maart, en dat deze over eenkomst niet verbonden was aan eenige andere kwestie. De Perzische brief vermeldde, dat op 25 Maart door den Russischen ambassadeur te Teheran een me morandum werd overhandigd, dat de onvoorwaardelijke terugtrekking der Russische troepen bevestigde, tegelijk met twee andere memoranda over een geza- melijke Russisch-Perzische oliemaatschap pij en over de autonomie van Azerbeids- jan. Later heeft de Russische ambassadeur er aan toegevoegd, dat de evacuatie zou plaats hebben onder voorwaarde dat zich geen „onvoorziene omstandigheden" zou den voordoen. Toen in de vergadering van den Veilig heidsraad aan den Perzischen afgevaar digde werd gevraagd om een voorstel, zei- de Hussein Ala dat wanneer Rusland be reid zou zgn de voorwaarde vaa „onvoor ziene omstandigheden" terug te nemen en de ontruiming vóór 6 Mei te doen geschie den, Pcrzië geneigd zou zijn niet verder aan te dringen op de behandeling dei- kwestie, mits deze Ier overweging op de agenda blijft. De zitting werd daarop verdaagd, doch om 21 uur kwamen de gedelegeerden in geheime zitting opnieuw bijeen om de stappen te overwegen die thans genomen dienen te worden. Deze vergadering duur de tot 23.15 uur. Optimistische verwachtingen. Omtrent de resultaten van deze gëheime zitting doen wel zeer optimistische berich ten de ronde, die afkomstig zijn uit, vol gens Reuter, „gezaghebbende bron". Vol gens deze berichten zou de raad overeen stemming hebben bereikt om de Russische verzekeringen, dat het evacüeeren van Perzië op 6 Mei zal zijn geschied en dat de ontruiming niet samenhangt met nog loopende onderhandelingen, te aanvaar den. Bovendien zou de raad besloten heb ben de behandeling der kwestie op te schorten tot 6 Mei, waarna rapport van beide partijen zal worden gevraagd. De raad zal hierna beslissen of het verder1 nog noodig zal zijn, iets te doen. Wan-j neer deze berichten met de feiten over-1 eenstemmen. zal de raad in de formeele zitting van heden waarschijnlijk besluiten de verdere besprekingen tot 6 Mei uit te stellen. Deze ontwikkeling wordt in politieke kringen te New-York beschouwd als de grootste diplomatieke triomf van den Vei ligheidsraad in z|jn korte carrière. Men spreekt van een „daadwerkelijk bewijs van de levensvatbaarheid en dc doelmatigheid der U.N.O. in het werk van de beveiliging der wereldsamenleving." zij de rijksbureaux en de regeering. dank zij vooral het onverpoosde zwoegen van den technlschen dienst van de Jaarbeurs kwa men er bijgebouwen, werden er tenten op gericht. kon men het deerlijk gehavende In terieur van het hoofdgebouw herscellen en voor het eerste groote zaken-appèl na vijf donkere Jaren gereed maken. De vlak voor de bevrijding overleden secretaris-generaal, de heer W. Graadt van Roggen, de stuwen de pexsoon van de vele voorafgaande Jaar beurzen. Het een gevoelige leegte achter, maar niettegenstaande al deze en andere moeilijkheden en vraagstukken stroomen thans de tienduizenden Nederlanders uit alle oorden naar de Domstad, waar hun een grootsche manifestatie van Neerlands kun nen en Neerlands plannen, wacht. Internationaal aspect. Het is moeilijk. In gecomprimeerden vorm een volledig overzicht van een zoo veelzij dig Instituut als een Jaarbeurs te geven. De eerste, en daarmee de meestopvallende strekking van deze 46ste Utrechtsche beurs ls wel haar internationaal karakter. Neder land, meer dan ooit afhankelijk van het buitenland, heeft ganrne gehoor verleend aan vreemde stemmen. Aparte secties van Tsjecho-Slowakije. Amerika. Engeland. Zwe den, Portugal. "Noorwegen. Frankrijk. Bel gië, Zwitserland, Denemarken en Canada onderstreepen het levensbelang van een ge plunderd volk b|j een import uit landen met voorloopig grootere industrie-capaci teiten. Overbodig te vermelden, dat de Re geering deze buitenlandsche belangstelling voor de Nederlandsche markt met interesse gadeslaat. Wellicht ls deze voorjaarsbeurs een eerste stap op den weg naar een Utrecht sche ln- en ultvoerbeurs "voor West-Europa, nu Leipzig als zoodanig uitgevallen ls. Het Jaarbcursbestuur stelt zich dan oolc voor. te beginnen met de a.s. najaarsbeurs liet honden van een aparte export beurs te bevorderen, waarvoor de eerste dagen der najaarsbeurs, welke van 10 tot en met '19 September a.s. zal worden gehouden, ln liet bijzonder zullen worden bestemd. Beloften, die nog niet Ingelost kunnen worden» Wanneer men zoo de Jaarbeurs door wandelt (door-,.worstelt" ware soms beter) lijkt het, alsof de hulsvrouw, de technicus, de zakenman en de groot-fabrikant te kust en te keur kunnen gaan bij het plaatseri van hun orders. Dit is slechts schijn. De zuiver Informatieve aard brengt mee. dat de ruime hallen meer een expositie van toe komstplannen bevatten dan een afspiege ling van Nederlands economisch peil. Dit geldt, ln lang niet overal gelijke mate. voor die industrieën, die met hun eindproduct aan de beurs komen en contact zoeken met nieuwe relaties en trachten oude tc herstellen. De openbare instellingen, als de Regeerlngsvoorlichtingsdienst. de Spoor wegen en de vele andere aanwezige, niet pro- duceerende bedrijven, kunnen volstaan met te w|jzen op de bereikte resultaten, het geen dan ook met originaliteit gedaan wordt. Dc artikelen, <lie op dit oogeiibllk ln liet centrum van rle belangstelling staan. zijn sterk vertegenwoordigd. Schoenen, textiel, machines, voedings middelen, de stands over deze uiterst belangrjjke producten zijn niet te tel len en soms om te watertanden. Als novum vindt men op de 4e verdieping van het Jaarbeursgebouw de diverse Bank instellingen vertegenwoordigd, die haar economisch belangrijke taak ten volle be grepen hebben en in een smaakvolle groe peering om de aandacht vragen. Deze 46ste Jaarbeurs is minder dan ooit een beurs, waar vraag en aanbod elkaar, ontmoeten, het ls méér aan ooit een na tionale daad. waarop de wilskracht en het herstel van Nederland op economisch ter rein op een moedgevende manier tot uiting komeu.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1