IJMUIDEN De Vischexport De Nederlandsche uitvoer van zeevisch vertoont een regelmatig stijgende lijn. On danks het feit, dat die naar België wel eens belemmerd wordt door groote invoe ren uit Noorwegen en Denemarken in dat land, vindt hij gestadig voortgang. Het zelfde kan gezegd worden van de ontwik keling van de verzending naai^JSngeland, hoewel de prijs, die daar bedongen kon worden, lager ligt dan de hier te lande geldende. Het is evenwel met het oog op de toekomst van belang onze visch op de Engelsche markt te houden, opdat het eenmaal gewonnen terrein niet verloren gaat en door andereh wordt ingenomen. Over de afzetmogelijkheid in Frankrijk valt nog niets met zekerheid te zeggen. In de onlangs met Tsjecho-Slowakije gesloten handelsovereenkomst is een post voor versche visch opgenomen en reeds zijn exporteurs naar dit land vertrokken om regelingen te treffen. Als resultaat hiervan zal een dezer dagen de eerste zending zeevisch worden verzonden. De export naar Zwitsedland wordt eenigs- zins gehandicapt door het feit, dat de transporten naar de plaats van bestem ming van langen duur zijn. Verkorting van dezen tijdsduur zal zeer zeker van groote beteekenis zijn voor de ontwikke ling van den uitvoer naar Zwitserland. IJselmeervisscliers stichten organisatie Maandagmiddag vond onder groote be langstelling van de zijde der visschers in Krasnapolsky te Amsterdam de oprichtings vergadering plaats van de Coöperatieve Vereeniging van IJselmeervisschers. De vereeniging stelt zich tot taak de behar tiging van de sociale belangen der leden, den inkoop van visschers-ingrediënten en den afzet der producten. Verschillende autoriteiten van IJsel- meergemeenten gaven van hun belangstel, ling blijk. Zoo waren aanwezig de burge meesters van Marken, Hoorn, Urk, Bun schoten, Makkum en Stavoren, ir. G. F. H. Houben, directeur van den Rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet, de heer J. Poorta, directeur van den ge meentelijken vischafslag te Enkhuizen, de heeren J. Spit en K. Keuris, voorzitter en secaretaris van het voormalige Centraal comité van Zuiderzeevisschers en vele an deren. De vergadering, die onder leiding stond van mr. A. F. B. Blaisse, had een vlot verloop. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren K. Visser (Urk), J. Schilder (Vo- lendam), W. de Jong (Bunschoten), T. de Vries (Makkum), en G. Klaasen (Harder wijk), tot commissarissen de heeren O. Poepjes (Lemmer), J. Jansen (Harderwijk) en T. Meun (Urk). Hoe warm liet was en lioe druk! De menig! e, wachtend om toegelaten te worden op de Jaarbeursterreinen, voor den ingang op het Vreeburg te Utrecht. (P) De kolenvoorziening der Britsche trawlervloot Daar de kolenmijnen in Engeland niet genoeg produceeren, heeft de regeering zich verplicht gezien een lijst op te ma ken van bedrijven waarvan het kolen- rantsoen aanzienlijk verminderd zou moe ten worden. Hierbij kwam de visscherij op de lijst voor met een. vermindering van 50%. Dit heeft ernstige ontstemming in visscherij- kringen verwekt. Reeds was in Dundee een begin gemaakt met de uitvoering van dezen maatregel. De groote reederijen van Grimsby, Hull, Aberdeen, Fleetwood en Millford-haven kwamen echter onmid dellijk in het geweer, en de Parlements commissie voor Visscherijzaken heeft van het- bevoegde Departement gedaan ge kregen dat de visscherij haar volle rant soen kan behouden, ten einde met alle kracht aan de voedselvoorziening te kun nen medewerken. Moray Firth verboden voor trawlers? In verband met de Londensche confe rentie heeft de afgevaardigde Boothby er bij de regeering op aangedrongen dat be sloten zou worden, dafc de Moray Firth voor alle trawlers dus ook voor bui- tenlandsche gesloten zou zijn. Er wordt echter verwacht, dat enkele landen zich zullen beroepen op het internationaal recht, volgens hetwelk de territoriale wateren waarover een landsregeering be voegdheid heeft drie zeemijlen bedragen. Alleen met algemeene goedkeuring zou een uitzondering kunnen worden gemaakt- D.C.I3.-Nieuws De uitslagen van de competitie van deze week van DCIJ luiden: J. NanneB. Dukel 02, N. Krikke—G. Bal 20, P. v. d. BosP. Swïer 20, Nieuwenhuizen— Haver 0—2, P. BeelsC. Kaan 11, J. PostL. Koetsier I)2, G. KoperG. Postma 02, J. SmitT. Postma afgebr., J. WaalRoselaar uitgesteld, Schol Vooys 20, T. PostmaRiedeman 20, WaalLigthart 02, LigthartRiedeman 20, LichtendahlP. Dukel 02 en Ligt hartPost 20. Ligthart heeft nog steeds de leiding met 23 gespeeld en 23 gewonnen. Op de tweede plaats volgen resp. Dixhoorn en T Postma. De vischomzet in Maart De omzet in den Rijksvischaislag gedu rende de maand Maart bedroeg 1.975.342 legen J 1.415.410 in Februari. In de eerste drie maanden bedroeg de omzet 4.860.171 tegen nihil in hetzelfde tijdvak van 1945. Aberdeen heeft minder trawlers De visschersvloot van Aberdeen telde voor den oorlog 280 trawlers. Op een zit ting van de Commissie voor heropbouw werd echter namens de Aberdeen Steam Fishing Vessels Owners Association ver klaard, dat dit aantal in de toekomst niet meer bereikt zal worden. Als reden hiervoor wordt opgegeven de hooge kosten die aan den. huidigen nieuw bouw zijn verbonden, het kleinere afzet gebied in het buitenland en. het feit dat de moderne trawlers grooter zijn en de vangsten doorgaans meer bedragen. Marktbericht van Woensdag De aanvoer bedroeg 183.725 K.G., waar onder 41620 K.G. schol, 3250 K.G. schar, 11700 K.G. kabeljauw, 27500 K.G. wijting, 2700 K.G. schelvisch. 80.000 K.G. heek, 4800 K.G. tong, enz. De trawlers besommen 69963. Verdere besommingen: motorloggers: KW108 f2102, SCH274 f 11332, SCH247 f 10518; kustvis- schers: IJM308 f 160, IJM215 f 1593, IJM237 f490, IJM241 f1214, ÏJM310 f235, IJM255 f197, IJM261 f142, IJM218 f-266, IJM251 f429, IJM275 f81, IJM207 f1217, IJM23S f384, KW199 f 857, KW12 f 628, KW160 f 1125, KW190 f698, KW34 f1652, HD184 f71, EH4 f 686, EGl f 337. HD302 f186, WR 116 f344, BR41 f 1777, UK194 f839, UK144 f 660, UK85 f 583, UK190 f 551, UK265 f 498. UK199 f544, UK279 f391, UK163 f339, UK 119 f818, UK66 f606, UK145 f 259, UK75 f1129. UK264 f505, UK7 f790, UK135 f489, UK161 f465, UK53 f1281, UK64 f1350, HD 96 f 135, HD89 f 196, HD4 f 527. Honderd Noorsche schepen in reparatie Naar wij vernemen liggen zoowel bij Noorsche als bij andere buitenlandsdhe werven, momenteel niet minder dan on geveer 100 Noorsche schepen in reparatie. Dit is voor de Noorsche handelsvloot thans een ernstige handicap, waaraan echter niets valt te veranderen, daar gedurende de oorlogsjaren slechts de allernoodzake lijkste reparaties werden verricht en het periodieke onderhoud werd uitgesteld. Volgens „Lloyd's List", waaraan wij dit bericht ontleenen, wordt ongeveer de helft der schepen gerepareerd in Noorwegen, voorts veertien in Groot-Brittannië, acht in Nederland, zeven in Zweden en zeven in de Vereenigde Staten. A\ deze schepen vertegenwoordigen een laadvermogen van 580.000 d.w. Aanvoer wordt weer genoteerd In de vïschhal is een groot bord aange bracht, waarop evenals dit voorheen ge schiedde, de vangsten der schepen eiken dag worden genoteerd. Hierdoor krijgen belanghebbenden een duidelijk overzicht van den aanvoer en van de vangsten van elk aan den afslag liggend vaartuig. Collectieve Arbeidsovereen komst voor de loggers Met ingang van 1 April j.l. is een col lectieve arbeidsovereenkomst gesloten tusschen de loggerreederijen te Scheve- ningen, Katwijk, Vlaardingen en IJmuiden en de samenwerkende organisaties van werknemers, de Centrale Bond, de R.K. en de Christelijke bonden. In deze over eenkomst is bepaald, dat op schepen, die na 1 April monsteren, met het vastgestel de aantal opvarenden moet worden ge varen, terwijl op eiken logger een vaste kok aanwezig moet zijn. Dit laatste be- teekent, dat niet meer, zooals tot nu toe het geval was, het gereedmaken van de middagpot door een kok-matroos wordt verricht, die dit kokswerk naast zijn ge wone bezigheden moest verrichten. Dit had tot gevolg, dat bij drukke werkzaam heden er wel eens weinig tijd overbleef om den maaltijd te verzorgen. Schepen, die vóór 1 April monsterden, moeten vóór 1 Juli een vasten kok aan boord hebben. Als gevolg van deze uitbreiding der be manning ie het loonpercentage een weinig verhoogd. Een belangrijke verbetering 'oeteekent ook de bepaling, dat de opvarenden der trawlloggers Techt hebben op een rust periode van 36 uur. Zuiger Sliedrecht gelicht Met behulp van een drijvende bok vai ConradStork te Haarlem, is men er in geslaagd den tijdens den bezettingstijd in de Visschershaven gezonken zuiger Slie drecht te lichten. Thans zal getracht worden de gezonken Duitsohe voorpostenboot boven water te halen. Reeds eerder werden hiertoe po gingen in het werk gesteld, die echter faalden. komen naar IJmuiden Onder de huidige omstandigheden blijkt duidelijk dat de rol, die Scheveningen in de versohe-vischvoorziening speelde, kunst matig was. Alleen doordat overal dezelfde prijzen voor de aangevoerde visch werden betaald en tengevolge van het feit, dat in Scheveningen de visch bijna geheel door de binnenlandsche afnemers werd afge haald en niet, zooals in IJmuiden, door een groote organisatie van handelaren in casu de Vakgroep Groothandel werd ver zonden. kon Scheveningen zulk een groote hoeveelheid visch tot zich trekken. Nu de toestand weer naar normale ver houdingen terugkeert, blijkt, dat Scheve ningen een aanvoer van eenige beteekenis niet kan verwerken. Eenige loggers, die Dinsdag met hun visch in Scheveningen aan den afslag waren, werden naar IJmui den gedirigeerd. Verder vernamen wij etat schippers van op zee zijnde Scheveninger loggers radiotelefoni6ch opdracht hebben gekregen met hun vangst naar IJmuiden te gaan. Ned. Vereeniging van Huisvrouwen In een in het Rex Theater, onder voor- tersohap van mevr. GroosmullerVoet gehouden vergadering heeft mevr. Van Gilse, lid van het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, de vrou wen herdacht, in het bijzonder de Jood- sche, die vielen als slachtoffer der Duit- 6che terreur. Zij zette daarna het doel der vereeniging uiteen. Er werd tot her-oprichting van de afdeeling Velsen-IJmuiden besloten. Tot voorzitster werd gekozen mevr. P. de Boer Harder. De misère van den vischprijs Hedenochtend heeft de Vakgroep Groot handel de visch van den aan de markt liggenden stoomtrawler en de loggers op dezelfde voorwaarden als gisteren over genomen. Van de kustvisschers werd nog geen visch afgenomen, zoodat verwacht mag worden, dat zij de eerste slachtoffers van de gewijzigde omstandigheden zullen zijn. De Vakgroep Groothandel houdt heden avond een ledenvergadering waar de moeilijkheden besproken zullen worden. DUIZEND KISTEN UITGEVOERD. Van de 3700 kisten visch, die den aan voer van gisteren vormden, werden c.a. 1000 naar het buitenland gezonden, t.w. 600 naar Engeland, 200 naar Tsjecho-Slo wakije en eènige ladingen naaT België en Zwitserland. Dit is voor het eerst na, den oorlog, dat visch naar Tsjecho-Slowaküe is ver-zon den. Het was hoofdzakelijk gefileerde kabeljauw, die per vrachtauto werd ge transporteerd. VELSEN Arbeiders Jeugd Centrale Zondag 7 April zal in de „Griffioen" in de Trompstraat een oprichtings-propagan- da-avond worden gehouden van de Ar beiders Jeugd Centrale, afdeeling Velsen. Spreker is de heer Ber Drukker. Verder is er nog zang, volksdans en leekenspel. Agenda voor Velsen DONDERDAG 4 APRIL. Rex-Tlieatcr: 8 uur: Openbare Vergade ring Partij van den Arbeid. VRIJDAG 5 APRIL. Bioscoop De Pont: Modern Times, aan vang 8 uur. Thalia-lheater: Het complot der 39 stap pen, 7 en 8 uur. „Schulpen" hield een leden- vergadering De buurtvereeniging „Schulpen" hield een ledenvergadering. Na het openings woord door den voorzitter, den heer Kee, en voorlezing der notulen van de vorige vergadering, ontvouwde het bestuur zijn plannen voor de bevrijdingsfeesten in Mei a.s. Het ligt in de bedoeling de jeugd een gezelligen middag te bezorgen in „De Pont" door de vertooning van een ge varieerd kinderprogramma. Als bijzon dere attractie voor de volwassenen over weegt men de mogelijkheid 's avonds een openlucht-bioscoopvoorstelling te houden en in den loop van Mei een tooneelavond met na afloop het traditioneele „Bevrij dingsbal." Door de afwezigheid van een der be stuursleden ging het kienen niet door. De prijzen kwamen echter evengoed aan den man. Na afloop maakte men gebruik van da gelegenheid tot vragen stellen. SANTPOORT Afhalen van distributie bescheiden Voor het afhalen van de nieuwe inleg vellen, textielkaaTten en enquêteformu lieren voor brandstoffen zijn aan de beurt de letters H t.m. M op Vrijdag 5 April en N t.m. T op Maandag 8 April in het Bad huis aan de Wiistelaan. De ontsnapping van de Scharnhorst Nalatigheid door onderzoek vastgesteld Het rapport van de officieele commissie van onderzoek, ingesteld door de vorige regeering, om de omstandigheden na te gaan waaronder de Duitsche slagkruisers Scharnhorst en Gneisenau en de zware kruiser Prinz Eugen op Donderdag 12 Februari 1942 van Brest uit door het Ka naal konden ontsnappen en veilig m Ham burg arriveeren, is deze week te Londen gepubliceerd. Behalve in de zwakte van on ze strijdkrachten, zoo zegt het raport, lag de hoofdoorzaak van ons falen om den vijand meer schade toe te brengen in het feit. dat zijn aanwezigheid niet eerder was vastgesteld. Dit was weer het gevolg van het falen der nachtpatrouilles en van de nalatigheid om des ochtends een sterke verkenningsmacht er op uit te sturen. Van de aanwezigheid van den vijand op zee werd pas rapport gemaakt toen het Duit sche eskader zich om 11 uur des ochtends in de buurt van Boulogne bevond. Deze nalatigheid was des te erger, daar de ad miraliteit er bijna zeker van was. dat de Duitsche schepen elk oogenblik Brest konden verlaten en derhalve bevel bad gegeven om het Duitsche eskader tegen te houden. Pas toen de oorlogsbodems zich voor de Nederlandsche kust bevonden, werden de eerste aanvalspogingen ondernomen, en wel door motortorpedobooten, torpedo jagers en vliegtuigen, doch deze moesten onder zeer moeilijke omstandigheden opereeren, zoodat slechts poovere resul taten werden bereikt, hetgeen ook te wij ten viel aan het slechte weer en de lage bewolking. Het eenige, dat de admiraliteit toen nog overbleef was het leggen van magnetische mijnen in den mond van de Elbe, waardoor de Scharnhorst en de Gnei6Coau schade hebben opgeloopen. Televisie bij den Veiligheidsraad Tijdens de zittingen van den Veiligheids raad in het Huntercollege te New-York is op uitgebreide schaal gebruik gemaakt van televisie, wat de in grooten getale aanwezige persmenschen zeer te pas kwam, daar een groot percentage anders de zittingen niet zou heben kunnen vol gen. Er waren slechts 228 persplaateen in de raadszaal voor de journalisten, terwijl er ongeveer 800 persvertegenwoordigers aanwezig zijn. In een aan de zittingzaal grenzend vertrek, dat luxueus werd inge richt en van alle mogelijke comfort is voorzien, wordt het televisiebeeld van de gebeurtenissen ln de raadszaal geprojec teerd en een microfoon-installatie brengt het gesproken woord over, zoodat de jour nalisten in geen enkel opzicht ten achter staan bij hun collega's die zoo gelukkig waren een plaatsje in de zaal waar de gedelegeerden zetelen, te bemachtigen. Het gesprokene wordt in 28 talen op gramofoonplaten vastgelegd, zoodat ieder woord voor de geschiedenis bewaard blijft terwijl de pers te allen tijde nog eens op nieuw een bepaalde zinsnede kan laten weergeven, wanneer zij iets ervan zou hebben gemist. 125 splinternieuwe schrijfmachines staan in de perskamer opgesteld ter beschikking van de pers en er zijn 127 telefooncellen, waar de journalist zijn blad of persbureau het laatste nieuws kan doorgeven. De SCH 15 toch nog vlot gesleept Woensdagmiddag wisten de SCH 310 en SCH 312 den op St. Nicolaasavond te Zandvoort gestranden logger SCH 15, die door den aanhoudenden landwind van de laatste week was losgewerkt, vlot te slee pen. Het vaartuig is vannacht te Scheve ningen gearriveerd. De eigenaren hadden de gedachte reeds opgegeven het vaartuig nog te kunnen bergen en hadden al het besluit genomen het te sloop en.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3