IJmuider Courant Nieuw Genootschap Resolutie van de Graanconferentie Denemarken verwelkomt zijn Koninklijke gasten Jaargang No, 1629ft Bureaux: Kennemerlaan 354, ÏJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zatordae April 1940 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et. per kwartaal f 4.— T_¥2T Genootschap voor Internationale -*• Zaken heeft zijn oprichting per com muniqué bekend gemaakt. De min of meer formeele termen, waarin zulk een mede- deeling vervat pleegt te zijn. verdienen wel nadere beschouwing. Ook in dit blad, waarin al zoo vaak gepleit is voor belang stelling in de internationale politiek,waar mee - het Nederlandsche volle sterker dan ooit tevoren gemoeid is en die spoedig beslissingen zal brengen, waarvan ons volksbestaan in de toekomst afhankelijk zal zijn. Zij voert immers het beslissende beleid in een moderne wereld, waarin samenwerking der volken op ongekende schaal tot stand zal moeten worden ge bracht om haar te kunnen handhaven. Veien beseffen dat. Voor den oorlog was het moeilijk, de belangstelling van bree- de kringen der bevolking voor interna tionale aangelegenheden te winnen. Toen gold een soort, loome onverschilligheid, gegrond op zulke overwegingen als: wij blijven neutraal, wij doen toch niet mee, wij zijn voor den vrede en dat is genoeg. Deze slaperige apathie is verdwenen. Het is al te duidelijk geworden dat het niet baat. te zeggen dat men neutraal is als anderen zich daar niet aan storen. De neutraliteit: is dood. Het is nu ook tot menigeen doorgedrongen dat het moeilij ker is den vrede te verwerven dan den oorlog, dat men werken moet om hem te bereiken qn wat nog moeilijker is te behouden en dat het dus nutteloos is te zeggen „ik ben ervoor" en verder niets te doen. Niets te doen wil voor den gewonen mensch zeggen: zich te onthou den van belangstelling in de internatio nale ontwikkeling, zijn geest onbeïn vloed te laten door nieuwe verschijnselen, zich vast te klampen aan verouderde begrip pen en vooroordeelen. In zeer breeden kring heerscht nu le vendige, actieve belangstelling voor de internationale ontwikkeling. De journalist merkt dat dagelijks. Hij is zijnerzijds ge neigd tot verwondering over het feit, dat aan die belangstelling van officiëele zij de zoo weinig tegemoetgekomen wordt. Buitenlandsche Zaken zwijgt alsof wij nog neutraal zijn. Voorlichting van an dere zijde is schaarsch. Nijpende vragen omtrent de toekomst, die zoowelen zich stellen, blijven onbeantwoord. De dag bladpers ->og steeds gehandicapt door papier-b- ig tot een minimum, dat haar slee! -eroorlooft een klein deel van haar "onmisbare taak in een vrije volksgemeenschap te vervullen. Hetgeen een wezenlijke belemmering van het her stel van ons land beteelcent. Het verheugt mij dat dit nieuwe Ge nootschap is opgericht. Het is geen ge wone vereeniging, die een schoon en nobel doel met uiterst beperkte middelen en door toedoen van enkele bestuursleden, die er een deel van him vrijen tijd aan geven, najaagt. Neen. Dit wordt een groot ding, dat zijn Instituut voor Internationale Zaken zal stichten. Het komt onder lei ding van een deskundige directie met we tenschappelijk geschoold personeel. Het zal zijn eigen bibliotheek, zijn eigen docu mentatiedienst (die reeds in wording is), zijn vaste en incidenteele publicaties en zijn studiekringen bezitten. Het zal ervoor zorgen dat de Nederlandsche litteratuur op dit gebied, die beperkt is want wij waren leelij-k achterop bij vele landen zal worden verrijkt. Het heeft, nu reeds een veertiental brochures over velerlei onderwerpen aan deskundige schrijvers in bewerking gegeven. .Daarvan is het meerendeel voltooid; de verschijning is spoedig te verwachten. Er komt dus wat leven in de buitenlandsche brouwerij. In zijn communiqué heeft het Genoot schap verklaard dat het meer zal doen dan „in wetenschappelijken geest de inter nationale gebeurtenissen historisch en feitelijk te beschouwen." Het zal zich niet gedragen als een laboratorium, toeganke lijk slechts voor ingewijden, dat af en toe zijn vondsten aan de menigte prijsgeeft. Het „wil zich ook wenden tot het breede publiek om dit voor te lichten, te onder richten en tot denken te zetten." Het is voorts voornemens conferenties te beleg gen en samen te werken met soortgelijke instellingen in het buitenland. Dat is er al verscheidene rijk. Andere zijn, evenals het Nederlandsche, in staat van wording. Onder de vanouds bekende geniet het Britschc Royal Institute. gevestigd in Chatham House te Londen, wel den groot sten naam. Het heeft met groot succes de studie van en de belangstelling voor in ternationale zaken in Engeland bevorderd en als dat land nu beschikt over mannen met een zoo groote kennis van die zaken en een zoo ruimen blik op het wereldge beuren. als wij telkens waarnemen, is dat voor een groot deel te danken aan den deugdèlijken grondslag, dien het Royai Institute voor hun ontwikkeling geboden heeft. De regeering heeft doen blijken dat zij het Genootschap met zijn Instituut gaarne tot bloei ziet komen, door voor het eerste jaar een belangrijke subsidie toe te zeg gen Die heeft het ook wel noodig om snel op gang te komen. Maar het doel van het Genootschap is, financieel geheel op eigen beenen te staan. Het is van meening dat de maatschappelijke samenleving het In stituut geheel voor haar rekening zal moeten nemen en daarom zal het een be roep op veler steun en medewerking moe ten doen. In het bestuur van het Genoot schap en den Raad van Beheer van het Australië zal immigratie van Nederlanders bevorderen Een Australische delegatie, die onlangs Europa bezocht om de mogelijkheid tot immigratie van Europeanen in Australië te bestudeeren, heeft aan het internatio nale arbeidsbureau medegedeeld, dat zij Nederland numeriek de krachtigste bron voor immigratie heft bevonden. Het Australische parlement heeft een mededeeling van de Nederlandsche regee ring tot samenwerking om emigratie te bevorderen, zoodra er scheepsruimte en huisvestingsmogelijkheden zijn, luide toe gejuicht. De regeering van Australië zegt inlichtingen ontvangen te hebben, dat duizenden Nederlanders liever naar Austra lië dan naar Ned.-Indië gaan. De aange legenheid zal zoo spoedig mogelijk door den minister-president Chifley besproken worden met Attlce. In 1939 heeft Nederland reeds een af spraak gemaakt over deze immigratie kwestie, waarbij werd overeengekomen, dat de daartoe uitgekozen Nederlanders bij hun vestiging in Australië een veel lagere garantiesom zou worden opgelegd. De bovengenoemde delegatie heeft in haar rapport verlenging van deze afspraak aanbevolen. Australië heeft voornamelijk geschoolde fabrieksarbeiders en land bouwers noodig. N.Z.H. mag liaar tarieven niet verhoogen Weekkaarten en abonnementen op de buslijnen Naar wij van de zijde der N. Z. H. verne men. heeft de maatschappij geen toestem ming gekregen, haar tarieven te verhoogen. Behoudens enkele tarief-technische wijzi gingen zooals het veranderen van de ta- riefgrenzen, zullen de bestaande vervoers- prijzen voorloopig gehandhaafd blijven. Omstreeks den eersten Mei zullen de weekkaarten en de abonnementen ook voor de buslijnen van de N. Z. H. weer Ingevoerd worden." Het woord is aan. D r. A. M. M e e r 1 o o Achter de lichte spot lipt vaak een diep hunkerend verlangen. VIERDAagsche. De traditioneele vier- daagsche afstandsmarchen te Nijmegen zui len dit jaar op 23, 24. 25 en 26 Juli worden gehouden, als vanouds onder leiding van J, N. Breunese. Men kan zich tot 1 Juli laten inschrijven bij het secretariaat, p. a. den heer K. Boessenkool. Valkenbosehplein 18 te Den Haag. „Anti-verspillingsactiesaanbevolen „Terwijl 2300 calorieën het gemiddeld rantsoen vormt om een minimum van ge zond te waarborgen, komt het rantsoen slechts in enkele landen boven 1250 ca lorieën uit en voor de stadsbevolking is het cijfer nog ongunstiger. Zeker 20 mil- liocn kinderen tusschen de Russische grens en het Kanaal zijn niet alleen zwaar ondervoed, doch lijden aan tuberculose. Prins en Prinses te Kopenhagen l>e aankomst van bot Prinselijk Paar in Kopenhagen. Na de landing op liet vlieg veld Kastrup. V.l.n.r.: Prinses Jn liana, Prins Bernliard en Koningin Alexaudrina va ii Denemarken. w) Vrijdagmorgen om 10.50 uur zijn Prinses Juliana en Prins Bernliard te Kopenhagen aangekomen. Het vliegtuig dat de Konink lijke gasten naar de Deensche hoofdstad vervoerde, landde op het vliegveld Kastrup, waar de begroeting door de Deensche Ko ninklijke familie plaats' had. Jhr. W. F. van Lenncp, (le Nederlandsche gezant en zijn cclitgenoote, en vele dames en hecren van liet gezantschap waren mede aanwezig. Omstreeks 11 uur landde het eerste vlieg tuig met leden van het orkest van Eduard van Belnum. Kort daarop vertrokken de ko ninklijke gasten in gezelschap van de Deen sche koninklijke familie naar het slot Amallënborg, waar 200 Nederlandsche kin deren him hooge landgenooten verwelkom den. Een dertigtal Deensche Journalisten overstelpte het prinselijk paar met vragen over den wederopbouw van Nederland, de verzetsbeweging en dergelijke onderwerpen, waarop door Prins en Prinses minzaam ge antwoord werd. Een receptie en een souper besloten den eersten dag. De verschillende Deensche bladen wijden vele. enthousiaste artikelen aan het Koninklijke bezoek aan Denemar ken, het land dat zooveel deed ten be hoeve van zijn kleinen broederstaat. aan den mond van Rijn, Maas en Schel de. „De National Tideude" heeft een in het Nederlandsch gestelde wel komstgroet opgenomen, waarin wordt herinnerd aan den hechten band. die ook tijdens de bezetting tusschen het Nederlandsche volk en zijn Oranjehuis bestond. Aan de huidige moeilijkheden waarmede Nederland te kampen heef: in verband met zijn overzeesche ge- biedsdeelen. worden door eenige kran ten woorden van vertrouwen in de toe komst gewijd. De „Berlingske Tldende" schryft o.m.: ,De onmiddellijke grond van het bezoek van het Kroonprinselijk paar is het verlangen om te danken voor de hulp. geboden, toen Nederland in nood was. Het blad is ver heugd over het feit. dat „de kleine bijdrage van Denemarken" gunstig ontvangen is. „Politiken" merkt op. dat de oorlog de kleine landen nader tot elkaar gebracht heeft. Tijdens liet bezoek van hei Prinselijk Paar was een groote hartelijkheid van de zijde der Deensche bevolking op te merken. Kopenhagen vlagde uitbundig en vele eta lages waren versierd mot onze nationale kleuren, de portretten van Prinses en Prins prijkten voor ontelbare ramen. Do Deensche koning heeft Prinses Juliana en Prins Bernard tot „Ridders van den oli fant" benoemd. Instituut, beide gepresideerd door prof. mr. F. M. baron van Asbeck. vindt men vele namen van Nederlanders, die op in ternationaal gebied belangrijke ervaring hebben. Koningin Alexaudrina en kroonprins Frederlk van Denemarken waren ter begroeting van liet Prinselijk Paar op het vliegveld Kastrup aanwezig. (P) rachitis, bloedarmoede en allerlei andere kwalen die voortkomen uit onvoldoende voeding". Aldus verklaarde Herbert Hoo ver, de Amerikaansche adviseur In voed selproblemen, die na een rondreis over het contingent thans op de voedsclconfe- rentie te Londen het woord voerde. De voedsel conferentie heeft tenslottte een resolutie aangenomen, die vijf punten bevat en die bedoeld is om den oogenblik- kelijken nood te beperken, opdat honger- catastrophes uitblijven. Deze punten zijn: Het uitmalingspercentage van rogge en tarwe moet resp. op 90 en 85 worden ge bracht, terwijl de mogelijkheid moet wor den overwogen het percentage voor tarwe eveneens op 90 te brengen. Alle daarvoor in aanmerking komende landen moeten de vermengiing van meel met andere granen dan rogge tot 5 procent in over weging nemen. Het gebruik van alle soor ten graan en aardappels voor andere doeleinden dan de voeding moet tot een minimum worden gereduceerd. Alle lan den worden opgewekt „anti-verspillings acties" op touw te zetten om het verlies van voedingsstoffen en -waarden tegen te gaan. Byrnes stelt conferentie van vier voor op 25 April te Parijs Op 1 April jj. heeft de minister van Buitenlandsche Zaken der V. S.. Byrnes, aan de regeeringen van Engeland, Frank rijk en de Sovjet-Unie een voorstel ge zonden tot het houden van een conferentie der vyf ministers van Buitenlandsche Za ken op 25 April a.s. te Parijs. Byrnes dringt in zijn boodschap aan op spoedige afhandeling der voorbereidendo besprekingen ten aanzien van de vredes verdragen. die volgens de overeenkomst van Moskou zouden worden voorgelegd aan de vredesconferentie. Zooals bekend zal deze vredesconferentie, behoudens de mogelijkheid van uitstel naar aanleiding van Russische wenschen dienaangaande, op 1 Mei te Parijs gehouden worden. Het voornaamste punt van de komend-, ministersconferentie zal ongetwijfeld da Russische eisch tot beheerschap over Tri polis zijn. Professor Oranje overleden Hedennacht is te Amsterdam In den leef tijd van 47 jaar plotseling overleden Pref. Dr. J. Oranje. De overledene werd in 1939 benoemd tot hoogleeraar in het handelsrecht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, als opvol ger van Prof. Dr. P. S. Gerbrandy, Voorheen was Prof. Oranje werkzaam als secretaris van de directie der Philips fabrieken te Eind hoven. Tijdens de bevrijding maakte hij deel uit van het College van Vertrouowensmannen, later werd hij benoemd tot voorzitter van den Uadloraad, Chaos in den vischhande! Wanneer niet spoedig maatregelen door het Bedrijfsschap genomen worden, zal ongetwijfeld een chaotische toestand in den vischhandel ontstaan. Reeds zijn in andere havens groote hoeveelheden visc-K vrij verkocht, hetgeen een belangrijke prijsdaling ten gevolge had, waardoor bijv. in Amsterdam de visch ver beneden de maximumprijzen verkocht werd. In ÏJmuiden is door een inmiddels ge troffen regeling omtrent het binnen komen van de loggers een vermindering van den aanvoer bewerkstelligd. maar desondanks waren er heden bijna 4000 kisten aan de markt. Voorloopig werd alleen de rondvisch door de Vakgroep overgenomen, andere soorten als tong, tarbot, schol, enz. heeft men nog niet geaccepteerd. De toestand is daarom zoo chaotisch', omdat voor ÏJmuiden de maximumprijzen halssarrig worden vastgehouden, wat el ders niet het geval is- Ook Maandag wordt weer veel visch verwacht. De traw lers Utrecht en Vikingbank zijn tezamen met 3500 kisten naar ÏJmuiden onderweg en voorts kunnen 20 a 30 loggers ver wacht worden, die echter ingevolge do getroffen regeling over de eerste dagen van de week verdeeld zullen worden. Er zijn nu besprekingen gaande om althans voor den aanvoer van heden een weg te vinden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1